HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 19 ruj 2018, 13:23. Pogledaj neodgovorene postove
Služenje bližnjima
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
sike

Spol: muško
PostanoPostano: čet 17 ožu 2005, 12:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U našoj župi župnik i pasivni župljani koče razvoj župnog caritasa, karitativnbog pomaganja bližnjima u župi i šire.
e sada,ili ćemo sjediti i plakati zbog toga ili će nas sve to tako naljutiti da radimo i dalje na pomaganju bližnjima. Ja sam za ovo drugo, a vi?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: čet 17 ožu 2005, 21:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U mojoj župi se nakon dosta vremena ponovno pokrenuo Caritas. Zasad kolko čujem i vidim ide im dosta dobro...

Sike nikad se nemojte predat!

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 28 ožu 2005, 11:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U subotu išli smo razveseliti duševne bolesnike u jednu ustanovu sličnu Vrapču. Molili smo snjima krunicu, pjevali..
A jučer smo na Trsatu već 8.Uskrs zaredom djelili siromašnima uskrsni doručak. Ne mogu zamisliti Uskrs bez takvih akcija,kad mi Bog na tanjuru pošalje 200-300 najpotrebnijih, gubavaca našeg vremena i svakog od njih imam prilike poput sv.Franje zaogrnuti Kristovim plaštem ljubavi i podariti im poljubac mira, prihvaćanja, zagrljaj uskrsne radosti, toplinu osmjeha i stiska ruke..Paketi hrane su samo sredstvo k tom cilju jer ljudi su najviše gladni Boga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Ycteris

PostanoPostano: uto 29 ožu 2005, 7:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad već spominješ, ljudi već dugo nismo bili u Nazorovoj!

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
arkandeo

PostanoPostano: uto 29 ožu 2005, 7:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neki su nedavno bili u Brezovici. Wink

Tko je kao Bog?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
merkat

PostanoPostano: uto 19 tra 2005, 11:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bio sam ovaj vikend u jednom starackom domu na tresnjevci posjetiti starce i invalide s ljudima iz zaklade Biskup Josip Lang. To mi je bio prvi takav posjet. Toliko me to potreslo, to njihovo stanje, to sto nemaju nikoga, sto su odbaceni, jadni, sami. Koliko im je znacio taj posjet nemogu opisivati nit da hocu. Sestre , njih dvije na 64 staraca su sjajne, njima svaka cast. Drugo su uvjeti koji su takvi kakvi su. U vrijeme posjeta vikendom mozda sam primjetio 3,4 ljudi koji su im dosli u posjet. Koga jos briga za te starce. Ljudi s kojima sam bio su vec godinama u posjetama i iznenadilo me kako se samo ponasaju, ja sam vise glumio gljivu jel nisam znao kaj bi i bio potresen svime. Ti ljudi su grlili i ljubili starce kao da su im roditelji koje nisu vidjeli sto godina. Mislim da ti starci to nit od djece nisu dozivili. Posebno mi je bilo drago sto su neki trazili svecenike da ih ispovijede i priceste. Zadivio me i jedan slijepi esul s pricom o emigraciji i povratku u njegovu domovinu !

Zbunjen sam ostao jos neko vrijeme zaleci nad njihovim teskocama i diveci se ljudima koji se brinu za njih.

Sad kad citam kako ljudi tu idu u posjet napustenoj djeci moram priznat da ja to nebi mogao, jednostavno sam preslab da i tu muku gledam, sorry. place

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 19 tra 2005, 12:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sve ovo o čemu pišete je hvale vrijedno...

No, meni se nešto drugo mota po glavi (sorry ako je već dotaknuto u ranijim postovima, al zbilja mi se sad ne da čitati sve otpočetka teme... Embarassed ): doživljavamo li služenje bližnjima samo kroz neki od oblika karitativne djelatnosti? Ne bi li naše služenje bližnjima trebalo početi prvenstveno od ljudi s kojima smo svakodnevno okruženi? Nije nam teško odvojiti vremena i strpljenja za one koje su u potrebi, a često nemamo dovoljno ni vremena ni živaca za one s kojima smo svakodnevno okruženi i s kojima smo na bilo koji način u kontaktu... pa ćemo tako otići potrebitima i odvojiti vrijeme, ali nećemo pružiti osmijeh, nećemo pružiti ruku onom prvom do nas ako nam je "zbog nečeg digao živac" ili smo jednostavno u bedu... često ćemo se srdito obrecnuti na nekoga od "svojih" kad učini nešto nam ne paše i u trenutku kad nama to ne odgovara, uvrijeđeno ili srdito reagirati na nanešenu nam uvredu ili nepravdu, ali sa strancem koji se u nas slučajno zaletio na ulici ćemo biti učtivi i nastaviti dalje... i ne bi li se naše služenje bližnjima trebalo očitovati svakog sata, svakog dana...

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Ycteris

PostanoPostano: uto 19 tra 2005, 13:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Sad kad citam kako ljudi tu idu u posjet napustenoj djeci moram priznat da ja to nebi mogao, jednostavno sam preslab da i tu muku gledam, sorry.

Istina, po domovima se može stvarno svega vidjet. Znam primjerice kad išli u Stančić u dom za osobe s problemima u razvoju, tamo ima stvarno jako teških slučajeva. Kad sam gledao izraze na licima ostalih koji su išli sa mnom, vidjelo se koliko ih je to potreslo, nekima je malo falilo da ne puknu. Ali mislim da je žaljenje najgora stvar koju u takvom trenutku možemo učiniti. Primjerice, za tu "djecu" (kažem pod navodnicima jer neki od njih su nekoliko puta stariji od mene, ali su psihički na razini djece) je to svakodnevna stvar, oni ne poznaju ništa drugačije i to što se mi plačemo za njima im ništa ne pomaže. Naš posjet je bio upravo oko Nikolinja, tak da smo uzeli Mladena s Kaptola ko svetog Nikolu, skupili smo mi nešto darova, a nešto je dom nabavio i otišli do njih. Mene je fasciniralo koliko su oni bili sretni kad smo mi došli i od svih domova u kojima sam bio taj posjet me se najviše dojmio i ostao mi u pamćenju upravo po toj njihovoj sreći. I mislim da pogotovo kad nam je stvarno teško u nekoj situaciji da bi se trebali trudit što više da pomognemo i ne odustajat jer nemaju svi toliko sreće kao ti ili ja. I onda ćeš stvarno učiniti dobro djelo, ako si prešao preko svojih osjećaja, zanemario poteškoće kako bi pomogao drugome.

Kao što je klara rekla, što se tiče služenja bližnjima mnogi od nas (a tu nažalost često moram i sebe ubrojit) zaboravljaju upravo one s kojima provodimo svaki dan svoga života. I baš za njih koji su nam stvarno najbliži često ne marimo toliko koliko marimo za nekog potpunog stranca kojeg smo sreli u nekom od domova. Često samo jedan osmijeh ili lijepa riječ, pomoć ili pružena ruka, oproštena uvreda ili jednostavan izraz ljubavi, mali znak pažnje i razumijevanja može drugome uljepšati i olakšati čitav dan. Zar je tako teško to učiniti?

sike

PostanoPostano: uto 19 tra 2005, 13:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ycteris napisa:
Često samo jedan osmijeh ili lijepa riječ, pomoć ili pružena ruka, oproštena uvreda ili jednostavan izraz ljubavi, mali znak pažnje i razumijevanja može drugome uljepšati i olakšati čitav dan. Zar je tako teško to učiniti?

Dobro pitanje!
Često je to nekima lako,rekli bi:glupo pitanje, pa naravno da nije teško! A zapravo je, itekako je teško biti malen, ponizan, trpjeti uvrede drugih a opet biti radostan veseo. iako je teško, lijepo je, prelijepo, to donosi Bozju ljubav u najvecim količinama!
Zato: smile! jako sretan
merkat

PostanoPostano: uto 19 tra 2005, 14:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slazem se Yec al ja to nemogu, jednostavno nemogu, znam da bi svako to dijete najradije odnio doma i da bi me proganjale njihove zalosne oci nocima. I znam da ih nebi mogao razocarati kad bi trazili da im dodjem i sutra i sutra i sutra....a nebih mogao doci a jos manje razocarati dijete.
Zato i neidem , oprosti mi Boze... place

sike

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 21:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Baš smos e večeras nas nekolicina iz naše zajednice okupili kako bi nešto pokrenuli jer smo uočili da se život zajednice svodi samo na susrete a ne i na djelovanje..A franjevačka karizma je usmjerena na djelovanje.
Stoga smo inicirali neke ideje pa bi krenuli s njima,prvo u malo broju onih koji žele raditi pa će se kasnije pridružit i više ljudi.
Jedino tim smjerom se može ići naprijed, služiti, a samo pričati i pričati i vrtiti probleme..
Ycteris

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 21:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čuo sam jednom za jednu prilično burnu reakciju fra Roze (trsatskog, bar dosad), kolko sam shvatio isto se pričalo o sličnim akcijama. Jako ga je zasmetalo što su neke Frame jako malo radile upravo na takvim akcijama, gotovo ništa. Onda je on rekao kako je u samoj srži franjevaštva pomaganje drugima, potrebnima i kako ona zajednica koja se toga ne drži nema pravo zvati se franjevačkom, oni možda jesu vjerska zajednica ali bez toga im fali ono nešto bez čega se ne može živjeti franjevački.

sike

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 21:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Točno Ycteris!to je isto kao da salezijanci zapostave odgoj mladih, benediktinci molitvu, trapisti pravljenje sira .. jako sretan
Šalu na stranu, uvijeks e moramo vraćati na izvore a franjevački izvori su kršćanski izvori. Bez da mislimo na potrebite oko nas, jel s emožemo zvati kršćanima?
Ycteris

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 22:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Najbolji primjer tome su bili prvi kršćani, kod njih se vidjelo pravo zajedništvo kakvog bi se svi trebali držati, pomoć među braćom i sestrama makar pod cijenu života...

Fantom

PostanoPostano: sri 01 lip 2005, 11:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne moramo mi tu kao zajednica prečesto sudjelovat u akcijama, jer frama je i tako prolazna i za mlade - stoga je bitan odgoj. Nekoliko akcija u godini (mi imamo oko 3-4 posjeta godišnje staračkom domu i isto toliko dječjem domu u Brezovici, oko 2 puta godišnje Caritas i 1 ili 2 puta uveseljavamo siromašne koje sretnemo po cesti). To je jako malo, ali zapravo dovoljno jer postoji i puno drugih obaveza. Bitno je upoznati ljude sa patnjom i bijedom (kako je frama i zamišljena jednim dijelom), i pokazati im kako se može pomoći i da to nije nikakav bauk, i kasnije kad odrastu, zaposle se, imaju obitelj - da sudjeluju svaki u svojoj župi i pomažu koliko god mogu. Ispravan odgoj je najbitnija stvar u cijeloj priči.

Molitva je radost koja uljepšava duhovni život!
pingi

PostanoPostano: sri 01 lip 2005, 11:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lijepo je čuti da mladi rade u svojoj župi i na ovakav način. Na žalost, to meni u župi nije uspjelo iz jednostavnog razloga što nema mladih. Ili ih ima, ali nisu baš radi dolaziti, jer oni bi htjeli mnoge stvari imat već gotove, a ne da se sami potrude za to, ali nećemo sad o tome...
No, vidim da odlazite u mnoge ustanove u svojim mjestima, pa bih vas nešto htjela pitati. Je li moguće i izvedivo da jednom svratite i u Knin, pa da skupa odemo ili u Dom za stare, ili u dječiji vrtić, ili neku drugu ustanovu ovdje? Ja sam uvijek za takve akcije i druženja, ali eto sama sam, pa vi razmislite, promislite, pa pišite!jako sretan
Ycteris

PostanoPostano: sri 01 lip 2005, 13:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Miro, kažeš da je u Frami bitan odgoj? Istina, tu se u potpunosti slažem s tobom, ali isto tako smatram da su ovakve akcije izrazito važne za odgoj i razvoj svakog pojedinca. Samo jedan posjet jednom od domova ti može u tom pogledu značit više nego nekoliko susreta. Ne kažem sad da trebamo radi domova imat manji broj susreta, to bi bilo pogrešno jer su susreti ipak važniji, ali isto tako mislim da bi se češće trebalo posjećivat domove jer su i oni jako važni i nama a pogotovo za one koje posjećujemo. I kad već počinješ posjećivati domove toga se treba držati redovito i ne svega par puta godišnje kako zna biti praksa, upravo ti posjeti na čovjeku ostavljaju dubok trag i puno znače i njima, a pogotovo nama.

Pingi već smo govorili o tome, mislim da nas je dosta reklo da bi došli, za put se već snađemo, vlakovi uvijek voze jedino što treba odredit termin kad ćemo svi moć. jako sretan

Fantom

PostanoPostano: čet 02 lip 2005, 15:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ycteris napisa:
smatram da su ovakve akcije izrazito važne za odgoj i razvoj svakog pojedinca. Samo jedan posjet jednom od domova ti može u tom pogledu značit više nego nekoliko susreta. Ne kažem sad da trebamo radi domova imat manji broj susreta, to bi bilo pogrešno jer su susreti ipak važniji, ali isto tako mislim da bi se češće trebalo posjećivat domove jer su i oni jako važni i nama a pogotovo za one koje posjećujemo. I kad već počinješ posjećivati domove toga se treba držati redovito i ne svega par puta godišnje kako zna biti praksa, upravo ti posjeti na čovjeku ostavljaju dubok trag i puno znače i njima, a pogotovo nama.

Miro? Koji Miro? Ne poznajem nikakvog Miru... Smile
Jednom mjesečno ih posjećujemo, dakle kad se zbroji tokom školske godine to ti bude oko 6-8 posjeta, a tu je i župski Caritas u kojem te nisam vidio (pretpostavljam da radiš u svojoj župi) i akcija za Badnjak na zagrebačkim ulicama. I to je sasvim dosta. O takvom odgoju i pričam. Frama nije zajednica koja bi trebala preuzeti kompletno brigu za starije i bolesne, i kao takva teško da to stigne jer se treba posvetiti i izgradnji zajedništva i duhovnosti svakog pojedinca, ALI takvim odlascima i franjevačkom duhovnosti se odgaja mlade da kasnije kad odrastu, odu s frame, osnuju obitelj, da imaju vremena za pomaganje siromašnima. Nisam uopće rekao da frama ne treba posjećivati domove, nego da se nema vremena u potpunosti posvetiti tome - stoga treba ODGAJATI!

Molitva je radost koja uljepšava duhovni život!
merkat

PostanoPostano: čet 02 lip 2005, 21:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo dasan na klanjanju cuh propovijed..... i veceras ce netko u nasemu gradu biti gladan, tuzan, sam, zaboravljen....a mi ne cinimo nista za njih....tada nam vjera nije prava....jel to je jedina prava ulaznica za nebo...(otprilike )

sike

PostanoPostano: sri 15 lip 2005, 13:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prošlu subotu smo nas 10-ak framaša i nešto starijih vodili autobus djece iz domova za napuštenu djecu na izletište Golubinjak u Gorskom kotru.
Što smo mi njima dali - malo sebe u igri Pero zove Štefa, nogometu, pjesmi.. A dobili smo BOGATSTVO njihovog osmjeha, srca, svoje dobrote!
Onda se čovjek pita zašto to ne vide i drugi, zašto ne žele malo dati da bi puno primili.. Gdje je tu logika?
Ta njihova ljubav te drži, tjera naprijed, posramljuje te ako počneš kukati nad svojim problemčićima tipa loša ocjena, ostavila te cura ili dečko..
jzekic

Spol: neodređen
PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 12:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad si već spomenija đubar, pa šta loše ima u tome, eto napokon se sve vraća zemlji. Nedavno sam bio na Kamešnici i kako gore ima krava sve je puno kravlje balege. I spomenem ja prijateljima kako je ona priki lik, a oni u smij, a eto sad i vama prenosim drevna znanja, kravlja balega je učinkoviti dar prirode i Svemogućeg Boga kod zdravstvenih problema kao što su reuma, bolovi u križima različite kožne bolesti i slično, a nije joj to jedna svrha. Onako suha ona izvrsno gori i može mnoge domove ogruijati u hladnim zimskim noćima...dakle smiruje i suvišne strasti...Eh da ne bih skrenu s teme, pomaganje bližnjima zaista je dar, kako drugačije možemo nazvati bogatstvo koje je nama Bog daio a drugima nedostaje, pomoći znači iskoristiti vlastiti potencijel za vremenita dobra svoje braći i za vječnu nagradu samima sebi.Bog je doista milosrdan i pun dobrote, i oni koji svakodnevno prisustvuje presvetom euharistijskom slavlju, zacjelo su upamtili djelove Isusovog govora na gori koji se čita ove dane...pa ja mogu reći da su se mene najviše dojmili oni o Božjoj providnosti, doista mnogo smo vredniji od ptica i od cvijeća koje Bog dariva u izobilu, a opet nemamo povjerenja da će i nas darovati, i kako ja ovo volim često spomenuti, dok me drugi blijedo i s podsmjehom gledaju, ja sam pun mira, jer moj život iz dana u dan potvrđuje ove riječi..."Pogledajte ptice nebeske! Ne siju, ne žanju niti sabiru u žitnice, pa ipak ih hrani vaš nebeski Otac. Zar niste vi vredniji od njih? A tko od vas zabrinutošću može svome stasu dodati jedan lakat? I za odijelo što ste zabrinuti? Promotrite poljske ljiljane, kako rastu! Ne muče se niti predu. A kažem vam: ni Salomon se u svoj svojoj slavi ne zaodjenu kao jedan od njih. 30Pa ako travu poljsku, koja danas jest a sutra se u peć baca, Bog tako odijeva, neće li još više vas, malovjerni?"...doista ja volim često otići u rirodu i doista dosad nisam vidio čovjeka tako lijepog ko cvijeće što ga Bog prosu po poljanama...Ali, uvijek postoji ali, zaludu meni ovo svaki dan ponavljat kad su ljudi izgubili povjerenje u sebi, a o Bugu da i ne govorim, a što se mene tiče, što će povjerenje u propadljivost kad se povjeravam vječnoj nepropadljivosti, nemojte mislit da sam preuzetan, jer to se odnosi samo na one koji su preuzetni u milosrđe oproštenja, i nemojte se naljutiti što ovoliko pričam, ne zamjerite mi, jer Duh doista puše gdje se njemu svidi...Evo vidite koliko sam opet odlutao...a htio sam reći----Bog nas stvori tako Bogate a toliki se zaogrnu siromaštvom, siromaštvom ljubavi jer doista trko li vidi većeg blaga doli ljubavi, zar majka nebi razdala sav svoj imetak da spasi ljubljeno čedo...tako su negda pisali mudraci, a pogledajte danas one razdaju imetak da odbace nerođena čeda...al bilo je mudrosti Gospodnje i kad su oni ovo pisali...pa još nadodaše ako ga koja u bezumlju i odbaci, znajte Otac će ga njegov primiti, a majku koja odbaci ono što Gospodar dade, odbacit će i Gospodar, jer već to bijaše određeno prije svakog vremena...Pa postavlja se pitanje kako današnji čovjek može pomoći svojem bližnjem u ovom svijetu punom zavisti, ljubomore, egoizma, samodostatnosti i ponajviše arogancije pa često znamo poslušat mudri Sirahov savjet koji kaže..."Kad činiš dobro, pazi komu činiš,i tvoja dobročinstva neće biti uzalud.Čini dobro pobožnu, i on će ti uzvratiti,a ako ne on, onda Svevišnji.Nikakvo dobro ne dolazi čovjekuu zlu ustrajnu, i koji odbija da dijeli milodare.Podaj pobožniku i ne pomaži grešniku.Učini dobro poniznu i ne daj ništa bezbožnu.Uskrati mu kruh, ne daj mu ga, da ga to ne učini jačim od tebe; jer će ti platiti dvostrukom opačinom za sve dobro što si mu učinio.Jer Svevišnji prezire grešnike i osvetit će se bezbožnicima.Daruj dobromu, a uskrati pomoć grešniku."....ali pored ovoga Kris kaže..."Ljubite neprijatelje, molite za one koji vas progone da budete sinovi svoga oca koji je na nebesima, jer on daje da sunce njegovo izlazi nad zlima i dobrima i da kiša pada pravednicima i nepravednicima."...Mi ljudi smo skloni često tražiti kompromise, pa bi valjalo naći rješenje između ove dvije stvari, vjerujem da će ga za mnoge od vas naći Božija providnost, jer mnogo ste vrijedniji od vrabaca koji se daju za jednu glinenu posuda, a ipak ih Bog čuva u njihovu letu...

Nemoj te mi zamjerit na ovom malo dužem postu..."Ne sudite da ne budete suđeni! Jer sudom kojim sudite bit ćete suđeni. I mjerom kojom mjerite mjerit će vam se. Što gledaš trun u oku brata svojega, a brvna u oku svome ne opažaš? Ili kako možeš reći bratu svomu: 'De da ti izvadim trun iz oka', a eto brvna u oku tvom? Licemjere, izvadi najprije brvno iz oka svoga pa ćeš onda dobro vidjeti izvaditi trun iz oka bratova!"...Neka vas Bog blagoslovi, ta On zna koliko vas ljubim!

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskršća života, gozbi da vječnoj dovodim goste, da svijetu kažem što je ljepota.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
merkat

PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 15:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jzekic, daj Boze da cesce pises ovdije, mozda malo krace al cesce... Wink

Annabel

PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 17:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jzekic napisa:
često znamo poslušat mudri Sirahov savjet koji kaže..."Kad činiš dobro, pazi komu činiš,i tvoja dobročinstva neće biti uzalud.Čini dobro pobožnu, i on će ti uzvratiti,a ako ne on, onda Svevišnji.Nikakvo dobro ne dolazi čovjeku u zlu ustrajnu, i koji odbija da dijeli milodare.Podaj pobožniku i ne pomaži grešniku.Učini dobro poniznu i ne daj ništa bezbožnu.Uskrati mu kruh, ne daj mu ga, da ga to ne učini jačim od tebe; jer će ti platiti dvostrukom opačinom za sve dobro što si mu učinio.Jer Svevišnji prezire grešnike i osvetit će se bezbožnicima.Daruj dobromu, a uskrati pomoć grešniku

Sjetih se Franje i primjera iz njegova zivota... kad su imali onaj bliži susret s razbojnicima... braća su se prepala (ako se dobro sjećam), ali Franjo ih je slao da idu u šumu i daju jesti razbojnicima... pa da mi probaju nakon što ih nasite govoriti o pravom Putu, Istini i Životu.
Nikako ne želim reći da je Stari zavijet-stari, i Siraha inače jako volim, ali ovakvi djelovi mislim da više imaju cilj u nekakvom upozorenju, čega da se čuvamo i čega da se pazimo. Ima ona prispodoba o gnjiloj i zdravoj jabuci, ako ih staviš skupa i zdrava će postat gnjila. S druge strane Isusov život nam je savršen primjer. On nije došao radi zdravih nego radi bolesnih, grešnih. I svoje učenike je kasnije slao takvima. Na taj način i mi trebamo svjedočiti... samo neke zdrave jabuke će i gnjilu ako je uz nju učiniti zdravom, a neke će uz gnjilu same ognjiliti. Zato trebamo biti oprezni, ali djelima svjedočiti svakome, jer ako daš onome koji ti vrati kakva korist od toga.
merkat

PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 18:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, zanimljivo Annabel, no ipak mislim da je poanta da prvo trebamo se pobrinut za siromahe i pravedne, one koji trpe stetu od losih, no losima oprastati svakako a ne bavit se njima zanemareci zrtve.

Annabel

PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 18:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Da, zanimljivo Annabel, no ipak mislim da je poanta da prvo trebamo se pobrinut za siromahe i pravedne, one koji trpe stetu od losih, no losima oprastati svakako a ne bavit se njima zanemareci zrtve.

Nisam spominjala nikakvo zanemarivanje... kome god je potrebno treba mu se pružiti, kad ja ištem Boga i želim da mi da, tako ako mene netko nešto ište i ja ću dati (jasno, sve prema glasu savijeti) jer želim da i meni Bog moj isto tako daje-analogno onome-oprosti i bit će ti oprošteno. A sigurno je da ću ja kad odlučim pomoći nekome prvo otići u caritas, javnu kuhinju ili sl., nego u gluho doba noći tražiti neke zalutale duše koje negdje nalaze u nekom zlu. Ja sam samo za to da se nikoga ne odbija, da se svakom bratu i sestri da koliko može.
Kako lijepo to sve na riječima zvuči... Embarassed a u djelima sam toliko jaka...da sam za posramiti i da se nemam šta tu ni javljati...

Zadnja promjena: Annabel; pon 30 lis 2006, 16:15; ukupno mijenjano 1 put.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.