HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 5:35. Pogledaj neodgovorene postove
Svećeničko ređenje žena
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Jeste li za da žene postanu svećenici?

Jesam 
37%
 37%  [ 13 ]
Nisam 
62%
 62%  [ 22 ]

Ukupno glasova : 35

Autor Poruka
Maki

Spol: muško
PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 20:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znam i ne mogu reći, ali to je moje mišljenje i stojim kod toga.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Srki

PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 20:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nemojte se prepirati tu,svatko ima pravo na svoje mišljenje.

Ja sam mišljenja da mogu i djevojčice ministrirati,zašto ne,ako žele.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 23 svi 2006, 9:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nisam primijetila da se netko prepire ... Cool

mare je tražila logičan i argumentiran odgovor
po pitanju svećeničkog ređenja žena,
sike je započeo pa da nastavim ...

služba koju je Krist povjerio svojim apostolima da naučavaju, posvećuju i upravljaju vjernicima,
u Katoličkoj Crkvi bila uvijek pridržana isključivo muškarcima ...
tu tradiciju vjerno su održale i Istočne Crkve ...
u skladu sa Svetim Pismom ...
Isus za apostole izabrao samo muškarce ...
Krist je birao prema vječnom naumu Božjemu i to one koje je želio (usp. Mk 3, 13-14),
i to je učinio u jedinstvu s Ocem, u Duhu Svetome (Dj 1, 2),
nakon što je noć proveo u molitvi (usp. Lk 6, 12)...

Isus je u temelje svoje Crkve stavio 12 muškaraca (usp. Dj 21, 14).
oni zapravo nisu primili samo neku "funkciju" ili službu,
koju bi kasnije mogao obavljati bilo koji drugi član Crkve,
već su bili posebno i prisno pridruženi poslanju same utjelovljene Riječi
(usp. Mt 10, 1. 7-8; 28, 16-20; Mk 3, 13-16; 16, 14-15).
i apostoli su učinili isto kada su izabrali svoje suradnike,
koji su ih naslijedili u njihovoj službi.
u taj su izbor uključeni oni koji kasnije nastavljaju poslanje apostola
da predstavljaju Krista Gospodina i Otkupitelja ...
današnji nasljednici apostola - svi oni koji čine zbor biskupa, kojima su svećenici pridruženi u službi,
danas posadašnjuju zbor dvanaestorice i postupaju u izboru suradnika
u svećeničkoj službi kao apostoli birajući isključivo muškarce ...

dovoljno jaki argumenti? Wink

čak se i anglikanski kardinal Cormac Murphy-O'Connor očitavao protiv,
u veljači ove godine, prilikom otvorenja opće Sinode engleske crkve,
rekavši da je to velika prepreka ekumenskom putu,
a anglikanski biskupi su upozorili još 2005. kako će svećeničko ređenje žena
nanijeti nepopravljivu štetu vidljivom unutarnjem i duhovnom jedinstvu anglikanske crkve ...

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
heartsong

PostanoPostano: uto 23 svi 2006, 12:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Maki napisa:
Da ti pravo kažem nemam neki konkretan razlog. Nego tako sam odrastao i naučio i navikao se. Ako je i prije bilo tako i sve funkcioniralo kako treba i sada kod nas jako dobro funkcionira, nema potrebe za promjenama. To je moje mišljenje.

ja sam 5 godina bila ministrantica u svojoj župi, čak sam bila i voditeljica jedne grupe. To mi je bila prva aktivacija u župi.

Kod nas već 15 godina ravnopravno ministriraju i dječaci i djevojčice. Jedan tjedan jedni, jedan drugi, ili na jednoj strani oltara jedni, a s druge strane drugi.

I mogu reći, da to odlično funkcionira... Kad se to kod nas uvelo u župu, trebalo je malo privikavanj, ali stvarno malo, oko 6 mjeseci i danas je to posve normalno.

Dapače, čudim se ovakvim komentarima protiv ministriranja djevojčica, jer je to meni skroz prirodno i normalno, a nisam odrasla u konzervativnijoj župii koja sve novine ne prihvaća odmah raširenih ruku.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
heartsong

PostanoPostano: uto 23 svi 2006, 12:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Ovo za svećenice mi je zapravo nevažno pitanje. Osim tradicijskog razloga, nema ni jednog drugog (teološkog, biblijskog), dapače. Ali to bi donijelo samo nove probleme, vjerojatno i razdore pa ne bi imalo nikakovog smisla. Nešto je dobro po plodovima koje donosi.

ovo je meni najbolji i najsuvisliji razlog protiv ređenja žena.

Možemo mi pričati o jednom drugom vremenu prije 2000 godina i o razlozima zašto je Isus odabrao baš muškarce za apostole, ali činjenica je da su žene onda imale drugačiju ulogu pa i status u društvu.

Da je recimo bilo obrnuto, da su žene imale dominantnu ulogu, tko zna, možda bi i Isus došao u tijelu žene. Molim bez sablažnjavanja na ovu rečenicu, ali razmislite malo o ovom što želim reći.

Danas je drugačije, pa je moguće pričati o svećenićkom ređenju žena. Kod nekih protestanata sasvim je prirodno imati ženu za pastora. Kod nas katolika to nije tak. Da dođe do toga, došlo bi do puno problema, jer uloga svećenice nije u skladu s tradicionalnom ulogom žene. A čemu? da bi žene pokazale svoju emancipaciju?

Vjera je iznad emancipacije...

Zar svejedno je?

Utočište.
Živac

PostanoPostano: uto 23 svi 2006, 16:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heartsong napisa:
Da je recimo bilo obrnuto, da su žene imale dominantnu ulogu, tko zna, možda bi i Isus došao u tijelu žene.

Ne bih se složio. Isus je donio doboljno revolucionarnih ideja, da uvrštavanje žena u apostole ne bi bilo ni malo čudno.
Očito postoji bitan element božanskog prava prema kojemu žene ne mogu biti svećenici. To što ga mi (svi ili neki) ne možemo do kraja spoznati ne mijenja na stvari. Pa puno toga u vjeri ne možemo do kraja spoznati, ali prihvaćamo u povjerenju Bogu (vjeri). Tako je i sa Isusovim spolom.

Moramo prihvatiti činjenicu da su muškarci i žene različiti: sa različitim tjelesnim karakteristikama, ali i različitim službama u društvu. U današnje vrijeme je jako moderno te razlike negirati. Ne vodi to baš prema dobrome... tuzan

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
heartsong

PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 11:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zivac napisa:
heartsong napisa:
Da je recimo bilo obrnuto, da su žene imale dominantnu ulogu, tko zna, možda bi i Isus došao u tijelu žene.

Ne bih se složio. Isus je donio doboljno revolucionarnih ideja, da uvrštavanje žena u apostole ne bi bilo ni malo čudno.
Očito postoji bitan element božanskog prava prema kojemu žene ne mogu biti svećenici. To što ga mi (svi ili neki) ne možemo do kraja spoznati ne mijenja na stvari. Pa puno toga u vjeri ne možemo do kraja spoznati, ali prihvaćamo u povjerenju Bogu (vjeri). Tako je i sa Isusovim spolom.

Moramo prihvatiti činjenicu da su muškarci i žene različiti: sa različitim tjelesnim karakteristikama, ali i različitim službama u društvu. U današnje vrijeme je jako moderno te razlike negirati. Ne vodi to baš prema dobrome... tuzan

istina, ali isus nije došao na svijet donijeti revolucionarne ideje emancipacije žena već navjestiti Božju ljubav. Uvrštavanjem žena među apostole bi dovelo baš do toga, naglasak bi se stavio na krivo mjesto!

Muškarci i žene su u pravilu različiti, hvala Bogu na tome! Međusobno se nadopunjavaju.

Ali ne može se tu u slučaju ređenja žena globalizirati i postavljat stereotipe. Isto kao što postoje ljudi koji su sposobniji ili manje sposobni kao svećenici, kod žena će se isto tako naći one koje bi bile itekako sposobne svećenice.

Pogledajmo primjer Majke Terezije. Ta je žena radila sve i više nego što jedan svećenik učini za života. Ali nije bila svećenica.

Redovnici mogu biti svećenici, ja zaista ne vidim razlog zašto za to ne bi bile sposobne i redovnice.

Osobno nisam za ređenje žena. Ali doista mislim da za to nema nekog biblijskog ili teološkog razloga (ili presedana s Isusove strane koji bi bili toliko presudni argumenti) o kojima se ovdje govori već je to više stvar društva u kojemu bi to donijelo više problema nego koristi.

Zar svejedno je?

Utočište.
Mala Truba

PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 12:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To pitanje o ređenju žena uglavom postavljaju razno razne udruge emanciprianih žena, koje se navodno bore za ženska prava. Međutim postoji i jedno malo drugačije gledište svega toga,... naime one se navodno bore za ženska ljudska prava Question (baš i ne mogu progutati taj pojam). Zanimljivo je da upravo KC smatra žene u potpunosti ravnopravnima muškarcima te ne pravi razliku po pitanju važnosti spolova, već po službama koje su nam različite jer jesmo različiti, ali savršeno jednako vrijedni ljudi. Zapravo sama Biblija u knjizi Postanka prilikom opisa stvaranja prvih ljudi koristi izuzetne pojmove koje ću vam malo približiti. Prvi izvještaj:

(Post 1, 26 I reče Bog: "Načinimo čovjeka na svoju sliku, sebi slična, da bude gospodar ribama morskim, pticama nebeskim i stoci - svoj zemlji - i svim gmizavcima što puze po zemlji!"
27Na svoju sliku stvori Bog čovjeka,
na sliku Božju on ga stvori,
muško i žensko stvori ih.)

Drugi izvještaj:

(Post 2,7 Jahve, Bog, napravi čovjeka od praha zemaljskog i u nosnice mu udahne dah života. Tako postane čovjek živa duša.)

Ono što sam zacrnio, naš prijevod "čovjeka" u izvorniku koji je biblijski pisac napisao stoji hebrejska riječ 'adam koju bi bilo puno sretnije prevesti kao čovječanstvo, ljudi... jer je kolektivni singular i nema plurala. Kod nas se pod pojmom čovjek može tumačiti i svakog čovjeka - čovječanstvo, ljude (kao što je slučaj u izvorniku ali i samo jednog čovjeka, pa čak i samo muškarca kako neki krivo tumače). Biblijskom piscu nije bila namjera prije kojih gotovo 4000 godina kad je izvještaj nastao govoriti o mono ili poligenizmu.

Kod biranja imena, prvog čovjeka naziva Adam, što opet poteže vezu s 'adam (čovječanstvo, ljudi...) ali i s hebrejskom riječju 'adamah = zemlja od koje je stvoren (od praha zemaljskog) tako da bi se Adam moglo kod nas prevesti i kao zemljanin, zemaljski - jer je prema izvještaju nastao i od praha zemaljskog ali i jednostavno Čovjek jer je prvi stvorni od ljudi.

Nešto kasnije kad se govori o nastanku muškarca i žene (crveno u tekstu) biblijski pisac uzima izraze 'iššah za čovjeka-ženu i 'iš za čovjeka-muškarca dakle kao što stoji da je žena načinjena od čovjekova rebra (isti izraz se može prevesti uz rebro i strana, polovica, polovina) tako i sam izraz žena ('iššah) proizlazi iz riječi ('iš) muškarac. Tu se više ne koristi 'addam (svi ljudi, čovječanstvo pa u tom smislu i čovjek)

Ono što htjedoh reći je da u Bibliji nigdje ne stoji da je Bog prvo stvorio neki spol, muški ili ženski, već stoji da je stvrio čovjeka (pod tim pojmom se podrazumjevaju i muško i žensko,stvori ljude, čovječanstvo) te se tu ne nalaze nikakvi argumenti za prevlast nekog spola. Istina je da je to tako kroz povijest često znalo biti no zanimljivo je da pri pisanju izvještaja o postanku prvih ljudi biblijski pisac govori da je Bog stvrio čovjeka, a ne isključivo muškarca ili ženu. Pod tim čovjekom podrazumjeva oboje. Tek kasnije se govorio o diferencijaciji tog čovjeka na spolove, no i to nije ništa loše, štoviše u kontekstu je prvog braka koji se spominje već u Postanku 2,22 odmah po stvaranju čovjeka i diferenciji tog čovjeka na dvoje koje prozilaze jedno iz drugog i jednako su važni Bog ih spaja i prvi muškarac ugledavši ženu govori evo i kostiju i mesa kao što sam i ja sam i neka se žena zove od čovjeka kad je uzeta, pa je i sama kao i što sam i ja čovjek (igra riječi 'išš i 'iššah).

Još malo o feminističkim udrugama... zanimljivo je da im sve smeta kod KC, niti jedna druga vjera, sekta, zajednica... ih ne brinu i njih ne diraju. Ne želeći ulaziti u pravo svake vjere da se odredi po ovom pitanju svima je dobro poznato kakav je položaj žena kod muslimana, židova, raznih sekti, na Istoku... i nisam čuo niti jednu riječ protiv njih. Očito im smeta sve što je katoličko i ta borba za žene i ženska ljudska prava u Hrvatskoj je zapravo borba isključivo protiv katolika i katoličke vjere financirana od strane britanske i nizozemske vlade.... Sorosha i sl. Ako se te emancipirane žene bore stvarno za sve žene pa zar se nebi onda borile za prava svih žena a ne samo katolkinja. Zar židovke, muslimanke, pravoslavke,... nisu u istom ili podređenijem položaju.

Žena kao svećenik, pa o tome ne razmišljam apsolutno mi je strano. Ja želim biti časna sestra, a ne svećenik! Eto nek se netko bori za moja prava da budem časna,... hoću biti časna!!!!!! Narode!!!!!

P.S. A može i miss dalmacije!! jako sretan jako sretan jako sretan jako sretan

Mala Truba svira dalje...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 13:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slušaj Trubice jako si mi to nešto zakomplicirao. Nema ni teoloških ni dogmatskih razloga koji bi argumentirano branili tezu da žena ne može vršiti prezbitersku službu, ali ne postoji ni jedan razlog da bi ona to trebala. A jer je u tradiciji Crkve tako, kako je, ne postoji niti jedan valjani razlog da se sve obrne samo da bi se zadovoljila prazna priča o ravnopravnosti. Kako bi to bilo u skladu s Kristovom ljubavlju kad bi napravili buru,, sablaznili neuke i u ime čega? Moš' mislit!
PS ...nema više, muško žensko, svi ste vi jedan u Kristu Isusu...ovo je PAVLOVO

Ljubi i čini što hoćeš
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
heartsong

PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 13:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Slušaj Trubice jako si mi to nešto zakomplicirao. Nema ni teoloških ni dogmatskih razloga koji bi argumentirano branili tezu da žena ne može vršiti prezbitersku službu, ali ne postoji ni jedan razlog da bi ona to trebala. A jer je u tradiciji Crkve tako, kako je, ne postoji niti jedan valjani razlog da se sve obrne samo da bi se zadovoljila prazna priča o ravnopravnosti. Kako bi to bilo u skladu s Kristovom ljubavlju kad bi napravili buru,, sablaznili neuke i u ime čega? Moš' mislit!

pljesak pljesak pljesak pljesak pljesak pljesak pljesak

Zar svejedno je?

Utočište.
Mala Truba

PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 13:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:

Gdje sam ja pisao o dogmatskim ili teološkim argumentima za ili protiv ne/ređenja žena za prezitersku službu? Napisao sam tek nekoliko riječi pojašnjenja izvještaja stvarnja koji je star gotovo 4000 godina i ne pravi razliku u ravnopravnosti muškarca i žene kako što to neke babe i žabe i kontre i... da ne nabrajam žele prikazati. Od njih uglavnom polaze brojne teze o svećenicama u posljednje vrijeme... no koliko su one tu iskrene vjerojatno i sama znaš. Namjera im nije nimalo za nekoga u Crkvi već protiv ljudi Crkve, a činiti protiv čovjeka,... no to ljudi ne vide. Potrebno je malo se izdići iznad situacije, sagledati stvari odozgor i jasno reći. Što će biti po tom pitanju za 100, 500 ili tko zna koliko godina bit će, to me ne zanima. Samo želim reći da nema mjesta podjelama po tom pitanju. Imam osjećaj da nisi shvatila što htjedoh reći...

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 13:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma jesam samo sam ti mislila reći da nije baš lako čitati tako na dugo i na široko

Ljubi i čini što hoćeš
MM

Spol: neodređen
PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 13:57
PostNaslov : STAVIMO STVARI NA NJIHOVO MJESTO
Citiraj i odgovori

Draga moja braćo i sestre. Slušam i povremeno osluškujem Vaša razmišljanja koja ovdje iznosite. Dozvolite nekoliko osvrta. Ovdje je već uistinu iznešeno i cititrano nekoliko mjesta iz Svetog Pisma koja vrlo jasno pokazuju gdje je išla Isusova namjera. Ona je svakome tko si dopušta jasnost - potpuno jasna. Važno je uistinu da si otvorite duh Kristovim riječima. Gledam ovdje igru svetopisamskim riječima. Ne radite to braćo i sestre moje ljubljene. Nema to smisla, niti to ima mnogo veze s Isusom Kristom. Zovem Vam u sjećanje, zar nije i Isus bio kušan od Napasnika riječima iz Svetog Pisma? Sjetite se, "pisano je"..., a Krist mu odgovora "također je pisano..." Ne mojte si dopuštati baš pretjeranu slobodu egzegeze svih svtopisamskih riječi i misli. Naime, čovjek tu može upastiti u mnoge zamke. Zato postoji "sveta hijerarhija", Majka Crkva, Učiteljstvo, koje pomaže i tumači istinu onakvom kakva ona jest, a ne onakvom kakvom bi je mnogi od nas vrlo rado, a često tako sugestivno predstavljali. To nije uredu, da ne budem radikalniji u komentaru. Isus Krist kao punina i savršenost Objave, kao Onaj nakon kojeg ništa više nije potrebno čovjeku objaviti niti nešto novo izreći, u svojoj Božanskoj Providnosti koja obimlje svijet od svoga početka do svoga kraja, dobro je, imajući viziju sveha vremena, znao što čini. On je naprosto nepogrješiv u sebi - ta jer je pravi Bog u pravom čovjeku. Stoga, kada je odredio za svoje apostole muškarce - Krist je znao što čini. I s ovim je sve rečeno. Protivno Kristovoj želji bi bilo ređenje žena. Gledam ovdje mlade djevojke koje se bore protiv "pranja i kuhanja". O drago moje djevojke, ja osobno se vrlo često opustim kuhajući, kopajući i slično. Poznajem mnogo sestara, istačem s. Nelu, doktoricu teoloških znanosti, koju često vidim kako pere, kuha i slično. Ta što ima u tome? Inače, muškarac je muškarac, a žena je žena. Oni su različiti i nikako ne mogu jednaki. Ali oni su i jedno, prema Božanskoj promisli. Žena je u Crkvi stavljena na najveće moguće mjesto. Isus ju je tu postavio. Jasno, da ima župa gdje to baš ne štima u praksi, ali budite strpljivi, sestre moje ljubljene, budite strpljive. Sam Bog, Stvoritelj svega postojećega i nepostojećega je izabrao čovjeka - ženu, da preko nje svojim Božanskim planom čovjeku podari samog sebe - svoga Sina Jedinorođenca, da taj Isus Krist, pravi Bog i pravi čovjek postane Spasitelj čovjeka i svijeta. Preko žene je došao na svijet. O Bože, sjetimo se mnogih katoličkih svetica, časnih sestara, od kuda nam obraz raspravljati o potrebi ili o mjestu njihovom pod ovim suncem? Biti ću poptuno otvoren, svatko, muško ili žensko, može postati svet. Svetac se ne rađa nego postaje. Stoga, dozvolite mi, preporučam svima: ustrajte na putu svetosti. Kao takvi, oplemenit ćemo ovaj svijet i shvatiti za što se jedino "isplati" živjeti: za drugoga, sebe davati!
Do Neba, prijatelji moji. Do Neba!!!
Vaš brat u Kristu, MM
Mara

PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 14:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma da mi je samo znati zašto ova propovijed!? Rolling Eyes Tko je ovdje dovodio nauk u pitanje? A i ja, baka, ne volim čistit i prat i što onda?

Ljubi i čini što hoćeš
sike

PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 15:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
E to me zanima što je ivančica rekla o davanju ženama više mjesta u Crkvi.
Koja su to mjesta gdje uloga žene nije dovoljno izražena?

Meni je super kad vidim na misama da uz dečke i cure ministriraju, no, što je kod ostalih uzrasta u naših vjernica? Gdje njima pronaći mjesto?

Citiram samog sebe jer me stvarno zanima a nisam dobio odgovor u kojim bi se ovdje naše forumašice ulogama više htjele vidjeti što do sada možda više u svojim rukama drže svećenici i laici

To nije samo zbog puke znatiželje već i zbog pastoralnih smjernica koje mogu biti hvalevrijedne u našim djelovanjima

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
riječ
isključen

Spol: neodređen
PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 15:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

u mojoj crkvi postoji nekoliko žena propovjednika i mislim da su izvrsne u propovjedanju evanđelja,snažne u duhu s puno pomazanja nad sobom.
isto tako znam da Bog daje službe ljudima a ne ljudi , pa prema tome nevidim razlog zašto žene nebi bile svećenici, Wink

netreba imati predrasude po tom pitanju jako sretan
klara

PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 16:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

aj da se i ja malo samocitiram ... Laughing Laughing Laughing
usput, ako su vam ovo predugi postovi,
onda vam moram reći da ustvari niste vidjeli za pravo dugi post ... Laughing

klara napisa:

mare je tražila logičan i argumentiran odgovor
po pitanju svećeničkog ređenja žena,
sike je započeo pa da nastavim ...

služba koju je Krist povjerio svojim apostolima da naučavaju, posvećuju i upravljaju vjernicima,
u Katoličkoj Crkvi bila uvijek pridržana isključivo muškarcima ...
tu tradiciju vjerno su održale i Istočne Crkve ...
u skladu sa Svetim Pismom ...
Isus za apostole izabrao samo muškarce ...
Krist je birao prema vječnom naumu Božjemu i to one koje je želio (usp. Mk 3, 13-14),
i to je učinio u jedinstvu s Ocem, u Duhu Svetome (Dj 1, 2),
nakon što je noć proveo u molitvi (usp. Lk 6, 12)...

Isus je u temelje svoje Crkve stavio 12 muškaraca (usp. Dj 21, 14).
oni zapravo nisu primili samo neku "funkciju" ili službu,
koju bi kasnije mogao obavljati bilo koji drugi član Crkve,
već su bili posebno i prisno pridruženi poslanju same utjelovljene Riječi
(usp. Mt 10, 1. 7-8; 28, 16-20; Mk 3, 13-16; 16, 14-15).
i apostoli su učinili isto kada su izabrali svoje suradnike,
koji su ih naslijedili u njihovoj službi.
u taj su izbor uključeni oni koji kasnije nastavljaju poslanje apostola
da predstavljaju Krista Gospodina i Otkupitelja ...
današnji nasljednici apostola - svi oni koji čine zbor biskupa, kojima su svećenici pridruženi u službi,
danas posadašnjuju zbor dvanaestorice i postupaju u izboru suradnika
u svećeničkoj službi kao apostoli birajući isključivo muškarce ...

dovoljno jaki argumenti? Wink

ako ovi argumenti nemaju temelje u Bibliji,
onda sam ja očito nešto jako falila
ili to nije nitko ni pročitao pa zato nije ni otkomentirao ... Cool

Zadnja promjena: klara; sri 24 svi 2006, 16:04; ukupno mijenjano 1 put.

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Coje

PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 16:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Budući da protestanti kažu "Sola Scriptura" evo nečega za razmišljanje:
U prvim kršćanskim zajednicama Duh Sveti je silazio nad vjernike (kao što sad pentekostaci vjeruju da silazi nad njih) i oni su svi primali Njegove izvanredne darove - govorili su u jezicima, proricali, liječili i tome slično... Ipak, iako su u tome bili jednaki Pavao svoje zajednice poučava neka u njima govore muževi prokušani u vjeri - "a žene neka šute".

Upravo nam je tradicija donijela propovijedanje žena - pa možemo reći da su i protestanti preuzeli nešto iz tradicije. Cool jako sretan

Katolička Crkva poznaje propovijedanje žena, ali ono je rijetka pojava i javlja se najčešće tamo gdje je pomanjkanje svećenika.

Mara je rekla najtočniji odgovor: što se ređenja žena tiče presudna je tradicija. Isus među apostole nije stavio ni jednu ženu, a Crkva je slijedila tu praksu (ne zapovijed nego praksu) i nije redila žene. I to je to.

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 16:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje, ajmo malo razmislit logično. Komu točno Pavao govori o šutnji? Nije li to zajednica u Korintu? A što je bio Korint? Znamo da su neke žene vršile đakonsku službu, a to je tada bila prvenstveno služba poslužitelja i brige za materijalno. Sasvim sigurno da one nisu uvijek šutjele, ali je tdoista glavnina naviještanja išla preko muškaraca. Bilo bi zanimljivo premišljati zašto je Isus izabrao samo muškarce. Ima teorija da je to zato što ženama nitko ne bi vjerovao, niti ih slušao. No, Isus ženu (e) bira za "apostole apostolima". Slutim, premda ne razumijem, da su razlozi puno dublji, vezani uz različitost muškarca i žene, vezani uz poslanje. Kroz povijest Crkve ima žena koje su imale vrlo britak i pametan jezik. Bile su iznimke, ali time je njihovo djelovanje naglašenije. Nije li ženino poslanje, najprije, govoriti samom sobom, svojim životom? Kad žena zašuti to obično ne ostaje neprimijećeno.
Evo, nabadam kako mi pada na pamet, ali mi se vuče neka nit, samo je teško hvatam

Ljubi i čini što hoćeš
bodul

PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 19:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma nema žena što raditi u crkvenoj hijerarhiji jer Isus da je želio da žene budu svećenici onda bi to prvo povjerio svojoj Majci. Isus je jasno izabrao muškarce i rekao im "OVO ČINITE MENI NA SPOMEN" Ja da se mene pita, ja bih vratio funkciju oltarnoj pregradi.
Mara

PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 19:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bogu hvala, tebe se ne pita.

Ljubi i čini što hoćeš
Mala Truba

PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 20:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

bodul napisa:
Ma nema žena što raditi u crkvenoj hijerarhiji jer Isus da je želio da žene budu svećenici onda bi to prvo povjerio svojoj Majci. Isus je jasno izabrao muškarce i rekao im "OVO ČINITE MENI NA SPOMEN" Ja da se mene pita, ja bih vratio funkciju oltarnoj pregradi.

Prijatelju, ma koliko to tebi moglo zvučati čudno svaki čovjek pa i žena je tvoj bližnji kao što večeras reče jedan vrstan teolog. To prije svega, ljubiti,... ako to činimo (polazim od sebe) lako za ostalo!

Živac

PostanoPostano: sri 24 svi 2006, 21:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heartsong napisa:
istina, ali isus nije došao na svijet donijeti revolucionarne ideje emancipacije žena već navjestiti Božju ljubav. Uvrštavanjem žena među apostole bi dovelo baš do toga, naglasak bi se stavio na krivo mjesto!

Točno. Ali gledajmo ovako:

Iza tvojih razmišljanja ipak stoji teza da postji neka hvale vrijedna emancipacija žena koju Isus nije proveo radi nekih okolnosti. Ta teza u kršćanstvu ne može stajati iz više razloga:
Isus je Bog i ne mogu postojati nikakve okolnosti koje bi Boga sputavale u provođenju dobra.
Radi toga sve dobre revolucije su uključene u evanđelje. Dakle, ako je revolucionarna ideja emancipacije žena dobra, ona sigurno izvire iz evanđelja. Ako ne izvire, evidentno nije dobra.
Na kraju, Isus je ipak dobrim dijelom proveo emancipaciju žena. On je cijelim svojim životom uvažavao žene i davao im njihovu ulogu. Da je on smatrao da je dobro da žene budu svećenice, sasvim normalno i prihvatljivo bi bilo da neke od njemu bliskih žena (recimo one koje su mu bile pod križem) uvrsti među apostole. Prva Crkva na čelu sa apostolima je bila revolucionarna po skoro svemu, pa tamo neka žena sigurno ne bi škodila. Smile

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
heartsong

PostanoPostano: čet 25 svi 2006, 11:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zivac napisa:
Da je on smatrao da je dobro da žene budu svećenice, sasvim normalno i prihvatljivo bi bilo da neke od njemu bliskih žena (recimo one koje su mu bile pod križem) uvrsti među apostole. Prva Crkva na čelu sa apostolima je bila revolucionarna po skoro svemu, pa tamo neka žena sigurno ne bi škodila. Smile

dobro, u redu. a sada me zanima jedna stvar.

Zašto Isus ne bi mislio da je dobro da žene budu svećenice?

Zar svejedno je?

Utočište.
Živac

PostanoPostano: čet 25 svi 2006, 17:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bog Heartsong!

Ima još sličnih pitanja:
Zašto samo žena može rađati? Zašto slonovi ne mogu skakati?

Jednostavno ne znam, takvu je prirodu Bog stvorio. Razlika je jedino što smo ove tvrdnje uspjeli objasniti znanošću, a onu tvoju nismo. Ali možemo ju spoznati kao istinutu proučavajući evanđelje i otvarajući se Duhu Svetomu.

Ipak ima mnogo objašnjenja za to (teoloških, više ili manje razumnih), ali ja ne bih obrazlagao niti jednu sada jer jednostavno nisam do kraja zadovoljan niti sa jednom. Teologija ipak nije egzaktna kao prirodne znanosti.

Ovo je samo moje mišljenje, a ne nauk Crkve. Prema nauku Crkve (još) nije jasno je li to naravni zakon (ovo što ja zastupam) ili samo korisna praksa u nekom vremenu (što ti zastupaš). Zato Crkva u svim dokumentima gdje piše da samo muškarci mogu biti svećenici pazi da se ne protumači kao da to tako nužno mora biti, a opet onemogućuje drugačiju praksu (Iz KKC 1577: "Crkva se smatra vezanom tim Gospodinovim izborom").

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.