HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 12:02. Pogledaj neodgovorene postove
Svećeničko ređenje žena
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Jeste li za da žene postanu svećenici?

Jesam 
37%
 37%  [ 13 ]
Nisam 
62%
 62%  [ 22 ]

Ukupno glasova : 35

Autor Poruka
sike

Spol: muško
PostanoPostano: pon 09 svi 2005, 22:10
PostNaslov : Svećeničko ređenje žena
Citiraj i odgovori

Evo anketica pa vi uz glasanje ovdje obrazložite svoj stav

Zadnja promjena: sike; pet 19 svi 2006, 22:22; ukupno mijenjano 2 put/a.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
vedrana

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 10 svi 2005, 14:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne. čemu? služiti se može na mnoge načine... meni nije potrebno stajati za oltarom, dosta mi je da se sklupčam negdje kraj Isusovih nogu i služim mu kako mi je namjenio. žene i ovako imaju dosta važnu ulogu u Crkvi, možda ona jedino nije dovoljno prepoznata. a da je Bog htio svećenice, prilično sam sigurna da bi nam već to negdje, nekako natuknuo Wink
iako, ne mislim da žene ne bi u tome bile dobre, ili da su nesposobne za takvu službu. samo zaista ne vidim potrebe za tim. meni paše ovako kako je Cool

...samo Tebi da se klanjam, samo Tebi predam sve, da Te ljubim srcem cijelim, kao Marija Isuse...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: uto 10 svi 2005, 19:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa neznam, sad kak sam naviknut samo na muške svećenike bilo bi mi nekak čudno al osobno me ne bi baš smetalo... Confused

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
igor

PostanoPostano: sri 11 svi 2005, 11:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mislim da ne. jer ipak neka tradicija crkve treba postojati... a to je u tradiciji da nasljednici apostola koji su bili muski, trebaju isti biti muski..

sto ne znaci da zene nemaju ulogu u crkvi.. i te kako je imaju...
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
frajer
isključen

Spol: neodređen
PostanoPostano: sri 11 svi 2005, 12:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa kaj ja znam, Isus je oko sebe okupljao muškarce kao bliske suradnike.
Muškima, apostolima je dao da vode Crkvu.
Žene nije isključivao iz služenja, ali je njima dao drugačiju ulogu, u skladu s tradicijom, koju je opet postavio "starozavjetni" otac.

Mislim da pitanje svećenstva mogu i ja postaviti. Zašto ja ne bih bio svećenik iako oženjen, iako nisam završio fakultet itd?
Isus nije zahtjevao da svećenik završi fakultet, nije zahtjevao da bude neoženjen i bez djece.

To je pitanje povjerenja u Isusa, u Crkvu (u vjeru da ju ipak vodi Duh Sveti) i dakako poniznosti i skromnosti.

Pitanje svećenica postavljaju ipak u većini žene za koje ne bih rekao da odaju dojam da to žele iz želje da skromnim služenjem, nego iz nekih drugih nakana koje mi se ne čine da su od Duha Svetog, da se izrazim politički korektno.
pingi

PostanoPostano: sri 11 svi 2005, 12:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni baš nekako ne "sjeda" pomisao da bi žene mogle bit svećenici...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: sri 11 svi 2005, 20:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kao što sam rekao, meni ne bi smetalo, ali svatko ima svoje mjesto i zadatke...

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
nata

PostanoPostano: sri 11 svi 2005, 21:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

frajer napisa:

Pitanje svećenica postavljaju ipak u većini žene za koje ne bih rekao da odaju dojam da to žele iz želje da skromnim služenjem, nego iz nekih drugih nakana koje mi se ne čine da su od Duha Svetog, da se izrazim politički korektno.

Ne znam točno zašto, ali slažem se s ovim.

Mislim da se treba držati onoga kako je razmišljao i činio Isus (muški apostoli) a ne postavljati suvišna pitanja i izmišljati toplu vodu kao što se to danas čini (ne mislim na siketovo pitanje, nego općenito).

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
fratar

PostanoPostano: sri 11 svi 2005, 22:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neznam, ja si nekako nemogu pojmiti to da žene budu svećenici, mislim da žene već imaju veliku ulogu u Crkvi, netreba im još nametati i svećenstvo!

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveća je među njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: pet 13 svi 2005, 19:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Za sve postoji razlog....
Ako smo vjernici vjerujemo u Duha Svetoga koji vodi crkvu i nedajmo da nam netko tko nije vjernik se namece kao duh sveti !
Jel ideja ne potice iz crkve, a one zene koje zele bit svecenice su ionako u nekim reformatorskim crkvama a sad zele da i mi budemo kao one kako bi bile u pravu...
Bog je zenama namijenio kako je vec netko rekao drugu ulogu, ne manje vazniju, mozda i tezu, bar kad gledam svoju majku cini se tako Wink
A crkva nasa dovoljno drzi do zena da se nemora dokazivati nekim toboznjim demokratima s time. Pogotovo je tu biljeg dao Ivan PAvao II koji je Mariji posvetio zivot.
I neke svetice kao Tereza Avilska su proglasene "Nauciteljicama vjere " sto je najvisi stupanj svetosti.

Jos bi samo citirao nesto iz " Nasljeduj Krista "

" Od tebe se trazi vjera i posten zivot a ne duboki um, niti udubljivanje u Bozje tajne "

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
klara

PostanoPostano: pet 13 svi 2005, 19:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

žena za ambonom... Confused ... i onda krene propovijed...

no, šalu na stranu... ne vidim uopće suvislog razloga za svećeničko ređenje žena...

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Daniel

PostanoPostano: sub 14 svi 2005, 12:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

katoliučka crkva se u svome poslanju oslanja na Evanđelje, crkvene oce i crkvenu tradiciju, a katolička crkvena tradicija kao i pravoslavna, jer to su dvije crlkve koje svoju tradiciju crpe iz apostolskih vremna i vremna prve crkve ne poznaju ređenje žena. Stoga ja mislim da je to nepotrebno i nije u našoj tradiciji. Slažem se da ženama treba dati veću ulogu u crkvi jer one to zaslužuju.
frajer
isključen

PostanoPostano: ned 15 svi 2005, 7:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad čujem argumente tipa: "Ne mogu si posjmiti ženu kao svećenicu", ili "To mi je nekak čudno da je žena svećenik", onda se doista zapitam da li je ovo forum mladih ili dječji forum.
pingi

PostanoPostano: ned 15 svi 2005, 11:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Frajer, vidim da si u nedoumici. Ne, ovo nije dječiji vrtić kako si ti pomislio, nego Forum mladih koji iznose svoja mišljenja o ozbiljnim i manje ozbiljnim temama, svako prema onome što misli, u skladu s vjerom koju ispovijedamo. Surprised
Ja sam napisala da mi nekako ne sjeda to da žene bude svećenici. Mislim da Crkva zna što čini, naša Crkva koja svoju snagu crpi iz Krista i Evanđelja. Zašto se sad povlači to pitanje žene svećenika? Ja iskreno mislim da žena ima vrlo jaku ulogu u crkvi i ne znam zašto to kod tebe postaje pitanje "sad ili nikad". Rolling Eyes
petra

PostanoPostano: ned 15 svi 2005, 13:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pozdrav svima! Ovo je moj prvi post i baš na temi o ženama svećenicama. Mislim da treba u svemu slijediti Kristove naputke, pa ako je odredio da muškarci budu svećenici, treba to prihvatiti. Žene su određene za majčinstvo i tu ostvaruju na neki način svoje "svećeničko poslanje". Ili ako se odluče za redovničko zvanje, mogu na tom polju učiniti svojom blagošću puno više od muškaraca. Smile
Daniel

PostanoPostano: ned 15 svi 2005, 19:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da žene u našoj crkvi i aju dosta prostora za djelovanje i da im treba omogućiti da ga što bolje iskoriste. isto je nepobitna činjenica da osim pojedinih protestantskih crkava niti jedna straija kršćanska crkva ne redi žene za svećenike, niti katolička, niti pravoslavna, niti neke starije istočne kršćanske crkve, a ja to tumačim time što protestantizam ne poznaje redovništvo preciznije on ga je odbacio. Položaj žene u društvu danas je sasvim drugačiji nego što je bio pred kojih pedesetak godina stoga i one žele veću ulogu u crkvi i to im treba omogućiti.
Fantom

PostanoPostano: pon 16 svi 2005, 7:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zašto bi se žene zaređivale za svećenice? Malo ću se osvrnuti na one dane kada je Papa umro, pa su sve novine pisale o njegovoj smrti, i u jednom listu je pisalo što su rekli o Papi razni ljudi i tako je bila ona teologinja iz Austrije (govori hrvatski, valjda je porijeklom odavde)... a kasnije je gostovala i na televiziji.
Nevjerojatno je kako žena koja je vjernica, završila teologiju... može reći da žena u Kršćanstvu ima drugorazredni položaj! Istovremeno, sve ženske udruge napadaju Crkvu da ne poštuje prava i ravnopravnost žena, da je staromodna u svojim pogledima, da treba dopustiti ređenje žena za svećenice, ukinuti celibat, i da ne nabrajam dalje. Takve rečenice mogu izreći samo oni koji nisu praktični vjernici, koji se nisu potrudili makar Novi Zavjet pročitati (bar jedno Evanđelje). I stoga i Crkvu gledaju samo sa društvenog a ne i sa duhovnog aspekta, i gledaju je kao instituciju a ne kao zajednicu vjernika. Isus zna zašto je odabrao sve muške apostole. Da je htio žene za apostole, mogao je to bez problema. Napravo je mnoge "reforme", koje su po tadašnjem svjetonazoru bile nečuvene, pa tako je mogao uzeti i žene za sljedbenice, ali nije to učinio. Crkvena tradicija je također takva, i ako je 2000 godina bila takva, zašto ju mijenjati? Nema potrebe. Ljudi ne shvaćaju da svećenstvo nije u prvom planu zanimanje (kako je to evidentirano u policiji), nego poziv! Žene koje su osjetile poziv, otišle su u časne sestre. Ako ćemo rediti žene za svećenice, jesu li onda potrebne časne sestre? Nestat će ih, a njihova uloga i neprekidan rad je toliko važan da Crkva danas teško bez toga može opstati. No ljudi očito misle da časne sjede u samostanu i vegetiraju. Pogledajte kakva je bila uloga Marije (majke Isusove) u njegovom životu: bila je malena, neznatna, ponizna i VJERNA! A danas - milijuni ju slave i štuju! Je li to drugorazredni položaj? Je li Majka Tereza imala drugorazredni položaj? To su žene koje su utemeljile put drugim ženama svojim primjerom! Crkva stalno naglašava ulogu žene u odgoju obitelji, a to je najvažnija stvar na svijetu. Žena jednostavno ima drugu funkciju (ne mora ju vršiti ako ne želi, jer je slobodna birati, ali svejedno ima drugu funkciju). Može li muškarac rađati, dojiti i voljeti svoje dijete kao žena? Baš me netko nadahnuo riječima: "Može li ruža biti vaza, i može li vaza biti ruža? Svaka ima svoju ulogu, a jedno bez drugoga ne izgleda dobro!" I za kraj 2 najvažnije stvari: 1. ređenjem žena, ukidanjem celibata i sl. pojavio bi se totalni kaos u samostanima. Ljudi bi postajali svećenici iz fore, ne bi bilo nikakvih odricanja i potpune posvete Bogu i služenju! Pokušajte to zamisliti! 2. Da žene treba zarediti, zar ne bi upravo rimokatoličke časne sestre prve digle glas da žele biti svećenice?
PS - netko je spomenuo da žena svojim majčinstvom ostvaruje svećeničko poslanje - pljesak - Ne znam koliko smo svjesni da smo po Krštenju svi svećenici i da imamo poslanje.

Molitva je radost koja uljepšava duhovni život!
Natty

PostanoPostano: pon 16 svi 2005, 8:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne slažem se sa idejom zaređivanja žena za svećenice. Možda iz jednostavnog razloga što mi je to neprirodno i možda sam u duši konzerva jako sretan no ne slažem se s Fantomom da bi časnih sestri nestalo. Znamo i sami koliko postoji redovnika, a mogli su postati svećenici i nisu. Tako isto kada bi i žene imale taj izbor (iako ponovo naglašavam da me se ne shvati krivo, nisam pristaša toga) neke bi otišle za svećenice, a neke ne bi.

Ja se osobno nikada ne bih smatrala dostojnom obavljati tu službu (iskreno, ja se ne smatram dostojnom ni primiti Tijelo Kristovo u hostiji).

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
merkat

PostanoPostano: pon 16 svi 2005, 10:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fantom jako si to dobro objasnio. Tko zna kad bi bio ukinut celibat kakvi bi se svecenici zaredjivali i zasto. Sto se tice teologinje milim da mislis na Greunfelder koju najcesce citira juranji list a znamo kako su intonirani tekstovi tog dnevnog lista. Davno je jos Papa rekao kako se sotonski dim uvukao u crkvu. Crkva nije imuna na to. Svatko moze zavrsiti teologiju pa cak i postat svecenik, redovnik, casna...
Dok je celibata i dok zene nisu svecenice manje je prilika za lose stvari. Npr. u raznim previranjima kroz povijest, ratovima i proganjanjima mislim da je lakse bilo drzati crkvu i boriti se svecenicima nego svecenicama ako nista drugo zbog zastrasivanja i terora, svecenike su istina mucili i ubijali, svecenice bi i silovali i mozda bi moral pao i strah se uvukao pa cak i van rata u nekim zabacenim selima i mjestima gdje je smo jedan svecenik, nebi nikako bilo ugodno i drzim da je dobro sto su zene postedjene toga, ipak je Bog na to mislio.
A svi koji su za redjenje zena i ukidanje celibata sam uvjeren da ne zele dobro crkvi i da nisu pravi vjernici jel da jesu Duh Sveti bi im rekao sta zeli On.

pingi

PostanoPostano: pon 16 svi 2005, 12:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je Fantom prilično dobro objasnio zašto se ne slaže s ređenjem žena svećenica. Wink
logica

PostanoPostano: pon 16 svi 2005, 13:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedan svećenik je na pitanje zašto žene ne mogu biti svećenice odgovorio: "Zato jer ne bi mogle čuvati ispovjednu tajnu."

Gledano kroz povijest i kroz društvene uloge, muškarci su uglavnom uvijek bili na rukovodećim mjestima. Ne mislim da je to loše. Muškarci i žene su jednostavno različiti pa su im i uloge različite. Žene se više bave odnosima, vezama, osjećajima, onim verbalnim, dok muškarci više rade fizičke poslove, organizacijske, prostorne. Kad bi žene gradile crkve... Našla bi se i ona koja bi to mogla, ali ipak.

Ti me rukom svojom nosiš, o Bože moj.
Gledam, ime moje piše na dlanu tvom.
petra

PostanoPostano: pon 16 svi 2005, 13:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zahvaljujem na toplom prijemu! Smile
Nisam nikad razmišljala o tome da bih mogla postati svećenica, čini mi se da je to više izraz agresivnog feminizma, nego duhovne potrebe.
Smiješno je reći da žene ne bi mogle čuvati ispovjednu tajnu Laughing , ali zbog naše osjetljivosti ili osjećajnosti mislim da bi nam teško palo slušati sve te grijehe i da bismo stvarale predrasude prema grešnicima. Čini mi se da bi se meni osobno bilo teško susresti sa nekim tko mi je ispovijedio neki teški grijeh protiv ljubavi. Uostalom, dogodi se to i sa svećenicima, koji, eto, i nisu baš neke "mimoze". Cool

sol zemlje
merkat

PostanoPostano: pon 16 svi 2005, 17:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo za cuvanje ispovjedne tajne mi je sjajno Laughing
Sad sam se sjetio jedne fore di je objasnjeno zasto svecenicu dugo zive. Jel nemaju zenu ! Laughing
Ne zamjerite zenske, vi ste nama muskarcima ionako najveca vrijednost nakon Boga.

fratar

PostanoPostano: pon 16 svi 2005, 22:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fantom je ovo sjano napisao! pljesak pljesak

Nije stvar u tome bi li žene mogle ili ne vršiti tu službu, neke bi se možda i odlično snašle u toj ulozi! Ali žene imaju doista veliku ulogu u životu i crkvi, predlaganjem žena za svečenice je isto kao kad bi muškarci htjeli rađati!

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveća je među njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: uto 17 svi 2005, 9:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fratar napisa:
predlaganjem žena za svečenice je isto kao kad bi muškarci htjeli rađati!

Cuj pa homici zele posvojit djecu, postoje surogat majke, kloniranje i sl. tko zna sto slijedi.... place a fora je u tome da ista skupina ljudi koja sve to podrzava je najglasnija u toboznjoj brizi za zenska prava u smislu redjenja svecenica umjesto da budu sretni da su zene postedjene te obveze kao i rudnika i sl.

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.