HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 17 vel 2020, 14:41. Pogledaj neodgovorene postove
Zašto (zbog koga/èega) sam (p)ostao katolik???
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
Ljuda Baba

Spol: ensko
PostanoPostano: pon 16 vel 2004, 14:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uf tjedan dana me nema i otvorim ovu temu i suze mi navru na oèi kad èitam vaše postove...ja bih vam zaista mogla svašta napisat o mom putu s Bogom al sam malo na knap s vremenom - al ono nabitnije je da mi kroz cijeli život prisutna ta neka luda èežnja za Njim...
Didi
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
Gogi

Spol: muko
PostanoPostano: uto 17 vel 2004, 22:23
PostNaslov : U istoj obitelji odgajaju se katolici i nekatolici
Citiraj i odgovori

Živu i nepokolebjivu vjeru u meni je pobudio dragi Bog i zahvalan sam mu na tome. Što se ljudi tièe velik poticaj dao mi je moj stariji brat. Bit prièe je u tome da je moj brat osoba totalno drukèija od mene (od nas katolika), nadam se da vas neèe uznemirit to šta èu napisat, ali njemu se katolièanstvo jednostavno gadi. Mr. Green Odmah moram napomenuti da je upravo on možda najiskrenija i najpoštenija osoba koju poznajem. Jako mi ga je žao place jer iako smo odgajani u istoj obitelji ( župi,školi) i naoko u istim uvjetima, tamo gdje sam ja doživio ljubav belji se i razumjevanje jako sretan on je doživio upravo suprotno. tuzan Puno bi vam moga napisat o sebi, njemu, obitelji ... Ali zasad toliko. Nema se vrimena, a i nisam baš pobornik (pre)dugih postova.
B.V.B
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailICQ [Vrh]
Gogi

PostanoPostano: uto 17 vel 2004, 22:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I još samo ovo: meni je a vjerujem i svima vama kristalno jasno zašto mi jesmo katolici. Ali mene puno više muèi pitanje zašto drugi nisu.
jedna od ludih

PostanoPostano: uto 17 vel 2004, 22:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo jos jednog svjedocanstva,

obitelj ateisti (bili) - ja vjernica. Exclamation
Upravo tako, iako su svi moji bili ateisti ja otkad znam za sebe i za Boga znam da je to "to".
Jos kao mala predskolka pitala sam se otkud mi na svijetu i tko ga je stvorio i shvatila sam da je Bog odgovoran za sve nas. Question
Zatim sam tajno posudjivala literaturu od kolega iz razreda (na kraju vjeronaucne godine davali bi mi knjige) i u petom sam razredu rekla mami da se zelim krstiti sto je ona lijepo prihvatila. Kako nije znala gdje me odvesti prepustila je organizaciju kumi, ja sam krenula na vjeronauk, krstila se, pricestila i nagovorila mamu da krene sa mnom. Iduce godine i ona je bila katekumen i u uskrsnoj noci se krstila. jako sretan
U pubertetu sam vrludala na sve strane (no i dalje sam vjerovala) sve dok me sa 18-19 g. nije odjednom lupilo. Gledala sam proljetne krosnje i shvatila BOG JE ZIV. Iako sam uvijek vjerovala to je bilo ono pravo obracenje. Rodjenje odozgo, i zaista kako pise u Svetom pismu: Tko nije rodjen odozgo... Rolling Eyes
Taj milosni trenutak oni koji su ga dozivjeli ne mogu ga zaboraviti, potpuno odusevljenje samim Bogom, ispunjenje Bozjom ljubavlju. Wink
Obicno kazem do tada sam vjerovala u Boga, od tada vjerujem Bogu.
Do sada iducih 5-6 (7) godina vrludam tom stazom (pomazu mi braca i sestre iz moje zajednice) i odusevljena sam svaki put kad cujem da se jos netko zaljubio u Krista i Crkvu. jako sretan

Lude svijeta izabra Bog..
jedna od ludih

PostanoPostano: uto 17 vel 2004, 22:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa ja se bas i ne cudim sto drugi nisu katolici.
Nije li pisano: "Vi ste sol zemlje, ako sol obljutavi...."
Soli ne treba mnogo, a s druge strane ima je dosta i one bljutave.
Mislim da je velik problem kod nas toliki broj tradicionalnih vjernika, dize mi se kosa na glavi kad cujem "moja je obitelj uvijek bila uz Crkvu, pa sam i ja, Bog i Hrvati".
Bit ce jasnija situacija kad se ljudi budu pitali jesam li ja vjernik, a ne je li selo vjernicko. Bit ce manje krizmanika, ali vise iskrenih vjernika. Pitanje je samo koju bi mi skupinu radije u Crkvi?

Lude svijeta izabra Bog..
zole

PostanoPostano: sri 18 vel 2004, 1:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Fino se rasplamsalo i ovdje. Ljudi, ne znam jeste li vidjeli, ali ova je tema pogledana preko 200 puta!!! Znaci da su ju vidjeli i mnogi koji se nisu javljali!
To je jedan od nacina kako mozemo svjedociti svoju vjeru! Nikome nije bilo lako napisati ono sto je napisao, sve dok to nije napisao! Tada je sve lakse Wink, ali ono sto je bitno - ovdje imamo tekstualno blago... iz mnogih krajeva Lijepe naše javljaju se ljudi odusevljeni Bogom! Dragi citatelju, promatracu, mislis li da smo mi svi fanatici uvjereni u krivo? Kako vidis, nitko od nas nije dogovorno napisao nesto da ti priblizi Boga! Svi smo na razlicite nacine i u razlicito vrijeme dozivljeli isto! Stoga bih zelio da se zamislis... i razmislis... A onda pruzis sam sebi drugu priliku i upoznas Onoga zbog kojega smo mi ovdje! Vjeruj mi, ceka i tebe! Ne tjera te da mu dodjes, ali zeli da mu dodjes! A kada mu dodjes, tada ces shvatiti kako je lijepo... Shvatit ces ono sto svi ovdje pisu... Kako je lijepo...

ps. Pozdrav ludoj! Wink Ma zakon ti je nadimak, btw i ja cesto citiram to "Odabra Bog lude svijeta..." hehe

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazareæanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim æete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Jo

PostanoPostano: sri 18 vel 2004, 8:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nisam mogla a da se ne javim sada kad sam se najezila citajuci ove postove svjedocanstva.

Gogi tvoj me dirnuo jer upravo je i kod mene tako. Nas je sedmero brace i sestara i svi smo odgajani od istih roditelja, a vjera je nekima tako teska! Ono sto je "jedna od ludih" rekla vjera im je tradicija tipa Bog i Hrvati! Meni je prije to jako tesko padalo jer sam htjela da shvate ono sto ja znam i osjecam i vjerujem, ali silom i govorancijom to zaista ne ide! (ja probala Confused )Onda mi je moj ujak (svecenik) rekao: "kao sto Bog bdije nada mnom tako bdije i nad njima, moje je da molim za njih i da ih predam Njemu da On brine, a ja da Ga svako malo "podsjetim" na njih! Sigurniji su u Njegovim nego u mojim!"
Nemojte misliti da su oni losi ljudi, ne, bas suprotno, dobri su samo kad bi jos osobno upoznali Onoga s kojim su na vi!
Godi, dugi postovi u ovakvim situacijama i temema dobro su dosli!
Hvala ti na tvom postu!

Citat:
Bit ce jasnija situacija kad se ljudi budu pitali jesam li ja vjernik, a ne je li selo vjernicko. Bit ce manje krizmanika, ali vise iskrenih vjernika.

U potpunosti se slazem!!!!! Laughing

Jedna od ludih - dobro dosla - Laughing

Lav je u zraku
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
Zlatousta

Spol: neodreen
PostanoPostano: sri 18 vel 2004, 9:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Prvu svijest o Bogu doživjela sam kao dijete od nekih 5 ili 6 godina.
Ne od roditelja, nažalost tuzan , veæ od tete koja me èuvala.
Mi djeca pravili smo buku igrajuæi se, a ona je došla i rekla da budemo tiši jer da æe se dragi Bog ljutiti ako budemo zloèesti Laughing .
Meni nije bilo jasno tko je to i di je, pa sam je pitala kako on nas može vidjeti kad mi njega ne vidimo. Ona je odgovorila da je on svugdje i da vidi sve, a ja sam joj rekla nek ide u kuhinju da Bog ode za njom Mr. Green Mr. Green

Od toga dana, stalno sam se pitala gdje je Bog.
U crkvu se u našoj obitelji nije išlo, ostajala sam plaèuæi kad su moje prijateljice išle na ponoæku.Ali stalno, svih tih godina, osjeæala sam Njegovu prisutnost.
Da ne duljim, prije 4 godine, nakon svjedoèanstva mojih prijatelja koje me potreslo, krenula sam na kateheze u svojoj župi. Jedan novi, predivan svijet otvorio se preda mnom.

Na duhovnoj obnovi koja je uslijedila i koju je vodio fra Smiljan Kožul, napokon sam Ga srela! jako sretan ŽIVOG GOSPODINA ISUSA KRISTA!
Ljudi, koja radost! Kakva milost
To je definitivno najljepši dogaðaj mog života.
Mogla bih u beskraj prièati o tome, no vidim da sam veæ premašila norme Mr. Green .

Hvala Gospodinu na tolikoj milosti.
Hvala i vama svima što ste ovdje...
sike

PostanoPostano: sri 18 vel 2004, 14:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Trazili ste decke,pa dakle evo..
Ja sma cijeli zivot odgajan u vjeri s mamine strane,tata mi je bio ateist,ali se nikad nije bunio protiv toga sto mama mene odgaja na taj,njemu nepoznat nacin.bilo je sve ok do njegove smrti kad sam imao 15.god.a onda je kod mene lagano krenulo nizbrdo u vjeri,ali sam se zahvaljujuci Bozjoj milosti preko FRAME ponovno vratio u vjerski zivot bez kojeg sad ne mogu zamisliti svoju buducnost.Tu pritom mislim na aktivan zivot u zupi,biskupiji..a ne samo dolazit na misu.za sad jos kratko se ostvarujem u FRAMI,poslije nadam se u Franjevackom svjetovnom redu i mozda jos negdje drugdje.
Vjera i djela,kako Pavao kaze,ne ide jedno bez drugog.
Hvala svima na svjedocanstvima i molitvama!
BVB!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Zlatousta

PostanoPostano: et 19 vel 2004, 13:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Opet ja.

Zole, ako može jedno pitanje za tebe?

Malo me buni naslov tvog posta, tj zašto smo postali KATOLICI?

Katolièka crkva jest ta u kojoj želim i pokušavam živjeti svoju vjeru,
ali nakon svog susreta sa Kristom ja sebe volim vidjeti kao kršæanku jako sretan .

Zato te želim pitati, znaèi li tvoje ovako postavljeno pitanje, da ostali kršæani ovdje nisu dobrodošli? Ili bar nisu dobrodošli na ovu temu?

Pozdrav u Kristu.
zole

PostanoPostano: et 19 vel 2004, 23:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Heheh... BRAVO ZLATOUSTA!!!

Jako mi se svidja ova tvoja primjedba. Konkretno, ova tema se odnosi vise na to "zasto sam to sto jesam?" No, kako su, po mojoj slobodnoj procjeni, ovdje prisutni vecinom katolici, stavio sam takav naslov da ne moram objasnjavati kasnije pitanje "zasto sam to sto jesam?"

Ako kojim slucajem ima nekoga od pripadnika drugih religija (krscanskih ili ne), neka se slobodno javi... zivo me zanima kako su drugi dosli do Boga (i da li su uopce dosli do Boga)

ps. Kako je ovo stranica HBK (a HBK jest katolicka), naravno da su u prvom planu katolici, no to nikako ne znaci da ostali (a ponajprije krscani) nisu dobrodosli-dapace!

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazareæanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim æete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
nata

PostanoPostano: uto 24 vel 2004, 19:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovo je tema s puno lijepih postova, a nekako se ugasila tuzan Steta. tuzan

Moram jos nesto dodati. Kaze Biblija da snovi vrijede ako su poruka od Boga, a ako nisu da se ne treba njima zamarati. Snovi koji su Bozja poruka vrlo su jasni, znaci - znat ces ako je to-to.
Tako sam ja u pocetku svoga duhovnog 'budjenja', nakon duge i iskrene molitve i traganja za Kristom, sanjala da ga trazim u nekoj sumi i u gomili nepoznatih ljudi. U ocaju pokusavam doci do njega i cuti mu glas, ali ne uspijevam. Odjednom se stvori kraj mene gledajuci me kao, 'trazila si me?' To vam ne mogu opisati. Kad krene dalje ja ga pitam - mogu li s tobom? a on me blago pogleda i kaze 'pa zato sam tu'.......
.......................................................
Molite, i dat ce vam se! Trazite, i naci cete! Kucajte, i otvorit ce vam se! Mt 7,7

Ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta!!!
Gogi

PostanoPostano: et 26 vel 2004, 23:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:

Ivana
Danas sam katolik jer sam se osobno osvjedoèila što je Krist za mene. Jer sam Ga prihvatila za svoga osobnog spasitelja. Zato sam katolik, jer sam upoznala Onoga koji je došao da Žiovt u izobilju imamo

Jo
Tada sam ZAISTA dozivjela da je On na zemlji, tu uz mene! Osjetila sam Njegovu prisutnost! Bog je uz mene i kad sam super i kad sam lose, samo sam ja ta koja cesto zaboravim na Njega! Vjerujem, jer s Bogom je sve moguce!!! uistinu!

Nata
Uslijedile su razne milosti u mom životu - obilje njih, koje su mi govorile da je Bog stvarno živ, da je tu negdje, osjetila sam tu ljubav i taj mir koji toliko priželjkuje današnji èovjek a ne pronalazi ga. Spoznala sam što znaèi Kristova,ne ljudska, utjeha i snaga.

Zole
Vjernik sam jer cvrsto vjerujem da Bog postoji! Cvrsto vjerujem u Presveto Trojstvo! Cvrsto vjerujem u Djevicu Mariju...

Chiara
...znam da je uvijek i svugdje Bog bio samnom...

Jedna od ludih
Gledala sam proljetne krosnje i shvatila BOG JE ZIV. Iako sam uvijek vjerovala to je bilo ono pravo obracenje. Rodjenje odozgo, i zaista kako pise u Svetom pismu: Tko nije rodjen odozgo...
Taj milosni trenutak oni koji su ga dozivjeli ne mogu ga zaboraviti, potpuno odusevljenje samim Bogom, ispunjenje Bozjom ljubavlju.

Zlatousta
Na duhovnoj obnovi koja je uslijedila i koju je vodio fra Smiljan Kožul, napokon sam Ga srela! ŽIVOG GOSPODINA ISUSA KRISTA!
Ljudi, koja radost! Kakva milost
To je definitivno najljepši dogaðaj mog života.

Bog vas blagoslovio i velika hvala na vašim svjedoèanstvima.
Uvjet da živo svjedoèimo svoju vjeru, i najbolji razlog zašto je netko katolik je upravo egzistencijalni i osobni susret sa Isusom Kristom. U trenutku zaèeæa Bog je izgovorio Moje ime, Bog je mene želio. On me poznaje, voli me, i želi mi samo dobro. Isus me je nazvao prijateljem, on mi daje život i to u izobilju... Mislim da se sva naša iskustva mogu sažeti u reèenicu:
«Bog postoji, ja sam Ga susreo!»
Natty

PostanoPostano: sri 10 ou 2004, 8:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

[quote="nata"]Tako sam ja u pocetku svoga duhovnog 'budjenja', nakon duge i iskrene molitve i traganja za Kristom, sanjala da ga trazim u nekoj sumi i u gomili nepoznatih ljudi. U ocaju pokusavam doci do njega i cuti mu glas, ali ne uspijevam. Odjednom se stvori kraj mene gledajuci me kao, 'trazila si me?' To vam ne mogu opisati. Kad krene dalje ja ga pitam - mogu li s tobom? a on me blago pogleda i kaze 'pa zato sam tu'.......

Pa ovo je nesto prekrasno. Kakvo iskustvo !!! Nemam rijeci. Voljela bih i ja nesto slicno dozivjeti. Imala sam drugacije snove, ali oni pripadaju drugoj temi. Nova sam ovdje medju vama i ne mogu vam opisati radost koju osjecam citajuci vase postove. Doista mogu osjetiti da smo braca i sestre po Isusu Kristu.
A zasto sam ja katolik? Otac mi je ateist, mama katolik, ali nikada nije utjecala nicim na mene (bar ne direktno Smile ), pa sam ja godinama lutala. Daleko od Boga, pa opet blize k njemu. Predug bi bio ovaj post kada bih sve opisivala. Ali eto, sada sam tu, borim se da moja vjera zivi u ovom okrutnom svijetu, pazim da me ne ismijavaju i ne pricam sa svakim o tome, ali vi ste mi prekrasni i rado cu se druziti s vama jer u osami moje sobe u kojoj se sama nastojim pribliziti sto vise dragom Bogu tesko je biti ustrajanm ali trudim se. Padam i ustajem, a Isus me blago gleda i ceka me oduvijek i zauvijek.

Hvaljen Isus i Marija

N.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
jelena

PostanoPostano: et 11 ou 2004, 14:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo još jedno iskustvo i to opet iz Rijeke!
Kao i kod Natty, i moj tata je ateist (koji vjeruje u svašta samo ne u Boga) a mama vjernica. No, moje krštenje nije bilo upitno. I tako sam ja postala katolik!
Mama se u meðuvremenu duhovno uspavala, pa sve što sam nauèila o Crkvi bilo je o bake. Onda je poèeo rat koji je moja obitelj prilièno osjetila,a nekako istovremeno s njim i moj pubertet i sve što s tim ide (bed,bed i bed). U jednom trenutku kada nismo znali da li je moja teta i njena obitelj živa, jer su tada bili u Sarajevu, ja sam uzela i prvi put izmolila Devetnicu. Naravno, baš tih dana oni su uspjeli pobjeæi iz Sarajeva i ja sam znala da je to zato jer je Bog èuo moju molitvu. Isprièala sam to mami i ona je to shvatila ozbiljno. Od onda smo krenule redovito na misu.
No, meni je još uvijek nešto falilo i ma gdje to tražila, nisam nalazila ništa što bi me trajno ispunilo. Onda je sasvim sluèajno do mene došao poziv da tamo negdje na Trsatu ima nekakva zajednica mladih i ja sam prihvatila poziv i tamo ostala 9 godina! Frama je nešto najbolje što mi se u životu dogodilo jer Boga sam nekako lakše susrela u zajednici nego što bi to uspjela sama.
Sad kad sam u Franjevaèkom svjetovnom redu znam da sam na dobrom putu i znam da mi braæa i sestre nikad neæe pustiti da odlutam. Ustalom, tko je lud da se odrekne neèega što mu donosi samu radost?! Laughing
nata

PostanoPostano: pet 12 ou 2004, 20:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dragi moji, jako je puno razloga (kao što smo i naveli svi skupa) da se postane kršæaninom/katolikom. Dok nisam upoznala Boga nisam to znala, i razumijem one izgubljene koji isto tako ne znaju.
Ali, osjeæate li kako smo svakodnevno na kušnjama? Kako je puno isto tako i onih prilika da izgubimo ono što smo dobili? Kako nas èesto drugi stavljaju na kušnje i tako smo blizu da pokleknemo?

Ne dajte se ! Mislite samo na to da ugodite Bogu. Èuvajte svoju vjeru i svoju dušu držite èistom, ostanite djeca u srcima!

......ja ko da se opraštam.... Confused

zole

PostanoPostano: pet 12 ou 2004, 21:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma nato ne cini se da se oprastas... hehe... a i nemas razloga!

U svakom slucaju nas svaki dan ocekivaju kusnje, ali one su tu da bi se mi mogli "izboriti" za raj! Kada bi razmislili kakav bi nam zivot bio bez kusnji, shvatili bi njihov znacaj!

U svemu je bitno za znati da nam Bog nikad nece dati kusnju vecu od one koju mozemo podnijeti!

Jo

PostanoPostano: sub 13 ou 2004, 11:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

zole napisa:
U svemu je bitno za znati da nam Bog nikad nece dati kusnju vecu od one koju mozemo podnijeti!

Ovo je moj moto kad dodju teska vremena! A tada pokusavam to prikazati za drugoga! To su ponekad svakodnevne teskoce, ponekad stvarno nesto sto boli iznutra, ponekad nesto sto vidim na sebi, a nikako da promijenim, a to me pogadja... tada takvu patnju prikazjem za druge jer mi na pamet pada Isusova patnja za mene! Ne moze se to usporediti ali to je onaj mrvicasti dio patnje koju ja mogu podnijeti! Trudim se tako, pa valjda malo i uspjevam!

Lav je u zraku
i.v.a.n.a.

PostanoPostano: sub 13 ou 2004, 15:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hop tooooooooooooooooo
upravo sam sinoc razgovarala sa jednom prijateljicom o tome kako je sovju bol pocel prikazivati za tocno odredjenu osobu, i kako joj bol odmah nestaje! I ja sam imala slicnih iskustava. Tako sam neka svoja prirodna nagnuca u tuzna raspolozenja pocela prikazivati za one kojima je teze, i - raspolozenja je nestajalo!

hm hm hm hm hm hm hm hm hm hm
zole

PostanoPostano: pon 15 ou 2004, 11:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

BRAVO ZA NAS!!! hahahha

Malo umisljenosti... ma ne! Hocu reci bravo za ovakva razmisljanja koja itekako mogu pomoci i drugima...
Sto se prikazivanja (opcenito) tice... imam jako, jako dobra iskustva i svakako preporucujem!!!! heheh hop hop hop

Daniel

PostanoPostano: ned 28 ou 2004, 21:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pozdrav svima. Otkad znam za sebe uvijek sam se izjašnjavao kao katolik i osjeèao sam se dijelom Katolièke crkve, tako sam bio odgojen. Do prije pet/šest godina bi sam praktièan i tradicionalan katolik, ponekad su mi znali prigovoriti da sam u svojim katolièkim stavovima i preortodoksan. S vremenom sam poèeo upoznavati dubinu svoje vjere i produbljivati je, promjenio sam neke svoje stavove i upoznao pravu ljepotu katolièke vjere. Tako da se danas trudim svoju praktiènu vjeru provesti i u dijelo. Ovom prilikom mogu vam posvjedoæiti da sam prošli tjedan tijekom svoga boravka u Meðugorju osjetio svu velièinu katolièke vjere i da sam osjetio posebnu milost što sam katolik. naime veèernja misa u meðugorskoj crkvi održava se na razlièitim svjetskim jezicima, molitve i èitanja evanðelja èitaju se na stranim jezicima (jezicima tada prisutnih hodoèasnika) dok se pojedini dijelovi mise mole na latinskom jeziku. Sve je to na mene ostavilo duboki dojam kada sam uoæio da se na toliko stranih jezika navješta ista božja rijeè i da svi mi koji smo tamo bili prisutni iz razlièitih krajeva svijeta kleæimo pred istim Bogom i molimo se istom Bogu prisutnom u sakramentalnim otajstvima. Kad sam vidio da pred Presvetim oko mene kleæe vjernici iz Azije, Amerike, Afrike i cijele Europe osjetio sam se posebno blizak svim tim ljudima koje osobno niti ne poznajem, a vjerojatno ih neæu niti upoznati. Osjetio sam da su mi svi ti ljudi braæa u Krist, da smo svi mi dio vidljivog božjeg tijela-njegove Crkve. Tada sam se stvarno osjeæao dijelom Univerzalne Katolièke crkve i moram priznati, malo neskromno, bio sam silno ponosan što sam katolik i što mi je Bog udjelo tu milost da sam roðen i odgojen u katolièkoj obitelji.
heartsong

PostanoPostano: sub 17 tra 2004, 20:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo, ja tek sad skužila ovu temu. I mislim da je super. Tu su izražena jako lijepa i ohrabrujuæa mišljenja.
No, meni osobno prilièno smeta naziv teme povezano s katolicima. Ja se zbilja pitam zašto tu ne stoji kršæanin?
Jer, iskreno, ja se nikada nisam pnosila svojim katolicizmom nego svojim kršæanstvom.
Sama sam odgojena u katolièkoj obitelji, ali sve to nije nadišlo puki tradicionalizam i formalizam.
Tek kad mi je takoðer jedan deèko poèeo svjedoèiti svoju vjeru, tek sam onda skužila bit svoje. Obratila sam se i po prvi put skužila cijelu poantu Isusova života, smrti i Uskrsnuæa, te života koji danas mogu imati u Njemu.
Taj deèko nije bio katolik, no svejedno ga je Bog iskoristio u mom životu da mi reèe što mi je trebalo reæi. Makar smo se kasnije i zaljubili (nažalost,tj. na sreæu veza nije potrajala do sada) ja se nisam odricala svog nasljeða, ali ni on svojega... Zar sam ja bolja od njega samo zato jer sam katolik?
Isto tako, moja najbolja prijateljica na cijelome svijetu ipak je, makar po roðenju katolkinja, odabrala zajednicu baptista. Takoðer, ona sebe ne smatra baptistkinjom, nego kršæankom. I u tom nazivu može prihvaæati druge, pa makar ju njezini i odbacivali ponekad zbog te odluke, može ih prihvatiti, a ne odbijati.
To je ono što ja volim kod naziva kršæanin, jer kao prvo imaš puno širu obitelj, što osobito volim, uèiš o ljubavi i toleranciji na posve novoj razini...
Moje skromno razmišljanje. Kao i Nata, èije me je svjedoèanstvo osobito ohrabrilo, ne vidim sebe u tom nazivu katolik, no razumijem ako se netko u tome vidi više od mene... Moje životno iskustvo je rezultiralo mojim razmišljanjima...

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trèi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utoèište.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
zole

PostanoPostano: sub 17 tra 2004, 22:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa kad vec inzistiras, evo zasto:

Kako ces nekom protestantu objasnit zasto si katolkinja na ne protestantica... i oni su krscani...

Inace, ova je tema mozda i temelj nase vjere... ovdje su sadrzane misli i razlozi zbog kojih smo to sto jesmo!!! Tu je sadrzana nasa bit!

nata

PostanoPostano: ned 18 tra 2004, 16:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slavila sam Boga i s jednima i s drugima i s trecima. Svi krscani slave jednog, istog Boga. Citaju istu Bibliju. Razlike su u nacinu propovijedanja, slavljenja, molitvi. Ali sve to je upuceno jednom Bogu. Prema tome, mislim da je opredjeljenost za bilo koju od tih crkava stvar trenutka, ili stvar tradicije u obitelji, ili stvar necega treceg. Po meni, nevazno. Vazno je da upoznas Isusa i predas mu zauvijek svoj zivot. Ne vjerujem da je Bogu vazno kako se zove crkva u koju ides, dok je god uperenog pogleda u Njega i dok se zoves krscanin .
Mislim da se ne bi trebali opterecivati kao niti obracati paznju na eventualne razlike. A bojim se da je to prisutno kod vecine krscana.

Bog vas sve blagoslovio!!!!!! jako sretan

heartsong

PostanoPostano: ned 18 tra 2004, 17:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E Nata, imaš fenomenalna razmišljanja!
Slažem se u potpunosti s tobom.

Ja nisam birala dal æu postati katolikom, to je odabrano za mene i prije nego što sam se narodila, ali birala sam postati kršæankom.
Kao što bira i pravoslavac i protestant itd...
Zbilja je bitan samo Krist, a to nam je svima zajednièko. I poseban je blagoslov to djeliti kroz razne konfesije i s ljudima razlièitih tradicija, obièaja i odluka. Svatko ima slobodu birati dal æe postati kršæaninom. Na koji to naèin odluèi dalje èiniti, to je njegova osobna stvar, ali u velikoj slici posve nevažno.

Zato ako mene pita protestant zašto sam katolkinja, to æu mu tako i odgovoriti. No neæu mu odgovoriti ako je to pitanje provokativne naravi, ako on nije tolerantan prema mojoj pripadnosti.
Isto tako vrijedi i obrnuto.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trèi boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utoèište.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Prethodni postovi: