HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: čet 19 srp 2018, 0:12. Pogledaj neodgovorene postove
Služenje bližnjima
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
sike

Spol: muško
PostanoPostano: uto 21 vel 2006, 14:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zahvaljujem jednoj forumašici koja je danas spremno prihvatila poziv da pomogne drugima u potrebi.
Koliko smo god pozvani pomagati toliko smo i pozvaniji pozivati druge da nama pomognu u služenju drugima jer više nas puno može učiniti a i time im omogućimo da upoznaju istinsku sreću na ovoj zemlji - učiniti ljepšim bar trenutak ovog života drugima

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 28 vel 2006, 13:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Već nekoliko dana obilazimo potrebite osobe i obitelji na području grada,kako bi dobili uvid u njihove potrebe(hrana,lijekovi,odjeća,školski pribor..)a onda im mjesečno konkretno mogli pomagati.
Ukoliko s enetko od vas želi uključiti,neka se slobodno javi jer posla ima za sve! jako sretan

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: čet 02 ožu 2006, 12:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A da bi čovjek istinski mogao služiti bližnjima u potrebi,mora pobjediti samog sebe!
Tu mislim na primjer sv.Franje koji je,kad je nakon susreta s gubavcem(a to je bio sam Krist),počeo pobjeđivatis ebe i zavolio sve ono što mu je do tada bilo mrsko.Poznato je kako je jeo razne splačine što prije kao bogataš nij mogao smisliti.

A pobjeđivati sebe znači činiti sve iz ljubavi prema Bogu.Kad neke stvari činimo samo zato da bi ispunili neki kršćanski zakon,čini mi se kao da više činimo iz straha prema Bogu,a ne iz ljubavi prema Njemu,koja nas onda vodi u istinsku ljubav prema braći

Eto,susrećem se i na svom primjeru s time kako je teško zakoračiti u neke smrdljive prostorije,primiti rukama neke stvari ali nastojim to činiti upravo zato jer mi je stalo do te osobe i u toj osobi,prljavoj,odbačenoj..želim ljubiti Krista

sike

PostanoPostano: pet 03 ožu 2006, 13:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Opet ja al ne mogu si pomoći nakon što sam danas vidio jednu staricu sa sinom u stanu:
Nema struje,hladno,pokriveni nekim dekama,ne kuhaju ništa,a preko noći vrište oboje jer ih grizu štakori.Nema kanalizacije pa sve obavljaju u nekim zdjelama i onda to starica koja s ejedva kreće povremeno nosi van a ostalo se taloži na podu..

Jel dovoljno?

Koje smo ono mi stoljeće?

I imamo li mi kakvih problema u životu?

klara

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 12 ožu 2006, 9:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Upućeni smo jedni na druge. Nitko nije otok. Ne možemo sami po sebi doći na svijet, niti možemo jedni bez drugih razumjeti vlastito postojanje. Čovjek je stvoren kao biće koje ima svoj poziv: biti za druge. Čovjek je biće koje može ljubiti i koje osjeća silnu potrebu da bude ljubljen. Bez toga bio bi kao riba na suhom.

Zato su najveće ljudske tragedije upravo razočaranja u drugima, samoća i napuštenost, iz kojih nastaju strahovi i frustracije. U časovima kad se čovjek osjeća usamljenim proživljava svoje najdublje muke. No dovoljno je da osjeti nečiju blizinu pa da nestane svega njegova straha. Dovoljno je, i dragocjeno, čuti nečiji glas pa da se razbije sva samoća i osjećaj napuštenosti. Zato su divni izumi ljudske tehnike kao što su to telefon ili druga sredstva komunikacije, jer nam omogućuju da jedni drugima budemo bliže.

No često nam se događa da zaboravimo telefonirati, ili da nam je teško nekome napisati pismo. Time pokazujemo sve dublju krizu vlastite prisutnosti za drugoga. Sve smo manje jedni za druge, činimo sve više propusta koji mogu izazvati patnje naših bližnjih. One ne mimoilaze niti nas; i mi smo pogođeni kada slične stvari doživimo od onih za koje smo mislili da su nam jako blizu.

Važno je da si uvijek iznova postavljamo pitanja. Koliko znamo i koliko želimo biti prisutni jedni drugima? Koliko imamo vremena jedni za druge? Da li vrijeme koje darujemo bližnjemu smatramo dobivenim ili izgubljenim?

fra Zvjezdan Linić

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 13 ožu 2006, 1:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vrijedi pročitat..

prostorduha.blog.hr//arhiva-2005-12.html

klara

PostanoPostano: pon 13 ožu 2006, 9:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

link je ovaj:

http://prostorduha.blog.hr/arhiva-2005-12.html

Wink

čitala sam tu priču ... davno ... no vrijedi ju opet pročitati ...

nego, kad razmišljam o služenju bližnjima, ne mogu a ne zapitati se
zašto gotovo svi uvijek imamo potrebu činiti dobro samo onima
koji su "na marginama" ... treba, naravno da treba, no zna se dogoditi
da čineći dobro istovremeno zaboravljamo na one koji su svakodnevo s nama ...
pa ćemo se otresti na nekoga tko to najmanje zaslužuje,
jer eto - imamo loš dan ili taj netko nije onakav kakav bi mi željeli da bude,
zato što nije napravio ono što mi mislimo da je trebao napraviti ...
nećemo biti tu kad nas netko "od naših" treba
jer eto, baš sad nemamo vremena i nekamo nam se žuri ili nam je naporan ...
a možda baš netko kraj nas čeka malo naše topline, brige i nježnosti...

nekako ispada da jednostavnije dati hranu, novac, nešto materijalno,
odvojiti vrijeme za sudjelovanje u "akcijama",
nego samo dati dio sebe za drugoga i biti tu ...

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
sike

PostanoPostano: pon 13 ožu 2006, 13:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tema se i zove služenje bližnjima pa tko nam je najbliži nego članovi naše obitelji,prijatelji..Njima smo prvenstveno dani ali ne smijemo ostati samo na tome.
Kad se govori o misijama onda će ljudi reći da misijsko područje imamo i u svojoj obitelji,susjedstvu,gradu..ali po toj logici nitko onda ne bi trebao ići k gladnima u Afriku,nikad onda ne bi imali jednu Majku Terezu..
Ako smo pozvani na služenje,onda je taj poziv svakome na drugi način poslan:nekome za svoju obitelj,nekome i za svoj grad uz njih,a nekome za Afriku..

Bitno je da se odazovemo tom pozivu jer u potrebi ima sve više ljudi!

little_angel

PostanoPostano: pon 13 ožu 2006, 17:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, pozvani smo da služimo bližnjima. Baš tako, sike, Bog će izabrati hoće li to biti gladni u Africi, naši ukućani ili netko treći. Bitno je da mi znamo prepoznati taj poziv i iskoristiti ga na najbolji mogući način. Pa ima li veće milosti od dati gladnom koricu kruha? Brinuti se za bolesnog? Reći lijepu riječ tužnome? Ili izmijeniti par riječi ili darovati zagrljaj usamljenome? Poseban je to osjećaj, koji istovremeno sadržava napor i trud, ali plod toga svega je radost, blagoslov koji su puno veći od onog napora. Svi mi možemo darivati, i zasluženo primati darove, samo trebamo prepoznati gdje su oni potrebni.
Nemojmo ih baš uvijek tražiti predaleko jer teško ćemo ih tako uspjeti naći. Možda je to baš tvoj brat koji sjedi pored tebe ili majka koja uvijek nešto radi u kuhinji. Možda je to onaj bezobrazni susjed, ili ona bakica koju stalno viđaš u susjedstvu. Nije bitno tko je, bitno je da je pomoć potrebna, i da trebamo dati sve od sebe da onoliko koliko možemo, da to darujemo otvorena srca i nasmiješena lica. Iako nam se to često čini teško, predivno je znati da nas u takvim situacijama Bog drži za ruku i vodi naprijed.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Srki

PostanoPostano: uto 14 ožu 2006, 22:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Možda je dovoljna samo topla riječ,dodir ili zagrljaj,ali neki traže više. Prvenstveno mislim na obitelj gdje treba imati najviše srca,ljubavi,a i strpljenja,katkada je to teško.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
sike

PostanoPostano: uto 21 ožu 2006, 13:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sad dok radim,na radiu se vrti "Imagine" od Lennona..
Utopija? NIJE!!!
Da je utopija,svijeta već sad ne bi bilo ali dok god ima bar jednog od nas koji vjerujemo da svijet može biti prelijep!
Odakle počet?
Bog nam pokazuje put - a to je naš bližnji
Hitajmo mu u pomoć, pustimo svoje užitke, ostavimo se rasprava, filozofiranja, gubljenja vremena i krenimo.. Bit će nas više na tom putu,nećemo bit sami!

NE BOJTE SE!

Učitelj nas zove!

Daniel

PostanoPostano: uto 21 ožu 2006, 13:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neki zanaju reči i da je kršćanstvo utopija, na mi znamo da ono to nije, da i tekako može biti živo i djelotvorno, samo trebamo zasukati rukave, osvrnuti se oko tebe i već ćemo vidjeti koliko ima potrebitih.

Bog moj i sve moje.
sike

PostanoPostano: sri 22 ožu 2006, 13:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prekrasno je kad želiš pomoći nekoj osobi da rješi krucijalne probleme u svom životu,ali svjestan si da sam ne možeš,no,u svom životu imaš anđele koji mogu pomoć tebi u pomaganju drugima i toj nekoj osobi kojoj želiš pomoći.
Tako stvaramo lanac anđela i dobrih djela!

sike

PostanoPostano: sub 01 tra 2006, 13:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Iduće subote idemo u posjet domu za napuštenu djecu u Selcu,ali ne samo kao zajednica već u pratnji učenike dvije osnovne škole s ovog našeg područja koje smo potaknuli da kroz korizmu skupljaju školski pribor i igračke za tu djecu..
Koliko mi se čini važnim taj posjet zbog te djece kojoj idemo,još više mi je značajno to što će djeca iz škole možda po prvi put u životu neki upoznati djecu koja nemaju roditelje,novaca,ni sve što si mogu zaželiti..Na taj način uvidjet će školarci da u ovom svijetu bajke u kojoj žive postoje i njihovi vršnjaci koji su u potrebi i možda ih ovo potakne da više razmišljaju i čine nešto po tom pitanju da od svog primjera počnu razbijati granice takvog svijeta bajke i približavati se onima koji "nisu imali sreće" već od rođenja i ranog djetinjstva

sike

PostanoPostano: pon 03 tra 2006, 14:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima ovakvih slučajeva i oko nas? Hoće nas bar ovo malo pomaknuti iz mrtvila?

Posudivši novac, Ibrima i Šefko Hodžić iz sela Brdarić u blizini Goražda došli su u Sarajevo sa svojim sinom tražiti pomoć. Ova tročlana obitelj živi u trošnoj kući sa samo 64 kune mjesečno. Šefko, star 49 godina, razvojačeni je nezaposleni borac bez pola želuca, a žena Ibrima pati od oštećenja pršljena kralježnice.
- Preživljavamo od 16 konvertibilnih marka (64 kune) dječjeg doplatka - izjavili su za Avaz supružnici čiji sedmogošnji sin pješači četiri sata u školu.
Kuća u kojoj žive zimi je zatrpana snijegom, a po ljeti im se zmije zavlače u nju.
- Strah nas je zmija zbog djeteta koje noću ne može spavati - priča zabrinuta majka. Da bi stvar bila još gora, Ibrima je prije 20 dana slomila potkoljenicu, vid joj je oslabio zbog neprestanog plakanja, a sin Amel je zbog neljudskih uvjeta često boležljiv. Najviše ga muči bronhitis.
Otac Šefko je početkom ožujka podnio molbu za braniteljsku mirovinu, no odgovora od nadležnih još nema. Sve kada bi je i dobio, ne bi riješio egzistencijalno pitanje jer mora vratiti mnoštvo dugova

Srki

PostanoPostano: sub 15 tra 2006, 15:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Danas su neki bili svjedoci neizmjerne Isusove ljubavi prema svim ljudima,a naročito siromašnima.
Tako smo se lijepo povezali i uljepšali radost sutrašnjeg blagdana potrebitima.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
sike

PostanoPostano: sub 15 tra 2006, 15:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koja je milost samo biti tamo i moći drugima pružiti ruku,osmjeh,podariti malo hrane,lijepe želje za Uskrs..
Često nismo ni svjesni koliko puno time činimo,ali pozvani smo uvijek još više pružati ako možemo!
A uvijek ima rezerve u nama! jako sretan

Uglavnom,da ljudi znaju o čemu je riječ:9.godinu za redom djelili smo siromašnima,usamljenima..besplatni uskrsni doručak za oko 300 ljudi,pa je tako svatko dobio sok,šunku,jaja,luk,slatki kruh,obični kruh..a djeca krafne i čokolade!

sike

PostanoPostano: uto 02 svi 2006, 10:47
PostNaslov : Re: Mladi u potrebi
Citiraj i odgovori

Ljuda Baba napisa:
Znate ljudi, imam jedan san...gledam ovo naše vrijeme, ljude...a osobito mlade za koje život Kristu želim dati!!
Danas je rijetko tko zaštićen u svojoj obitelji, tolike traume, problemi, ovisnosti...izgubljenost... i srce me boli kad vidim mladog čovjeka bez nade bez smisla, a pogotovo kad čujem ili vidim da si je netko mlad život oduzeo.
Takvi mladi neće doći sami u Crkvu, duh.obnovu, neku zajednicu već MI SMO oni apostoli preko kojih Krist ide k njima.
Nemojmo zatvarati oči već pružimo ruku.
Ukoliko je moguće ajmo ljudi i konkretno - ukoliko znate da nekom mladom čovjeku treba pomoć (alkohol, droga, problemi u obitelji, slabo učenje....), a vi ne znate kako i što učiniti pišite pa ćemo zajedno pokušati nešto.
Pozdrav i blagoslov
didi

Ljudi,ovo je tako korisna i dobra tema pa je ne zapustajmo!
Ima li netko mlad u potrebi oko vas da mu mozemo pomoci?
Imam recept kako mu ubaciti bubu u uho,al zajedno moramo djelovati!

sike

PostanoPostano: sub 06 svi 2006, 11:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Onda,hoćemo li nekome promiskuitetnom pomoći? Wink

sike

PostanoPostano: čet 11 svi 2006, 16:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jel vam kad prođe kroz glavu misao što ću staviti pred Boga kad dođem pred Njega?
Je li to moj krsni list, broj misa na kojima sam bio, koliko sma puta rekao Hvaljen isus i marija?

U biti,jel s epitamo koliko imamo u sebi ljubavi za bližnje?sasvim dovoljno da možemo svakom bratu ili sestri u potrebi darovati.A kad je počnemo darovati,Bog će u naše srce stvaiti još više ljubavi nego smo imali prije..Dok ne krenemo,nećemo nikad ni saznati kako je predivno kad bezuvjerno imamo milost ljubiti bližnjega,jer u njemu ljubimo samog Krista koji je UMRO iz ljubavi prema nama..

Pa zašto još čekamo?

banana

PostanoPostano: ned 14 svi 2006, 13:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Heh, sada ne znam da li je ovo tema za to al' eto jedan primjerić...

U razredu smo imali jednog dečka koji je radio po prilagođenom programu. Mama mu je pravoslavkinja, pa ni sama ne znam zašto je on krenuo s nama na vjeronauk...
U školi su ga dosta tukli i vrijeđali. U sedmom razredu profesor je pitao tko će u ministrante i on se jedini javio. I hvala Bogu na tome !!! Jer su ga u crkvi suuper prihvatili. Gotovo i dan danas svakoga dana odlazi ministrirati. Postao je i član Frame pa ga vjerojatno neki iz Rijeke znaju.
Prije nego je počeo ići na mise bio je veliki problem. Strašno je psovao, kada god bi netko prošao kraj njega poslao bi ga ''k'vragu''. Nije ništa učio. volio se potući.Sve je to vjerojatno bilo jer nije bio prihvaćen . Roditelji su nekako više voljeli njegovu seku koja je bila normalna, heh...sada im ona radi više problema od njega!!!
Njega sretnem gotovo svaki dan kada idem u školu. Heh, bilo je situacija kada bi mi bilo neugodno kada bi me netko vidio da se sa njim vraćam sa mise. Heh, ljudovi toliko stvari namjerno krivo shvaćaju !!! Danas mi voli i zna o svaćemu pričati...moram priznati da mi se nekada i neda slušati neke njegove nerazumljive događaje. Ali kada ti takav netko kaže da si mu jedan od najboljih priajtelja i da je samo sa tobom od bivšeg razreda ostao prijatelj...lijepo !!!
Mogu reći da je njega crkva spasila jer tko zna da li bi danas uopče išao u srednju školu da nije i od tamo osjetio guranje!. Tamo se pronašao !!!

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
sike

PostanoPostano: ned 14 svi 2006, 13:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koliko je bananice Gospodin velik u tebi kad nisi i ti poput ostalih pobjegla i digla ruke od njega već si i dalje ostala s njim povezana a on te smatra najboljom prijateljicom..Veliko si oruđe u Božjim rukama za njega i ovaj svijet koji ima toliko takvih duša kojima trebamo pomoći!

I zato kažem da zajedno možemo puno učiniti,pa i ovim putem,približiti nekoga Bogu i pravim prijateljima..

Evo,ako netko pozna nekog kome na taj način možemo pomoći,možemos e dogovoriti i zajedno nešto poduzeti da ga dovedemo u zajednicu i sl. A taj netko neće ni znati da se mi zunamo..

Kažem,imam plan! jako sretan

sneni
isključen

PostanoPostano: pon 15 svi 2006, 6:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hajde vi mladi u gradovima učinite nešto protiv tuluma koji se pretvaraju u seksi orgije pokrenite javno mnijenje, pokrenite pokret među studentima, mlađarijom ima puno brucoša, a posebno brucošica koje stradaju i vjerski i psihički. Posla za poludit. Pljunbite u šake učinite nešto vrijedno!" kad mi stari to pokrećemo mladi ne prihvaćaju kažu da smo vam zavidni. A ja ne bih dao pola sata mojih mladenačkih zabava za sve tulume!

Što da uzvratim Gospodinu za sve što mi je učinio?
Čašu spasenja uzet ću i Ime Gospodnje prizvat ću.
sike

PostanoPostano: pon 15 svi 2006, 11:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sad si me podsjetio sneni na jednu inicijativu kapucina ovdje u Rijeci koja je održana prije koji dan..
naime,kapucinska crkva je u centru Rijeke i svi misle da je to katedrala jer je ogromna i ima prekrasnu veliku terasu.I kad se počne spuštat mrak i crkva zaključa,na toj se terasi počnu skupljat mladi sa svih strana a rezultat njihovih druženja budu što cjele što razbijene boce,brdo opušaka cigara i sl.
Kako bi se nekako približili tim mladima,i mlade približili Crkvi,ptihvatili su jedan prijedlog D.J.-a da organiziraju na terasi tihi party.Tako je svatko tko je došao dobio slušalice i puštala se glazba.
Ne znam koliko su kapucini imali razgovora s tim mladima al to je već prvi korak u približavanju njima i stjecanja povjerenja

tinka

PostanoPostano: pon 22 svi 2006, 18:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svatko je upoznat s činjenicom: Milijuni ljudi trpe glad.
Svaki dan. Jučer, danas, sutra.
Ne mogu raditi jer nemaju što jesti.
Bolesni su jer nemaju što jesti.
Umiru mladi jer nemaju što jesti.
Milijunima ljudi upisana je smrt u lice i u tijelo -
jedan od najvećih skandala našeg vremena.
Bez života leže ljudi polumrtvi od gladi na istoj zemlji na kojoj se mi krećemo dobro ishranjeni. Što činimo mi, ljudi s bogato prostrtim stolom, lijepim stanom i mekanim krevetom? Kako reagiramo kad se suočimo s ovom tragedijom svijeta? Ne želimo više ništa o tome znati?
Podijeli svoj kruh i bolje će ti prijati.
Podijeli svoju sreću i postat će veća.
Oni su siromašni. Mi smo bogati.
Živjeti znači: davati i uzimati.
Mi uzimamo previše. Moramo dijeliti!
Mnogi od nas misle: »Ostavi me na miru s tim milijunima mrtvih od gladi, s tom iscrpljenom djecom, očajnim majkama.« Znam da postoji glad, strašna glad; da postoji neznanje, bolest, siromaštvo, bijeda, nevolja, potreba. Znam da ima ljudi koji bi još mogli živjeti da imaju malo mojeg blagostanja. Ali ja to više ne mogu slušati, ne mogu to više gledati, ne mogu o tome više čitati.
Ali dokle god ljudi umiru od gladi, dotle ostaje otvorena rana čovječanstva. Imali bismo - kažu stručnjaci - mogućnosti prognati glad iz svijeta. Ali to će nam uspjeti tek onoga dana kada ljudi bogatih zemalja toliko razviju srce da se više brinemo za život siromašnih nego za izlete i svemirski prostor i za još savršenije sustave naoružanja.
Jedni tako a drugi tako?
Svi moraju živjeti!
Ne toliko govoriti: Nešto treba učiniti!
Jedan postotak pomoći više je
od sto posto sažaljenja.
Ne skrivaj se
kad te netko treba.

On je moj Bog, moja nada, moje sve! Isuse volim te!!!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.