HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 02 lip 2020, 9:29. Pogledaj neodgovorene postove
Gospodar prstenova
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
heartsong

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 27 lip 2005, 21:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

normalno je da se u nekoj temi s vremena na vrijeme malo skrene, i to treba uzeti u obzir, jer ona tema koja se koncentrira samo na jedno i ne toleriraju se nedužni ispadi, ubrzo biva iskljuĆØena.
ovo je odliĆØna tema!!! I sigurna sam da Ʀe se ovdje uvijek moƦi izmjenjavati miÅ”ljenja o tom, meni, najbolje, filmu i knjizi! Stoga bez straha!

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trĆØi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, duŔo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
UtoĆØiÅ”te.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: pon 27 lip 2005, 21:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje napisa:
Kad smo veƦ otvorili ovu temu, ljudi idemo podijeliti Å”to nas je posebno veselilo dok smo ĆØitali LOTR. Mislim na neke momente u trilogiji,...
Mogu i ja poĆØeti,...
Npr. meni se posebno svidjelo kad su se ĆØlanovi Prstenove družine (bez GAndalfa) naÅ”li na odlasku iz Lothloriena i kad su nakon zajedniĆØkog objeda sa Galadriel i Celebornom primali vilenjaĆØke darove,... To mi je možda i bio najjaĆØi moment u cijeloj knjizi. Kad je Galadriel pitala Gimlija koji bi dar jedan potuljak poželio od nekog vilenjaka, a on joj je odgovorio onako graciozno da je veƦ primio najljepÅ”i dar - a to je ĆØinjenica da je vidio gospu Galadriel i ĆØuo kako divnim glasom na drevnom patuljaĆØkom jeziku spominje davno zaboravljena imena,...
Nakon toga, zbilo se neŔto joŔ ljepŔe - na Galadrielino navaljivanje da joj kaže Ŕto bi htio na poklon od nje - Gimli joj je uputio tako smionu i laskavu želju: poželio je nekoliko vlati njene zlatne kose kako bi ih stavio u neprocjenjivi kristal koji bi postao blago njegova doma,... Tad je za Galadrielinu kosu ovako otprilike rekao: "VaŔa kosa toliko nadmaŔuje ljepotu zlata, koliko nebeske zvijezde nadmaŔuju ljepotu zemljinih krisala (dragog kamenja)"...
Mmmmmmmmmmmmmm - kako mi je to lijepo i sad kad se prisjeƦam... Cool Cool Cool Cool Laughing

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
klara

PostanoPostano: pon 27 lip 2005, 22:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gandalf napisa:
Evo proĆØitah prvih pola stranice i ne mogu se naĆØuditi.

Moj osvrt na Gospodara Prstenova:

Knjige su remek-djela! Ne zanima me neki literarno-kritiĆØki osvrt, on u ovom sluĆØaju ne bi niÅ”ta znaĆØio. Takva maÅ”ta, zahvalan sam Bogu Å”to je dao ljudima takav dar.
Naravno, inspiriran je Tolkin sa 2.svjetskim ratom, i sa stvarnim istokom i zapadom. Najvažnija misao je borba dobra i zla, koliko god ofucano to zvuĆØalo, kod njega je to ipak lijepo i originalno i svima nam je ipak na kraju drago Å”to smo na strani dobra.

Filmovi su po meni jako dobri, nisam gledao sliĆØnih ostvarenja na filmskom platnu, bar ne tako velikih priĆØa i tako dobre produkcije. I meni su smetale neke izmjene koje je Jackson radio, no poslije sam shvatio da nije mogao to sve skupa izvesti u nekoj formi koju bi obiĆØni gledatelji mogli pogledati (dakle u bar nekih 3 sata), iskreno, i danas se ĆØudim kako je uspio sve to skupa zgurat u tako "kratko" vrijeme, a najveƦi dokaz da nije napravio dosadnu stvar je da su tisuƦe ljudi koji nisu bili fanovi prije i nisu ĆØitali knjige odgledali sva tri dijela... A za to stvarno treba ako niÅ”ta drugo onda barem strpljenja.

Stvarno sam sretan da su takve lude scene konaĆØno snimljene i na filmu, i nakon par gledanja stvarno mi je guÅ”t pogledati sve ponovno, jedino mi je žao Å”to svaki od filmova ne traje barem 6 sati...

Å to se tiĆØe nekih mistiĆØno-okultistiĆØko-magijskih stvari, STVARNO IH NISAM PRIMIJETIO!

Tko u ovim filmovima vidi neŔto opasno, taj se boji i vlastite sjene! Možda su to Ŕkrupule?!

klara

PostanoPostano: pon 27 lip 2005, 22:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fratar napisa:
ƈovjeĆØe, al ste vi izkomplicirali ovu temu, kak vam to samo uspjeva! Wink
Meni je Tolkien fantastiƦan, ĆØovjek koji je uspio stvoriti jedan cijeli svijet, narode, njihovu povijest jezike i pismo koje se uz malo truda može i nauĆØiti koristiti iz dodatka knjige! Tako dobro opisani krajolici da sam se ja doslovce guÅ”io dok sam ĆØitao onaj dio kad su Frodo i Sam prolazili kroz Mordor, kao da sam bio tamo s njima(Å”ta'Å” imam i ja viÅ”ka maÅ”te Wink )!!
I joÅ” kratak osvrt na ove filozofije, neznam jeli netko ĆØitao Silmarilion iz kojeg se može vidjeti, pogotovo iz prvog djela knjige, kako je Tolkien razmiÅ”ljao na jedan izrazito krÅ”Ć¦anski naĆØin dok je pisao djelo. Taj dio knjige je pisan na epski naĆØin gotovo kao da je pisao Postanak(tj. ima nekih zanimljivih sliĆØnosti)! Eto toliko od mene za sada! jako sretan

ajmo nastavit dalje ...

Cool

Gandalf

Spol: muško
PostanoPostano: pon 27 lip 2005, 22:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ajmo nastavit dalje ...

Znas sta...
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
fratar

PostanoPostano: pon 27 lip 2005, 22:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Heheh, Golum, to je lik koji me jednako i oduÅ”evio i razoĆØarao u knjizi, sjeƦam se kad je Gandalf(onaj iz knjige, ne ovaj na foumu) rekao u prvom djelu kako Ʀe on imati veliku ulogu ili u dobru ili zlu, skroz sam nekako oĆØekivao da Ʀe Smeagol u njemu pobjediti ali je ipak predugo bio pod utjecajem prstena,.... Å”teta, nekako mi je u filmu ĆØak bio i sladak

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveƦa je meưu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: pon 27 lip 2005, 22:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Najbolja i je bila njegova faca kad je htio zdipit prsten prvi put, ono grimasa, koji genijalan efekt, kao macak mog susjeda kad bi mu donio spek, kak me je znal zgrebat cudoviste dlakavo....

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
heartsong

PostanoPostano: pon 27 lip 2005, 22:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fratar napisa:
Heheh, Golum, to je lik koji me jednako i oduÅ”evio i razoĆØarao u knjizi, sjeƦam se kad je Gandalf(onaj iz knjige, ne ovaj na foumu) rekao u prvom djelu kako Ʀe on imati veliku ulogu ili u dobru ili zlu, skroz sam nekako oĆØekivao da Ʀe Smeagol u njemu pobjediti ali je ipak predugo bio pod utjecajem prstena,.... Å”teta, nekako mi je u filmu ĆØak bio i sladak

jest, lik je bio nevjerojatan, veoma slojevit... imao je ono neÅ”to s ĆØim si se mogao povezati, i žaliti ga. On mi je najžalosniji lik cijele trilogije... imao je neÅ”to u sebi, u isto vrijeme sladkoƦu ali i užas.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trĆØi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, duŔo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
UtoĆØiÅ”te.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
fratar

PostanoPostano: pon 27 lip 2005, 22:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, baŔ kao da je u njemu prikazano izgubljenost ljudi u ovom svijetu punom zamki i Ŕto se može dogoditi ako na vrijeme ne izbjegnemo tim zamkama!
To me zapravo fasciniralo u knjizi, koliko se mogu s likovima poistovjetiti i naƦi zanimljivu pouku tome svemu!

- to troje -

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Tonka

Spol: neodrešen
PostanoPostano: uto 28 lip 2005, 14:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fratar napisa:
Da, baŔ kao da je u njemu prikazano izgubljenost ljudi u ovom svijetu punom zamki i Ŕto se može dogoditi ako na vrijeme ne izbjegnemo tim zamkama!
To me zapravo fasciniralo u knjizi, koliko se mogu s likovima poistovjetiti i naƦi zanimljivu pouku tome svemu!

Istina, Golum je divan primjer osobe s opsesijom. Malo sam se smrznula kad sam se prije godinu - dvije uhvatila da sam u odreĆ°enom trenutku i zbog odreĆ°ene situacije isti on, samo je falilo da promrmljam: "Moje najdraže....". Odmah sam se sabrala, ohladila i sredila.

Btw, ĆØini mi se da smo malĆØice pretjerali sa slikama jako sretan Laughing Laughing
Jedva mi se uĆØitala stranica jako sretan
ToNkIƦ

PostanoPostano: uto 28 lip 2005, 22:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fratar napisa:
ali ja sam malo viŔe nego samo fan LOTR-a, pa,....

Ok, ja baÅ” nisam tako kritiĆØno... belji se
Joooj! KNJIGE su mi ZAKON! Film mi je OK, no to nije to! Nikad mi niti jedan film nije dostigao knjigu! Ali kaj je tu je...! Wink
Da, knjiga je super! Wink

"...ON je moj Bog, moj Bog
moja nada moje sve..."

"...ponekad neizgovorene rijechi kazu vishe nego izgovorene...."

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
ToNkIƦ

PostanoPostano: uto 28 lip 2005, 22:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm...negdje sam ĆØula kako se u 3. dijelu filma u nekom kadru zalomilo da su snimili Gangalfa, onako bijelog, u Nike-ovim tenisicama i da to zgleda, hm... Laughing Laughing Laughing ! Jel ga ko' vidio? Wink

"...ON je moj Bog, moj Bog
moja nada moje sve..."

"...ponekad neizgovorene rijechi kazu vishe nego izgovorene...."

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
fratar

PostanoPostano: uto 28 lip 2005, 22:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ToNkIƦ napisa:
Hm...negdje sam ĆØula kako se u 3. dijelu filma u nekom kadru zalomilo da su snimili Gangalfa, onako bijelog, u Nike-ovim tenisicama i da to zgleda, hm... Laughing Laughing Laughing ! Jel ga ko' vidio? Wink

E to nisam vidio, ali imaÅ” u drugom djelu ja mislim gdje se vide tragovi auta prije nego se pojavi Shadowfax i ĆØuo da u jednom djelu netko ima digitalni sat na ruci! Laughing

- to troje -

andjelcic
Coje

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 11:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pitao sam vas za vaŔa omiljena mjesta u knjizi,...

Primjetio sam da su neki proĆØitali i Silmarilion, pa samo jedno kratko prisjeƦanje za neÅ”to posebno lijepo iz te knjige.

Mene je frapirala vjernost valinorskog psa Huana koji je spasio živote kako prelijepoj Luthien Tinuviel, tako i Berenu prije nego je postao Jednoruki,...
Å tp se odlomka tiĆØe izdvojio bih onaj kad je Beren jedini od svih ljudi proÅ”ao kroz zaĆØarane granice Mellianinog pojasa i u krasnim Å”umama Thingolovog carstva sreo Luthien.
Susret Luthien i Berena je bio znak najveƦe nade za život u MeĆ°uzemlju - jer je bio apsolutno nepredviĆ°en - kako od Valara, tako i od Maiara, vilenjaka, ljudi, patuljaka i svih ostalih sorti,... Jedino je Mellian Maia predvidjela da Ʀe Beren doƦi u njen pojas iako mu nitko neƦe dati dozvolu za to, ali nije mogla predvidjeti znaĆØenje toga,... jako sretan jako sretan

http://www.kumi.hr
merkat

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 11:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

...hm zanimljive pricice iz knjige, sve si mislim citati ili ne, ipak nije to strip, a gro knjiga ceka na polici i skuplja prasinu, neznam nit sam, al kad se sjetim da sam ka klinac mislio da sam u proslom zivotu bio Conan a zena mi je bila Red Sonja mozda sam malo presklon poistovjecivanju s likovima, sva sreca da ne citam basne... Cool

Coje

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 11:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sigurno postoji mnogo korisnijih knjiga nego Å”to je to "Gospodar Prstenova". Za taj roman bih rekao da se može ĆØitati za ĆØisti guÅ”t i zabavu,... Sigurno je da bi te taj roman mogao i dodatno obogatiti i oplemeniti, ali postoji mnogo knjiga koje to mogu joÅ” viiÅ”e i dublje (ali ti neƦe ponuditi zabavu i užitak kao LOTR),... ƈitaj prema potrebi! Ljeto je dobro vrijeme za zabavu,... Laughing

fratar

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 13:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje napisa:
Pitao sam vas za vaŔa omiljena mjesta u knjizi,...

Primjetio sam da su neki proĆØitali i Silmarilion, pa samo jedno kratko prisjeƦanje za neÅ”to posebno lijepo iz te knjige.

Mene je frapirala vjernost valinorskog psa Huana koji je spasio živote kako prelijepoj Luthien Tinuviel, tako i Berenu prije nego je postao Jednoruki,...
Å tp se odlomka tiĆØe izdvojio bih onaj kad je Beren jedini od svih ljudi proÅ”ao kroz zaĆØarane granice Mellianinog pojasa i u krasnim Å”umama Thingolovog carstva sreo Luthien.
Susret Luthien i Berena je bio znak najveƦe nade za život u MeĆ°uzemlju - jer je bio apsolutno nepredviĆ°en - kako od Valara, tako i od Maiara, vilenjaka, ljudi, patuljaka i svih ostalih sorti,... Jedino je Mellian Maia predvidjela da Ʀe Beren doƦi u njen pojas iako mu nitko neƦe dati dozvolu za to, ali nije mogla predvidjeti znaĆØenje toga,... jako sretan jako sretan

Meni isto je to jedan fascinantan dio, mislim ĆØak i najljepÅ”a priĆØa koja se pojavljuje u kjnizi!
Å to se tiƦe nekih omiljenih mjesta u knjizi Gospodar prstenova, mislim da me se posebno dojimilo kad su doÅ”li u Lothlorien kada se prvi put stvorilo prijateljstvo izmeĆ°u vilenjaka i patuljaka(neraĆØunajuƦi prijateljstvo Legolasa i Gimlija te nekih prastarih prijateljstava ih Silmariliona), a fantastiƦno mi je i u Dvije kule kad su se usred bitke kod Rograda pojavili Huorni, to je opisano tako da se tamo odjednom pojavila Å”uma koja tamo nikad prije nije bila, mislim da bi to bila fantastƦna scena u filmu samo da su ju ubacili!
Jedino mi je malo žao Å”to nisu malo bolje opisani ĆØarobnjaci za koje je u Silmarilionu samo reĆØeno da se vjeruje da su ih Valari poslali.

- to troje -

andjelcic
Coje

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 13:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ako želiÅ” viÅ”e doznati o Istarima (ĆØarobnjacima - njima petorici) trebaÅ” posegnuti za neprevedenog knjigom "Unfinished tales"... TAmo imaÅ” posebnu temu o Istarima,... Cool Cool Cool

fratar

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 13:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da ĆØuo sam za tu knjigu, ali malo mi je teže doƦi do nje, a trenutno nisam u moguƦnosti kupitit ju u Algoritmu

- to troje -

andjelcic
Coje

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 13:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tu ti ne mogu pomoƦi jer je nemam ni ja u svojoj privatnoj biblioteci,... ƈitao sam je na faksu jer mi je jedna prijateljica posudila tu knjigu. Probaj vidjeti u sveuĆØiliÅ”noj knjižnici - ili u gradskoj??? Cool Cool

fratar

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 13:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SreƦa pa imam jednu frendicu koja jako puno Ʀita, mislim da bi ona mogla nabaviti tu knjigu! jako sretan

- to troje -

andjelcic
merkat

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 13:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje napisa:
Ako želiÅ” viÅ”e doznati o Istarima (ĆØarobnjacima - njima petorici) trebaÅ” posegnuti za neprevedenog knjigom "Unfinished tales"... TAmo imaÅ” posebnu temu o Istarima,... Cool Cool Cool

hm, skrecemo li s teme...a lijepo sam rekao na pocetku ovih izlaganja kamo ovo sve vodi...he,he,he

fratar

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 13:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nije to skretanje s teme, to su ti sve knjige koje su neposredno povezane, ak ne s radnjom, onda s likovima to ti ide ovak nekako, Gospodar prstenova se nalazi u tzv. treƦem dobu tj. kraj treƦeg doba, Silmarlion opisuje razdoblja od prvog do poĆØetka treƦeg doba, Hobit, neposredno prije Gospodara prstenova, a ostale knjige govore o dogaĆ°anjima koja nisu opisana u ovim djelima jako sretan

- to troje -

andjelcic
klara

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 14:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni fakat nije jasno zaÅ”to se nekima diže kosa na glavi ĆØim se spomenu likovi poput ĆØarobnjaka, vila... zar nismo svi odrastali uz te likove...
no, u takve rasprave ne želim ulaziti, svatko ima pravo na svoje miŔljenje...

Ali, samo malo pojaÅ”njenja za one koji se nisu makli dalje od prvog filma iz trilogije - treba razlikovati knjigu od filma, jer film veƦi naglasak stavlja na vizualnu stanu priĆØe (niÅ”ta novo), a i teÅ”ko je (i zamorno) prikazati moralne i ostale dvojbe u glavama likova.

Da bi se uopƦe moglo dokuĆØiti ono Å”to se zbiva u MeĆ°uzemlju, nužno je roĆØitati najprije "Silmarillion", u kojem je "povijest" MeĆ°uzemlja od samog stvaranja pa do dogaĆ°aja iz trilogije Gospodara prstenova.

klara

PostanoPostano: sri 29 lip 2005, 14:47
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo, ukratko:

- stvoritelj MeĆ°uzemlja (i svega ostalog) je jedan (Eru, tj. Jedini)
- stvoritelj je stvorio biƦa sliĆØna anĆ°elima (Ainuri, tj. sveti)
- Ainur s najveƦim moƦima (Melkor) se odmetnuo od ostalih i od Stvoritelja (zvuĆØi poznato, zar ne?)
- Stvoritelj je u MeĆ°uzemlju stvorio vilenjake (kao "prvoroĆ°ene") i potom ljude, za koje ima posebne planove

I tako to, MeĆ°uzemlje bi bilo idealno da tu nije Melkor sa svojom bolesnom željom da se svi stvorovi MeĆ°uzemlja klanjaju njemu, a ne Eruu (Jedinome). Za jaĆØanje svoga utjecaja u MeĆ°uzemlju Melkor (i ostali Ainuri koji su mu se pridružili) ne koriste samo silu - upravo su obmana, prevara i laž njima najdraže metode. Tolkien snagu Zla u MeĆ°uzemlju shvaƦa vrlo ozbiljno.

KonaĆØnu sudbinu svih rasa iz MeĆ°uzemlja ne zna nitko osim Stvoritelja, pa ni Ainuri.

I iz Gospodara prstenova se da izvuƦi niz paralela, al drugi put...

Žalosno je da postoje ljudi koji poneseni Tolkienovom maÅ”tom uĆ°u u taj svijet toliko da im to predstavlja neku vrstu bijega od stvarnosti. Ali, tada je problem u njima, a ne u Tolkienu ili njegovom djelu.

Pa dajte, rijeĆØ je o književnom djelu koje nije neÅ”to Å”to bi trebalo formirati neĆØiji pogled na svijet...

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.