HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 13 stu 2019, 3:17. Pogledaj neodgovorene postove
Oprostiti
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
nata

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 23 ožu 2004, 19:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ih, zole, nismo rijesili ni prvo pitanje, a ti bi da tumacimo kardasijance.. Shocked

Slazem se sa vecinom (ili svima?) da bi bilo idealno kad bi mi ljudi mogli zaboravljati uvrede, ruzne rijeci, rane na dusi i sl. jer sjecanje ranjava ponajprije nasu vlastitu dusu, a onda produbljuje dalje konflikt s doticnom personom. Dok nam je dusa ranjena, ne mozemo osjecati mir koji donosi Isus. Nismo slobodni. On nas zeli ocistiti od takvih stvari.

Sto se tice povijesti, kazu da je uciteljica zivota. To je tocno. Treba znati sve, pa oprostiti svima. A zaborav? Mislim da ste dobro rekli svi koji ste kazali da je najbitnije da to sjecanje ne budi u nama zelju za osvetom, mrznju, da se u nama ne skuplja gnjev i ogorcenost, jer bi nas to dovelo do duhovne katastrofe.

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
bebaĆØ

Spol: neodrešen
PostanoPostano: uto 23 ožu 2004, 21:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hej
ja sam bila u MeĆ°ugorju i oĆØito puno toga propustila... svaka vam ĆØast!
kaj se tiĆØe Domovinskog rata, mislim da ga nikad ne bi trebalo zaboravit i da bi se trebalo nama mladima reƦi istina... Ali problem je u tome Å”to veƦina ljudi za sve krive Srbe, a zaboravljaju da je "za svaĆ°u uvijek potrebno dvoje!"
JoÅ” je jedna sitnica koja mene smeta po pitanju rata. Dosta velik broj ljudi je kategoriziralo Srbe kao loÅ”e, zaboravljajuƦi pritom ĆØinjenicu da nisu svi Srbi krivi...
PiÅ”uƦi ovo, zapitala sam se... da li mi ponekad kategoriziramo ljude? Evo jednog banalnog primjera... Vozimo se u tramvaju i gužva je... Neka osoba nas razljuti zato Å”to se gura, nasloni mokar kiÅ”obran na naÅ”u nogu i sl. Mi izlazimo iz tramvaja i Å”to kažemo?
Ja sam, nažalost jedna od onih koja kaže: "Kakvi se to ljudi voze po tramvajima?! Mad Samo se guraju i nije ih briga za ostale"
Pri tome zaboravljam važnu ĆØinjenicu: nisu svi ljudi u tramvaju takvi, ja sam naiÅ”la na samo jednu takvu osobu. Isto tako, nisu svi Srbi isti...

beb@ĆØ
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Gogi

Spol: muško
PostanoPostano: uto 23 ožu 2004, 22:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zole, super ti je web!
#define ZABORAVITI Oprostiti

tj.
Oprostiti=Zaboraviti
Trudim se svima i sve bezuvjetno oprostiti tj. zaboraviti. anĆ°eo
I to ne zbog njih nego vise sbog sebe. Osjecam se Bozanski kad prastam.
Ako vec zelite okrenutu situaciju naopako.
Sto ako sam npr. ja nekog povrijedio i taj vise ne zeli razgovarati samnom, zaobilazi me i izbjegava svaki kontakt.
Neznam kako u sklopu ovoga objasnit Matejevo evanðelje 5 poglavlje 23"Ako dakle prinosiÅ” dar na žrtvenik pa se ondje sjetiÅ” da tvoj brat ima neÅ”to protiv tebe, 24ostavi dar ondje pred žrtvenikom, idi i najprije se izmiri s bratom, a onda dodi i prinesi dar."

Jedino mogu reci da molitva(za tu osobu) u ovom slucaju zaizta pomaze bar meni ako ne njoj.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
zole

PostanoPostano: uto 23 ožu 2004, 22:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Woooww!!! Svidjaju mi se sva ova razmisljanja... mnogo je pameti ovdje iskazano! Super!!!

Ono sto sam ocekivao da ce netko razluciti u procesu zaboravljanja jesu dva pojma. Prvi nam je svima poznat, ZLOPAMTILO, a drugo... hmmm... taj ne mogu reci jednom rjecju!

Zato bih ja to ovako definirao: zaboraviti ne treba, ali se pri tome iskljucuje ZLOPAMTILO! Kako to? Jednostavnije receno, treba biti svega svjestan (u tom smislu ne zaboravljati)! Nikako nije dopusteno memorirati sve ruzne stvari i osvecivati se zobg toga, ili na bilo koji drugi nacin grijesiti protiv osobe/osoba!

Dakle, sto se mene tice (nije sluzbeni stav Crkve), ja smatam da zaborav ne ukljucuje oprost (sto ceto mjesamo), ali niti oprost ne ukljucuje zaborav. No, ako nekome nesto "zapamtimo", tada moramo paziti kako se mi odnosimo prema tome, na koji to nacin "iskoristavamo" u razgovoru i sl. sa tom osobom. Ako je to iskoristeno pozitivno (a i to se moze dogoditi), onda smo postupili jako dobro. Sve se opet svodi na Isusovu recenicu:"Po djelima cete ih njihovim prepoznati!"

Srebra i zlata nema u mene, ali Å”to imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista NazareƦanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim Ʀete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
zole

PostanoPostano: uto 23 ožu 2004, 22:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E Gogi poslali smo post u isto vrijeme Smile

Hvala za web! Wink

Srebra i zlata nema u mene, ali Å”to imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista NazareƦanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim Ʀete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
cvjetkus

PostanoPostano: čet 25 ožu 2004, 15:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

danas smo na faksu ucili neke fine nijanse hrvatskog jezika pa smo preko razlike izmedu osvete i odmazde dosli i do oprosta i doslo je do toga da je profesor otisao cak po rjecnik...u biti pise da oprostiti znaci ne vratiti drugome istom mjerom Question (to je po zagrebackoj katedri) i komentar je bio da je sve ostalo (zaborav-da ili ne) stvar vjere,uvjerenja... Rolling Eyes
i.v.a.n.a.

PostanoPostano: pet 26 ožu 2004, 10:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

oprostiti bi po nekom mom tumacenju, znacilo o-prostititi se od neceg zlog ucinjenog meni ili drugome. O-prostiti se znacilo bi reci dovidjenja tome necemu i lipo mu okrenit ledja da me vise ne muci. Zasto zivjeti sa mucninom i tezinom? Zar nije laske, puno lakse ne dati se obazirati o tezinu, vec zivjeti mimo nje. Dosta je sto mi je zlo ucinjeno, samo mi jos fali da ga cili zivot teglim. Nastojim oprostiti (ako Wink cete pa i iz "egoisticnih" razloga) da mi bude jednostavnije zivjeti. Da ne teglim proslost, vec uvijek idem dalje, naprijed!
Helena

PostanoPostano: sri 07 tra 2004, 15:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Podijelit Ʀu s vama, prijateljima, svoje iskustvo.
Moja priĆØa zapoĆØinje s ratom u BIH, ali Ʀu je skratiti. Ono Å”to sam proÅ”la preskaĆØem, jer to nije tema. Dakle... Zbog, MENI tada, opravdanih razloga mrzila sam jednu naciju do prije nekoliko godina. Nisam mogla, tj. nisam HTJELA oprostiti im zloĆØine naneÅ”ene mojoj obitelji, prijateljima i meni, i osim sjeƦanja koja su me muĆØila nekoliko godina, guÅ”io me osjeƦaj mržnje. Ulaskom u zajednicu poĆØela sam raditi na sebi.
Jedna osoba mi je rekla: Moli se za njih! Da se molim za njih? Nakon svega?
Bilo je potrebno nekoliko godina da mi do srca doĆ°u Isusove rijeĆØi: Ljubi svoje neprijatelje..., te Mene su mrzili prije vas... Ali, bitno je da su doÅ”le!

Danas sam im oprostila! Na nama nije da sudimo. Molim za njih, jer ako neƦu ja, tko Ʀe![/i]

Helena
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
MiNi

PostanoPostano: sri 07 tra 2004, 20:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo da se i ja ukljucim na ovu temu.
Ja mislim da ako si zaboravio, vec si i oprostio,ali ako si oprostio tek trebas naucit zaboravit.Nekima je to lakse, nekima teze.Ali nema pravog oprosta bez zaborava.Ustvari,oprost jednim dijelom znaci i zaboraviti.Jer sta ako se ta osoba stvarno zeli popraviti,a ti nema s vise povjerenja u nju,jer nisi zaboravio?Teze je oprostit onome tko se ne popravlja tj. zaboraviti jer te ustvari on stalno svojim postupcima podsjeƦa na svoj grijeh-stalno ga ponavlja.Ali mislim da bismo se trebali i onda trudit da zaboravimo ili ako je moguce da pomognemo toj osobi da prestane.Mozda nije svjesna da nekome drugome nanosi zlo i da to jako boli.
Moja formula:OPROSTITI=ZABORAVITI+IMATI POVJERENJA sunce moje malo

Bogu niÅ”ta nije nemoguƦe, ali tebe poziva da daÅ” najbolje od sebe!
On je jedini dovoljan samom sebi, ali je odluĆØio raĆØunati s tobom!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
i.v.a.n.a.

PostanoPostano: pon 12 tra 2004, 14:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isus je, kad ga je nekto udario po obrazu lijepo upitao: "Å to sam skrivio? Ako neÅ”to jesam, reci mi Å”to. Ako pak nisam, zaÅ”to me udaraÅ”?" I tim nam pokazao kako se nositi sa zlom. Nije rjeÅ”enje prihvtiti da mi netko redovito ĆØini zlo. NIti je rjeÅ”enje vratiti istom mjerom. MIlim da se tu radi o neĆØem mnogo zamrÅ”enijem. Prvo treba imati ĆØiste raĆØune. sam sa sobom. Mislim da je dobro pokuÅ”ati shvatiti zaÅ”to me netko, npr.ogovara. Redovito jer je ljubomoran, ili jer mu smeta neÅ”to Å”to ja posjedujem. Stoga joj ili mu treba oprostiti, "jer zapravo ni ne zna Å”to ĆØini". Time zapravo pokuÅ”ava izaĆØi na kraj sa svojim ranama i težinama. Znam da nije lako sluÅ”ati ogovaranja, ali pokuÅ”aj shvatiti nemoƦ osobe koja nema Å”to pametno reƦi o sebi, pa pokuÅ”ava inspiraciju naci u tebi...
i budi sretna... Wink

"mala"
Helena

PostanoPostano: uto 13 tra 2004, 12:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ZABORAVITI?
NE!
JER, LJUDI KOJI ZABORAVALJAJU PROÅ LOST, U STANJU SU JE PONOVITI....
ALI, OPROSTITI?..... DA!

Helena
i.v.a.n.a.

PostanoPostano: uto 13 tra 2004, 13:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"MOgu oprostiti, ali ne mogu zaboraviti" samo je jedan od naĆØina da se kaže: "NeƦu oprostiti"-rekao je jedan veliki ĆØovjek. OproÅ”tenje mora biti poput poniÅ”tene obveznice, poderane i spaljene, tako da se viÅ”e ne mkože pokazati.
naÅ”e opraÅ”tanje mora biti zaboravljeno kao i krivica koja je oproÅ”tena. OproÅ”tenje koje se pamti ponovno zaražava ranu koju pokuÅ”avamo oprostom spaliti. Ako se previÅ”e sjeƦamo oproÅ”tenja, ili joÅ” drastiĆØnije, ako smo ponosni na njega, spremni smo na osjeƦaj da nam druga osoba neÅ”to duguje za naÅ”e oproÅ”tenje.

"mala"
sike

PostanoPostano: uto 13 tra 2004, 13:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jos uvijek stojim kod svoga stava da oprostiti znaci da kad se ponovno susretnes s osobom kojoj si rekao: Oprastam ti!, ne gledas je vise kao krivca pred tobom i pred Bogom,nego kao svoga brata koji ti se vratio u zivot,kao novi covjek!
A sto zapravo znaci zaboraviti?Pa nismo mi roboti ili jos bolje kompjuteri pa da u mozgu imamo naredbu DELETE i kliknes to pa si siguran da se vise ta scena oprostenja/krivnje nikad nece vratiti.jasno da ce ti kad-tad u vise navrata proci kroz glavu,mozda samo onako kao flesh,ali sad je na tebi da tu scenu spojis sa svojim srcem i tako odlucis da li tu osobu gledas kao krivca i dalje ili kao jos voljenijeg brata/sestru
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
jedna od ludih

PostanoPostano: uto 13 tra 2004, 19:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uvijek moramo imati na umu "Å to god ste uĆØinili jednom od ove moje najmanje braƦe, meni ste uĆØinili".
Zamislite da nam Isus kaže u posljednji dan "Oprostio sam ti, ali ti nisam zaboravio....", a to je ono Å”to mnogi od nas misle, iako ne izgovaraju. Kada bi opraÅ”tanje bilo jednostavno ne bi bilo potrebno toliko molitve za taj ĆØin koji je ipak prvenstveno za spas moje duÅ”e, a ne onog koji me uvrijedio (jer mržnja i zle misli, koje ukljuĆØuju i ignoranciju, prvenstveno truju moje srce).
JoÅ” bih dodala rijeĆØi jedne prijateljice, da treba opraÅ”tati dok se potpuno ne oprosti (moliti redovno kako bih nekom potpuno oprostila). Drugu je zanimljivu misao rekao naÅ” duhovni asistent, "Vrijeme je za ispovijed u onom trenutku kad protiv ovog imam ovo, protiv onog ono", upravo je karakteristika netom dobro ispovjeĆ°ene duÅ”e da je uvijek u miru prema svakome.
Svatko od nas ima situacija kada je teŔko oprostiti, no to su kuŔnje koje moramo izdržati da bismo jednom bili s Onime koji je oprostio do kraja jer je do kraja ljubio.
Stoga, moj stav je opraŔtati u srcu dok se ne zaboravi.

p.s. Å to se tiƦe rata, mislite li da je Isus rekao "LJubite neprijatelje svoje svi osim Hrvata, vi Hrvati smijete mrziti i ne opraÅ”tati jer je vama ipak gore nego Å”to je meni bilo na križu ili drugim narodima u ratu, pa vi imate iskljuĆØivo pravo na neopraÅ”tanje"

Lude svijeta izabra Bog..
zole

PostanoPostano: uto 13 tra 2004, 21:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bravo Helena! heehh

Opet se slazemo... hehe

Zlatousta

PostanoPostano: pet 16 tra 2004, 11:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nata napisa:
Imas pravo, cvjetkus. To upravo i osjecam - da jos nisam oprostila. Prica je duga, pa cu se morati dobro namuciti sama sa sobom.

Ps. hvala ti!

Sami po sebi, teÅ”ko da imamo snage za velike preokrete u svom životu. Oprostiti osobi koja te jako povrijedila, i zaboraviti kao da se to nikad nije dogodilo, izvan je naÅ”ih moguƦnosti.
Zamoli Isusa.
Moj Isuse, izlij svoj blagoslov na osobu koja me povrijedila. Možda je i ona ranjena.
Svojom svetom rukom koja jedina lijeĆØi, dodirni moju ranu ,Isuse,
i pomozi mi da oprostim. Samo je Tebi moguƦe mijenjati me.
I zahvali Mu, on Ʀe to sigurno uĆØiniti.

Drugog naĆØina ja ne vidim, Nato. sunce moje malo

Voli te puno tvoja Zlatousta

Put do raja, o zar je uzvodno do kraja?
nata

PostanoPostano: pet 16 tra 2004, 20:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je gornji post najbolji zakljucak na ovu nasu temu....

Da znam, samo u Njemu sve mogu......

Hvala ti moja jedina Zlatousta...(welcome back!) ne moram niŔta objaŔnjavati

jelena

PostanoPostano: sub 17 tra 2004, 0:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se s onim Å”to su zadnje rekle Jedna od ludih, Zlatousta i Nata! Kraj priĆØe!!!
Ali (!), ako nemate niÅ”ta protiv, ja bih vas pitala joÅ” neÅ”to o tome kako oprostiti sebi, onda kad smo oĆØito gadno zabrljali i onda kada nemamo na koga svaliti krivicu? Trebamo li oprostiti sebi onda kada naÅ”a savjest vriÅ”ti u nama? Ili možda trebamo biti strogi prema sebi pa tako postanemo bolji? pitam se ja sad!
nata

PostanoPostano: sub 17 tra 2004, 13:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nata napisa:
Trebamo! Vjerujem Isusu kad kaze - vjerujte da vam je oprosteno i bit ce vam! Sjetim se toga svaki put kad pomislim na neki svoj grijeh.

Naravno da uz to mora ici i pokajanje, te i prolivena suza nad svojom gresnom prirodom...

dodododoprecjednik

PostanoPostano: pon 26 tra 2004, 19:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da li oprost znaci i zaborav? to je pitanje koje nas sve muci...
mene je isto mucilo ali mislim da sam nasao odgovor;barem odgovor za sebe, ostali se ne moraju slozit ako nece... Naravno da kad je rijec o nekim glupostima i sitnicama da ces to toj osobi zaboravit, pogotovo ako ti je jako vazna u tvom zivotu, ali kod nekih vecih stvari...
Isus nas uci oprastanju, ali ne i zaboravljanju. Ali ljudi krivo shvacaju taj zaborab, barem prema mom iskustvu kaj sam pricao s ljudima... Njima zaboraviti znaci upravo to-ZABORAVITI! A nemoguce je nekome zaboravit ako te stvarno duboko povrijedio a takvih situacija ima. Ali zaboraviti ima drugo znacenje;jako je tesko zaboravit neke stvari. Mi necemo zaboraviti to jer ne mozemo, ali to necemo toj osobi "nabijat na nos". Zaboraviti znaci jos se sjecat toga al ponasat se "bilo pa proslO". Recimo na takav neki nacin. To je sad mozda malo grubo opisano ali tako nekako bi islo... Cool

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
i.v.a.n.a.

PostanoPostano: uto 27 tra 2004, 8:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

najljepsi dan? DANASANJI
najveca zapreka? STRAH
najlaksa stvar? POGRIJESITI
najveca greska? ODUSTATI
korijen svih zala? SEBICNOST
najbolja zabava? RAD
najgori poraz? OBESHRABRENJE
najveci strucnjaci? DJECA
najvaznija hrana? PRICEST
najveca radost? BITI DRUGIMA KORISTAN
najveca tajna? SMRT
najveca mana? BITI LOSE VOLJE
najopasnija osoba? LAZAC
najgori osjecaj? MRZNJA
najbolji poklon? OPROSTAJ
najpotrebnije? OBITELJ
najbolji put? PRAVEDNI PUT
najljepsi osjecaJ? UNUTARNJI MIR
najbolje prihvacanje? OSMIJEH
najboljui lijek? OPTIMIZAM
najvece zadovoljstvo? IZVRSENI ZADATAK
najveca snaga? VJERA
najpotrebnije osobe? SVECENICI
najljepse na svijetu? LJUBAV

IZ SPISA MAJKE TEREZE, " USPOMENA I PORUKA"

srdacan pozdrav

"mala"
sike

PostanoPostano: uto 27 tra 2004, 11:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da bi se ovo od Majke Terezije svatko trebao kopirati i naljepiti na najvidljivije mjesto u svome domu!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Jo

PostanoPostano: uto 27 tra 2004, 14:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ivana s tockicama hvala ti za ovaj post! Inace mi je najdraza molitva majke Terezije i po njoj se cesto ravnam kad sam u nekoj sumnji... napisat cu ju i ovdje kad se dohvatim papira, ne znam ju na pamet! Laughing

Lav je u zraku
jzekic

PostanoPostano: uto 27 tra 2004, 14:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Doista nema veƦe milosti nago praÅ”tati!

Oprostiti znaĆØi pomiriti se s Bogom i ljudima, živjeti u miru djece Božije, svjetlu Uskrsloga Krista, biti Svjetlo i Mir Gospodina naÅ”ega Isusa Krista!

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskrÅ”Ć¦a života, gozbi da vjeĆØnoj dovodim goste, da svijetu kažem Å”to je ljepota.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: uto 27 tra 2004, 16:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa ja to imam ali nikada tome nisam pridavao pažnnju, tek sada vidim koji je to propust.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.