HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sub 24 kol 2019, 14:28. Pogledaj neodgovorene postove
Služenje bližnjima
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
sike

Spol: muko
PostanoPostano: et 17 ou 2005, 12:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U našoj župi župnik i pasivni župljani koèe razvoj župnog caritasa, karitativnbog pomaganja bližnjima u župi i šire.
e sada,ili æemo sjediti i plakati zbog toga ili æe nas sve to tako naljutiti da radimo i dalje na pomaganju bližnjima. Ja sam za ovo drugo, a vi?
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: et 17 ou 2005, 21:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U mojoj župi se nakon dosta vremena ponovno pokrenuo Caritas. Zasad kolko èujem i vidim ide im dosta dobro...

Sike nikad se nemojte predat!

Veæe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 28 ou 2005, 11:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U subotu išli smo razveseliti duševne bolesnike u jednu ustanovu sliènu Vrapèu. Molili smo snjima krunicu, pjevali..
A juèer smo na Trsatu veæ 8.Uskrs zaredom djelili siromašnima uskrsni doruèak. Ne mogu zamisliti Uskrs bez takvih akcija,kad mi Bog na tanjuru pošalje 200-300 najpotrebnijih, gubavaca našeg vremena i svakog od njih imam prilike poput sv.Franje zaogrnuti Kristovim plaštem ljubavi i podariti im poljubac mira, prihvaæanja, zagrljaj uskrsne radosti, toplinu osmjeha i stiska ruke..Paketi hrane su samo sredstvo k tom cilju jer ljudi su najviše gladni Boga!
Ycteris

PostanoPostano: uto 29 ou 2005, 7:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad veæ spominješ, ljudi veæ dugo nismo bili u Nazorovoj!

Veæe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
arkandeo

PostanoPostano: uto 29 ou 2005, 7:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neki su nedavno bili u Brezovici. Wink

Tko je kao Bog?
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
merkat

PostanoPostano: uto 19 tra 2005, 11:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bio sam ovaj vikend u jednom starackom domu na tresnjevci posjetiti starce i invalide s ljudima iz zaklade Biskup Josip Lang. To mi je bio prvi takav posjet. Toliko me to potreslo, to njihovo stanje, to sto nemaju nikoga, sto su odbaceni, jadni, sami. Koliko im je znacio taj posjet nemogu opisivati nit da hocu. Sestre , njih dvije na 64 staraca su sjajne, njima svaka cast. Drugo su uvjeti koji su takvi kakvi su. U vrijeme posjeta vikendom mozda sam primjetio 3,4 ljudi koji su im dosli u posjet. Koga jos briga za te starce. Ljudi s kojima sam bio su vec godinama u posjetama i iznenadilo me kako se samo ponasaju, ja sam vise glumio gljivu jel nisam znao kaj bi i bio potresen svime. Ti ljudi su grlili i ljubili starce kao da su im roditelji koje nisu vidjeli sto godina. Mislim da ti starci to nit od djece nisu dozivili. Posebno mi je bilo drago sto su neki trazili svecenike da ih ispovijede i priceste. Zadivio me i jedan slijepi esul s pricom o emigraciji i povratku u njegovu domovinu !

Zbunjen sam ostao jos neko vrijeme zaleci nad njihovim teskocama i diveci se ljudima koji se brinu za njih.

Sad kad citam kako ljudi tu idu u posjet napustenoj djeci moram priznat da ja to nebi mogao, jednostavno sam preslab da i tu muku gledam, sorry. place

Što æe mi život bez vjere ?
Što æe mi vjera bez života ?
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
klara

Spol: ensko
PostanoPostano: uto 19 tra 2005, 12:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sve ovo o èemu pišete je hvale vrijedno...

No, meni se nešto drugo mota po glavi (sorry ako je veæ dotaknuto u ranijim postovima, al zbilja mi se sad ne da èitati sve otpoèetka teme... Embarassed ): doživljavamo li služenje bližnjima samo kroz neki od oblika karitativne djelatnosti? Ne bi li naše služenje bližnjima trebalo poèeti prvenstveno od ljudi s kojima smo svakodnevno okruženi? Nije nam teško odvojiti vremena i strpljenja za one koje su u potrebi, a èesto nemamo dovoljno ni vremena ni živaca za one s kojima smo svakodnevno okruženi i s kojima smo na bilo koji naèin u kontaktu... pa æemo tako otiæi potrebitima i odvojiti vrijeme, ali neæemo pružiti osmijeh, neæemo pružiti ruku onom prvom do nas ako nam je "zbog neèeg digao živac" ili smo jednostavno u bedu... èesto æemo se srdito obrecnuti na nekoga od "svojih" kad uèini nešto nam ne paše i u trenutku kad nama to ne odgovara, uvrijeðeno ili srdito reagirati na nanešenu nam uvredu ili nepravdu, ali sa strancem koji se u nas sluèajno zaletio na ulici æemo biti uètivi i nastaviti dalje... i ne bi li se naše služenje bližnjima trebalo oèitovati svakog sata, svakog dana...

uèiniti dobro, a zatim otiæi bez buke ...
Ycteris

PostanoPostano: uto 19 tra 2005, 13:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Sad kad citam kako ljudi tu idu u posjet napustenoj djeci moram priznat da ja to nebi mogao, jednostavno sam preslab da i tu muku gledam, sorry.

Istina, po domovima se može stvarno svega vidjet. Znam primjerice kad išli u Stanèiæ u dom za osobe s problemima u razvoju, tamo ima stvarno jako teških sluèajeva. Kad sam gledao izraze na licima ostalih koji su išli sa mnom, vidjelo se koliko ih je to potreslo, nekima je malo falilo da ne puknu. Ali mislim da je žaljenje najgora stvar koju u takvom trenutku možemo uèiniti. Primjerice, za tu "djecu" (kažem pod navodnicima jer neki od njih su nekoliko puta stariji od mene, ali su psihièki na razini djece) je to svakodnevna stvar, oni ne poznaju ništa drugaèije i to što se mi plaèemo za njima im ništa ne pomaže. Naš posjet je bio upravo oko Nikolinja, tak da smo uzeli Mladena s Kaptola ko svetog Nikolu, skupili smo mi nešto darova, a nešto je dom nabavio i otišli do njih. Mene je fasciniralo koliko su oni bili sretni kad smo mi došli i od svih domova u kojima sam bio taj posjet me se najviše dojmio i ostao mi u pamæenju upravo po toj njihovoj sreæi. I mislim da pogotovo kad nam je stvarno teško u nekoj situaciji da bi se trebali trudit što više da pomognemo i ne odustajat jer nemaju svi toliko sreæe kao ti ili ja. I onda æeš stvarno uèiniti dobro djelo, ako si prešao preko svojih osjeæaja, zanemario poteškoæe kako bi pomogao drugome.

Kao što je klara rekla, što se tièe služenja bližnjima mnogi od nas (a tu nažalost èesto moram i sebe ubrojit) zaboravljaju upravo one s kojima provodimo svaki dan svoga života. I baš za njih koji su nam stvarno najbliži èesto ne marimo toliko koliko marimo za nekog potpunog stranca kojeg smo sreli u nekom od domova. Èesto samo jedan osmijeh ili lijepa rijeè, pomoæ ili pružena ruka, oproštena uvreda ili jednostavan izraz ljubavi, mali znak pažnje i razumijevanja može drugome uljepšati i olakšati èitav dan. Zar je tako teško to uèiniti?

sike

PostanoPostano: uto 19 tra 2005, 13:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ycteris napisa:
Èesto samo jedan osmijeh ili lijepa rijeè, pomoæ ili pružena ruka, oproštena uvreda ili jednostavan izraz ljubavi, mali znak pažnje i razumijevanja može drugome uljepšati i olakšati èitav dan. Zar je tako teško to uèiniti?

Dobro pitanje!
Èesto je to nekima lako,rekli bi:glupo pitanje, pa naravno da nije teško! A zapravo je, itekako je teško biti malen, ponizan, trpjeti uvrede drugih a opet biti radostan veseo. iako je teško, lijepo je, prelijepo, to donosi Bozju ljubav u najvecim kolièinama!
Zato: smile! jako sretan
merkat

PostanoPostano: uto 19 tra 2005, 14:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slazem se Yec al ja to nemogu, jednostavno nemogu, znam da bi svako to dijete najradije odnio doma i da bi me proganjale njihove zalosne oci nocima. I znam da ih nebi mogao razocarati kad bi trazili da im dodjem i sutra i sutra i sutra....a nebih mogao doci a jos manje razocarati dijete.
Zato i neidem , oprosti mi Boze... place

sike

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 21:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Baš smos e veèeras nas nekolicina iz naše zajednice okupili kako bi nešto pokrenuli jer smo uoèili da se život zajednice svodi samo na susrete a ne i na djelovanje..A franjevaèka karizma je usmjerena na djelovanje.
Stoga smo inicirali neke ideje pa bi krenuli s njima,prvo u malo broju onih koji žele raditi pa æe se kasnije pridružit i više ljudi.
Jedino tim smjerom se može iæi naprijed, služiti, a samo prièati i prièati i vrtiti probleme..
Ycteris

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 21:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Èuo sam jednom za jednu prilièno burnu reakciju fra Roze (trsatskog, bar dosad), kolko sam shvatio isto se prièalo o sliènim akcijama. Jako ga je zasmetalo što su neke Frame jako malo radile upravo na takvim akcijama, gotovo ništa. Onda je on rekao kako je u samoj srži franjevaštva pomaganje drugima, potrebnima i kako ona zajednica koja se toga ne drži nema pravo zvati se franjevaèkom, oni možda jesu vjerska zajednica ali bez toga im fali ono nešto bez èega se ne može živjeti franjevaèki.

sike

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 21:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Toèno Ycteris!to je isto kao da salezijanci zapostave odgoj mladih, benediktinci molitvu, trapisti pravljenje sira .. jako sretan
Šalu na stranu, uvijeks e moramo vraæati na izvore a franjevaèki izvori su kršæanski izvori. Bez da mislimo na potrebite oko nas, jel s emožemo zvati kršæanima?
Ycteris

PostanoPostano: uto 31 svi 2005, 22:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Najbolji primjer tome su bili prvi kršæani, kod njih se vidjelo pravo zajedništvo kakvog bi se svi trebali držati, pomoæ meðu braæom i sestrama makar pod cijenu života...

Fantom

PostanoPostano: sri 01 lip 2005, 11:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne moramo mi tu kao zajednica preèesto sudjelovat u akcijama, jer frama je i tako prolazna i za mlade - stoga je bitan odgoj. Nekoliko akcija u godini (mi imamo oko 3-4 posjeta godišnje staraèkom domu i isto toliko djeèjem domu u Brezovici, oko 2 puta godišnje Caritas i 1 ili 2 puta uveseljavamo siromašne koje sretnemo po cesti). To je jako malo, ali zapravo dovoljno jer postoji i puno drugih obaveza. Bitno je upoznati ljude sa patnjom i bijedom (kako je frama i zamišljena jednim dijelom), i pokazati im kako se može pomoæi i da to nije nikakav bauk, i kasnije kad odrastu, zaposle se, imaju obitelj - da sudjeluju svaki u svojoj župi i pomažu koliko god mogu. Ispravan odgoj je najbitnija stvar u cijeloj prièi.

Molitva je radost koja uljepšava duhovni život!
pingi

PostanoPostano: sri 01 lip 2005, 11:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lijepo je èuti da mladi rade u svojoj župi i na ovakav naèin. Na žalost, to meni u župi nije uspjelo iz jednostavnog razloga što nema mladih. Ili ih ima, ali nisu baš radi dolaziti, jer oni bi htjeli mnoge stvari imat veæ gotove, a ne da se sami potrude za to, ali neæemo sad o tome...
No, vidim da odlazite u mnoge ustanove u svojim mjestima, pa bih vas nešto htjela pitati. Je li moguæe i izvedivo da jednom svratite i u Knin, pa da skupa odemo ili u Dom za stare, ili u djeèiji vrtiæ, ili neku drugu ustanovu ovdje? Ja sam uvijek za takve akcije i druženja, ali eto sama sam, pa vi razmislite, promislite, pa pišite!jako sretan
Ycteris

PostanoPostano: sri 01 lip 2005, 13:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Miro, kažeš da je u Frami bitan odgoj? Istina, tu se u potpunosti slažem s tobom, ali isto tako smatram da su ovakve akcije izrazito važne za odgoj i razvoj svakog pojedinca. Samo jedan posjet jednom od domova ti može u tom pogledu znaèit više nego nekoliko susreta. Ne kažem sad da trebamo radi domova imat manji broj susreta, to bi bilo pogrešno jer su susreti ipak važniji, ali isto tako mislim da bi se èešæe trebalo posjeæivat domove jer su i oni jako važni i nama a pogotovo za one koje posjeæujemo. I kad veæ poèinješ posjeæivati domove toga se treba držati redovito i ne svega par puta godišnje kako zna biti praksa, upravo ti posjeti na èovjeku ostavljaju dubok trag i puno znaèe i njima, a pogotovo nama.

Pingi veæ smo govorili o tome, mislim da nas je dosta reklo da bi došli, za put se veæ snaðemo, vlakovi uvijek voze jedino što treba odredit termin kad æemo svi moæ. jako sretan

Fantom

PostanoPostano: et 02 lip 2005, 15:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ycteris napisa:
smatram da su ovakve akcije izrazito važne za odgoj i razvoj svakog pojedinca. Samo jedan posjet jednom od domova ti može u tom pogledu znaèit više nego nekoliko susreta. Ne kažem sad da trebamo radi domova imat manji broj susreta, to bi bilo pogrešno jer su susreti ipak važniji, ali isto tako mislim da bi se èešæe trebalo posjeæivat domove jer su i oni jako važni i nama a pogotovo za one koje posjeæujemo. I kad veæ poèinješ posjeæivati domove toga se treba držati redovito i ne svega par puta godišnje kako zna biti praksa, upravo ti posjeti na èovjeku ostavljaju dubok trag i puno znaèe i njima, a pogotovo nama.

Miro? Koji Miro? Ne poznajem nikakvog Miru... Smile
Jednom mjeseèno ih posjeæujemo, dakle kad se zbroji tokom školske godine to ti bude oko 6-8 posjeta, a tu je i župski Caritas u kojem te nisam vidio (pretpostavljam da radiš u svojoj župi) i akcija za Badnjak na zagrebaèkim ulicama. I to je sasvim dosta. O takvom odgoju i prièam. Frama nije zajednica koja bi trebala preuzeti kompletno brigu za starije i bolesne, i kao takva teško da to stigne jer se treba posvetiti i izgradnji zajedništva i duhovnosti svakog pojedinca, ALI takvim odlascima i franjevaèkom duhovnosti se odgaja mlade da kasnije kad odrastu, odu s frame, osnuju obitelj, da imaju vremena za pomaganje siromašnima. Nisam uopæe rekao da frama ne treba posjeæivati domove, nego da se nema vremena u potpunosti posvetiti tome - stoga treba ODGAJATI!

Molitva je radost koja uljepšava duhovni život!
merkat

PostanoPostano: et 02 lip 2005, 21:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo dasan na klanjanju cuh propovijed..... i veceras ce netko u nasemu gradu biti gladan, tuzan, sam, zaboravljen....a mi ne cinimo nista za njih....tada nam vjera nije prava....jel to je jedina prava ulaznica za nebo...(otprilike )

sike

PostanoPostano: sri 15 lip 2005, 13:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prošlu subotu smo nas 10-ak framaša i nešto starijih vodili autobus djece iz domova za napuštenu djecu na izletište Golubinjak u Gorskom kotru.
Što smo mi njima dali - malo sebe u igri Pero zove Štefa, nogometu, pjesmi.. A dobili smo BOGATSTVO njihovog osmjeha, srca, svoje dobrote!
Onda se èovjek pita zašto to ne vide i drugi, zašto ne žele malo dati da bi puno primili.. Gdje je tu logika?
Ta njihova ljubav te drži, tjera naprijed, posramljuje te ako poèneš kukati nad svojim problemèiæima tipa loša ocjena, ostavila te cura ili deèko..
jzekic

Spol: neodreen
PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 12:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad si veæ spomenija ðubar, pa šta loše ima u tome, eto napokon se sve vraæa zemlji. Nedavno sam bio na Kamešnici i kako gore ima krava sve je puno kravlje balege. I spomenem ja prijateljima kako je ona priki lik, a oni u smij, a eto sad i vama prenosim drevna znanja, kravlja balega je uèinkoviti dar prirode i Svemoguæeg Boga kod zdravstvenih problema kao što su reuma, bolovi u križima razlièite kožne bolesti i slièno, a nije joj to jedna svrha. Onako suha ona izvrsno gori i može mnoge domove ogruijati u hladnim zimskim noæima...dakle smiruje i suvišne strasti...Eh da ne bih skrenu s teme, pomaganje bližnjima zaista je dar, kako drugaèije možemo nazvati bogatstvo koje je nama Bog daio a drugima nedostaje, pomoæi znaèi iskoristiti vlastiti potencijel za vremenita dobra svoje braæi i za vjeènu nagradu samima sebi.Bog je doista milosrdan i pun dobrote, i oni koji svakodnevno prisustvuje presvetom euharistijskom slavlju, zacjelo su upamtili djelove Isusovog govora na gori koji se èita ove dane...pa ja mogu reæi da su se mene najviše dojmili oni o Božjoj providnosti, doista mnogo smo vredniji od ptica i od cvijeæa koje Bog dariva u izobilu, a opet nemamo povjerenja da æe i nas darovati, i kako ja ovo volim èesto spomenuti, dok me drugi blijedo i s podsmjehom gledaju, ja sam pun mira, jer moj život iz dana u dan potvrðuje ove rijeèi..."Pogledajte ptice nebeske! Ne siju, ne žanju niti sabiru u žitnice, pa ipak ih hrani vaš nebeski Otac. Zar niste vi vredniji od njih? A tko od vas zabrinutošæu može svome stasu dodati jedan lakat? I za odijelo što ste zabrinuti? Promotrite poljske ljiljane, kako rastu! Ne muèe se niti predu. A kažem vam: ni Salomon se u svoj svojoj slavi ne zaodjenu kao jedan od njih. 30Pa ako travu poljsku, koja danas jest a sutra se u peæ baca, Bog tako odijeva, neæe li još više vas, malovjerni?"...doista ja volim èesto otiæi u rirodu i doista dosad nisam vidio èovjeka tako lijepog ko cvijeæe što ga Bog prosu po poljanama...Ali, uvijek postoji ali, zaludu meni ovo svaki dan ponavljat kad su ljudi izgubili povjerenje u sebi, a o Bugu da i ne govorim, a što se mene tièe, što æe povjerenje u propadljivost kad se povjeravam vjeènoj nepropadljivosti, nemojte mislit da sam preuzetan, jer to se odnosi samo na one koji su preuzetni u milosrðe oproštenja, i nemojte se naljutiti što ovoliko prièam, ne zamjerite mi, jer Duh doista puše gdje se njemu svidi...Evo vidite koliko sam opet odlutao...a htio sam reæi----Bog nas stvori tako Bogate a toliki se zaogrnu siromaštvom, siromaštvom ljubavi jer doista trko li vidi veæeg blaga doli ljubavi, zar majka nebi razdala sav svoj imetak da spasi ljubljeno èedo...tako su negda pisali mudraci, a pogledajte danas one razdaju imetak da odbace neroðena èeda...al bilo je mudrosti Gospodnje i kad su oni ovo pisali...pa još nadodaše ako ga koja u bezumlju i odbaci, znajte Otac æe ga njegov primiti, a majku koja odbaci ono što Gospodar dade, odbacit æe i Gospodar, jer veæ to bijaše odreðeno prije svakog vremena...Pa postavlja se pitanje kako današnji èovjek može pomoæi svojem bližnjem u ovom svijetu punom zavisti, ljubomore, egoizma, samodostatnosti i ponajviše arogancije pa èesto znamo poslušat mudri Sirahov savjet koji kaže..."Kad èiniš dobro, pazi komu èiniš,i tvoja dobroèinstva neæe biti uzalud.Èini dobro pobožnu, i on æe ti uzvratiti,a ako ne on, onda Svevišnji.Nikakvo dobro ne dolazi èovjekuu zlu ustrajnu, i koji odbija da dijeli milodare.Podaj pobožniku i ne pomaži grešniku.Uèini dobro poniznu i ne daj ništa bezbožnu.Uskrati mu kruh, ne daj mu ga, da ga to ne uèini jaèim od tebe; jer æe ti platiti dvostrukom opaèinom za sve dobro što si mu uèinio.Jer Svevišnji prezire grešnike i osvetit æe se bezbožnicima.Daruj dobromu, a uskrati pomoæ grešniku."....ali pored ovoga Kris kaže..."Ljubite neprijatelje, molite za one koji vas progone da budete sinovi svoga oca koji je na nebesima, jer on daje da sunce njegovo izlazi nad zlima i dobrima i da kiša pada pravednicima i nepravednicima."...Mi ljudi smo skloni èesto tražiti kompromise, pa bi valjalo naæi rješenje izmeðu ove dvije stvari, vjerujem da æe ga za mnoge od vas naæi Božija providnost, jer mnogo ste vrijedniji od vrabaca koji se daju za jednu glinenu posuda, a ipak ih Bog èuva u njihovu letu...

Nemoj te mi zamjerit na ovom malo dužem postu..."Ne sudite da ne budete suðeni! Jer sudom kojim sudite bit æete suðeni. I mjerom kojom mjerite mjerit æe vam se. Što gledaš trun u oku brata svojega, a brvna u oku svome ne opažaš? Ili kako možeš reæi bratu svomu: 'De da ti izvadim trun iz oka', a eto brvna u oku tvom? Licemjere, izvadi najprije brvno iz oka svoga pa æeš onda dobro vidjeti izvaditi trun iz oka bratova!"...Neka vas Bog blagoslovi, ta On zna koliko vas ljubim!

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskršæa života, gozbi da vjeènoj dovodim goste, da svijetu kažem što je ljepota.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
merkat

PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 15:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jzekic, daj Boze da cesce pises ovdije, mozda malo krace al cesce... Wink

Annabel

PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 17:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jzekic napisa:
èesto znamo poslušat mudri Sirahov savjet koji kaže..."Kad èiniš dobro, pazi komu èiniš,i tvoja dobroèinstva neæe biti uzalud.Èini dobro pobožnu, i on æe ti uzvratiti,a ako ne on, onda Svevišnji.Nikakvo dobro ne dolazi èovjeku u zlu ustrajnu, i koji odbija da dijeli milodare.Podaj pobožniku i ne pomaži grešniku.Uèini dobro poniznu i ne daj ništa bezbožnu.Uskrati mu kruh, ne daj mu ga, da ga to ne uèini jaèim od tebe; jer æe ti platiti dvostrukom opaèinom za sve dobro što si mu uèinio.Jer Svevišnji prezire grešnike i osvetit æe se bezbožnicima.Daruj dobromu, a uskrati pomoæ grešniku

Sjetih se Franje i primjera iz njegova zivota... kad su imali onaj bliži susret s razbojnicima... braæa su se prepala (ako se dobro sjeæam), ali Franjo ih je slao da idu u šumu i daju jesti razbojnicima... pa da mi probaju nakon što ih nasite govoriti o pravom Putu, Istini i Životu.
Nikako ne želim reæi da je Stari zavijet-stari, i Siraha inaèe jako volim, ali ovakvi djelovi mislim da više imaju cilj u nekakvom upozorenju, èega da se èuvamo i èega da se pazimo. Ima ona prispodoba o gnjiloj i zdravoj jabuci, ako ih staviš skupa i zdrava æe postat gnjila. S druge strane Isusov život nam je savršen primjer. On nije došao radi zdravih nego radi bolesnih, grešnih. I svoje uèenike je kasnije slao takvima. Na taj naèin i mi trebamo svjedoèiti... samo neke zdrave jabuke æe i gnjilu ako je uz nju uèiniti zdravom, a neke æe uz gnjilu same ognjiliti. Zato trebamo biti oprezni, ali djelima svjedoèiti svakome, jer ako daš onome koji ti vrati kakva korist od toga.
merkat

PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 18:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, zanimljivo Annabel, no ipak mislim da je poanta da prvo trebamo se pobrinut za siromahe i pravedne, one koji trpe stetu od losih, no losima oprastati svakako a ne bavit se njima zanemareci zrtve.

Annabel

PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 18:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Da, zanimljivo Annabel, no ipak mislim da je poanta da prvo trebamo se pobrinut za siromahe i pravedne, one koji trpe stetu od losih, no losima oprastati svakako a ne bavit se njima zanemareci zrtve.

Nisam spominjala nikakvo zanemarivanje... kome god je potrebno treba mu se pružiti, kad ja ištem Boga i želim da mi da, tako ako mene netko nešto ište i ja æu dati (jasno, sve prema glasu savijeti) jer želim da i meni Bog moj isto tako daje-analogno onome-oprosti i bit æe ti oprošteno. A sigurno je da æu ja kad odluèim pomoæi nekome prvo otiæi u caritas, javnu kuhinju ili sl., nego u gluho doba noæi tražiti neke zalutale duše koje negdje nalaze u nekom zlu. Ja sam samo za to da se nikoga ne odbija, da se svakom bratu i sestri da koliko može.
Kako lijepo to sve na rijeèima zvuèi... Embarassed a u djelima sam toliko jaka...da sam za posramiti i da se nemam šta tu ni javljati...

Zadnja promjena: Annabel; pon 30 lis 2006, 16:15; ukupno mijenjano 1 put.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.