HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: čet 21 ruj 2017, 17:29. Pogledaj neodgovorene postove
Zašto (zbog koga/čega) sam (p)ostao katolik???
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
zole

Spol: muško
PostanoPostano: pon 19 tra 2004, 0:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

aha... a ako je sve tako fino i krasno i ako svi stavljamo Krista u centar, zasto se dogadjaju netrpeljivosti izmedju katolika i protestanata ili katolika i pravoslavaca?

Razlicite su filozofije tj. teologije. Neki protestanti imaju stavove potpuno oprecne nasim katolickim. Nemojte sad mislit kako sam ja protiv ekumenizma... hehe... ma nikako, samo zelim reci da bi svatko od nas trebao znat i zbog cega je bas katolik, a ne protestant ili pravoslavac (iako to nije toliko bitno). Puno je bitnije da znamo zasto smo krcani (u tome se slazemo), ali nakon toga dolazi pitanje zasto katolik! A ja sam ti onda sazeo to sve u jedno pitanje... ako si citala sve postove neki su pisali o tome zasto su krscani... i nitko im nije nista prigovarao.

Stvar je u tome da smo okruzeni sa jako mnogo sekti, naucavanja i nauka da ako ne poznajemo nasu vjeru (koja je krscanska, katolicka), onda bi se lako mogli izgubiti u svijetu... kao nazalost i velik broj mladih.

Ako ti stavljas Krista na prvo mjesto, onda nema problema. Ti si na pravome putu, ali ako te sa strane netko upita: ZASTO? Sto ces odgovriti? E to je bila ideja ove teme! Da skupimo sto vise ZATO i radi sebe i radi drugih...

Nadam se da sam sada razjasnio o cemu se zapravo radi...

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
heartsong

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 19 tra 2004, 18:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

He... jako sretan
ma i ja se slažem s tim! jako sretan

Neki protestanti zbilja imaju oprećne stavove. Da ne spominjem mnoge sekte koje sebe smatraju kršćanskima. Te je potrebno poznavati svoju, kako se zbilja, kao što je Zole i rekao, ne bi izgubili. Previše se to danas događa.

A kaj se toga tiče svaki vjernik ima dugačije predodžbe i stajališta o Bogu, od koje su neke i potpuno krive. Ne postoji vjernik koji to nema.
A one su veoma pogubne, jer često priječe obraćenje kog mnogih ateista, ali i agnostika.

A za teologiju... Voljela bih znati puno više o njoj nego što znam. U nekim zajednicama je katolički odgoj na području duhovnosti i teologije kao takve jako razvijen. Ali činjenica je da u Hrvatskoj još ima preveliki broj marginalnih župa u kojoj to uopće nije razvijeno, u jednoj takvoj sam i ja.

Kad bi me protestant pitao zašto sam katolkinja, a ne protestantica (a postavljali su mi takva pitanja, dobar dio njih ne baš najdobronamjernije), odgovorila bi im:
ZATO jer volim Isusa svim svojim srcem, spasio mi je život! Izvukao me iz najdubljeg blata i zato sam mu se predala svim svojim srcem. Znam da je On znao za tu moju odluku već jako davno i da me zato smjestio u katoličku obitelj, zato me smjestio među ljude (u Crkvi i izvan nje) da nevještam njegovo sveto ime i Njegovu radosnu vijest. Zato sam katolkinja jer je to moje nasljeđe i u tom nasljeđu trebam djelovati svojim svjedočanstvom i Njegovim Svetim Duhom među ljudima koje poznajem i koje volim.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Gost

Spol: neodređen

PostanoPostano: sri 02 lip 2004, 21:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U katoličkoj vjeri vidim jedini smisao života, odnosno život katoličkog vjernika po meni je jedini pravi put kojim mi valja ići, te put koji je On zacrtao je moj put.
[Vrh]
sike

PostanoPostano: sri 02 ožu 2005, 13:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čest je slučaj kako će mnogi vjernici za sebe reći da su i katolici a prvo će na svim medijima pljuvati Crkvu. To mi nekako ne ide jedno s drugim. Biti kršćanin, a pogotovo katolik s jedne strane nije nimalo lako ali mislim da ne postoji lijepši put k Bogu.
Ja sam od malena odgajan kao katolik ali tek sam u prijelomnim trenucima života s 18 godina shvatio koliku mi katolici imamo važnost u evangeliziranju ovoga svijeta, počevši prvenstveno od nas samih. I sretan sam što sam katolik, Kristov, na čemu Bogu zahvaljujem, što mi svaki dan daje snage da ustrajem na tom putu.

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: sri 02 ožu 2005, 20:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istina, ima previše onih, koji govore da su katolici a da ih stalno slušaš kako se bune protiv Crkve, ništa im nikad nije u redu. Razumijem ako imaju nekih nedoumica ili se ne slažu s načinom na koji se neke stvari čine, ali umjesto da se potrude to promjeniti, svima je ipak puno lakše kritizirati. place Pitanja vezana uz svakodnevno funkcioniranje Crkve se uz trud mogu riješiti, ali pitanja vezana uz vjeru ili neke dogme često ostanu bez zaključka jer nas se nekad nikako ne može uvjeriti u neke stvari. Katkad ne možemo dobiti objašnjenje kakvo želimo čuti, jer ne postoji, a tada nam ostaje samo da vjerujemo, da vjerujemo da Duh sveti vodi Crkvu i da će biti kako je Božja volja...

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
zole

PostanoPostano: sri 02 ožu 2005, 20:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

meni to zapravo uopce nije cudno... danas je New Age i opcenito osjecaj samoposluge i ono: "sto mi se svidja uzimam, a drugo ne" toliko uvucen u svaciju svijest da je jako tesko izbaciti ga na podrucju duhovnosti... e onda dolazi do onoga: mani je u Crkvi ovo dobro, al se s ovim ne slazes... hej! Ili katolik ili nista! Dakle, i mi cesto slicno razmisljamo (ja prvi!!)... a to je onda taktiziranje sa krizem, a ne nosenje kriza...

ili recimo, cuo sam da su neki francuzi poslali papi pismo kako se crkva treba modernizirati pa da izbace iz 10 Bozjih zapovijedi

Ne sagijesi bludno
Ne pozeli tudjeg zenidbenog druga

Eto - klasicni primjer! To nam se ne svidja, ajmo mjenjat Crkvu! i onda nastaju raznorazne sektice pa se neko pametan (s onu stranu) dosjetio da ih sve okupi i to nazove New Ageom... Definitivno, sto je prije 100-tinjak godina predstavljao liberalizam, sad je opet preuzeo taj osjecaj trgovine i samoposluge sa svima pa i s Bogom!

A navedite mi jedng sveca koji nije govorio da je papa olicenje Krista na zemlji! Wink

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: čet 10 ožu 2005, 21:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Cinjenica je da je sotona nama inteligencijom nadmocan te nas nece plasiti kao u nekim filmovima nego ce nam se uvuc pod kozu neprimjetno , nac nam lose tocke i uvjerit nas da grijeh nije ustvari grijeh, da si moramo nekad dat gusta, da je bilo dosta patiti za Boga i da nam se ne ispalti biti dobar dok nas drugi gaze.
Tako mnogi koji propagiraju naticrkvena stajalista govore da su katolici a to ustvari nisu, jel rodjenjem se ne postaje katolik.
Parafrazirat cu jednu purgersku " Zagrepcan se ne postaje po rodjenju neo ponasanjem " !
Bas je u tome problem, neki se predstavljaju kao katolici, rade kontra i objasnjavaju a su oni pravi katolici a ostali zatucani te ako su oni koji su katolici za to i to da je sve to i u redu !!!
I da crkva netreba nista govoriti, da je njoj mjesto u sakristiji a najbolje je kaj ti koji to govore ustvari nikad i neidu u crkvu !

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 15 ožu 2005, 14:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Danas mi je na neki način Bog progovorio kroz tekst iz NZ-a kad Isus kaže učenicima nakon što su ga ostali napustili: Da i vi ne kanite otići?"
To me je baš nekako posebno motiviralo ne samo da ostanem u Crkvi kao do sada već da se još više trudim u izgradnji Crkve,makar sve okolo nije bajno,posebno ne sa svećenicima.
Bit mi je u tome da se u teškim trenucima za Crkvu još više trudimo postati katoličkiji,a manje oni koji će samo mahati sa svojim krsnim listom.
Gospodine,hvala ti što sam kršćanin,katolik,ponosim se time više nego ičim!

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
frajer
isključen

PostanoPostano: uto 15 ožu 2005, 15:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da se vratimo na temu ... ja sam postao katolik jer su me starci krstili u Katoličku crkvu.
Kasnije sam se dao u potragu opravdavanja njihovog postupka.
Zato je tako i ostalo.
Da su me krstili kao evangelika, vjerojatno bi se dao u opravdavanje i tog postupka.
I ostao evangelikom.

Zapravo je pitanje koliko bi gorljivo mi katolici branili svoje, recimo evangelištvo nasuprot katolištvu da se tako desilo.
Vjerojatno jednako gorljivo.

A lako je sad reći kako bi došli do katolištva kao jedine prave vjere i ovako i onako jer ona to uistinu jest.

Zato su mi ta busanja u katolička prsa smiješna.
Dovoljno bi bilo da su nas krstili u drugu kršćansku crkvu da budemo gorljivi drugocrkvenjaci ili još gore sektaši.

Zapravo, kad bolje razmislim, veća je vjerojatnost da bi nabrijani katolici bili isto tako nabrijani sektaši ili drugockrvenjaci.
sike

PostanoPostano: uto 15 ožu 2005, 19:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne busam se u prsa zato jer pripadam 90% potpisanih katolika u ovoj državi već zato što sebe vidim koliko se osjećam katolikom kad izvana počnu udarati,i to ne od strane evangelika,protestanata ili pravoslavaca već od onih koji bi satrli sve što ima veze s Kristom i kršćanstvom.
Možda je lakše braniti svoju vjeru ako pripadaš manjoj crkvi u nas,npr.evangelike koje si naveo,jer su oni za sada zaštićeni,a ovako si stalno na vjetrometini!
A meni je smješno kad kažeš da bi trebali braniti katoličanstvo nasuprot evangelištvo jer smo i jedni i drugi kršćani,a na kraju vjernici

merkat

PostanoPostano: sri 16 ožu 2005, 8:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pitanje je kak sam postao katolikom, nekako si mislim da sam oduvijek bio, no tek prije par godina kad sam na moru u jednoj vitrini vidio jedan papiric na kojem je pisalo da pocenes moliti krunicu, jednostavno bez nekog posebnog razloga ako mozes i svaki dan i da ces iskusiti njen moc ili utjecaj, tako nesto. I tako malo po malo preslo mi je u naviku i nekako sam od onda poceo biti prakticni katolik, nisam se vise ogranicavao na nedeljnu misu i dvije molitve dnevno, jednostavno sam poceo bolje zivjeti vjeru makar mi nije krenulo u zivotu u smislu koji me je prije veselio, al to mi i nije bila namjera. Jedan je svetac rekao da tko moli krunicu svaki dan da nikada nece skrenuti na krivi put i da to moze svojom krvlju potpisati. Nadam se.

Sike istina je da katolike se najvise napada i to podrzavaju mediji ali jasno je tko to radi, tko stoji u pozadini medija ( Nova TV 22.30, 16.03 )
a katolicanstvo je takvima najveca prijetnja jel je najrasirenije a vjerujem i najpostenije prema svima.
Statistike govore o grijesima crkava da su crkve koje nemaju celibat najgore no to nema u medijima, za te informacije se treba potrudit no tko ce to raditi, vecina vjeruje nasim medijima, novine i tv, dnevne. Tko danas cita jos hrvatsko slovo, glas koncila , cita starne clanke na internetu i sl.
Crkva katolicka nosi na svojim ledjima ovaj svijet svojim dobrim djelima a to nitko ne gleda. Jucer citam u vecernjem koji je umjereniji u napadu na katolike od jutarnjeg , da se ljudi bune kaj je u vojnoj bolnici ( mislim, ako ne na rebru ) kapelica ???!!!
Onda jedan covjek prigovara na dr. Bukovica sto je protiv abortusa i i sta je rekao da jedan dio neplodnih zena su bile promiskuitetne, a ne pita se jel mozda taj covjek najcjenjeniji ginekolog-kirurg u Hrvatskoj i sire i da je to potvrdio statistikama uglednih klinika u svijetu i sveucilista. Jasno je da nisu sve zene neplodne radi toga al ja iz vlastitog zivota mogu posvjedociti da je vecina zena promiskuitetna, zaista vecina.
Dobro to sad i nije toliko bitno koliko je sto taj covjek nastavlja napadima optuzujuci svecenike za pedofiliju i homosexualizam svrstavsi ih u skupinu najgorih po tom pitanju, a koliko ja pratim samo je jedan svecenik sudjen zbog toga a na kraju je rijec da su ga optuzili za dodir sto mnogi poricu tako da je i to upitno, no jasno je sta se mene tice da itko sta zgrijesi po tom pitanju da nebi imao milosti ni najmanje za takve.
Sad bih jos mogao pricati sta sam prekjucer procitao, pa dan prije i tako unedogled al pretjerao bih u jednom postu za sve to.

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
sike

PostanoPostano: pet 20 svi 2005, 12:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koliko samo možemo biti Bogu zahvalni što smo kršćani,katolici,ponajviše što možemo upoznati lijepotu zajednice,Marije,svetih ljudi i mjesta,Pape..ali između svega najzahvalniji sam Mu na KRIŽU,jer bez njega,ne bih mogao opstati u svijetu,naučiti nositi se s problemima..
To što smo katolici,moramo naučiti svakodnevno živjeti jer čekaju nas opet kad to više neće biti popularno..
pingi

PostanoPostano: pet 20 svi 2005, 14:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni se nekako čini, sad kad pogledam iza sebe, da je najviše utjecaja na moju vjeru imala moja baka. Vjerujem da mi je dragi Božek preko nje postao istinski Put i potaknuo me da i ja slijedim Onoga koji je njoj tada, a i danas toliko značio i u kojeg toliko vjeruje. Nažalost, ne mogu isto reći za svoje roditelje. Zahvalna sam ipak što mi je On dao nekog tako vrijednog i vjernog kao što je to moja baka... belji se
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
snoopy

PostanoPostano: čet 30 lip 2005, 7:45
PostNaslov : Kako ste vi "postali" bliži Bogu?
Citiraj i odgovori

Cisto me zanima vasa iskustva, kako ste postali blizi Bogu, jer ja nisam bas oduvik bio s Bogom na ovaj predivni nacin!

HVALITE JAHVU, ALELUJA!
i.v.a.n.a.

PostanoPostano: sub 02 srp 2005, 22:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ajme ja sam to već negdje pisala na ovom forumu... provat cu pronaci...

"mala"
igor

PostanoPostano: sri 27 srp 2005, 18:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo, ja sam se jako priblizio Bogu u posljednjih godinu dana kad sam poceo studirati vani (u Bologni).... ne znam tocno kako, ali jednostavno mi je doslo valjda nekako spontatno sve vise moliti i sve vise biti s Bogom... a prije svakog ispita se naravno pomoliti i reci one magicne rijeci: NEKA BUDE VOLJA TVOJA... to je naravno najbitnije...

a sad prije 10ak dana sam poceo moliti i casoslov... pokusajte to, prelijepo je...
arkandeo

PostanoPostano: čet 28 srp 2005, 6:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Neznam što ima u studiranju da se ljudi za vrijeme studija okreću više Bogu, i ja sam imao isto iskustvo. jako sretan

Tko je kao Bog?
igor

PostanoPostano: čet 28 srp 2005, 8:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa valjda smo ozbiljniji, i pocinjemo razmisljati mnogo vise o takvim TRANSCENDENTNIM stvarima...
sike

PostanoPostano: čet 28 srp 2005, 12:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je zajednica bila put k Bogu prije 10 godina..Od tada više se ne mogu zamisliti kakav sam bio prije
snoopy

PostanoPostano: pet 29 srp 2005, 0:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

S obzirom da sam postavio temu mora bi opiast nas susret.
Dogodio se preko kriza. Situacija je bila takva da nisam imao vise di poc nego Bogu da ga molim za pomoc. I taj tako veliki i bolni kriz mi je otkolnio ubrzo. Od tada me vodi, uci, trpi jako sretan
Prije sam bio ajme, samo da to naglasim. I ponasane i plodovi takvog zivota su bili losi.
Vidmi da je kriz tako meni dobra stvar, jer preko kriza sam upoznao Boga bolje (tj. upoznajem Boga). Plodovi koji od tada dolaze su tako slatki, predivni.

Tko je kao Bog! Kako kaze Sv. Mihael

HVALITE JAHVU, ALELUJA!
Ycteris

Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: pet 29 srp 2005, 9:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Napisao sam o tome već dosta detaljno na jednoj temi, ne mogu s sjetit kojoj, možda hodoćašća il tak nešto slično. Uglavnom, ja sam stvarno blizak Bogu postao nakon hodoćašća u Lurd, prvo sam doživio jedno predivno iskustvo, a nakon toga sam se nastavio truditi malo po malo...

Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
Ljuda Baba

PostanoPostano: čet 05 sij 2006, 10:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Definitivno preko zajednice (salezijanski animatori-Jarun),
preko iskrenog trazenja pa i bjegova...preko kriza...heh (puno puta sam htjela Boga totalno negirat il da se pojavi negdje opalit shakom...puno puta rekoh da bi bilo bolje da Ga nisam upoznala...a s druge strane od sveg sto prodjoh ne nadjoh nikog i nista sto me vise ispunjava od Njega).

A i ne smijem zaboravit...ipak ima jedan kljucni trenutak, zapravo tjedan vrlo iskustven, ziv -koji je iz temelja promijenio moj odnos s Bogom. Uf...tko me tada vidio skoro me nije prepoznao...a eto drzi me vec 4 godine.

Eto me sada u formaciji, postulantica sam...u redu Kceri Marije Pomocnice...iliti Don Boscove salezijanke. Ludo...danas otkrivam sve vise Njegovu prisutnost i velicinu u ama bas svemu i svima oko mene. I tu Ga ima najvise - LJUDI MOJI U SVAKODNEVICI.
pingi

PostanoPostano: ned 08 sij 2006, 13:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U mom slučaju "KRIVA" je Frama i jedan franjevac, koji je kasnije postao moj jako dobar prijatelj. Sasvim slučajno, vjerujte, otišla sam vidjeti neke ljude koji se okupljaju u crkvi; sjećam se da mi je mama rekla: dijete, daj odi vidi, pa ako ti se ne sviđa, vrati se.
Tako je i bilo; poslije me više ništa nije moglo odvući iz Frame 4. godine. Iako nije uvijek bilo jednostavno, ne bih željela promijeniti niti jednu jedinu stvar, jer mi je Frama otvorila nove vidike, omogućila mi da upoznam nove ljude, čujem drukčija mišljenja, da sebe promijenim i tako Gospodina stavim na 1. mjesto u mom životu.
sike

PostanoPostano: pon 03 tra 2006, 11:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U Engleskoj mnogo svećenika anglikanaca prelazi na katoličanstvo a priča s ekako i premijer Blair,do sada anglikanac,misli učiniti taj korak.

A da još malo potaknemo oživljavanje ove super teme,gledajući sebe,i da me mama nije kao maloga uvodila u vjeru,vjerojatno bi to bio moj put jer jedino uz uspomene i padove koji nam se događaju kroz sliku križa,ako to shvatimo i prihvatimo,možemo spoznati istinsku sreću i ljepotu naše vjere.

Mara

PostanoPostano: pon 03 tra 2006, 13:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U ranom pubertetu sam napustila Crkvu jer mi je sve bilo mračno i grozno i Boga sam se silno bojala. Nije me radovala ni prva pričest ni ništa. A onda sam susrela pjevanje mladih, pa upoznala dva dominikanca i tako krenula na put. Do punoljetnosti sam već i te kako bila zainteresirana, bila bih otišla na teologiju da je to tada bilo moguće. Danas sam uvjerena da Katolička Crkva ima puninu i što više učim i živim to sam u to sigurnija.

Ljubi i čini što hoćeš
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.