HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 21 stu 2017, 17:13. Pogledaj neodgovorene postove
Pitalice - mozgalice
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Gita

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 13 ruj 2008, 9:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Drosera napisa:
ovo je moja omiljena Laughing

Četvero osoba treba po noći prijeći most. Nažalost imaju samo jednu svjetiljku koja može svijetliti još samo 17 minuta. Most je preopasno prelaziti bez svjetiljke, a može podnijeti samo težinu dvoje osoba. Svaki čovjek hoda različitom brzinom. Jedan može most prijeći za 1 minutu, drugi za 2, treći za 5, dok je četvrtom potrebno 10 minuta. Kako će prijeći most za 17 minuta?

Nemoguće. Treba im barem 19 min. Recimo da prelaze most ovako:
->prvo idu onaj od 1 min i onaj od 10. oni obojica moraju ići 10 minuta jer se ne mogu razdvojiti. obojici im treba svjetiljka.
<onda>pa idu onaj od minute i onaj od 5
<pa>i još ide natrag sa onim kojem trebaju dvije minute.
to je sve skupa : 10+1+5+1+2=19minuta
Ne vidim načina kako bi se to riješilo. nek prespavaju na jednoj obali pa prijeđu po danu. Laughing

Ti si moj život, drugog nemam ja, Ti si moj put, moja istina. Po svakoj Tvojoj riječi želim živjet ja dokle daha je u meni, sve dok želiš Ti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
nike92

PostanoPostano: sub 13 ruj 2008, 9:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Drosera napisa:

Četvero osoba treba po noći prijeći most. Nažalost imaju samo jednu svjetiljku koja može svijetliti još samo 17 minuta. Most je preopasno prelaziti bez svjetiljke, a može podnijeti samo težinu dvoje osoba. Svaki čovjek hoda različitom brzinom. Jedan može most prijeći za 1 minutu, drugi za 2, treći za 5, dok je četvrtom potrebno 10 minuta. Kako će prijeći most za 17 minuta?

prvo prolaze ona dvojica sa 5 i 10 min.. znači da bi prešli most treba im 10 min (usredotočujemo se prema sporijem)
u i onda idu 1 i 2. kojima treba 2 min jer ako idu zajedno dosta im je 2 min.

dakle prvoj dvojici treba 10 min i drugoj dvojici 2 min znači zajedno 12 min i još im ostane 5 min svijetla

Doista, srcem vjerovati opravdava, a ustima ispovijedati spasava.
Drosera

PostanoPostano: sub 13 ruj 2008, 23:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nike92 napisa:
Drosera napisa:

prvo prolaze ona dvojica sa 5 i 10 min.. znači da bi prešli most treba im 10 min (usredotočujemo se prema sporijem)

dakle prvoj dvojici treba 10 min i drugoj dvojici 2 min znači zajedno 12 min i još im ostane 5 min svijetla

a kak su ona dvojica (1 min i 2 min) došli do svjetiljke kad su ju ona prva dvojica odnijeli preko mosta? fora je u tome da se uvijek jedna osoba mora vraćati natrag po mostu sa svjetiljkom, kužiš ? Smile

Zemlja ne pripada čovjeku; čovjek pripada zemlji. Sve stvari povezane su kao krv koja ujedinjuje obitelj. Što god snađe zemlju snaći će i sinove zemlje. Čovjek ne tka tkivo života; on je samo struk u tome. Što god čini tkanju čini i sebi samome.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
nike92

PostanoPostano: ned 14 ruj 2008, 9:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Drosera napisa:
nike92 napisa:
Drosera napisa:

a kak su ona dvojica (1 min i 2 min) došli do svjetiljke kad su ju ona prva dvojica odnijeli preko mosta? fora je u tome da se uvijek jedna osoba mora vraćati natrag po mostu sa svjetiljkom, kužiš ? Smile

aha.. nemam pojma.. baci je na drugu stranu.. hih.. Laughing

Doista, srcem vjerovati opravdava, a ustima ispovijedati spasava.
Žan
mod team leader

Spol: muško
PostanoPostano: pon 15 ruj 2008, 12:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:

Fale mi neki detalji u ovoj priči.
Moraju li dvije osobe na mostu ići nužno jedna uz drugu? Ako imaju različitu brzinu (a imaju) i idu zajedno, prilagođava li se brži sporijem ili svaki ide svojom brzinom? U drugom slučaju svjetiljka ne osvjetljava put obojici. Osim ako se ne pretpostavi da je dovoljno da je svjetiljka negdje na mostu. Znaju li oni koliko kome treba za prelazak mosta, ima li satove? Wink

Imam ideju kak svi mogu prijeći most za 5 minuta Cool zeleni Wink al za 17, hm hm razmislja Wink

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Drosera

PostanoPostano: pon 15 ruj 2008, 22:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ha ha ha
ja sam mislila da će ovo neko brzo riješit, to bi trebala bit opće poznata pitalica Laughing

pojašnjenje: prek mosta idu dva i dva. hodaju onolko brzo kolko hoda sporiji. dok idu prek mosta moraju imat lampu. dakle, nakon kaj dvojica prejdeju prek mosta, uvijek se jedan mora vratit i odnesti lampu onima na drugoj strani. lampu ne ostavljaju na mostu neg ju neko nosi u rukama. ne znam kakvi još detalji fale Wink Gita je dobro shvatila, samo su joj ljudi dvije min presporo prešli Very Happy

Zemlja ne pripada čovjeku; čovjek pripada zemlji. Sve stvari povezane su kao krv koja ujedinjuje obitelj. Što god snađe zemlju snaći će i sinove zemlje. Čovjek ne tka tkivo života; on je samo struk u tome. Što god čini tkanju čini i sebi samome.
Kika

PostanoPostano: uto 16 ruj 2008, 10:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hehehehe ima jedna luda ideja koja glasi...

Prvo idu čovjek koji hoda 10 minuta i čovo koji prehoda most za jednu minutu, dakle most su prešli za 10minuta. Čovo od jedne minute se vrati dakle to je već 11minuta, zatim čovjek od 2 minute uzime čovjeka koji hoda 5minuta na leđa i most (po mojoj pretpostavci) prelaze za 2 minute jer ovaj sporiji zapravo ne hoda Wink LOL onda se ovaj od 2minute vraća i zajedno s ovim čovjekom koji prehoda most za jednu minutu laganini se za dvije minute vrati i to daje 17minuta....jedino je pitanje dal ako čovo nosi nekoga hoda istom svojom brzinom..... ali eto...dobih 17minuta LOL

10+1+2+2+2=17

hehehehehehe Smile

When GOD leads you to the edge of the cliff, trust Him fully! Only one of the two things will happen; either He will catch you when you fall or He will teach you how to fly!
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 16 ruj 2008, 10:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kika napisa:

Moja ideja od 5 minuta je još luđa, jer sam pretpostavio da je čovo koji može prijeći most za minutu neki frajer i da je cijelo vrijeme u akciji - nosi ljudove preko (svjetiljku drži zubima ko u filmovima Laughing) i vraća se po preostale: 1+1+1+1+1=5 zeleni miiir Laughing Cool

(Iv 13, 35)
Kika

PostanoPostano: uto 16 ruj 2008, 14:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
Kika napisa:

Moja ideja od 5 minuta je još luđa, jer sam pretpostavio da je čovo koji može prijeći most za minutu neki frajer i da je cijelo vrijeme u akciji - nosi ljudove preko (svjetiljku drži zubima ko u filmovima Laughing) i vraća se po preostale: 1+1+1+1+1=5 zeleni miiir Laughing Cool

hehehe ja sam se bar potrudila naštimati vrijeme LOL

A kaj se tiče svjetiljke, nek i ovi koji su nošeni nešto rade - drže svjetiljku lol.... iako ovo tvoje izgleda zabavnije Wink
i onda mu još ispadne iz usta i ugasi se pa je traže i taman dođe 17minuta Wink
hehehehehe

When GOD leads you to the edge of the cliff, trust Him fully! Only one of the two things will happen; either He will catch you when you fall or He will teach you how to fly!
Drosera

PostanoPostano: uto 16 ruj 2008, 15:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

he he he... zakon!

al ovi spori su spori zato kaj su to debeli ljudi koji nemreju brzo hodati, a ovaj brzi ti je mali mršavac koji može brzo hodat, al nije dosta jak da nosi ove teške Laughing Laughing Laughing

Jopica

PostanoPostano: uto 16 ruj 2008, 18:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja znam!!!
ali pošto se nisam sjetila sama od sebe samo ću djelomice otkriti foru da drugi pokušaju:
jedna od premisa vam je kratkovidna. zašto mislite da se mora sa lampom vratiti jedan od onih koji su prešli? može se vratiti bilo tko, ko je već na drugoj strani i čeka. dakle ako su prešla 3 možete vrnuti sa lampom bilo koga ne ora biti onaj koji je upravo prešel.

kužite?
ajte sad fino računajte

hihihi

"Molitva" je poniznost čovjeka, koji priznaje svoju duboku bijedu i veličinu Boga kojemu se obraća i kojemu se klanja na način da sve očekuje od Njega, ništa od sebe.
Sv. Josemaria Escriva
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
.bubamara.

PostanoPostano: uto 16 ruj 2008, 19:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ček, to bi značilo da na početku NISU sva četvorica sa iste strane mosta? u tom slučaju je jednostavno Wink

... s Tobom želim poć ... srce
... i ostati s Tobom zauvijek... in love

zaljubljeni
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
Kika

PostanoPostano: sri 17 ruj 2008, 8:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Drosera napisa:

al ovi spori su spori zato kaj su to debeli ljudi koji nemreju brzo hodati, a ovaj brzi ti je mali mršavac koji može brzo hodat, al nije dosta jak da nosi ove teške Laughing Laughing Laughing

kaj nisi gledala Popaja??? Wink jednostavno mršavac pojede malo špinata i eto, ta daaaaam .... problem riješen belji se

A eto onda i mogućeg riješenja...

S jedne strane mosta stoje čovjek koji hoda 5 minuta i 10minuta a s druge onaj od 2 i od 1 Wink

Prvo krene ovaj od 10 minuta i odnese svjetiljku na drugu stranu, zatim ovaj od 2minute i 1minute krenu zajedno i hodaju 2 minute znači sveukupno 12 minuta i onda ovaj čovjek od 5 minuta pređe most sam i eto skupili su 17 minuta

Jopica

PostanoPostano: sri 17 ruj 2008, 11:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma u početku su svi sa iste strane mosta, ali kasnije, kak ih prebacuješ tako možeš balansitrati sa njima kak ti paše,nemora se uvijek vraćati jedan od dvojice koji su upravo prešli

"Molitva" je poniznost čovjeka, koji priznaje svoju duboku bijedu i veličinu Boga kojemu se obraća i kojemu se klanja na način da sve očekuje od Njega, ništa od sebe.
Sv. Josemaria Escriva
Žan
mod team leader

PostanoPostano: sri 17 ruj 2008, 11:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jopica napisa:
ma u početku su svi sa iste strane mosta, ali kasnije, kak ih prebacuješ tako možeš balansitrati sa njima kak ti paše,nemora se uvijek vraćati jedan od dvojice koji su upravo prešli

Aaaaa, evo skužio veseo

(oznake: č1, č2, č5, č10 predstavljaju čofce s pripadnom minutažom Cool)
Prvo idu č1 i č2 (2min). č2 ostaje čučati u mraku, č1 se vraća kući (1min) => 3min
č1 se vratio, al ostaje uhvatiti malo zraka pa sada idu č5 i č10 (10min). č5 i č10 ostaju, a č2 se vraća kući (2min) => 12min
č1 i č2 sretni i zagrljeni prijeđu most za preostale 2min Laughing (kako će dalje bez svjetiljke nas trenutno ne zanima zeleni)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
= 17min

(Iv 13, 35)
Drosera

PostanoPostano: sri 17 ruj 2008, 15:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

samo je trebalo odbacit najlogičniju zamisao, a to je ona da se uvijek vraća najbrži čovjek Wink vrijeme se ušpara kad dva najsporija pošalješ skupa Smile

Kika

PostanoPostano: sri 17 ruj 2008, 18:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pljesak pljesak pljesak navijacica navijacica navijacica navijacica palac gore palac gore palac gore palac gore palac gore palac gore

E to već ima smisla Smile

Anny

PostanoPostano: uto 17 vel 2009, 8:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a zašto nema novog zadatka Exclamation

budem ja zadala, hehe

Veliki debeli Indijanac i mali mršavi Indijanac su sjedili izvan šatora, pušeći svatko svoju lulu. Mali indijanac je sin velikog Indijanca, ali veliki Indijanac nije otac malom Indijancu. Kako je to moguće?

Dami la mano, voglio restar per sempre insieme a Te
angelous

PostanoPostano: uto 17 vel 2009, 9:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veliki Indijanac je zapravo Indijanka? (možda) Laughing Laughing

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Anny

PostanoPostano: uto 17 vel 2009, 9:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sad ti daj nešto veseo

angelous

PostanoPostano: uto 17 vel 2009, 9:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To je zato što sam prije pol sata ponavljao logiku Mr. Green
Uh, sad nemam ni jednu u rukavu... Rolling Eyes Laughing Laughing

''I vidjeh: nebo otvoreno- i gle,konj bijelac, a na nj sjeo On, zvani Vjerni i Istiniti, a sudi i vojuje po pravdi... ...prate ga na bijelcima Vojske nebeske, odjevene u lan tanan, bijel i čist.''

Otk 19, 11,14
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Anny

PostanoPostano: uto 17 vel 2009, 9:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa ti daj jednu iz džepa veseo

Žan
mod team leader

PostanoPostano: sub 04 srp 2009, 21:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Živio neki čovjek na 18. katu nebodera. Svako jutro, kad bi išao na posao, silazio je liftom u prizemlje. Kada se vraćao s posla, liftom bi išao do 15., a preostala 3 kata pješice. Zašto? Wink

(Iv 13, 35)
spocky

PostanoPostano: uto 07 srp 2009, 11:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

joooj to sam čula negde.
nije možda jer je bil preniski da u liftu stisne gumbić za 18 kat, dosegnul je samo gumbbić za 15 kat
mislim da je tak nekak išlo

live long and prosper!
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 07 srp 2009, 21:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

spocky napisa:
joooj to sam čula negde.
nije možda jer je bil preniski da u liftu stisne gumbić za 18 kat, dosegnul je samo gumbbić za 15 kat
mislim da je tak nekak išlo

pljesak Laughing

Evo još jedna brza pa onda jedna malo... sporija Laughing Wink

Koliko psihijatara treba da promijene žarulju?

(Iv 13, 35)
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.