HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 29 svi 2020, 21:09. Pogledaj neodgovorene postove
Pitalice - mozgalice
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
braslav

Spol: muško
PostanoPostano: uto 19 kol 2008, 9:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo jedna teska. Trebalo mi je tri sata da je skuzim.

Uhiceno je nekoliko ljudi, sada ih voze u zatvor. Oni znaju koliko ih ima i znaju da ce kada dodju u zatvor biti stavljeni u samice i vise nece imati kontakt jedni sa drugima. Jednog po jednog, ali na sasvim proizvoljan nacin ce dovoditi u sobu za ispitaivanje gdje zatvorenici mogu upaliti ili ugasiti svjetlo. Oni znaju da nitko od njihovih uznicara nece dirati to svjetlo i to im je jednina komunikacija. Oni znaju da ce svatko od njih biti ispitan najmanje tri puta. Oni se na putu do zatvora mogu dogovorit o sistemu paljenja i gasenja svjetla. Moze li jedan od njih skuziti da su svi vec bili ispitani? Kada to skuzi on to moze reci uznicarima i ako je istina pustit ce ih, ali ako nisu svi ispitani i on to kaze sve ce ih smaknuti.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 19 kol 2008, 10:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

braslav napisa:
Oni znaju da ce svatko od njih biti ispitan najmanje tri puta.

ZnaĆØi, ne znaju unaprijed koliko Ʀe toĆØno puta biti ispitani?

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
coldplayer

PostanoPostano: uto 19 kol 2008, 11:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

braslav napisa:
Uhiceno je nekoliko ljudi, sada ih voze u zatvor.

Skužio sam. RjeÅ”enje ove zagonetke je da se uhiƦene ljude uopƦe ne vozi u zatvor, nego najprije moraju proƦi suĆ°enje. veseo Very Happy

Upaliti Ŕibicu mnogo je korisnije od proklinjanja tame
Benedikt XVI.
Drosera

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 19 kol 2008, 11:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jel na poĆØetku u sobi za ispitivanje svjetlo upaljeno ili ugaÅ”eno? i znaju li to zatvorenici?

i jel ispituju istog ĆØovjeka dvaput zaredom?

Zemlja ne pripada ĆØovjeku; ĆØovjek pripada zemlji. Sve stvari povezane su kao krv koja ujedinjuje obitelj. Å to god snaĆ°e zemlju snaƦi Ʀe i sinove zemlje. ƈovjek ne tka tkivo života; on je samo struk u tome. Å to god ĆØini tkanju ĆØini i sebi samome.
Drosera

PostanoPostano: uto 19 kol 2008, 12:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

recimo da je svjetlo ugaÅ”eno i da to zatvorenici znaju. zatvorenici se dogovore da jedan od njih broji koliko ih je proÅ”lo kroz sobu za ispitivanje. on to broji na taj naĆØin da doda plus za svaki put kad naiĆ°e na upaljeno svjetlo, te ga nakon toga ugasi. ostali zatvorenici ne smiju gasiti svjetlo, nego ga samo paliti. kada zatvorenik prvi put naiĆ°e na ugaÅ”eno svjetlo, upali ga. u svim ostalim situacijama ne dira prekidaĆØ. svaki zatvorenik smije samo jednom upaliti svjetlo i tako dati do znanja da je bil u sobi. kada brojaĆØ prebroji upaljenih svjetla koliko ima zatvorenika, onda on može reƦi da su svi ispitani. naravno, dok on to nabroji može proƦ punoooo vremena, ovisi koliko ĆØesto stražari ispituju zatvorenike... Smile

ako je na poĆØetku svjetlo upaljeno, vrijedi isto, samo se onda broje ugaÅ”ena svjetla.

malo mi je problematiĆØno ako se ne zna jel svjetlo na poĆØetku upaljeno ili ugaÅ”eno. jer u tom sluĆØaju, kad brojaĆØ prvi put naiĆ°e na upaljeno svjetlo, ne može znati jel ga upalil zatvorenik ili je veƦ bilo upaljeno. ako pretpostavi da je bilo upaljeno i ne prebroji ga, onda na kraju nikad neƦe moƦi prebrojiti onog ĆØovjeka koji ga je možda prvi upalil. A ako ima puno zatvorenika, I svakog mogu vodit puno puta na ispitivanje, neznam kolko bi dugo brojaĆØ trebal ĆØekat da zakljuĆØi da je pogrijeÅ”il na poĆØetku.

Nadam se da se razumije kaj sam htjela reƦi Smile

Zemlja ne pripada ĆØovjeku; ĆØovjek pripada zemlji. Sve stvari povezane su kao krv koja ujedinjuje obitelj. Å to god snaĆ°e zemlju snaƦi Ʀe i sinove zemlje. ƈovjek ne tka tkivo života; on je samo struk u tome. Å to god ĆØini tkanju ĆØini i sebi samome.
braslav

PostanoPostano: uto 19 kol 2008, 18:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Drosera blizu si. Tocno je ako unaprijed znaju da je svijetlo ugaseno onda si rjesila problem. No oni ne znaju unaprijed jel upaljeno ili ugaseno. Treba jos malo poraditi na problemu. No blizu u svakom slucaju. Znaci zatvorenici se podijele na jednoga koji broji upaljena svjetla i stalno gasi svjetlo i ostale koji pale svjetlo samo prvi put sto vide ugaseno svjetlo. Sada to treba doraditi.

Oni mogu ispitat istog covjeka 1000 puta za redom, jedno je znano oni svi ce biti ispitani najmanje triput svaki. Hint: Za rijesiti problem je dovoljno znati da ce svi biti ispitani najmanje dvaput!

Žan napisa:
braslav napisa:
Oni znaju da ce svatko od njih biti ispitan najmanje tri puta.

ZnaĆØi, ne znaju unaprijed koliko Ʀe toĆØno puta biti ispitani?

Tak je
Drosera

PostanoPostano: uto 19 kol 2008, 23:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

onda svaki zatvorenik mora dvaput upalit svjetlo. tad je onom koji broji nebitno kakvo je svjetlo na poĆØetku i jel veƦ bilo upaljeno kad je on doÅ”ao ili ga je upalio neki od zatvorenika. kad nabroji duplo viÅ”e svjetala (ili duplo viÅ”e minus jedno) zna da su svi bili ispitani. i to bar dvaput Wink

braslav

PostanoPostano: sri 20 kol 2008, 10:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bravo Drosera (gotovo tocno), ako je n+1 zatvorenika. Znaci 1 koji gasi svjetla i n koji imaju duznost dva puta ih upaliti. Ako je svjetlo bilo upaljeno on broji jednog "covijeka" vise i dogodit ce se da ce u jednom trenutku nabrojati 2n+1 upaljenih svjetala. Ali kada naboroji 2n on zna da su svi prosli jer da nisu svi prosli bilo bi najvise 2(n-1)+1=2n-1 upaljenih svjetala. Ako svjetlo nije upaljeno tada on ni ne moze nabrojati 2n+1 svjetala, nego najvise 2n, ali opet tada zna da su svi prosli.

Dakle nije 2n-1 vec 2n broj upaljenih svjetala koji odaje da su svi prosli.
Ponosna_Hrvatica

PostanoPostano: sri 20 kol 2008, 13:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo od mene jedno:

Kako se zove jedna vrsta guŔtera?
a) kuƦiÅ”te
b) printer
c) monitor
d) disketa

Kao koŔuta Ŕto za vodom žudi,
žudim za Tobom ja...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Drosera

PostanoPostano: čet 21 kol 2008, 9:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

monitor lizards

to se ne odnosi na vrstu guŔtera, nego je to ime porodice varana na engleskom mislim Smile to je porodica u koju spada komodo zmaj Wink

Ponosna_Hrvatica

PostanoPostano: čet 21 kol 2008, 12:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tako mi je google naŔao...pod slikama.

žudim za Tobom ja...
Drosera

PostanoPostano: pet 22 kol 2008, 9:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

braslav napisa:
Bravo Drosera (gotovo tocno), ako je n+1 zatvorenika. Znaci 1 koji gasi svjetla i n koji imaju duznost dva puta ih upaliti. Ako je svjetlo bilo upaljeno on broji jednog "covijeka" vise i dogodit ce se da ce u jednom trenutku nabrojati 2n+1 upaljenih svjetala. Ali kada naboroji 2n on zna da su svi prosli jer da nisu svi prosli bilo bi najvise 2(n-1)+1=2n-1 upaljenih svjetala. Ako svjetlo nije upaljeno tada on ni ne moze nabrojati 2n+1 svjetala, nego najvise 2n, ali opet tada zna da su svi prosli.

Dakle nije 2n-1 vec 2n broj upaljenih svjetala koji odaje da su svi prosli.

2n-1 (kao Ŕta sam ja rekla) ispadne kad on NE broji prvo upaljeno svjetlo (kao Ŕto rekoh)

Ponosna_Hrvatica

PostanoPostano: sub 23 kol 2008, 11:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koje boje je bila prva/originalna coca-Cola?

a) bijele
b) crvene
c) zelene
d) crne

žudim za Tobom ja...
Neyc

PostanoPostano: sub 23 kol 2008, 12:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

c)zelene

Tamo gdje srca ima
gdje život slavi se(O DA)
slijedim korake
(MOG PASTIRA)
Ponosna_Hrvatica

PostanoPostano: sub 23 kol 2008, 13:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ToĆØno! Idemo dalje! jako sretan

žudim za Tobom ja...
Drosera

PostanoPostano: sri 27 kol 2008, 16:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jedna lagana.

imamo na stolu 15 ĆØaÅ”a. 5 ih je napunjeno vinom do vrha, pet do polovice, a 5 ĆØaÅ”a je prazno. podijelite te ĆØaÅ”e u tri skupine tako da u svakoj skupini bude ista koliĆØina vina i isti broj ĆØaÅ”a. nema prelijevanja ni pijenja vina, molim lijepo Wink

Žan
mod team leader

PostanoPostano: pet 29 kol 2008, 11:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Drosera napisa:
imamo na stolu 15 ĆØaÅ”a. 5 ih je napunjeno vinom do vrha, pet do polovice, a 5 ĆØaÅ”a je prazno. podijelite te ĆØaÅ”e u tri skupine tako da u svakoj skupini bude ista koliĆØina vina i isti broj ĆØaÅ”a. nema prelijevanja ni pijenja vina, molim lijepo Wink

1. skupina: 2 pune, 1 polupuna, 2 prazne
2. skupina: 2 pune, 1 polupuna, 2 prazne
3. skupina: 1 puna, 3 polupune, 1 prazna

- u svakoj skupini je 5 ĆØaÅ”a i 2,5 ĆØaÅ”e vina Wink

Po ovom Ʀe svi znati da ste moji uĆØenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Drosera

PostanoPostano: ned 31 kol 2008, 22:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

za numeriranje neke knjige upotrebljene su 1122 brojke. koliko stranica ima ta knjiga?

.bubamara.

PostanoPostano: ned 31 kol 2008, 23:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

410 Wink

... s Tobom želim poƦ ... srce
... i ostati s Tobom zauvijek... in love

zaljubljeni
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
Drosera

PostanoPostano: pon 01 ruj 2008, 14:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

.bubamara. napisa:
410 Wink

može postupak kak si doÅ”la do toga? ja sam zmislila neki komplicirani naĆØin koji je napol pogaĆ°anje i provjeravanje, pa ako me možeÅ” poduĆØiti... Wink
inaĆØe, da, toĆØno je Smile

Drosera

PostanoPostano: pon 01 ruj 2008, 14:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ovo je moja omiljena Laughing

ƈetvero osoba treba po noƦi prijeƦi most. Nažalost imaju samo jednu svjetiljku koja može svijetliti joÅ” samo 17 minuta. Most je preopasno prelaziti bez svjetiljke, a može podnijeti samo težinu dvoje osoba. Svaki ĆØovjek hoda razliĆØitom brzinom. Jedan može most prijeƦi za 1 minutu, drugi za 2, treƦi za 5, dok je ĆØetvrtom potrebno 10 minuta. Kako Ʀe prijeƦi most za 17 minuta?

.bubamara.

PostanoPostano: pon 01 ruj 2008, 14:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Drosera napisa:
.bubamara. napisa:
410 Wink

može postupak kak si doÅ”la do toga? ja sam zmislila neki komplicirani naĆØin koji je napol pogaĆ°anje i provjeravanje, pa ako me možeÅ” poduĆØiti... Wink
inaĆØe, da, toĆØno je Smile

evo ovak Very Happy
sve je igra borjeva Wink znamo da postoji 9 jednoznamenkastih brojeva (prvih 9 stranica) pa od ukupnog broj znamenki oduzmemo 9*1 (jer ima 9 jednoznamenkastih) pa nam ostane 1113 znamenki...
onda postoji 90 dvoznamenkastih brojeva pa od 1113 oduzmemo 90*2=180 pa nam ostane 933 znamenki za iskoristiti...
eh sad znamo da troznamenkastih brojeva ima 900 i kad to pomnožimo s 3 dobijemo 1800 Å”to je puno veƦi broj znamenki od onog Å”to je nama ostao...
pa podijelimo broj 933 s 3 (jer se sad radi o troznamenkastim brojevima) i dobijemo 311 - to je broj troznamenskastih stranica Wink
i sad kad sve zbrojimo 9+90+311 dobijemo 410 Wink Very Happy

nadam se da sam jasno opisala postupak Wink

zaljubljeni
gogo6ak

PostanoPostano: sri 03 ruj 2008, 17:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

coool
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
5rich
mod team

PostanoPostano: sri 03 ruj 2008, 17:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

diž...ovo ne bi rjeŔila da mozgam godinu i pol

K suncu prosi vsaka roža, k suncu trava vsaka,
tak i k tebi, Majka Božja, srce siromaha.
Milostiva vsakom ti si, vse ti vraĆØiÅ” boli,
odbila joÅ” nikog nisi, koji za pomoƦ moli.
.bubamara.

PostanoPostano: sri 03 ruj 2008, 20:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hehe a meni je evo ovo pak puuuuuno lakŔe nego ova zadnje postavljena mozgalica... Laughing
a vjerojatno zato kaj sam cijelo vrijeme okružena brojevima...

zaljubljeni
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.