HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 23 srp 2019, 13:50. Pogledaj neodgovorene postove
Referendum o umjetnoj oplodnji
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : kad pocinje zivot?

po oplodjenju 
96%
 96%  [ 32 ]
14-15 dana poslije oplodnje 
3%
 3%  [ 1 ]
2-3 mjeseca po oplodnji 
0%
 0%  [ 0 ]

Ukupno glasova : 33

Autor Poruka
igor

Spol: muško
PostanoPostano: čet 16 lip 2005, 10:04
PostNaslov : Referendum o umjetnoj oplodnji
Citiraj i odgovori

posto sam student politickih znanosti u bologni, ova tema o umjetnoj oplodnji mi se vrtila po glavi vec vise vremena.

naime, referendum je htio izbrisati neke zabrane iz vec postojeceg zakona. a bez tih zabrana moglo bi se "proizvoditi" koliko god embrija zelis, i poslije cak vrsiti istrazivanja na njima.

bile su mnogobrojne debate na televiziji. crkva se naravno ukljucila i pozvala vjernike da ne izadju na referendum, jer je to najefikasniji nacin da propadne ref. crkvu su poslije napadali jer ona navodno ne smije iznositi svoje misljenje oko ovako vaznih pitanja... Confused

necu vise duljiti,.
pisite sto mislite o ovome...

p.s. referendum je propao hvala bogu, i te zabrane su ostale..
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sike

PostanoPostano: čet 16 lip 2005, 12:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Po Božoj ljubavi u Njegovom smo planu prije nego mi i naŔi roditelji znamo za sebe.
zato mi je glupo tvrditi da život nastaje nakon nekoliko tjedana ili mjeseci,joÅ” Ʀe poĆØeti negirati sve do samog roĆ°enja.
Bog naÅ”im roditeljima daje tu slobodu da po Njegovoj ljubavi i oni nama daruju svoju ljubav - naÅ” život,pa zato od ĆØasa oplodnje mi jesmo!

Zadnja promjena: sike; pet 17 lip 2005, 12:49; ukupno mijenjano 1 put.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
petra

Spol: neodrešen
PostanoPostano: čet 16 lip 2005, 17:36
PostNaslov : Re: REFERENDUM O UMJETNOJ OPLODNJI
Citiraj i odgovori

igor napisa:

necu vise duljiti,.
pisite sto mislite o ovome...

p.s. referendum je propao hvala bogu, i te zabrane su ostale..

Naravno da život poĆØinje u trenutku oplodnje. Sva ova hajka koja se podigla protiv života i Crkve nije sluĆØajna. Pratim neke od naÅ”ih foruma...to je neshvatljivo kakvi se sve tamo stavovi iznose i kako se nas katolike napada za nazadnjaÅ”tvo, glupost, neznanje.

Nadam se da Ʀe u sluĆØaju eventualnog referenduma u Hrvatskoj rezultat biti isti. Ali nedopustivo je da je joÅ” uvijek na snazi zakon koji dopuÅ”ta pobaĆØaj i da mi svi glasujemo za stranke koje se ne izjaÅ”njavaju protiv tog zakona ili to urade samo u predizbornoj kampanji, a zapravo ne ĆØine niÅ”ta da se taj zakon ukine. TakoĆ°er ovo o umjetnoj oplodnji - zloĆØin se uvija u celofan znanosti. MeĆ°utim, trebalo bi skrenuti pozornost Crkvi da za javne nastupe bira elokventnije i struĆØnije osobe. Ovako, nespretne izjave i nastupi iritiraju onaj veliki dio neupuƦenih vjernika, posebno onih koji ne mogu dobiti djecu prirodnim putem.
Mladi - vi ste na potezu. Idea
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
fat drummer

PostanoPostano: čet 16 lip 2005, 20:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

anblivbl, crkva poziva gradjane da ne vrse svoju gradjansku duznost
e pa to je lijepo. ocekujem da ce berlusconi pozvat gradjane da ne odlaze na misu, jer eto to je najbolji nacin da se smanji promet nedjeljom
crkva fakta ne smije radit neke stvari, a ovo je jedna od njih. ako crkva nema dovoljno povjerenja u svoje vjernike da ce glasat kontra brisnja tih clanaka, e onda sine proso voz....

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
igor

PostanoPostano: čet 16 lip 2005, 23:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fat drummer, upravo pricas kao cijela ljevica u italiji, ukljucujuci komunisticku partiju..

crkva ima itekako legitimno pravo podsjetiti svoje vjernike sto je ono sto trebaju uciniti.. ne izaci na referendum je legitimno pravo, i na taj nacin se najbolje brani vec postojeci zakon... jer ako izadjes i glasujes i kazes NE na quesite referenduma, to ti je kao da si dao glas DA...

dok su pisali talijanski ustav nisu bez veze stavili KVORUM od 50 posto + 1 glas... bas zbog toga da bi gradjani svojim ne izlazenjem mogli obraniti dobre zakone...
fat drummer

PostanoPostano: pet 17 lip 2005, 7:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

igor napisa:
fat drummer, upravo pricas kao cijela ljevica u italiji, ukljucujuci komunisticku partiju..

crkva ima itekako legitimno pravo podsjetiti svoje vjernike sto je ono sto trebaju uciniti.. ne izaci na referendum je legitimno pravo, i na taj nacin se najbolje brani vec postojeci zakon... jer ako izadjes i glasujes i kazes NE na quesite referenduma, to ti je kao da si dao glas DA...

dok su pisali talijanski ustav nisu bez veze stavili KVORUM od 50 posto + 1 glas... bas zbog toga da bi gradjani svojim ne izlazenjem mogli obraniti dobre zakone...

so bejsikli, na listicu postoji samo DA, ali ne i NE
nisam upoznat s talijanskim ustavom i njihovim uredjenjem institute referenduma, tj jeli refrendum obvezujuci ili nije.. ako refernedum nije obvezujuci onda su talijani glupa nacija i nadam se da ce nestat uskoro. njihovi politiciari u tom slucaju imaju previse para. jer tko bi odrzao referendum i onda se odlucio protivi mozebitnoj volji biraca.

al evo

Title IV Political Rights

Article 48 [Voting Rights]

(1) All citizens, men or women, who have attained their majority are entitled to vote.
(2) Voting is personal, equal, free, and secret. Its exercise is a civic duty.
(3) The law defines the conditions under which the citizens residing abroad effectively exercise their electoral right. To this end, a constituency of italians abroad is established for the election of the Chambers, to which a fixed number of seats is assigned by constitutional law in accordance with criteria determined by law.
(4) The right to vote may not be limited except for incapacity, as a consequence of an irrevocable criminal sentence, or in cases of moral unworthiness established by law.

Article 75 [Referendum]

(1) When requested by 500,000 voters or by five regional councils, a popular referendum decides on total or partial repeal of a law or other acts with legal force.
(2) No such referenda are allowed for tax or budget laws, amnesties, pardons, or ratification of international treaties.
(3) Citizens entitled to vote for the house of representatives may also participate in a referendum.
(4) The referendum succeeds if a majority of those eligible have participated and if the proposal has received a majority of the valid votes.
(5) The law establishes procedures for referenda.

daklem, referndum je prosao ako je za njega glasala nadpolovicna vecina nadpolovicnom vecinom. referendum uredjuje poseban zakon.

e sad ti meni reci, kako to da crkva moze ic kontra odredbe ustava i pozivat gradane da se odupru svojoj gradjanskoj DUZNOSTI (civic duty)!!! zasto onda drzava ne bi pozivala gradajne da se odupru svoj vjernickoj duznosti
crkva ovdje na onom brdu kaptolu je zaprijetila svakom saborskom zastupniku automatskom ekskomunikacijom ako glasa za zakon kojim bi se legaliziralo nesto sto sad nije meritum rasprave. okej, ja cu onda zaprijetit, ako vrhovni monarh, svakom gradjaninu da odlazak u crkvu autom je razlog za gubljenje prava glasa. tko je za?

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
igor

PostanoPostano: pet 17 lip 2005, 9:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jako malo referenduma je proslo u povijesti ITALIJE...

ali konstituent je bas pazio na to da se zakoni napravljeni u parlamentu moraju CUVATI..

Zato je i predvidio dva nacina za cuvanje vec postojeceg zakona.. ili APSTINENCIJA, ili reci NE na kvezite referenduma..

zbog toga je sasvim legitimno i ne izici glasovati, jer ZIVOT SE NE SMIJE STAVLJATI NA GLASOVE!!!!

i Crkva naravno da smije reci svoje misljenje, pa onda nek se vjernici malo zamisle da li su pravi vjernici i da li vjeruju u ono sto CRKVA kaze, ili su takvi samo u slobodno vrijeme...
merkat

PostanoPostano: pet 17 lip 2005, 16:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Igor, to da se crkva ne uplice u tako vazne stvari mi je isto kao da kazu spasiocima da se oni nemaju kaj petljati po plazama.

fat drummer napisa:
anblivbl, crkva poziva gradjane da ne vrse svoju gradjansku duznost
e pa to je lijepo. ocekujem da ce berlusconi pozvat gradjane da ne odlaze na misu, jer eto to je najbolji nacin da se smanji promet nedjeljom
crkva fakta ne smije radit neke stvari, a ovo je jedna od njih. ako crkva nema dovoljno povjerenja u svoje vjernike da ce glasat kontra brisnja tih clanaka, e onda sine proso voz....

Fat, Neznam o kojem prometu govoris jel nedjeljom ljudi idu na mise najcesce pjeske posto u Itliji ima dovoljno crkava da je svima vise manje blizu. A i da je kojim slucajem promet gust koga bi to smetalo ako se nedjeljom ne radi kao za tjedna ?

Eto, danas sindikati pozivaju crkvu u pomoc za zalaganje o zabrani rada nedjeljom jel je registrirano 41 milijun !!! neplacenih sati nedjeljom cime se izrabljuju radnici.
Kad je Bozanic ukorio ljude koji su dizali plakate o Gotovini svi politicari su se divili mudrosti crkve i pohvalili njenu ulogu u drustvenom zivotu i priblizavanju europskoj uniji, bit cu precizan , nas predsjednik je to naglasavao. Kad je ta ista crkva zabrinuto priupitala vladu kako napraduje taj put u europu nas dragi predsjednik je izjavio da sta se crkva mijesa tamo gdje joj nije mjesto.
Trebam li sta dodati ?!

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
fat drummer

PostanoPostano: sub 18 lip 2005, 10:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

karikiranje, my dear merkat, karikiranje... zato primjer o dolasku u crkvu s autom.. mislim sto ti je svi znamo da nitko ne ide u crkvu.. uopce.. ikako.. ikad.. jer je tamo dosadno i ima gro male djece i fat drummer koji se vrpolji..
mislim, kakva je o referendum u kojem izlazak i glasanje NE ipak znaci da je referendum uspio i da su svi zapravo glasali DA. jel to italija ili kina?
sto se tice raa nedjeljom, mislim da je vec svima jasno da se rad treba dopustit. cemu branit rad? ako ga i zabranis opet ce se radit jer problem lezi u ekspoloataciji i ucjeni radnica. koja je razlika prijavit gazdu za rad nedjeljom ako si radio za male pare i ako si radio a zabranjeno je ako ces u oba slucaj bit otpusten?
da crkva zna ista o legislativi donosila bi zakone, ovako to ipak radi sabor (da znam nije bas neki primjer, al ponekad pogode koji zakon)

igor

PostanoPostano: sub 18 lip 2005, 12:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da, dobro si rekao fat drummer, zakone donosi sabora...

i kada se zeli na referendum dati jedan od zakone koji su previse bitni i u kojem je u igri direktno PRAVO NA ZIVOT, ljudi imaju pravo apstinencijom pokazati svoje neslaganje da se ZIVOT STAVLJA NA GLASOVE...
fat drummer

PostanoPostano: sub 18 lip 2005, 14:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mda, a zasto onda nema referendum o zabrani pusenja. to sto mene truju svaki dan briga vas, jel nebrigaci* jedni!
gdje je referndum o kacigama na motorima?
gdje je referndum o azbestnoj izolaciji ili olovnim bojama...
helouuu, jal vi znate cemu sluzi referndum. sada cu se umilostiviti i otkriti vam. TOCNO NICEMU!!!!
a) imamo zakondavno tijelo koje placamo bebeno skupo (da nekazem nesto sa j...)
b) narod je glup... da narod je glup i povodljiv (ne ja nisam pripadnik naroda). najpametnija recenica ikad izrecena o referndumu je za divno cudo izasla iz ustiju profesora i to jednog s pravnog fakulteta. prof. horvatic je rekao jednom rekao(hahahahahaha) da bi sutra mogli izglasat smrtnu kaznu na referendumu ovisno o tome kakav ce bit film na tv-u noc prije. ako ce bit film o vsestrukom pedofilu/mazohistu/sodomistu/ubojici/hdzovcu/dinamovom igracu/piromanu/sadistu/pigistu koji je silovao ubio i zatim od koze petnaestero casnih sestara napravio odijelo sutra bi imali smrtnu kaznu za prebrzu voznju!
mislim ko je ljudima dao demokraciju? ja sigurno nisam!
pravo na zivot? mislim kaj je to pak sad? postoji li pravo na smrt kao nalicje prava na zivot? postoji li obveza na zivot... dajte nemojte izmsljat prava, to je ko ono glupo pravo glasa ili pravo na izrazavanje misljenja. pravo na slobodu vjeroispovjesti, pih, pih kazem! uclanite me danas u hdz ak ovo nije istina: nema niti jednog prava, al niti jednog, koje nema iznimku od svog dogmatskog neimanja iznimki i koje se ne krsi svjesno i savjesno svaki dan u vise navrata i prije dorucka!

uzivajte, idem raspisat narodnu petciju za ukidanje refernduma (steta sto je narodna peticja ukinuta)

*da to je prava rijec, screw you, you bastards

merkat

PostanoPostano: sub 18 lip 2005, 22:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fat drummer napisa:
karikiranje, my dear merkat, karikiranje... zato primjer o dolasku u crkvu s autom.. mislim sto ti je svi znamo da nitko ne ide u crkvu.. uopce.. ikako.. ikad.. jer je tamo dosadno i ima gro male djece i fat drummer koji se vrpolji..
mislim, kakva je o referendum u kojem izlazak i glasanje NE ipak znaci da je referendum uspio i da su svi zapravo glasali DA. jel to italija ili kina?
sto se tice raa nedjeljom, mislim da je vec svima jasno da se rad treba dopustit. cemu branit rad? ako ga i zabranis opet ce se radit jer problem lezi u ekspoloataciji i ucjeni radnica. koja je razlika prijavit gazdu za rad nedjeljom ako si radio za male pare i ako si radio a zabranjeno je ako ces u oba slucaj bit otpusten?
da crkva zna ista o legislativi donosila bi zakone, ovako to ipak radi sabor (da znam nije bas neki primjer, al ponekad pogode koji zakon)

Nije karikiranje, karikiranje je navodjenje primjera koji bi bili samo statisticki primjer da je sve moguce a ja pisem u ovom slucaju vrlo konkretno.
Neznam kaj svi pisete kako nitko ne ide u crkvu kad su crkve pune nedjeljom a cak i radnim danom u 19 u mojoj (Palmoticeva) te prije toga jos ujuro ima par misa(4 cini mi se ).
I mozda je tebi dosadno u crkvi, meni nije, i ak ti je dosadno tam kak ti nije tu ?
a sta se tice talijanskog referenduma crkva je predlozila biracima d ane izadju jel je njihov zakon takav da ako ne izadje dovoljno ( neznam je to bilo 30 % ) biraca da se u tom slucaju nece dogoditi promjene zakona koji je prije par godina kod njih stupio na snagu. A promjene su bile usmjerene na ugrozavnje zivota o kojem je Igor pricao i u tom slucajeu se slazem s njim JEL NITKO NEMA PRAVO STAVLJATI ZIVOT NA REFERENDUM, nit JADRANKA KOSOR NIT BORIS MIKSIC koji su to u kampanji tako naglasavali a da o meskeu nit ne pricam...

merkat

PostanoPostano: sub 18 lip 2005, 23:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fat drummer napisa:
mda, a zasto onda nema referendum o zabrani pusenja. to sto mene truju svaki dan briga vas, jel nebrigaci* jedni!
gdje je referndum o kacigama na motorima?
gdje je referndum o azbestnoj izolaciji ili olovnim bojama...
helouuu, jal vi znate cemu sluzi referndum. sada cu se umilostiviti i otkriti vam. TOCNO NICEMU!!!!
a) imamo zakondavno tijelo koje placamo bebeno skupo (da nekazem nesto sa j...)
b) narod je glup... da narod je glup i povodljiv (ne ja nisam pripadnik naroda). najpametnija recenica ikad izrecena o referndumu je za divno cudo izasla iz ustiju profesora i to jednog s pravnog fakulteta. prof. horvatic je rekao jednom rekao(hahahahahaha) da bi sutra mogli izglasat smrtnu kaznu na referendumu ovisno o tome kakav ce bit film na tv-u noc prije. ako ce bit film o vsestrukom pedofilu/mazohistu/sodomistu/ubojici/hdzovcu/dinamovom igracu/piromanu/sadistu/pigistu koji je silovao ubio i zatim od koze petnaestero casnih sestara napravio odijelo sutra bi imali smrtnu kaznu za prebrzu voznju!
mislim ko je ljudima dao demokraciju? ja sigurno nisam!
pravo na zivot? mislim kaj je to pak sad? postoji li pravo na smrt kao nalicje prava na zivot? postoji li obveza na zivot... dajte nemojte izmsljat prava, to je ko ono glupo pravo glasa ili pravo na izrazavanje misljenja. pravo na slobodu vjeroispovjesti, pih, pih kazem! uclanite me danas u hdz ak ovo nije istina: nema niti jednog prava, al niti jednog, koje nema iznimku od svog dogmatskog neimanja iznimki i koje se ne krsi svjesno i savjesno svaki dan u vise navrata i prije dorucka!

uzivajte, idem raspisat narodnu petciju za ukidanje refernduma (steta sto je narodna peticja ukinuta)

*da to je prava rijec, screw you, you bastards

brijem da neke stvari jesu a neke nisu za referendum...ako neki narod zeli iskoristiti pravo na vlastitu drzavu cini se ok iako bi se dalo raspravljati ali koji mrtvi referendum kad netko nekoga ugrozava kao npr pusaci, tvornice azbesta i sl. Tu nema price. Jel nitko nema pravo na referendumu ugroziti tudje pravo, tako i pravo majke na svoje tijelo kad u njenom trudnom tijelu je novo tijelo s svojim pravima jel zar netko moze imati dva tijela ???

ovo kaj je tvoj profa izjavio stoji, mi smo priglup i povodljiv narod, zato mediji kontroliraju i ispiru mozak ljudima a sociolozi proucavaju trenutno bilo naroda i upucuju na korake mocnima kako djelovati, nesto kao da s stetoskopom raznim probnim balonima vide dokle sezu nase granice strpljenja i koliko mozemo biti glupi....a ponoviti cu sta je Einstein rekao..." samo su dvije stvari beskonacne, svemir i ljudska glupost, jedino sto za svemir nisam siguran" ...

fat drummer

PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 13:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mislim ljudi bi svasta na referndum...
npr. euro ili kuna
eu ili ne-eu
omjetna oplodnja ili ne
ĆØ ili Ʀ

bejskli sve to je nista jer biras izmedju supljeg i praznog. tvoj stav prema umjetnoj oplodnji moze bit kakv god je, al na kraju dana odlucivanje na referndumu o tome je glupost. ko prvo imamo sabor, ako sabor odluci oprat ruke od donosenja takve ili neke slicne odluke onda cemo ga raspustit i uvest neposrednu demokraciju pa cemo se svi skupi na trgu i dizat ruke.
jel ikada sud rekao: znate kaj decki, ja nemrem donjet neku pametnu presudu, pa nek vam narod sudi, jeste za?

talijani se moraju ozbiljno zabrinut za svoj parlament. naime, moje kratko iskustvo mi govori da se referdnum raspisuje kada znas da ce dovoljan broj biraca izac na referndum (osim ako nije drzavotvorni kada je u vecini slucajeva obvezatan)... na talijanski nije izasla ni polovica potrebnih biraca. izvodim sljedece zakljucke: parlament je htio tankirat taj prijedlog al nije imao hrabrosti ili italija ima puno previse para

merkat

PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 14:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fat dragi, ti kao buduci pravnik , sudac, advokat malo lutas s pojmom i smislom referenduma...
Nekako mi se cini da u njemu ne vidis smisao nego sve prepustas saboru i vladi. ( Zasto se ja ne zovem Vlado ?)
Al zar referendum nije oblik demokracije. Zar hrvatska neovisnost niej izglasana referendumom i tako nekima omogucila vlast, mislim pritom na sve koji vladaju ovih 15 godina jel su sve to skvadra.
Zato je ok da i ostane moc udlucivanja naroda referendumom. Al jasno je za koja pitanja.
Ionako stranke koje dobiju povjerenje raznim neprirodnim koalicijama prevare birace pa bar taj referendum da ostave kao mrvice demokracije.

Nece naravno narod na referendumu odlucivat o nekim vanjskopolitickim pitanjima ili o proracunu sto je duznost sabora, vlade...
Ali o nekih vaznim zivotnim unutarnjim pitanjima koja su skakljiva jasno je da je referendum najbolja opcija. Iako neke stvari kao zivot nisu za referendum. To nije znao nit Poncije a neznaju nit ovi nasi.

igor

PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 16:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

referendum nije za donosenje zakone, vec samo za ukidanje odredjenih odredbi odredjenih zakona..
ukoliko se referendum zeli postaviti iznad sabora, taj referendum se onda odbacuje u samom startu...

u italiji, vec postoji zakon o zabrani pusenja, a nadam se da ce to napraviti i u hrvatskoj, pa i kod nas u vojvodini...

demokracija je dobra stvar, a bas zato sto je narod glup (u cemu se slazemo) postoje predstavnici tog naroda koji su tamo da donose odluke... e sad, to je posebno pitanje koliko su ti predstavnici strucni.. ali mogucnost za strucnost postoji...

sto se tice prava... postoje mnoga prava, od kojih je jedno univerzalno PRAVO NA ZIVOT... to pravo se mora uvijek balansirati s drugim pravima i tako dolazimo do raznih zakona... i ja sam protiv pusenja na zatvorenim mjestima jer mislim da se na taj nacin ugrozava pravo na zivot drugih ljudi... neki to izgleda jos uvijek ne smatraju te stoga nije jos donijet taj zakon...

i na kraju, REFERENDUM i dalje ostaje jedno od bitnijih vidova direktne demokracije... mada se ne mogu uvijek donijeti izravne odluke (kao u ovom slucaju, sto je i pravicno) on ima uvijek KONSULTACIJSKU ulogu... dakle, pomaze sabora vidjeti kakvo je raspolozenje u narodu oko odredjenih bitnih unutarnjih i vanjsko-politickih pitanja.. primjerice, ja bih uvijek vladine odluke o ulazenju u rat stavio na referendum...

sto se tice hrvatske nezavisnosti, mislim da se u tom slucaju nije radilo o referendumu, vec o PLEBISCITU, jer to glasovanje nije bilo predvidjeno po vazecem ustavu... te se stoga prica o PLEBISCITU, odnosnu jos jedan instrument direktne demokracije preko kojeg se narod pita o raznim bitnim pitanjima za drzavu ali koja nisu predvidjena ustavom ili zakonom...
fat drummer

PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 16:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ljudi malo previs briju na demokraciju... referndum moze bit za bilokoavu odluku, od ustavotvorne do drzavntvorne, moze se odlucit o bilokakvom prijedlogu! al o bilokakvom!
referndum makar bio izglasan (npr zabrana koristenje imena slavoljub za pudlice) ne mora bit prihvacen, ili mora ovisno o zakonskom uredjenju refenduma
o cemu se na referndumu moze odlucivat
hocemo li ejro
hocemo li u eu
hocemo li uc u drzavotvornu zajednicu sa novim zelandom
hocemo li izaci iz drzavne zajednice sa jugom

zakon moze cak propisat da pojedini referndumi i nihove odluke budu mandatorne, a da neki ne budu obvezujuci

igor napisa:
primjerice, ja bih uvijek vladine odluke o ulazenju u rat stavio na referendum...

cestitam ubio si nas, nadam se da si sretan! ko prvo vlada je proglasila rat, majku joj njenu, a to ne smije, ko drugo dok smo mi odrzavali referndum blufonci su dosli vec do daruvara i sad se goste nasim mrtvim tijelima (buahahahahahahahaha, smiju se blufonci)
ajmo ne mislit da su referendumi dobri, jer da jesu bilo bi ih svaki dan po pet komada...
da hrvatska je referndumom izasla iz prekrasne juge, al to bi joj malo koristilio da se nije obranila na ratistu
referndumi, pih, jos bi vi i plebiscite..

merkat

PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 18:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Igore plebiscit je smo forma koja oznacava apsolutnu vecinu, a referendum nemoze bit informativna anketa jel tada nije referendum.

Fat , nisam posve siguran da je nasa vlada ioako sse zvala ratna proglasila rat. Jos mi je to nekeko neodredjeno ostalo jel je bilo vise izrazavanja.

fat drummer

PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 18:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne radilo se o tome da je igor napisao da vlada proglsava rat sto moze samo u npr nr kini ili magiclandofutteridotsandhdzsuportters
u rh to radi sabor, sabor odlucuje o ratu i miru

igor

PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 20:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

izvinite sto nisam precizirao stvari...

mislio sam o ovom novom tipu rata, PREVENTIVNOM RATU...
a napisao sam da vlada odlucuje o tome, jer je doista tocno da vlada donosi inicijativu, a gotovo uvijek je vlada i ta koja ima vecinu u parlamentu...

dakle, kako bih bio jos precizniji, VLADAJUCA VECINA...

primjerice, u italiji je na vlasti bio berlusconi, i on je odgovoran za to sto su talijanske snage otisle u iraq... i ja bih ipak za takvo sto pitao narod, koji bi bio naravno protiv.

drugo je rat u izvanrednim okolnostima..

vidim da ne znate sto je plebiscit... al dobro... vjerujte mi da je to ono sto sam rekao, jer sam studirao takve stvari na fakultetu..
igor

PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 20:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i da, referendum moze biti KONSULTACIJSKI, jer je to jedan tip referenduma... ti to nazovi i anketa ako zelis, ali ja ipak drzim da su to dvije razlicite stvari...
ima vise vrsta referenduma.. neke vezuju zakonodavnu vlast da izvrsi neke promjene, dok drugi imaju samo savjetodavnu ulogu..
fat drummer

PostanoPostano: ned 19 lip 2005, 21:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

gle slanje trupa u irak i rat nije jedno te isto. vlada je krhka stvar, pogledaj samo sanaderovu. na okupu ju drze srbi i penzioneri. druga je stvar kad imas svoju vecinu u saboru, a jos je treca stvar kad se govori o ratu!

u rh sto se toga tice referndum i njegovim rezultati su obvezujuci, pogotovo ako su na drzavnoj razini. referndum moze bit organiziran i na lokalnoj razini al to je druga prica.

nata

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 22:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Glasam za prvi odgovor, a onima koji zastupaju druga miÅ”ljenja ('feministice', 'ljeviĆØari', 'humanisti', 'ateisti' i drugi) trebalo bi objasniti da, kad veƦ ne razmiÅ”ljaju krÅ”Ć¦anski, barem posluÅ”aju Å”to znanost o tome kaže, a to je da je u trenutku zaĆØeƦa veƦ odreĆ°en spol, inteligencija i tjelesna visina.

Barem sam ja tako uĆØila na faxu..(uĆØili su me isti oni koji su stavljeni u zagrade)..ako su lagali mene, i ja lažem vas....

A Å”to se tiĆØe izlaženja na te referendume, plebiscite, i sl. davno sam rekla kako ni mi ovdje kod nas ne bi trebali iziƦi npr. na izbore, tj. bojkotirati ih i tako dati do znanja da nam je dosta laganja, prijevare i vuĆØenja za nos. Mislim da je bojkot u redu kad je u pitanju neÅ”to ovakvo. PoruĆØujeÅ” im da ih apsolutno ignoriraÅ”. E, sad, kakve su pravne posljedice - nemam pojma.

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
fat drummer

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 8:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nema pravnih posljedica, nismo mi australija gdje je glasanje mandatorno. bojkot je okej, ako zelite bit pasivni, al guranje glave u pijesak nikada nikog nije spasilo osim onog covjeka kojem je gorjela glava pa ju je gurnuo u pijesak i tako se spasio (imajte na umu da sam ovo izmislio)
radi se o tome da nitko ne moze gradjane ove ili neke druge drzave nagovarat i to jos sa stajalista morala da je glasanja na bilokakvim izborima pogresno ili lose! ovdje se ne radi o izboru manjeg od dva zla kao na nasim predsjednickim izborima, vec o decidiranom referendumu s mogucim odgovorima DA ili NE!
nema tu odgovora: mozda nisam siguran, ne znam nemam misljenje o tome ili evo vracam se za pet minuta. da ili ne! za ime malog debelog covjeculjka koji sjedi s blazenim osmjehom na faci (budhha) jeste li vi inteligentni ljudi koji mogu sami donjet svoje zakljucke koje ce te temeljit na svojim stavovima ili zelite gurat glavu u pijesak. ako zelite ovo drugo molim vas da zatrazite da netko oduzme vasu poslovnu sposobnost i da zivite pod necijim skrbnistvom cijeli zivot, ugodno je i bezbolno!

igor

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 9:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

totalno je legitimno ne izaci na referendum... i na taj nacin najbolje kazes sto mislis o takvim glupostima koje predlaze LJEVICA i KOMUNISTI...
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.