HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 23:14. Pogledaj neodgovorene postove
Svećeničko ređenje žena
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Jeste li za da žene postanu svećenici?

Jesam 
37%
 37%  [ 13 ]
Nisam 
62%
 62%  [ 22 ]

Ukupno glasova : 35

Autor Poruka
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 09 lip 2006, 10:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svaki krštenik biva pomazan za svećenika, proroka i kralja, tj. ima udioništvo na Kristu. Zato svećenik i napominje: Krista ste obukli! To je krsno svećeništvo koje se bitno razlikuje od službujućeg. Po ovome prvome svi smo istoga dostojanstvna, a ovo je drugo služba u Crkvi i za Crkvu.

Ljubi i čini što hoćeš
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sneni
isključen

Spol: muško
PostanoPostano: ned 11 lip 2006, 21:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty napisa:
Kakvo je to Kraljevsko svećeništvo?

Veću ulogu žena u crkvi vidim na način da aktivno budu uključene u rad zajednice u smislu da budu članovi župnih odbora, da se uključe u organizaciju raznoraznih tribina, vode računa o troškovima, budu dostupne ljudima koji trebaju župnu zajednicu, budu informirane i da znaju gdje koga uputiti. Svećenik bi trebao biti dušobrižnik, a žena može sve ostalo odn. neka mu bude desna ruka u svemu. Ne jedna, nego više njih, svaka za nešto... Eto.

A prvo i osnovno polsanje žene i majke da bude sustvarateljica novih ljudi i da ih odgaja da budu sveti i neporočni . zar ima veće zadaće ods ove zar ovo nije svećenička i kraljevska i proročka služba. Zar nije veća nego znati župske račune..
Očito kuglice poremećene pa bi se tako i u Crkvi htjerlo nametnuti razmišljanje.
Neće proći!

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
binica

Spol: neodređen
PostanoPostano: ned 11 lip 2006, 21:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, sneni se kao i moj župnik strašno brine za župske račune! Rolling Eyes
Pitam se samo kako bi onda trebalo zaživjeti u potpunosti poslanje laika u Crkvi, konkretno recimo teologa koji bi osim što predaju vjeronauk u školama, trebali, ako se ne varam, preuzeti upravo takve, nazovimo birokratske, dužnosti u Crkvi.
Sve mi se ponekad čini da su se kod nekih svećenika poremetile kuglice, pa im je sad važnije računovodstvo i silne knjige od njihovog temeljnog poslanja. Žao mi je ako sam gruba, ali to je jednostavno tako (čast iznimkama).
No da se vratimo na temu: je li onda časna sestra koja je zavjetovana na celibat manje vrijedna, ili manje ispunjava svoje poslanje (s obzirom na to da ne može u biološkom smislu, a vjerujem da je sneni na to mislio, biti sustvarateljica života)?

Naš Bog je silan Bog!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Natty

PostanoPostano: pon 12 lip 2006, 6:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

binica napisa:

No da se vratimo na temu: je li onda časna sestra koja je zavjetovana na celibat manje vrijedna, ili manje ispunjava svoje poslanje (s obzirom na to da ne može u biološkom smislu, a vjerujem da je sneni na to mislio, biti sustvarateljica života)?

Upravo sam i ja to htjela pitati. A što je sa ženama koje nisu udane, koje nemaju ili ne mogu imati djecu, sa časnama, sa svima onima koje se nisu ostvarile na takav način?

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mara

PostanoPostano: pon 12 lip 2006, 14:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dajte, postoji i duhovno majčinstvo. Nije svako biološko ujedno i duhovno. Da radite u školi davno biste naučili da postoje majke i "majke"

Ljubi i čini što hoćeš
sneni
isključen

PostanoPostano: pon 12 lip 2006, 16:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

binica napisa:
Da, sneni se kao i moj župnik strašno brine za župske račune! Rolling Eyes
Pitam se samo kako bi onda trebalo zaživjeti u potpunosti poslanje laika u Crkvi, konkretno recimo teologa koji bi osim što predaju vjeronauk u školama, trebali, ako se ne varam, preuzeti upravo takve, nazovimo birokratske, dužnosti u Crkvi.
Sve mi se ponekad čini da su se kod nekih svećenika poremetile kuglice, pa im je sad važnije računovodstvo i silne knjige od njihovog temeljnog poslanja. Žao mi je ako sam gruba, ali to je jednostavno tako (čast iznimkama).

neka mi se javi bilo tko tko će voditi te poslove u župi odmah ih prepuštam. samo radi istine mrzim papirte i administraciju to je za mene pakao, ali moram se brinuti za imovinu onu materijalnu i kulturnu.
trebam restaurirati orgulje (100 godina stare) trebam popraviti krov i plafon sakristije (plafon pada) trebam promijeniti konstrukciju zvona a koja tisuća kuna u kasi i 2 stotine litara ulja.
u drugoj župi obnavljati staru crkvenu zgradu (tu je novac osiguran)
u trećoj župi propada velika župna kuća, krov crkve nedovršen, krasni barokni drveni oltari propadaju restauracija najmanjeg košta 9 tisuća eura prema predračunu konzervatosrskog, statika tornja poremećena zbog udara groma - a nedjeljna milostinja u toj župi ne pralazi 40 kuna.
Nek mi se javi laik koji će te poslove raditi besplatno kao što i ja to radim cijelog života.
Uz to katehizacija, spremanje za liturgiju - propovijedi i sl.
Uz to briga za 4 starohrvatske sredovjekovne crkvice 11.st. vrijedne knjige i matice koje propadaju.
hajde nađi mi laika koji će to pruzeti a ja ću onda samo svećenički službu. Daj nađi ga!

binica

PostanoPostano: pon 12 lip 2006, 16:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Dajte, postoji i duhovno majčinstvo. Nije svako biološko ujedno i duhovno. Da radite u školi davno biste naučili da postoje majke i "majke"

Da, znam da postoji duhovno majčinstvo pored onog biološkog, a da postoje majke i "majke" znam i bez toga da radim u školi.
Smisao mog posta, a kasnije i Nattynog je taj što mi se čini da je sneni u svom postu ciljao upravo na biološko majčinstvo. Ako nije, neka me ispravi.

Naš Bog je silan Bog!
sneni
isključen

PostanoPostano: pon 12 lip 2006, 18:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

binica napisa:

sve samo promatrate kroz onu stvar. Jesi li čula kada za velikog biskupa Ketelera.
A tko je zaslužan da je postao tako poznati biskup - po njegovu priznanju jedna klauzurna časna sestra koja je cijeli život sprovela u štali sa kravama.

Kolike sestre su bile posljednja utjeha bolesnicima - koje vlkastita djeca nisu htjela njegovati (jesu plaćali ) ali roditelji su željni svoje djece a ne tuđe brige... ali o tome nema smisla uopće raspravljati.

binica

PostanoPostano: uto 13 lip 2006, 21:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gle, sneni, izgleda da se mi nismo ovdje baš dobro razumjeli.
Ja apsolutno ne osporavam ulogu i vrijednost žene u redovničkom životu, ali ti si taj koji je naveo samo taj aspekt (biti sustvaraterljica života), pa sam samo upitala, odnosno potakla na razmišljanje o ženama koje su se opredjelile za drugačiji život. Ne trebamo se odmah dočekivati na noževe, jer me to pitanje interesiralo i prije nego što je ovdje spomenuto!
Iako...ne kužim baš ovaj komentar:

sneni napisa:
sve samo promatrate kroz onu stvar
Shocked

a koju?

Naš Bog je silan Bog!
sneni
isključen

PostanoPostano: pet 16 lip 2006, 14:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

binica napisa:
Gle, sneni, izgleda da se mi nismo ovdje baš dobro razumjeli.
Ja apsolutno ne osporavam ulogu i vrijednost žene u redovničkom životu, ali ti si taj koji je naveo samo taj aspekt (biti sustvaraterljica života), pa sam samo upitala, odnosno potakla na razmišljanje o ženama koje su se opredjelile za drugačiji život. Ne trebamo se odmah dočekivati na noževe, jer me to pitanje interesiralo i prije nego što je ovdje spomenuto!
Iako...ne kužim baš ovaj komentar:

sneni napisa:
Shocked

a koju?

Citat:
Ja apsolutno ne osporavam ulogu i vrijednost žene u redovničkom životu, ali ti si taj koji je naveo samo taj aspekt (biti sustvaraterljica života), pa sam samo upitala, odnosno potakla na razmišljanje o ženama koje su se opredjelile za drugačiji život.

Ako je moj svećenički život ipak život u jednom drugom smislu i smatram ga daleko produktivnijim (sustvarateljskim) od mnogih očeva koji su fizički dali život djetetu. Tako isto i pokojna časna majka Gertruda OSB (benediktinka u Hvaru) u početku mog svećeničkog života bila mi je više od majke. neki to ne mogu shvatiti no to nije moj problem.

Citat:
sneni napisa:
Shocked
a koju?
[/quote]

seks.

Natty

PostanoPostano: sri 21 lip 2006, 5:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Baz uvrede, ali čini mi se da si samo ti promatrao kroz tu stvar u cijeloj ovoj priči...

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Kristijan

PostanoPostano: ned 20 svi 2007, 15:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Eh... Budući da sam dosta nov ovdje, nemam izbora nego komentirati umrle teme...

Dakle... jedno vrijeme sam bio za zaređivanje žena, negdje prije par godina... Čak sam bio pitao vjeroučitelja jel Isus bio seksist... Sad mi je žao zbog toga...

A sada mislim da ženama ne treba još i to na leđima. Osim toga, nije li žena rodila Sina Božjeg; gdje ćeš veće uloge u Crkvi, od prvih sekundi njenog postojanja!? Nije li time Bog jasno dao do znanja da vjeruje ženama u potpunosti? Da je baš htio, mogao je Duh Sveti začeti Isusa i u Josipu, Njemu to ne bi bio problem jako sretan

Želim samo reći da nezaređivanje žena MOŽDA leži u nekakvom društvenom statusu koji je žena tada imala... Možda... A možda je Isus jednostavno htio poštedjeti ženu od tolike žrtve, znajući kakvu će žrtvu žene imati u budućnosti, počevši od društvenog statusa pa do intenzivne brige za obitelj... Ženi je crkva njena obitelj, tu se žrtvuje (i muškarcu također, ali morate priznati da ženama puno bolje ide odgoj nego nama muškima). A možda ništa nije točno, na kraju krajeva, izvori su nam ograničeni onime što piše u Bibliji...

I istina je ono što velite kako su žene kroz čitavu povijest imale "važnije" uloge od muškaraca.

I na kraju krajeva, ne govori li nam Ivan da se Isus nakon smrti prvi puta ukazao baš ženi, Mariji Magdaleni? Nije ni Petru ni Ivanu..... A Matej kaže da se Isus ukazao objema Marijama i poslao ih da jave vijest Njegovoj braći...

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Bernard

PostanoPostano: ned 20 svi 2007, 16:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kristijan napisa:

Želim samo reći da nezaređivanje žena MOŽDA leži u nekakvom društvenom statusu koji je žena tada imala... Možda... A možda je Isus jednostavno htio poštedjeti ženu od tolike žrtve, znajući kakvu će žrtvu žene imati u budućnosti, počevši od društvenog statusa pa do intenzivne brige za obitelj... Ženi je crkva njena obitelj, tu se žrtvuje (i muškarcu također, ali morate priznati da ženama puno bolje ide odgoj nego nama muškima). A možda ništa nije točno, na kraju krajeva, izvori su nam ograničeni onime što piše u Bibliji...

Ako pogledaš povijest religija, vidjet ćeš da su sve sredozemne poganske religije imale svećenice. To je išlo čak tako daleko, da su se mnoge od njih bavile tzv. svetom prostitucijom, i tako zarađivale za potrebe hramova. Očito je žensko svećenstvo u poganstvu bilo sasvim normalno, široko i opće prihvaćeno, i nije "slabo obrazovanje" bilo zapreka ženama da budu svećenice.
Jedino židovstvo nije nikad imalo svećenice. Kršćanstvo je poteklo iz židovstva. Tu leži korijen priče i razlog zašto apostoli niti njihovi nastavljači nisu smatrali da bi žensko svećeništvo bilo u Crkvi opravdano.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Željka Znatiželjka

PostanoPostano: uto 08 pro 2009, 4:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sneni, evo ja se javljam za besplatno obavljanje svih poslova koje si naveo! Kao pravnica sa iskustvom u nekretninama rado ću ti pomoći u brizi oko nepokretne crkvene imovine, bilo besplatnim pravnim savjetom, bilo angažiranjem oko prikupljanja sredstava, bilo vođenjem administracije. Ima samo mala prepreka između nas dvoje: udana sam i živim i radim u Zagrebu.
Vidjela sam sve što ste napisali protiv ređenja žena u Katoličkoj Crkvi. Iako ovi privremeni rezultati ankete pokazuju da bi 33% forumaša bilo za ređenje žena, a 66% protiv, bome ova manjina se uopće nije iskazala da obrazloži svoj stav.
Evo ja sam otvoreno za ređenje žena u Katoličkoj Crkvi.
Mislim da je Isus odabrao muškarce za apostole prvenstveno zbog patrijahalne sredine u kojoj je živio. Mislim da i danas živimo u patrijahalnom društvu koje još nije dovoljno zrelo za promjene.
Također dolazim iz župe gdje uz oltar nije bilo dovoljno stolica za ministrante, a pola njih su zauzimale cure, jedna je išla i sa mnom u razred u srednjoj školi. Danas živim u Zagrebu, faktično na dvijema župama i vidim ministranta na oltaru jednako često kao i pomrčinu sunca.
Mislim da bi se svi laici trebali više angažirati oko obavljanja crkvenih poslova koji nisu vjerske naravi (admnistracija, računovodstvo, briga oko imovine, i sl.) Kada bi postigli samo to, mislim da bi to bila strašna evolucija.
No, zašto mislim da bi žene mogle biti dobre svećenice?
Mnoge od njih: Ivana Orleanska, proročica Ana, Samarijanka, Majka Božja, Majka Terezija uspješno su širile Radosnu Vijest. Iako ih Isus nije odabrao za apostole, Bog ih je posebno odabrao da rade na proširenju njegova Kraljevstva.
Zašto mislim da bi žene trebale biti svećenice?
"Zato što je žetva velika, a radnika je malo."
Pogledajte naše svećeničke redove u Hrvatskoj: svećenika je premalo!
Sve kad bi i dopustili oženjenim diplomiranim teolozima da postanu svećenici, nebi se mnogo povećao njihov broj.
Djevojčica se rađa jednako koliko i dječaka, žene neznatno dulje žive. Kad bi bilo dopušteno ženama postati svećenicima, a društvo bi bilo otvoreno za takve promjene, kroz recimo 100 godina udvorstručili bi se svećenički redovi!!! Dvostruko više ljudstva, dvostruko više snage, dvostruko više ljubavi, dvostruko više vjere!!! Dvostruko brže i prije bi se ostvarilo kraljevstvo Božje!
Bog neka mi oprosti ako sam ga ovime uvrijedila. Znam da se žena može ostvariti i na mnogo drugih načina. No meni, možda slabovidnoj pored zdravih očiju nije ničim pokazao da se ne može ostvariti kao svećenica.
Znam za redovnicu koja je sveučilišna profesorica u Zagrebu. Ako je Margaret Thacher mogla biti premijerka, možda i u katoličkoj Crkvi žena može biti i svećenica?! A da nije već nastupio smak svijeta...
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Dubravko
angelous

PostanoPostano: uto 08 pro 2009, 8:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Zato što je žetva velika, a radnika je malo."

ističem: radnika

može i biti i trostruko više, ali ne donosi to puno ako se ne radi kako dolikuje.
Bolje je malo radnika, nego puno neradnika.

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: uto 08 pro 2009, 9:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja bi htio biti papa!
Zamisli koliko bi posla mogli uraditi nas dvojica!
Ja sam mlad pa bi stigao putovati a on bi se mogao brinuti o logistici.
zajedno bi mogli duplo kad bi imali dvojicu papa!

Jel doista poanta u tom?
NIJE!
Uz Božiju pomoć jedan čovijek može promijeniti tijek povijesti.
Bio on svećenik ili ne.

znatiželjka napisa:
Ivana Orleanska, proročica Ana, Samarijanka, Majka Božja, Majka Terezija uspješno su širile Radosnu Vijest. Iako ih Isus nije odabrao za apostole, Bog ih je posebno odabrao da rade na proširenju njegova Kraljevstva

eto ti primjera!
....
Za više zvanja treba moliti.

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.