HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 25 kol 2019, 16:08. Pogledaj neodgovorene postove
Referendum o umjetnoj oplodnji
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : kad pocinje zivot?

po oplodjenju 
96%
 96%  [ 32 ]
14-15 dana poslije oplodnje 
3%
 3%  [ 1 ]
2-3 mjeseca po oplodnji 
0%
 0%  [ 0 ]

Ukupno glasova : 33

Autor Poruka
Angelus

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sub 18 kol 2007, 16:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:

Ŕto s onim zametcima koji nikada nisu bili
ni nikada neƦe biti implatirani (rok ĆØuvanja zametaka nije neograniĆØan)? ...
njihova eliminacija = ubojstvo ...

znaĆØi u tim zzamecima je problem?
da se svi implantiraju onda ne bi bilo problema?
klara napisa:
onim trenom kad dolazi do selekcije i jajnih stanica i spermija (od strane ĆØovjeka)
koji Ʀe se koristiti u postupku umjetne oplodnje,
identitet je itekako povjeren u ruke lijeĆØnika ...

al opet je pitanje sreƦe isto ko i kod prirodne oplodnje
klara napisa:
Å”to se tiĆØe priĆØice i prenatalne i perinatalne psihologije,
itekako je znanstveno utemeljneno i dokazano ...
vidim da voliÅ” guglat, pa proguglaj malo ...

volim ja goglat , ne znam ovdje Ŕto da tražim.
ti ideÅ” do toga da najranija sjeƦanja idu do trenutka oplodnje i da umjetna oplodnja može uzrokovati psihiĆØke traume.
stvarno neznam Å”to da upiÅ”em u google da mi tak neÅ”to naĆ°e i joÅ” da k tome da izvor ima neku težinu, pa sam te stoga molio za reference na to.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Angelus

PostanoPostano: sub 18 kol 2007, 16:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
Ova opravdanja koja daje Angelus sa velikim A da ne bude zabune Laughing su takva kao da branimo pravo na pobaĆØaj time Å”to ionako neke žene dožive spontani pobaĆØaj Wink
Tako možemo iƦi joÅ” dalje pa reƦi neke zloĆØeste ljude treba jednostavno ubiti jer njih ionako nitko ne voli a nama ĆØine zlo ( kradu, lažu, siluju, ubijaju itd) majko mila majko mila majko mila

ne vidim sliĆØnost.

namjera oplodnje, i umjetne i prirodne je ista : dijete
spontani pobaĆØaj i namjerni nisu po tom pitanju isti

PS: nikovi se ne razlikuju samo u poĆØetnom slovu Wink
ivoo

Spol: muško
PostanoPostano: sub 18 kol 2007, 16:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nije problem u zametcima nego u pristupu novome životu. Odakle tebi pravo da odreĆ°ujeÅ” tko Ʀe živjeti, a tko ne? Shocked Shocked Shocked
Dakle ne radi se tu o sreƦi, jer kad ti doživiÅ” prometnu nesreƦu, možeÅ” reƦi da nisi imao sreƦe, ali ako netko izvrÅ”i atentat na tebe reƦi da nisi imao sreƦe je malo nategnuto. Tu je ipak netko odluĆØio da ti viÅ”e ne treba da živiÅ” i to je zloĆØin Wink
A ako voliÅ” googlati kako kažeÅ” onda proguguglaj i otkrij kako se Å”titi život, kako se može pomoƦi ljudima. PreporuĆØam ti i ovaj forum i duhovni rast i lijepe teme za proĆØitati kako je napisao sike u drugoj temi. Pogledaj kutak za umorne. Tamo možeÅ” vidjeti kako te neki tekstovi mogu ispuniti i možeÅ” osjetiti neko zadovoljstvo, a ne biti umoran i onda nastojati i ubijati i opravdavati neke stvari koje ljudima služe samo da svoj besmisao pokusaju opravdati i sebi prilagoditi. Ali Å”to viÅ”e tzo nastojke obiĆØno su viÅ”e nesretniji. SreƦa je ipak negdje drugdje, sreƦa je u darivanju, a ne uzimanju, a pogotovo ne uzimanju života Wink I sam Krist nas uĆØi tome On je dao najsavrÅ”eniji primjer, On je dao svoj život za sve nas. To se zove LJUBAV
Angelus

PostanoPostano: sub 18 kol 2007, 16:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
Nije problem u zametcima nego u pristupu novome životu. Odakle tebi pravo da odreĆ°ujeÅ” tko Ʀe živjeti, a tko ne? Shocked Shocked Shocked

a gdje se to radi kod umjetne oplodnje.
stavi se viŔe pa se drži fige da bar jedan uspije.
svi koji se stave imaju istu Ŕansu.
ivoo

PostanoPostano: sub 18 kol 2007, 17:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Angelus napisa:
ivoo napisa:
Ova opravdanja koja daje Angelus sa velikim A da ne bude zabune Laughing su takva kao da branimo pravo na pobaĆØaj time Å”to ionako neke žene dožive spontani pobaĆØaj Wink
Tako možemo iƦi joÅ” dalje pa reƦi neke zloĆØeste ljude treba jednostavno ubiti jer njih ionako nitko ne voli a nama ĆØine zlo ( kradu, lažu, siluju, ubijaju itd) majko mila majko mila majko mila

ne vidim sliĆØnost.

namjera oplodnje, i umjetne i prirodne je ista : dijete
spontani pobaĆØaj i namjerni nisu po tom pitanju isti

PS: nikovi se ne razlikuju samo u poĆØetnom slovu Wink

InaĆØe ne volim dvaput zaredom pisati post a da nitko nije niÅ”ta napisao ali ovdje cu napisati da ne ostane neodgovoreno Wink
Naime ja se ne mogu složiti sa tvojom konstatacijom koja proizlazi iz ove tvoje logike da je namjera dijete a ta konstatacija bi glasila CILJ OPRAVDAVA SREDSTVO. Ne mozeÅ” ti radi jednog djeteta ubijati druge jer ti tu odredujes koji ce biti zaleĆ°eni Wink SliĆØnost sa pobaĆØajem možeÅ” vidjeti u tome da se mi ne bi odredili za pobaĆØaj da dijete nema manu. Dakle cilj ostaje i dalje dijete, ovaj put ima manu pa Ʀe mo uĆØiniti pobaĆØaj i pokuÅ”ati drugi put Wink Cilj je dijete i to zdravo dijete, a cilj opravdava sredstvo. To je sebiĆØno a svi znamo odakle dolazi ta sebiĆØnost, neÅ”to sam ti pisao o tome i u prethodnom postu.Mi krÅ”Ć¦ani katolici imamo ljubavi prema svakome životu prema svakomke ĆØovjeku koliko god on bio razliĆØit od nas ili možda ima neku fiziĆØku ili psihiĆØku manu. Svi smo mi djeca Božja stvoreni na Njegovu sliku i priliku, i nemamo pravo nikoga ubijati veƦ svakome pomoƦi pa tako i onima koji imaju neku manu pa i onu seksualnu npr homoseksualnu želju ili pak neku bolest npr djeĆØju paralizu itd.
ivoo

PostanoPostano: sub 18 kol 2007, 17:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Angelus napisa:
ivoo napisa:

a gdje se to radi kod umjetne oplodnje.
stavi se viŔe pa se drži fige da bar jedan uspije.
svi koji se stave imaju istu Ŕansu.

Hm, zar ovo nismo proÅ”li zar neke ne stavimo da se zaledu, mi ih ubijamo. Mi smo ih spojili i onda ubili, ipak ostavljam klari da nastavi pisati sa struĆØnog stajaliÅ”ta iako mislim da je dovoljno dobro pojasnila. A sad da komentiram ono da je razlika kod angelousa i tebe viÅ”e od poĆØetnoga slova istina je to Wink ali veƦina to samo primijeti i ja sam iz poĆØetka ĆØak sam bio zbunjen ali mozda ne znas ali zasita je zanimljiva stvar da ako stavis prvo i zadnje slovo a ostale pomijesas uglavnom ljudi ĆØitaju tu rijeĆØ toĆØno. To je zanimljiv podatak. idmeo sad mlao ĆØiatti drgue teme Wink InaĆØe se to meni ĆØesto dogodi u mojim tekstovima, to primijetim kad ponovno ĆØitam Å”to sam napisao ali mi se ne da prepravljati Neutral
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 18 kol 2007, 18:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Angelus, odgovori na ovo pitanje iskreno sam sebi:

prihvaƦaÅ” li ti u svom životu Boga kao jedinog Stvoritelja,
kao jedinog Gospodara nad životom i smrƦu?

ako je odgovor negativan,
onda je bilo kakva rasprava bespredmetna i besmislena ...

ako je kojim sluĆØajem potvrdan,
onda preispitaj koliko si bio iskren u preispitivanju samoga sebe ...

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Angelus

PostanoPostano: ned 19 kol 2007, 10:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
Angelus, odgovori na ovo pitanje iskreno sam sebi:

prihvaƦaÅ” li ti u svom životu Boga kao jedinog Stvoritelja,
kao jedinog Gospodara nad životom i smrƦu?

ja sam sebi jesam iskreno na to odgovorio

klara napisa:

zaŔto?
pa nema moja osobna vjera ili ne-vjera veze sa raspravom o moralnosti umjetne oplodnje.
klara napisa:
jedinog Gospodara nad životom i smrƦu?

ovaj dio mi nije jasan.
ipak ljudski život ĆØovjek sam ima na koriÅ”tenje, a ni po katoliĆØkom uĆØenju ne znam da Bog život uzima. ImaÅ” tijelo s "rokom upotrebe" i doĆ°e jednom kraj. ak ga paziÅ” bolje bude dulje trajalo...
a ako život daje Bog, dao ga je i djeci roĆ°enoj umjetnom oplodnjom.
Angelus

PostanoPostano: ned 19 kol 2007, 10:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
neke ne stavimo da se zaledu, mi ih ubijamo

zato sam postavio pitanje da li je problem u tima koji se zaleĆ°uju. i da li bi bila prihvatljiva umjetna oplodnja da se svi stvoreni i upotrijebe kod oplodnje.
ivoo napisa:
mozda ne znas ali zasita je zanimljiva stvar da ako stavis prvo i zadnje slovo a ostale pomijesas uglavnom ljudi ĆØitaju tu rijeĆØ toĆØno.

hehe, znam .. sjetili su i mene nickovi na tu zanimljivu sposobnost ljudskog mozga
ivoo

PostanoPostano: ned 19 kol 2007, 11:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Angelus napisa:

klara napisa:

zaŔto?
pa nema moja osobna vjera ili ne-vjera veze sa raspravom o moralnosti umjetne oplodnje.

.

Ima, itekakve veze ima Wink VidiÅ” ako nije Bog taj gospodar onda je to valjda ĆØovjek i onda ĆØovjek odreĆ°uje, onda je ĆØovjek Bog tj on izvrÅ”ava ulogu Boga jer vjerojatno onda misliÅ” i da nema Boga. Tada covjek odreduje da se neki zalede i time ubiju. Tada ĆØovjek odreduje Å”to je u redu a Å”to nije Å”to je moralno a Å”to nije. Tada je to stvar dogovora ljudi ili mozda nametanja jednoga covjeka kojega svi slusaju pa njegova volja. Takvih primjera imaÅ” kroz povijest nebrojeno, možda da pogledaÅ” primjer faÅ”izma i nacizma, npr Hitler je odredio da odreĆ°ena skupina ljudi ne treba da postoji i naredio je njihovo eliminiranje. I to je sve bilo legalno po zakonu Wink Onda su se njima suprostavila druga skupina ljudi koja opet nije uzela Boga za gospodara života veƦ ĆØovjeka. ƈovjek je bio taj koji je odreĆ°ivao tko Ʀe živjeti a tko neƦe. Ovi zloĆØesti faÅ”isti su osuĆ°eni na smrt, ali i svi koji su stali na put novoj moralnosti i novom zakonu tj dogovoru odredeĆ°ene skupine koju joÅ” nazivamo, boljÅ”evici, komunisti itd. Milijuni ljudi su zavrÅ”ili u gulazima jer jednostavno nisu bili po mjeri novom pravednom poretku. I to je opet sve bilo po zakonu i legalno Wink
Angelus

PostanoPostano: ned 19 kol 2007, 16:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

legislativa jest stvar dogovora, katoliĆØko uĆØenje stvar Crkve, a univerzalnim moralom se bavi etika.
ne vidim kakve veze imaju moji osobni stavovi o Bogu s raspravom kako rijeŔiti pitanje umjetne oplodnje.

PS: ĆØini mi se da joÅ” niko nije odgovorio na pitanje.
kad bi se svi embriji upotrijebili i ne bi se zamrzavali , bi li umjetna oplodnja bila prihvatiljiva s Crkvenog stajaliÅ”ta ( u tom sluĆØaju ne odluĆØuje ĆØovjek koji Ʀe preživjeti nego prirodni odabir ko i kod prirodnog pokuÅ”aja zaĆØeƦa, ne prežive svi oploĆ°eni zameci )
ivoo

PostanoPostano: ned 19 kol 2007, 18:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa da si malo inteligentniji vidio bi kakve veze imaju tvoji stavovi, pogotovo kada dolaziÅ” na jedan forum gdje se vjeruje u Boga. Dakle ta etika koja se bavi univerzalnim moralom isto mora dati odgovor ima li ĆØovjek pravo raditi ono Å”to ima pravo raditi samo Bog ili da malo drugaĆØije napiÅ”em ako ne vjerujeÅ” u postojanje Boga, ima li ĆØovjek pravo odredivati tko Ʀe živjeti a tko ne ( ono o ĆØemu sam pisao u proÅ”lom postu, a za Å”to sam ti naveo samo neke primjere iz bliže povijesti, faÅ”iste, naciste, komuniste, boljÅ”evike) Da li onda to pravdati time jer se teži boljem druÅ”tvu i blagostanju ispunjenju želja naroda. Kod oplodnje se tu radi o potrebi za djetetom za nasljedstvom, Hitler je priĆØao o potrebi novih prostora za uzviÅ”enu arijsku rasu, samo treba odstraniti tumor druÅ”tva, hrome teÅ”ko bolesne itd, preživljavaju samo najaĆØi ( izmeĆ°u ostalih Hitler je progonio i homoseksualce), ionako bi oni umrli prirodnim putem. Tako i sada mi zaledujemo nekoga i samim time ga osudujemo na smrt. Sad opravdanje da bi oni ionako propali su isti kao da recemo homoseksualce treba pobiti ionako Ʀe oni umrijeti jednom. Treba uoĆØiti tu razliku. Zato kada postavljaÅ” pitanje trebaÅ” biti i realan, dakle normalno da je prihvatljivije ako nema ubojstva ali da li ti znaÅ” naĆØin da ne doĆ°e do ubojstva? Ta razlika izmeĆ°u ubojstva tromih jer ce oni ionako umrijeti i njihove prirodne smrti. Sad da li je tvoj intelektualni prag zaista tako nizak pa mnoge oĆØite stvari ne shvaƦaÅ” ( ĆØitam i onu drugu temu) ili ne želiÅ” shvatiti zaista nije fer da procjenjujem ovako javno. Ali samo mogu reƦi da ako je ovo drugo onda nisi fer ni poÅ”ten ĆØovjek i sudionik ovoga foruma, veƦ obiĆØan provokator Wink
Kristijan

PostanoPostano: ned 19 kol 2007, 19:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Crkveno nauĆØavanje o braku i o ljudskom raĆ°anju kaže da postoji Ā«neraskidiva povezanost, koju je Bog htio a ĆØovjek je ne može svojevoljno dokinuti, izmeĆ°u dvostrukog smisla braĆØnog ĆØina: smisla sjedinjenja i smisla raĆ°anjaĀ» (Humane Vitae). (...)

Ovo je s one stranice koju je klara linkala... Ja bih samo htio neÅ”to pitati, ali hipotetiĆØki...

Recimo da postoji naĆØin da se uzme samo JEDNA jajna stanica i jedan spermij, da se stvori JEDAN EMBRIO i onda stavi u maternicu jer je par ISCRPIO sve prirodne naĆØine zaĆØeƦa... I da se taj embrio nastavi razvijati...

Bi li bio grijeh ili nemoralno ili izigravanje Boga na ovaj naĆØin pomoƦi paru koji želi imati svoje dijete i ostvariti puninu svoje ljubavi? Jer tu se ne radi o svojevoljnom dokidanju veze izmeĆ°u spolnog ĆØina i zaĆØeƦa jer nemaju drugog naĆØina za dobiti svoje dijete.

S druge strane, sveƦenik u Å”koli nam je rekao jednom da Crkva opravdava poslijebraĆØni seks samo ako se on dogodi s namjerom da se stvori novi život. ZnaĆØi li to da oni parovi koji znaju da nema Å”anse da dobiju dijete ĆØine grijeh svaki put kad imaju snoÅ”aj? Ili nam je sveƦenik krivo objasnio, buduƦi da je u istoj reĆØenici spominjao i neplodne dane kao jedinu kontracepciju dopuÅ”tenu od strane Crkve. Ili sam ja garant neÅ”to krivo shvatio...

Vjerojatno sam off topic i trebao sam pitati kojeg teologa ali straÅ”no me zanima sve ovo jer studiram biologiju i genetika me zanima straÅ”no ali jedan sam od onih koji biologiju vidi kao izuĆØavanje Božjih ĆØudesa, ne kao manipuliranje životom...

"Pulsate et aperietur vobis!" (Mt 7,7)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
klara

PostanoPostano: ned 19 kol 2007, 19:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kristijane,
odgovor na ovo pitanje možeÅ” proĆØitati ovdje (klikni) ...

Angelus

PostanoPostano: uto 21 kol 2007, 3:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
Pa da si malo inteligentniji vidio bi kakve veze imaju tvoji stavovi

da sam malo manje inteligentan onda bih pribjegao vrijeĆ°anju Wink
ivoo napisa:
ima li ĆØovjek pravo odredivati tko Ʀe živjeti a tko ne

pa pitanje moje je bilo, na koji naĆØin se kod umjetne oplodnje odreĆ°uje od strane ĆØovjeka ko Ʀe živjeti u sluĆØaju da se svi embriji iskoriste
ivoo napisa:
Kod oplodnje se tu radi o potrebi za djetetom za nasljedstvom

jest , al zanimljiv mi je ovdije objaÅ”njen katoliĆØki stav da svaki par ima prirodno pravo na vlastitu djecu, il tako neÅ”to, nakon Å”to sam komentirao da puno djece ĆØeka na posvojenje i da njih prvo treba posvojiti jer mi se sebiĆØna ĆØini želja imati genetski svoje dijete... ( ne mogu sad citat naƦi, al ako hoƦeÅ” možeÅ” inzistirati pa potražim) mislim da mi je sneni tak nekaj objasnio
ivoo napisa:
Tako i sada mi zaledujemo nekoga i samim time ga osudujemo na smrt

i opet po valjda veƦ peti put ponavljam pitanje, da li bi bilo prihvatljivo da se svi iskoriste i ne zaledi ili uniÅ”ti namjerno ni jedan?
ivoo napisa:
Sad opravdanje da bi oni ionako propali su isti kao da recemo homoseksualce treba pobiti ionako Ʀe oni umrijeti jednom

ova teza ti je ko da veliÅ” da sve ljude treba pobiti jer Ʀe ionako umrijeti.

ivoo napisa:
Treba uoĆØiti tu razliku

svakako da treba. bitna je razlika da se kod umjetne kakvu sam predložio hipotetski ( da se svi embriji upotrijebe) nikog ne ubija, veƦ se svima daje ista Å”ansa koju dobijaju i kod prirodnog zaĆØeƦa.
tražio sam statistiĆØke podatke suprotne strane ako neko zna ( ja nisam uspio izgooglati) koliko embrija kod prirodnih pokuÅ”aja zaĆØeƦa umire kako bih potkrijapio ili opovrgnuo tezu iz prethodne reĆØanice.
ivoo napisa:
li samo mogu reƦi da ako je ovo drugo onda nisi fer ni poÅ”ten ĆØovjek i sudionik ovoga foruma, veƦ obiĆØan provokator

gle, nemoj sve shvatiti ko provokaciju. proispitujem stavove, kako svoje tako i tuĆ°e.
PS: zanimljivo bi ti možda bilo ĆØuti da sam ustvari protiv umjetne oplodnje, al iz nekih drugih razloga.. naveo sam neke inaĆØe veƦ ak malo bolje ĆØitaÅ” forum
Angelus

PostanoPostano: uto 21 kol 2007, 3:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
kristijane,
odgovor na ovo pitanje možeÅ” proĆØitati ovdje (klikni) ...

meni se ovdije ĆØini da se u postu na koji si stavila link izjendaĆØava seks s ljubavi.
ili mi se samo ĆØini?
( piÅ”e izostaje bitna komponenta u epruveti, koja? seks? ljubav je tu ako braĆØni par želi dijete iz ljubavi. jel seks nužan kao izraz ljubavi pa tek onda može dijete u ljubavi biti zaĆØeto?)
Mara

PostanoPostano: uto 21 kol 2007, 7:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

BraĆØna ljubav i spolni ĆØin su neodvojivi!

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
ivoo

PostanoPostano: uto 21 kol 2007, 12:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Angelus napisa:

ivoo napisa:
ima li ĆØovjek pravo odredivati tko Ʀe živjeti a tko ne

pa pitanje moje je bilo, na koji naĆØin se kod umjetne oplodnje odreĆ°uje od strane ĆØovjeka ko Ʀe živjeti u sluĆØaju da se svi embriji iskoriste

Hm mislim da ti je na to veƦ odgovoreno, da ĆØitaÅ” pažljivo postove naÅ”ao bi odgovor na to. Sad jel to radiÅ” iz zloƦe ili brzopletosti, povrÅ”nosti ne znam. Ali kad ti ja to napiÅ”em ti se onda vrijeĆ°aÅ”
ako nisi prije toga skužio onda ti evo joÅ” jednom moj citat iz zadnjeg moga posta Zato kada postavljaÅ” pitanje trebaÅ” biti i realan, dakle normalno da je prihvatljivije ako nema ubojstva ali da li ti znaÅ” naĆØin da ne doĆ°e do ubojstva?

Naravno da ti nisi na to odgovorio. To je isto kao da pitaÅ” treba li navjeÅ”tati evanĆ°elje Å”trumpovima. Prema svim saznanjima koja mi imamo Å”trumpovi su izmiÅ”ljeni likovi ali ti onda nastavljaÅ” a Å”to ako oni postoje jeli Isus i za njih umro?

Angelus napisa:

ivoo napisa:
Kod oplodnje se tu radi o potrebi za djetetom za nasljedstvom

jest , al zanimljiv mi je ovdije objaÅ”njen katoliĆØki stav da svaki par ima prirodno pravo na vlastitu djecu, il tako neÅ”to, nakon Å”to sam komentirao da puno djece ĆØeka na posvojenje i da njih prvo treba posvojiti jer mi se sebiĆØna ĆØini želja imati genetski svoje dijete... ( ne mogu sad citat naƦi, al ako hoƦeÅ” možeÅ” inzistirati pa potražim) mislim da mi je sneni tak nekaj objasnio

Normalno da svaki par ima pravo na vlastitu djecu, Klara je dala link za odgovor Kristijanu i tamo ti sve lijepo piÅ”e, a tvoja opaska da se seks izjednaĆØava s ljubavlju ti je Mara lijepo odgovorila a ja bih rekao da je to izraz ljubavi i braka nema bez ljubavi i samo jedna mala opaska Kristijanu ne bi ja rekao poslijebraĆØni seks, veƦ braĆØni seks. Kristijane evo kako ja shvaƦam ovo Å”to si pitao u dijelu o seksu u braku. Ja bih rekao da je grijeh ako se ide s namjerom da pod svaku cijenu ne dode do zaceca, kada se zatvara ta moguƦnost. Dokle god si otvoren za tu moguƦnost za zaĆØeƦe i stvaranje novog života ( podložan Božjoj volji) nije grijeh. Postoji i onaj stih iz jedne pjesme, ako je ljubav plodom urodila nek se dijete zove kao ja Wink Ljubav je dakle otvorena, ona nije sebiĆØna, ne hvasta se, ne nadima se, ne vrijeda nikoga, a novi život je plod ljubavi, neÅ”to najljepÅ”e Å”to nam Bog daruje;) Ljubav je otvorena za prihvatiti novi život. Zato kontracecioja nije prihvatljiva jer ona je prije svega izraz jedne sebiĆØne želje, ali u nekim sluĆØajevima može i biranje neplodnih dana biti grijeh. Želja za djetetom je prirodna ali postoje i oni parovi koji iz nekih razloga ne mogu imati djecu, i mislim da bi oni ako ne mogu nikako imati djecu najbolje bilo da posvoje neku djecu. A želja za vlastitim djetetom Angeluse nije sebiĆØnost, ja bih prije rekao da je sebiĆØnost ostaviti dijete i pobjeci od njega. Ali i to je boje nego ubiti dijete bilo pobaĆØajem bilo nakon roĆ°enja. Angeluse možda ne znaÅ” ali postoje ljudi koji imaju i vlastitu i posvoijenu djecu. Ne bi ja rekao da treba prvo sve posvojiti ( jer to je nerealna utopija, uvijek ce biti ostavljene djece), ja bih rekao da onaj tko ne može imati djecu da je najbolje da posvoji dijete, a ne da ide na umjetnu oplodnju

Angelus napisa:

ivoo napisa:
Sad opravdanje da bi oni ionako propali su isti kao da recemo homoseksualce treba pobiti ionako Ʀe oni umrijeti jednom

ova teza ti je ko da veliÅ” da sve ljude treba pobiti jer Ʀe ionako umrijeti.

U neku ruku i jest tako, tako su se uvijek zloĆØinci i diktatori takvom logikom koristili da odstrane one koji im ne odgovaraju. BaÅ” zbog toga je opasnost od umjetne oplodnje kada se dozvoljava i legaliziraju ovakva razmiÅ”ljanja, to vodi u propast i neĆØovjeĆØnost.
Angelus

PostanoPostano: sri 22 kol 2007, 2:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
BraĆØna ljubav i spolni ĆØin su neodvojivi!

naravno, ( ovo je ironiĆØno)
jer ako muÅ”karac npr. u braku doživi neku bolest pa bude impotentan il tak neÅ”to , braĆØne ljubavi viÅ”e nema jer nema ni seksa...
Angelus

PostanoPostano: sri 22 kol 2007, 2:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
Zato kada postavljaÅ” pitanje trebaÅ” biti i realan, dakle normalno da je prihvatljivije ako nema ubojstva ali da li ti znaÅ” naĆØin da ne doĆ°e do ubojstva?

pa napisao sam da kad se ne bi zamrzavalo onda to ne bi bilo ubojstvo....
ili?
ivoo napisa:
a ja bih rekao da je to izraz ljubavi i braka nema bez ljubavi

jest izraz, al ne jedini
ivoo napisa:
u nekim sluĆØajevima može i biranje neplodnih dana biti grijeh

a jel?
pa ili jest ili nije grijeh da se ide s namjerom da se sprijeĆØi zaĆØeƦe
a biranje plodnih i neplodnih dana je upravo to: namjerno spreĆØavanje trudnoƦe
istina, manje pouzdan, al ipak naĆØin kontracepcije
namjera je ista
ni jedna kontracepcija nije 100 posto pouzdana.
ivoo napisa:
A želja za vlastitim djetetom Angeluse nije sebiĆØnost

za mene jest.
pa nije ĆØovjek samo genetski materijal.
vlastito dijete može biti i ono posvojeno.
ivoo napisa:
ja bih rekao da onaj tko ne može imati djecu da je najbolje da posvoji dijete, a ne da ide na umjetnu oplodnju

mene viŔe zanima kolko je dobro troŔtiti ogrome novce ( i ne mislim pritom primarno na umjetnu oplodnju) za medicinski potpomognutu oplodnju.
ĆØini mi se da je link na koji mi je jedan dala Klara objeÅ”njava da je potpomognuta oplodnja u redu, a ustvari, ispravite me ako grijeÅ”im, taoĆ°er se ustvari ubijaju embriji u nekim situacijama , jer ako se ne varam postoji mala Å”ansa za uspjeÅ”nu trudnoƦu,
u ĆØemu je razlika toga i umjetne oplodnje?
klara

PostanoPostano: sri 22 kol 2007, 8:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Angelus napisa:

mene viŔe zanima kolko je dobro troŔtiti ogrome novce ( i ne mislim pritom primarno na umjetnu oplodnju) za medicinski potpomognutu oplodnju.

Å”to se tiĆØe love koja je u igri - odavno sam to spomenula ...
mislila sam da Ʀe ti biti jasnije neke stvari ...

Angelus napisa:
ĆØini mi se da je link na koji mi je jedan dala Klara objeÅ”njava da je potpomognuta oplodnja u redu, a ustvari, ispravite me ako grijeÅ”im, taoĆ°er se ustvari ubijaju embriji u nekim situacijama , jer ako se ne varam postoji mala Å”ansa za uspjeÅ”nu trudnoƦu,
u ĆØemu je razlika toga i umjetne oplodnje?

iako sam rekla da viÅ”e neƦu ni slova napisat na nekim temama
- na ovo ne mogu ne reagirat ...

angelus, ponekad imam osjeƦaj kao da zidu govorim(o)/piÅ”em(o) ...
raspravljaŔ i natežeŔ unedogled,
a ne vladaÅ” elementarnim pojmovima bitnim za razumijevanje ...
cijediÅ” komarca, a gutaÅ” devu ...

ono Ŕto se ovdje zove umjetnom oplodnjom
zapravo je samo jedna od metoda medicinski potpomognute oplodnje ...
i o tome smo ovdje raspravljali (o oplodnji in vitro
- IVF/ET (In vitro fertilization and embryo transfer) je metoda oplodnje
izvan tijela i prijenos zametaka u maternicu) ...
ostale metode su inseminacija i transfer gameta ili zigote u jajovod ...
i tu nema nikakvog ubijanja zametaka ...
inseminacija je onako narodski reĆØeno umjetno osjemenjivanje,
može se provoditi sa sjemenom supruga ili sa sjemenom nepoznatog donora ...
GIFT (Gamete intrafallopian transfer) je metoda intratubarnog odlaganja
prethodno izoliranih jajnih stanica i spermija na naĆØin da se u kateter
naizmjeniĆØno unose pokretni spermiji i jajne stanice (najviÅ”e dvije)...
IFT (Zygote intrafallopian trasnfer) je metoda kod koje se jajne stanice
inseminiraju u in vitro uvjetima, a nakon osamnaest sati
uredno oploĆ°ene zigote (najviÅ”e dvije) prenose se u jajovod...
dakle, to su metode potpomognute oplodnje ...

ali ni one nisu prihvatljive za krÅ”Ć¦anina (onog koji živi vjeru) ...
zato Å”to je u njima zaĆØeƦe odijeljeno od braĆØnog ĆØina ...

istina, magivekov odgovor na linku nije bio najprecizniji,
no magivek nije lijeĆØnik (isto kao Å”to je i pitanje bilo potpuno krivo formulirano,
jer nema razlike izmeĆ°u umjetne oplodnje i MPO) ...

ono Ŕto je magivek odgovorio, i na Ŕto je vjerojatno ciljano u pitanju
se ustvari odnosi na lijeĆØenje neplodnosti
- kada se lijekovima reguliraju odreĆ°ene smetnje,
no zaĆØeƦe se dogaĆ°a pri spolnom ĆØinu muža i žene ...
i stvaranje života je povjereno Božjoj volji ...

život poĆØinje trenutkom oplodnje,
a taj trenutak oplodnje je u MPO odreĆ°en i izvrÅ”en
od strane lijeĆØnika i laboratorijskog instrumentarija ...
ulogu Boga preuzeo je ĆØovjek ...
joÅ” jednom ponavljam: dijete nije i ne smije biti laboratorijski proizvod ...
a upravo na to ga svodi bilo koji od postupaka MPO ...
neki bolesni umovi su iÅ”li ĆØak tako daleko
da su vukli paralele izmeĆ°u Isusovog zaĆØeƦa i MPO,
jer je zaĆØet po Duhu Svetom ...

angelus, gle, mi tebi možemo unedogled objaŔnjavati
( isto kao da meni netko objaŔnjava zakone npr. kvantne fizike
- neƦu se ni trudit shvatit jer niti me zanima bit niti mi je važno u životu)

i - opet neƦeÅ” shvatiti (isto kao i na temi moj prijatelj je gay) ...
ne zato Å”to si ograniĆØen ili ...

onim trenom kad svoj život potpuno povjeriŔ u ruke Gospodinu,
kad vjeru i Njegovu RijeĆØ poĆØneÅ” živjeti
i to nastojiÅ” živjeti i kad prihvaƦaÅ” bez "ali"
(ne mislim pri tom na ovu temu, veƦ opƦenito
i vjeruj mi, znam Å”to govorim, jer nisam vjernik od roĆ°enja i po odgoju)

- tada Ʀe ti stvari biti jasnije i neƦeÅ” ni imati potrebu o njima
pokretati žuĆØljive rasprave i secirati unedogled ...

a sve do tog trenutka,
tapkat ƦeÅ” na mjestu i biti nalik ĆØovjeku
koji je upalio svjetlo, a zatim pokrio svoje oĆØi ...

Angelus

PostanoPostano: sri 22 kol 2007, 15:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

oprosti, ali samo sam komentirao post na koji si link stavila u okviru ove teme i sad sama priznala da nije post dovoljno precizan.
u postu se govorilo o potpomognutoj oplodnji a ne o lijeĆØenju neplodnosti i onda nemoj mene kriviti za greÅ”ku.
Angelus

PostanoPostano: sri 22 kol 2007, 15:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:

pa i spolnim ĆØinom ljudi odreĆ°uju kad Ʀe zaĆØeti
a ni jedno ni drugo nije pouzdano
sad to Å”to je laboratorijski toĆØno odreĆ°en trenutak, a kod prirodnog nije ( a ĆØini mi se da se i za to zna otprilike kolko treba spermiju da dopliva do jajne stanice), ne znaĆØi da je ĆØovjek preuzeo ulogu Boga
Angelus

PostanoPostano: sri 22 kol 2007, 15:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
ostale metode su inseminacija i transfer gameta ili zigote u jajovod ...
i tu nema nikakvog ubijanja zametaka

možda da potkrijepiÅ” statistiĆØki uspjeÅ”nost takvih metoda?
pa da se onda zna kolko zigota preživi....
klara

PostanoPostano: čet 23 kol 2007, 14:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Angelus napisa:
klara napisa:

pa i spolnim ĆØinom ljudi odreĆ°uju kad Ʀe zaĆØeti
a ni jedno ni drugo nije pouzdano
sad to Å”to je laboratorijski toĆØno odreĆ°en trenutak, a kod prirodnog nije ( a ĆØini mi se da se i za to zna otprilike kolko treba spermiju da dopliva do jajne stanice), ne znaĆØi da je ĆØovjek preuzeo ulogu Boga

da ti nacrtam i obojam - opet neƦeÅ” shvatit,
stoga se viÅ”e neƦu ni trudit ...

Citat:
možda da potkrijepiÅ” statistiĆØki uspjeÅ”nost takvih metoda?

zaista ne znam koja je to bolesna potreba da se
sve potkrepljuje statistiĆØkim podacima ...
postoji ona stara: statistika je (kao i politika) k**** ...
jedan do bola banalan primjer:
netko npr. nema love i jede zelje,
a netko brk masti buncekom ...
statistiĆØki gledano - jedu buncek sa zeljem ...

napisala sam na nekoliko tema:
veƦinu tih "znanstvenih referenci" o istraživanjima i statistiĆØkim podacima
možeÅ” okaĆØit maĆØku o rep,
jer su rezultati podložni tome koji je lobi financirao istraživanje ...

veƦ je toliko toga napisano
da zaista ne vidim smisla dalje prežvakavat veƦ reĆØeno ...

stav Crkve je takav kakav je ...
take it or leave it ...
Bog nam je dao slobodu ...
a na svakom pojedincu je da promisli i postupi po svojoj savjesti ...
u svakom sluĆØaju,
svoj svjetonazor formiram po Božjoj rijeĆØi i Njegovim zapovijedima,
a ne prema znanstvenim referencama i statistiĆØkim podacima ...

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.