HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 22 stu 2017, 20:09. Pogledaj neodgovorene postove
Oprostiti
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
sike

Spol: muško
PostanoPostano: pon 18 pro 2006, 9:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Božja ljubav se ne uklapa u našu logiku,ona nadilazi sve to..jer kako onda logički objasnit zašto je Isus išao na križ,tko ga je tjerao..Bolje da neke stvari ni ne znamo jer bi onda bili ono što je i zmija zakuhala - da budemo kao Bog
Sjetimo se razbojnika na križu..kako objasniti to čudo Božjeg oprosta drugome ako ne osjeti u svom srcu?

Divimo se ljudi i zahvaljujmo Mu zbog svega što čini za nas i druge!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Jole

PostanoPostano: pon 18 pro 2006, 13:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istina, Isusa nitko nije natjerao na to, ali rekao je "Oče, budi volja Tvoja!" i znao je da tako treba biti...
a ovo za razbojnika, on je sam sebi priznao da je pogrijesio.
eto, tako bi i mi trebali od Boga traziti oprost, ali prvo moramo sami sebi priznati svoje grijehe i pogreske i ne misliti da znamo sve najbolje nego se prepustiti Bogu i reci Mu: Budi volja Tvoja!
i isto tako mi moramo znati oprastati drugima! a sad, da li to zapamtiti ili ne, ovisi o cemu se radi...

"Gdje ti je blago, ondje će ti biti i srce" (Mt 6,21).
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNM [Vrh]
little_angel

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 29 ožu 2007, 10:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jučer sam imala prilike osjetiti onu pravu snagu oprosta. Dosad sam uvijek to oprosti čula nakon sat, dan, mjesec... U redu, netko me možda povrijedio, pa čovjeka na neki način ne iznenadi kad čuje to oprosti. Neću reći da to očekuje ili da mu je to oprosti sasvim normalno, jer nije, ali nekako je ovaj puta bilo drugačije. Radilo se o puno duljem periodu, i kada već pomisliš da nema šanse da od te osobe čuješ to oprosti, zapravo više ni ne razmišljaš da li ti je ono potrebno. Jednostavno se pomiriš s tim da su stvari onakve kakve jesu, i da to moraš prihvatiti.
I onda ti u sasvim nenadani čas dođe ta osoba sa iskrenim oprosti, i nešto se u tebi jednostavno promjeni, izliječi. I samo ti počnu ići suze, suze radosnice, suze koje se pitaju zbog čega sam ja zaslužila ovakvu milost. Da, još jednom u životu shvatiš koliko si Bogu dragocjen i koliko te On ljubi. I kako te ne zaboravlja ni onda kad ti sam sebe na neki način zaboraviš...

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
mrvica85

PostanoPostano: čet 29 ožu 2007, 17:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Treba oprostit i zaboravit,ako ne zaboraviš uvijek postoji mogućnost da ćeš se sjetit uvrede i predbacit je toj osobi nakon nekog vremena,i to ždere mene ili tebe.

Ništa ne vuče tako snažno i ne povezuje tako čvrsto kao tanka nit ljubavi.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Zita

PostanoPostano: ned 18 stu 2007, 21:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gledala sam večeras dnevnik.... Obljetnica je Škabrnje i pada Vukovara i naravno bile su reportaže s oba mjesta... I što se moglo vidjeti, bol, velika bol na licima ljudi, tolika da je meni došlo da zaplačem, jer sam gledajući mogla osjetiti tu bol... Naravno bilo je riječi i o oprostu i jedan čovjek je izjavio da nikada neće moći oprostiti, nikada... I onda mi je glavom prošla misao bi li ja to mogla, bi li ja mogla oprostiti?? Ti ljudi su izgubili puno, obitelji, svoje najbliže, domove... Bi li ja da sam na njihovom mjestu mogla oprostiti?? I moj odgovor je ne znam... Može li se uopće tako nešto oprostiti? Mislim da može... Teško ali može... A da li bi ja to mogla... Ne znam...

Samo se srcem dobro vidi. Bitno je očima nevidljivo.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 18 stu 2007, 21:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni jako para uši kada mnogi hrvati izjavljuju Oprostit ne zaboravit!!!!
A, oprostit je = zaboravit!

Ja u ratu nisam izgubio nikoga iz bliže obitelji pa ne mogu suditi ni reći kako bi bilo, al svakako bi se trudio oprostiti... Čini mi se da bi mi teže bilo kad nebi oprostio, jer je mržnja i nepraštanje veliki uteg. Preveliki!

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Zita

PostanoPostano: ned 18 stu 2007, 22:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A gle meni oprostiti ne znači i zaboraviti kao nužno i obavezno...

Ako ti zaista nešto nekome oprostiš, to u krajnjoj liniji tebe oslobađa...
U principu kada osjetiš tu slobodu, kada te to što se dogodilo više ne ranjava
tada si zaista oprostio...
Ali mislim da nije nužno da kad oprostiš sve zaboraviš... Neke stvari su
jednostavno dio života... Pamtiš ih kao dio svog života, kao jedno iskustvo
za dalje...

Samo se srcem dobro vidi. Bitno je očima nevidljivo.
sv.Franjo legenda

PostanoPostano: ned 18 stu 2007, 22:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Znam da se ne može zaboravit kao što možemo na pc-u naredit delete, i to je to.

Meni se ipak čini da je oprostit=zaboravit
Možda bi mogli postavit pitanje teolozima ? Smile
Nekidan je naš svećenik imao propovjed i isto je rekao pa sam postao još sigurniji u ovo.

Djus! Wink

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Maki

PostanoPostano: pon 19 stu 2007, 1:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja mislim da se to teško može oprostit jer zamislite vi kada ostanete kako je jedan danas na dnevniku rekao 12 bliže i daljnje rodbine. A kamoli Franjo zaboraviti na to!

Tražio sam ja vas, sada ste vi došli meni. Hvala vam. Smile
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Natty

PostanoPostano: pon 19 stu 2007, 7:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ponekad oprostiti jest jednako zaboraviti. A ponekad i ne. Ponekad je bol prevelika da bi se zaboravila jer bi to značilo zaboraviti najbliže i najdraže, ali se može održati sjećanje, duuuugo vremena osjećamo i bol, ponekad zauvijek, ali oprostili smo onome koji nam je nanio zlo. Ne treba tražiti razlog za oprost jer ga često nećemo naći, ali moramo tražiti snagu i ljubav za oprost.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: uto 27 stu 2007, 22:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što vi mislite, da li bi bilo u redu reći oprosti ako znamo da smo povrijedili neku osobu? Bez obzira na to kakav je naš stav prema tome što smo učinili, odnosno bez obzira da li je to što smo učinili nama ružno kao i osobi koju smo time povrijedili..?

I s obzirom da mi u tom našem postupku ne vidimo ništa loše, da li je to naše "oprosti" onda na neki način umjetno?

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
mala princeza

Spol: neodređen
PostanoPostano: sri 28 stu 2007, 16:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Iskreno ili neiskreno, što uopće znači to "oprosti"? Išta? Imam osjećaj da danas prečesto skrivamo svoju zločestoću i nestašnost iza te riječi. Ako kažemo "oprosti", to je onda to, pokriveni smo (da ne kažem opravdani). I stvar zapne na toj razini, ako se to uopće može nazvati razinom. Osobno, smatram da je to jedno veliko uvozno američko NIŠTA. Jer takvo "oprosti", više služi onome tko ga govori nego onome kome se govori. Zloupotreba. Sebičnost. Kao da iznuđujemo od osobe onaj "sve je u redu". Instrument da se ja osjećam bolje, često i kad smo vođeni iskrenošću i najboljom namjerom. Preostaje nam se svima zapitati...

...Ima dana kada ne znam šta ću sa sobom...
Marijeta

PostanoPostano: pet 30 stu 2007, 8:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

meni isto nikad nije bilo jasno kako može netko reći da je oprostio a nije zaboravio.
To mi nekako zvuči kao da će se još osvetiti.
Meni osobno oprosti je jedna od najtežih riječi - ne mogu je izgovoriti i gotovo.
Ali trudim se u zadnje vrijeme Very Happy

U srcu Crkve, moje majke, ja ću biti ljubav.
sv. Mala Terezija
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Bilićeva

PostanoPostano: pet 30 stu 2007, 21:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čestto naljutim osobe oko sebe... Žao mi je zbog toga.. Priđem im i kažem oprosti. Jednostavno, nije baš lako... Ali trebam ispraviti svoju grešku..... I brzo zaboravljam kad me povrjede.....

Uvelike zauzdavaj jezik i misli, te osjećaje redovito upravljaj Bogu, pa će se tvoj duh božanski ražariti.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
mrvica85

PostanoPostano: ned 03 vel 2008, 16:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gledano sa našeg ljudskog gledišta, neke osobe su nas toliko povrijedile da smatramo da ne zaslužuju oprost....ali gledano s Božjeg gledišta, oprošteno nam je, a mi i dalje griješimo, Bog nas voli bezuvjetno, a jesmo li zaslužili tu ljubav i opraštanje ? Nije li opraštanje djelo ljubavi ? Ljubav je dar, ne zasluga. Ne bi li i sami voljeli da nam netko oprosti, iako nismo zaslužili, jer iz oprosta nastaje još veća ljubav i zahvalnost ? I Isus je opraštao, a on je Sin Božji, koliko li tek ja onda trebam opraštati ?
Opraštaj i ljubi i bit će ti vraćeno na nebesima.

Je li vam se ikad dogodilo da nakon oprosta, bez obzira s čije strane, da se odnos vas i dotične osobe produbi, postaje čvršći, bolji, iskreniji ?

Ništa ne vuče tako snažno i ne povezuje tako čvrsto kao tanka nit ljubavi.
Ficko

PostanoPostano: ned 03 vel 2008, 19:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mrvica85 napisa:
Gledano sa našeg ljudskog gledišta, neke osobe su nas toliko povrijedile da smatramo da ne zaslužuju oprost....ali gledano s Božjeg gledišta, oprošteno nam je, a mi i dalje griješimo, Bog nas voli bezuvjetno, a jesmo li zaslužili tu ljubav i opraštanje ? Nije li opraštanje djelo ljubavi ? Ljubav je dar, ne zasluga. Ne bi li i sami voljeli da nam netko oprosti, iako nismo zaslužili, jer iz oprosta nastaje još veća ljubav i zahvalnost ? I Isus je opraštao, a on je Sin Božji, koliko li tek ja onda trebam opraštati ?
Opraštaj i ljubi i bit će ti vraćeno na nebesima.

Je li vam se ikad dogodilo da nakon oprosta, bez obzira s čije strane, da se odnos vas i dotične osobe produbi, postaje čvršći, bolji, iskreniji ?

Moj najbolji prijatelj i ja smo prije prijatljevanja bili u jako lošem odnosu! na neki način smo spletkarili jedan protiv drugog sve dok nismo bili jedanput obojica nedužno optuženi zbog jedne nebitne stvari, i tako kada smo shvatili da smo zajedno u istom škripcu, počeli smo zajedno razgovarati o tome kako bi riješili taj problem! I tako smo shvatili kroz razgovor koliko smo zapravo slični i sprijateljili se (tu smo oprostili jedan drugome na svim zlima koje smo si nanosili)! Na kraju se uspostavilo da nismo krivi i da je došlo do zabune! Ali prijateljstvo se produbilo i postali smo ''nerazdvojni'' Evo dokaza kako Bog svako zlo može pretvoriti u još veće dobro!!
Što je čovjeku nemoguće, Bog je moguće!!!

Evo i pjesmice koja me podsjeća na ovu temu:

U tvojim očima ja vidim samo tugu.
U tvome pogledu sva lutanja.
Zar i tebi život smisla više nema
i uzalud krivu sreću tražiš.
Brate moj! Krist i tebe treba.
Brate moj! Krist i tebe čeka.
Brate moj! Krist i tebe zove.
Brate moj! Krist i tebe zove.
Dođi slijedi me!
On za tebe se rodio,
za tebe živio i umro za tebe.
Za tebe uskrsnuo,
zove te tvojim imenom.
"Dođi slijedi me!!!"
U tvojim očima ja vidim jednu suzu,
koja govori:"Oprosti mi"

Znam da osjećaš koliko te ljubi
i koliko ti toga želi dati.
Very Happy

Sve je ispraznost, samo ispraznost, živite u dobroti i jednostavnosti, budite dobri ako možete,jer sve drugo je ispraznost!
klara

PostanoPostano: pon 20 lis 2008, 9:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Oprostiti ne znači zaboraviti

Često se puta čuju riječi: "Ne mogu oprostiti, jer ne mogu zaboraviti", ili "Zaboravi sve", "Okreni novu stranicu", "Idemo dalje..." Takav način govora i postupanja je fatalistički, bez izlaza. Zaboraviti nesretan događaj – sve kad bi se i moglo – priječilo bi da se oprosti, jer se više ne bi znalo što se oprašta.

Pogrešno je od zaborava praviti test opraštanja. Istina je suprotna. Opraštanje pomaže pamćenju da ozdravi. S opraštanjem, sjećanje na uvredu gubi svoju žestinu. Nesretni događaj postaje sve manje i manje prisutan u svojoj bjesomučnosti, rana pomalo zacjeljuje, sjećanje na uvredu ne uzrokuje više ponovno bol. Zato se – opraštanjem – izliječeno pamćenje oslobađa svog negativnog tereta, i čovjeka otvara za bolju i zdraviju sadašnjost i budućnost.

Zato je ispravno reći: "Ne zaboravljam, ali opraštam". To hoće reći da oproštenje ne traži da se zaboravi uvreda, jer bi inače bili osuđeni da opet ista zla podnosimo, ne bi se mogli zaštiti, izvući pouku. No oprez! To ne znači "Opraštam, ali ne zaboravljam". U čemu je razlika? U drugom slučaju proces opraštanja nije doveden do kraja, nije riječ o potpunom oproštenju.

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Magali
mod team

PostanoPostano: sri 22 lis 2008, 11:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svakim danom uočavam da je ponekad tako teško oprostiti a ujedno i zaboraviti...
Možda se moje srce boli s nepravdom, možda mu je teško...upravo taj novi dan...mi daje mogućnost da se maknem od te boli...

i oprostim...
jer upravo je onako kako je Krist...govorio...
Oprosti im, jer ne znaju što čine...

što čine mome malom srcu kada ga bodu oštricama riječi i djela...

Bože hvala ti na mojoj strpljivosti...
i što se ponekad gušim u suzama,
ali kad tad shvatim da je oprost ono što svakom treba...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
klara

PostanoPostano: čet 13 stu 2008, 8:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Opraštanje traži bavljenje sobom

Kao udarac nogom u mravinjak, uvreda uzrokuje nemir i stravu. Miran sklad netom povrijeđene osobe poremećen je, njezin unutarnji integritet ugrožen. Dotad smireni/prikriveni nedostaci izbijaju na vidjelo. S manje sjajne strane vlastite osobnosti izlaze na vidjelo. Emocije za koje se vjerovalo da su ukroćene i na svom mjestu, razulareno luduju. Čovjek ostaje nemoćan i ponižen pred zbrkom vlastite nutrine.

Velika je tada napast ne priznati tu istinu o sebi, i ne prihvatiti ju. I mnoga nam se sredstva nude da pobjegnemo od sebe: nijekanje, bježanje u aktivizam, trošenje energije na traženje krivca, igranje uloge žrtve, pokušaj zaboravljanja, traženje kazne koja će biti dostojna uvrede, samooptuživanje do depresivnosti, ...

Popuštanje takvim radnjama onemogućuje opraštanje, jer treba najprije osloboditi sebe, da bi čovjek mogao steći slobodu i u odnosu na uvreditelja. Stoga opraštanje nužno uključuje rast u samospoznaji. Etapa teška, ali neophodna, jer opraštanje drugome nužno mora proći kroz opraštanje sebi.

..

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Jeremy

PostanoPostano: čet 13 stu 2008, 16:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se u potpunosti sa Klarom.

Možeš zatvoriti sva vrata i prozore ali to neće spriječiti sv. Duha da napravi propuh.
Magali
mod team

PostanoPostano: pet 14 stu 2008, 7:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Najteže je oprostiti samom sebi...

Ovo je upisano u knjizi života: Pod mojim nogama ocean buci. Vjetar puse oko mene, na Kristu, stijeni, temelj je moje nade, i moje sve. Usred bure da li si našao ovaj zaklon. Uhvati ovu mocnu ruku Isusa koji me je spasio...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNM [Vrh]
Magali
mod team

PostanoPostano: pet 14 stu 2008, 14:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sve ono što oprostimo, pridonjeti će da naša duša ne trpi, ali i duša onog kome opraštamo, ako je učinio zlo...

Mara

PostanoPostano: pet 14 stu 2008, 17:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Magali napisa:
Sve ono što oprostimo, pridonjeti će da naša duša ne trpi, ali i duša onog kome opraštamo, ako je učinio zlo...

Prvo da, a drugo sigurno ne.

Ljubi i čini što hoćeš
Jeremy

PostanoPostano: sub 15 stu 2008, 11:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Magali napisa:
Najteže je oprostiti samom sebi...

Jest.

Možeš zatvoriti sva vrata i prozore ali to neće spriječiti sv. Duha da napravi propuh.
antea

PostanoPostano: ned 01 vel 2009, 17:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

...nikad se od nas neće tražiti da nekome oprostimo nešto drugo osim onoga što je Bog nama već oprostio....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.