HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 02 lip 2020, 9:28. Pogledaj neodgovorene postove
Gospodar prstenova
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
Coje

Spol: muško
PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 10:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svatko može pogrijeÅ”it, pa tako i ja. Navikao sam svijetom hodati Å”irom otvorenih oĆØiju, jer znam da postoji straÅ”no puno podvala na mnogim mjestima. Ipak, sve to skupa ne znaĆØi da negdje ne nasjedam.

Jedini kojima sam do prdd nekoliko godina skoro potpuno vjerovao bili su prirodoznanstvenici,... Sad ne vjerujem ni njima - jer sam shvatio da je u centru svega novac. Kompanija koja najbolje plati reklamu dokazat Ʀe Å”to god želi - pa ako treba da je i svijet nastao iz smrdljive ĆØarape,...

Sve uzimam s rezervom i dozom opreza,... Usprkos tome, moram reƦi da sam potpuno uživao u "Gospodaru prstenova" potpuno neoptereƦen nakanom samog pisca,...

Razumijem Merkatov naĆØin rezoniranja, ali treba dobro prouĆØiti knjigu prije nego ju se proglasi opasnom,.. Naravno, ako bi ljudi uzeli za uzor prijateljstvo koje ide do samopredanja u smrt radi spasenja svih ljudi i svega svijeta - onda bi to moglo biti opasno za onoga koji želi uniÅ”tenje ĆØovjeka i svijeta,... Cool Cool Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 11:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje napisa:
Razumijem Merkatov naĆØin rezoniranja,

Ajd bar netko... Laughing Laughing Laughing

Citat:
ali treba dobro prouĆØiti knjigu prije nego ju se proglasi opasnom,..

Priznajem , gledao sam samo film, ne mislim da je samo po sebi zbog price toliko opasne jel je po toj analogiji i Tom i Jerry opasan...
nego mi se nikako ne svidja to isticanje krscanstva koji nije spojiv s tematikom koliko god poruka bila dobra jel svaki film ili knjiga ima pozitivnu poruku, zato sam usporedio to sa colehom koji bas to radi pakirajuci krscanstvo i svece u drugacijem svjetlu, prici, obliku nego sta jesu falsificirajuci ih ali direktno u knjigama al za tolkiena sad samo slutim po ovome sta ste ti i klara napisali...

Citat:
Naravno, ako bi ljudi uzeli za uzor prijateljstvo koje ide do samopredanja u smrt radi spasenja svih ljudi i svega svijeta - onda bi to moglo biti opasno za onoga koji želi uniÅ”tenje ĆØovjeka i svijeta,...

To je kopija smisla zivota Isusa Krista. Da ikome pomognes, pogines za necije dobro, spasio si dva svijeta, njegov i svoj !

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
igor

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 11:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ima puno stvari jako opasnih u ovom svijetu.. pa i knjige tamo spadaju..

nazalost, u tome smo prepusteni sami sebima, moramo sami prepoznati sto je dobro a sto lose... u cemu je sam DJAVAO koji nas nagoni na lose stvari...

ne mozemo cenzuru stavljati na knjige, pogotovo ne u ovom svijetu u kojem su krscani manjina..

ono sto mozemo jest otvoreno govoriti o knjigama kritikama ili na raznim skupovima i seminarima..
Tonka

Spol: neodrešen
PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 11:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje napisa:

Tonka, ne bih se jednostavno složio s tobom da ne postoje opasne knjige iz drage mi književnosti. Npr. jedan "Harry Potter" ili jedan "AlkemiĆØar" nisu potpuno bezazleni,...

Nisam rekla da ne postoje, ali ponekad se pitam zaÅ”to u toliko stvari vidjeti loÅ”u namjeru. Potter i AlkemiĆØar su loÅ”a književnost, jednostavno banalna. Važno je ĆØitati, gledati i sluÅ”ati svjesno. Onog tko zna u Å”to vjeruje teÅ”ko Ʀe Potter natjerati da se poĆØne baviti magijom. Treba odgajati djecu (a i sebe) da postanu kritiĆØni prema onome Å”to im nude reklame, knjige i filmovi. Treba znati birati, ali to ne znaĆØi olako odbacivati i etiketirati stvari, to znaĆØi neprestano uĆØiti.
Coje

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 11:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:

To je kopija smisla zivota Isusa Krista. Da ikome pomognes, pogines za necije dobro, spasio si dva svijeta, njegov i svoj !

Svi smo mi pozvani nasljedovati Krista - a to znaĆØi živjeti po uzoru na Njega. Mnogi su sveci umrli na naĆØin sliĆØa Kristovu - ipak u svemu tome nije bilo niÅ”ta loÅ”e - i niÅ”ta od toga nije umanjilo ljepotu i vrijednost Izvora.

Htio bih biti dosljedniji i ne mjeÅ”ati toliko Tolkiena i krÅ”Ć¦anstvo,... On ima sjajnih ideja, a to Å”to su neke paralelne s krÅ”Ć¦anskim ne mora znaĆØiti niÅ”ta,...

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 11:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Igore slazem se , zato me i boli kad obicna kritika dobije prizvuk zabrane, spaljivanja, nacizma pa cak to ode i do progona ljudi i tko zna sta....to mi je dikasting in the littlest hand !

Coje nisam mislio da je losa ta poruka o prijateljstvu no ona vec postoji u kontekstu spasenja cijeloga svijeta i kao takva je univerzalna.
Takodjer mi je bezveze usporedjivati tolkiena s krscanstvom jel me bas to smeta, a ako su poruke kompatibilne ok, svako dobro je s time kompatibilno i pretjerano mi je zato povlaciti te paralele, pogotovo o spasavanju cijeloga svijeta.

Htio sam reci da je velicina Krista i krsanstva neusporediva s bajkama pa bi mi bilo drago da se to izbjegava, ali svatko moze ciniti sta ga je volja.

Zadnja promjena: merkat; sub 25 lip 2005, 11:18; ukupno mijenjano 1 put.

Tonka

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 11:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Znam da se kod ovakove teme uvijek pojavi neka Tonka, bas volim daj dah demokracije i liberalizma temeljena na strahu od nacizma, sorry draga ali gusis me tim usporedbama....
Valjda imam pravo na misljenje pa nebih volio da to ode u krivom smjeru, chill girl !

Nemam niÅ”ta protiv demokracije i liberalizma iako ih ne prihvaƦam u potpunosti. Demokracija ponekad znaĆØi jednostavno prihvaƦanje ljudi oko sebe. To ne bi trebalo nikoga guÅ”iti. Najjednostavnije je kritizirati, to svatko može. Puno je teže razumjeti.
ImaŔ pravo na miŔljenje, imam ga i ja jako sretan
merkat

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 11:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ok ali nemoj tako zestoko ici jel bih ti mogao jednoga dana otic s neke kave pa bus sama platila Laughing

Tonka

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 11:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Coje nisam mislio da je losa ta poruka o prijateljstvu no ona vec postoji u kontekstu spasenja cijeloga svijeta i kao takva je univerzalna.

Å to je zato ne bi trebalo ponavljati. Kud ƦeÅ” ljepÅ”e književnosti od one koja se bavi univerzalnim porukama i obiĆØnim ljudima (ma bili oni i vilenjaci u Tolkienovom romanu).
Tonka

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 11:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Ok ali nemoj tako zestoko ici jel bih ti mogao jednoga dana otic s neke kave pa bus sama platila Laughing

Ma platim ja i tvoju kavu ako treba jako sretan
merkat

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 11:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E to nebi nikada dozvolio, sta cu kad sam konzerva ! Wink

merkat

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 11:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tonka napisa:
merkat napisa:

Å to je zato ne bi trebalo ponavljati. Kud ƦeÅ” ljepÅ”e književnosti od one koja se bavi univerzalnim porukama i obiĆØnim ljudima (ma bili oni i vilenjaci u Tolkienovom romanu).

Hm, sad sam se zamislio, korekcija misljenja.....trrrr...prrrrrrrr...done. Wink

fat drummer

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 12:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nisam gledo gospodara prstenova, al citam da su tu mnogi pozaspali na taj film. i cudim se!!! koji je vama? mislim borbe, specijalni efekti i sta ti ga ja znam
cemu takva strka oko gospodara prstenova. djeca gledaju film o ninjama, glume da su ninje (placeni ubojice) i nikom nista. djeca navijaju za dinamo i nikom nista.... i onda glume da su legolas ili gimli sin gloinov i odma uzbuna jer stuju sotonu i piju krv crnog pijevca za vrijeme ustapa (sto je to ustap). to su sve amerikanci krivi, i eventualno dinamo!!!
ja sam ko mali glumio da sam paver rejĆ°er pa sta onda?!? jel ima ko kaj protiv? nemojte da se sad pretorim u robota i nasutam vas ko male macice. knjiga ko svaka druga mitologija. ajmo sad krscanstvo sa svime usporedit. vidi nova kuharica babe mande. ajmo trazit paralele. evo jedne: isus=brasno...

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
Coje

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 13:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fat, ako si primjetio pokuÅ”avamo naƦi zajedniĆØki stav oko Tolkienova djela. NE treba iƦi tako zaoÅ”treno, jer to nema smisla. O knjizi možemo govoriti na viÅ”e naĆØina (ili o filmu). Nema potrebe otiƦi predaleko i preapstraktno i raspravljati rasprave radi...

Vratio bih se na poĆØetak... Merkat misli da bi LOTR mogao biti suptilna podvala nekih novih religioznih pokreta Å”to bi onda mlade i neiskusne ljude mogle odvesti na krivi put. Mi koji smo proĆØitali knjigu pokuÅ”avamo objasniti zaÅ”to mislimo da tu nema podvala. Sve to u obiĆØnom, prijateljskom tonu,... Nema potrebe niÅ”ta zaoÅ”travati,... Cool Cool Cool

Tonka

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 14:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
E to nebi nikada dozvolio, sta cu kad sam konzerva ! Wink

Mene nekad proglaŔavaju konzervom, a Merkat je danas tvrdio da sam liberalka. To je samo dokaz za tezu da su etikete beskorisne i uglavnom pogreŔne.

jako sretan
pingi

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 14:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gospodara Prstenova (sve tri knjige!) proĆØitala sam sa 17 godina i to iskljuĆØivo na nagovor prijateljice. Za to mi je trebalo svega 3 dana, jer mi je tad odgovarao takav žanr knjige. Bila sam oduÅ”evljena svim opisima i pitala samu sebe kako je jedan ĆØovjek tako precizno i iscrpno mogao napisati tako neÅ”to. Mislim da knjiga sama po sebi ne predstavlja nikakvu prijetnju, ali naravno, uvijek ima onih koji zamijene fikciju s realnoÅ”Ć¦u... Rolling Eyes
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
fat drummer

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 15:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje napisa:
Fat, ako si primjetio pokuÅ”avamo naƦi zajedniĆØki stav oko Tolkienova djela. NE treba iƦi tako zaoÅ”treno, jer to nema smisla. O knjizi možemo govoriti na viÅ”e naĆØina (ili o filmu). Nema potrebe otiƦi predaleko i preapstraktno i raspravljati rasprave radi...

Vratio bih se na poĆØetak... Merkat misli da bi LOTR mogao biti suptilna podvala nekih novih religioznih pokreta Å”to bi onda mlade i neiskusne ljude mogle odvesti na krivi put. Mi koji smo proĆØitali knjigu pokuÅ”avamo objasniti zaÅ”to mislimo da tu nema podvala. Sve to u obiĆØnom, prijateljskom tonu,... Nema potrebe niÅ”ta zaoÅ”travati,... Cool Cool Cool

decidirano se odbijam prikloniti prijateljskoj raspravi!!!! beljjjjj, beljjjj kazem svima vama koji zelite kulturno raspravljat!!!!
problem lezi u profesorima hrvatskog... ali kako fat pitate se? zbog one kretenske recnice-pitanja: sto je pisac zelio reci? (kako mrzim to pitanje!!!)
nije htio rec nista!!! mozda je jednostavno htio napisat pjesmu mala vocka poslja kise u kojoj govori o maloj vocki koja se njise. ili onaj oblak sto se pojavio ponad grada iznenada.. pjesma o oblaku. al, neeeeeeee, to je UVIJK neka alegorija ili metafora ili glupost
toliken je stovrio fantazy svijet u kojem govori o nekom malom tipu koji nosi neki prsten i zeli ga unistit. istina je da je toliken bio inspiriran i biblijom i cime sve ne i dok je pisao silmarillion, valaquentu, akallabeth, ainulidane... motivi su vise nego jasni. stvoren je svijet, bozanstvo stvara bica slicna andjelima (ova imaju doduse deimurske sposobnosti), prvi medju njima se uzoholi i okrece zlu, motivi drva koje daje svjetlost/znanje, kula babilonska kao simbol zelje za dosizanjem moci i boga mozemo pronaci u 9 prstena koji su na kraju bili uzrok propasti onih koji su ih nosili. netko tko preozbiljno shvati taj svijet i uvuce se u njega i pomisli da je hobit/jedi vitez ili kapetan pikard ima problema sa prihvacenjem stvarnosti i pobjecic e od nje na bilokoji moguci nacin.

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
merkat

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 15:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje je u pravu, posto sam sam gledajo filma a ne citala knjiga morat cu potpisat kapitulaciju pred argumentima sudionika ove male raspravice...

Ali znajte, ovaj put ste dobili bitku, al...

Tonka , kako etikete nisu bitne....kad su cure iz moje skole nosile ko fol etikete van majci tako sam ih mrzio Rolling Eyes jel nisam si ih mogao priustit a sad kad mogu sam zabrijao na skromnost ( ne skrtost )... Laughing

Fat da tebe nema trebalo bi te izmislit, cak kad mi dignes tlak na 180 opet se smijem...... Wink

Tonka

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 16:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fat drummer napisa:

problem lezi u profesorima hrvatskog... ali kako fat pitate se? zbog one kretenske recnice-pitanja: sto je pisac zelio reci?

Ma da, oni su krivi za sve! Da ne bi! Za informaciju svima koji joÅ” to misle, pitanje "Å”to je pisac htio reƦi" viÅ”e se postavlja na taj naĆØin. Sad je pitanje "A Å”to taj tekst meni govori?" ƈemu toliki bijes, pa nek mala voƦka bude samo obiĆØno malo jadno drvo ako ti tako želiÅ”, ali meni je joÅ” uvijek zanimljivije u književnosti i Å”ire tražiti "ĆØudesnu raskoÅ” njenih grana". IspriĆØavam se svima zbog patetike o ĆØudesnoj raskoÅ”i, ali nekako mi je doÅ”lo da citiram pa mi je pobjeglo.

Na kraju, zaÅ”to i siroti pisac ne bi htio neÅ”to reƦi. Da je mislio da nema Å”to za reƦi, ne bi ni pisao. E sad, Å”to je htio reƦi, to je drugi par cipela (s etiketom ili bez nje, merkate Wink
fat drummer

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 16:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tonka napisa:
fat drummer napisa:

problem lezi u profesorima hrvatskog... ali kako fat pitate se? zbog one kretenske recnice-pitanja: sto je pisac zelio reci?

Ma da, oni su krivi za sve! Da ne bi! Za informaciju svima koji joÅ” to misle, pitanje "Å”to je pisac htio reƦi" viÅ”e se postavlja na taj naĆØin. Sad je pitanje "A Å”to taj tekst meni govori?" ƈemu toliki bijes, pa nek mala voƦka bude samo obiĆØno malo jadno drvo ako ti tako želiÅ”, ali meni je joÅ” uvijek zanimljivije u književnosti i Å”ire tražiti "ĆØudesnu raskoÅ” njenih grana". IspriĆØavam se svima zbog patetike o ĆØudesnoj raskoÅ”i, ali nekako mi je doÅ”lo da citiram pa mi je pobjeglo.

Na kraju, zaÅ”to i siroti pisac ne bi htio neÅ”to reƦi. Da je mislio da nema Å”to za reƦi, ne bi ni pisao. E sad, Å”to je htio reƦi, to je drugi par cipela (s etiketom ili bez nje, merkate Wink

i to je otislo izvan igralista.....

merkat

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 16:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam najvise zazirao od onih udzbenika na cijem je dnu bilo " za one koji zele znati vise "...mislim koga je to zanimalo osim Marka, decka iz prve klupe po komu je Djole napisao stvar " Nikad kao Bane " !!! Laughing

Vocku poslije kise nisam nikad volio, jel sam dobio topa posto nisam mogao obuzdat smijeh dok je profesor citao. Nije znao rec r pa je pocimao " Gue, vocka poslije kise " ..bio je visok da mi se cinilo kao da ili svaki dan raste ili mu je jedini anjcug sve kraci ili pak da ima doma poplavu pa zafrce nogavice sve vise....kad bi rekao vocka, pogledao bi prema nama i nekako zatreptao ocima kao da se boji orla koji mu se zalijece u oci...a kod svake pak strofe bi usnama ( valjda neki tik ) doticao nos....znam da nije u redu ali ja tada mali dripac to nisam mogao shvatiti i smijao bi se, doduse potiho ali je bilo toliko to intenzivno da u tisini koja je zahtijevala da profesor cita svoj omiljen opus, se jednostavno culo.... Cool

Tonka

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 16:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fat drummer napisa:
Tonka napisa:
fat drummer napisa:

i to je otislo izvan igralista.....

Kak se uzme.
Ako i je, nije otiŔlo (pre)daleko...
Coje

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 16:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fat, oĆØito te je netko žestoko muĆØio shvaƦanjem književnosti pa tako žestoko i jetko reagiraÅ”... Možda to i nije niÅ”ta opako - nego jednostavno tvoj naĆØin izražavanja,...

Ipak, ĆØuj, neki od nas su imali sreƦu da im ljubav prema književnosti nitko nije uspio uniÅ”titi niti zamraĆØiti nekakvim dosadnim interpretacijama u smislu one reĆØenice "Å”to je pisac time htio reƦi",.... Ipak, to mi ne daje pravo da ne razmiÅ”ljam Å”to bi Fat svojim frajerskim stilom želio reƦi, je li povrijeĆ°en i ĆØini li mu se da ga netko ne želi u svom druÅ”tvu???

Fat, pronicavo oko je uvijek dobro doÅ”lo. Veselim se svemu bogatstvu kojje ƦeÅ” donijeti sobom - na naĆØin primjeren tebi. Cool Cool

arkandeo

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 17:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ruljo bolji ste od Tolkiena njemu je vjerojatno trebalo malo viŔe da napiŔe romane, a vi uspijete u jedan dan napisat postova viŔe nego je duga trilogija Gospodar prstenova.

Tko je kao Bog?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Coje

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 22:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad smo veƦ otvorili ovu temu, ljudi idemo podijeliti Å”to nas je posebno veselilo dok smo ĆØitali LOTR. Mislim na neke momente u trilogiji,...
Mogu i ja poĆØeti,...
Npr. meni se posebno svidjelo kad su se ĆØlanovi Prstenove družine (bez GAndalfa) naÅ”li na odlasku iz Lothloriena i kad su nakon zajedniĆØkog objeda sa Galadriel i Celebornom primali vilenjaĆØke darove,... To mi je možda i bio najjaĆØi moment u cijeloj knjizi. Kad je Galadriel pitala Gimlija koji bi dar jedan potuljak poželio od nekog vilenjaka, a on joj je odgovorio onako graciozno da je veƦ primio najljepÅ”i dar - a to je ĆØinjenica da je vidio gospu Galadriel i ĆØuo kako divnim glasom na drevnom patuljaĆØkom jeziku spominje davno zaboravljena imena,...
Nakon toga, zbilo se neŔto joŔ ljepŔe - na Galadrielino navaljivanje da joj kaže Ŕto bi htio na poklon od nje - Gimli joj je uputio tako smionu i laskavu želju: poželio je nekoliko vlati njene zlatne kose kako bi ih stavio u neprocjenjivi kristal koji bi postao blago njegova doma,... Tad je za Galadrielinu kosu ovako otprilike rekao: "VaŔa kosa toliko nadmaŔuje ljepotu zlata, koliko nebeske zvijezde nadmaŔuju ljepotu zemljinih krisala (dragog kamenja)"...
Mmmmmmmmmmmmmm - kako mi je to lijepo i sad kad se prisjeƦam... Cool Cool Cool Cool Laughing

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.