HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: čet 21 ruj 2017, 15:50. Pogledaj neodgovorene postove
Gospodar prstenova
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 17:10
PostNaslov : Gospodar prstenova
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
he, carobiranje, ono kaj djecu veseli, kak je i mene ko klinca slicno veselilo pa se izrodilo u svasta, al sva sreca da Bog mulce prima rado nazad, mislim na sebe....

evo, načeli u birtiji, ali da tamo ne brijemo... Cool

merkat, a koliko si ti upoznat s Tolkienom i Gospodarom prstenova?
i zašto misliš da po njemu vražićak na mala vrata?

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
vasha

PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 17:16
PostNaslov : Re: Gospodar prstenova
Citiraj i odgovori

Hm, gledala sam jedan dio Gospodara prstenova i odličan je film, Vigo Mortensen - mmmm Cool Laughing

Valentina
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
merkat

Spol: muško
PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 20:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uf tesko cu sad protiv obozavatelja, kao i kad sam u jenom drustvu rekao da su star trek dosadne, jedva sam izvukao zivu glavu Confused Confused Confused

Meni to nije problem, vecini je zeka al djeca se identificiraju s tim shemama, privuce ih, a ako polazim od sebe kojeg su me kao malog uvijek privlacile te fore, od Dylan Doga, casopisa arka, twilight zone i sl. sta me je odvelo na stranputicu jel me je uvjek intreresiralo vise, nikad zadovoljan i onda se nadjes u skripcu, ma da sad ne duljim da neko ne pomisli da sam neka munja koja svijetom lunja... Rolling Eyes

Ko Vigo ? Isti ja...dobro nakon par plasticnih operacija... Cool

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
Coje

PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 20:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Za razliku od cura kojima se sviđa Vigo, meni se najviše sviđa Tolkienov briljantni um koji je takav svijet pretočio - u nevjerojatnom skladu rečenica u nekoliko romana od kojih ti zastaje dah, koje čitaš uvijek tražeći još i još i još,... A kad sve pročitaš krećeš iz početka tražeći detalje koji su te posebno veselili i onda u njima uživaš i diviš se nevjerojatnoj sposobnosti jednog uma da cijeli taj svijet nosi u sebi,...

Merkat, za tebe! Od uvijek sam volio bajke. LOTR i druga djela vezana uz ovo jesu jedna bezazlena bajka prvenstveno za mlade i odraslije (ne za djecu)... Gledajući film bio sam potpuno opušten kao inače kad gledam bajke koje se ne povezuju sa ovim životom osim alegorijski,...

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 21:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma jasno je da su za nas bajke, ali bojim se za onog djecaka, malog merkata kojem je to bilo vise od bajke, ne bas to , ali vrlo slicne stvari, ljudi danas traze alternativu, nesto kao taj kako kazes nevjerojatan svijet, jel tko voli ovaj nas katolicki, pogotovo franjevacki, kome je lijepo, naravno nama , ali nismo mi svijet, bojim se za one druge...
male i izgubljene, dai m netko kroz igru ne proturi nesto, znas tko...

klara

PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 21:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat, jes' ti čit'o Gospodara prstenova?

Coje

PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 21:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

"Gospodara prstenova" čitao sam na faksu i oduševio sam se,... Mislim da sam ga čitao u osnovnoj školi da ga ne bih dobro niti razumio - a vjerojatno bi imi bio i dosadana sa svom svojom širinom,... Film bi mi sigurno bio dosadan kao što je bio mnogima iz mog društva - da sam prvo gledao film pa onda čitao knjigu. Ovako sam jedva čekao film i onda sam bio razapet između oduševljenja pojedinim djelovima ekranizacije i razočarenja nekim reinpretacijama ili izbacivanjem nekih po meni važnih stvari,...

Svakako, uvjeren sam da ova bajka za odrasle nije namjenjena za malu djecu, a kad je čovjek čita kao bajku može unjoj neopisivo uživati - i u književnom izričaju i u samoj fabuli,... Cool Cool Cool

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 21:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara, filma gledajo i skoro zaspao, znam , znam papak sam...

Coje ma kuzim , ima fora ono pogleda na prijateljstvo, zivot, mudrih i dubokih rijeci, al to je nesto kao newage, lijepo govori a ne vodi nicemo, znam da sad riskiram da neko veli, daj ga podajgle kaj brije, LOTR je njenu opasan, kao babi seoskoj rock muzika...al tesko mi je sad na post, dva stavit svoja razmisljanja koja sam iskusio posto sam ko klinac bio freak za te stvari...tak da oni koji me dugo poznaju kuzit ce kaj pricam, ovak bas i nemm volje objasnjavat jel neznam odakle pocet, mislim ok, nek ljudi gledaju kaj god zele, djeci je vjerujem ljepse gledat te carolije nego price o andjelima, zlocinu i kazni, tak da brijem da ce to sve skupa ovako u pocetku benigno izrodit u nekim novim generacijama nesto novo, lose, kao sto je meni nekad puno toga bilo benigno...

klara

PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 21:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

coje, ne mora bit da bi ti bio dosadan, možda bi samo malo teže uspio poloviti konce...

ono što ja nisam znala je to da se Tolkien nakon niza tragedija iz mladosti snažno okrenuo katoličanstvu... nakon smrti majke, s bratom je postao štićenik katoličkog svećenika... u jednom pismu jezuitskom svećeniku napomenuo je da u Gospodaru prstenova simboliku treba promatrati kroz elemente vjere... njegov prvi sin je izabrao svećenički poziv...

tak da mi jednostavno ne ide da ga se veže uz new-age (no dobro, to još tu nitko nije spomenuo, al da skratim...)

Coje

PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 21:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jednom mi je prijatelj na dugo i široko objašnjava zašto je "Gospodar prstenova" opasan. NA kraju mi je reako da nije pročitao taj roman, ali mi je sat vremna povezivao Tolkiena s New Ageom.

Zaljubljenik sam u knjigu, a uz to i filmofil,... Pogledao sam i pročitao svašta i nadam se da mogu ponešto prosuditi.
"Zločin i kaznu", "Krik i bijes" neće čitati djeca. Tako ne trebaju čitati ni "Gospodara Prstenova". Mogu oni čitati sve to, ali koliko će kužiti i koliko će im biti zanimljivo - to je sasvim druga priča.

Dok sam čitao Tolkienov opus pratio sam od kud je crpio "materiju" za svoj svijet. Mnogo toga posudio je iz svoje žive kršćanske vjere, a sve te priče pričao je vlastitoj djeci koju nije odgajao u duhu New Agea nego u onom u kojem je i sam bio odgojen,...

merkat

PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 21:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

za new age to sam samo primjera radi rekao jel je najblize, ali ono sta je tada radio tada je radio, kasnije je krenuo, ako se nevaram ka katolicanstvu sto je i razumljivo nakon frke, samo nemoj klara takve stvari povezivat sa katolicanstvom, to mi je kao kad cujem nase politicare kad napadaju crkvu al napomenu" al i ja sam vjernik/vjernica" , racan bi rekao- dajte, molim vas !

Coje

PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 21:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne bih rekao da je on naglo postao vjernik jer njegov opus je prilično protkan idejama kršćanstva. Kad bih studirao književnost možda bih si za temu uzeto paralele iz Tolkienova opusa s Biblijom,... Cool Cool

Merkat, kužim tvoj oprez. To je u redu, jer danas ima mnogo smeća na tržištu i treba biti oprezan. Međutim, barem za mene - Tolkienov opus je jedan od rijetkih bisera književnosti 20 stoljeća u kojem sam istinski uživao bez da sam bio opterećen potrebom pronalaženja i odstranjivanja svega što nije u skladu s mojim nazorima,...

merkat

PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 22:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nema to veze da nije u skladu s nazorima, pa ne smatras me valjda zatucanim, ako cemo pravo ja sam vjerojatno najmanje zivio kao katolik od svih vas koje imam prilike upoznavati, ja vise svakako postujem npr. budizam od Tolkienovog krscanstva. Mozda nisi svjestan koliko je opasno kad se krscanstvo veze uz nesto sto nije. To danas mnogi pokusavaju, Ajmo stavit Tolkiena uz bajke samo mu ne pripisivat krscanstvo uz njegovu genijalnost jel si mislim da se mozda klanjam krivome Kristu.

klara

PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 22:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat, Tolkien je bio katolik od djetinjstva, jer je imao kojih osam-devet godina kad mu je umrla mama i kad je "pao" pod skrb svećenika... krivo se izrazih - trebala sam reć: tragedije iz djetinjstva...

e, sad, ima niz paralela koje se daju povući sa Biblijom, al ne znam oćeš imat to sve volju čitat... Cool

merkat

PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 22:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma neka je on bio neznam sta i ja sam pa sam u jednom dijelu zivota bio kuku lele, ja sam govorio o njegovom djelu LOTR koje je sve samo ne katolicanstvo o krscanstvo.
Mislim a smo otisli u krivom smjeru, a meni je vruce, ima netko caj ?

Coje

PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 22:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Imaš pravo, otičli smo predaleko!

Oprosti ako si shvatio da mislim reći kako je LOTR priručnik o ulasku u kršćanstvo. To sigurno nije! Ali, smatram da nije prijetnja za vjeru ni mladih ni starijih katolika.
Što se tiče nas kršćana jedina mjerodavna knjiga je Sveto Pismo (Biblija). Amen! Zu ne treba ništa dodavati! Laughing Laughing

merkat

PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 22:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Naravno, mislim ironija ti je dobra, ja nekad se i neznam bas najbolje izrazit, podijeljena su nam misljenja, al kaj sad, glavno da se mi druzimo, kaj ne ?

igor

PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 22:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

TKO VOLI NEK IZVOLI...
meni se ne svidja...
Coje

PostanoPostano: pet 24 lip 2005, 23:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Igore, što ti se ne sviđa? Film ili knjiga??

Tonka

Spol: neodređen
PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 7:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dakle, Gospodar prstenova je književnost, fikcija, izmišljeno. Da ne bi bilo zabune, Vlak u snijegu je isto književnost, fikcija, izmišljeno. Razumijete? Nema veze što u ovom drugom nema vilenjaka, hobita i ostalih. Književnost su stvorili ljudi zato se iz kvalitetne književnosti uči o ljudima. Makar se oni zvali Frodo i bili hobiti. Smiješno je proglasiti knjigu opasnom za vjeru samo zato što se bavi izmišljenim bićima.
Merkate, što misliš o Ivani Brlić-Mažuranić? Ako ideš istom logikom kao i s Tolkienom, trebao bi zaključiti da nije bezazlena, ipak se njezine Priče iz davnine temelje na slavenskog mitologiji. O Homerovim epovima da ne pričam jako sretan
Moram priznati da ne volim žigosati knjige, a ni ljude, uvijek se sjetim da su njemački nacisti u početku svoje karijere voljeli paliti lomače od knjiga. Završili su na ljudima.
igor

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 9:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ni film ni knjiga mi se ne svidjaju... a da me pitas zasto, nis posebno.. jednostavno ne privlaci me uopce ta prica o nekim cudnim bicima i svjetovima...

na filmu sa zaspao poslije 15 minuta... a knjiga sam uzeo jednom u ruke s namjerom da vidim malo stil u kojem je pisana, ali sadrzina me uopce ne zanima...
Coje

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 9:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prvih 100 stranica "Prstenove družine" čitao sam duže od mjesec dana,... jer mi nije bilo zanimljivo. Ostatak LOTR (cijele trilogije) sam pročitao u kraće od mjesec dana jer sam otkrio čitavo kako književno, tako i fabularno bogatstvo,... Opet - Latini rekoše "O ukusima se ne da raspravljati",...

Tonka, ne bih se jednostavno složio s tobom da ne postoje opasne knjige iz drage mi književnosti. Npr. jedan "Harry Potter" ili jedan "Alkemičar" nisu potpuno bezazleni,...

Krivo bi bilo zabraniti bilo koju knjigu - jer joj se upravo na taj način najbolje otvaraju vrata,... Jednostavno, treba pisati kvalitetne kritike,... Kod voga se samo sjetitite kritike koja je doslovno pokopala film "Aleksandar",...

merkat

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 10:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Znam da se kod ovakove teme uvijek pojavi neka Tonka, bas volim daj dah demokracije i liberalizma temeljena na strahu od nacizma, sorry draga ali gusis me tim usporedbama....
Valjda imam pravo na misljenje pa nebih volio da to ode u krivom smjeru, chill girl !

Slozio bih se s Cojetom da nema bezazlenih knjiga. Kuzim sta je htio reci s usporedbom alkemicara i potera. Eto bas si i pogodio sta sam mislio. Vidis potter je siroviji u izricaju pa ce ga mnogi kao ti i ja odmah odbaciti. No neki ipak nece, sto se slazemo nije bezezleno. Pogotovo kad je katolicka crkva pedofilska, materijalisticka, sta se petlja u politiku umjesto da hekla goblene. Ljudi ce jednostavno skuzit da postoji nesto, van kako mnogi znaju reci religijskih institucija, shvatit ce da oni sami imaju nesto bozansko u sebi, neku energiju, a toga se vala nudi na sve strane a vrazicak voli impresionoirati ljude mocima. I mene je u jednom dijelu zivota to impresioniralo. Boga nevidis ali ovo vidis i ne vjerujes, ustvari vjerujes jel vidis.

Dakle potter je zesca verzija ali nebi se slozio opasnija. Jel sta je problem. LOTR se kako vidim i sam Tolkien positovjecuje s krscanstvom, kao odgajali ga svecenici, Pa i Madonnu (pjevacicu) su casne sestre. A to je najopasnije, kad netko bajkama i fikcijama daje podlogu koja nije kompatibilna s time. Coelho je pisao o Sv. Iliji. I jako puno o krscanstvu ali na svoj nacin, nalazio je pozitivne strane sveceva protivljenja Bogu koje je jednostavno izmislio i upakirao u svoju pricu. Nasao je rupu u sistemu covjeka koji uvijek se nekako cjenka s Bogom i kao trazi neki kompromis. A toga nema. Iskrenije je i postenije bit svoj i vjerovati u to nego miksati po svojoj volji nesto jel takva jela su najcesce nejestiva, pogotovo ako se mase hrane na tome.

Coje

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 10:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Trebao bih pisati traktat o Tolkienu da bih objasnio i argumentirao sve što želim, ali prelijen sam za nešto takvo,...

Kad bi Tolkien imao namjeru suptilnije se uplesti u čovjekovu dušu i podvaljivati mu suvremena načela new age života - onda bi bio uspješniji od svih majstora podvale - osim možda jedino onoga kojeg zovemo "ocem laži",...

Što se mene tiče - našao sam ja i lijepu poruku filma u Harry Potteru - ali mislim da do nje djeca (kojima je film namjenjen) niti ne dolaze ... Opasnosti koje ta knjiga i flm mogu nositi sa sobom su neizmjerno veće nego razvodnjena poruka tog filma (žrtva prinesena iz ljubavi koja je jača od svakoga zla)...

Što se "Alkemičara" tiče mogu vam reći da sam ga pročitao na nagovaranje jednog prijatelja iz vojske. Književno - to djelo je nula. Čime onda osvaja one kojima se stvarno sviđa (a ne snobove koji knjigu čitaju jer je ona "in" a nemaju pojma što su pročitali)? Knjiga odiše vremenom u kojem živimo. Usmjerena je prema samoostvarenju, uspjehu pojedinca, smješta pojedinca u centar svemira - svi drugi mogu ga samo oštetiti i odvesti ga od ostvarenja "osobne legende",... Upravo zato ta knjiga i jest opasna kad je čita neki kršćanin koji je poput "čardaka ni na nebu ni na zemlji" pa se lako dade zavesti,... Cool Cool Cool

merkat

PostanoPostano: sub 25 lip 2005, 10:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istina Coje, samo kaj ljudi si nece nikada dat priznat naivnost, krivi put jel bas oni najbolje znaju. Ja neznam jel je svaki moj pokusaj neslavno zavrsio a vjera me uvjerila kako sam tanak, nizak i jadan. Kad covijek sam sebi prizna da je ogranicen i sam sebi nedovoljan mozda i prihvati vjeru kao put. Samo sto mnogi zele vjeru razvodniti( joj kako mrzim cedevitu od jedne zlice na tri deci vode Cool ) i skrenuti. To mi je najbolje. Nije mi bad hare krishna koji briju svoj film, bad su mi oni koji krscanstvo petljaju s onim sta nikada nije bilo nit ce bit krscanstvo.

Kad ljudi malo spuste se na zemlju i prihvate da su podlozni svemu i svacemu i da ima puno zamki posto djavao nam zeli nit manje nit vise od unistenja, bit ce bolje. A ljudima je sve bezazleno. Jedan svecenik iz bg se pohvalio kako je nakon citanja davincijevog koda mrzio krscane al se ipak izvukao. Mislim ako je on, zasto nebi i ti negdje popljugao finte ?

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.