HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 20 stu 2017, 13:31. Pogledaj neodgovorene postove
Oprostiti
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
bebač

Spol: neodređen
PostanoPostano: čet 18 ožu 2004, 23:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Za mene oprost nema veze sa vjerskom ili nacionalnom pripadnošću... Ali ima jedna "sitnica vezana uz oprost koja mi nije jasna... Da li oprostiti znači i zaboraviti, praviti se da se ništa nije dogodilo? Ili bi nakon što nekome oprostimo trebali biti oprezniji, ne ukazivati više jednako povjerenje? Ako bi mi netko mogao odgovoriti, bila bi mu zahvalana... sunce moje malo

beb@č
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
zole

Spol: muško
PostanoPostano: čet 18 ožu 2004, 23:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heheh

Bravo Bebac! Mi smo na MEPu mnogo puta raspravljali o toj temi oprosta! I uvijek bi najveca rasprava bila upravo oko toga: treba li i zaboraviti ili ne! Eto lijepe prigode da nam se "predstave" nasi teolozi (tj. oni koji ce postati teolozi)...

dakle?

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
nata

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 19 ožu 2004, 17:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To i mene muci!
Dogodilo se npr. da me netko (blizak) jako uvrijedio i svasta mi izgovorio. Ja sam presla preko svega i 'normalno' se ponasam kao da nista nije bilo, ali cesto se sjetim svega i ne mogu zaboraviti odredjene rijeci. Ne znam hocu li ikad i moci!

Problem je sto osjecam da nisam zapravo oprostila toj osobi, jer jos uvijek nosim tu gorcinu u dusi.

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
cvjetkus

PostanoPostano: pet 19 ožu 2004, 23:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e pa ljudi,izuzetno dobro je ovo zapoceto...al ste u biti u svim tim zapitkivanjima i komentarima si na pol i odgovorili.OPROSTITI definitivno znaci i zaboraviti jer...ako ne zaboravis vracas se na to svako malo (pogotovo kad si opet u "krizi" s tom osobom)...

nata-rekla si da si presla preko toga...po meni je to jedan od razloga zasto ne zaboravljamo...kad nam je netko drag a povrijedi nas...iz iskustva-to treba razgovorom razcistiti-i dalje ostajes povrijeden,ali je zaboravljanje lakse sto znaci da je i prastanje prisutno

uostalom,ako se stalno vracas na nesto...jesi li u biti oprostio?

Isus je uvijek prastao BEZUVJETNO!i to cizmedu ostalog cini Njegovu velicinu,...

o.k.mi smo ipak ljudi i normalo da je to slijediti tesko i da pokleknemo... al zato i zivimo, jel?da tezimo tomu...ah,oduzih,a ne htjedoh...dobra tema...
nata

PostanoPostano: sub 20 ožu 2004, 15:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Imas pravo, cvjetkus. To upravo i osjecam - da jos nisam oprostila. Prica je duga, pa cu se morati dobro namuciti sama sa sobom.

Ps. hvala ti!

zole

PostanoPostano: sub 20 ožu 2004, 21:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da unesem malo vatre....

Ako oprostiti znaci bezuvjetno zaboraviti, onda to znaci dovesti drugu osobu u priliku da opet pogrijesi! Tada ce to biti nasa krivica, jer iako smo bili svjesni da je ta osoba gresna sto se te odredjene stvari tice, mi smo joj osigurali okolinu za grijeh, a time smo sudionici...

dakle, ako nekome u potpunosti zaboravis da te ikada povrijedio i opet mu dolazis, a on te opet povrijedi, tada si i sam kriv/a zbog njegovog grijha! (ovo je banalan primjer, ima ih mnogo slozenijih)

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
cvjetkus

PostanoPostano: ned 21 ožu 2004, 2:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pazi!svaki od nas ima svoju slobodnu volju;slobodu za i slobodu protiv- na nama je da se opredjelimo.po tome bi bilo da si sam odgovoran za ono sto cinis...gledaj!npr.na ispovjedi (u formalnom smislu-ne mislim na razgovor) u biti se svodi na nabrajanje grijeha, rijetko kad te se pita za uzroke i obrazlozenje.

veliki milijun stvari utjece na to kako smo odrastali, u kakvu smo licnost stasali, zasto se u odredenim trenucima ponasamo bas tako... i na velik dio tih stvari mi jednostavno nebremo utjecati-a zasto bi se pravili da mozemo?i sad reci da si sukrivac zbog necijeg grijeha jer si mu oprostio i zaboravio?!po meni suludo!

pa Isus nam je najveci primjer-koliko je puta oprastao...al ima nesto i ovdje...uvijek mi je to boom i na ispovjedi kad ti kazu nest u stilu:grijesi su ti oprosteni-idi i ne grijesi vise!

zole-mi prastanjem ne osiguravamo okolinu za grijeh zato jer znamo da je ta osoba gresna glede te stvari-mnogo je tu drugih stvari u kojoj smo mi tek mali dio velike slagaljke...prastanje ja ovdje vidim kao jedno svjetlo sjeme u ovom vihoru-moze se ono zagubiti i ne izazove se ucinak kakvi smo zeljeli...pa se opet ponovi isto...

sad je vec tu stvar i kakva smo osoba...da te netko stalno gazi?to svaka cast onome tko moze to nanovo i iznova prastati....

mislim da svemu ovome sto pokusah srociti (malo je kasno-idem sad spava ) vazno i to da li osoba zapravo trazi oprostenje,da li ona upce smatra da joj se treba oprostiti...mozda nije ni svjesna...mozada joj nije ni stalo?sad sam zakomplicirala...

jutro (nakon odspavane noci) je pametnije,jel? Wink
zole

PostanoPostano: ned 21 ožu 2004, 15:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hehe... jesi, zakomplicirala si... ali neka... to pomaze raspravi...

Dakle, jos uvijek je pitanje: Ukljucuje li oprost i zaborav? tj. Treba li samo oprostiti ili i zaboraviti???

Ajmo i ostali...

1van^VD

PostanoPostano: ned 21 ožu 2004, 18:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Oprostiti uvijek zaboraviti nikad.......

Brže nisam mogao, a sporije nisam htio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
nata

PostanoPostano: ned 21 ožu 2004, 19:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

zaboraviti je tesko..

ali ako ne zaboravimo, oprost je djelomican. zato sto ostaje ruzan osjecaj u nama, koji se vraca svaki put kad sretnemo tu osobu. pa i cesce.
to nam truje dusu.

mozemo li reci - 'otpusti nam duge nase, kao sto i mi otpustamo duznicima nasim'?

sto je sa 'okreni drugi obraz'?

Chiara

PostanoPostano: ned 21 ožu 2004, 22:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sad ću biti malo privatna, razmišljajući o ovoj temi shvatila sam da sam ustvari osoba koja lako oprašta, u biti ja se nisam često (hvala Bogu) našla u sitaciji da moram nekom oprostiti. Neznam dali me nitko nije povrijedio, ili ja to nisam tako doživjela. Imala sam jedan slučaj, kada mi je bilo teško razlučiti dali bih trebala priječi preko toga i nastaviti s životom, u prisutnosti te osobe, ili nastaviti bez nje, odlučila sam se na ovo drugo. Mučilo me baš to, ne zamjeri bratu svome, odnosno, kako će se meni otpustiti moji grijesi ako nisam ja otpustila nekome. A pogotovo ono, prvo ide pa se izmiri s bratom svojim onda se ispovjedi. Ali sam u razgovoru sa jednim svećenikom došla do zaključka da nisam sagriješila ako nisam nikome nanjela zlo, mogu okrenuti drugi obraz, ali ako je to previše puta, pa nemam ja toliko obraza, a osim toga mislim da se to tiče i te druge osobe, ako se ona ne osjeća grešnom, zašto bih ja.
Ako odlučim ne oprostiti onda to treba biti bez nekih daljnih akcija, recimo osvete, ogovaranja, izbjegavanja, mržnje, tek će onda to biti moj grijeh.
Oprostiti, ako je to u našoj mogućnosti, a ako nikako nemožemo prijeći preko toga, ako nas mući kada ugledamo tu osobu, ako nas priječi u daljnjim odnosima, onda to prerasta u nešto više, u našu unutarnju patnju, a onda to niti nije pravi oprost.
Oprostiti ali nikako ne zaboraviti, u našim glavama može stvarati samo daljnje kunfuzije, svojevrsna očekivanja "novog napada" na nas, i poremetiti daljnje odnose s tom osobom. Onda to nema niti smisla, i ja sam protiv toga.
Najbolje je prihvatiti da oko nas ima milijun različitih osoba, te neke stvari niti ne shvatiti toliko drastično da bi nekome trebali oprostiti, pa onda nećemo niti biti u nedoumici. A ako je osoba svojim cijelokupnim ponašanjem zaslužila da joj oprostimo taj jedan ili dva gafa, onda treba definitivno shvatiti da je naša veza s njom važnija od svih prolaznih nedaća, te da se neke stvari događaju zbog nečije nepažnje, lošeg iskustava ili sličnog, a ne direktno s nama.

Sve mogu u Onome koji me jača!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
jelena

PostanoPostano: ned 21 ožu 2004, 23:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Oprostiti znači zaboraviti, razumijeti nečiju nesavršenost, znači voljeti nekoga više od sebe! Baš kao što Isus voli nas! To je naravno nama ljudima teško, ali dobili smo "uputu" da "oprostimo 7x77". Isto tako, Isus nam je poručio i ovo: "Budite milosrdni kao što je i Otac vaš milosrdan"!
Dakle, Opraštanje nije Odobravanje grijeha, to je Obrana od grijeha! Mislim na to da dokle god smo ljuti, povrijeđeni, razočarani... mi tako razvijamo negativne osjećaje prema toj osobi, a zapravo te negativne misli i osjećaji pa i sama bol najviše ranjavaju opet nas same. S druge strane, i ta će osoba to osjetiti i neprijateljstvo se samo još produbljuje. NEOPRAŠTANJE nas užasno sputava!!!
U praksi, ja mogu oprostiti (što znači zanemariti da se ikad i dogodilo)samo onda kada mi se taj netko "okrivljeni" ispriča ili ako uspijem shvatiti zašto je tako "pogrešno" postupio ili ako se radi o osobi koju jaaako volim pa mi je lakše oprostiti joj nego je izgubiti. To je naravno krivo, nemojte biti kao ja! Nemojte uopće osuđivati, pa nećete imati što opraštati: "Ni ja te ne osuđujem"! Ali jedno je sve to znati a drugo je biti tako savršen i to i činiti...
OPROSTITE MI što sam ovako odužila, ali tema mi je "taknula srce"!!!
zole

PostanoPostano: pon 22 ožu 2004, 0:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hmmm... opet bjezimo od pitanja:

Ukljucuje li oprastanje i zaborav???

Jelo, ja ne bih bas povezao osudjivanje sa zaboravom ili oprastanjem... Ne kuzim tu dirketnu povezanost pa ako mozes malo objasnit... hvala! Wink

sike

PostanoPostano: pon 22 ožu 2004, 11:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sto se oprastanja tice,tu mi je Jela velik uztor jer kad se sjetim davnog postupka jedne nase zajednicke prijateljice prema Jeli,i sad me oblije hladan znoj.Ali ti si Jela njoj oprostila,zar ne?
Moja filozofija o svemu tome je da kad nekom zelis oprostis i mislis da si uspio u tome,nastojat tu osobu nadalje gledat u pravom svjetlu.To znaci,da ako te je osoba 1000x povrijedila a samo 1x ucinila neki mali znak paznje prema tebi i dobro djelo,nastojat cu tu osobu pamtit po ovom drugom.To ne znaci da mi se nikad u glavi nece vratiti bar 1 od tih 1000 slika,jer sam covjek i gresnik,ali ako sam doista krscanin,vratit ce se u moju glavu i moje srce lijepa slika o toj osobi koja ce trajati i trajati..
Iz iskustva,kao i Chiara,nisam imao puno takvih situacija u zivotu,pa nisam mozda super mjerodavan pricati na ovu temu.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
i.v.a.n.a.

PostanoPostano: pon 22 ožu 2004, 13:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

dragi moji!

krščanstvo je praštanje usprkos smrti. Kada Isus izriče svoje posljednje rečenice, bitno uključuje i oprost. I kada se opraštamo od zla koje nam je naneseno to još ne znači da nam zlo nije naneseno. To ne znači da nismo ranjeni. BIt je u tome da je oprost odluka da radije trpim nepravdu nego da je činim. To je križ. Uzdignutost iznad. Iznad ovosvjetskog.
ja možda i jesam žrtva nekog učinjenog zla ali to nije više važno jer sam se s tim o-prostila. Slobodna sam od zla i necu se vise muciti...

tako nekako ja razmišljam...
cvjetkus

PostanoPostano: pon 22 ožu 2004, 15:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

zole stalno pokusava da razmisljamo da li oprost za sobom vuce i zaborav da bi bio potpun.dobra smjernica i sve...
al danas sam gledala zvjezdane staze (veliki sam njihov fan) jako sretan i sad dvoje su kardasijanaca raspravljali o dugovima jedan naspram drugoga kad jedan kaze:ne mogu ti oprostiti al cu zaboraviti...ostala sam na paf! uopce nisam razmisljala u ovom obrnutom smjeru... Confused
nata

PostanoPostano: pon 22 ožu 2004, 16:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ha-ha, jesu li kardasijanci - krscani?
a da ih pitamo za savjet? Laughing Laughing

jelena

PostanoPostano: pon 22 ožu 2004, 18:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zole pita da li opraštanje uključje zaborav? Tko ne zaboravi, nije iskreno oprostio! Dakle, ako ja sad kažem Siketu da ne znam na koju osobu misli da sam joj oprostila, onda sam vjerojatno stvarno oprostila jer se uopće ne mogu sjetiti o kome je riječ. Nažalost, nekih se još sjećam pa znači da nisam baš skroz oprostila!
Znam ženu koja je oprostila ubojici njezine kćerke! Ali ta žena je godinama molila da može oprostiti a danas od svega što se dogodilo samo pamti kćer, i ima ogromnu ljubav za sve ljude, ali baš sve, čak joj je tog čovjeka iskreno žao! Je l' da Sike da je naša teta Nada takva?
Chiara

PostanoPostano: pon 22 ožu 2004, 20:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I ja imam isto mišljenje, ako ti se dnevno nekoliko puta vraća situacija koju se trudiš oprostiti onda će jako teško biti to učiniti. Mislim da oprostiti znači zaboraviti, jer svaka slijedeće sjećanje na taj događaj ti može samo otežati odnose s tom osobom, i onda nikako ne može doći do oprosta. Druga je stvar što ponekad nemožemo zaboraviti, a samim time i oprostiti. Divim se ljudima koji su oprostili neku nesreću i veliko zlo, ja nisam baš ni sigurna da bih htjela to zaboraviti i oprostiti, ali onda dalje nema mirnog života. Nadam se da mi se u životu niti neće dogoditi tako neka velika patnja da bih ju trebala oprostiti, jer nemam "praksu" i neznam kako bih mogla. Ma koliko to bilo nekršćanski, nisam savršena.

Sve mogu u Onome koji me jača!
zole

PostanoPostano: pon 22 ožu 2004, 22:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hmmm... Ajmo jedno provokativno pitanje.... (kao, ova do sada nisu bila...hehe). Trebamo li zaboraviti sve sto se dogadjalo u domovinskom ratu? Trebamo li se ponasati (gledamo idealisticki) kao da se nista nije dogodilo? Povlaci li to da bi nasa djeca jednoga dana mogla ispastati zbog takvog naseg razmisljanja... Svi znamo kako postoji teznja za Velikom Srbijom... dakle, postoji i osnovana sumnja i potencijalna opasnost... trebamo li sve oprostit i zaboravit???

A sad... mozemo li kategoricno razdjeliti sve istocne susjede na agresore i obicne drzavljane? Kome onda oprastamo/zaboravljamo???

ps. Ovo mi bas i nije zgodan primjer, jer bi netko mogao zakljuciti kako pucam na nacionalizam, ali stvar je samo u oprostu. Ako netko zna neki slican primjer neka ga kaze! Molim, nemojte se osvrtat na medjudrzavne odnose, cisto me zanima kako promisljate o oprostu! Iako vas je velik broj iz krajeva koje rat nije zahvatio, mislim da ste suosjecali sa onima (civilima) koji su bili blizu bojista!

ps. Nemojte mislit da se pravim pametan sto se ove teme tice... samo me zanima vase promisljanje, a cilj je sto kvalitetniji i istinitiji zakljucak teme!

zole

PostanoPostano: uto 23 ožu 2004, 0:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E Cvjetkus sad sam i ja gledo reprizu zvjezdanih. I ja sam veliki fan! hahah Stvarno su to fino napravili, dugo nije bilo ovako zabavno... jedva cekam sutra!

I zgodno su to okrenuli: "Ne mogu ti oprostiti, ali ti mogu zaboraviti!"
tako je nekako receno....

Pa eto, ako se vec jako bunimo kod toga je li oprostenje i zaborav, onda ajmo prokomentirat ovu recenicu:

"Ne mogu ti oprostiti, ali ti mogu zaboraviti!"

Je li takvo sto moguce?!?! Confused

sike

PostanoPostano: uto 23 ožu 2004, 11:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Je,Jelo,zaista mozemo Gospodinu zahvaliti sto smo sreli jednu takvu osobu i sto od nje mozemo uciti o zivotu.
NJista,morat cemo teti Nadi kupit kompjuter,instalirat internet da se i ona moze ukljucit na forum i raspraviti o svemu ovome.
iako nije vise u cvjetu mladosti,u dusi je ona najmladja od svih nas!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
deny

PostanoPostano: uto 23 ožu 2004, 13:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prvo pozdrav Cvjetkus(i??)!I ja sam Star Trek fan!Ne znam kako Kardasijanci mogu zaboraviti al o tome kasnije! Ajme pa to je bilo jucer, a nisam gledao Mad Mad !!!

Uglavnom: covjek moze oprostiti! U to cvrsto vjerujem, makar to to bilo i ubojstvo! Ali zaboraviti je fizioloski nemoguce osim ako imate amneziju (gubitak pacenja koji je obicno PRIVREMEN)! Pa eto-ne vjerujem bas zaborav! Druga je stvar kako ces se ti odnositi na sjecanje na taj cin (hoce li ono poticati mrznju i kako ces reagirati na nju)-i upravo to znaci oprostiti!!!Obicno kad se sjetim nekih stvari koje su mi ucinjene nazao imam negativnih misli i znam da to nije bilo uredu a sam sebi govorim da je to iza mene i da je gotovo. Mislim da je i to oprost!

Sjecanje uvijek ostaje!

...Mislim da covjek ima neki iskonski osjecaj za dobro i zlo i javljaju mu se slicni osjecaji prilikom nekog cina(ovdje: zlog) ali nas samo reagiranje razlikuje od zivotinja, ako razumijete sto hocu reci; Kad udaris zivotinju-ona ce ili pobjeci ili te napasti! A sto kad tebe netko udari? Koji je onaj prvi odgovor koji ti padne na pamet? Onaj iste milisekunde??? Upravi isti taj: udariti i pobjeci! No covjek si pocne razmisljati koje su posljedice svoj cina i tako reagira, a zivotinja ne-ako je agresivna-napast ce, a nije-nece(ima i dr. razloga al necu vise)... mozda sam malo otisao do teme al eto, moja mal razmisljanja! Hvala na trpljenju.

jos uvijek ostajem pri svom: "You'r forgiven, but not forgoten."

Deny
zole

PostanoPostano: uto 23 ožu 2004, 14:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heheh.... evo jos jednog "filozofskog" razmisljanja... deni, ja i ti ko da smo od iste gore list (ili kako se to vec kaze...) heheh

cvjetkus

PostanoPostano: uto 23 ožu 2004, 16:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

zole-sad kad si spomenuo domovinski rat....tocno takvu veliku raspravu smo imali nas par na maršu 2001. kad je isao kroz vukovar ("najdublji" i najbolji marš!)
nismo dosli do nekog zakljucka,al istina da je tesko zaboraviti...i moji su bili prognanici i kuca im je srusena....i na obiteljskim skupovima kad se načme takva tema uvijek mi pradeda kaze:deca,nikad ne zaboravite sto su nam ucili.mozemo im oprostiti i u nedjelju zajedno vani na klupi sjediti,ali ne zaboravite da se poslije ne bi krivo pricalo...pricajte svojoj djeci sta je bilo...
po meni je i dalje teoretski istina da bi oprost bio potpun da mora ici uz zaborav...ali mislim da tu ima neceg u nama,ljudima o cemu je deni pricao...slazem se i s njim
uostalom,rijetko sta nije kompleksno...

p.s.nato-kardasijanci nemaju veze s krscanstvom-to su ti malo profinjeniji klingonci... jako sretan
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.