HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 02 lip 2020, 9:29. Pogledaj neodgovorene postove
Gospodar prstenova
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
fratar

Spol: muško
PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 22:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je to super, konaĆØno da sam ĆØuo i neÅ”to viÅ”e o Istarima, to mi je uvijek bila velika zagonetka, stvarno Ʀu morat pronaƦi ostale Tolkienove knjige koje joÅ” nisam proĆØitao! jako sretan

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveƦa je meưu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
heartsong

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 22:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja sam proĆØitala sve njegove knjige... I kad se veƦ spominje krÅ”Ć¦anska nit koja se provlaĆØi kroz tolkienovu zamisao, moram reƦi jedan svoj dojam. kad sam ĆØitala knjigu u kojoj on objaÅ”njava cjelovitu mitologiju MeĆ°uzemlja, (ali ubijte me ne znam kak se piÅ”e naziv te knjige, nekako Silliron, nek me klara ispravi, negdje je bila napisala taj naziv) nije mi baÅ” na pamet pala krÅ”Ć¦aska jednoboÅ”ka predaja, veƦ me podsjetilo na starogrĆØka ili starorimska božasntva pomjeÅ”ana sa keltskim i skandinavskim mitologijama...

A borba dobra i zla, kao i mnoge krÅ”Ć¦anke komponente, podsjetimo se, tema su mnogim new ageovskih djelima...

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trĆØi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, duŔo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
UtoĆØiÅ”te.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 22:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
Evo, ukratko:

- stvoritelj MeĆ°uzemlja (i svega ostalog) je jedan (Eru, tj. Jedini)
- stvoritelj je stvorio biƦa sliĆØna anĆ°elima (Ainuri, tj. sveti)
- Ainur s najveƦim moƦima (Melkor) se odmetnuo od ostalih i od Stvoritelja (zvuĆØi poznato, zar ne?)
- Stvoritelj je u MeĆ°uzemlju stvorio vilenjake (kao "prvoroĆ°ene") i potom ljude, za koje ima posebne planove

I tako to, MeĆ°uzemlje bi bilo idealno da tu nije Melkor sa svojom bolesnom željom da se svi stvorovi MeĆ°uzemlja klanjaju njemu, a ne Eruu (Jedinome). Za jaĆØanje svoga utjecaja u MeĆ°uzemlju Melkor (i ostali Ainuri koji su mu se pridružili) ne koriste samo silu - upravo su obmana, prevara i laž njima najdraže metode.

evo, heartiƦ, samo za te ponovno... uz napomenu da ovaj citat nije klarino tumaĆØenje, veƦ je tako Tolkien napisao u Silmarillionu...

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
heartsong

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 22:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A Ŕto sa ostalim božanstvima spomenutima u Silmarillionu? Npr. Nienna?

Zar svejedno je?

UtoĆØiÅ”te.
klara

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 22:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ako mene sjeƦanje ne vara, Niena nije bila božanstvo, veƦ jedna od valierskih kraljica, ubrojena meĆ°u Aratare (koji su bili uzviÅ”eni, osmero najmoƦnijih Valara, ali ne i božanstva, možda neÅ”to poput korova anĆ°ela)...

Fratar, please, ispravi me ako grijeŔim... možda jesam fan, ali nisam freak... Cool

Zadnja promjena: klara; čet 30 lip 2005, 22:51; ukupno mijenjano 2 put/a.

fratar

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 22:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tako je, Niena je jedan od Valara, ali nisam siguran da li je meĆ°u osam najmoƦnijih jer se nesjeƦam toĆØno davno sam to ĆØitao.

- to troje -

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 23:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heartsong napisa:
ja sam proĆØitala sve njegove knjige... I kad se veƦ spominje krÅ”Ć¦anska nit koja se provlaĆØi kroz tolkienovu zamisao, moram reƦi jedan svoj dojam. kad sam ĆØitala knjigu u kojoj on objaÅ”njava cjelovitu mitologiju MeĆ°uzemlja, (ali ubijte me ne znam kak se piÅ”e naziv te knjige, nekako Silliron, nek me klara ispravi, negdje je bila napisala taj naziv) nije mi baÅ” na pamet pala krÅ”Ć¦aska jednoboÅ”ka predaja, veƦ me podsjetilo na starogrĆØka ili starorimska božasntva pomjeÅ”ana sa keltskim i skandinavskim mitologijama...

A borba dobra i zla, kao i mnoge krÅ”Ć¦anke komponente, podsjetimo se, tema su mnogim new ageovskih djelima...

Ajd hvala nebesima da netko kuzi napokon.... zivio sunce moje malo

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
fratar

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 11:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ajd ovak, kratko o poĆØetku knjige Silmarilion, ali nisam siguran da Ʀu sve toĆØno napsiati no otprilike:
U poĆØetku je bio jedini(Eru, Iluvatar, ovisi kako ga je tko zvao) svojom je pjesmom stvorio Ainure(Valare). Valari su svojom pjesmom zajedno s Iluvatarom opjevali Ardu i Iluvatar je Ardu uĆØinio stvarnom i dao ju Valarima na upravljanje.
Tako da sam ja Valare viÅ”e shvatio kao anĆ°ele, a Iluvatara(Erua) kao jednoga boga. I ĆØak kao Å”to je Klara veƦ napisala ima jako puno sliĆØnosti s Postankom. jako sretan

- to troje -

andjelcic
merkat

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 11:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fratre

... ja ipak nista, ali nista nebi usporedjivao s TIME.
Mnogi pokusavaju svasta proturit da izgled bezazleno i simpaticno. Ok, lijepa bajka, zanimljiva, govori o dobru koje pobjedjuje zlo. Nek ostane na tome.
Jel sve religije govore isto samo pitas li se zasto ne uspijevaju podjednako u tome. I Budizam i hare krishna govore kao i new age o tome...cak i masonstvo....

Lijepo vi pricajte o bajkama, nemam nis protiv, sam nemojte mijesati s krscanstvom jel neko novo krscanstvo, lazno kad se pobijedi KC je cilj mnogih. Zato ne dozvolimo da se netko poigrava s imenom, nek nazove kako hoce. Za mene je ovo LOTR i nista vise.

fratar

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 11:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A ĆØuj, ti si prvi napao da ga nevalja ĆØitati jer donosi neke antikatoliĆØke ideje, a mi mislimo da to nije istina, ĆØak Å”toviÅ”e sam Tolkien je bio katolik. ƈovjek je samo napisao djelo koje je vrijedno ĆØitanja i zbog kojega ja mislim nitko nema namjeru prijeƦi iz jedne religije u drugu ili nedaj Bože osnovao treƦu.
A ako tako misliŔ o djelu, kao o jednoj lijepoj bajci, zaŔto onda jednostavno nepiŔemo dalje o tome Ŕto nam se u djelu svidjelo i možda kako smo koji dio doživeli jer ja mislim da se sva Tolkienova djela mogu vrlo lijepo doživjeti!

- to troje -

andjelcic
merkat

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 11:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jesam ali priznao sam da sam pogrijesio dijelom, no kad sam cuo da to cak usporedjujete s krscanstvom mi je bilo jos gore, vidis cak ste poceli i o nekim carobnajcima drugim pricat, ma ode to samo tako na druge staze, ja na to ne gledam kao na lose ali kao na odlican teren,link, zamku bezazlenosti, na koju sam i ja upao kao klinac, zato i govorim , ne napamet, ok mozda sam ja bio glup a vi pametni ali dozvoli da mislim da ima budala ko ja jos...isto kako ce prije bivsi ovisnik znati prepoznati zamke droge, tako i ti i ja fratre cemo nekome reci koje su zamke ovisnosti o forumu Laughing Laughing Laughing

heartsong

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 12:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ok, ja sam samo htjela reƦi da treba bit oprezan. To djelo je predivno i ja sam prva koja se ne bude slagala s onima koji sva djela koja ne spadaju pod katoliĆØka osobito s ovakvim mistiĆØnijim temama svrstavaju u new age i sotonsku književnost.
No i coelho je bio katolik i ja dugo nisam shvaƦala da njegova djela nemaju veze s istinskim naukom crkve... Gorpodar prstenova je divan primjer borbe dobra i zla i mnogo paralela s biblijom se da izvuƦi, ali ako se ode predaleko... nebu dobro... Wink

Zar svejedno je?

UtoĆØiÅ”te.
fratar

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 12:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa nisu to neki drugi ĆØarobnjaci to su sve likovi iz knjige, samo Å”to imaÅ” neznam koliko povezanih knjiga koje opisuju sve te dogaĆ°aje iz meĆ°uzemlja i joÅ” nekih zemalja koje su spomenute u knjigama. A Å”to se tiƦe usporedbe s krÅ”Ć¦anstvom ima tu jako puno toga za reƦi no da ne ulazim u to reƦi Ʀu samo ovo, mislim da Tolikenu kad je pisao djelo nije niti palo napamet osnivati novu religiju niti osporavati krÅ”Ć¦anstvo niti napraviti zamku da bi netko poÅ”ao krivim putem. Bio je ĆØovjek sa jako puno maÅ”te i napisao je djelo u kojem mnogi mogu uživati, a ideja o usporedbi s KrÅ”Ć¦anstvom je doÅ”la tek puno kasnije. Dakle nije ideja Tolkienovih djela niti uloviti nekog u zamku zla ili neki napad na krÅ”Ć¦anstvo, ali isto tako nisu ni djela koja bi nekog tko nije krÅ”Ć¦anin pozvala na krÅ”Ć¦anstvo ali su knjige koje mogu biti vrlo pouĆØne ako se na pravilan naĆØin tumaĆØe i koje su izvor maÅ”te jednoga ĆØovjeka koji je htio to podjeliti sa svijetom! Wink Wink

- to troje -

andjelcic
klara

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 12:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heartsong napisa:

No i coelho je bio katolik i ja dugo nisam shvaƦala da njegova djela nemaju veze s istinskim naukom crkve...

I to je ono Å”to ja pokuÅ”avam objasnit - ako smo "doma" Å”to se tiĆØe Nauka Crkve, ako nam je vjera na zdravim temeljima, ma neƦe tada niti Coelho niti Tolkien predstavljati nikakvu opasnost...

A Coelhu bi se i te kako dalo raspravljati (pa ĆØak i s tog aspekta koji si spomenula, ali nije ni na kome od nas da ocjenjuje neĆØiju vjeru...) ... Wink

znam, znam, merkat Å”to ƦeÅ” sad reƦ... Cool
ali, to onda postaje poligon za postavljanje i otvaranje niza drugih pitanja, koja zapravo nemaju veze sa ovom temom...

heartsong

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 15:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Milsim da su ovo jako zdravi odgovori. Osobito mi se vsiĆ°a ova fratrova izjava da je Tolkien samo ĆØovjek s jednom predivnom maÅ”tom...

samo kaj se tiĆØe coelha.... mislim da tu treba biti puno, puno oprezniji nego s tisuƦu toliena. ƈvrst krÅ”Ć¦anin može njegove knjige ĆØitati s odreĆ°enom rezervom, ali onaj koji to nije dolazi u veliku opasnost... to je moje miÅ”ljenje...

Zar svejedno je?

UtoĆØiÅ”te.
Coje

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 17:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Znam da kad se tema produžava nužno se dogaĆ°aju ponavljanja. Tako ovo Å”to vi sad govorite ("tko je opasniji") veƦ smo govorili,...

Merkat, pokuÅ”at Ʀu ti joÅ” jednom objasniti Tolkiena, ne da bih te uĆØinio pametnijim (jer ti to jesi) nego da bih smanjio tvoje strahove,...

Zamisli sebe na mjestu pisca. StvaraÅ” jedan kompletan svijet, smjeÅ”taÅ” ga u neko MeĆ°uzemlje i vrlo ĆØudan svemir zvan Arda. U nj smjeÅ”taÅ” stvorenja od anĆ°eoske razine do mikrostvorenja,... Sva ta stvorenja imaju svoje jezike, svoju povijest,... BuduƦi vjeru smatraÅ” bitnim elementom za opstanak i smisao života uvodiÅ” i moment vjere, ali kako si stvorio potpuno novi svijet stvaraÅ” i "novu vjeru" koja u mnogo ĆØemu može nalikovati nekoj vjeri,...

Taj novi svijet ima mnogo sliĆØnosti s naÅ”im i to u razlĆØitim segmentima, ali te sliĆØnosti žele postiƦi samo jedan efekt - da nam priĆØa bude bliža, shvatljivija i da one lijepe poruke možemo lakÅ”e prisvojiti,... To bi bilo to. Cool Cool

Fratar, dobro si naveo shvaƦanje Valara - Aratara; Niena je jedna od osam moƦnika Arde! Laughing

http://www.kumi.hr
merkat

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 18:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kaze se da kuja ne laje zbog sela nego zbog sebe...ovaj put je drugacije...sto se moga izlaganja tice...ne brinem nit zbog vas....

Ako Tolkien pise bajku, ok, sjajno pise. Ako to mijesa sa krsanstvom onda je isti Coelho. Ako pak ne ne zamjeram mu. Ako pak vi mijesate krscanstvo s Tolkienom onda ste vrlo neoprezni i neozbiljni.

I tak Frodo je mislio kako Gandalf nije prezivio....

Coje

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 19:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Ako pak vi mijesate krscanstvo s Tolkienom onda ste vrlo neoprezni i neozbiljni.

Ok! Onda smo mi neoprezni i neozbiljni jer se ne bih usudio reƦi da je Tolkien mjeÅ”ao krÅ”Ć¦anstvo s vjerom koju je stvorio za svoje MeĆ°uzemlje,... Laughing

merkat

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 20:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje napisa:
merkat napisa:
Ako pak vi mijesate krscanstvo s Tolkienom onda ste vrlo neoprezni i neozbiljni.

Ok! Onda smo mi neoprezni i neozbiljni jer se ne bih usudio reƦi da je Tolkien mjeÅ”ao krÅ”Ć¦anstvo s vjerom koju je stvorio za svoje MeĆ°uzemlje,... Laughing

Joj Coje daj, znas da ja tebe volim ! Wink

Citat:
BuduƦi vjeru smatraÅ” bitnim elementom za opstanak i smisao života uvodiÅ” i moment vjere, ali kako si stvorio potpuno novi svijet stvaraÅ” i "novu vjeru" koja u mnogo ĆØemu može nalikovati nekoj vjeri,...

Al cuj ovo me ipak malo grebe po zadrtoj tikvi ! Laughing Laughing Laughing

Ma kak god bilo, glavno da se mi druzimo, rekli bi nasi stari... Wink jako sretan

Coje

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 20:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

... neki su nepopravljivi...
(u istoj smo skupini, merkat - Ŕto god to bilo),... Laughing Laughing Laughing

heartsong

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 21:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljudi, a zakej se tu oni koji imaju malo drugaĆØije miÅ”ljenje od idealistiĆØkog shvaƦanja gospodara prstenova postaju autsajderi?

Kaj nemaju pravo na svoje vlastito miÅ”ljenje (koje se usput, skoro uopƦe ne razlikuje od mjenja drugih!)?

Zar svejedno je?

UtoĆØiÅ”te.
Coje

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 21:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kein problem, heartsong. Kad bi mi netko rekao da mu se LOTR i Tolkien ne sviĆ°aju ne bih mu rekao niÅ”ta. Ima pravo na svoje miÅ”ljenje. Ako pak netko otvori temu je li LOTR opasan po krÅ”Ć¦anske ĆØitatelje onda je jasno da je to tema u kojoj bih želio postiƦi konsenzus,... Zato i razgovaramo toliko da bismo pojasnili pojmovo i doÅ”li do Å”to boljih zakljuĆØaka,... Cool Cool

merkat

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 21:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Heartsong znam kak ti je, ja sam cijli zivot u opoziciji, prvo niko nije u kvartu mogao shvatit zakaj ne slusam azru i dugme, pa zasto nisam za ime dinamo, pa zakaj ne igram playstation pa zasto nisam odusevljen Nikom Kranjcarom, pa zakaj ovo pa zakaj ono....e nisam nit pobornik ideje srbija do japana nit trnje do sljemena...sorry al imam svoj stav....

fat drummer

PostanoPostano: pet 01 srp 2005, 23:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heartsong napisa:
Ljudi, a zakej se tu oni koji imaju malo drugaĆØije miÅ”ljenje od idealistiĆØkog shvaƦanja gospodara prstenova postaju autsajderi?

Kaj nemaju pravo na svoje vlastito miÅ”ljenje (koje se usput, skoro uopƦe ne razlikuje od mjenja drugih!)?

glupa vlastita misljenja. sloboda misli dovodi do razlika, sto dovodi do neuniformizma i posebnosti i individualnosti.
nema smisla forsat neku opasnost u gospodaru prstenova. to je kao da forsamo opasnost u pricama iz davnina jer imaju vilenjake, divove i ringispil. neke stvari jednostavno nisu opasne (ringispil). sto se tice zaludjenosti onda moramo ukinut sve osim katolicke crkve jer nekima je sveto ime dinamo, lili bi krv za hsp ili libru, polubozanstvo vide lini cervaru, a pobozno se drze mudrosti iz pera adrijane culine.
sometimes people are just dim-witted morons

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
Tonka

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sub 02 srp 2005, 9:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fat drummer napisa:

nema smisla forsat neku opasnost u gospodaru prstenova. to je kao da forsamo opasnost u pricama iz davnina jer imaju vilenjake, divove i ringispil. neke stvari jednostavno nisu opasne (ringispil). sto se tice zaludjenosti onda moramo ukinut sve osim katolicke crkve jer nekima je sveto ime dinamo, lili bi krv za hsp ili libru, polubozanstvo vide lini cervaru, a pobozno se drze mudrosti iz pera adrijane culine.

Slažem se s tobom, neke stvari nisu opasne. Ljudi su oni koji im pridaju znaĆØenja koja neke stvari ne zaslužuju. Valjda imamo razum i savjest zato da bismo mogli sami prosuĆ°ivati. Zanemariti maÅ”tu i kreativnost, znaĆØi zanemariti talente iz priĆØe o slugama i gazdi. Netko dobije viÅ”e , netko manje. Važno je kako su upotrijebljeni.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.