HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 02 lip 2020, 9:03. Pogledaj neodgovorene postove
Gospodar prstenova
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 15:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa rijeĆØ je o svijetu fantazije i bajki, a ne o osnivanju neke nove religije.
I iz onoga Å”to sam ukratko napisala se vidi utjecaj Tolkienovog krÅ”Ć¦anskog svjetonazora... A onaj tko je uspio saĆØuvati barem imalo maÅ”te (a i vjera mu je na zdravim temeljima - namjerno ne kažem ĆØvrstim, veƦ zdravim, meni se to ĆØini znatno bitnije) , sigurno neƦe tražiti neka skrivena "znaĆØenja" ili tajne "poruke" i neƦe ga ĆØitanje knjiga odvesti na put Å”irenja raznih mistiĆØnih, tamnih, zlih ili ne znam kakvih vjerovanja ili uvjerenja...

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
merkat

Spol: muško
PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 19:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
Meni fakat nije jasno zaÅ”to se nekima diže kosa na glavi ĆØim se spomenu likovi poput ĆØarobnjaka, vila... zar nismo svi odrastali uz te likove...

Je, odrastali smo uz to pa sto imamo danas od mladezi, lijepo i krasno... bezopasno....ljudi ne zele katolicke vrtice, skole, fakultete dok se isto otvaraju prasoslavne, zidovske, kulturni centri njihovi i muslimanski i to je ok sto se to otvara ali nije da se nasi ljudi bune protiv katolickih vrtica...valjda kad smo ko fol katolicka zemlja smo toliko sigurni u sebe da nam netreba katolicki vrtici, sklole...netreba nam ni crkva,nit nedeljna misa, nit Bog, sami smo sebi dovoljni...new age, srecom po njih pravoslavci, zidovi, muslimani tako ne misle....zato i opstaju u tudjim drzavama a mi nit u svojima ponosa nemamo....kad bi djeca od vrtica ucila vise o Isusu, Petru, Pavlu, junastvu, moralu i hrabrosti Noe, Lota, Mosjsija, ...o stavrnim likovima...nebi brijali o carobnjacima, koji i nisu tako bezazleni kako mislimo, a mislimo da je vjeronauk opasan i nepotreban...

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
klara

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 19:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
Pa rijeĆØ je o svijetu fantazije i bajki, a ne o osnivanju neke nove religije.
A onaj tko je uspio saĆØuvati barem imalo maÅ”te (a i vjera mu je na zdravim temeljima - namjerno ne kažem ĆØvrstim, veƦ zdravim, meni se to ĆØini znatno bitnije) , sigurno neƦe tražiti neka skrivena "znaĆØenja" ili tajne "poruke" i neƦe ga ĆØitanje knjiga odvesti na put Å”irenja raznih mistiĆØnih, tamnih, zlih ili ne znam kakvih vjerovanja ili uvjerenja...

merkat

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 19:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jel sam ja govorio o sebi ili tebi ? Jeli nasa vjera to sto mislimo da je, jesmo li sigurni sto donosi sutra, if tomorrow comes......kad bi mislio na nas, nebi imalo smisla, jel nit On nije dosao samo radi nas....

klara

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 19:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Merkat, kak tebi nikak nije jasno da nam je Bog dao i slobodnu volju... stalno balansiramo na tankoj lajni izmeĆ°u dobra i zla... slažem se, postoje napasti Zloga, ali u konaĆØnici smo mi ti koji izabiremo kojim putem Ʀemo krenuti...

ƈuj, znam one kojima je Sveto Pismo bila lektira prije spavanja pa su na kraju, od svih likova, izabrali Lucifera... tuzan

VidiÅ”, ja nisam od onih koji su sve znali od djetinjstva... uostalom, moja priĆØa ti je dobro poznata... i jesam, rasla sam uz bajke... i nisu mu priĆØali o Isusu, nisam imala pojma tko su Petar i Pavao, Noa mi nije znaĆØio niÅ”ta, zajedno sa svim ostalim likovima, nisam iÅ”la na vjeronauk... I ???

Mislim da se ipak Bog pobrine za svakoga od nas... i zahvalna sam Mu zbog toga... pobrine se da nas naĆ°e na naÅ”im putovima, puÅ”ta nas da padamo, lutamo, tražimo, sve dok ne spoznamo da ma kojim putem krenuli - uvijek smo na krivom, dok se s Njim na njemu ne susretnemo...

merkat

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 20:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da i ja znam neke koji su pusili puno i dozivjeli stotu...

Ok, pustimo sve, Bog ce se vec pobrinuti...

...sorry ja ipak mislim da je ta slobodna volja mi dala za pravo da imam svoje misljenje i da na temelju vlastita iskustva kazem nesto, znam da nije popularno, znam da je demagogija tipa, svi imaju pravo, kako smo samo plemeniti...i propadamo u toj laznoj humanosti, ok, ima svatko pravo na sve al bar se izjasnimo, nebojmo se reci nesto...mi katolici se dicimo da je nasa vjera najsavrsenija i najbliza istini....ali potop ce doci a tko su Noe koji grade svoje arke....

...ja ih prepoznajem u tim pravoslavcima, zidovima , muslimanima...koji su shvatili tamnu stranu ovoga svijeta koji nikako nije bezazlen i svoje najvrednije, djecu spremaju polako u te arke koje ce ih zastititi od kise, poplave grijeha, napasti i iskusenja....grade zato sve te vrtice, skole, kulturne centre da se sklone s ceste, modernog i laznomoralnog doba...jel potop dolazi polako ali sigurno....i ako nas nije briga za nas sto cemo pokisnut i potonut, nemamo pravo ostavit nasu djecu same na kisi ....nesmijemo...

klara

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 22:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

VidiÅ”, a ja pak Gospodara prstenova doživljavam kao djelo koje izrazito kritizira i moƦ i magiju... Pa jedna od poruka je i o opasnostima koje se kriju u svakom predmetu koji donosi izuzetne moƦi onom koji njime upravlja. To se ne odnosi samo na prsten. I poruka je jasna, nedvosmislena: ni jedna se moƦ nad drugima ne može upotrijebiti bez Å”tete po onog koji njome rukuje.

U knjigama je jasno dano do znanja da Ʀe borba i zla biti stalna, do svrÅ”etka svijeta. A tada Zlo ionako neƦe imati Å”anse, jer uostalom, njegovo je djelovanje dopuÅ”teno od strane Stvoritelja, ma Å”to god si Zlo umiÅ”ljalo.
I ĆØitava poanta trilogije iz te perspektive je da koriÅ”tenje Zla ne može raĆ°ati plodovima Dobra.

merkat

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 22:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neshvacen i ozarena lica poput protuhe ponizene u boemskoj birtiji na kraju grada....zagledan prema nebu proklinjuc kisu koja mu se slijeva niz umorno, napaceno lice....samo je rekao....zbogom prijatelji....do slijedece zore....... spava

Coje

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 1:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Merkat, muslimani da grade neku arku??? Pa Å”to Ʀe im to??? Dok god ima onih koji ne vjeruju u Allaha i ne priznaju Kuran ƈasni oni lako postižu spasenje. Dovoljno je uletiti meĆ°u te nevjernike natovaren mnogim bombicama i sve dignuti u zrak. Tako se ide pravo u Dženet. Zar nisi to znao, Merkat?? Ili pak, otvaranje srpske vjerske Å”kole ti liĆØi na arku?? Prva stvar koju se ĆØini malom Srbinu na krsnoj slavi jest : "Krstim te,... i budi dobar Srbin",... Å”to u prijevodu znaĆØi - potrudi se da otadžbina konaĆØno doĆ°e na svoje granice a onu gamad od katoliĆØkih hrvata i poturica boÅ”njaka sve redom pokolji i istrijebi kako bi imao ĆØist teren,...

To su sve izvrsne arke koje Ʀe preživjeti potop,... Nije mi cilj niÅ”ta obezvrijediti, ali ne treba previÅ”e hvaliti tuĆ°e a svoje bacati svakomu pod noge,...

No, vratimo se temi. Merkat, ne ostajeÅ” ti neshvaƦen - samo mi želimo pomoƦi tebi da se ne brineÅ” toliko oko samog utjecaja Tolkienovih romana,...

U prilog tome da nitko osim jedinog Boga ne zna konaĆØnu sudbinu svijeta govore i presudni trenuci,... Iako je Frodo doĆ°ao do Samath Naura nije imao snage odbaciti prsten,... Proglasio ga je svojim. Tada je Smeagol - Gollum (zlo stvorenje) otelo prsten i "igrom sluĆØaja" se spotaknula i zajedno s prstenom odlejelo u raspukline usuda,... U tom trenutku bile su apsolutne nemoƦne i sile dobra i sile zla,... Tko je uniÅ”tio Saurona i njegovu moƦ? Frodo? NE. Smeagol. On to nije želio. Tko je mogao predvidjeti takav kraj,... Nitko. Iako je Gandalf naslutio da bi Gollum mogao imati joÅ” neku bitnu ulogu nije zano Å”to. KonaĆØnu pobjedu daje Eru (u LOTR),... Cool Cool Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Gandalf

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 8:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

NiŔta ja nisam naslutio Laughing
Klara:
Citat:
VidiÅ”, a ja pak Gospodara prstenova doživljavam kao djelo koje izrazito kritizira i moƦ i magiju... Pa jedna od poruka je i o opasnostima koje se kriju u svakom predmetu koji donosi izuzetne moƦi onom koji njime upravlja. To se ne odnosi samo na prsten. I poruka je jasna, nedvosmislena: ni jedna se moƦ nad drugima ne može upotrijebiti bez Å”tete po onog koji njome rukuje.

Jako lijepo reĆØeno.

O Srbima i Mujama te njihovoj vjeri previÅ”e znam pa neƦu o tome, na kraju nije to ni tema.

Meni se uglavnom LOTR ĆØini jednim jako pozitivnim djelom, djelom koje ni u ĆØemu ne negira Boga i Dobro. Sad Ʀe skrupulatori reƦi "da ali on nigdje ne spominje Boga, to je neki Panteizam", no ja mislim da ako je radio drugi svijet da je sve htio napraviti drugaĆØije, a opet niĆØime ne poniÅ”titi ulogu i postojanje Boga. Na kraju, ovako je svoju pozitivnu poruku uspio prenijeti mnogim lljudima, koji nisu samo jedne religije, ili nisu uopƦe religiozni.

Citat:
KonaĆØnu pobjedu daje Eru (u LOTR),...

Citat:
,... Iako je Frodo doĆ°ao do Samath Naura nije imao snage odbaciti prsten,...

Kakvi su to nazivi, ja to nisam ĆØuo? jel to neka druga verzija, ili neÅ”to Å”to piÅ”e u Silmarillionu, kojeg ne proĆØitah?

InaĆØe, prsten ne bi nitko uniÅ”tio, jer ne bi imao snage, a djelovanje bi bilo prejako, da nije bilo Gollumove pohlepe za tim istim Prstenom. Dakle, prsten je uniÅ”tio sam sebe.

Znas sta...
Coje

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 9:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gandalf napisa:

InaĆØe, prsten ne bi nitko uniÅ”tio, jer ne bi imao snage, a djelovanje bi bilo prejako, da nije bilo Gollumove pohlepe za tim istim Prstenom. Dakle, prsten je uniÅ”tio sam sebe.

Namjera prstena je bilo sve samo ne samouniÅ”tenje,... KonaĆØni cilj prstena bio je vratiti se na Sauronovu ruku,...

Å to se tiĆØe nazivlja kojem se ĆØudiÅ”- Eru je ime Stvoritelja i to se ime javlja u Silmarilionu; Samath Naur ili raspukline usuda je ime Sauronove kovaĆØnice u Ognjenoj gori - to si mogao proĆØitati u LOTR, ali si jednako mogao i zaboraviti,... Laughing Laughing Laughing

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 9:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje ima tu istine dosta ali ipak mislim da oni pametno rade to sa skolama i vrticima...mislim demokracija je, postoje i waldorfski vrtici i skole koji su istocnjacko duhovno obojeni pa sta nebi imali oni te mislim da kad svoju djecu tamo usmjeravaju daju im na neki nacin zastitu od mnogih utjecaja okoline koja je nazalost sve veca a nas je problem sto ju ne uvidjamo. Vjerujem da ono sta se uci djecu u vrticima i skolama po pravoslavnom, muslimaskom i zidovskom programu je dobro i nemoze uciniti nista lose, naravno ako se ne skrene s ucenja dobra sto drzim da imaju te religije iako naravno drzim da je katolicka bliza istini. Sasvim je drugo sto mnogi pripadnici pomenutih religija, pogotovo politike drzava nositeljica tih religija veze blage s tim religijama nemaju nego samo glume.
I pusti sad Tolkiena, on je samo polubezazleni link i zalim sto je puno zanimljiviji kao bajka od pravoga zivota nasih junaka od Abrahama do Isusa pa sve do svetaca nasih dana i obicnih ljudi koji bi mogli biti zanimljivi djeci. Ne mislim kao zamjena za Tolkiena, neka ga bude, al kako vidim to je nekako sve a ovo sta sam napomnjao je sve manje.

Coje

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 9:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je to stvar osobnog izbora. Kad uzmem dijete na koljena, ili mu sjednem do postelje i trebam mu ispriĆØati priĆØu za laku noƦ mogu se poslužiti likovima od Adama do Ivana Pavla II, a mogu govoriti i o Tlkienovim junacima,... Mislim da svatko bira ono Å”to mu je bliže,... Ne možeÅ” ljude natjerati da ĆØitaju Bibliju - a joÅ” manje da u njoj uživaju (osim par protestanata i nekoliko "katoliiĆØkih fanatika"),... U Å”umi loÅ”eg Å”tiva koje stoji na raspolaganju ljudima bit Ʀu sretniji ako netko posegne za LOTR, nego Harry Potterom. Najsretniji bih bio da nema ni jednog krÅ”Ć¦anina koji nije proĆØitao Bibliju, ali Å”to ƦeÅ”. Doživio sam na Teologiji kako su neki ponosno izaÅ”li nakon Å”to su položili neki teÅ”ki biblijski predmet i izjavili "... a uopƦe nisam proĆØita te biblijske knjige),... Ima nas svakakvih,...

klara

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 11:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A ja bi joÅ” malo o Gospodaru prstenova...
Žensko ko žensko, mene se najviŔe dojmila Arwen... Cool

Na prvi pogled, nema se Å”to puno priĆØati o Arwen...
ƈinjenica je da je bila najljepÅ”i komad u cijelom MeĆ°uzemlju, a zatelebala se u ā€œpropalogā€ Å”umara. Osim toga, bila je mudra, izvrsno je poznavala povijest MeĆ°uzemlja, proÅ”la je jednu od najboljih naobrazbi. Ipak, izabrati - ostaviti svoj narod i oca zbog ljubavi prema Aragonu, odreƦi se vjeĆØnog života vilenjakinje i obitelji...

Prema Tolkienu, Arwen je pazila na Aragorna izdaleka, te je mogla vidjeti srca drugih.

Arwenina uloga u knjizi se možda ĆØini malena, no od presudne je važnosti za ishod priĆØe. Ona je Frodin i Bilbov spas. Njena žrtva nije ni na koji naĆØin nagraĆ°ena, jer na kraju gubi sve Å”to je dobila: ljubav, život i MeĆ°uzemlje.

Gandalf

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 11:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Samath Naur ili raspukline usuda je ime Sauronove kovaĆØnice u Ognjenoj gori

Pa zar to ne bi trebao biti Barad Dur (il je to samo Sauronova kula)? Ili je to isto na drugom jeziku...
A može biti da sam zaboravio, ima jako puno (sliĆØnih) pojmova, a nekako mi se ĆØini da ako se to i spominjalo da je to bilo u prvoj knjizi (ono o Isilduru kad nije bacio prsten)... ne znam.

NEgo, dobra je ta Arwen Laughing makar me malo živcira taj vilenjaĆØki "th" jezik

Znas sta...
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiŔa pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 13:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
ƈinjenica je da je bila najljepÅ”i komad u cijelom MeĆ°uzemlju, a zatelebala se u ā€œpropalogā€ Å”umara.

DGNED
klara napisa:

Arwenina uloga u knjizi se možda ĆØini malena, no od presudne je važnosti za ishod priĆØe.

Zapravo i nije, to je Jackson u filmu tak napravio, ali u knjigama, iako važna nije ni blizu važna kao Galadriel koja u filmu ima jako mali utjecaj.

Gandalf napisa:
Pa zar to ne bi trebao biti Barad Dur (il je to samo Sauronova kula)? Ili je to isto na drugom jeziku...
A može biti da sam zaboravio, ima jako puno (sliĆØnih) pojmova, a nekako mi se ĆØini da ako se to i spominjalo da je to bilo u prvoj knjizi (ono o Isilduru kad nije bacio prsten)... ne znam.

Nije, dobro je napisala. Barad dur je Sauronova utvrda, a Samath Naur prostorija na Orodruinu. Gandalfe, pa ti bi bar kao Maiar to trebao znati! Laughing

VeƦe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
fratar

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 15:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ycteris napisa:
Gandalfe, pa ti bi bar kao Maiar to trebao znati! Laughing

Zapravo Gandalf nije Maiar nego Istar(ĆØarobnjak), njih su Valari poslali u meĆ°uzemlje da pomognu vilenjacima, ljudima i patuljcima, iako se o njima u LOTR-u i Silmarilionu zapravo vrlo malo govori Wink

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveƦa je meưu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
klara

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 16:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ajd za fanove - malo o Istarima:

PoÅ”to je proteklo tisuƦu godina u treƦem Dobu Sunca, jedan Vilin brod se pojavio sa Zapadnog Mora i uplovio u Sive Luke. Na tom brodu su bila petorica postarijih Ljudi sa dugim sijedim bradama i velikim ogrtaĆØima. Ti ogrtaĆØi su bili raznih boja i svaki ƈovjek je nosio visoki Å”iljati Å”eÅ”ir, visoke crne putne ĆØizme i držao dugaĆØak Å”tap. To su bili Istari, koje su Ljudi zvali ƈarobnjaci, a njihovi Å”eÅ”iri i Å”tapovi su bili oznake njihovog zvanja. Oni su bili jedan red i bratstvo poslano u Srednju Zemlju iz Neumirucih Zemalja, jer je primijeƦeno da u Smrtnim Zemljama jaĆØa veliko zlo. Mada su Istari doÅ”li tajno i u skromnom obliĆØju, u poĆØetku, prije svog dolaska u Srednju Zemlju, bili su to moƦni duhovi. Oni su bili Maiari, duhovi stariji i od samog Svijeta, i od one prve rase koja je izaÅ”la iz uma Iluvatarovog u Bezvremenim Holovima. Ali u umanjenom Svijetu Srednje Zemlje u TreƦem Dobu njima je zabranjeno da istupaju kao Maiari. Bili su ograniĆØeni na ljudski lik i moƦi koje su se mogle naƦi u smrtnom Svijetu.

Iako se kaže da su u Srednju Zemlju doÅ”la petorica Istarija, dvojica ne igraju nikakvu ulogu u povijesti Zapadnih Zemalja koje su stigle do Ljudi, jer je za druge reĆØeno da su otiÅ”li daleko na istok Srednje Zemlje. Ta dvojica su bili Itrin Luin, "Plavi ƈarobnjaci", i zna se samo da su se zvali Alatar i Paiando u NeumiruƦim Zemljama i da ih je izabrao Orome JahaĆØ (niÅ”ta viÅ”e se ne zna o njihovim životima i djelima).

Najslavniji i najviÅ”e hvaljen od Istarija je Gandalf Sivi, koga su Vilenjaci zvali Mitrandir, Patuljci Tarkun, a Haradrimi Inkanus. Kao Maiar u NeumiruƦim Zemljama zvao se Olorin i smatrao se za najmudrijeg od svog naroda. U to vrijeme on je obitavao u vrtovima Lorijena, Gospodara Vizija i Snova, a takoĆ°er je ĆØesto odlazio u kuƦu Niene Naricaljke. PoÅ”to ga je poduĆØavao Valar Lorijen u Vrtovima, Olorinova mudrost je tokom mnogih Doba postala joÅ” veƦa. TakoĆ°er, kako je primao savjete od Niene u njenoj kuƦi, koja gleda na Zidove NoƦi, njegovoj mudrosti su pridodani suosjeƦanje i podnoÅ”enje i kad sve izgleda beznadno.

Od svih Istarija Gandalf se smatra najveƦim, jer su njegovom mudroÅ”Ć¦u slobodni narodi Srednje Zemlje dovedeni do pobjede nad MraĆØnim Gospodarom Sauronom, koji je želio da ih porobi. U ovome je Gandalfu pomogao Narja, Vilin-prsten Vatre, koji mu je podario Kirdan, gospodar Sivih Luka, jer je Narja imao moƦ da uĆØini Ljude hrabrim i odluĆØnim. Na Gandalfov poticaj ubijen je Å maug Zmaj i dobijene su bitke Pet Vojski, bitke od Rogburga i Pelenorskih Polja. Od Gandalfove ruke nastradao je Balrog od Morie. Ali najveƦe od svih njegovih djela bilo je pronalaženje Jedinog Prstena i to Å”to je doveo Nosioca Prstena do mjesta gdje Ʀe on biti uniÅ”ten. Tako je Prsten razoren, a Sauron i sve njegove sluge i cijelo njegovo kraljevstvo su dovedeni do konaĆØne propasti. Gandalfov zadatak na Srednjoj Zemlji je ovim ĆØinom zavrÅ”en i tako je TreƦe Doba okonĆØano Gandalfovim odlaskom u NeumiruƦe Zemlje.

JoÅ” jedan od Istarija je Radagast SmeĆ°i, koji je živio u Rozgobelu sa biljem i zvijerima, jer je njegovo vilenjaĆØko ime Aivendil, i bio je duh odan Javani, Kraljici Zemlje. PriĆØa se da je on govorio mnoge jezike ptica. ƈak su i Beorninzi i Å umski Ljudi iz Mrke Å ume govorili s poÅ”tovanjem o mudrosti Radagasta SmeĆ°eg, jer u poznavanju Å”uma njemu nije bilo ravnog.

Posljednji koji se spominje od Istarija je Saruman Bijeli, koga su Vilenjaci zvali Kurunir, "VjeÅ”ti ƈovjek". Kad su Istari stvoreni, Saruman je smatran za najveƦeg od tog Reda. Mnogo vijekova Saruman je tumarao predjelima Srednje Zemlje i žarko žudio da uniÅ”ti Saurona MraĆØnog gospodara, ali se poslije nekog vremena uzoholio i poželio da sam ima moƦ. Godine 2759. Saruman je doÅ”ao u Izengard, i Beren. VladajuƦi Namjesnik Gondora, dodijelio mu je kljuĆØeve Ortanka, jer se mislilo da Ʀe Istari pomoƦi Ljudima Gondora i Rohirima u ratu protiv Orka, IstoĆØnjaka i Dunlendinga. MeĆ°utim, Saruman je tu stvorio mjesto zle moƦi i prizvao k sebi orĆØke legije i Uruk-haie, Poluorke i Dunlendinge. U Izengardu je objesio zastavu svoje strahovlade, crnu zastavu s oznakom sablasne bijele ruke. U svojoj oholosti je postajao sve viÅ”e nepromiÅ”ljen, dok ga nije zaveo Sauron, koji je raspolagao moƦima, mnogo veƦim od njegovih.

Tako je najveƦi od Istarija koji su doÅ”li da uniÅ”te MraĆØnog Gospodara postao jedan od njegovih zastupnika. Ali Sarumanova moƦ je skrÅ”ena bijesom Enta, junaÅ”tvom Rohirima i Huornih i mudroÅ”Ć¦u Gandalfa.

Sorry ak sve ovo veƦ znate... Embarassed

Zadnja promjena: klara; čet 30 lip 2005, 16:16; ukupno mijenjano 1 put.

klara

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 16:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fratar napisa:

Zapravo Gandalf nije Maiar nego Istar(ĆØarobnjak)

kad proĆØitaÅ” sve ono o Istarima, vidjet ƦeÅ” da je u konaĆØnici YC u pravu... Cool

merkat

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 17:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

google majstorica crni pojas treci dan...ti se skupilo kaj vesa za peglanje kad si toliko angazirana....ak nije dojdi do mene , meni je... Laughing Wink

klara

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 17:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pametni znaju ĆØemu služi pojas... Cool ... crni... treƦi dan... Cool

merkat

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 18:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Laughing pljesak

Coje

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 21:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znam Å”to je ĆØudno u Klarinom znanju. Svi kojima se Tolkien sviĆ°a i koji su bili dovoljno znatiželjni mogli su postiƦi isti stupanj znanja,...
Ipak, mene ovo jako veseli, jer mi se neko vrijeme ĆØinilo da nema toliko onih koji potpuno uživaju u Tolkienu, a sada sreƦem ljude koji su mnogo viÅ”e od fanova,... Cool Cool Cool Laughing

Gandalf

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 22:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a ja sam mislio da dosta znam, no stvarno me perete. Ionako sam fan iz guÅ”ta i Å”to mi je lijepo, a ne da bih znao milijun podataka. Ali, vama svaka ĆØast!

Znas sta...
heartsong

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 22:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jako volim gospodare prstenova, to mi je najdraža knjiga i najdraži film...
Ali volim i zvjezdane staze pa ipak ne Ŕpreham klongonski...

svaka ĆØast, ljudi... Laughing Wink

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trĆØi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, duŔo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
UtoĆØiÅ”te.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Prethodni postovi: