HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 22 stu 2017, 14:57. Pogledaj neodgovorene postove
Svećeničko ređenje žena
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Jeste li za da žene postanu svećenici?

Jesam 
37%
 37%  [ 13 ]
Nisam 
62%
 62%  [ 22 ]

Ukupno glasova : 35

Autor Poruka
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 25 svi 2006, 18:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac, ajde navedi koji teološki!

Ljubi i čini što hoćeš
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Natty

PostanoPostano: pet 26 svi 2006, 6:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac je svoje razmišljanje baš lijepo iznio i ja se slažem s njim. Opet kažem da bi mi bilo totalno strange čuti ženu kako izgovara riječi pretvorbe....

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Živac

Spol: muško
PostanoPostano: pet 26 svi 2006, 10:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:

Ne znam točno. Velim da to nisam usvojio do kraja. Slušao sam razna tumačenja na raznim predavanjima i vjeronaucima. Neka idu otprilike ovako:

Svećenik uprisustvuje Krista, pa mora biti muškarac. Iz istig razloga zašto je Krist muškarac.

Euharistija je žrtva za sve ljude. U prirodi je žene da se žrtvuje za pojedine osobe (recimo rađanjem), dok je u prirodi muškarca da se žrtvuje za mnoge.

Povezano s ovim, žrtva žene je biološka nužnost. Da se naglasi da je Kristova žrtva čin same ljubavi, a ne nužnost, on je muškarac.

Služba mušakraca je djelovanje na širok spektar ljudi, dok je služba žene djelovanje na manju skupinu ljudi, ali onda dublje. Zato su muškarci izabrani za širenje evanđelja po svem svijetu.

I tako dalje... Wink

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuICQ [Vrh]
Mara

PostanoPostano: pet 26 svi 2006, 11:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znam kam bi ovo strpala, ali sigurno u teologiju ne. Da počnemo samo s Pavlovom riječi:... nema više muško - žensko..., svi ste vi jedno u Kristu Isusu.
A ovo drugo se netko igrao neke čudne psihologije.

Ljubi i čini što hoćeš
Živac

PostanoPostano: pet 26 svi 2006, 16:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Aj pustimo teologe da obrazlažu i poboljšavaju te ideje. Wink

Samo ovaj Pavlov citat nema baš veze sa ovim. On znači jednakost dostojanstva kao bića stvorenih na Božju sliku, a ne jednakost službi.

Tražite najprije Božje kraljevstvo i pravdu njegovu, a sve drugo će vam se nadodati.
Tonka

Spol: neodređen
PostanoPostano: sub 27 svi 2006, 6:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zivac napisa:

U prirodi je žene da se žrtvuje za pojedine osobe (recimo rađanjem), dok je u prirodi muškarca da se žrtvuje za mnoge.

Povezano s ovim, žrtva žene je biološka nužnost. Da se naglasi da je Kristova žrtva čin same ljubavi, a ne nužnost, on je muškarac.

Služba mušakraca je djelovanje na širok spektar ljudi, dok je služba žene djelovanje na manju skupinu ljudi, ali onda dublje. Zato su muškarci izabrani za širenje evanđelja po svem svijetu.

I tako dalje... Wink

Ajoj, meni ovo gore baš i nema smisla. Iz svega napisanog mogao bi se izvući zaključak da se žena mora žrtvovati pa njezina žrtva nije vrijedna kao muškarčeva koji , ako se žtvuje, to čini svjesno i za veće ciljeve. Ma da, meni to ne drži vodu. Žrtva nije pitanje spola nego stava, ljubavi, ideala. Uostalom, da je to istina, ne bi bilo mučenica za vjeru nego samo mučenika.
Da se razumijemo, nisam za ređenje žena jer smatram da u nekim situacijama nije dobro unositi velike promjene. Ako se ustalilo, o razlozima zbog kojih se ustalilo ne znam govoriti tako stručno kao neki, neka tako i ostane.
Živac

PostanoPostano: sub 27 svi 2006, 11:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Radi se o simbolima, a ne o stavu za žrtvu. Naravno da se žena može žrtvovati kao i muškarac. Smile

I nisam ja ono smislio, samo prenosim što sam čuo od upućenijih u ovu temu.

Mara

PostanoPostano: pon 29 svi 2006, 10:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Davnih dana, u moja studentska vremena smo o ovome raspravljali s dokrorima znanosti, teologije i nitko od njih nije smatrao da može dobro teološki utemeljiti obražloženje protiv podjeljivanja svetog reda ženama. No, bilo bi zanimljivo čuti koji su to ljudi koje ti Živac spominješ, jer ovo što si naveo slabo drži vodu. Uz put kad spominješ teologiju, ja sam ipak nekakv vjeroučitelj, bit će da bih tu trebala bar u nekoj mjeri biti doma.

Ljubi i čini što hoćeš
Živac

PostanoPostano: pon 29 svi 2006, 18:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm, ovo mi već malo sliči na natezanje... Confused

Ja sam svoje (i ne samo svoje) mišljenje iznio: da postoje razlozi iz božanskog prava prema kojemu žene ne mogu biti svećenice.

Ja sam iznio neke pokušaje obrazlaganja toga koje sam čuo i za koje sam i sam rekao da ne drže previše vodu. Radi se o vjeroučiteljima i svećenicima, neću imenovati jer nije potrebno.

Ali mislim da to obrazlaganje i nema puno smisla. Obrazlaganje toga je ekvivalentno obrazlaganju da je moralno neprihvatljivo muškarcima implantirati maternice da bi i oni mogli rađati. Ajde reci zašto je to tako? Wink Ili misliš da nije tako?

Natty

PostanoPostano: ned 04 lip 2006, 18:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I ja bih se uključila...

Isus oko sebe nije okupio 12 apostola i žene već samo 12 apostola.

Marija, majka Njegova, koja je doživjela mnogo boli i dala veliku žrtvu i sa svoje strane za nas nije gurnuta u prvi plan To ne znači da je njen značaj umanjen, najbolje govori o tome i činjenica koliko ima Marijanskih svetišta u svijetu i koliko li ju se samo voli i štuje. Dakle, Isus nije Mariji dao isti zadatak kao i apostolima, da tako kažem u tom smislu, a opet dodijeljena joj je velika uloga.

Zašto je sve to tako, pa ja to ne bih znala pouzdano, ali sigurna sam da bi mnogo više toga išlo u prilog tezi zaređivanja žena za svećenice da je Isus tako htio.

sneni
isključen

PostanoPostano: pon 05 lip 2006, 13:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
Mara napisa:

Ne znam točno. Velim da to nisam usvojio do kraja. Slušao sam razna tumačenja na raznim predavanjima i vjeronaucima. Neka idu otprilike ovako:

Svećenik uprisustvuje Krista, pa mora biti muškarac. Iz istig razloga zašto je Krist muškarac.

Euharistija je žrtva za sve ljude. U prirodi je žene da se žrtvuje za pojedine osobe (recimo rađanjem), dok je u prirodi muškarca da se žrtvuje za mnoge.

I tako dalje... Wink

Ovako nešto nisam nikada čuo, a svašta sam čuo, slušao i pročitao.

Isus je izabrao 12 apostola - shodno ondašnjem vremenu. I njima je predao vlast - prva Crkva je to tako shvaćala i prenijela dalje. I po mom shvaćanju pitanje ređenja žena je više stvar tradicije nego nekog teološkog razloga.
Istočna i zapadna crkva su vjerno slijedile ovu tradiciju. Dok su đakoni obavljali samo karitativnu službu bilo je među njima i đakonisa. Kad se đakonat počeo pribrajati svećeništvu ta praksa je ukinuta.
Evangelici su u nedostatku svećenika i pod pritiskom feminističkih pokreta uveli žene u pastirsku službu (oni nemaju ređenja za svećenika u našem i pravoslavnom smislu - pa one i nisu svećenici ! što one ne žele prihvatiti - o tome sam puno puta razgovarao sa evangeličkom Frau Pfarrer (zamislite kombinacije gospođa župnik). Ali se ništa nije popravila vjerska situacija, dapače.. (time nisam rekao da su za to žene župnik krive).
U katoličkoj crkvi su neke struje posebno glasne za ređenjem žena poput pokreta "Wir sind Kirche" i danas je u Austriji dosta glasna ta težnja.

Marija je prva svećenica, ona je svijesno sudjelovala na božjem planu spasenja. Žrtvujući svoga sina.
Ja sam uvijek gledao svoju majku kao svećenicu (svećenik = onaj koji sveto čini) koja je o unim teškim uvjetima rodila nas četvoro sinova i odgajala nas zajedno sa svojim (tada vrlo bolesnim ) mužem našim ocem. Velika je i sveta stvar dati svijetu novi život. Danas to nema cijene pa se želi ženi dati neka sasvim nova umjetna cijena.
Sve ostalo je bubetanje prazne slame. Kako može netko reći da je žrtva žene biološka nužnost, a muškarca ne.

Dok se razmišlja u tim i takvim okvirima jasno je da će se i pogrešno postavljati ministerijalno i kraljevsko svećenstvo. No druga pjesma.

Moje skromno mišljenje je da će ovakav ustroj Crkve ostati još dugo vremena i da će joj samo taj ustroj pomoći da ne padne u lonac globalizacijeskog i demokratskog bezumlja.

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Živac

PostanoPostano: pon 05 lip 2006, 17:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni napisa:
Marija je prva svećenica, ona je svijesno sudjelovala na božjem planu spasenja.

Hm, ova izjava je teološki potpuno neutemeljena. Rolling Eyes Nitko ne spori ulogu Marije u spasenju, dapače, ali znamo tko je (su) svećenik(ci).

sneni
isključen

PostanoPostano: pon 05 lip 2006, 17:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
sneni napisa:
Marija je prva svećenica, ona je svijesno sudjelovala na božjem planu spasenja.

Hm, ova izjava je teološki potpuno neutemeljena. Rolling Eyes Nitko ne spori ulogu Marije u spasenju, dapače, ali znamo tko je (su) svećenik(ci).

Hajde onda daj definiciju da znamo o čemu govorimo.

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Živac

PostanoPostano: pon 05 lip 2006, 17:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čega? Svećenika? Pa ne znam, nema tu definicije. Tko niti za mnoge teološke pojmove, npr. ljubav. Možemo samo na temelju objave spoznati nešto o tim pojmovima, ali rijetko sve.

sneni
isključen

PostanoPostano: pon 05 lip 2006, 17:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:
Čega? Svećenika? Pa ne znam, nema tu definicije. Tko niti za mnoge teološke pojmove, npr. ljubav. Možemo samo na temelju objave spoznati nešto o tim pojmovima, ali rijetko sve.

Pa kako si onda kategorički ustvrdio da Marija nije prava svećenica?

Živac

PostanoPostano: pon 05 lip 2006, 18:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zato što to znamo iz objave.

Prvi svećenik je Krist.

No, pokušat ću odgovoriti na ono pitanje. Svećenik je u židovskoj i kršćanskoj teologiji onaj koji prinosi vrhovnu žrtvu Bogu. Tu se ne misli na svakodnevne žrtve iz ljubavi, nego na vrhovnu žrtvu koja spašava čovjeka. Jedina takva žrtva u povijesti je ona Isusa Krista na križu. U njoj je svećenik bio sam Krist. Ostali svećenici imaju ulogu tu žrtvu činiti stvarnom u drugim vremenima i na drugim mjestima. Zato su oni svećenici, jer u ulozi Isusa Krista vrše jedinu otkupiteljsku žrtvu čovječanstva. To Marija nikad nije radila, i zato nije svećenica.

sneni
isključen

PostanoPostano: sri 07 lip 2006, 11:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živac napisa:

Prvi svećenik je Krist.

No, pokušat ću odgovoriti na ono pitanje. Svećenik je u židovskoj i kršćanskoj teologiji onaj koji prinosi vrhovnu žrtvu Bogu. Tu se ne misli na svakodnevne žrtve iz ljubavi, nego na vrhovnu žrtvu koja spašava čovjeka. Jedina takva žrtva u povijesti je ona Isusa Krista na križu. U njoj je svećenik bio sam Krist. Ostali svećenici imaju ulogu tu žrtvu činiti stvarnom u drugim vremenima i na drugim mjestima. Zato su oni svećenici, jer u ulozi Isusa Krista vrše jedinu otkupiteljsku žrtvu čovječanstva. To Marija nikad nije radila, i zato nije svećenica.

Citat:

A objava glasi: "Svaki, naime veliki svećenik, uzet između ljudi, postavlja se na korist ljudima, u njihovu odnosu s Bogom, da prinosi i darove i žrtve za grijehe, (i to) kao onaj koji može biti blag prema onima koji iz neznanja griješe, budući da i sam na sebi nosi slabost." Hebr 5, 1.
Prema tome svatko tko prinosi Bogu žrtvu za grijehe kako svoje tako i drugih sudjeluje na Kristovom Kraljevskom svećeništvu. Po tome svaki koji je kršten i prinosi Bogu žrtve sudjeluje na Kristopvom kraljevskom svećenstvu. Marija je tu žrtvu prinjela na najizvrsniji način i zato joj je i Crkva dala naslov Suotkupiteljica. Ti si ovdje suzio pojam svećeništva na ministerijalno svećeništvo što je daleko uže područje od kraljevskog svećenstva. A svi smo mi pozvani po krštenju sudjelovati na kraljevskom svećeništvu Kristovu. Tako je Marija u pravom smislu svećeni kao što je i svećenica svaka majka koja se žrtvuje iz ljubavi prema Bogu i za dobrobit ljudi. Jasno da se ne može govoriti o svećeništvu jedne žene ili majke ili oca (nije važno) koji se žrtvuju za svoju djecu iz čisto naravnih motiva. Mislim da sam jasan.

Živac

PostanoPostano: sri 07 lip 2006, 15:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sneni napisa:

A objava glasi: "Svaki, naime veliki svećenik, uzet između ljudi, postavlja se na korist ljudima, u njihovu odnosu s Bogom, da prinosi i darove i žrtve za grijehe, (i to) kao onaj koji može biti blag prema onima koji iz neznanja griješe, budući da i sam na sebi nosi slabost." Hebr 5, 1.
Prema tome svatko tko prinosi Bogu žrtvu za grijehe kako svoje tako i drugih sudjeluje na Kristovom Kraljevskom svećeništvu.

ha? Shocked
Koju ti to logiku koristiš?!? Kako si ti iz onog citata zaključio ovo što si napisao meni baš i nije jasno...

Citat:
Po tome svaki koji je kršten i prinosi Bogu žrtve sudjeluje na Kristopvom kraljevskom svećenstvu. Marija je tu žrtvu prinjela na najizvrsniji način i zato joj je i Crkva dala naslov Suotkupiteljica. Ti si ovdje suzio pojam svećeništva na ministerijalno svećeništvo što je daleko uže područje od kraljevskog svećenstva.

Ne znam baš. Čini mi se da si ti proširio taj pojam, a ne ja suzio. Iako nikad nisam čuo, možda je moguće teološki proširiti taj pojam na sve koji prinose žrtvu Bogu. Ali na ovom se topicu pod pojmom svećenik smatra onoga tko vrši euharistijsku službu u Crkvi!

Živac

PostanoPostano: sri 07 lip 2006, 15:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ček, ček, jesi ti jako siguran da je Crkva dala Mariji naslov Suotkupiteljice? 2000. još nije bila dala i tada je tadašnji pročelnik kongregacije za nauk vjere (pored koga je to proglašenje moralo proći) Joseph Ratzinger bio izričito protiv toga naslova.
Iz knjige Bog i Svijet Josepha Ratzingera na 256. str. u izdanju Mozaik knjige.

Coje

PostanoPostano: sri 07 lip 2006, 21:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo nekoliko podataka da stvari budu jasnije.
Prvo: pojam svećenika u Katoličkoj Crkvi doista se vezuje uz dvije razine:
1. MINISTERIJALNO SVEĆENIŠTVO (samo oni koji su primili stupnjeve svetoga reda)
2. KRALJEVSKO SVEĆENIŠTO (svi koji su valjano kršteni).

Živac je toćno rekao - u temi se govori o ministerijalnom svećeništvu.

Drugo: postoje mnoga teološka prepucavanja o naslovu "Marije suotkupiteljice", ali službeni stav Crkve jest da se to prihvaća. To još uvijek nije dogma - što znači da nije zapovijeđeno vjerovati, ali se vjeroavnje u to toplo preporučuje.

Krist je sebe nazvao "jedinim" u Evanđeljima... To je jedno od uporišta teologa oponenata ovog nauka o Mariji.

Jako je važno reći sljedeće: ako netko ne vjeruje da je Marija suotkupiteljica - nego i dalje vjeruje da je Krist jedini pravi i mogući Otkupitelj - nije u grijehu i ne čini zlo. Vjera mu je točna i dobra. Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Živac

PostanoPostano: sri 07 lip 2006, 22:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ok, kužim. Smile Hvala Coje.

Oko ovoga sa Suotkupiteljicom. Malo sam proučio i porazmislio. I kao u skoro svemu ostalome, složio bih se sa Ratzingerom da taj termin nije baš prikladan.

Mara

PostanoPostano: čet 08 lip 2006, 7:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovdje je štoštoa isplivalo, ali ne vidim da se pojavio ma i jedan doista teološki, odnosno biblijski razlog protiv svećeništva žena. Ponavljam, ne plediram za ništa što bi burkalo vodu, a ništa koristilo ne bi. Istotako ne mislim da je to pitanje ravnopravnosti, odnosno ljudske jednakovrijednosti. Jer na neku službu nitko nema pravo. Ona je najprije Božji poziv, a zatim i poslanje. Zašto Bog zove ovoga, a onoga ne to je njegova stvar.

Ljubi i čini što hoćeš
sike

PostanoPostano: čet 08 lip 2006, 11:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
Ovdje je štoštoa isplivalo, ali ne vidim da se pojavio ma i jedan doista teološki, odnosno biblijski razlog protiv svećeništva žena. Ponavljam, ne plediram za ništa što bi burkalo vodu, a ništa koristilo ne bi. Istotako ne mislim da je to pitanje ravnopravnosti, odnosno ljudske jednakovrijednosti. Jer na neku službu nitko nema pravo. Ona je najprije Božji poziv, a zatim i poslanje. Zašto Bog zove ovoga, a onoga ne to je njegova stvar.

Kao što ni ja nisam dobio više od 1-2 odgovora od forumašica gdje vide veću ulogu žene u Crkvi..

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
sneni
isključen

PostanoPostano: čet 08 lip 2006, 13:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da budem jasan ja ne vidim ni jednog teološkog razloga osim tradicije da žene ne budu svećenici u smislu katoličkih svećenika.

A o žrtvi koju prinose (ne računajući vrijednost Kristove žrtve) ministerijalni svećenici je sigurno u mnogim i brojnim slučajevima daleko manja od žrtve koju prinose ne ministerijalni svećenici (Kraljevsko svećenstvo) . Sasvim sigurno da mnogi ministerijalni svećenici bježe od vlastite žrtve ko vrag od tamjana.

Natty

PostanoPostano: pet 09 lip 2006, 6:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kakvo je to Kraljevsko svećeništvo?

Veću ulogu žena u crkvi vidim na način da aktivno budu uključene u rad zajednice u smislu da budu članovi župnih odbora, da se uključe u organizaciju raznoraznih tribina, vode računa o troškovima, budu dostupne ljudima koji trebaju župnu zajednicu, budu informirane i da znaju gdje koga uputiti. Svećenik bi trebao biti dušobrižnik, a žena može sve ostalo odn. neka mu bude desna ruka u svemu. Ne jedna, nego više njih, svaka za nešto... Eto.

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.