HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 15 stu 2019, 19:10. Pogledaj neodgovorene postove
Mladi i vjera
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Nemo

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pon 30 svi 2005, 17:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

arkandeo napisa:

Ja se javljam za pomoƦ koliko Ʀu biti u moguĆØnosti.

Prvo bi trebalo složiti nekakav program, ideje staviti na papir, sve to zajedno uobliĆØiti.

Bok!

Po meni...bitnije je sve stavit na papir i onda sve naŔe "brainstorminge"
uobliĆØit u neÅ”to kvalitetno i onda je lako dogovorit kako to aktivirat....
mislim da je on onih kojima je dano(ĆØitaj:nas) dužnost dat svoj
prilog poboljŔanju i kvalitenom odgoju mladih koji dolaze iza nas
(pod ovim ne mislim da mi viŔe nismo mladi Laughing Laughing Laughing)

Bravo arki...idemo dalje...tko joÅ”?

BVB

Ja sam uskrsnuƦe i život:
tko u mene vjeruje, ako i umre, živjet Ʀe.
I tko god živi i vjeruje u mene,
neƦe umrijeti nikada
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Ycteris

Spol: muško
Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 14:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A jel imate dosad nekakvih ideja koje bi bile realno provedive?

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
Thlaspi

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 14:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bravo, Yc!
Ti odmah u glavu.... Smile
Ja imam nekoliko ideja provedivih na nivou župe, ali mislim da se ovdje traži globalniji pristup.... A možda Ʀemo i po onoj 'misli globalno, djeluj lokalno'? Smile
Uglavnom, do naÅ”eg susreta zadatak svima je da razmiÅ”ljaju o prijedlozima.... Idea a onda Ʀemo sve naÅ”e pametne glavice staviti skupa pa Ʀemo uz Božju pomoƦ zaista osmisliti dobar projekt...
hm hm

Seigneur, tu gardes mon Ć¢me;
Ɣ Dieu, tu connais mon coeur.
Conduismoi sur le chemin d'ƩternitƩ,
conduismoi sur le chemin d'ƩternitƩ.

"Sve mogu u onome koji mi daje snagu."
Fil 4,13
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Ycteris

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 14:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Možemo i tako. HoƦemo odredit datum i mjesto da bar otprilike znamo kad bi to bilo?

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
sike

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 20:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam na prethodnoj stranici spomenuo vikend 9. i 10. 7. ili barem jedan od ta dva dana.
Å to mislite?
Thlaspi,bilo bi super ako bi ti s joÅ” nekim ZagrepĆØancima mogla osmisliti ovo s mjestom i programom za taj dan.Svakako predlažem da imamo zajedniĆØku misu,možda kao vrhunac i zavrÅ”etak tog naÅ”eg susreta,a prije toga i zajedniĆØko blagovanje.
Ako nas bude viŔe, nije loŔe da bude i rad po skupinama..

predlažem da se svi prijedlozi donesu napismeno kako bi nam svima bilo lakÅ”e onda s neĆØim krenut jer inaĆØe može biti puno ideja a sve otiƦi u vjetar..Ovako Ʀe sve ostati zapisano i saĆØuvano pa ako ne krenemo danas s nekim prijedlogom,možda krenemo sutra,kužite?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 21:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

naÅ”a zajednica je sad puno brojnija i opet se nameƦu isti problemi kad sam i otvorio ovu temu. Puno novih ljudi, tjedni susret nije dovoljan..kako vas od zadnjeg posta na ovu temu ima puuuuuno novih, svako vaÅ”e iskustvo i savjet bit Ʀe nam dragocjeni!

Zadnja promjena: sike; pet 19 svi 2006, 21:54; ukupno mijenjano 1 put.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Thlaspi

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 21:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sike, nemaÅ” brige... Smile

Kao prvo, bilo bi dobro da ĆØim prije znamo koliko nas ima... (da vidimo za te skupine i tako)...
Mislim da se (veĆØernja) misa podrazumijeva, kao blagoslov svemu Å”to Ʀemo napraviti...
Eto, ja Ʀu vidjeti za prostorije malo, možda i u kojoj župi.... vidjet Ʀemo.... to je veƦ debelo u ljetu i veƦina ljudi nije u Zg-u a ne bi voljela da 'spadnemo na teret' ĆØasnama ili župniku negdje.... Budem se raspitala...

Zasad neka bude taj vikend.... joŔ možemo vidjeti da li oba dana radni dio ili samo subota a da u nedjelju popodne imamo neobavezno druženje i zabavu...

Seigneur, tu gardes mon Ć¢me;
Ɣ Dieu, tu connais mon coeur.
Conduismoi sur le chemin d'ƩternitƩ,
conduismoi sur le chemin d'ƩternitƩ.

"Sve mogu u onome koji mi daje snagu."
Fil 4,13
Fantom

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 21:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mi u Sigetu imamo susrete 2x tjedno. Ponedjeljkom je glavni susret u smislu tu se uĆØi i obraĆ°uju se teme. Petkom je molitva i to je temeljni susret za duhovnost! Moli se Krunica redovito, ĆØitaju se meditacije, priĆØa se o svecima a joÅ” je mnogo toga u planu. Na unutarnjoj strani ormara je zakeljen popis framaÅ”a (ne samo onih s obeƦanjima nego i primljenih, i onih koji su "prijatelji" i redovitije dolaze) i za njega se brinem ja osobno. Gore su imena i prezimena, adrese, datumi roĆ°enja, telefoni, mobiteli, mailovi... I onda u outlooku napraviÅ” grupu ljudi pod imenom "frama" i sve mailove framaÅ”a natrpaÅ” u tu grupu i samo ju trebaÅ” redovito ažurirat. I tako ti je veƦ pola zajednice povezano. Utorkom naveĆØer se muÅ”ki dio okuplja na nogomet pred crkvom... Ide se zajedno po menzama, nedjeljom ima onih koji idu redovito na Jarun pa uvijek na obavijestima pozovu sve koji žele na rolanje, nogaĆØ, odbojku piknik ili kaj veƦ... Idemo na obeƦanja, meĆ°uframaÅ”ke susrete, u papayu na h-epicentar, Matija nam drži teĆØaj gitare pa sviramo skupa... Vidimo se po misama i poslije njih... Poslije susreta nas ne tjeraju van kao na Kaptolu do 22:15 (a sad kad je Bejo gvardijan ni neƦe nas tjerat, bar se tome nadamo jako sretan )... Eto nadam se da sam bio od pomoƦi, a ti pitaj ako te Å”to zanima.

Molitva je radost koja uljepŔava duhovni život!
Fantom

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 21:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Za one mlaĆ°e generacije nemam nikakvih konkretnih ideja (barem ne sada u pola noƦi spava ). Ali ove studente i starije mislim da treba organizirati i povezati sa veƦ postojeƦim organizacijama. BaÅ” ova "Kap dobrote" koju sam spomenuo u postu o zaboravljenima... Ima takvih organizacija joÅ”. Postoji centar za duhovnu pomoƦ... BuduƦi da sam ĆØlan zajednice (frama), baÅ” razmiÅ”ljam o tome kako bi se povezali s nekom humanitarnom organizacijom te preuzeli dio akcija. Naime, lakÅ”e je kad pokraj vas stoji prijatelj kojeg poznajete. Manje je straha Å”to Ʀe biti i kako Ʀe izgledati. A Å”to se tiĆØe rada s mladima, to bi trebala stiƦi direktiva i okviran program iz vrha hrvatske Crkve u sve župe. Tako ne bi bilo toga da župnici koĆØe rad s mladima, da istjeruju svoje... Crkva bi tu malo trebala bolje organizirati stvari i hvatati ljude prije nego upiÅ”u srednju Å”kolu! Prije Krizme! Eto tako ja mislim.

Molitva je radost koja uljepŔava duhovni život!
pingi

PostanoPostano: čet 02 lip 2005, 16:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pohvalno je i lijepo Å”to se okupljate u svojim župama. Kod mene je to malko drugaĆØije. Naime, dok je trajala ova Å”kolska godina mladi su bili na susretima, ali sad kad je i tome kraj, raziÅ”li su se. No, ti klinci su zapravo bili osmaÅ”i koji su odmah nakon krizme nestali sa župe. Nažalost, ponavlja se ona, svima nama poznata priĆØa da "sveĆØanim sakramentom potvrde poĆØinje sveĆØani oproÅ”taj mladih sa Crkvom"... Rolling Eyes tuzan
merkat

PostanoPostano: čet 02 lip 2005, 21:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fantom napisa:
Za one mlaĆ°e generacije nemam nikakvih konkretnih ideja (barem ne sada u pola noƦi spava ). Ali ove studente i starije mislim da treba organizirati i povezati sa veƦ postojeƦim organizacijama. BaÅ” ova "Kap dobrote" koju sam spomenuo u postu o zaboravljenima... Ima takvih organizacija joÅ”. Postoji centar za duhovnu pomoƦ... BuduƦi da sam ĆØlan zajednice (frama), baÅ” razmiÅ”ljam o tome kako bi se povezali s nekom humanitarnom organizacijom te preuzeli dio akcija. Naime, lakÅ”e je kad pokraj vas stoji prijatelj kojeg poznajete. Manje je straha Å”to Ʀe biti i kako Ʀe izgledati. A Å”to se tiĆØe rada s mladima, to bi trebala stiƦi direktiva i okviran program iz vrha hrvatske Crkve u sve župe. Tako ne bi bilo toga da župnici koĆØe rad s mladima, da istjeruju svoje... Crkva bi tu malo trebala bolje organizirati stvari i hvatati ljude prije nego upiÅ”u srednju Å”kolu! Prije Krizme! Eto tako ja mislim.

Kap dobrote je setrinska zajednica zaklade Biskup Josip Lang. Ima studentsku grupu koja se nalazi u Palmoticevoj u ponedjeljak svaki oko 19:30 ak se ne varam i starije koji se nalaze oko 17:30.

Nije bas da san skuzio al kaj namjeravate ? ( ne da mi se citat sve...) Rolling Eyes

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Gost

PostanoPostano: pet 08 srp 2005, 10:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Samo hrabro!

Mi koji smo ostali, idemo i pomolit Ʀemo se i za druge...

Å to se tiĆØe klope je sreĆ°eno, dakle, trebate ponijeti neke sendviĆØe za subotnji ruĆØak, grickalice koje želite ... Ali JAKO JE VAŽNO DA SI PONESETE tekuƦine - GORE NEMA TEKUƆE VODE pa si ponesite vode i sokova koliko mislite popiti tijekom ta dva dana...

DoÅ”lo je do male promjene plana pa Ʀemo mi iz Zagreba krenuti neÅ”to ranije, a SmjeÅ”kica Ʀe nam se pridružiti sa onima koji kasnije stižu izvan Zagreba...

Okvirno, naÅ”li bi se veƦ poslije 11 na Glavnom kolodvoru i krenuli put Samobora... JoÅ” Ʀu veĆØeras poslati detaljne obavijesti
[Vrh]
sike

PostanoPostano: pet 26 kol 2005, 23:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Htjedoh na ovu temu samo reƦi kako gledajuƦi ono milijunsko mnoÅ”tvo mladih u koelnu nema straha za buduƦnost naÅ”e vjere.
Imamo dobre temelje za buduƦnost!Ali se moramo držati zajedno!
Molimo da ne pokleknemo na tom putu..
Mash

PostanoPostano: ned 28 kol 2005, 20:59
PostNaslov : [ostale teme] Pokrenimo se, pomažite - Lovnik zove ;) !!!
Citiraj i odgovori

dakle, bilo bi konaĆØno vrijeme malo progovoriti o onome
Å”to smo davnih dana zakljuĆØili raspravljajuƦi na naÅ”em posljednjem forumaÅ”kom susretu na Lovniku jako sretan

naime, moram napisati jedan važan ĆØlanak za list svoje župe i
to je sjajna prilika da progovorim i o naŔem susretu i
planovima i idejama ...

tema je usko vezana uz -ajmo to reƦi- kako privuƦi mlade, kako ih pridobiti....

lijepo vas sve molim (to se ne odnosi samo na one koji su bili na Lovniku, veƦ na sve) da napiÅ”ete ovdje svoje ideje, svoja miÅ”ljenja,
a naroĆØito molim forumaÅ”e sa Lovnika da se ovdje raspiÅ”u,
posebno Daniela i Siku koji su nam tamo predlagali sjajne ideje!

piŔite i piŔite brzo, jer imam jako malo vremena, a voljela bih da
to bude kvalitetan ĆØlanak sa konkretnim idejama, ne radi mene,
veƦ radi mladih, radi župljana koji to ĆØitaju!

ako vam nije problem- navedite župu kojoj pripadate i stanje-koliko je mladih, kakav je odaziv....
sa vaÅ”im dopuÅ”tenjem stavila bih vaÅ”a miÅ”ljenja u naÅ” list (ako ne želite, ne moram vas potpisati, ali onda da barem navedem ime župe kojoj pripadate) , u suradnji sa vama i vaÅ”om župom- moja župa može list poslati i vama... to Ʀemo dogovoriti!

Molim vas pomognite u pisanju ovog ĆØlanka da se konaĆØno ĆØuje
glas mladih- to je velika prilika... vjerujem ne samo za moju župu!

hvala vam od srca
ne moram niŔta objaŔnjavati

BVB

"Iskustvo nas uĆØi
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

sike

PostanoPostano: uto 30 kol 2005, 13:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mash,evo mojeg skromnog doprinosa:
dakle,smatram se župljaninom župe sv.Jurja na Trsatu,gdje sam aktivan u frami veƦ 9 godina,a od proÅ”le godine i kao ĆØlan FranjevaĆØkog svjetovnog reda.
Å to se tiĆØe akcija,kroz zajednicu smo ih imali ili ih joÅ” imamo jako puno,poĆØevÅ”i od dvije najveƦe godiÅ”nje:BožiƦni ruĆØak i Uskrsni doruĆØak za siromaÅ”ne,od '95.,tj.od '98.godine,s ciljem da s ena te velike blagdane kad su puĆØke kuhinje zatvorene pruži beskuƦnicima,napuÅ”tenima..malo topline,osmjeh,stisak ruke,razgovor..a sve kroz simboliĆØan obrok u zajedniĆØkom blagovanju.U realizaciji tih akcija pomažu nam stalni sponzori koje svake godine prije kontaktiramo pismenim putem.
Osim toga,redovit je posjet DuÅ”evnoj bolnici LopaĆØa-pjevanje i sviranje na misi te razgovor,a prema potrebi i drugim karitativnim ustanovama za djecu i starije.
Svake posljednje nedjelje veƦ 2 godine na svim misama prikupljaju se ispred crkve prilozi u novcu ili hrani za siromaÅ”ne na podruĆØju župe ali i Å”ire.S prikupljenim novcem kupuju se osnovne namirnice koje se onda ravnomjerno rasporede i distribuiraju po potrebitim obiteljima.
Na Lovniku je pobliže opisana nova akcija s kojom smo krenuli ovaj mjsec- izraĆ°ene su ankete koje Ʀe se distribuirati po poÅ”tanskim sanduĆØiƦima svih župljana.Anketa sadrži poziv svim potrebnima a i onima koji mogu pomoƦi da zaokruže oblik pomoƦi koja im treba ili mogu ponuditi,od pomoƦi u hrani,lijekovima,Å”kolskom priboru,razgovoru,molitvi,odjeƦi obuƦi,kuƦanskim poslovima,pravnim savjetima..sve osim novca, a ispunjene ankete dostavljaju osobno na župu ili pozivom na broj dežurnog telefona(za prvi put,nas nekoliko je dežuralo 2 sata dnevno u samostanu). Cilj je i povezati potrebite s onima koji mogu pomoƦi te se tako stvori mreža pomoƦi u župi.Mnogi od njih ne žele pokucati na vrata i tražiti pomoƦ pa na ovaj naĆØin mogu lakÅ”e zatražiti.
Drugi prijedlog na Lovniku:
PouĆØen sudjelovanjem na hodoĆØaÅ”Ć¦u u Italiji u Jubilarnoj 2000.godini,koje je dnevno povezivalo dva po dva mjesta te na kraju na taj naĆØin cijelu zemlju,mogli bi razmiÅ”ljati o tome da mladi potaknu sliĆØna hodoĆØaÅ”Ć¦a koja bi s eorganizirala u svakoj biskupiji ĆØime bi s epovezala cijela Hrvatska.U svakoj biskupiji odabrala bi se dva grada ili mjesta koja nisu previÅ”e udaljena da se ne mogu prohodati tijekom jedne noƦi.Svako hodoĆØaÅ”Ć¦e zapoĆØinje okupljanjem na nekom veƦem prostoru a tzavrÅ”ava misnim slavljem.Tijekom hoda,moli se,pjeva,pozdravlja ljude uz put..Tako sam bio dio desetaka tisuƦa mladih koji su hodali od Macerate do Loreta i izazvali oduÅ”evljenje kod ljudi koji su ih pozdravljali na putu..To bi mogla biti dobra inicijativa za neku važnu obljetnicu,ka npr.15 godina nezavisnosti Hrvatske i sl.
Nemo

PostanoPostano: pet 02 ruj 2005, 17:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prije svega, potrebno je malo klasificirati mlade: OÅ , SÅ , fax i ā€žradniĆØka mladežā€œ. Klasifikacija nije radi nekakve selekcije, veƦ su potrebe mladih u svakoj dobi i razliĆØite i na druga mjesta usmjerene. Prije svega, potrebno je organizirati tim starije mladeži koja Ʀe se izuĆØiti i moƦi voditi vjeronauk za OÅ . Takav vjeronauk bi bila igra, igraonica, priĆØanje priĆØica kojom bi se jaaako male uvelo u religioznost. S djecom se može puno toga kreativnoga napravitiā€¦priredbe, likovna i glazbena ostvarenjaā€¦i to sve kroz igru. Pri tom, igra je element za fokusiranje oko jedne stvari: Istine, Puta i Života. Jedan poseban rad bi trebao biti i s ministrantima koji bi se malo dublje upuƦivali u otajstvo služenja Sv. Mise. Znam da ovo može malo djelovat ā€žneadekvatnoā€œ, ali potrebno je napraviti kvalitetan program i koji ne mora biti jedinstvenā€¦ali iskustva bi se tribala Å”iriti. Kako sam kao jednu stvar i zanimaciju naveo kreativna ostvarenja, potrebno je da oni ne ostanu unutar župe, veƦ da se, posjeƦivanjem susjednih župa, mladi povežu i u svojim radovima i druženjima.

Å to se tiĆØe neÅ”to starijih (SÅ ) mladih, poÅ”to je ovo doba u kojoj se oni krizmaju, ali i pubertet puca tuta-forca, potrebno je fokusirat se na njima bitna pitanja koja trenutno prolaze, posebno na sexualnost i odabir životnog puta. Ovdje pucam i na ā€žpromocijuā€œ duhovnih zvanja i posveƦenog života. JoÅ” jedna bitna stvar koju bih preporuĆØio prilikom rada s ovom dobi jest dublje prouĆØavanje i ĆØeÅ”ljanje po Bibliji. Pa bilo bi dobro kad bi postojao jednom tjednom
zajedniĆØki susret na temu ā€žÅ½ivjeti Biblijuā€œā€¦ovdje je potrebno poĆØeti graditi kuƦu kad su u manjoj dobi temelji dobro napravljeni. Ovaj period života je po mome miÅ”ljenu IZNIMNO bitan za mlade i treba ih dobro utvrditi s Božjom rijeĆØju. Bitno je posvetiti dosta vremena na razgovor, razumijevanje, sluÅ”anje potreba i njihovih problemaā€¦bilo da se razgovor vrÅ”i s iskusnijim vrÅ”njacima u koje imaju povjerenja ili s duhovnim voĆ°om(sveƦenik, ĆØasna sestra, itdā€¦). TakoĆ°er je bitno istaknuti i jednu specijalnu duhovnu stranu života, a to j MOLITVA! Potrebno je mladima dati katkad voĆ°enje molitve krunice, križnog puta i raditi da se Å”to viÅ”e mladi posvete molitvi kako bi se povezali s Bogom i da naĆ°u zaÅ”titu i snagu u njoj. Molitvom se(prema mom iskustvu), vrlo brzo doĆ°e do spoznaje o veliĆØini Božje providnosti koja je takoĆ°er za tu dob iznimno potrebna.

Å to se pak tiĆØe fax ekipe i radniĆØke mladežiā€¦tu se može vrÅ”iti samo oblikovanje i nadograĆ°ivanje života zbog steĆØenih iskustava. Ovdje bi se fokus trebao postaviti na kvalitetu života u koju su stupili ovi mladi. Naime, životni put nije laganā€¦posao, brak, djecaā€¦puno je odgovornosti koje se mogu dogoditi vrlo brzo(ĆØega smo svi svjesni), ali potrebno je dobro plivati u ovakvim životnim situacijama. Ovdje bi želio naglasiti kako je potrebno utjecati na miÅ”ljenje (i u Crkvi i kod mladih) kako Crkva neƦe i ne smije zatvoriti vrata i onima koji prenose život a da nisu veƦ u brakuā€¦njih takoĆ°er treba poduprijeti i podržati u životnom putu koji se vrlo lako može ā€žispravitiā€œ. TakoĆ°er, od ove ekipe ja bih oĆØekivao najviÅ”e poÅ”to im se i dosta daloā€¦od njih bi volio da svojim iskustvom, životom i znanjem poduĆØavaju mlaĆ°e, ali i da im budu oslonac i potpora kroz mladenaĆØke dane. Jedna bitna stvar je i navikavanje mladih na potrebu ĆØitanja ne samo Biblije, nego i ostale duhovne i ostale literature radi nadograĆ°ivanja vlastitih znanja. Kada bi svaka župa posjedovala kvalitetnu literaturu koju bi ponudila mladima na koriÅ”tenje(a i ne samo njima), vjerujem da bi se mladi sve kvalitetnije izgraĆ°ivali.

TakoĆ°er, potrebno je povezati i duh i tijelo pa bih radio i na tome da se mlaĆ°i druže kroz sport, zajedniĆØko uĆØenje i poduĆØavanje, ekoloÅ”ko osvjeÅ”Ć¦ivanje župljana, izradu molitvi za Misu, izradu tjednih župnih listiƦa, organizaciju potrebitih akcija i sl.

JoÅ” jedna bitna stvar je povezati generacije. Naime, vrlo ĆØesto se kod nas dogaĆ°a kako mladi imaju jedan svijet a stariji svoj koji se ĆØesto zna dovesti u sukob. Organiziranjem ā€žÅ”kolicaā€œ, koje bi vodili mladi, a bili bi na usluzi starijim župljanima u uĆØenju ĆØitanja i pisanja, informatiĆØkom opismenjavanju, ostalim pomaganjimaā€¦a stariji bi mogli iskustveno mladima pomoƦiā€¦nikad se ne zna na koji naĆØin može doƦi do povrataā€¦Vjerujem da bi ovo mogli dovesti do boljeg meĆ°usobnog razumijevanja i tolerancije.

Ma, virujem da sam ovo tako zbrkano i konfuzno napisaoā€¦i previÅ”e idealistiĆØki, ali kad bi se zadali visoku ciljevi, pa da se 10% toga ostvari, puno bi se napravilo.

Eh da, zaboravija sam na duhovne obnove. Bilo bi super kad bi svaka nadbiskupija imala nekoliko srediÅ”ta za duhovne vježbe na koje bi grupe mladih preko ljeta mogle otiƦi u mir, tiÅ”inu kako bi sagledali sebe, duhovno se okrijepili i živili kvalitetniji život a u cilju Å”to kvalitetnijeg Kristovog slijedbenika. Kao vrhunac bi moglo biti nekakvo zajedniĆØko hodoĆØaÅ”Ć¦e kakvo postoji u Splitu, hodoĆØaÅ”Ć¦e mladih k ƈudotvornoj Gospi Sinjskoj.

Pozdrav,

Nemo

neƦe umrijeti nikada
Coje

PostanoPostano: pet 02 ruj 2005, 18:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Možda toliki Ŕute jer proživljavaju isto Ŕto i ja: sram jer nema buŔ mnogo inicijativa,... Nekih ideja ipak imam:
Prvo, neophodno smatram da se trebaju formirati grupe mladih - prema interesima - samo kroz grupu moože se afirmirati mladu osobu.
Po meni bi trebalo mlade podijeliti u tri temeljne grupe:
1. juniori;
2. mladi (od 16 do 40 godina)
3. molitvena grupa (mjeŔano)

N.B. Po meni bilo bi potrebno naƦi osobu koja bi mogla tako koordinirati meĆ°u svim skupinama da se dogaĆ°a i meĆ°ugeneracijsko druženje (toga danas najviÅ”e nedostaje);
Mi u Istri imamo KUMI po velikim župama; ali veƦ je jasno da treba tražiti nove zajednice mladih - pa i ĆØisto župne zajednice mladih koje ne pripadaju ni jednoj grupaciji nego su iskljuĆØivo župne,...

Ono Ŕto bi trebalo biti centar života svake zajednice jest zdrava duhovnost koja podrazumjeva:
-redovito pohaĆ°anje nedjeljne mise
-sudjelovanje na sastancima;
-odlazak na hodoĆØaÅ”Ć¦a;
-jednom godiŔnje odlazak na duhovne vježbe;

Ako grupe imaju ovo sve ostalo Ʀe se jednostavno nadograĆ°ivati: bilo da se grupa bavi dramaturgijom, plesom, pomaganjem u uĆØenju, radio emisijama, izradom weba ili novina,...

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: pet 02 ruj 2005, 23:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da problem manjka mladih u Crkvi leži i u nama,jer smo pasivni u pozivanju,okupljanju mladih..Pljuvat Ʀemo Jehove i ostale sekte ali oni TRAŽE ljude, ZOVU ih, mame ih na sve naĆØine..U stud.centru u Ri naƦi Ʀete plakate za sve moguƦe istoĆØnjaĆØke meditacije,yoge,predavanja raznih sekti a gotovo da nema od župnih zajednica i udruga u Crkvi.. Kao da ĆØekamo da nam svi doĆ°u..I problem je Å”to uvijek moramo Isusa mladima ponudit uvijek na novi naĆØin,jer mladi uvijek traže neÅ”to novo dok se ne navuku.A onda su naÅ”i!
A ne idu baŔ zato jer malo ili niŔta nudimo i slabo ih animiramo,uz poznate probleme da je za njih Crkva stara,dosadna..Nisu upoznali nas pa ne znaju da nije tako!
Coje

PostanoPostano: pet 02 ruj 2005, 23:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sve Ŕto je reako Sike potpisujem i listi dodajem joŔ jednu od mnogih stvari:
Mladima je u Crkvi straviĆØno dosadno. Jedan moj roĆ°ak mi je ponosno rekao "Ne idem u crkvu jer tamo nisam niÅ”ta izgubio",...
S druge strane znamo da su ljudi danÅ”njice gladni duhovnoga. Zato se mnogi okreƦu istoĆØnjaĆØkim ezoterijama ili pak zapadnjaĆØkom scijentizmu koji opet ima korijen u istoĆØnjaĆØkom gnosticizmu,... ZajedniĆØko svemu tome jest pokuÅ”au da se ĆØovjeka stavi u atmosferu quazi duhovnoga, izazivajuƦi ĆØovjekovu želju za onostranim,... Nakon nekog vremena svaki poÅ”teni tražitelj zakljuĆØit Ʀe da se na tim stazama ne može doƦi do Boga,...

Krivnja nas koji jesmo u Crkvi jest Å”to sakrivamao i ne znamo prezentirati vlastite svetinje. Nigdje na svijetu ne postoji toliko mistike koliko u Crkvi, ali kao da je ta mistika rezervirana za neke kontemlativne samostane i gotovo,... O mistici ĆØitamo iz knjiga o redovnicima,... MeĆ°utim, krÅ”Ć¦anska svakodnevica je umoĆØena u mistiku uvije k prisutnog Boga,... Samo je problem Å”to mi to ne znamo pokazivati, Å”to ne znamo kontemlirati, Å”to svoje svetinje ne znamo pred drugima prezentirati,...

Svijet trĆØi za mistikom. KrÅ”Ć¦ani je imaju u izobilju ali je skrivaju,.. Na kraju ka dsvijet pronaĆ°e ezoteriju krÅ”Ć¦ani maÅ”u glavom i ĆØude se zaÅ”to ne traže krÅ”Ć¦ansku mistiku,... Odavno sam zakljuĆØio da nam je epp vrlo loÅ”, a ovo je samo joÅ” jedan pokazatelj,...

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Nemo

PostanoPostano: sub 03 ruj 2005, 0:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ukratko reĆØeno...Crkva je troma, ali da se ne ponavljam...prethodnici
su sve dobro naveli... Wink Wink Wink

neƦe umrijeti nikada
merkat

PostanoPostano: sub 03 ruj 2005, 12:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje..nista nije izgubio.... Laughing ....makar ustvari nije svjestan sta je izgubio..... Laughing

Jednom sam na tv gledao starca koji veli da u crkvu idu ljudi koji imaju grijeha a on nema pa ne ide..... Rolling Eyes

U crkvi zna biti dosadno al to je stvar kako se svecenik pripremi i kako, s kojim zarom, intonacijom i zeljom vodi propovijed i misu.
Al to opet nema pravila, ovisno o osobi, meni je Linic bio malo dosadan a Ivancic genijalan, sad to je vise stavar percepcije....

Bilo bi ok kad bi bile mise iskljucivo za mlade s nekim vjestim mladjim svecenikom koji ce znat kako s njima, mozda neko sudjelovanje mladih u misi, kontakt...ne mislim sad da to psostane kao sastanak anonimnih alkoholicara di ce se svi jadat i plakat na ramenima al onako da bude malo prisnije....

I kaj se vjeronauka tice valjalo bi imati razne aktivnosti koje predhode vjeronauku kao i one kasnije. U palmi je uvijek bilo nogometa, ping-ponga i sl. a sad je parking place ....
Pa aktivnosti tipa izleti, druzenja i sl. gdje bi opet srediste bila misa.... Wink

Nemo

PostanoPostano: sub 03 ruj 2005, 15:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Bilo bi ok kad bi bile mise iskljucivo za mlade s nekim vjestim mladjim svecenikom koji ce znat kako s njima, mozda neko sudjelovanje mladih u misi, kontakt...

merkat, to bi bilo super, ali valjda si svjestan ĆØinjenice kako je veƦ
oreĆ°eni niz godina i desetljeƦa kriza duhovnih zvanja. Nažalost, ovo je
istina i na ovo treba raĆØunati. Treba viÅ”e ulagati u odgoj posveƦenih
ljudi tokom njihovih studija kako bi nadomjestili ovaj nedostatak, ali ni ovo
nije baÅ” jednostavno. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Ili idemo svi u sveƦenike, ili ih veƦinu poslat na dodatne studije. Wink Wink Wink

BTB

neƦe umrijeti nikada
merkat

PostanoPostano: sub 03 ruj 2005, 15:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vis, vis, odlicna ideja, bas kako je na Rimskom sveucilistu ( Vatikanskom ? ) uveden predmet o egzorcizmu tako nit o ovoj temi nebi bilo lose nadopune, neke pedagogije u odnosu s mladima.
Jel kako je danasnji svetac Papa Grgur utemeljio geslo " sluga slugu Bozjih " tako bi i crkveni oci mogli u tome naci polaznicu ka sluzenju narodu, ne kako lazni liberalisti i kvazidemokrati zele mijenjati kanone, dogme i tradiciju nego poboljsati vezu i produbiti ponajvise s mladima.

Ycteris

PostanoPostano: sub 03 ruj 2005, 17:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

NaÅ” bivÅ”i kapelan je u tri godine uspio okupiti stalnu jezgru od tridesetak ljudi plus joÅ” nekih dvadesetak koji se znaju nekad pojavit. On je sada preÅ”ao u drugu župu a novog kapelana neƦemo dobiti pa smo mi odluĆØili uzeti stvar u svoje ruke. Nas desetak mladih je sad pokrenulo nekoliko aktivnosti.

Prvo i najvažnije, treba nastaviti redovito održavati vjeronauk, treba biti zanimljivo i dinamiĆØno kako bi mlade uspjeli privuƦ, ali isto tako treba paziti da ne ostane sve na zabavi, nego kada mladi redovito nastave dolazit treba im poĆØet baÅ” o duhovnosti govorit da ne bi sve ostalo samo povrÅ”no i temeljeno na zabavi kao Å”to se ĆØesto dogaĆ°a. Zatim dobro je imati i drugih aktivnosti, primjerice najbolje za poĆØetak je crkveni zbor (kolko ĆØujem vi to veƦ imate) ĆØime isto treba privlaĆØiti ljudi, uĆØiti ih malo o vjeri i "dovlaĆØit" ih na vjeronauk. Onda u mojoj župi joÅ” imamo i dramsku grupu za mlade koja je jako zabavan i koristan naĆØin druženja, dosad smo kolko tolko uspjeÅ”no izveli veƦ nekih pet - Å”est predstava, a lijepo je i kada s tim predstavama idete na gostovanja do drugih zajednica mladih i obratno. Zatim pokreƦemo literarnu i likovnu sekciju (o kojima ja niÅ” neznam jer o tom blage nemam Mr. Green), imali smo proÅ”lu godinu i sportske ekipe za KMNL i KOL al to je propalo jer nitko kod nas nema živaca to vodit. Uz to sad polako i osnivamo župni bend (i nažalost to je dopalo na moja ramena...), biblijsko - molitvenu grupu (isto nije moje podruĆØje pa joÅ” neznam puno o tome) i poĆØeli smo raditi na komunikaciji župa u dekanatu. Prvo Ʀemo iƦ zajedno na hodoƦaÅ”Ć¦a a poslje kad se uhodamo Ʀemo organizirati i dekanatske susrete. Bilo je tu joÅ” planova za putove, hodoĆØaÅ”Ć¦a i sl.

To je bilo sve samo za mlade, a u župi imamo naravno joÅ” i Caritas, Cenakul (molitvena zajednica), župni zbor (zapravo njih ima negdje 4-5, i to svih uzrasta Mr. Green) i joÅ” neke kojih se trenutaĆØno ne mogu sjetit.

majĆØika

PostanoPostano: sub 03 ruj 2005, 18:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zovem se Sanja Kotal,prof.vjeronauka i pripadam župi sv.Petra i Pavla u Osijeku ƐakovaĆØaka i srijemska biskupija.
U mojoj biskupiji (ƐakovaĆØka i srijemska) u tijeku je projekt kojim nas nekolicina entuzijasta (nemam pojma zaÅ”to uvijek mene neÅ”to dopadne Wink ) pokuÅ”ava napraviti Å”to zanimljivije kateheze za župne grupe prema interesu. Dakle, nema vjeronauka prema dobi, veƦ prema interesima (biblijska skupina, ministranti, karitativna skupina, liturgijska, misijska skupina i sl.). Prema planu i programu župne kateheze i po principu "Celebratio Catehetica" = katehetsko slavlje sastavljamo modele kateheza za konkretnu ĆØetverogodiÅ”nju uporabu u župama.

Eto, toliko od mene.

Bog ne daje križ onome koji ga ne može nositi!
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.