HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 17 stu 2019, 21:11. Pogledaj neodgovorene postove
Sveæenièko reðenje žena
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Pitanje : Jeste li za da žene postanu sveæenici?

Jesam 
37%
 37%  [ 13 ]
Nisam 
62%
 62%  [ 22 ]

Ukupno glasova : 35

Autor Poruka
Mara

Spol: ensko
PostanoPostano: pet 09 lip 2006, 10:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svaki krštenik biva pomazan za sveæenika, proroka i kralja, tj. ima udioništvo na Kristu. Zato sveæenik i napominje: Krista ste obukli! To je krsno sveæeništvo koje se bitno razlikuje od službujuæeg. Po ovome prvome svi smo istoga dostojanstvna, a ovo je drugo služba u Crkvi i za Crkvu.

Ljubi i èini što hoæeš
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
sneni
iskljuèen

Spol: muko
PostanoPostano: ned 11 lip 2006, 21:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:
Kakvo je to Kraljevsko sveæeništvo?

Veæu ulogu žena u crkvi vidim na naèin da aktivno budu ukljuèene u rad zajednice u smislu da budu èlanovi župnih odbora, da se ukljuèe u organizaciju raznoraznih tribina, vode raèuna o troškovima, budu dostupne ljudima koji trebaju župnu zajednicu, budu informirane i da znaju gdje koga uputiti. Sveæenik bi trebao biti dušobrižnik, a žena može sve ostalo odn. neka mu bude desna ruka u svemu. Ne jedna, nego više njih, svaka za nešto... Eto.

A prvo i osnovno polsanje žene i majke da bude sustvarateljica novih ljudi i da ih odgaja da budu sveti i neporoèni . zar ima veæe zadaæe ods ove zar ovo nije sveæenièka i kraljevska i proroèka služba. Zar nije veæa nego znati župske raèune..
Oèito kuglice poremeæene pa bi se tako i u Crkvi htjerlo nametnuti razmišljanje.
Neæe proæi!

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je uèinio?
Èašu spasenja uzet æu i Ime Gospodnje prizvat æu.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
binica

Spol: neodreen
PostanoPostano: ned 11 lip 2006, 21:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, sneni se kao i moj župnik strašno brine za župske raèune! Rolling Eyes
Pitam se samo kako bi onda trebalo zaživjeti u potpunosti poslanje laika u Crkvi, konkretno recimo teologa koji bi osim što predaju vjeronauk u školama, trebali, ako se ne varam, preuzeti upravo takve, nazovimo birokratske, dužnosti u Crkvi.
Sve mi se ponekad èini da su se kod nekih sveæenika poremetile kuglice, pa im je sad važnije raèunovodstvo i silne knjige od njihovog temeljnog poslanja. Žao mi je ako sam gruba, ali to je jednostavno tako (èast iznimkama).
No da se vratimo na temu: je li onda èasna sestra koja je zavjetovana na celibat manje vrijedna, ili manje ispunjava svoje poslanje (s obzirom na to da ne može u biološkom smislu, a vjerujem da je sneni na to mislio, biti sustvarateljica života)?

Naš Bog je silan Bog!
Natty

PostanoPostano: pon 12 lip 2006, 6:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

binica napisa:

No da se vratimo na temu: je li onda èasna sestra koja je zavjetovana na celibat manje vrijedna, ili manje ispunjava svoje poslanje (s obzirom na to da ne može u biološkom smislu, a vjerujem da je sneni na to mislio, biti sustvarateljica života)?

Upravo sam i ja to htjela pitati. A što je sa ženama koje nisu udane, koje nemaju ili ne mogu imati djecu, sa èasnama, sa svima onima koje se nisu ostvarile na takav naèin?

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
Mara

PostanoPostano: pon 12 lip 2006, 14:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dajte, postoji i duhovno majèinstvo. Nije svako biološko ujedno i duhovno. Da radite u školi davno biste nauèili da postoje majke i "majke"

Ljubi i èini što hoæeš
sneni
iskljuèen

PostanoPostano: pon 12 lip 2006, 16:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

binica napisa:
Da, sneni se kao i moj župnik strašno brine za župske raèune! Rolling Eyes
Pitam se samo kako bi onda trebalo zaživjeti u potpunosti poslanje laika u Crkvi, konkretno recimo teologa koji bi osim što predaju vjeronauk u školama, trebali, ako se ne varam, preuzeti upravo takve, nazovimo birokratske, dužnosti u Crkvi.
Sve mi se ponekad èini da su se kod nekih sveæenika poremetile kuglice, pa im je sad važnije raèunovodstvo i silne knjige od njihovog temeljnog poslanja. Žao mi je ako sam gruba, ali to je jednostavno tako (èast iznimkama).

neka mi se javi bilo tko tko æe voditi te poslove u župi odmah ih prepuštam. samo radi istine mrzim papirte i administraciju to je za mene pakao, ali moram se brinuti za imovinu onu materijalnu i kulturnu.
trebam restaurirati orgulje (100 godina stare) trebam popraviti krov i plafon sakristije (plafon pada) trebam promijeniti konstrukciju zvona a koja tisuæa kuna u kasi i 2 stotine litara ulja.
u drugoj župi obnavljati staru crkvenu zgradu (tu je novac osiguran)
u treæoj župi propada velika župna kuæa, krov crkve nedovršen, krasni barokni drveni oltari propadaju restauracija najmanjeg košta 9 tisuæa eura prema predraèunu konzervatosrskog, statika tornja poremeæena zbog udara groma - a nedjeljna milostinja u toj župi ne pralazi 40 kuna.
Nek mi se javi laik koji æe te poslove raditi besplatno kao što i ja to radim cijelog života.
Uz to katehizacija, spremanje za liturgiju - propovijedi i sl.
Uz to briga za 4 starohrvatske sredovjekovne crkvice 11.st. vrijedne knjige i matice koje propadaju.
hajde naði mi laika koji æe to pruzeti a ja æu onda samo sveæenièki službu. Daj naði ga!

binica

PostanoPostano: pon 12 lip 2006, 16:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Dajte, postoji i duhovno majèinstvo. Nije svako biološko ujedno i duhovno. Da radite u školi davno biste nauèili da postoje majke i "majke"

Da, znam da postoji duhovno majèinstvo pored onog biološkog, a da postoje majke i "majke" znam i bez toga da radim u školi.
Smisao mog posta, a kasnije i Nattynog je taj što mi se èini da je sneni u svom postu ciljao upravo na biološko majèinstvo. Ako nije, neka me ispravi.

Naš Bog je silan Bog!
sneni
iskljuèen

PostanoPostano: pon 12 lip 2006, 18:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

binica napisa:

sve samo promatrate kroz onu stvar. Jesi li èula kada za velikog biskupa Ketelera.
A tko je zaslužan da je postao tako poznati biskup - po njegovu priznanju jedna klauzurna èasna sestra koja je cijeli život sprovela u štali sa kravama.

Kolike sestre su bile posljednja utjeha bolesnicima - koje vlkastita djeca nisu htjela njegovati (jesu plaæali ) ali roditelji su željni svoje djece a ne tuðe brige... ali o tome nema smisla uopæe raspravljati.

binica

PostanoPostano: uto 13 lip 2006, 21:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gle, sneni, izgleda da se mi nismo ovdje baš dobro razumjeli.
Ja apsolutno ne osporavam ulogu i vrijednost žene u redovnièkom životu, ali ti si taj koji je naveo samo taj aspekt (biti sustvaraterljica života), pa sam samo upitala, odnosno potakla na razmišljanje o ženama koje su se opredjelile za drugaèiji život. Ne trebamo se odmah doèekivati na noževe, jer me to pitanje interesiralo i prije nego što je ovdje spomenuto!
Iako...ne kužim baš ovaj komentar:

sneni napisa:
sve samo promatrate kroz onu stvar
Shocked

a koju?

Naš Bog je silan Bog!
sneni
iskljuèen

PostanoPostano: pet 16 lip 2006, 14:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

binica napisa:
Gle, sneni, izgleda da se mi nismo ovdje baš dobro razumjeli.
Ja apsolutno ne osporavam ulogu i vrijednost žene u redovnièkom životu, ali ti si taj koji je naveo samo taj aspekt (biti sustvaraterljica života), pa sam samo upitala, odnosno potakla na razmišljanje o ženama koje su se opredjelile za drugaèiji život. Ne trebamo se odmah doèekivati na noževe, jer me to pitanje interesiralo i prije nego što je ovdje spomenuto!
Iako...ne kužim baš ovaj komentar:

sneni napisa:
Shocked

a koju?

Citat:
Ja apsolutno ne osporavam ulogu i vrijednost žene u redovnièkom životu, ali ti si taj koji je naveo samo taj aspekt (biti sustvaraterljica života), pa sam samo upitala, odnosno potakla na razmišljanje o ženama koje su se opredjelile za drugaèiji život.

Ako je moj sveæenièki život ipak život u jednom drugom smislu i smatram ga daleko produktivnijim (sustvarateljskim) od mnogih oèeva koji su fizièki dali život djetetu. Tako isto i pokojna èasna majka Gertruda OSB (benediktinka u Hvaru) u poèetku mog sveæenièkog života bila mi je više od majke. neki to ne mogu shvatiti no to nije moj problem.

Citat:
sneni napisa:
Shocked
a koju?
[/quote]

seks.

Natty

PostanoPostano: sri 21 lip 2006, 5:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Baz uvrede, ali èini mi se da si samo ti promatrao kroz tu stvar u cijeloj ovoj prièi...

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Kristijan

PostanoPostano: ned 20 svi 2007, 15:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eh... Buduæi da sam dosta nov ovdje, nemam izbora nego komentirati umrle teme...

Dakle... jedno vrijeme sam bio za zareðivanje žena, negdje prije par godina... Èak sam bio pitao vjerouèitelja jel Isus bio seksist... Sad mi je žao zbog toga...

A sada mislim da ženama ne treba još i to na leðima. Osim toga, nije li žena rodila Sina Božjeg; gdje æeš veæe uloge u Crkvi, od prvih sekundi njenog postojanja!? Nije li time Bog jasno dao do znanja da vjeruje ženama u potpunosti? Da je baš htio, mogao je Duh Sveti zaèeti Isusa i u Josipu, Njemu to ne bi bio problem jako sretan

Želim samo reæi da nezareðivanje žena MOŽDA leži u nekakvom društvenom statusu koji je žena tada imala... Možda... A možda je Isus jednostavno htio poštedjeti ženu od tolike žrtve, znajuæi kakvu æe žrtvu žene imati u buduænosti, poèevši od društvenog statusa pa do intenzivne brige za obitelj... Ženi je crkva njena obitelj, tu se žrtvuje (i muškarcu takoðer, ali morate priznati da ženama puno bolje ide odgoj nego nama muškima). A možda ništa nije toèno, na kraju krajeva, izvori su nam ogranièeni onime što piše u Bibliji...

I istina je ono što velite kako su žene kroz èitavu povijest imale "važnije" uloge od muškaraca.

I na kraju krajeva, ne govori li nam Ivan da se Isus nakon smrti prvi puta ukazao baš ženi, Mariji Magdaleni? Nije ni Petru ni Ivanu..... A Matej kaže da se Isus ukazao objema Marijama i poslao ih da jave vijest Njegovoj braæi...

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Bernard

PostanoPostano: ned 20 svi 2007, 16:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kristijan napisa:

Želim samo reæi da nezareðivanje žena MOŽDA leži u nekakvom društvenom statusu koji je žena tada imala... Možda... A možda je Isus jednostavno htio poštedjeti ženu od tolike žrtve, znajuæi kakvu æe žrtvu žene imati u buduænosti, poèevši od društvenog statusa pa do intenzivne brige za obitelj... Ženi je crkva njena obitelj, tu se žrtvuje (i muškarcu takoðer, ali morate priznati da ženama puno bolje ide odgoj nego nama muškima). A možda ništa nije toèno, na kraju krajeva, izvori su nam ogranièeni onime što piše u Bibliji...

Ako pogledaš povijest religija, vidjet æeš da su sve sredozemne poganske religije imale sveæenice. To je išlo èak tako daleko, da su se mnoge od njih bavile tzv. svetom prostitucijom, i tako zaraðivale za potrebe hramova. Oèito je žensko sveæenstvo u poganstvu bilo sasvim normalno, široko i opæe prihvaæeno, i nije "slabo obrazovanje" bilo zapreka ženama da budu sveæenice.
Jedino židovstvo nije nikad imalo sveæenice. Kršæanstvo je poteklo iz židovstva. Tu leži korijen prièe i razlog zašto apostoli niti njihovi nastavljaèi nisu smatrali da bi žensko sveæeništvo bilo u Crkvi opravdano.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Željka Znatiželjka

PostanoPostano: uto 08 pro 2009, 4:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sneni, evo ja se javljam za besplatno obavljanje svih poslova koje si naveo! Kao pravnica sa iskustvom u nekretninama rado æu ti pomoæi u brizi oko nepokretne crkvene imovine, bilo besplatnim pravnim savjetom, bilo angažiranjem oko prikupljanja sredstava, bilo voðenjem administracije. Ima samo mala prepreka izmeðu nas dvoje: udana sam i živim i radim u Zagrebu.
Vidjela sam sve što ste napisali protiv reðenja žena u Katolièkoj Crkvi. Iako ovi privremeni rezultati ankete pokazuju da bi 33% forumaša bilo za reðenje žena, a 66% protiv, bome ova manjina se uopæe nije iskazala da obrazloži svoj stav.
Evo ja sam otvoreno za reðenje žena u Katolièkoj Crkvi.
Mislim da je Isus odabrao muškarce za apostole prvenstveno zbog patrijahalne sredine u kojoj je živio. Mislim da i danas živimo u patrijahalnom društvu koje još nije dovoljno zrelo za promjene.
Takoðer dolazim iz župe gdje uz oltar nije bilo dovoljno stolica za ministrante, a pola njih su zauzimale cure, jedna je išla i sa mnom u razred u srednjoj školi. Danas živim u Zagrebu, faktièno na dvijema župama i vidim ministranta na oltaru jednako èesto kao i pomrèinu sunca.
Mislim da bi se svi laici trebali više angažirati oko obavljanja crkvenih poslova koji nisu vjerske naravi (admnistracija, raèunovodstvo, briga oko imovine, i sl.) Kada bi postigli samo to, mislim da bi to bila strašna evolucija.
No, zašto mislim da bi žene mogle biti dobre sveæenice?
Mnoge od njih: Ivana Orleanska, proroèica Ana, Samarijanka, Majka Božja, Majka Terezija uspješno su širile Radosnu Vijest. Iako ih Isus nije odabrao za apostole, Bog ih je posebno odabrao da rade na proširenju njegova Kraljevstva.
Zašto mislim da bi žene trebale biti sveæenice?
"Zato što je žetva velika, a radnika je malo."
Pogledajte naše sveæenièke redove u Hrvatskoj: sveæenika je premalo!
Sve kad bi i dopustili oženjenim diplomiranim teolozima da postanu sveæenici, nebi se mnogo poveæao njihov broj.
Djevojèica se raða jednako koliko i djeèaka, žene neznatno dulje žive. Kad bi bilo dopušteno ženama postati sveæenicima, a društvo bi bilo otvoreno za takve promjene, kroz recimo 100 godina udvorstruèili bi se sveæenièki redovi!!! Dvostruko više ljudstva, dvostruko više snage, dvostruko više ljubavi, dvostruko više vjere!!! Dvostruko brže i prije bi se ostvarilo kraljevstvo Božje!
Bog neka mi oprosti ako sam ga ovime uvrijedila. Znam da se žena može ostvariti i na mnogo drugih naèina. No meni, možda slabovidnoj pored zdravih oèiju nije nièim pokazao da se ne može ostvariti kao sveæenica.
Znam za redovnicu koja je sveuèilišna profesorica u Zagrebu. Ako je Margaret Thacher mogla biti premijerka, možda i u katolièkoj Crkvi žena može biti i sveæenica?! A da nije veæ nastupio smak svijeta...
Zahvalu i podrku autoru ovog posta dali su: Dubravko
angelous

PostanoPostano: uto 08 pro 2009, 8:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Zato što je žetva velika, a radnika je malo."

istièem: radnika

može i biti i trostruko više, ali ne donosi to puno ako se ne radi kako dolikuje.
Bolje je malo radnika, nego puno neradnika.

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i èist.''

Otk 19, 11,14
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 08 pro 2009, 9:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja bi htio biti papa!
Zamisli koliko bi posla mogli uraditi nas dvojica!
Ja sam mlad pa bi stigao putovati a on bi se mogao brinuti o logistici.
zajedno bi mogli duplo kad bi imali dvojicu papa!

Jel doista poanta u tom?
NIJE!
Uz Božiju pomoæ jedan èovijek može promijeniti tijek povijesti.
Bio on sveæenik ili ne.

znatiželjka napisa:
Ivana Orleanska, proroèica Ana, Samarijanka, Majka Božja, Majka Terezija uspješno su širile Radosnu Vijest. Iako ih Isus nije odabrao za apostole, Bog ih je posebno odabrao da rade na proširenju njegova Kraljevstva

eto ti primjera!
....
Za više zvanja treba moliti.

ne ubij, ni maèem, ni traèem!
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.