HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 20 kol 2019, 17:20. Pogledaj neodgovorene postove
[ostale teme] NAŠI DRAGI STARÈIÆI
Zaponi novu temuOva tema je zakljuana: ne moe ureivati postove niti odgovarati.
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
pingi

Spol: ensko
PostanoPostano: sub 07 svi 2005, 8:54
PostNaslov : [ostale teme] NAŠI DRAGI STARÈIÆI
Citiraj i odgovori

Jedna tema koje, evo nema na ovom Forumu (barem je ja nisam vidila).
Namjera mi je bila progovoriti o ljudima koji sudjeluju u odgoju nas mladih (naravno, osim naših roditelja, sveæenika, uèitelja...), a tu sam prvenstveno mislila na, svima nama drage starèiæe - naše BAKE i DJEDOVE. jako sretan
Željela bih èuti i vaša iskustva, kakve su vaše bake i djedovi, u kakvim ste vi odnosima s njima danas, što ste nauèili od njih kao mali i što je to èega se danas najradije sjeæate u vezi s njima... belji se
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
vasha

PostanoPostano: sub 07 svi 2005, 9:47
PostNaslov : Re: NAŠI DRAGI STARÈIÆI
Citiraj i odgovori

Hm... imam 2 bake i 1 djeda, drugog djeda, nažalost, nikada nisam upoznala jer je poginuo prije mog roðenja... Ova baka što je udovica imala je veliki utjecaj na moju vjeru jer je izuzetno pobožna osoba. Sjeæam se da sam neko vrijeme živjela kod nje, sa njom i ujakom i da mi je super bilo Smile svaki dan smo išle skupa u polje krave èuvati i naveèer smo zajedno molile Smile Nikada od nje nisam dobila novac i sl. stvari koje bake obièno poklanjaju unucima, niti mogu zamisliti da bi mi ona takvo što dala, niti to od nje želim, dala mi je puno više od toga, ljubav, vjeru.. Sa njom mogu o svemu prièati, pogotovo o ljubavi, ona me uvijek rado savjetuje i prièa mi o svom životu Smile
Dok, sa drugom bakom i djedom imam posve drukèiji odnos... Oni su "moderniji" od ove druge bake, kod njih sam se uvijek igrala, zabavljala.. Kažu da fizièki jako slièim toj baki. Nažalost, prije nekoliko godina moj odnos s njima je bio prekinut, ali prije par godina smo ponovo uspostavili kontakt, ali sam izgubila osjeæaj bliskosti s njima, nije više kao prije. Njih dvoje se jako trude to popraviti, pa se nadam da æe se promijeniti nabolje Smile

Valentina
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
pingi

PostanoPostano: sub 07 svi 2005, 10:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nedavno je netko rekao kako su naše bake i djedovi "èuvari naših obitelji i obiteljskih vrijednosti". U potpunosti se slažem s tim i mislim da od njih možemo još puno toga nauèiti. belji se
vasha

PostanoPostano: sub 07 svi 2005, 11:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne slažem se s tom tezom o "èuvarima", ali se slažem da od njih puno možemo nauèiti.

Valentina
arkandeo

Spol: muko
PostanoPostano: sub 07 svi 2005, 11:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sa jedan od rijetkih koji se mogu pohvaliti da nemam ni bake ni djeda. Jedino se sjeèam mamine mame ona je umrla posljednja prije 11 godina ali kako je živjela u Slavoniji nije baš imala neki utjecaj na mene. Ostali su umrli dok sam bio mali klinac. tuzan

Tko je kao Bog?
merkat

PostanoPostano: sub 07 svi 2005, 11:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja se slazem pak o cuvarima.
Jel danasnji nacin zivota ide k tome da se sve gubi od tzv. starih vrijednosti a one su upravo ono dobro sta je u covjeku.
Imam jednog djeda, baka mi je umrla prije 3 godine. Drugu baku nisam nit uopznao a djeda se samo sjecam iz ranog djetinjstva onako u magli.
Na njega sam navodno uvrnut kako moja majka voli rec. Cesto se sjeti neke njegove mudrosti i izreke koja savrseno odgovara neki danasnjim zivotnim situacijama. Zanimljivo je kako su nasi stari imali u vjeri sve, koliko su bili posteni. Nakon 2. svj. rata mamini roditelji, dakle oni s kojima nisam odrastao su iz like pobjegli u slavoniju zbog nezgodna prezimena. Tamo su pak neke druge s nezgodnim imenima i prezimenima potjerali pa su mojima nudili kuce i zemlju. Moj djed nije htio to uzet nego je sam napravio neki mali kucerak jel je govorio kako ne zeli zivjeti na tudjoj muci i da nemoze zivjeti na necemu sto mu Bog nije dao svojom mukom. I tako je siromasno zivio do smrti. Sve si mu kao i baki mogao rec al nikada protiv Boga.
Drugi djed i baka s kojima sam dugo zivio i odrastao na neki nacin u bili slicni po tom pitanju. Roditelji me uopce nisu upisali na vjeronauk u prvom osnovne pa je baka to preuzela na sebe. Stalno je molila krunicu koju i sad nosim sa sobom kamo god idem. A svoju sam ostavio na njenom grobu.
Vjeru koji su oni nosili u sebi nisam primjetio kod svojih roditelja, bas kao i nase drustvo i vrijeme gdje vjera opada i prave vrijednosti a hedonizam i uspjeh vlada nad nama. Nadam se cu unatoc svemu sto nas okruzuje ja uspjeti bar dijelom prenijeti na svoju buducu djecu taj zar vjere i odoljeti modernim vremenima kod kojih sve to staro i tradicionalno kopni neumitno.

Što æe mi život bez vjere ?
Što æe mi vjera bez života ?
vasha

PostanoPostano: sub 07 svi 2005, 14:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, merkat, ali i naše bake i djedovi su ipak bili samo ljudi koji su se takoðer suoèavali sa teškoæama svog doba. Neke vrijednosti kojih se mi danas pridržavamo su sigurno veæe od onih kojih su se oni pridržavali. Svako doba nosi sa sobom odreðene vrijednosti i nedostatke. Ako se pritom misli na kršæanske vrijednosti, evo primjera moje bake i mog djeda koji su tv. tradicionalni, formalni vjernici, slave Božiæ, Uskrs, drže se obièaja i to je to, prava vjera je negdje u zapeæku. Oni su dobri ljudi i ja ih volim i ponosna sam na njih, ali nisu pobožni. Pitanje je, dakle na koje se vrijednosti misli.

Valentina
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: ned 08 svi 2005, 11:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam sreæom imao priliku dobro upoznati sve svoje bake i djedove. Živio sam s jednima, a druge sam viðao svakih nekolko dana jer žive svega par kilometara od moje kuæe. Oni su mi jako puno znaèili kao djetetu a i sada mi jako puno znaèe. Nikad neæu zaboravit kako su uvijek bili dobri i koliko su ljubavi imali prema meni (a i drugima). U posljednjih nekoliko godina umrle su mi obadvije bake i jedan deda, a upravo danas slavimo roðendan od dede koji je još meðu nama! Oni su bili (i ostali) pravi blagoslov u mom životu i nikada neæu prestati zahvaljivati Bogu što sam imao prilike provesti toliko vremena s njima!

Veæe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
pingi

PostanoPostano: ned 08 svi 2005, 16:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što se tièe mojih baka i djedova, ima tu puno što za isprièati. Ja sam cijeli svoj život odrasla uz svoju dragu baku (maminu mamu), koja me je na neki naèin i odgojila. U to vrijeme moji roditelji su radili i nisu imali baš puno vremena za mene i brata, pa je baka tako u mom životu i odgoju odigrala snažnu ulogu. Ona me nauèila prve molitve, vodila me sa sobom u crkvu, razgovarala sa mnom... Nije joj bilo lako, jer ona je tada pored mene imala još 5 unuka! Bogu hvala, danas je živa i èak je i prabaka! Laughing
Dok moja druga baka (tatina mama), ona je totalno drukèija osoba. S njom se nisam ni iz daleka toliko zbližila kao s ovom prvom bakom. Mamin tata je umro još dok sam ja bila mala, ali ga se dobro sjeæam.
No, u svemu ovom ne mogu a da ne spomenem drugog djeda (tatinog tatu) koji je isto tako odigrao veliku, ako ne i presudnu ulogu u mom životu. On, na žalost danas nije živ, ali se sjeæam, kad sam kao mala bila u vrtiæu, on je dolazio po mene, donosio mi bombone i èokolade koje sam ja kasnije dijelila s djecom. On me je odveo u školu prvog dana, uèio sa mnom, prièao, jednom rijeèju - aktivno sudjelovao u mom odrastanju. Nije da moji roditelji nisu; oni su to èinili na drugi naèin, ali ja se nekako iz tih mojih ranijih godina najviše sjeæam njega i bake. Taj djed, kao što rekoh, više nije živ, ali mi je zato ova prva baka, i dan danas, jedan veliki uzor u životu. Poznajem je skoro 24 godine i još nisam upoznala nekog kao što je ona. Osoba je koja drži do ljudskih i kršæanskih vrijednosti, ide redovito na misu, na ispovijed (koja bi nam, o meni morala biti jako važna, posebice danas), vjera joj je na prvom mjestu u životu kao i obitelj. Smile
Doista mislim da je ona odigrala veliku ulogu u mom životu, i zato VELIKA hvala Bogu za dar moje bake! belji se
logica

PostanoPostano: pon 09 svi 2005, 8:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja, kao i Arki, nemam bake i djedove meðu živima. Jednu baku nisam nikad ni upoznala. Mamina mama je igrala veliku ulogu svjedoèeæi vjeru i strpljivost. Naime, moj djed je u 2. svj. ratu izgubio 2 brata i strica (ako se dobro sjeæam) i od onda nije bas bio osoba s kojom bi netko poželio živjet. Ali baka je bila strpljiva i sve podnosila, radila, molila, uèila svoju djecu da se meðusobno vole i poštuju. To se i danas vidi.
Mama kaže da imam njenu narav. Ako je tako, blago meni! Wink

Nije žurila a sve bi stigla.

Nisam živjela s njima, nisu mi bili babysitteri. Znam samo da sam se veselila dolasku na selo, obilascima životinja, branju kamilice, skupljanju jaja. Odrasli me nisu zanimali kao druga djeca.

Jednom smo bratiæ i ja zezali baku dok je muzla kravu pa nas je pošpricala mlijekom. Laughing Ej, kako smo bježali! Nismo mogli vjerovati da je to naša baka.

Ti me rukom svojom nosiš, o Bože moj.
Gledam, ime moje piše na dlanu tvom.
arkandeo

PostanoPostano: pon 09 svi 2005, 8:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam ime dobio po svojem djedu (maminom ocu), bio sam mali klinac kad je umro tako da ga se uopce ne sjecam. Nisam ni upoznao, ali znam da je bio presretan sa svojim unucima. Po pricama je baka (tatina mama) bila velika zafrkantica, pa sam po zafrkanciji valjda na nju. Nje se sjecam kroz maglu, u biti sjecam se jedne zgode prije samog sprovoda. Kad su moj otac i njezin brat pribijali slova na lijes pricali su viceve, to mi se urezalo u pamcenje. Uvijek bi smirivala djeda koji je imao dosta tesku narav, bila je jako pobozna. Djeda (tatinog oca) se sjecam nesto vise, bio je dosta svojeglav i dosta teske naravi. Hodao je sa stapom jer je kao klinac slomio stopalo, a nisu ga odveli doktoru da ga namjesti, pa je cijeli zivot sepao. Bio je majstor za sve, najvise je obradivao drvo, radio je sve od drveta, a baka ga je uvijek zafrkavala da je "Drveni mestar". Jer uvijek je radio drugima, a sebi rijetko kada. Od njega sam naslijedio zanimanje za drvo i to sto sam doma kucni majstor za sve. I na kraju je baka (mamina mama) nje se najbolje sjecam ona je umrla posljednja, a tome ima 11 godina. Ona je znala dolaziti k nama u posjete za Bozicne i Novogodisnje praznike. Neznam zasto ali nije mi bila bas draga, vjerojatno me je ko klinca izgrdila. Sve u svemu i da su pozivjeli duze ne bi puno utjecali na mene i moj odgoj jer i jedni i drugi su bili daleko od nas, pa je to bilo nemoguce. I tako sam ja odrastao bez baka i deda servisa, ali zato je tu bio i ostao mama servis. jako sretan

Tko je kao Bog?
Srki

PostanoPostano: ned 15 svi 2005, 18:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja imam obje bake i oba deda. Živim sa bakom i dedom (maminim roditeljima) koji su odigrali i još uvijek igraju znaèajnu ulogu u mome životu. Tatini roditelji (meni nona i nono) žive na drugom kraju grada (upravo su maloprije bili kod mene) i ni približno ne igraju takvu ulogu kao baka i dede s kojima živim. Pogotovo baka, mamina mama, praktièki me je odgojila. Kad sam bio mali, roditelji su mi bili na poslu, baka me èuvala, nauèila èitati i pisati u 2. i 3. godini moga života. Dok sam išao u osnovnu školu, sa mnom je radila i pomagala mi u uèenju jer je po struci uèiteljica.

A i danas, baka i dede kuhaju za nas svaki dan i nesebièno nam pomažu i ne znam što bi bilo kad ih ne bi bilo. Stvarno su super! Laughing
Natty

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 7:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam obje bake i djede izgubila u djetinjstvu. Ipak, mamina mama mi je ostala u srcu cijeli život. Pamtim njene ruke i njeno lice. Njenu sijedu kosu koju je pokrivala maramom. Velika i snažna žena je bila, jako ju volim i voljela bih da je poživjela jer se ne sjeæam da li sam joj ikada rekla da ju volim. Ne znam kakva je bila osoba, ali vjerujem u njenu dobrotu. I kad je se sjetim nekako mi se èini da me nikada nije ostavila, da živi. A i živi, sa Isusom i u mom srcu. I to me raduje...

Pingi, lijepa tema, budi lijepe i nježne osjeæaje...

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
bambi

Spol: neodreen
PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 19:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja imam dvije bake i djeda jednog. Moram reci da su meni srcu privrzeniji djed i baka s mamine strane jer sam s njima provodio vise vremena (svako ljeto) i uvijek su me pazili i mazili i poklanjali ljubav drugaciju od one koju su mi poklanjali roditelji. ono sto oditelji zbog uzurbanost zivota nisu mogli meni pruziti, pruzili su djed i baka (razne sitnice poput kruha narezanog na kockice, odlasci u berbu caja i sl.). Samo sto mi tesko pada u posljednjih godinu dvije je to sto se lagano razbolijevaju i kopne, i znam da ce uskoro preminuti ali usprkos toj spoznaji jos uvijek je ne mogu prihvatiti. Ne znam sto cu kad oni preminu, samo sto znam da ono sto su mi oni pruzili i jos uvijek pruzaju nitko drugi nece i za to cu im ostati vjeco zahvalan.
P.S. Ovo je moj prvi post. I'm so proud of myself! jako sretan jako sretan jako sretan jako sretan
Gost

Spol: neodreen

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 19:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

DOBRODOŠAO BAMBI! jako sretan jako sretan jako sretan
[Vrh]
fratar

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 21:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo da se i ja konaèno javim i na ovoj temi!

Nedavno mi je umrla baka koju sam jako volio, bila je jedina osoba u mojoj cijeloj rodbini s kojom sam uvijek i u svako doba mogao razgovarati o vjeri, Bogu i sliènim stvarim, bila je zaista najbolja baka na svijetu. I kad nije imala, uvijek bi dala makar ono malo! Rado sam išao kod nje na ruèak jer je uvijek znala napraviti nešto novo i posebno. Bila je uistinu meni najdraža baka i to ne samo zato što i je èesto govorila da sam joj najdraži unuk neg zato jer je je bila tako dobra i draga sve do smrti( place )!

Sretan sam jer sam 100% uvjeren da je sad u raju i da se gore moli za mene i moju obitelj te što je konaèno došla k djedi s kojim je živjela preko 49 godina, sigaran sam da joj je Bog ispunio tu želju! place

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveæa je meðu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOva tema je zakljuana: ne moe ureivati postove niti odgovarati.

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.