HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 19 ruj 2017, 22:30. Pogledaj neodgovorene postove
Gospina krunica
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Daniel

Spol: muško
PostanoPostano: pon 31 svi 2004, 14:30
PostNaslov : Gospina krunica
Citiraj i odgovori

Pogledajte samo kako jedan tkao mali predmet, može nam stati u džep i da ne osjetimo da je tu, a kolike milosti i kolika čuda se njime čine. Sike za tebe znam da poznaš snagu moljenja krunice, a tebi Domac preporučam da se uhvatiš ponovno moljenja krunice jer sam si rekao da si moleći krunicu osjećao neopisivu radost i snagu, a ustrajnost u molitvi je ponekad svima problem, ali važno je nakon prekida ponovno krenuti. Stoga uhvati se krunice i vidjeti ćeš koja je to milost.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mash

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 31 svi 2004, 16:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Domac napisa:
moj doživljaj moljenja krunice... hmmm
kao prvo, moram rec da mi to, NAZALOST, bas i nije neka praksa. molit krunicu Embarassed
ali jedno vrijeme sam bas redovito moolio, cak i po nekoliko na dan i tad sam osjetio jednu neopisivu radost, snagu,... ma ne znam to opisat, ali poceo sam dozivljavat svijet drugacije. naravno dok nisam prestao
imam problema opcenito s molitvom, a s par strana, od nekih ljudi sam cuo, da mnogi imaju problem (ne)ustrajnosti molitve. ali opet, to nije izgovor
al eto, preporucam se drugima u molitve...

sike napisa:
Jedan od bitnih razloga zasto sam se zaljubio u Medjugorje, a posebno poceo vise shvacati vaznost molitve, bila je upravo krunica. eh, kad bi mogli ljudi shvatiti da to nije samo ponavljanje kao sto papige cine bez razmisljanja ili hobi za stare babe, vec ziva molitva koja nam mijenja zivot iz korjena - na bolje. Isao bih cak do toga da je krunica izbavila hrvatski narod iz strahota ovoga naroda. Krunica je zivo svjedocanstvo i nase rijeci tu malo govore, jednostavno se to treba iskusiti!

Što se neredovite molitve tiče i ja sa time imam problema, ali važno je da se uvijek iznova trudimo i ne posustajemo!
Mislim da se redovitost u molitvi stiče kao i radne navike, npr. učenjem se one stiču i znamo kako je to neki puta mučno i kako nam se ne da, a isto je i sa molitvom-dakle moljenjem... uf, al sam ovo pametno zaključila Embarassed !

Molitva je neophodna da bi živjeli našu vjeru, neophodna je da bi "čuli" što nam Gospodin ima za reći i kamo nas On to vodi, a molitva krunice je nešto posebno, netko je rekao da sve molitve vode Gospodinu-stepenicama i okolnim putevima, a kada moliš krunicu- ideš direkt.(kao sa liftom) ,nošen od Marije, Njemu!

Već sam ranije napisala kako je počelo moje upoznavanje krunice... Bilo je malo smiješnih stvari, npr. nikako mi nisu bila jasna ta otajstva, pa što trebam misliti kada izgovaram Zdravo Mariju i koliko god se to sve čini logičnim, meni je bilo zbunjujuće,jer nisam htjela da mi izgovaranje Zdravo Marija bude mehanički, bez da u sve dam cijelu sebe...
Bilo je to i vrijeme kada sam išla i na svoje prvo hodočašće, bilo je to u Lourdes i to je nešto što se riječima ne da opisati, tamo sam doslovno došla Mariji, Ona je tamo sva prisutna, u svemu, nevjerojatno... Sjećam se da sam bila sjela na jednu klupicu ispred rijeke,( usprkos jako velikom broju hodočasnika, tamo vlada apsolutna tišina) gledala sam na pećinu Njena ukazanja i počela sam moliti svoj famozni zavjet za duhovno posvojenje djeteta i malo po malo došlo je sve na svoje, kada bih molila zamišljala sam kako Marija stoji ispred mene, kako je u Njenim rukama svatko za koga molim i kako Ona svakog blagoslivlja i prinosi Gospodinu... Napokon, Ona stvarno i je sa nama kao i cijelo Nebo kada molimo, ali zašto čovjek ne bi upotrijebio svoju maštu i misli i naravno vjerovao da tako kako misli i je, dakle kada molim za nekoga,onda i doslovno vjerujem da ga Marija drži u svojim rukama i štiti...

Tako i sa otajstvima, nastojim sve češće zamišljati da sam na tim mjestima sa Njima, da me Oni toga trena vode... Pogotvo je to bilo intenzivno ove korizme, kada bih molila žalosna otajstva, prolazila sam sva ta mjesta sa Njim, jednostavno se prepustite da vas On vodi...
Mislim da na ovaj način moljenje krunice nikako ne može postati mehaničko!

I usprkos svim mojim neredovitostima, tako je puno milosti, blagoslova, čuda, nadasve mira i sigurnosti što mi ih je Gospodin darovao po svojoj Majci, da samo svaki puta zaključim koliko sam samo nedostojna i koliko mi još ljubavi fali, ljubavi za Njega i prema Njemu i koliko nas Oni silno,silno ljube!

Evo, ove godine sam se sa još nekim članovima svoje molitvene zajednice uključila i u Vojsku Bezgrešne i to je isto čudo i divno je biti Njen vojnik i znati da je tvoje srce i duša zauvijek obgrljeno Njenim Presvetim zagrljajem... Kao znak nosimo onu medaljicu i molimo ovu molitvu (možete je i svi vi moliti, a tko želi mogu mu naručiti medaljicu i poslati, slobodno se javite) :
" O Marijo bez grijeha začeta moli za nas koji se tebi utječemo i za sve one koji se tebi ne utječu, a naručito za neprijatelje Svete Crkve- masone i za sve one koji su Tebi preporučeni, Amen."

A najveće čudo koje mi je Marija izmolila je obraćenje dviju osoba, jedna je moja sestrična , a druga je moja prijateljica kojoj sam sad firmana kuma, još je puno molitve potrebno za obje, kao i za sve nas, pa vam ih stavljam u vaše molitve, hvala.
Ovo sa sestričnom se dogodilo kad sam najmanje očekivala, jer uopće nije bila u vjeri i daleko, jako daleko od svega, a Gospodinu je bio potreban samo jedan tren da njeno srce i dušu ražari plamenom Svoga Duha i Ljubavi... I eto mene, moje majčice i nje na Sv.Misi za Veliku Gospu, bile smo na Pagu u Starom Gradu, sa nama je bio i njen duhovnik, Bogu hvala i Mariji da ima takvu osobu u svom životu i Misa je započela, bilo je 6 ujutro, bila sam strašno umorna, jer smo u 4 ustale da bi došle na vrijeme i počele su mi se oči zaklapati Embarassed , no Gospodin me itekako razbudio i to onim trenom kada sam podigla glavu i ugledala svoju sestričnu kako stoji u redu za Sv.Pričest, ispovijeđena, čista srca ide Gospodinu i tek tada sam postala svjesna veličine čuda, samo mi je prošlo kroz glavu:" Majko moja mila, kako si mi veliko čudo učinila, donjela si još jedno Svijetlo u moju obitelj, sada smo 3 Njegove učenice..." , suze su mi potekle, jer je moja mila primila Tijelo Kristovo i Krv Njegovu nakon strašno puno godina lutanja, jada , depresije , muke,crnila, rupa... Eto je , kao maleno, čisto, radosno dijete ide k Njemu koji ju je tako silno dugo čekao i molio da Mu se vrati..Vratila se Njegova izgubljena kćer, Nebo slavi... Zora je svanula , novi dan je počeo.... Izišli smo van, podno crkve se talasalo more, a na moru moj Učitelj i Njegova Majka, ispraćaju svaku dušu koja im je toga jutra došla i blagoslivlju, a moja sestrična po prvi puta , nakon tako dugo vremena, mirna i radosna.... I zaista je započeo novi dan, hvala vam moja Sveta Obitelji na svakom čudu, na svakom blagoslovu, milosti, neka je sve na Vašu slavu, a mene samo uvijek nosite sa sobom i ne dopustite da se ikada odijelim od vas, da ne postanem pustinja bez Izvora, Amen.

Oprostite na dužini.. kad počnem, ne znam stat Wink
BVB

"Iskustvo nas uči
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sike

PostanoPostano: pon 31 svi 2004, 19:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tko moze ostati ravnodusan na zadnji post?Ja ne..Hvala Njemu i tebi,Mash! pljesak
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mash

PostanoPostano: pon 31 svi 2004, 20:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Embarassed

Hvala vama svima koji imate veliko srce i znate čitati srcem...
Neka vas dragi Bog čuva i Marija sa Njime...
BVB

"Iskustvo nas uči

Liki-Trsat

Spol: neodređen
PostanoPostano: uto 01 lip 2004, 20:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo meni krunica posebno pomaže kod rješavanja nekih problema ili na primjer teških ispita.
Imam jednu malu krunicu, tj desetak bez koje nikamo ne idem. Uvijek mi je ili u džepu ili negdje u torbici.
To mi je velika uspomena od prijatelja koji ju je donio iz Fatme i njemu je puno pomagala, pa sada hvala Bogu i meni. Posebno sam mu zahvalna i na tome što me je nagovarao da idem na Trsat, jer bez njegove potpore i nagovora sada ne bi bila u Frami i ne bi uspjela riješit svoje probleme koje sam tada imala. Svaki put kada držim tu tako malenu i važnu stvar u ruci, zahvalim dragom Bogu i Majci Božjoj što su uvijek sa nama kada nam je najteže i često se pitam dal sam uopće zaslužila da mi skoro svaka molitva i krunica bude uslišena.
Bože hvala ti i pomaži svima kojima je potrebno tvoje milosrđe i koji ti se mole!
Natty

PostanoPostano: sri 02 lip 2004, 13:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisam jako aktivna na ovu forumu i vjerovatno me mnogi ne poznaju. Sklona sam filozofiranju, volim teologiju i zanima me sve vezano za Bibliju kako s povijesne, tako i s duhovne strane. Volim pročitati i oprečna mišljenja, istraživati i Svjetlost, ali i tamu. To je moj put. Možda malo čudan, ali tako je Gospodin odlučio približiti me k Sebi. I zahvalna sam Mu na tome. Nisam neki molitelj. Teško mi je odvojiti sat vremena u komadu za molitvu. Gubim koncentraciju i tada se izgubi sva moč. Odjednom, kao bljesak spoznaje, shvatila sam da ne moram moliti tako, ako mi već ne ide, bar ne za sada i počela moliti kroz dan, kako stignem, otajstvo po otajstvo... I ništa se ne gubi. Ustvari s tom odlukom, cijeli dan provedem u mislima na krunicu. Po nekoliko puta se sjetim otajstva koje sam već izmolila i tako ih proživljavam kroz dan u trenucima, minutama. I vjerujte, djeluje jednakom snagom. Preporučam svim koji imaju problem kao i ja da probaju tako. Lijepo je.
Iako ni sada ne radim to svaki dan. Ali ipak, znam da je ovo posrtanje i da moj vapaj Ona čuje i da se smiješi svojoj kćeri i njenim prvim koracima. Teško je hodati i kada je ravno, a kamoli kada ima prepreka, ali zato imamo Nju i Njenu ruku koja poseže svaki puta za mnom i uspravlja me na noge. Hvala Joj na tome. Moram samo dignuti pogled i prihvatiti Njenu ruku. I tako je sa svima vama.

BVB,

Natty

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
sike

PostanoPostano: sri 02 lip 2004, 13:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty,nakon ovog tvog posta sad se još više veselim Medjugorju i nasoj zajedničkoj molitvi!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Ljuda Baba

PostanoPostano: sri 02 lip 2004, 13:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Došao mladi par zaručnika svećeniku na pripremu za sakrament Vjenčanja i svaki puta svećenik njima veli da je važno uključiti i krunicu u njihov život...sav oduševljen im pričao o Mariji...i sve im je bilo super osim te krunice. I tako jednom mladenki svega dosta i ona kaže svećeniku da je njoj tak dosadno 50 puta verglati jedno te isto i da to njoj nema smisla. A svećenik nju pita: "A jel ti drago i jel ti ima smisla kad tebi draga osoba 50 puta kaže volim te, kad ti izrazi ljubav??" I na to je ona ostala paf.

E na to sam i ja ostala paf. Marija je velika snaga i najbrži put do Isusa...molitva krunice velika je zaštita i mnoge milosti se po krunici dešavaju. U mom životu ih je napretek - od onih malih do velikih.

Ne molim uvijek sabrano i sa srcem, ali svaki put kažem Mariji i Isusu da ih volim i da blagoslove ovo vrijeme u molitvi pa makar sam i mislima turbo daleko i makar mi se uopće neda. I to je uistinu blagoslovljeno i puno milosti dobivam.

Al opet svatko ima svoj put...ovo je moj...a ima jedna posebna Zdravomarija za forumovce svaki dan...

Puse svima
Didi
Daniel

PostanoPostano: čet 03 lip 2004, 15:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mene je Marija uvijek oduševljavala i uvijek sam nastojao slijediti njezin put prema kristu, Marijin put tj. ta Marijina šutnja uvijek je imala za mene posebno značenje, uvijek sam držao da je slijediti Marijin put jest ići najsigurnijim putem prema Kristu. Moleći već godinama krunicu doživio sam svakakvih milosti ali me Marija uvijek iznova iznenadi, stvarno je divna naša Gospa.
Mash

PostanoPostano: pet 04 lip 2004, 14:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Natty:
Citat:
Gubim koncentraciju i tada se izgubi sva moč. Odjednom, kao bljesak spoznaje, shvatila sam da ne moram moliti tako, ako mi već ne ide, bar ne za sada i počela moliti kroz dan, kako stignem, otajstvo po otajstvo... I ništa se ne gubi. Ustvari s tom odlukom, cijeli dan provedem u mislima na krunicu.

To je zaista super način, kroz dan moliti otajstvo po otajstvo, tako si cijeli dan proživio u krunici....
Lijepo je moći izmoliti krunicu od jednom, no ako smo u gužvi i nemamo u komadu sat vremena, ovo je isto jako dobar način, pun blagoslova!
Tako još "životnije" prikazujemo Mariji sve situacije u kojima se nalazimo!
jako sretan

"Iskustvo nas uči

sike

PostanoPostano: pon 28 lip 2004, 13:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Međugorje=krunica
Kako čovjek može a da ne zavoli tu molitvu8koja je i više od toga)nakon što doživi iskustvo Međugorja i svih ljudi koji dolaze i žive dolje.
Krunica je isusov život i putokaz nama kojim trebamo hoditi!
Daniel

PostanoPostano: uto 06 srp 2004, 13:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se sa Siketom da je krunica Isusov život i putokaz kojim putem trebamo ići. Ona je i izvor velikih milosti koje nam Gospodin čini po svojoj majci. Možda se to najbolje manifestira u Međugorju jer kako je Sike rekao Međugorje =krunica. Svakodnevno moljenje krunice za mene je izvor nadahnuća i snage koju mi Gospodin po svojoj majci daje za svaki dan. Za mene je moljenje krunice put s Marijom do Isusa.
Mash

PostanoPostano: uto 13 srp 2004, 17:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bok! U subotu sam bila sa svojim zborom i mol.zajed. na Mariji Bistrici , bilo je prekrasno…

Bili ste i vi svi sa ovoga foruma sa mnom i sve vaše boli, muke ,radosti, sve vaše nakane predane su Njemu po Mariji…

Lijepo je biti na takvom mjestu sa ljudima koji ti puno znače, kada se zajedno smijete, molite, pjevate… A tvoja se duša odmara u Gospodinu…
I onda sa jednog brežuljka ugledamo hrpu motorista (rekao bi macho-tipovi) , svi u koži, onak izgledaju opasno jako sretan i vidiš ih kako kleknu pred Mariju i mole krunicu , rekao bi kako je to nemoguće , a kako je tek bilo divno to vidjeti i čuti!
Stvarno, svaka im čast!

I tada čovjek ne može ostati ravnodušan, ne može, a da se ne zapita….
Neka ih Gospodin blagoslovi i neka su uvijek pod Marijinim okriljem!

BVB

"Iskustvo nas uči

Daniel

PostanoPostano: uto 13 srp 2004, 18:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mash ovo sa motoristima je stvarno zanimljivo i simpatično svjedočanstvo, jako mi se svidjelo, mogu samo zamisliti kako je tebi bilo kada si ih vidjela da kleće pred Gospom. ja uvijek kažem da je najsigurniji put k Isusu Marija. Ali vjeruj mi otkada sam ušao u franjevačku duhovnost shavtio sam da je za mene najbolji put k Isusu ići putem Sv. Franje i s Marijom prema Isusu. Spojiti Franjinu poniznost i ljubav prema braći te Marijinu šutnju i njezino predanje Gospodinu pun je pogodak.
Mash

PostanoPostano: uto 13 srp 2004, 19:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da, to sa motoristima je bilo baš simpatično Laughing ...
Bili smo na križnom putu i oni su se odjednom samo priključili i bili smo na 12-toj postaji- Isus umire na križu i tamo su neke klupice, oni su sjeli i žarko i glasno počeli moliti Krunicu...
Baš su bili veliko svjedočanstvo i blagoslov...
Neka ih Marija čuva i uvijek im bude na pomoći!

A to što kažeš za našeg Franju je istina i slažem se sa tobom... jako sretan
Ja ga još upoznajem , taj siromašak je osvojio mnoga srca, baš kao i Marija... Neka nam uvijek oni budu uzor i neka nas vode , neka nas uče da se kroz nas uvijek Gospodin proslavlja, Amen.

BVB

"Iskustvo nas uči

sike

PostanoPostano: pet 16 srp 2004, 13:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Na povratku iz Međugorja smo naše molitvene susrete ponedjeljkom usmjerili upravo ka molitvi krunice,jer to je Gospa u zadnjoj poruci naglasila,tj.koliko su joj važne te molitvene zajednice i upravo krunica kao molitva Isusovog i našeg života.
BVB!
frajer
isključen

PostanoPostano: pet 23 srp 2004, 11:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vratio bih se na krunicu ...

Didi je navela primjer para koji je isao na pripravu kod svecenika (prethodna, 1. stranica). Moram reći da bi meni bilo dosadno da mi moja zena dnevno 50 puta kaze da me voli. Pomislio bi da nije sva svoja i da nije potrebno to govoriti, osobito ne tako često. Pa vidim da me voli. Iskreno.

Krunica jest problem i smeta me kad se preko nje prelazi lakomisleno.
Postavio bih pitanje vama koje postavljam i sebi: koliko u mojoj dnevnoj molitvi ima magije, koliko mantranja, a koliko izraza zdrave vjere?

Glede krunice, imao sam mnogo faza u svom životu. Jednako tako sam imao mnogo faza moljenja lrunice. Za mnoge kazem iskreno da su bile zdrave, za neke kad se vratim unatrag znam da su bile izraz neopštenosti i grča. Nešto sam jako trebao, a krunica ima veliku moć ... kakva pogreska, krunica nema nikakvu moć, nego Bog čini što ga je volja, a mi Mu možemo prilaziti s većim ili manjim povjerenjem da čini najbolje za nas.

S druge strane moram priznati da ne vjerujem onima koji kazu da razumiju krunicu organski, onak samo po sebi. Ne znaju objasniti kako oni to razumiju osim što kažu da su smireni vis-a-vis nje i da se osjećaju dobro kad ju mole. To mi suviše podsjeća na mantranje te se da objasniti čisto fiziološki. A ono što mene zanima jest vjera, ne u krunicu, nego vjera u Boga.
sike

PostanoPostano: sub 24 srp 2004, 17:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Frajeru,zar je po tebi onda svaka molitva mantranje?ne vidim u cemu je problem po tebi?Mozda u nabrajanju Zdravo Marija pa mislis da ljudi mantraju dok to mole?
Po meni je stvar kako pristupis bilo kojoj molitvi,pa tako i krunici.Ako gledas cisto to mehanicki,onda ti nema niti jedna Zdravo marija smisla,a kamoli sve desetice.Isto tako i Ocenas mozemo moliti mehanicki a ne srcem.Krunica je u biti molitva srca,jer dok molimo krunicu razmislajmo o Isusovom zivotu,onim najbitnijim stvarima,bilo da su radosna,slavna ili zalosna.
Problem je sto su ljudi lijeni moliti,pa im je i jedan Ocenas previse,a kamoli krunica.
Krunica je susret sa ZIVIM Bogom,a ne s nekakvom energijom i ostalim glupostima do kojih se dolazi kroz mantranje,tako da o ovome sto si naveo nema ni rijeci.Svatko moze za sebe reci.
frajer
isključen

PostanoPostano: pon 26 srp 2004, 7:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Polako sike, polako, ta ne napadam ja krunicu, uostalom krunica nije niti zivo boce i mislim da ju ne treba braniti ...

Slijedece, nisu potrebne nikakve proklamacije tipa: "Molitva je susret sa ZIVIM BOGOM", jer mi ovdje nismo djeca, znamo definicije i znamo sto molitva treba biti, no to ne znaci da to ona jest, pa čak niti pretezno. Kad govorim o krunici kao i o svakoj molitvi tada govorim o svijetu kojeg gledam oko sebe, a ne o principima jer svi mi znamo što je molitva, kako već rekoh prije. Ono što mene zanima je istina (ne da ima 80 % proklamiranih katolika, nego koliko ih je doista katolika, razumiješ?).
I stoga kad govorim o krunici govorim o jednoj vjerničkoj praksi koja sama za sebe ne zanči ništa, čak i da ju Crkva stavi pod obveznu dnevnu molitvenu praksu ona sama po sebi ne znači ništa i ne donosi ništa jer nikakva praksa, makar formalno bila i najpobožnija, ne može zamijenititi, kako si lijepo rekao, susret sa živim Bogom.

Mnogo sam puta čuo kako se nabrajanje Zdravomarija ne smije razumijevati kao sušto nabrajanje, nego kako se u to vrijeme treba razmatrati ... itd. Nitko ne objašnjava kako to razumijeti unutar općih ljudskih sposobnosti. Jer dok nešto ponavljaš i pokušavaš to raditi razborito, a ne poput stroja kako je moguće u to isto vrijeme koncetrirano razmatrati o nečem drugom?

I ne trebaju mi opvdje proklamacije, nego nešto za čovjeka, nešto razumljivo, nešto zdravoseljački, a ne demagogija i uvjeravanje.
Nema vjerničke prakse koja će zamijeniti susret sa zivim Bogom.

Priznali mi to ili ne, krunica je često način na koji se upravo bjezi od susreta s Bogom. Osjećaj da činimo nešto dobro, da Bogu dajemo nešto što Crkva preporučuje, a onda to valjda znači da je to Bogu drago, jači je od savjesti koja poziva da damo Bogu sebe.

No ne da mi se o tome razglabati jer stavove onih koji brane krunicu (kao da ju ja napadam, kao što rekoh) su mi znani i ne da mi se ponovo slušati (čitati) političke govore o tome što bi krunica trebala biti u savršenom svijetu. Mene zanima što ona jest ovdje u svijetu ljudi. Mene zanima malo više truda uložiti u razmišljanja o tome što i kako dajemo Bogu.

Imam prijatelja koji je protestant i često mi "spušta" za razne stvari u Katoličkoj Crkvi za koje, ruku na srce, ima često pravo. Između ostalog ima izreku: "Religija je ono što ostane kad Bog ode". Evo, svima nama na razmišljanje. Molitva treba biti susret sa živim Bogom, ali koliko doista jest?
sike

PostanoPostano: pon 26 srp 2004, 12:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Frajeru,niti ja tebi ne politiziram niti ne koristim neke šablonizirane i otrcane nazive za neke stvari.Ako ti kazem da je molitva krunice za mene susret sa zivim Bogom,onda to doista meni jest,sto ne znaci da mora tako biti za sve vjernike ili za vecinu. Pa ti to onda uzmi tako kako hoces!
Ako po tebi krunica ne znaci nista,onda niti jedna molitva ne znaci nista,jer molitva je susret s Bogom,a kakvim moze biti nego zivim.Jer ako to nije tako,cemu onda molitva?kako bi onda Boga dozivjeli nego kroz molitvu? Molitva je zapravo preispitivanje sebe,da vidimo što (ni)smo to Bogu dali.A i ja pitam tebe:sto mi sve mozemo Bogu dati,da bude "zadovoljan"?Zar jedna molitva,zvala s eona krunica ili nekako drugacije,nije li jedan dar koji ce Bog rado prihvatiti?
Ulaskom u svaku Zdravomariju ulazimo u otajstvo Marijina i Isusova zivota i onda o tome razmatramo.
Nemoj misliti da sam fanatik u molitvi,jer bez dobrih djela i naseg zalaganja sve to ne vrijedi.
Ovo nije moj napad na tebe nego samo o tome razgovaramo,ali sve što sam ovdje naveo nije neko citiranje vec necijih prijasnjih rijeci nego moje misljenje i gledište onako kako ja dozivljavam Boga.
frajer
isključen

PostanoPostano: pon 26 srp 2004, 13:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad razmišljam o Bogu tada pokušavam u Njemu vidjeti osobu kao što sam ja ili ti i pokušavam s Njime razgovarati kako mislim da bi ti volio da razgovaram s tobom. Normalno razgovarati. Normalno kao sa svakom drugom osobom, a s Njime još više kao s osobom jer On je prvi Osoba, a mi svi tek po Njemu.

Ocu reći, naglašava se pobožnost, naglašava se Božja "božanskost" pa često i pretjerano, kao da Bog ne želi da Mu pristupamo normalno, kao Njegova djeca, nego kao odrasli ljudi koji "razumiju" Njegovu božanskost i tako se prema Njemu odnose, kao prema velikom, ogromnom Bogu.

E sad, jedna se strana stalno naglašava, a druga se niti ne spominje, osim principijelno. O tome govorim ...
sike

PostanoPostano: pon 26 srp 2004, 13:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa u tome je stvar što si govorio! Isus nas je pozvao da budemo kao djeca. cisti, jednostavni, maleni.. Takvi moramo biti i u molitvi, da mu mozemo reci Tata i kazati mu jednostavno sve sto nam je na srcu. O toj molitvi govorim, a krunica je za mene takva molitva iz jednog razloga sto je marija prva odgovorila na Bozji poziv da bude poput djeteta. zato ju je i Bog izabrao da njegovog sina donese na ovaj svijet. zato mi je molitva krunice toliko draga i jednostavno,zato jer je marijina,a zelim biti poput nje: jednostavan, malen.. Bozje dijete koje ce s njim razgovarati i moliti ga jezikom i mislju djeteta.
BTB!
frajer
isključen

PostanoPostano: pon 26 srp 2004, 14:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Izvrsno, tad reci mu: "Tata".
Ne znam jesi li kad razgovarao s djetetom, pokušaj ako nisi, ali ne kao s djetetom, nego ozbiljno uvazavajuci ga potpuno (iako, tesko je naci neiskvarenu djecu, djecu koju "odrasli" nisu vec naucili sto i kako da pricaju) i vidjet ces da je njihov "Da" snazan i vleik kao planina, "Ne" jasan da jasniji ne moze biti. Ona nesto zele ili ne zele, nema muljanja. Ne znam zasto onda mi "odrasli" kazemo da smo poput djece kad molimo krunicu koja je ponavljanje kako god okrenuo. Djeca su direktna, tati kazu: "Tata", a mami "Mama". Kad su gladna kazu da su gladna ... Zar je moguće da ne primjećujemo da smo često poput djece instruirani da govorimo nešto, da izgovaramo riječi koje su kao plodonosne ...

Zasto tati ne reći tata, zašto Bogu ne reći tata, nego to činiti kako nas uče. Zar djete ne zna iskreno bolje reći tati tata, nego mi koji smo iskvareni svojim spoznajama kako se izrazava zahvalnost?

Vratiti se izvorima je tezak put, lakse se cini preuzeti gotova rjesenja, gotove formule ...

To je poput molitve Gospodnje (da budem aktualan) kad su pitali Isusa kako da mole on im nije rekao budite poslušni poput djece i molite ovako, nego je rekao da naj Bog Otac, da je On sva svetost, da nam oprosti naše grijehe i da nam da snage da i mi poput Njega mognemo opraštati svojim dužnicima. Kako bi pogrešno bilo misliti da će nas "Očenaš" spasiti, ili krunica.

Ne znam da li sam uspio objasniti o čemu pričam, jer sam dojma kako si u prošlom postu zaključio da si me razumio, čini mi se da nisi ...

I ne moraš se eventualno bojati, nisam protestant, katolik sam i to Hrvat katolik Wink
sike

PostanoPostano: uto 27 srp 2004, 8:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma, frajeru teško te je shvatiti ali mislim da sam tu negdje. Ja sam mozda takav, ne volim izmišljati toplu vodu kad vec postoji. Tako je i moj odnos prema krunici. Ako je Gospa toliko naglasava i kad se po toj molitvi dogadjaju takva obracenja u ljudskim zivotima, to mi je itekako dovoljno da zavolim tu molitvu i potpuno joj se predam. E sad je ovo gore i stvar Medjugorja, ali s time se ne mora nitko sa mnom sloziti jer ne moraju svi vjerovati da se dolje nesto dogadja. Svatko ima pravo izbora.
Da se ne shvati krivo, uz sve naucene molitve koje molimo, ne smijemo zanemariti ni osobnu, gdje najvise treba doci do izrazaja osoban kontakt s Bogom, ponajvise ovo s "Tatom". Mislim da je najbolji spoj osobne i zajednicke molitve i da jedna bez druge ne ide. Tako mi u svojoj zajednici objedinjujemo sve to:krunica,molitva casoslova,osobna molitva..
A sto se djece tice,sigurno ne reagiraju svi roditelji bas na prvu,tako da dijete mora vise puta nesto ponoviti i mami i tati piliti da bi nesto dobilo. Onda na kraju to ponavljanje ipak daje nekog rezultata i nije bez smisla..
Natty

PostanoPostano: uto 27 srp 2004, 9:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Katkad dok molim krunicu mislim kako je ponavljanje samo zato da nas održi "budnim", da smo svjesni što radimo i da nam olakša meditaciju. Jer za mene je to duhovna meditacija u kojoj katkada na pojedinim deseticama ostanem bez zraka od siline osjećaja. Teško bih to izvela bez ponavljanja.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.