HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sub 17 kol 2019, 15:22. Pogledaj neodgovorene postove
Gospina krunica
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Daniel

Spol: muško
PostanoPostano: sri 28 srp 2004, 8:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Frajeru ĆØitajuƦi tvoje postove i ja sam te shvatio jednako kao i Sike, iz nekih tvojih postova može se iÅ”ĆØitati da se pod utjecajem uĆØenja o molitvi koje je u mnogoĆØemu strano katoliĆØkoj molitvenom praksi i katoliĆØkom nauku. ja osobno molim krunicu svaki dan i za mene je ona izvor velikih milosti. Ona je takoĆ°er i Novi Zavjet u malom jer moleƦi krunicu imam priliku razmatrati Isusov i Marijin život, pogotovo one dogaĆ°aje koji su temeljni za poznavanje moje vjere i na kojima se temelji moja vjera. Prvenstveno tu mislim na utjelovljenje, navjeÅ”tenje, uskrsnuƦe itd. Skoro tisuƦu godina u naÅ”oj Crkvi se moli krunica, koja je postala najprisutnija i najživlja molitva žive crkve. Uostalom i naÅ” sadaÅ”nji papa se toliko predao Mariji da je za svoje geslo uzeo "Sav tvoj Marijo" i poĆØetno slovo njezina imena "M" stavio u svoj grb. Iz te njegove ljubavi prema Mariji, koja nam je najsigurniji put k Isusu, nastalo je i novih pet otajstava svjetlosne krunice. NaÅ” papa svaki dan moli gospinu krunicu i teÅ”ko mi je uopƦe pomisliti da on na moljenje krunice gleda kao na "mantranje."
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
frajer
iskljuĆØen

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sri 28 srp 2004, 9:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da se razumijemo, ja Mariju doživljavam kao majku. Ne želim se razbacivati tom rjeĆØju koja za mene ima snažno znaĆØenje (a osobno mislim da su mnoge rijeĆØu u vjerniĆØkoj komunikaciji gotovo degradirane pa onda recimo svatko kaže za Mariju "Majka Marija" mislio on to ili ne mislio. Kako rekoh, doživlajvam da su mnoge rijeĆØi u nas vjernika degradirane preĆØestom i preÅ”ablonioziranom upotrebom). Majka je ona koja prvenstveno raĆ°a. Majka nije sve i sva, ona prvenstveno raĆ°a. U tom smislu je za mene Marija ona koja raĆ°a vjeru u Isusa. U konkretnog Isusa.

Abraham je praotac vjere u Jahvu, jedinoga Boga (to je nekad bilo u odnosu na nekadaÅ”nja božanstva, a konkretno u naÅ”em životu je to u odnosu na naÅ”e "svjetovnosti"), a Marija u Isusa (lijepa slika vjenĆØanja). Marija nije sve i sva, a mi je pokuÅ”avamo svugdje gurnuti kao da se bojimo da Ʀe nas netko optužiti za protestantizam ako to tako ne radimo. Ja barem osjeƦam gotovo tjeskobu pred takviom stavovima koji su svuda oko mene (naravno, za nekoga tko ne ide "pretjerano" u crkvu to neƦe biti razvidno, ali za mene koji sam ĆØeÅ”Ć¦e u crkvi to je vrlo oĆØito).

PokuÅ”avam biti realan i razuman u svemu pa tako i u vjeri (ta Bog mi je dao razum da i njime Njega tražim i da i njime Njega naĆ°em). I tako pokuÅ”avam naƦi sve Å”to mi ljudi u crkvi govore. Tako sam i naÅ”ao Boga, da sam za Njega ĆØuo, a onda sam Ga sam naÅ”ao. Da to nisam i sam uradio tada bi to bila ĆØista religija, skup obreda i niÅ”ta viÅ”e. Ovako to je vjera. Jedanko tako je i s krunicom. Kakv bi to bio jadan vjernik da je ne preispitujem, nego da je samo preuzmem? Pa to bi bilo loÅ”e! Kao da Bog traži sljedbenike. On traži prijatelje, ne sljedbenike. I sad ja tražim kako je moguƦe dvije stvari istovremeno poÅ”teo raditi i vidim da je to nemoguƦe. ƈak Isus to naglaÅ”ava u prispodobi o dva gospodara gdje kaže da gotovo fiziĆØki nije moguƦe služiti dvojici gospodara. U tom kontekstu mi je protivno logici i ĆØak uvredljivo kad mi kažu kako koncetrirano mole krunicu i koncetrirano razmatraju o otajstvima muke. Kao da ne znam Å”to je to koncetrirano. Ta imam iskustvo koncetriranosti. Tko nije uĆØio ne zna. UĆØenje može biti i ovakvo i onakvo, ali zna se u kakvom smo stupnju koncetracije kad uistinu uĆØimo. Za neusporedit je to s molitvom krunice.

SlijedeƦe, spomenuo je netko lijenost u molitvi, ĆØini mi se Sike-Trsat. JuĆØer sam razgovarao sa ženom o ovoj temi i nisam isprve niti primjetio Å”to se time hoƦe reƦi. ƈak sam potvrdio Sikeovu kako smo mi vjernici lijeni moliti. A onda mi je žena rekla kako je to pogreÅ”no. Ta ne treba biti vrijedan moliti, nego željeti moliti. I doista. Ako je krunica znak da smo vrijedni moliti onda ja to razumijevam kao niži oblik, kao molitvu kojom se dotjerujeÅ” u red, ali ono Å”to je veliko pred Bogom je željeti Mu se obratiti, a ne se prisiljavati.

I konaĆØno, juĆØer smo iÅ”li s naÅ”om malom od par mjeseci curicom u grad. Nije spavala kao obiĆØno, nije bilo sve prema redoslijedu kako je to obiĆØno i naravno da je naveĆØer bila nemirna i plakala. IzaÅ”la je iz dnevnog ritma. Krunicu sam i ja molio redovito (dakle, nemam ja niÅ”ta protiv krunice kao takve, ali imam protiv da ju se pogreÅ”no razumijeva) i osjetio bih da mi neÅ”to fali kad bi ju preskoĆØio. I nije to bilo niÅ”ta drugo doli navika koja mi je postala potrebna. Nije krunica ta koja lijeĆØi, niti je molitva ta koja lijeĆØi, nego osobe, Bog Otac, Bog Sin, Bog Duh Sveti, te zagovornici od kojih prva Marija, pa Josip, Mojsije, Abraham, ...
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
jelena

Spol: neodrešen
PostanoPostano: čet 29 srp 2004, 2:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Frajeru, sve stoji. Stoji i ono Å”to su rekli Sike i Daniel, zato jer je krunica neÅ”to Å”to ĆØovjek-vjernik mora istinski doživjeti da bi to bila ona molitva "susret sa živim Bogom", a ne "mantranje".
Ja osobno joÅ” uvijek nisam "doživjela" krunicu iako je ĆØesto molim, ali ne uspjevam razmatrati i izgovarati molitvu. I ĆØesto se izgubim, misli na jednu stranu, rijeĆØi na drugu. Sve Å”to osjeƦam dok molim krunicu jest mir, to je puno, ali mislim da nije svrha krunice. MeĆ°utim, kad ĆØitam Sv.Pismo i onda o tome mislim i kad se iz toga izrodi moj dijalog s Bogom i kad iz toga osjetim stvarnu prisutnos Oca i Sina i Duha Svetoga i kad mi bude tako ugodno u "Njihovom druÅ”tvu" da nikad ne bih prestala moliti (nisam inaĆØe nikakav fanatik ili "duhovnjaĆØa", to je samo dok smo On i ja solo), onda osjeƦam milost i blagoslov. Ali naravno da ni to nije uvijek tako lijepo, ipak sam ĆØovjek.
JoÅ” samo ovo da dodam; Jednom smo kao zadaƦu u molitvi 7 koraka imali da svaki dan uz razmatranje s razumjevanjem izmolimo 1 OĆØenaÅ”. Meni je to trajalo u prosjeku pola sata-sat a imala sam osjeƦaj da prebrzo to radim. Na to me je potaklo to kako je i Sv. Franjo jednom rekao svom bratu da ode moliti i da se nakon nekog vremena vrati i kaže koliko je OĆØenaÅ”a izmolio. Kad se brat vratio, doÅ”ao je s nekom impozantnom cifrom (nek mi oproste moji dragi framaÅ”i, ali zaboravila sam koliko), a sv. Franjo je izjavio da je doÅ”ao tek do "OĆØe naÅ”", jer ga je veƦ ta prva rijeĆØ toliko oduÅ”evila. Naravno, Franjo je jednom ipak stigao i do kraja OĆØenaÅ”a.
Neka me netko ne shvati krivo, ne mislim da se krunica ne može moliti "iskreno", samo meni je to iskustvo joŔ uvijek nepoznato, ali ne odustajem.
Daniel

PostanoPostano: sub 25 ruj 2004, 15:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo zadnjih nekoliko tjedana proživljavao sam neke životne krize zbog kojih sam i duhovno bio na dnu, ali i ovaj puta sam se prihvatio svoje krunice i veƦ vidim da djeluje, da me Gospa usliÅ”ala. U ovakvim trenucima uvijek se utjeĆØem mariji kao "najvjrnijoj zagovornici" i stvarno preko moljenja krunice osjetim svu njezinu majĆØinsku ljubav. Tako da me nitko ne može razuvjeriti u snagu krunice i milosti koje nam Krist preko svoje majke daje dok molimo krunicu.

P.S.
Sike ne misliŔ li da je vrijeme da viŔe odemo do fra Stanka.
Mash

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 26 ruj 2004, 22:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Frajer reĆØe:
Citat:
Ā«kakva pogreska, krunica nema nikakvu moƦ, nego Bog ĆØini Å”to ga je volja, a mi Mu možemo prilaziti s veƦim ili manjim povjerenjem da ĆØini najbolje za nas.Ā»

Ne ĆØini Bog Å”to Ga volja, daje nam slobodu izbora i tu veƦ uvelike ne ĆØini neÅ”to ako mi to neƦemo da ĆØiniā€¦

Naime, ĆØim nam je dao tu slobodu, jasno je da nam u životu nije sve predodreĆ°eno niti da nas On na neÅ”to prisiljavaā€¦
Å to se tiĆØe izbora može se raditi o velikim stvarima kada Ʀemo birati hoƦemo li svojim postupcima reƦi Ā«daĀ» ili Ā«neĀ» Bogu, iako je to manje-viÅ”e svaki trenutak naÅ”eg života, a može se raditi i o nekim Ā«lakÅ”imĀ» vrstama odabiraā€¦
No, ako u svojoj slobodi odaberemo da želimo iƦi putem kojeg je On zamislio za nas i ako želimo da naÅ” život bude kako On želi, ako biramo Njega, ne znaĆØi da smo lutke u Njegovim rukama i da Ʀe raditi sa nama Å”to Ga volja i u tome nam daje slobodu i to toliku da sam ja masu puta poželila da nemam tu slobodu i da On odluĆØi umjesto meneā€¦ Rolling Eyes

NaÅ”a sloboda biranja je tolika da se ĆØovjek sam odluĆØuje na pakao, Bog nikoga ne Å”alje u pakao,
ĆØovjek sam svjesno Bogu kaže Ā«NEĀ» i to ne u nekom trenu neznanja , nego u punoj spoznaji i kada shvati Å”to mu Gospodin nudi, on mu kaže Ā«neƦuĀ»ā€¦.
Svaki ĆØovjek bar u jednom trenu svoga života doĆ°e do tog trena kada osjeƦa poziv Gospodina Ā«doĆ°iĀ» , no neki mu toga trena kažu Ā«neĀ»ā€¦

ne znam jel me shvaƦate Å”to želim reƦi ?!

Frajer:
Citat:
Ā«PokuÅ”avam biti realan i razuman u svemu pa tako i u vjeri (ta Bog mi je dao razum da i njime Njega tražim i da i njime Njega naĆ°em). I tako pokuÅ”avam naƦi sve Å”to mi ljudi u crkvi govore. Tako sam i naÅ”ao Boga, da sam za Njega ĆØuo, a onda sam Ga sam naÅ”ao. Da to nisam i sam uradio tada bi to bila ĆØista religija, skup obreda i niÅ”ta viÅ”e. Ovako to je vjera.Ā»

Vjera je stvar odluke, a ne osjeƦaja, to i sam zakljuĆØujeÅ”- jer ti si sam odluĆØio pronaƦi Gospodina, kako kažeÅ”.
No, ipak je On prije toga pronaÅ”ao tebe, kucao i ti si Mu otvorio svoja vrataā€¦
I toĆØno kako si i sam rekao- to je trenutak kada si Ga upoznao , kada Misa viÅ”e nije bila skup obreda, nego tren susreta sa Njime, postalo je sve u tvome životu živa vjera,
Bogu hvalaā€¦ jako sretan

Krunica, zdravo-seljaĆØki (kako si ranije rekao da bi želio ĆØuti miÅ”ljenje) :

Mogu ti samo reƦi svoje iskustvo, konkretno kada ju molim zamiÅ”ljam pri svakom izgovoru OĆØe naÅ”, Isusa i kako se Njemu obraƦam, a pri tom se obraƦam cijelom Nebu,
pri svakoj Zdravo Mariji, kada kažem Zdravo Marijo moja Ju duÅ”a pozdravlja, ja tako mala imam priliku pozdraviti Mariju i zamiÅ”ljam je kako je toga trena tu, preda mnom i mi razgovaramo, pa dalje govorim Milosti puna,ā€¦..i tako rijeĆØ po rijeĆØ postaje živa rijeĆØ ,
zamiŔljam je kako sam u njenom zagrljaju i kako sve ljude koje nosim u srcu i za koje molim Ona jednog po jednog prima za ruku i nosi Gospodinu..

Ona sama je rekla kako naÅ”e nakane nosi u zlaƦanim posudama Gospodinu, u tim trenucima sva se Njoj predajem, da sve moje po Njoj bude Gospodinovoā€¦
ZamiÅ”ljam svu tu milinu , svako otajstvo koje molim zamiÅ”ljam da sam tamo sa Njima, da sam tamo kada molim ā€¦ koga si po Duhu Svetom zaĆØela, da sam tamo kada joj anĆ°eo Gabrijel navjeÅ”ta, da sam tamo kada molim..Koji je za nas biĆØevan bioā€¦ , da sam tamo kada Mu ona ljubi noge i pere ih svojim suzama, dakle svako otajstvo iz nova proživljavam sa njima u ovome sadaā€¦
i to zamiÅ”ljanje, kako sam nazvala, vjerujem da se dogaĆ°a,

On sam je rekao bit Ʀe vam kako vjerujete i ako ja zaista vjerujem da cijelo Nebo moli sa mnom krunicu, da su svi sa mnom i tu , onda je to tako,
isto kako vjerujem kada kažem Bog te blagoslovio, vjerujem da zaista Gospodin spuÅ”ta svoje ruke na tu osobu i blagoslivlja je , isto kako vjerujem kada Ga zamolim kada mi je teÅ”ko: Ā«Samo budi sada uz mene i nosi meā€¦Ā» , vjerujem da je takoā€¦
Držim Ga za rijeĆØ kada je obeƦao: Ā«tko god zazove moje Ime, spaÅ”en jeā€¦Ā» dakle samo kada kažeÅ” Ā«IsuseĀ» , On je tuā€¦ On dolazi kada Ga tražimo, kada to želimo!

ZvuĆØi ludo, a?!? Shocked jako sretan

Možda i je, na prvi pogledā€¦ ne znamā€¦

BaŔ kao Ŕto si lijepo rekao kako Boga nazivaŔ svojim Tatom, a Mariju Mamom, tako i ja u krunici stvarno zamiŔljam Njihovu prisutnost.
I to je toā€¦.

a zaÅ”to moliti krunicu i zaÅ”to je to baÅ” takva molitva i joÅ” hrpa takvih pitanja, sa time se uopƦe ne zamaram, dovoljno mi je da Marija sama želi da mi vjernici molimo krunicu, zapravo moli nas da ju molimo, da ju molimo i za nakane za koje Ona i Gospodin znaju da treba moliti, ja na to mogu samo reƦi- evo me, tu sam i molit Ʀu ma kako mi bilo nerazumljivo ili strano ili dosadno, molit Ʀu, jer vi moja Sv.Obitelji to želite od meneā€¦

Iako i ja muĆØim muku sa neredovitim molitvama i ne odazivam se uvijek na taj poziv, na žalostā€¦ Confused
No, to je borbaā€¦

BVB

p.s.- Daniel me podsjetio kako je i meni ovo razdoblje teÅ”ko i križevi su otežali, pa vas sve molim da me se sjetite u svojim molitvama, hvala. I vi ste u mojimaā€¦
jako sretan

"Iskustvo nas uĆØi
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

heartsong

PostanoPostano: pon 27 ruj 2004, 12:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moje cjelokupno iskustvo vjere prije i poslije obracenja je iskustvo molitve... I obratila sam se moleci molitvu potpunog predanja Njemu!

Ali, ta je molitva uvijek bila spontana... Kad god bih molila krunicu, to je za mene bilo samo nesto samo indirektno usmjereno Bogu... Vjerujem u moc krunice nekim ljudima kao sredstvo milosti, duboke kontemplacije i meditacije ili kako god to vec oni nazvali i definirali.

No Boga sam iskusila toliko osobno, kao da bi ga mogla rukom dotaknuti... Kad zelim Bogu pristupiti kao dijete, pristupim mu govoreci tata... Abba. Ne znam drugacije. Mastam o trenutku kad ce on stvarno biti posve blizu mene onako kao sto je svaka osoba blizu meni... I na taj mu nacin pristupam u molitvi, razmisljanju i meditaciji... U krunici se ne mogu koncentrirati na Njega jer ne moje rijeci koje izgovaram nisu identicne mojim mislima i tada mi misli bjeze... A kad pocnem Bogu izgovarati sve te moje misli, molitva je iskustvo koje traje i traje... Neki bi rekli da je mnogima tesko izdvojiti tih pola sata za krunicu! Kao prvo, molitva nije zrtva, ona to bar ne bi smjela biti... Uostalom, kad pocnem spontano moliti, duboko u njoj mogu provesti puno vise od tih pola sata! I osjecam se kao da sam imala predivan razgovor sa svojim blagim ocem onako kako bi i razgovarala s njim da je stvaran kao moj zemaljski otac.

Ali to je moje iskustvo... Samo moje. Mozda se jednoga dana duhovno razvijem u smjeru krunice, ali ovo je toliko svojstveno meni da mi ni ne treba nista vise!

Mislim da je u tom smjeru frajer i pisao... Stoga ga bi se i trebalo takvim prihvatiti.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trĆØi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, duŔo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
UtoĆØiÅ”te.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: čet 18 stu 2004, 14:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

veƦ drugi mjesec zaredom,svakog 16.u mjesecu zapoĆØeli smo s molitvom devetnice,pa tko se želi ukljuĆØiti,može se javit meni ili danielu na pp da ga uputimo viÅ”e u to
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 15 ožu 2005, 14:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kad molim krunicu nastojim svaku deseticu pokloniti osobi kojoj osjeƦam da joj je moja molitva potrebna.neki put mi samo doĆ°e na pamet ta osoba prije nego poĆØnem s deseticom i nevjerojatno je kako se savrÅ”eno uklopi u odreĆ°eno otajstvo koje molim-to mi tek kasnije doĆ°e do mozga!
Kako molim svaku veĆØer s mamom krunicu,na taj naĆØin nadoknaĆ°ujem propuÅ”teno vrijeme preko dana dok nismo zajedno,pa ovako imamo ja,mama,Marija i Isus mali noƦni chat! jako sretan
Kažem noƦni,jer kako kasno dolazim doma onda je to obiĆØno oko ponoƦi!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
klara

PostanoPostano: sri 16 ožu 2005, 10:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ProĆØitah na jednoj drugoj temi na forumu, u jednom sasvim drugom kontekstu sarkastiĆØnu primjedbu da su neki uvjereni kako je "Isus s Marijom ĆØitavo djetinjstvo molio krunicu"... A onda se sjetih da zbilja dosta vjernih molitelja krunice ne poznaje povijest njezina nastanka... Unaprijed se ispriĆØavam ako veƦina zna, ali nadam se da Ʀe ovo proĆØitati i netko tko do sada nije ni razmiÅ”ljao o porijeklu molitve krunice...

Porijeklo Krunice - Ružarija

Moliti Krunicu puno je važnije od poznavanja njene povijesti. Ipak, poznavanje porijekla Krunice (Ružarija) može nas puno nauĆØiti o ovoj velikoj molitvi.

PoĆØeci ove molitve sežu u ranu krÅ”Ć¦ansku praksu recitiranja 150 psalama iz Biblije, ili svakodnevno, ili tjedno, kao naĆØin molitve. Oni koji nisu mogli recitirati psalme poĆØeli su govoriti 150 molitava, najĆØeÅ”Ć¦e OĆØenaÅ”a, ĆØesto koristeƦi mala zrnca kako bi brojili molitve.

Do srednjeg vijeka obiĆØaj moljenja OĆØenaÅ”kih zrnaca postao je uobiĆØajen u mnogim zemljama Europe.

Jezgra te pobožnosti sastoji se u kontinuiranom moljenju pet nizova od po jednog OĆØenaÅ”a i deset Zdravomarija (ili od petnaest takvih nizova).
U principu prastari naĆØin nizanja napamet znanih molitava, Krunica je u samostanskim sredinama Istoka i Zapada nadoknaĆ°ivala koliĆØinom ponavljanih istih molitvenih formula u ustima nepismenog redovnika (brata, laika, profeta) onu koliĆØinu svaki dan proĆØitanih molitvenih tekstova koje je ĆØitajuƦi molio pismeni redovnik-sveƦenik. Stoga se npr. broj od sto pedeset Zdravomarija simboliĆØki poklapa s brojem od sto pedeset psalama iz psalterija.

Sistem moljenja u pobožnosti Krunice (Ružarija) razvijao se stoljeƦima. U buli iz godine 1479. papa Siksto IV. veƦ spominje da se umeƦe OĆØenaÅ” nakon svakih deset Zdravomarija, ali joÅ” ne spominje da se mole otajstva sv. Ružarija, ni Vjerovanje, a ni molitva Slava Ocu. RazmiÅ”ljanje o otajstvima sv. Krunice (za vrijeme moljenja svake desetice ZdravomarijĆ¢) zapoĆØinje pojedinaĆØno poĆØetkom XV. stoljeƦa, a uvodi se u opƦu praksu poĆØetkom XVI. stoljeƦa, pa se u moljenju sv. Krunice poĆØinju prikazivati otajstva tek od konca XV. stoljeƦa.

Naziv Ružarij (lat. rosarium) nastao je u srednjem vijeku asocijacijom na oblik modnog, prigodnog sveĆØanog vijenca od ruža nanizanih na konac Å”to su ga mlada gospoda i dame u galantnim gotiĆØkim stoljeƦima stavljala sebi oko glave. Stoga se u srednjovjekovnoj ikonografiji od konca XV. stoljeƦa simbol svetog Ružarija redovito prikazuje vijencem od pedeset bijelih ruža (Zdravomarije), u koji su interpolirane veƦe crvene ruže (OĆØenaÅ”i) ili pak medaljoni s pet rana Kristovih ili s prikazom otajstava sv. Ružarija.

Prvi prikazi Bogorodice od Svetog Ružarija datiraju iz konca XV. stoljeƦa. na njima je uglavnom stojeƦi (rjeĆ°e sjedeƦi) lik Bogorodice s Djetetom u naruĆØju, koja stoji na polumjesecu i iz koje izbijaju zlatne zrake (apokaliptiĆØka vizija žene odjevene u sunce, Otk 12, 1, i koja je okružena vijencem ruža ) .

U XVI. stoljeƦu javlja se nova ikonografija gdje Bogorodica, najĆØeÅ”Ć¦e sjedeƦi, dijeli Ružarij sama (ili ga dijeli Krist na njenom krilu) sv. Dominiku koji kleĆØi ili drugim svecima dominikanskog reda ili pak vjernicima, a pozadina BogorodiĆØina lika optoĆØena je medaljonima u kojima su prikazana otajstva sv. Ružarija.

Prema tradiciji koju je podržavao i Å”irio red dominikanaca, pobožnost. sv. Ružarija pokrenuo je utemeljitelj ovoga reda sv. Dominik, u XIII. stoljeƦu, u vrijeme borbe protiv heretika albigenza.

jako sretan jako sretan jako sretan

Zadnja promjena: klara; sri 16 ožu 2005, 10:29; ukupno mijenjano 1 put.

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
arkandeo

PostanoPostano: sri 16 ožu 2005, 10:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vjerojatno znate ali zelim vam natuknuti da u nasoj vjeri ima mnogo krunica npr. Krunica Maloga Isusa, Krunica sv. Mihaela, Krunica sv. Antuna...

Na PKP-u je tema kateheze bila molitva, na misi nakon kateheze u poropovjedi vlc. Domagoj kapelan sv. Blaza (Zagrebacka zupa) rekao je da je molitva razgovor s Bogom, ali moramo paziti da nam molitva ne postane Bog.

Tko je kao Bog?
DANA

PostanoPostano: sri 06 tra 2005, 23:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

arkandeo napisa:
Vjerojatno znate ali zelim vam natuknuti da u nasoj vjeri ima mnogo krunica npr. Krunica Maloga Isusa, Krunica sv. Mihaela, Krunica sv. Antuna...

Na PKP-u je tema kateheze bila molitva, na misi nakon kateheze u poropovjedi vlc. Domagoj kapelan sv. Blaza (Zagrebacka zupa) rekao je da je molitva razgovor s Bogom, ali moramo paziti da nam molitva ne postane Bog.

Meni je osobno jako draga krunica - sv.Terezije od Djeteta Isusa -

Živa je RijeĆØ,kada život govori. - Sv.Antun Padovanski
sike

PostanoPostano: uto 19 tra 2005, 13:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kako sam veƦ 2 dana na civilnoj,super mi je dok radim istovremeno molim krunicu.To mi je novo iskustvo,a prvi put sam ga upoznao kad sam gledao vhs Cenacola gdje su decki radili i ujedno molili.
Ima li netko da dnevno moli cijeli ruzarij? Gospa stalno poziva na to..
merkat

PostanoPostano: uto 19 tra 2005, 14:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Molim krunicu svaki dan al samo sam kad je Papa bio na samrti molio tri puta. Jedva se i na ovu jednu skoncentriram. Svaka cast ako neko moli sve.

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Natty

PostanoPostano: čet 21 tra 2005, 7:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Merkat ja te potpuno razumijem. I meni je teÅ”ko. Ali do toga treba doƦi. Osobno se trudim da moj cijeli dan bude molitva. U radu, u susretu s ljudima, nastojim stalno ljubav prema Isusu nositi u srcu, živu, ne dam da se vatra ugasi. I znate Å”to je najljepÅ”e, ja se mijenjam !!!

BVB

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
klara

PostanoPostano: pon 02 svi 2005, 20:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo nam stigao svibanj, najljepŔi mjesec u godini - Marijin mjesec ...
NaĆ°oh neke meditacije uz krunicu pa eto ... da ih i s vama podijelim... Budimo ustrajni u molitvi i nek nas na tom putu prati zagovor naÅ”e nebeske Majke... jako sretan

Tvoj dan s krunicom

Prvo radosno otajstvo - Koga si, Djevice, po Duhu Svetom zaĆØela
Bog nije nas ljude ostavio same. On je doÅ”ao k nama jer nas voli i jer zauvijek želi biti zajedno s nama. On Ʀe doƦi i k tebi samo ako želiÅ” živjeti s njim. PosluÅ”aj ga kao i Marija, pa Ʀe Bog doƦi i k tebi sliĆØno kao i Mariji.
Ona je rekla: "Evo službenice Gospodnje." (Luka 1, 38 )
UĆØini kako je uĆØinila i Marija: razmisli o tome Å”to Bog od tebe želi i uĆØini ono Å”to On iskaže kao svoju volju. Ako to uĆØiniÅ”, osjetit ƦeÅ” u sebi duboku radost. To Ʀe biti znak da je Bog doÅ”ao i k tebi. Upitaj Boga: "Gospodine, Å”to želiÅ” da uĆØinim?"

Drugo radosno otajstvo - Koga si, Djevice, Elizabeti u pohode nosila
Kad naĆ°eÅ” Boga, u tebi se probudi silna radost, jer naÅ”ao si istinu, smisao, snagu i sreƦu. Tu unutarnju sreƦu želiÅ” s nekim podijeliti. Zbog toga trebaÅ” prijatelja s kojim ƦeÅ” moƦi podijeliti radost i patnju, spoznaje i probleme, traganje i nalaženje.
Marija je imala blisku prijateljicu: Elizabetu. Zato je, zaĆØevÅ”i Gospodina, otiÅ”la Elizabeti. Elizabeta je bila jedina s kojom je mogla o svemu razgovarati i koja ju je zaista razumijela. (Luka 1, 43)
ImaÅ” li ti prijatelja s kojim možeÅ” o svemu razgovarati i koji te potpuno razumije? Samo rijetki imaju pravog prijatelja, jer prijateljstvo potjeĆØe od Boga. (1 Iv 4, 7)
Moli Boga da ti pokloni pravog prijatelja. Kad s njim govoriÅ” o Bogu, ti i svome prijatelju nosiÅ” Boga.

TreƦe radosno otajstvo - Koga si, Djevice, rodila
Isusovo roĆ°enje bilo je poĆØetak one velike obitelji koja Ʀe jednom objediniti sve spaÅ”ene. Jer Bog je naÅ” Otac, mi smo njegovi sinovi i kƦeri, a jedni drugima braƦa i sestre.
Ali u mnogim obiteljima vlada svaĆ°a, jedni za druge nemaju vremena, prolaze jedan pored drugog, pravi razgovor je rijetkost. To je za tebe straÅ”no. Ako želiÅ” da tvoja obitelj bude ponovo izlijeĆØena, prikljuĆØi se obitelji iz Betlehema... Moli za svoju obitelj!
Razgovaraj sa svojom obitelji kao Å”to je Isus razgovarao sa svojom Majkom, sluÅ”aj svoju obitelj kao Å”to je Isus sluÅ”ao Josipa, uĆØi od svoje obitelji kao Å”to je Isus uĆØio od Josipa i Marije. Onda Ʀe se i kod vas pojaviti ona velika radost, koja je znak Božje obitelji.

ƈetvrto radosno otajstvo - Koga si, Djevice, u hramu prikazala
Ali kako dospjeti do onog velikog zajedniŔtva s Bogom i ljudima?
ZajedniÅ”tvo uspijeva jedino ako smo tu jedni za druge. Ta uzajamnost nam teÅ”ko pada jer viÅ”e naginjemo sebiĆØnosti. Biti tu za druge ĆØesto je žrtva, svladavanje. Ali bez te žrtve ne uspijeva niti jedno pravo zajedniÅ”tvo.
Marija je htjela u potpunosti postojati za Boga. Zato je žrtvovala ono najdraže Å”to je imala: Isusa (Lk 2, 22). Duboko u sebi rekla je Da njegovom straÅ”nom Križnom putu, i bila je spremna zajedno s Isusom prijeƦi taj Križni put.
UĆØini i ti kao Marija: i ti Bogu prikaži svoj život! Reci duboko u sebi Da svemu Å”to ti Bog želi poslati, i budi i ti spreman s Isusom iƦi njegovim Križnim putem.
Isuse pomozi pri žrtvi.

Peto radosno otajstvo - Koga si, Djevice, u hramu naŔla
ƈak i kad naĆ°eÅ” Boga, ĆØesto ga ponovno izgubiÅ”. Jer naÅ”e je vrijeme puno užurbanosti, buke, pritisnuti smo radom, puno je napasti, udaljavanja od Boga. MoraÅ” uvijek iznova krenutio u potragu za Bogom!
ƈak je i Marija izgubila Isusa. Morala ga je prvo ponovno naƦi. Tražila ga je tri dana dok ga nije ponovno naÅ”la (Lk 2, 45).
I ti ƦeÅ” ponekad morati tražiti tri dana, dok ponovno ne pronaĆ°eÅ” Boga.
Traži ga u molitvi! U razmiŔljanjima, u savjesti, u posluŔnosti, u molbama! TražiŔ li Boga? ŽeliŔ li Boga?
Mnogi Boga ne žele ni tražiti ni naƦi.
Jer Bog je zahtjevan Bog. On ti govori: "TrebaÅ”..."
On je sveti Bog, koji ne trpi zlo u tebi.
Å to viÅ”e tražiÅ” Boga to Ʀe jasnije postati njegovo "TrebaÅ”".
ŽeliÅ” li ga ipak tražiti i naƦi?
Pomozi mi, Gospodine, da ostanem u tvojoj blizini.

klara

PostanoPostano: pon 02 svi 2005, 21:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Marija je put kojim je Bog doÅ”ao k nama: kroz Mariju smo primili Isusa, a kroz Isusa Ʀemo naƦi put Bogu Ocu.
Put kojim je Bog doŔao k nama i za nas je najsigurniji put da dospijemo k Bogu: Marija nam pokazuje Isusa, Isus nam pokazuje Oca!
Kroz Mariju Ʀemo dospjeti do Isusa, kroz snažnu vjeru do Njegove rijeĆØi.

Ako želimo iskusiti duboku vjeru u Isusa Krista, molimo svakodnevno krunicu. Tada Ʀe Marija i nama donijeti Gospodina. Ona je Majka Božja, Majka vjere, Majka Crkve. Ona je i naÅ”a Majka. Ako prihvatimo Mariju u život kao naÅ”u Majku, zauvijek Ʀemo imati Boga za Oca.

klara

PostanoPostano: uto 03 svi 2005, 15:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tvoj dan s krunicom

Prvo žalosno otajstvo - Koji se za nas krvlju znojio
NoƦ prije svoje smrti Isus se bojao.
U svom strahu znojio se krvavim znojem (Lk 22, 24). Bio je to samrtni strah od bezdana, noƦi umiranja, napuÅ”tenosti, moƦi zla, osjeƦaja izruĆØenosti... Bio je to trenutak napasnika koji ga je pokuÅ”ao nagovoriti da napusti Boga i da misli joÅ” samo na sebe.
Ali Isus se izborio molitvom Ocu:
"OĆØe moj, ne moja volja, nego Tvoja neka bude" (Lk, 22, 42).
I tebe je ĆØesto strah. BojiÅ” se ljudi, bojiÅ” se napuÅ”tenosti, bojiÅ” se križa. Ali, ne plaÅ”i se! AnĆ°eo Gospodnji Ʀe i tebe snažiti da viÅ”e sluÅ”aÅ” Boga nego svoj strah.
No i ti moraÅ” moliti kao Isus da ne podlegneÅ” napasti.
"Bdijte i molite da ne padnete u napast.
Duh je, istina, voljan, no tijelo je slabo" (Mt 26, 41).
Pomozi mi, Gospodine, da prevladam svoj strah!

Drugo žalosno otajstvo - Koji je za nas biĆØevan bio
Isusa su zavezali i biĆØevali (Mt. 27, 26).
Na torinskom platnu izbrojeno je 160 krvavih udaraca biĆØem.Ali, Isus udarce nije uzvratio, nije psovao, nije mrzio.
Molio je za svoje muĆØitelje:
"OĆØe, oprosti im, jer ne znaju Å”to ĆØine" (Lk 23, 34).
I ti ĆØesto osjetiÅ” udarce biĆØa drugih ljudi: teÅ”ke rijeĆØi, ciniĆØne primjedbe, oÅ”tar govor, prostaÅ”tvo i nepravednosti.
Å to ti ĆØiniÅ” kada te ljudi tako izudaraju? UzvraƦaÅ” li udarce?
Isus ti kaže: Moli za svoje neprijatelje! ƈini dobro onima koji te mrze (Mt 5, 44).
Ne uzvraƦaj zlo zlim. U tebi je joÅ” puno agresivnosti. I ti sam joÅ” udaraÅ” ljude, sve dok njihova duÅ”a ne prokrvari i ne poteku suze.
Ako nekad iskusiÅ” nepravdu, uzmi to kao poravnanje.
Jer i ti si mnoge teŔko povrijedio.
Isuse, oslobodi me grubih postupaka !

TreƦe žalosno otajstvo - Koji je za nas trnjem okrunjen bio
Isusu su na glavu stavili krunu rugla (Mt 27, 29).
ƈovjek se, naime, bori protiv istine izrugujuƦi joj se. Ruganje boli, ruganje je snažno oružje, ruganje uniÅ”tava, jer onoga se kome se ruga svodi na NiÅ”ta. Stoga se mnogi boje ljudskog izrugivanja.
Zbog straha od ljudi Petar je zanijekao Gospodina (Mt 26, 70),
ali taj je isti Petar nakon svog obraƦenja rekao:
"Treba se viŔe pokoravati Bogu nego ljudima (Dj 5, 29) i time hrabro priznao svoju vjeru u Isusa Krista.
Priznaj i ti svoju vjeru!
Živi po svojoj savjesti, ako se drugi tome i rugaju, živi po EvanĆ°elju, pa makar svijet drukĆØije mislio. Na Sudnji dan Ʀe se utvrditi istina. Tada Ʀe ti kruna rugla postati krunom vjeĆØnog života. Gospodine, oslobodi me mog kukaviĆØluka!

ƈetvrto žalosno otajstvo - Koji je za nas teÅ”ki križ nosio
Ljubav i teŔke terete lako nosi.
Tko voli, ĆØini puno dobrog, i onda kad je teÅ”ko:
Ljubav želi davati i dijeliti, opraŔtati, podnositi i pomagati.
Tko Boga voli, ĆØini dobro i onda kada je za to potrebno veliko svladavanje:
"Tko ne uzme križ svoj i ne ide za mnom, nije Me dostojan" (Mt 10, 38 ). "Ako dakle hoƦe iƦi za mnom, neka se odrekne samog sebe, neka uzme svoj križ i neka me slijedi" (Mt 16, 24).
Tko ne ljubi, uvijek samo kruži oko vlastitog Ja.
Zato ne vidi svog bližnjeg i neĆØuje i ne osjeƦa njegove potrebe.
Pomozi ljudima nositi njihov teret!
ƈini puno dobra, pa i onda kad ti teÅ”ko pada!
Drži se Božjih zapovijedi i onda kad se moraŔ jako svladavati.
Tako s Isusom prolaziŔ njegov Križni put
i tako ƦeÅ” s Isusom i uskrsnuti.
Gospodine, povedi i mene na svoj put!

Peto žalosno otajstvo - Koji je za nas raspet bio
Grijeh je odvajanje od Boga. Prvo ĆØiniÅ” zlo iako te tvoja savjest odvraƦa od toga, a zatim bježiÅ” od Boga, jer znaÅ” da te On želi drugaĆØijeg. Å to se viÅ”e odvajaÅ” od njega, to ga manje ĆØujeÅ”, pa sve svjetlo postaje tamnije, dobro sve slabije, a put sve strmoglaviji. Sve dok ne postaneÅ” igraĆØkom tamnih sila, kojima ne želiÅ” služiti, tjeran, prisiljavan, puten, pohlepan, prazan i ovisan.
Samo Jedan te može spasiti: Isus je doŔao da bi spasio greŔnike.
Jer ja nisam doŔao da pozovem pravednike, nego greŔnike (Mt 9, 13).
Bog je doŔao k nama ljudima da bi nas greŔnike primio u svoj život. Isus se združio s greŔnicima, pa i onda kada ga greŔnik pribija na križ, ubija, kad mu se ruga i kad ga prezire.
Isus te voli viŔe nego svoj vlastiti život: On je za tebe umro.
Imaj povjerenja u Isusa: "Bože, milostiv budi meni greŔniku!" (Lk 18, 13)
Klekni pred njegov križ dok njegova krv s tebe ne spere svu krivicu.
Hvala ti, Isuse!

klara

PostanoPostano: čet 05 svi 2005, 4:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tvoj dan s krunicom

Prvo slavno otajstvo - Koji je od mrtvih uskrsnuo
Svijet je danas prepun kriza, strahova, opasnosti, prijetnji. Stoga postoje slomovi, depresije, oĆØajanja, osjeƦaji manje vrijednosti, ĆØovjek je obeshrabren, potiÅ”ten, na kraju snaga. Da bi umaknuo tom tužnom raspoloženju, ponovno se baca u uživanje, razonodu, promjene i nemir. Ali, na dnu duÅ”e ĆØuĆØi, poput žabe, oĆØajanje. Kako to možeÅ” izbjeƦi?
Pavao je rekao: "Ovo je moje EvanĆ°elje: Krist je uskrsnuo!" (2 Tim 2, 8 ).
Å to znaĆØi za tebe? MoraÅ” shvatiti da križ nije kraj, nego probijanje! Poslije križa dolazi uskrsnuƦe. I to veƦ sada i veƦ ovdje.
Svaki križ ima svoj smisao! Svaka nevolja ima svoj blagoslov! Idi hrabro svojim putem zajedno s Kristom, i tako ƦeÅ” veƦ sada, na ovome svijetu, spoznati njegovo uskrsnuƦe: Njegov duh i Njegovu snagu, Njegovu radost i Njegov mir. Gospodine Isuse, Ti budi moja nada!

Drugo slavno otajstvo - Koji je na nebo uzaŔao
Kako možeÅ” i ti živjeti poput uskrslog Krista? Otkuda dolazi taj život prepun snage i jaĆØine, prepun Duha i dobrote? Isus nam je otkrio tajnu svog života: "Ja nikada nisam sam, jer Otac je uvijek uz mene" (Iv 16, 32 ).
Uvijek je tražio blizinu svog Oca, to mu je davalo snage! Tako moraŔ i ti pokuŔati. Ostani kod Boga, traži njegovu blizinu, ostani povezan s Bogom kroz molitvu, molbe, zahvale, ljubav i pomaganje.
"Tko ostaje u ljubavi, ostaje u Bogu".
Kako to da su ljudi danas u tolikoj mjeri izgubili svoju vjeru i postali hladni u ljubavi? Ta slabost duÅ”e dolazi od toga Å”to se ljudi danas okreƦu gotovo joÅ” samo materijalnom. Traže novac i dobra, žele imati i vladati, žele uvijek joÅ” viÅ”e, samo joÅ” zemaljsko, sluge Mamona.
Oslobodi se! InaĆØe ƦeÅ” i ti postati poput onih koji žive bez Boga i ljubavi. "Živjeti jednostavnije i sadržajnije!" Uzmi to kao moto! Živi s Bogom, tako ƦeÅ” veƦ sada živjeti na nebu. Pa ako se pritom moraÅ” neƦega odreƦi, Bog Ʀe ti sve bogato nadoknaditi.

TreƦe slavno otajstvo - Koji je Duha Svetoga poslao
Å to je u stvari tvoja životna zadaƦa? ZnaÅ” li to? Koji smisao tražiÅ” u svom zanimanju? Kome time služiÅ”? Ili je za tebe zanimanje samo zarada, a ne i smisao?
Apostoli su na prve Duhove spoznali koja je njihova životna zadaƦa: I tada se Duh Božji spusti na njih poput oluje i vatre (Dj 2, 2 ). I oni osjete Božji poziv: "Vi Ʀete biti moji svjedoci do kraja zemlje" (Dj 1, 8 ). Oni su izaÅ”li i objavili sjaj Božji, uskrsnuƦe Isusa i poslanje ĆØovjeka.
Koji je tvoj poziv? Pitaj Boga na Å”to te poziva. Njegov poziv ƦeÅ” osjetiti po tome Å”to ƦeÅ”, ako poĆ°eÅ” s njim, osjetiti mir, radost, snagu i predanost. Moli Boga da ti dade veliku životnu zadaƦu! Ona je najljepÅ”e Å”to ti Bog može pokloniti. Ali možda ne možeÅ” niÅ”ta promjeniti na svom životnom putu. Pa ipak, tvoje zanimanje treba biti znakom tvog poziva. Svako može u svoje zanimanje unijeti viÅ”e ljubavi, smisla, vjernosti i služenja.
Tako ƦeÅ” po Duhu Kristovu mijenjati svijet.

ƈetvrto slavno otajstvo - Koji je tebe, Djevice, na nebo uzeo
Ako vjerno moliÅ” krunicu, onda ƦeÅ” u vlastitom životu iskusiti moƦ Marije. Njoj je Bog dao poslanje Majke Božje! To je neshvatljivi misterij. Marija je donijela na svijet Isusa, Sina SveviÅ”njeg, Boga-ĆØovjeka. Marija Ʀe Isusa donijeti i tebi. Ona Ʀe i tebe dovesti do Isusa, do vjere u Njega. Jer i ti si dijete Božje, koje On ljubi. Zato ga trebaÅ” prepoznati i uzljubiti.
No teŔko ti prada prepoznati Isusa i ostati uza nj.
OsjeƦaÅ” se kao apostol Ivan koji je stao pod Kristovim križem i bio oĆØajan jer nas je Bog, naizgled ostavio na cjedilu. Tada je Isus rekao svojoj Majci: "Ženo! Evo to sina!!1" A Ivanu je Isus rekao: "Evo ti majke!" I od toga ĆØasa uze je uĆØenik k sebi (Iv 19, 27). Kroz Mariju je Ivan Gospodina spoznao dublje od svih ostalih apostola. (Ivanovo EvanĆ°elje nam duboko kao nijedno drugo, pokazuje Isusa kao sina Božjega).
Prihvati i ti Mariju u svoj život. Tada ƦeÅ” i ti, bolje od drugih, spoznati Isusa.

Peto slavno otajstvo - Koji je tebe, Djevice, na nebu okrunio
Bog te je pozvao na to da budeÅ” kralj. On Ʀe ti jednom dati krunu života, sliĆØno kao i Mariji. "Ostani vjeran do smrti i dat Ʀu ti vijenac - život" (Otk 2, 10). ZaÅ”to ƦeÅ” dobiti krunu? Jer si ostao pobjednikom u borbi s napasnikom. Pobjednik u borbi sa silama i snagama zabluda, zamraĆØenja, laži, sebiĆØnosti i pobune protiv Boga.
Ta borba je cijeli tvoj život. Iz dana u dan odluĆØujeÅ” se izmeĆ°u Boga i sebiĆØnosti, izmeĆ°u neba i pakla.
Savladaj! Ostani pobjednikom! Hrabro se bori! ƈesto ƦeÅ” trebati milost jer nisi bio hrabar i jer se nisi borio i nisi postao pobjednikom.
Marija je najveƦi znak Božjeg milosrĆ°a. Ona je Majka. ƈvrsto se drži Marije! Ona Ʀe te ĆØvrsto držati u vjeri u Isusa.
"Pobjedniku Ʀu dati da sjedne sa mnom na mome prijestolju, kao Å”to i ja pobijedih i sjedoh sa svojim Ocem na njegovu prijestolju" (Otk 3, 11).

klara

PostanoPostano: čet 12 svi 2005, 9:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prvo otajstvo svjetla - Koji je na rijeci Jordanu krŔten bio
Isuse, Tebi nije bilo potrebno krÅ”tenje, jer Ti si krÅ”tenje samo, ali Ti ulaziÅ” u vodu Jordana da bi nas pozvao sa sobom, da te slijedimo, da, uronjeni u vodu, ostavimo svoju proÅ”lost i izaĆ°emo ĆØisti, pripravni za život s Tobom, po Tebi i u Tebi. Hvala Ti, Isuse.

Drugo otajstvo svjetla - Koji je svoje Božanstvo u Kani objavio
"TreƦeg dana bijaÅ”e svadba u Kani Galilejskoj. Bila ondje Isusova majka. Na svadbu bijaÅ”e pozvan i Isus i njegovi uĆØenici. Kad ponesta vina, Isusu Ʀe njegova majka: "Vina nemaju." Kaže joj Isus: "Ženo, Å”to ja imam s tobom? JoÅ” nije doÅ”ao moj ĆØas!" Nato Ʀe njegova mati poslužiteljima: "Å to god vam rekne, uĆØinite!" (Iv 2,1-5)
Svaki trenutak naÅ”eg života je blagoslovljen samo ako, kao i na svadbi u Kani Galilejskoj i mi pozovemo vjerom i svojim životom Isusa da nam bude ne samo gost veƦ stalni pratilac. On je onaj u kome tražimo i nalazimo put.

TreƦe otajstvo svjetla - Koji je Kraljevstvo Božje navijestio i na obraƦenje nas pozvao
Kraljevstvo Božje je kraljevstvo mira, ljubavi i pravde. Tko to od nas ne bi želio biti dionik mira (potpunog mira, unutarnjeg mira), ljubavi (da ljubi i da bude ljubljen) i pravde (da se pravda na njemu izvrÅ”ava i da sam bude promicatelj pravde). O miru, o ljubavi i o pravdi Krist je neprestano govorio i na to nas pozivao. Ako Ʀemo te tri stvari znati živjeti sigurno neƦe izostati obraƦenje. A zar je Å”to drugo potrebnije?

ƈetvrto otajstvo svjetla - Koji se na Gori preobrazio i svoju slavu objavio
Put prema obraƦenju nije jednostavan, koliko god ĆØovjeka ispunjava. Zna to dobro Bog. Primijetio je to i kod svojih apostola, a oĆØito je i sam, kao ĆØovjek, trebao OĆØevo ohrabrenje. Stoga se popeo na Goru da bi se susreo s Ocem, da bi pokazao uĆØenicima kamo to zapravo idemo, a i svima nama Å”to nas oĆØekuje. DjeliƦ ohrabrenja na putu prema vjeĆØnosti. Budimo iskreni i priznajmo da takvih trenutaka ima u naÅ”im životima samo im premalo dajemo važnosti.

Peto otajstvo svjetla - Koji nam se u Euharistiji darovao
Isuse moj, Bože jedini, Ti si nam darovao otajstvo Euharistije, to predivno ĆØudo ljubavi, taj ĆØin ljubavi koji se danomice ponavlja. Dao si nam to vjeĆØno strujanje svoje ljubavi i milosrĆ°a po kruhu i vinu, koji nas hrani Tvojom presvetom prisutnoÅ”Ć¦u i ispunjava duÅ”u, srce i um onoga koji Ti se preda. Dao si nam cijeloga sebe. Hvala Ti, Bože jedini, hvala ti.

Daniel

PostanoPostano: sub 14 svi 2005, 12:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Klara ovo Å”to si napisala na forumu je super. Ja sam poĆØeo pisati meditacije uz pojedina otajstva krunice. To mi je svakodnevna molitva, velike su milosti koje Isus ĆØini po mariji i njezinoj krunici.
klara

PostanoPostano: sub 14 svi 2005, 18:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

al nisam ja autor tih meditacija... Embarassed

Daniel

PostanoPostano: ned 15 svi 2005, 19:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nema veze, oĆØito je da ĆØesto ako ne i svakodnevno moliÅ” krunicu. ja je molim i iz te molitve crpim inspiraciju. Naravno, ta molitva krunice mora biti meditativna i u potpunom sabranju, onda su to posebni trenuci.
merkat

PostanoPostano: ned 15 svi 2005, 21:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Daniele slazem se s tobom.
Meni je krunica takodjer nesto kao inspiracija, zvijezda vodilja. Poceo sam ju moliti nakon sto sam slucajno naisao na letak koji je pozivao na molitvu. Mogu bit neznam kako umoran i nek je neznam koliko sati ujutro al neidem spavat bez molitve krunice. Znao sam par puta u zadnjih par godina da mi se nije dalo al me je to toliko smetalo da nisam mogao zaspat normalno. Gore nego malom djetetu medo. Doduse znao sam zaspat moleci al sad kleknem pa mi se to nemre dogodit, nebum valjda ko Mr. Bean zaspo klececi kako je on u jednoj seriji ! Laughing

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Natty

PostanoPostano: sri 18 svi 2005, 9:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ha,ha. Dobar Laughing

NajviÅ”e volim ujutro moliti krunicu, ĆØim oĆØi otvorim, to mi daje snagu za ĆØitav dan i ĆØini moj dan ljepÅ”im.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Daniel

PostanoPostano: pon 23 svi 2005, 10:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja najviÅ”e volim moliti u podnevnim satima, pogotovo nakon posla onda sam opuÅ”teniji pa se mogu bolje skoncentrirati mada mi najviÅ”e odgovara naveĆØer to je moje vrijeme za moitvu i opuÅ”tanje, kad je cijeli dan zamnom a novi predamnom, onda mogu zahvaliti za dan koji je proÅ”ao i moliti za sve ono Å”to Ʀe doƦi.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.