HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 23 ruj 2019, 1:32. Pogledaj neodgovorene postove
Oprostiti
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
sike

Spol: muško
PostanoPostano: pon 18 pro 2006, 9:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Božja ljubav se ne uklapa u naÅ”u logiku,ona nadilazi sve to..jer kako onda logiĆØki objasnit zaÅ”to je Isus iÅ”ao na križ,tko ga je tjerao..Bolje da neke stvari ni ne znamo jer bi onda bili ono Å”to je i zmija zakuhala - da budemo kao Bog
Sjetimo se razbojnika na križu..kako objasniti to ĆØudo Božjeg oprosta drugome ako ne osjeti u svom srcu?

Divimo se ljudi i zahvaljujmo Mu zbog svega Å”to ĆØini za nas i druge!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Jole

PostanoPostano: pon 18 pro 2006, 13:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istina, Isusa nitko nije natjerao na to, ali rekao je "OĆØe, budi volja Tvoja!" i znao je da tako treba biti...
a ovo za razbojnika, on je sam sebi priznao da je pogrijesio.
eto, tako bi i mi trebali od Boga traziti oprost, ali prvo moramo sami sebi priznati svoje grijehe i pogreske i ne misliti da znamo sve najbolje nego se prepustiti Bogu i reci Mu: Budi volja Tvoja!
i isto tako mi moramo znati oprastati drugima! a sad, da li to zapamtiti ili ne, ovisi o cemu se radi...

"Gdje ti je blago, ondje Ʀe ti biti i srce" (Mt 6,21).
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
little_angel

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 29 ožu 2007, 10:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

JuĆØer sam imala prilike osjetiti onu pravu snagu oprosta. Dosad sam uvijek to oprosti ĆØula nakon sat, dan, mjesec... U redu, netko me možda povrijedio, pa ĆØovjeka na neki naĆØin ne iznenadi kad ĆØuje to oprosti. NeƦu reƦi da to oĆØekuje ili da mu je to oprosti sasvim normalno, jer nije, ali nekako je ovaj puta bilo drugaĆØije. Radilo se o puno duljem periodu, i kada veƦ pomisliÅ” da nema Å”anse da od te osobe ĆØujeÅ” to oprosti, zapravo viÅ”e ni ne razmiÅ”ljaÅ” da li ti je ono potrebno. Jednostavno se pomiriÅ” s tim da su stvari onakve kakve jesu, i da to moraÅ” prihvatiti.
I onda ti u sasvim nenadani ĆØas doĆ°e ta osoba sa iskrenim oprosti, i neÅ”to se u tebi jednostavno promjeni, izlijeĆØi. I samo ti poĆØnu iƦi suze, suze radosnice, suze koje se pitaju zbog ĆØega sam ja zaslužila ovakvu milost. Da, joÅ” jednom u životu shvatiÅ” koliko si Bogu dragocjen i koliko te On ljubi. I kako te ne zaboravlja ni onda kad ti sam sebe na neki naĆØin zaboraviÅ”...

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
mrvica85

PostanoPostano: čet 29 ožu 2007, 17:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Treba oprostit i zaboravit,ako ne zaboraviÅ” uvijek postoji moguƦnost da ƦeÅ” se sjetit uvrede i predbacit je toj osobi nakon nekog vremena,i to ždere mene ili tebe.

NiÅ”ta ne vuĆØe tako snažno i ne povezuje tako ĆØvrsto kao tanka nit ljubavi.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Zita

PostanoPostano: ned 18 stu 2007, 21:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gledala sam veĆØeras dnevnik.... Obljetnica je Å kabrnje i pada Vukovara i naravno bile su reportaže s oba mjesta... I Å”to se moglo vidjeti, bol, velika bol na licima ljudi, tolika da je meni doÅ”lo da zaplaĆØem, jer sam gledajuƦi mogla osjetiti tu bol... Naravno bilo je rijeĆØi i o oprostu i jedan ĆØovjek je izjavio da nikada neƦe moƦi oprostiti, nikada... I onda mi je glavom proÅ”la misao bi li ja to mogla, bi li ja mogla oprostiti?? Ti ljudi su izgubili puno, obitelji, svoje najbliže, domove... Bi li ja da sam na njihovom mjestu mogla oprostiti?? I moj odgovor je ne znam... Može li se uopƦe tako neÅ”to oprostiti? Mislim da može... TeÅ”ko ali može... A da li bi ja to mogla... Ne znam...

Samo se srcem dobro vidi. Bitno je oĆØima nevidljivo.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 18 stu 2007, 21:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni jako para uŔi kada mnogi hrvati izjavljuju Oprostit ne zaboravit!!!!
A, oprostit je = zaboravit!

Ja u ratu nisam izgubio nikoga iz bliže obitelji pa ne mogu suditi ni reƦi kako bi bilo, al svakako bi se trudio oprostiti... ƈini mi se da bi mi teže bilo kad nebi oprostio, jer je mržnja i nepraÅ”tanje veliki uteg. Preveliki!

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
Zita

PostanoPostano: ned 18 stu 2007, 22:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A gle meni oprostiti ne znaĆØi i zaboraviti kao nužno i obavezno...

Ako ti zaista neÅ”to nekome oprostiÅ”, to u krajnjoj liniji tebe oslobaĆ°a...
U principu kada osjetiŔ tu slobodu, kada te to Ŕto se dogodilo viŔe ne ranjava
tada si zaista oprostio...
Ali mislim da nije nužno da kad oprostiŔ sve zaboraviŔ... Neke stvari su
jednostavno dio života... PamtiŔ ih kao dio svog života, kao jedno iskustvo
za dalje...

Samo se srcem dobro vidi. Bitno je oĆØima nevidljivo.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 18 stu 2007, 22:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Znam da se ne može zaboravit kao Ŕto možemo na pc-u naredit delete, i to je to.

Meni se ipak ĆØini da je oprostit=zaboravit
Možda bi mogli postavit pitanje teolozima ? Smile
Nekidan je naÅ” sveƦenik imao propovjed i isto je rekao pa sam postao joÅ” sigurniji u ovo.

Djus! Wink

ne ubij, ni maĆØem, ni traĆØem!
Maki

PostanoPostano: pon 19 stu 2007, 1:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja mislim da se to teŔko može oprostit jer zamislite vi kada ostanete kako je jedan danas na dnevniku rekao 12 bliže i daljnje rodbine. A kamoli Franjo zaboraviti na to!

Tražio sam ja vas, sada ste vi doŔli meni. Hvala vam. Smile
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Natty

PostanoPostano: pon 19 stu 2007, 7:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ponekad oprostiti jest jednako zaboraviti. A ponekad i ne. Ponekad je bol prevelika da bi se zaboravila jer bi to znaĆØilo zaboraviti najbliže i najdraže, ali se može održati sjeƦanje, duuuugo vremena osjeƦamo i bol, ponekad zauvijek, ali oprostili smo onome koji nam je nanio zlo. Ne treba tražiti razlog za oprost jer ga ĆØesto neƦemo naƦi, ali moramo tražiti snagu i ljubav za oprost.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: uto 27 stu 2007, 22:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Å to vi mislite, da li bi bilo u redu reƦi oprosti ako znamo da smo povrijedili neku osobu? Bez obzira na to kakav je naÅ” stav prema tome Å”to smo uĆØinili, odnosno bez obzira da li je to Å”to smo uĆØinili nama ružno kao i osobi koju smo time povrijedili..?

I s obzirom da mi u tom naÅ”em postupku ne vidimo niÅ”ta loÅ”e, da li je to naÅ”e "oprosti" onda na neki naĆØin umjetno?

I zato križat rane neƦu ja
jer postat one niz Ʀe zlatnika
a svi Tvoji Bože teŔki križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
mala princeza

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 16:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Iskreno ili neiskreno, Å”to uopƦe znaĆØi to "oprosti"? IÅ”ta? Imam osjeƦaj da danas preĆØesto skrivamo svoju zloĆØestoƦu i nestaÅ”nost iza te rijeĆØi. Ako kažemo "oprosti", to je onda to, pokriveni smo (da ne kažem opravdani). I stvar zapne na toj razini, ako se to uopƦe može nazvati razinom. Osobno, smatram da je to jedno veliko uvozno ameriĆØko NIÅ TA. Jer takvo "oprosti", viÅ”e služi onome tko ga govori nego onome kome se govori. Zloupotreba. SebiĆØnost. Kao da iznuĆ°ujemo od osobe onaj "sve je u redu". Instrument da se ja osjeƦam bolje, ĆØesto i kad smo voĆ°eni iskrenoÅ”Ć¦u i najboljom namjerom. Preostaje nam se svima zapitati...

...Ima dana kada ne znam Å”ta Ʀu sa sobom...
Marijeta

PostanoPostano: pet 30 stu 2007, 8:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

meni isto nikad nije bilo jasno kako može netko reƦi da je oprostio a nije zaboravio.
To mi nekako zvuĆØi kao da Ʀe se joÅ” osvetiti.
Meni osobno oprosti je jedna od najtežih rijeĆØi - ne mogu je izgovoriti i gotovo.
Ali trudim se u zadnje vrijeme Very Happy

U srcu Crkve, moje majke, ja Ʀu biti ljubav.
sv. Mala Terezija
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
BiliƦeva

PostanoPostano: pet 30 stu 2007, 21:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈestto naljutim osobe oko sebe... Žao mi je zbog toga.. PriĆ°em im i kažem oprosti. Jednostavno, nije baÅ” lako... Ali trebam ispraviti svoju greÅ”ku..... I brzo zaboravljam kad me povrjede.....

Uvelike zauzdavaj jezik i misli, te osjeƦaje redovito upravljaj Bogu, pa Ʀe se tvoj duh božanski ražariti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
mrvica85

PostanoPostano: ned 03 vel 2008, 16:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gledano sa naÅ”eg ljudskog glediÅ”ta, neke osobe su nas toliko povrijedile da smatramo da ne zaslužuju oprost....ali gledano s Božjeg glediÅ”ta, oproÅ”teno nam je, a mi i dalje grijeÅ”imo, Bog nas voli bezuvjetno, a jesmo li zaslužili tu ljubav i opraÅ”tanje ? Nije li opraÅ”tanje djelo ljubavi ? Ljubav je dar, ne zasluga. Ne bi li i sami voljeli da nam netko oprosti, iako nismo zaslužili, jer iz oprosta nastaje joÅ” veƦa ljubav i zahvalnost ? I Isus je opraÅ”tao, a on je Sin Božji, koliko li tek ja onda trebam opraÅ”tati ?
OpraÅ”taj i ljubi i bit Ʀe ti vraƦeno na nebesima.

Je li vam se ikad dogodilo da nakon oprosta, bez obzira s ĆØije strane, da se odnos vas i dotiĆØne osobe produbi, postaje ĆØvrÅ”Ć¦i, bolji, iskreniji ?

NiÅ”ta ne vuĆØe tako snažno i ne povezuje tako ĆØvrsto kao tanka nit ljubavi.
Ficko

PostanoPostano: ned 03 vel 2008, 19:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mrvica85 napisa:
Gledano sa naÅ”eg ljudskog glediÅ”ta, neke osobe su nas toliko povrijedile da smatramo da ne zaslužuju oprost....ali gledano s Božjeg glediÅ”ta, oproÅ”teno nam je, a mi i dalje grijeÅ”imo, Bog nas voli bezuvjetno, a jesmo li zaslužili tu ljubav i opraÅ”tanje ? Nije li opraÅ”tanje djelo ljubavi ? Ljubav je dar, ne zasluga. Ne bi li i sami voljeli da nam netko oprosti, iako nismo zaslužili, jer iz oprosta nastaje joÅ” veƦa ljubav i zahvalnost ? I Isus je opraÅ”tao, a on je Sin Božji, koliko li tek ja onda trebam opraÅ”tati ?
OpraÅ”taj i ljubi i bit Ʀe ti vraƦeno na nebesima.

Je li vam se ikad dogodilo da nakon oprosta, bez obzira s ĆØije strane, da se odnos vas i dotiĆØne osobe produbi, postaje ĆØvrÅ”Ć¦i, bolji, iskreniji ?

Moj najbolji prijatelj i ja smo prije prijatljevanja bili u jako loÅ”em odnosu! na neki naĆØin smo spletkarili jedan protiv drugog sve dok nismo bili jedanput obojica nedužno optuženi zbog jedne nebitne stvari, i tako kada smo shvatili da smo zajedno u istom Å”kripcu, poĆØeli smo zajedno razgovarati o tome kako bi rijeÅ”ili taj problem! I tako smo shvatili kroz razgovor koliko smo zapravo sliĆØni i sprijateljili se (tu smo oprostili jedan drugome na svim zlima koje smo si nanosili)! Na kraju se uspostavilo da nismo krivi i da je doÅ”lo do zabune! Ali prijateljstvo se produbilo i postali smo ''nerazdvojni'' Evo dokaza kako Bog svako zlo može pretvoriti u joÅ” veƦe dobro!!
Å to je ĆØovjeku nemoguƦe, Bog je moguƦe!!!

Evo i pjesmice koja me podsjeƦa na ovu temu:

U tvojim oĆØima ja vidim samo tugu.
U tvome pogledu sva lutanja.
Zar i tebi život smisla viŔe nema
i uzalud krivu sreƦu tražiÅ”.
Brate moj! Krist i tebe treba.
Brate moj! Krist i tebe ĆØeka.
Brate moj! Krist i tebe zove.
Brate moj! Krist i tebe zove.
DoĆ°i slijedi me!
On za tebe se rodio,
za tebe živio i umro za tebe.
Za tebe uskrsnuo,
zove te tvojim imenom.
"DoĆ°i slijedi me!!!"
U tvojim oĆØima ja vidim jednu suzu,
koja govori:"Oprosti mi"

Znam da osjeƦaÅ” koliko te ljubi
i koliko ti toga želi dati.
Very Happy

Sve je ispraznost, samo ispraznost, živite u dobroti i jednostavnosti, budite dobri ako možete,jer sve drugo je ispraznost!
klara

PostanoPostano: pon 20 lis 2008, 9:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Oprostiti ne znaĆØi zaboraviti

ƈesto se puta ĆØuju rijeĆØi: "Ne mogu oprostiti, jer ne mogu zaboraviti", ili "Zaboravi sve", "Okreni novu stranicu", "Idemo dalje..." Takav naĆØin govora i postupanja je fatalistiĆØki, bez izlaza. Zaboraviti nesretan dogaĆ°aj ā€“ sve kad bi se i moglo ā€“ prijeĆØilo bi da se oprosti, jer se viÅ”e ne bi znalo Å”to se opraÅ”ta.

PogreÅ”no je od zaborava praviti test opraÅ”tanja. Istina je suprotna. OpraÅ”tanje pomaže pamƦenju da ozdravi. S opraÅ”tanjem, sjeƦanje na uvredu gubi svoju žestinu. Nesretni dogaĆ°aj postaje sve manje i manje prisutan u svojoj bjesomuĆØnosti, rana pomalo zacjeljuje, sjeƦanje na uvredu ne uzrokuje viÅ”e ponovno bol. Zato se ā€“ opraÅ”tanjem ā€“ izlijeĆØeno pamƦenje oslobaĆ°a svog negativnog tereta, i ĆØovjeka otvara za bolju i zdraviju sadaÅ”njost i buduƦnost.

Zato je ispravno reƦi: "Ne zaboravljam, ali opraÅ”tam". To hoƦe reƦi da oproÅ”tenje ne traži da se zaboravi uvreda, jer bi inaĆØe bili osuĆ°eni da opet ista zla podnosimo, ne bi se mogli zaÅ”titi, izvuƦi pouku. No oprez! To ne znaĆØi "OpraÅ”tam, ali ne zaboravljam". U ĆØemu je razlika? U drugom sluĆØaju proces opraÅ”tanja nije doveden do kraja, nije rijeĆØ o potpunom oproÅ”tenju.

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Magali
mod team

PostanoPostano: sri 22 lis 2008, 11:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svakim danom uoĆØavam da je ponekad tako teÅ”ko oprostiti a ujedno i zaboraviti...
Možda se moje srce boli s nepravdom, možda mu je teÅ”ko...upravo taj novi dan...mi daje moguƦnost da se maknem od te boli...

i oprostim...
jer upravo je onako kako je Krist...govorio...
Oprosti im, jer ne znaju Å”to ĆØine...

Å”to ĆØine mome malom srcu kada ga bodu oÅ”tricama rijeĆØi i djela...

Bože hvala ti na mojoj strpljivosti...
i Ŕto se ponekad guŔim u suzama,
ali kad tad shvatim da je oprost ono Ŕto svakom treba...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si naŔao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
klara

PostanoPostano: čet 13 stu 2008, 8:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

OpraŔtanje traži bavljenje sobom

Kao udarac nogom u mravinjak, uvreda uzrokuje nemir i stravu. Miran sklad netom povrijeĆ°ene osobe poremeƦen je, njezin unutarnji integritet ugrožen. Dotad smireni/prikriveni nedostaci izbijaju na vidjelo. S manje sjajne strane vlastite osobnosti izlaze na vidjelo. Emocije za koje se vjerovalo da su ukroƦene i na svom mjestu, razulareno luduju. ƈovjek ostaje nemoƦan i ponižen pred zbrkom vlastite nutrine.

Velika je tada napast ne priznati tu istinu o sebi, i ne prihvatiti ju. I mnoga nam se sredstva nude da pobjegnemo od sebe: nijekanje, bježanje u aktivizam, troÅ”enje energije na traženje krivca, igranje uloge žrtve, pokuÅ”aj zaboravljanja, traženje kazne koja Ʀe biti dostojna uvrede, samooptuživanje do depresivnosti, ...

PopuÅ”tanje takvim radnjama onemoguƦuje opraÅ”tanje, jer treba najprije osloboditi sebe, da bi ĆØovjek mogao steƦi slobodu i u odnosu na uvreditelja. Stoga opraÅ”tanje nužno ukljuĆØuje rast u samospoznaji. Etapa teÅ”ka, ali neophodna, jer opraÅ”tanje drugome nužno mora proƦi kroz opraÅ”tanje sebi.

..

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Jeremy

PostanoPostano: čet 13 stu 2008, 16:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se u potpunosti sa Klarom.

MožeÅ” zatvoriti sva vrata i prozore ali to neƦe sprijeĆØiti sv. Duha da napravi propuh.
Magali
mod team

PostanoPostano: pet 14 stu 2008, 7:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Najteže je oprostiti samom sebi...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si naŔao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
Magali
mod team

PostanoPostano: pet 14 stu 2008, 14:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sve ono Å”to oprostimo, pridonjeti Ʀe da naÅ”a duÅ”a ne trpi, ali i duÅ”a onog kome opraÅ”tamo, ako je uĆØinio zlo...

Mara

PostanoPostano: pet 14 stu 2008, 17:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Magali napisa:
Sve ono Å”to oprostimo, pridonjeti Ʀe da naÅ”a duÅ”a ne trpi, ali i duÅ”a onog kome opraÅ”tamo, ako je uĆØinio zlo...

Prvo da, a drugo sigurno ne.

Ljubi i ĆØini Å”to hoƦeÅ”
Jeremy

PostanoPostano: sub 15 stu 2008, 11:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Magali napisa:
Najteže je oprostiti samom sebi...

Jest.

MožeÅ” zatvoriti sva vrata i prozore ali to neƦe sprijeĆØiti sv. Duha da napravi propuh.
antea

PostanoPostano: ned 01 vel 2009, 17:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

...nikad se od nas neƦe tražiti da nekome oprostimo neÅ”to drugo osim onoga Å”to je Bog nama veƦ oprostio....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.