HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 07 lip 2020, 8:15. Pogledaj neodgovorene postove
Zdrava prehrana
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : Koliko vam je važno hraniti se zdravo?

Malo 
28%
 28%  [ 16 ]
Dosta 
71%
 71%  [ 40 ]

Ukupno glasova : 56

Autor Poruka
Srki

Spol: muško
PostanoPostano: sri 23 ožu 2005, 10:21
PostNaslov : Zdrava prehrana
Citiraj i odgovori

O ovoj vrlo bitnoj temi možete raspravljati ovdje.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: sri 23 ožu 2005, 17:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hehe,da mene i Srkija vidite zajedno ne biste nam u paketu dali 100 kg, a mi se zapalili za ovu temu! jako sretan
Ja uglavnom jedem sve živo, u hrani ne biram, osim tripica(fileka),a sad, koliko je to zdravo..Nikad ne razmiÅ”ljam koliko pojedem bjelanĆØevina,ugljikohidrata,ali zato mogu reƦi da jedem vrlo raznovrsnu hranu, dosta voƦa i povrƦa, mesa..ma sve Å”to hoda i raste! jako sretan
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: sri 23 ožu 2005, 21:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja obožavam voƦe i povrƦe! Po ljeti, moja prehrana se uglavnom i svodi na to. Naravno, obožavam meso, pogotovo na roÅ”tilju, ali u vruƦim ljetnim danima mi baÅ” paÅ”e recimo nekakva mjeÅ”ana salata, paradajz, paprika, krastavci, luk, a može i salama izrezana na kockice u sve to. Ne zabrinjavam se previÅ”e zbog zdrave - nezdrave hrane, al uglavnom se tak potrefi da inaĆØe uglavnom jedem zdravu hranu.

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
nata

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 23 ožu 2005, 23:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jedino Ŕto izbjegavam je prženo, a obožavam sve salate i (nažalost) sve suhomesnato.
mislim da je recept za zdravlje: povrƦe, riba, meso (osim prženog i masnog)

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
arkandeo

PostanoPostano: čet 24 ožu 2005, 7:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kaj da velim jedem sve osim kokosa i lubenice pa si vi mislite. Sto se zdrave hrane tice raznolika prehrana je najbitnija. Za to se brine mama koja kuha svaki dan. Nisam lud za ribom ali "Nema tice do prasice" to je onaj Slavonski dio mene. Wink Volim ja i povrce pogotovo rajcicu, mljac.

Tko je kao Bog?
Srki

PostanoPostano: čet 24 ožu 2005, 21:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja volim voƦe i sve Å”ta ima veze s voƦem, no ne baÅ” sve, kao smokvu, Å”ljivu, kivi, ali ne okreƦem oĆØi kad ih jedem, kao kod povrƦa kojeg ne volim. U to spadaju paprika, tikvica, crveni radiĆØ, brokula, ĆØeÅ”njak.
Ali mi je jako bitno zdravo se hraniti i jako volim otiƦi u trgovinu zdrave hrane i onda si kupim svaÅ”ta za svoj guÅ”t. Npr. danas sam kuÅ”ao rižin napitak. Užas! Shocked
merkat

PostanoPostano: čet 24 ožu 2005, 22:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koliko god sam procitao i probavao sa zdravom prehranom ustanovio sam da je umjerenost najbolja. Po zenu je najbitnije kako jedes a ne sto. dakle polako, na miru, ne pricati, zivcirati se, citati noviine, svadjat se s dnevnikom i sl.
Vele da je zdravije da se mrva po mrva s gustom pojede nego povrce nabrzaka , nervozno.
Ne jede se nakon nekih napora nit prije.
S time se slazem.
Meni su prihvatljive prehrane u zoni gdje se odredjenim omjerem ( 40% ugljikohidrata, 30%proteina iliti bjelancevina te 30 ( masnoca) inzulin drzi u zoni gdje ne skace kao obrana od navale secera ( ugljikodidratima najvise ). Masnoce su visoke al nikako ne zasicene, nego uglavnom maslinovo ulje, orasi, bademi i sl.
Ja sam ju prakticirao dok nisam previse smrsavio pa sam ju nastavio djelimicno prakticirati u kombinaciji s prehranom po krvnim grupama koju takodjer koristim samo umjereno.
Vazno je znati da postoji poznata zdrava hrana kao voce i povrce, maslinovo ulje, mahunarke, zitarice od cjelovitog zrna i sl. te nezdrave kao zasicene masnoce, ponajvise sve kaj je HIDROGRENIZIRANO, PRZENO, SVINJSKA MAST, MARGARIN, PUTAR, HRENOVKE, PASTETE SVIH VRSTI, SUHOMESNATO, SVINJETINA, POHANO, MLJEVENO DA NIJE DOMACE.
Nije dobro jesti previse nit velike plave ribe ( tuna, palamida ) jel velike ribe primaju otrove iz mora ( ziva) no nase more je ok( neznam kako stojimo sa osiromasenim uranom ) dok jeftina tuna iz tajlanda je otrov.
Lose je i lignje i hobotnica koji su cistaci mora.

ima jos toga al zatupit cu vas previse...

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Annabel

PostanoPostano: pet 25 ožu 2005, 0:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma daj... moja obitelj u zadnjih par godina jede dosta tune... pa koja je naŔa Merkate???
merkat

PostanoPostano: pet 25 ožu 2005, 8:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Made in cro !

Nezelim sad reklamirat one koji su me za zestok rad slabo platili ( osim jamnice ) al kad sam radio preko student servisa uglavnom sam radio u prehrambenoj shemi i shvatio da je nasa hrana jako kvalitetna, dok je uvot katastrofa i smece.

Annabel

PostanoPostano: pon 28 ožu 2005, 12:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sad sam skuzila da su te tune koje jedemo iz Tajlanda...

Ako su stvarno otrov... onda vam mogu reci da je jako fin! jako sretan

BaÅ” sam u duƦanu gledala sve tune i veƦina ih je iz država Indokineskog poluotoka i otoĆØja oko njega, ali naÅ”la sam jednu naÅ”u koja je doduÅ”e skuplja za 2-3 kn - no izgleda da Ʀemo sada na nju preƦi. jako sretan

Hvala Merkate. Wink
Mash

PostanoPostano: pon 04 tra 2005, 20:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Meni su prihvatljive prehrane u zoni gdje se odredjenim omjerem ( 40% ugljikohidrata, 30%proteina iliti bjelancevina te 30 ( masnoca) inzulin drzi u zoni gdje ne skace kao obrana od navale secera ( ugljikodidratima najvise ). Masnoce su visoke al nikako ne zasicene, nego uglavnom maslinovo ulje, orasi, bademi i sl.
.

Oj, super hop hop hop ja sam mislila da sam jedina tolko luda meĆ°u mladima da se tak hranim, ali isto jedem po zoni i to mi je od svega Å”to sam prouĆØavala o nutricionizmu i od svega Å”to sam na sebi probala zaista najbolje i najprihvatljivije i najzdravije i svima to toplo preporuĆØam, jer si svatko po tome može sastaviti vlastiti zdravi jelovnik, veƦ prema tome Å”to voli jesti...

samo Ŕto ja baŔ nisam skroz u zoni, jer sam ju smanjila - bilo mi je onak kak je originalna sa svim obrocima - previŔe... sad mi je super... paŔe mi i uz treninge i sve.... sad ju opet kanim unormalit sa svim obrocima jako sretan

nauĆØila sam i kuhat po tome i sve kombinirat i zadovoljna sam...

iako, opet ne treba ni u tom pretjerivat.... ne zbog tog Å”to bi neÅ”to bilo nezdravo, nego ĆØisto ne bit opet time zarobljen....

BVB

"Iskustvo nas uĆØi
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

vasha

PostanoPostano: sub 09 tra 2005, 15:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Joj prehrana i ja - katastrofa! Ne volim niÅ”ta od ribe i uopƦe morskog jela, žao mi je Å”to to moram reƦi, ali ta mi se hrana doslovno gadi. Meso isto veƦinom ne volim i ne jedem - ponekad mogu pojesti piletinu, Ʀevape samo kad moram, i ribicu (buncek... kako li se to veƦ kod koga zove).

NajĆØeÅ”Ć¦e preko dana malo jedem (jednostavno ne mogu) i onda naveĆØer se prejedem i ujutro se probudim sa bolovima u želucu i obiĆØno imam napuhan i tvrd trbuh. InaĆØe jedem puno tjestenine, slatko, mlijeĆØne proizvode i pizza - od toga se uglavnom sastoji moja prehrana Embarassed a nije mi mrsko pojesti ni juhu, voƦe i povrƦe - kad mama skuha.

Dakako, cijela ta moja prehrana se odražava i na mojoj liniji i zdravlju Embarassed Nekada mi se danima gadi hrana i ne mogu jesti, a onda slijedi period prejedavanja. Joj ispadam sad ko neki psiho Laughing

Valentina
Mash

PostanoPostano: sri 13 tra 2005, 20:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma nije Vasho tak straŔno jako sretan Laughing

samo, to Å”to ti radiÅ” definitivno nije zdravo i skroz si muĆØiÅ” organizam...

probaj bar malo te sve obroke nekak ujednaĆØit da se ne natrpavaÅ” naveĆØer... i samo mrvu viÅ”e ukljuĆØi neko voƦe ili kuhano u prehranu, veƦ Ʀe ti bit bolje...

jako sretan

"Iskustvo nas uĆØi

Srki

PostanoPostano: čet 14 tra 2005, 11:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedi puno voƦa i povrƦa, Vasho!
Ariadne

Spol: neodrešen
PostanoPostano: ned 01 svi 2005, 17:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a o kakvim vi to zonama pricate? prvi put za to cujem. dajte me malo poducite, mozda rezultira nekom korisnom odlukom. ja bas nemam nekih problema s kg nit s naslagama kojecega, ali mislim da to samo po sebi ne predstavlja jedini razlog da se covjek malo vise skoncentrira na prehranu. volim sve sto se sirovo moze jest, a ponajvise cokoladu.

mash, kaj ti treniras?

tili bi,tili bi mo-ru...
merkat

PostanoPostano: ned 01 svi 2005, 20:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To to je tzv. prehrana u zoni. Dakle kad nesto pojedes ili dugo (vise od 4 stata ) nista ne jedes gusteraca proizvodi inzulin koji ustvari je obrana organizma. On se bori protiv secera koji nastaje unosom razne hrane, naravno secera ali i ugljikodirata koji u tijelu djeluju nakon razgradnje kao seceri. Postoje brzi ugljikohidrati koji brzo ulaze u krv kao secer, kruh, krumpir....i spori kao voce i povrce. Spori znaci da sporo ulaze u krv i dugotrajno sto ne izaziva velike kolicine inzulina na djelovanje sto je dobro jel kad inzulin naglo, cesto i jako kak se to u sportskom zargonu kaze " sprica " nevalja. Dijabeticari nemogu proizvest u tijelu inzulin pa ga nakon jela injekcijama ubrizgavaju. Utemeljitelj prehrane u zoni dr. Sears je ustvrdio da namirnice koje sadrze bjelancevine ( proteine ) ne poticu inzulin nego su mu u opziciji tako da kombiniranjem hrane s odredjenom kolicinom tj. raspodjelom namirnica sa bjelancevinama, ugljikohidratima i mastima ( samo dobre ) se taj inzulin drzi pod kontrolom tj. u zoni. To je ucinkovito ne samo radi zdravlja jel dijabeticka prehrana je inace najzdravija ( ne ako si premrsava jel to tada znaci da ti organizam brze sagorijeva kalorije pa je tada bolje jesti vise ) nego i radi toga sto ubrzava metabolizam i ustvari je dijetno, ne debljas se.
Takodjer je bitno jesti svaka 3-4 najkasnije 5 sati. jel kad prodje 4 sata ( sad opet ovisi koliko si se najela prije al u zoni se jede 5 manjih obroka na dan bez prejedanja) takodjer kako sam rekao inzulin pocinje raditi. Zato dijabeticari cak i oko 22 sata pojedu makar jogurt, voce... No ne jede se dok spavas naravno, tad jedu samo bodybuilderi( bude se ) al to nije zdravo.
Nije to sad dijabeticka prehrana nit dijetna nego ocenito, sportska i zdrava.
Princip je omjer dakle, 40 % obroka nek sadrzavaju ugljikohidrati(najbolje spori ) 30% bjelancevine a cak 30 % masti ali samo nezasicene poput maslinova ulja(extra djevicansko) i oraha, badema, ljesnjaka, kikiriki....
Moje je iskustvo da ova prehrana nebi smjela biti stroga i iskljuciva nego prilagodljiva jel ja npr. tesko dobijam kile pa 5 puta na dan jedem puno samo kaj jako rijetko jedem slatko ili masno, samo kvalitetne masnoce. Ne pijem kavu nit pusim nit pijem zasladjene sokove.
Kad jedes 5 puta na dan ustvari potices organizam na brze sagorijevanje kalorija jel vise nije usporen pa se tako i on sam ubrza. Najbolje se i kretati dosta pa nemas brige. Kad napr. jedes rijetko(2-3 puta na dan ) tada se organizam usporava i cim nesto pojedes organizam zna da dugo nece dobiti hranu pa sve stavlja u zalihe pa makar bilo i malo hrane pa se debljas, zakon opstanka.
Koliko god se cinilo kako 5 puta na dan deblja to nije tocno jel je bolje 2-3 prejedanja rasporediti na 5 obroka manjih gdje konstantno organizam radi i stalno imas enrgije optiimalno a ne da nemas uopce pa imas previse(opet u zalihe ) sto te umara.
I naravno bjelancevine su jako dobre za izgradnju misica la po zoni bi trebalo jest u svakom obroku sto je ipak ini se previse bjelancevina, ne kao u Atkinsonovoj dijeti ali ipak previse, iako se jedu nemesne bjelancevine kao sirutka, svjezi kravlji sir, tako da je sasvim dobro jest voce samostalno, pa poneki put bit i izvan zone.

Al opet to je smo jedna od prihvatljivijih nacina prehrane sto ne znaci da je najbolja. Jos je na cijeni i mediteranska prehrana, te prehrana po krvnim grupama koja pak iskljucuje pojedine namirnice kao kod nule npr. mlijecne proizvode pa moras uzimat dodatak kalcija a u toj grupi mozes jest puno mesa za razliku od A grupe koja pak je najbolja za povrce.....
Ma jel te udavih, a ?

Srki

PostanoPostano: pon 02 svi 2005, 10:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Al si se raspisao?

Pa to Ŕto kažeŔ je istina. Treba viŔe posvjestiti ljudima oko toga.
merkat

PostanoPostano: pon 02 svi 2005, 13:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da bolje malo procitati, potruditi se, vjezbati da nebi bilo sa 45 odozdo gledat travu....
Bl. Ivan Merz je govorio da je duznost mladih hrvata katolika da odrzavaju zdravlje i ljepotu. I prakticirao je svakodnevno vjezbanje.
Inace vjezbam 4-5 puta tjedno zesce pa mi treba dan-dva odmora al kad neko umjereno vjezba moze i svaki dan.

Kako bi malo priblizio trening koji cesto provodim stavit cu link na topic " kojim sportom se bavite da ne mjesam teme, vrlo je poucno za one koji su cesto u gradu i nemaju sumu ili livadu za kombinirani trening.

Ariadne

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sri 04 svi 2005, 12:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa ti si stvarno informativna zivotinjica (kolko vidim na likici).
hvala ti. evo sad cuu jos jednom skoncentrirano procitat, mozda i odlucim nesto.

a tko je izmislio taj nacin prehrane? mozda sam preskocila citajuci.

tili bi,tili bi mo-ru...
merkat

PostanoPostano: sri 04 svi 2005, 19:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Americki kardiokirurg koji je cijeli zivot posvetio istrazivanju srcanih bolesti jel je cijela njegova loza relativno mlada umirala od srcanih posljedica. Mislio je da je rijec o genetici no daljnjim istrazivanjem je ustvrdio da nije toliko genetika zasluzna za to koliko slican ili isti nacin zivota, prehrane najvise unutar obitelji ili cak naroda.
Pa je osmislio zonu. Zove se dr. Barry Sears.

Sad se nasao neki novi lik koji ustvari samo kopira zonu a te je napravio dijetu zvanu "dijeta 3 stata " dakle jede se svaka 3 sata namirnice tocno odredjene po velicini. To je vrlo slicno po sastavu i razmacima jela al ima nedostataka koliko sam primjetio je zona je fleksibilnija glede tih 3 sata koji mogu ici do max 5 ali ne vise osim kad spavas. A i velicina je neprecizna jel zona se definira po gramima, Glikemickom indexu koji je izrazen u tzv. blokovima( mjerna jedinica)
Postoji i kuharica u zoni. Al mislim da nit u zoni netreba pretjerivati i striktno se drzati nego se prilagoditi s potrebama. Ona je ustvari zamisljena ka dijeta ali i nacin zivota. Ja smatram da je dijeta glup izraz, priznajem samo nacin zivota koji ti daje odredjenu tezinu, snagu, elan dakle nadjes model po kojom imas sve to. Sama dijeta je mucenje i nevalja. Najcesce ljudi koji se muce dijetom nemogu dugo izdrzati i propadne im dijeta. Nacin zivota je nepromjenjiv i nema velikih odstupanja nit gore nit dole, vazna je umjerenost u svemu.

Mash

PostanoPostano: sri 04 svi 2005, 19:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

MerkaĆØe, u potpunosti se slažem sa tobom i kao Å”to sam gore negdje napisala, meni je ta zona super i od svega Å”to sam na sebi probala (a bilo je toga oho-ho) je neÅ”to Å”to bih od srca svakome preporuĆØila! jako sretan

Zona nije dijeta, to je naĆØin prehrane- zdrav naĆØin, ali takoĆ°er služi i topljenju masnih naslaga, tako da može biti "dijeta" za one sa viÅ”kom kojeĆØega... a za one bez viÅ”ka jako sretan je super naĆØin prehrane i oporavak za cijeli organizam!

Zona podrazumijeva i kretanje bar pol ure svakog dana... ili neku aktivnost...bilo-kakvu.... ja recimo idem na aerobic i u teretanu, ponekad plivanje... al, svatko si može bar priuÅ”tit nekakvu pol-satnu Å”etnju ili neki drugi vid rekreacije (npr.rolanje, bicikl...)... znam da svi živimo u žurbi i nikad nemaÅ” za niÅ” vremena, al ak si nikak u živ.raspored nemreÅ” uklopit nekakvo vježbanje, onda možeÅ” jednostavno siƦ par stanica ranije (od busa ili trajvana) i odhodat taj dio do doma jako sretan

E, Merkat, jel ti koristiÅ” ono riblje ulje?
to je dosta skupo, pa ga ja koristim samo tu i tamo...

joooj, al smo se raspisali o toj zoni Mr. Green

"Iskustvo nas uĆØi

merkat

PostanoPostano: sri 04 svi 2005, 19:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne, uzimao sam neka riblja ulja bkalara koja imaju a,d,e vitamine al sad vise ne. Uzimam maslinovo ulje koje ima omega 3,9 a meso ima omega 6 koje dosta jedem inace. Najbolje mi je kod zone kaj sam prestao jest kruh uz tijesto, rizu ili krumpir. Jedem jos dva put tjedno ribu, pa orahe, bademe ljesnjake tak da mi to riblje ulje nije potrebno. Mislim ok je .

Mash

PostanoPostano: sri 04 svi 2005, 19:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja inaĆØe koristim u kuhanju svega maslinovo ulje , a sad sam nabavila baÅ” Searsovo riblje ...
i ja jedem puno tih badema, pistacija....
i isto sam prestala bit ovisna o kruhu, iako ga tu i tamo nakombiniram...
kao i ĆØokoladu ( o kojoj sam užas ovisna , al opet manje nego prije) jako sretan
super mi je kad si napravim sir sa vrhnjem i malo paprike , pa uz to neka salata i tak... mmmmmm jako sretan

"Iskustvo nas uĆØi

arkandeo

PostanoPostano: čet 05 svi 2005, 5:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sira vrhnja luka speka pa da vidis kako smeka. Wink

Tko je kao Bog?
Mash

PostanoPostano: čet 05 svi 2005, 21:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

JOOOOOOOOJ Ark Laughing Laughing Laughing Laughing buhahahaha buhahahaha pljesak - al kaj je najbolje to bi se i dalo iskombinirat- iako Ŕpek baŔ i nije najsretnije rjeŔenje Cool jako sretan al, kad je bal nek je bal hop hop hop

"Iskustvo nas uĆØi

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.