HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 22 srp 2019, 16:48. Pogledaj neodgovorene postove
Oprostiti
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
fratar

Spol: muško
PostanoPostano: pon 25 tra 2005, 21:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

JA mislim da treba, jer Å”to ti znaƦi taj oprost ako ƦeÅ” ti skroz pamtiti i samo u sebi produbljivati tu ranu, a ako ta osoba to i ponovi ti mu/joj opet oprosti i zaboravi i do sedamdeset i sedam puta!

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveƦa je meưu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
zole

PostanoPostano: pon 25 tra 2005, 21:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hehe... ajde nastavite jos sam za i protiv argumantima... ili jednostavno sa svojim misljenjem... jer ima mnogo toga zasto da zaboraviti i zasto ne zaboraviti...

Srebra i zlata nema u mene, ali Å”to imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista NazareƦanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim Ʀete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
fratar

PostanoPostano: pon 25 tra 2005, 21:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E mene zanimaju oni zaÅ”to ne zaboraviti jer ja to baÅ” i nekužim, nije na nama da sudimo ljudima na bilo koje naĆØine, a time Å”to nekome nismo zaboravili, mislim da radimo baÅ” to!
Bog sve vidi i zna, ako on dopusti da nas osoba iznova s neƦim rani, sigurno i za to postoji razlog!

- to troje -

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
fratar

PostanoPostano: pon 25 tra 2005, 21:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lijepo reĆØeno Klara! pljesak pljesak
Ja sam pod ovim Å”to sam napisao mislio na ono kad nekome kažeÅ”:"OpraÅ”tam ti ali ti neƦu zaboraviti!", ovo Å”to ti napisala se svakako podrazumjeva! jako sretan

- to troje -

andjelcic
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 25 tra 2005, 21:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a, klara je danas malo jako usporena, tako da je citat bio ustvari odgovor na Zoletov post... jako sretan

Meni se zbilja nije dogodilo da nekom kažem da Ʀu mu oprostiti, ali ne i zaboraviti. I kad se dogodi neki "nesporazum", kad se sve primiri, nastojim nastavit tamo gdje smo prije toga stali. Sve ružno ostaviti iza sebe. Život je predragocjen da bismo ga potratili na ljutnju, zahlaĆ°enje odnosa meĆ°u ljudima koji su ga zajedniĆØki dijelili na bilo koji naĆØin. Ja sam i dalje tu za one koji su me povrijedili, a na njima je da odluĆØe jesam li im potrebna ili nisam. E, sad, lagala bih kad bih rekla da ne boli kad shvatiÅ” da nekom i nisi potreban. Boli, i te kako boli... Al, boli te i kod zubara, pa ne viĆØeÅ” (valjda). Ma joj, ne volim pisat o tome, jer zvuĆØi kao da hvalim sama sebe... Embarassed I nisam uvijek bila takva kakva sam sad, no kroz sve Å”to sam proÅ”la... ne bih o tome... Mislim da je ta sposobnost bezuvjetnog praÅ”tanja milost koju ti Bog dade iz samo njemu znanih razloga.

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
zole

PostanoPostano: pon 25 tra 2005, 21:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne mjesajte zaborav i zlopamtilo... dvije razlicite stvari!

Srebra i zlata nema u mene, ali Å”to imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista NazareƦanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim Ʀete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: pon 25 tra 2005, 22:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa i nismo... jako sretan ... ĆØitaj malo pažljivije... Laughing Laughing Laughing ... kasno je veƦ... Laughing Laughing Laughing...a možda i jesmo, a nismo toga ni svjesni... Wink

arkandeo

PostanoPostano: uto 26 tra 2005, 5:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U potpunosti se slazem s Klarom, ono sto je Merkat napisao ne cini se kao pravo oprastanje vise je bjezanje od problema.

Sad sto se oprastanja i zaboravljanja tice ne treba se nuzno nakon prastanja i zaboraviti. Kako je vec navedeno neke stvari se zaborave odmah, neke s vremenom, a neke se ne zaborave. To sto nismo zaboravili ne znaci da nismo oprostili. Neke stvari niti ne treba zaboraviti nego uzeti kao iskustvo i u neku ruku kao skolu za buducnost.

Tko je kao Bog?
frajer
iskljuĆØen

Spol: neodrešen
PostanoPostano: uto 26 tra 2005, 6:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Glede zaborava ... milsim da se ne treba forsirati. To je kao da se trudiÅ” zaspati, onda baÅ” ne ide. Ali uĆØini ostalo, opusti se, smiri misli ... i zaspat ƦeÅ”.
Svako dobro opraÅ”tanje ukljuĆØuje u jednoj mjeri i zaborav.

Na kraju krajeva, i pamƦenje mora biti zdravo i neloÅ”e.
Nije po definiciji loÅ”e pamtiti, ali pristup upamƦenju se može razlikovati.

Mislim da je bitnije od zaborava (a zaborav je po meni precijenjen kad se priĆØa o opraÅ”tanju) biti spreman prihvatiti od drugoga promjenu; makar uĆØinio ne znam Å”to, oĆØekujem, afirmativno, da taj netko može biti bolji, ĆØak svet.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 26 tra 2005, 12:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad te ista osoba povrijedi viÅ”e puta,a ti joj nakon svake nanesene rane nastojiÅ” oprostiti,znak je da te Gospodin kuÅ”a,da ispituje koliko možeÅ” opraÅ”tati i dalje,kad te uhvati kriza jer misliÅ” da Ʀe se ta osoba promjeniti a ona i dalje po starom iako si sve pokuÅ”ao.
70x7=bezgraniĆØno oprostiti. jesmo li spremni na to? TeÅ”ko je odgovoriti ali to možemo ako oprostimo danas i sutra opet..
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mash

PostanoPostano: uto 26 tra 2005, 19:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
TeŔko je odgovoriti ali to možemo ako oprostimo danas i sutra opet..

e vidiÅ”, Sike, me podsjetio upravo i na taj važan dio praÅ”tanja...koji se recimo dogaĆ°a meni...
naime, neki puta ne možeÅ” zaboraviti ne zato Å”to to ne želiÅ”, veƦ zato Å”to su rane joÅ” nezacijeljene (iako bih svom silom htio da jesu) i u tom sluĆØaju napasti rade svoje i zlo napda upravo tu gdje smo najslabiji- na sjeƦanja.... i jedino Å”to sam za sebe naÅ”la kao "lijek" ili naĆØin življenja u Miru i vjeri sa svime je da svaki dan iz nova opraÅ”tam i molim Gospodina da On to uĆØini u najdubljim dubinama moje duÅ”e kako bi oprost bio potpun... i kad god doĆ°u napasti samo Njemu sve predajem na Križ, On zna zaÅ”to je to i za koga je potrebno to trpljenje i hvala Mu Å”to uopƦe to mogu prikazati makar kao malenu žrtvu za Å”to je potrebno...

na žalost , ĆØovjek ne može preko svoje ljudskosti i kada to želi, no u tom ili tim sluĆØajevima, imamo Njega, jer Njemu je sve moguƦe i neka On nosi i sjeƦanja i praÅ”tanje, od nas -vjerujem- samo oĆØekuje da to želimo, oĆØekuje naÅ”u dobru volju i naÅ” "da"- da želimo oprostiti...

Kod teÅ”kih rana i zaborava mi uvijek na pamet padnu recimo primjeri sliovanja, zlostavljanja, ratnih zloĆØina kojih je bilo jako puno i ne možemo ih zvati ekstremima samo zato Å”to, Bogu hvala, možda nismo u toj skupini na taj naĆØin ranjenih ljudi... i to mora da je straÅ”no... sumnjam da je zaborav ikada tu na djelu, no iz nekih razloga i ne bi bilo dobro da je, a muku pokuÅ”aja praÅ”tanja istinski znaju samo oni koji su to proÅ”li i veƦ sama njihova volja da žele oprostiti sve -ih ĆØini svetima...

TeŔko je biti vjernik i zaista uzljubiti svoj križ i biti radostan, no uz to je i velika Milost i Dar!

evo, sada Ʀu napisati neÅ”to Å”to Ʀe se možda uĆØiniti pretjerivanjem, no evo, iznosim vam ono Å”to sam osjetila (ne znam niti ja kako) na jednoj Misi nedavno- a to je da i ja moram oprostiti svim onim nacistima, te ratnim zloĆØincima iz ovoga rata bez obzira Å”to nisu direktno ranili mene ili moje bližnje, no ranjen je moj narod i mnoge duÅ”e... i kada gledam sve te straÅ”ne slike, sva ta muĆØenja, logore, jedan Vukovar, proĆ°e me jeza, bijes, ljutnja, sramota ljudskog roda i shvatim da i ja moram oprostiti...
a kako mi je to - "opraŔtam im" bilo užasno teŔko izgovoriti na toj Misi i joŔ je i sad...
pa se onda pitam - a kako je tek onda onima koji su to proživjeli.... Jedino ĆØega se tu "hvatam" je- želim oprostiti, jer je i On oprostio viseƦi na Križu i to svima...

PraÅ”tanje je velika i duboka tema, to je jedan dio života koji ima tisuƦu strana... može se uvijek naƦi tisuƦu razloga zaÅ”to ne oprostiti, no dovoljan je samo JEDAN da to ipak želimo!

BVB

"Iskustvo nas uĆØi
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

merkat

PostanoPostano: uto 26 tra 2005, 20:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ajme koliko pisete, ko ce sve to polovit ' Laughing

Ponekad kad se ljudi razidju mozda i ne postoji neki veliki razlog ili nesto kaj bi se trebalo oprostiti, jednostavno dodje do toga da ne ide vise, da su razlike u shvacanjima nepremostivi pa se radjaju male carke koje smetaju a nema na vidiku promjena. Ne znaci da je sad jedna ili druga strana u pravu jel nije nit bitno, ljudi se mogu postovati ali nije nuzno da se moraju i " trpjeti ". Kad jedna strana odustane druga se osjeca povrijedjenom ali ne treba biti. Strana koja odustaje na neki nacin ustvari i spasava drugu od drugih i jos vecih razocarenja.
Primjetio sam da mnogi ljudi ne osluskuju potrebe drugih i ne primjecuju sto ih smeta makar ih se eventualno upozori, kao da gledaju samo sebe i jos misle kako su plemeniti. Al zemlja nije centar svemira, cak ni galaksije nit sunceva sustava. Ima mnogih planeta, svaka sa svojom putanjom i da i jedna skrene odu sve u propast. Kod ljudi nije bas tako striktno, treba uvijek ici u kompromise ali i to ima granice, nekad dodje do toga da je sve ustvari veci napor nego uzitak pa je najbolje stati na loptu,objasniti i prijateljski se razici. Ako to druga strana ne shvaca onda je to samo dokaz da voli samo sebe. Pogotovo opiminjanje kako ona pati a kao da ova koja se maknula nije ili ne pati. Kao da su sad oni koji prekidaju neku vrstu odnosa hladni kao kamen. Treba postivati svakog covjeka a ne shvacati smo one koji galame. Covijek koji suti najcesce ima puno vise za rec, ali suti, iz obzira.

Kaj se pak tice zaborava, to je jako relativno i tesko, kako kaze Frajer nema na silu. Kad god bi prije neke utakmuce pokusao spavati na silu nikada nebi zaspao i bio bi uzasno dodatno umoran, opterecen, sto se dogadja i kad silujemo zaborav. A on sam ili ostaje ili prolazi , makar prije bih rekao da zaspe, skrije se dok ga neko nepozvan ne probudi.
U nekim situacijama sam razmisljao kako mogu oprostiti ali tesko zaboraviti a kako je tek onima koji imaju jos drasticnije stvari. Covjek cesto misli kako su njegove stvari najteze ne okrecuci se oko sebe al kad dozivi tudja svjedocanstva( sto i nije neka utjeha ) pita se, kako j tek njima oprostiti a kamoli zaboraviti.

Na kraju kad pomislim da neke stvari nikada nebi mogao zaboraviti zamislim si jesam li los kao osoba ?
Tada se sjetim jedine utjesen pjesme kaoja ide otprilike ...
" Boze , kada se budemo sreli ja i ti, oci u oci, sjeti se da ja sam samo covjek, sjeti se da ja sam samo covjek, a ti, da si Bog ..." !!!

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: uto 26 tra 2005, 20:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad se budemo gledali oĆØi u oĆØi, kad se budemo sreli ja i Ti.
Sjeti se da sam samo ĆØovjek, sjeti se da sam samo ĆØovjek a Bog da si Ti!

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: sri 27 tra 2005, 11:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ima istine, merkat, u tome Å”to piÅ”eÅ”, i blic ĆØitajuƦi - odmah se slažem, al kad malo krenem promiÅ”ljati - opet mi djeluje sve nekako jednostrano... Pa onda ispada da se trebamo okružiti i komunicirati samo sa onima koji nam nisu nepotreban teret, a sve one koji nas svojim ponaÅ”anjem dovedu do toga da ih moramo trpjeti - lijepo izbaciti iz svog života, da nas ne bi nepotrebno optereƦivali... VeliÅ”, nepremostive razlike u shvaƦajima - hej, a zar ne postoji neÅ”to Å”to se zove kompromis? Zar nekog trebamo "trpjeti" samo zbog svog vlastitog užitka? I nije neka mudrost trpjeti one koji nam odgovaraju, to nam ne predstavlja nikakav napor... Ali, pustiti u svoj život i one koji nam idu na živce, one na koji nas bilo koji naĆØin iritiraju, one koji se s nama ne slažu, one koji su nam teret... prihvaƦati ih strpljivo (možda su baÅ” oni naÅ” križ?!) i svakodnevno im davati priliku da se poprave, i danas, i sutra, i prekosutra...

ZnaÅ”, podsjeti me ovo na Å”kolu - postoje dobri Ć°aci, al postoje i oni loÅ”i... Pa tako tima loÅ”ima neke stvari moraÅ” tumaĆØiti unedogled da bi ih shvatili... onima koji baÅ” i ne kuže od prve treba mnoge stvari ponoviti viÅ”e puta ako želiÅ” da iÅ”ta od toga upamte. Istina, onima kojima je otprve jasno Å”to želiÅ” reƦi postaje sve to zamorno. No, postoji neÅ”to Å”to se zove strpljivost. I ipak poluĆØi se na kraju krajeva ā€“ željeni rezultat. A Å”to ƦeÅ”? LoÅ”im Ć°acima moraÅ” stalno ponavljati jednu te istu lekciju, pa makar to bilo i dvije tisuƦe godina (veli tako jedna meni draga osoba...).

Ima nas i od jedne i od druge fele... i ne mislim da neki ljudi ne skuže odmah Å”to onaj drugi treba zato jer su sebiĆØni i misle samo na sebe... možda im je, jedostavno potrebno malo viÅ”e vremena da bi shvatili... I ĆØesto je potrebno iskustvo krivih koraka da bismo shvatili koji su pravi...

A dok ne shvatimo - ponavljajmo gradivo i molimo se ... niÅ”ta ne ide ne silu i preko noƦi... a od forsiranja ionako viÅ”e Å”tete nego koristi...

fratar

PostanoPostano: sri 27 tra 2005, 13:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svaka ĆØast Klara, a i svi ostali! Ja neƦu pisati puno, samo ovo:

oprostititi-zaboraviti, pa se sjetiti i opet oprostiti,.... previÅ”e uopƦe ovdje kompliciramo, kadkada je ljudima dosta teÅ”ko i oprostiti, a kamo li zaboraviti. Istina neke nas stvari viÅ”e povrijede, neke manje, ali uopƦe moƦi oprostiti zna biti velika stvar! Iako se uglavno slažem sa svima vama, mislim da prvo trebamo poraditi na samom opraÅ”tanju, a ako dovoljno puto oprostimo, nauĆØit Ʀemo i zaboravljati! Mislim da ne bi uopƦe trebali i razmiÅ”ljati na taj naĆØin treba li zaboraviti, neÅ”to hoƦemo, neÅ”to malo teže, ali ponavljam, prvi korak je u opraÅ”tanju!
Poznam ljude koji neke stvari nisu veƦ 5 godina oprostili niti zaboravili, to je tužno, ali ako netko nije u stanju oprostiti, kako Ʀe onda i zaboraviti!?
A opet ako onako od srca nekom oprostite, i ta se osoba uistinu kaje zbog uĆØinjenog djela velika je moguĆØnost da neƦe biti potrebe za zaboravljanjem!
Ako ta osoba to i ponovi, a vi ste bez obzira na sve sposobni iznova i iznova oprostiti, onda ste isto tako spremni i zaboraviti! A uvijek možete kako su neki veƦ i spomenuli lijepo porazgovarati s tom osobom i vidjeti u Ʀemu je zapravo problem, zaÅ”to se takve stvari ponavljaju i zajedniĆØki probati rijeÅ”iti, a u Božju pomoƦ sve je moguĆØe rijeÅ”iti(tko zna možda i postanete najprijatelji).
NauĆØimo prvo oprostiti, a tek se onda zapitati treba li pamtiti ili zaboravljati! Jer ako su obje strane spremne za prijateljstvo i razgovor, tad ni oprostiti, a ni zaboraviti neƦe biti teÅ”ko!

Eto ipak sam malo viÅ”e napisao, ali žalosti me kada vidim da ljudi godinam neznaju oprostiti stvari koje su se veƦ mogle i zaboraviti! place

- to troje -

andjelcic
pingi

PostanoPostano: čet 28 tra 2005, 9:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SviĆ°a mi se fratrova reĆØenica: "...ako ne možeÅ” oprostiti, kako ƦeÅ” zaboraviti?..." Mislim da je to poĆØetak i kraj svega.
merkat

PostanoPostano: čet 28 tra 2005, 12:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sve kaj je napisano stoji, pa svima je to jasno vjerujem. Samo je pitanje volje i spremnosti ulaska u kompromise.
Ali brijem da nisam shvacen potpuno. Ok je oprostiti ali cemu se druziti s nekim ako nema smisla ? Ne da nema smisla jel sve ima smisao i dobro i lose i nije nuzno da je nesto sad lose, jednostavno neke stvari ne donose dobro. Kaj sam ja trebao s 15 godina se druzit sa susjedom od 8 jel se zaljubila u mene. Dobro danas je ona komadic i pol al kaj sad Laughing .
Sumnjam da bi danas se polakomila Laughing
Mislim to je sad ekstremni primjer. Ili frend koji me stalno gnjavi da se druzimo a kriminalac je pa ga izbjegavam. Da budemo jasni to su sad ekstremi al smisao je da je nekad bolje se maknut jel je to bolje za opce dobro(uh, kako sam plemenit ). Lijepo je radit kompromise ali covijek se nekada pita zasto. Mozda svatko ima svoj put. Moras odabrat kojom ces stazom krenuti, mozda taj kome si oprostio ide nekim drugim putevima ?
I ustvari mozda nemas nit sto za oprostiti, jednostavno to nije to, bolje je da se ne druzite jel imas neki svoj mir i neke svoje krugove koje nedas ditrati nikome. I zasto bi bio kompromis na stetu tvog integriteta. Zasto covijek mora bit s nekim prijatelj da bi bio dobar. Nekada je dobro imati snage reci ne ( Benedikt XVI). Nekada ne stignes sve i moras imati prioritete, nekad mozes objasnjavati i vise od 2000 tisuce godina al ako ti objasnjavas a drugi tjera svoje, tko onda radi kompromise, samo ti. I zasto nebi mogao stati.
U zivotu sam se zaista druzio sa svim i svacim. Ne zamjeran nikome nista ( dal bas, hmmm) ok, ako ima sta oprostio sam davno, ne zaboravio al ne opterecujem me nis prevec, ali opet ne vidim smisao da se sa svima njim i danas druzim. Cemu ?
Mozda ima meni netko nesto za oprostiti a ja glupan pojma nemam. Svejedno kako bilo, neke zamjerke od prije mozda i pamtim i nebi se mogao druziti s nekim ljudima iz nekih razloga. Npr. s bivsom curom koja je udana .
Ali da mi bilo tko dodje jednoga dana s nekom molbom za pomoc siguran sam da bi im pomogao ali druzenje, to je vec samo ako im time pomazem !
Zasto to vrijeme nebi posvetio nekome za koga mislim da mu je potrebno?
Nije li to najbolji kompromis ?

klara

PostanoPostano: ned 01 svi 2005, 13:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kao Å”to laskavi "prijatelji" iskvare, tako i svadljivi "neprijatelji" ĆØesto poprave ĆØovjeka. Ali, Bog im ne naplaƦuje po onome Å”to po njima postizava, nego po onome Å”to su oni pri tom htjeli postiƦi.

jako sretan

Mash

PostanoPostano: sri 04 svi 2005, 19:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

IvanĆØiƦ je sinoƦ rekao neÅ”to jako lijepo, nisam ga osobno sluÅ”ala, ali mi je frendica rekla... Rekao je neÅ”to tipa ovog:

Trebate oprostiti... Trebate u svakome i onome koji vam je jako težak vidjeti makar trunkicu dobra... Kada vam je teÅ”ko, uvijek možete za tu osobu reƦi : " ... usprkos svemu, vjerujem da me njegove/njezine najveƦe dubine ljube..."

BVB

Rolling Eyes

"Iskustvo nas uĆØi

merkat

PostanoPostano: sri 04 svi 2005, 19:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja kad sam god oprostio nesto zesce nisam uopce imao namjeru. Uvijek je to ucinio onaj mudrac koji mi stalno nesto popuje kad se molim ili kad sam u crkvi. Tja, sta zna bit dosadan.... Confused

sike

PostanoPostano: sri 04 svi 2005, 22:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mash napisa:
Trebate u svakome i onome koji vam je jako težak vidjeti makar trunkicu dobra...

BaŔ tako..kad bi u svakoj osobi koja nas nagazi prepoznali ono dobro u njoj koje smo kad-tad imali prilike vidjeti,kako bi svijet bio lijepŔi!
ZaŔto ne pokuŔati?!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mash

PostanoPostano: čet 05 svi 2005, 21:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

treba se stalno truditi... a neki puta je to tak teŔko Mr. Green

BVB

"Iskustvo nas uĆØi

sike

PostanoPostano: čet 05 svi 2005, 21:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja imam tako jedno iskustvo iz zajednice.
Jedna osoba koja me oduÅ”evila svojom dobrotom,otvorenoÅ”Ć¦u,kasnije me i znala malĆØice nagaziti ali se,Bogu hvala,nastojim uvijek sjetiti tih lijepih trenutaka i sretan zaspati.
To mi je primjer za dalje,za susret sa svakim bratom i sestrom s kojima nam svima ne može uvijek biti lijepo ako oĆØekujemo da je samo na drugome da stvori tu lijepu atmosferu te da smatramo da ne smije pogrijeÅ”iti,veƦ je na nama da se uvijek iznova trudimo da kroz opraÅ”tanje drugima trudimo se oko njih mi uvijek PRVi uĆØinimo taj korak..
Ah,Ŕto sam ga zapetljao..
merkat

PostanoPostano: ned 15 svi 2005, 22:22
PostNaslov : SJECANJE NA BLEIBURSKE ZRTVE...I KAKO OPROSTITI
Citiraj i odgovori

U povodu 60. obljetnice tragedije hrvatskog naroda Å”aljem Vam pjesmu "OpraÅ”tanje" od prof. Vere ValĆØiƦ-BeliƦ. Pjesma je objavljena u njezinoj zbirci "Zapaljene svijeƦe" (naklada HKD sv. Jeronima, Zagreb, 2002. g. na str. 30-32.)
Ova je pjesma, meĆ°utim, napisana joÅ” 1990.g. nakon Å”to su se bivÅ”a komunistiĆØka država i režim poĆØeli raspadati.
Prof. Vera ValĆØiƦ-BeliƦ, rodom iz Osijeka, jest jedna od tolikih stotina tisuƦa žrtava progona komunistiĆØkog režima. U ovoj je pjesmi izrazila svu tragediju progonjenog hrvatskog ĆØovjeka. Poput tolikih naÅ”ih iseljenika veƦ godinama živi u Kanadi u Vancouveru, a nakon dolaska demokracije i slobode redovito posjeƦuje Domovinu pa je tako i ovih dana sudjelovala na 60. obljetnici komemoracije BleiburÅ”ke tragedije.

* * * * * * * * * *

O P R A Å  T A N J E
Oduzeli ste mi
mladost,
zvanje,
zaruĆØnika
i san o sreƦi.

Oduzeli ste mi
rodni grad
i Slavoniju,
more i
domovinu.

Zatvorili ste mi
braƦu,
prijatelje,
i napunili jame
nevinima.
Isprebijali,
izmrcvarili,
preplaŔili
i mlade i stare
ā€“ narod.

Raselili ste
one nepokorive.

Htjeli ste oduzeti
vjeru,
jezik i ime.
OsiromaŔili ste
seljake,
radnike,
uŔutili Ŕkolovane.
Sada ste doŔli na kraj.

Sve ste poruŔili
Ŕto se dalo
i dovrŔili ste sebe.
Pali ste!
Sve ste izgubili:
vlast,
silu,
povijesnu slavu
i napuhani ponos.

Meni je svejedno
jeste li poniženi
osramoƦeni
i optuženi.
Niste mogli uniŔtiti
istinu.

Povijesna istina
ima zadnju rijeĆØ
o ubojicama
"u ime naroda".
O spomenicima,
koji se kao
goleme nakaze
nadimlju nad i onako
smrvljenim ĆØovjekom.

Istina ostaje.
Istina je moja osvetnica.
Istina je vaŔa kazna.

Kad je sve ovo reĆØeno,
možete zamoliti oproŔtenje
mene
i narod.

Bog opraŔta sve
pa tako i oni,
koji ga slijede.

Vancouver, Kanada, 1990. - Vera ValĆØiƦ-BeliƦ

* * * * * * *

Zbirka pjesama prof. Vere ValĆØiƦ-BeliƦ može se naƦi i na internet adresi: www.ffdi.hr/mep, direktorij: Zapaljene svijeƦe.

Srki

PostanoPostano: pon 16 svi 2005, 22:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Lijepo, zaista lijepo, a i tužno. Pitanje je može li se uopƦe oprostiti ako se zaboravi.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.