HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 25 lip 2019, 18:14. Pogledaj neodgovorene postove
Zašto (zbog koga/èega) sam (p)ostao katolik???
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
Daniel

Spol: muko
PostanoPostano: uto 02 svi 2006, 22:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Roðen sam u katolièkoj obitelji, pa nisam niti imao što previše birati. U djetinjstvu sam više ili manje, posredno ili neposredno uvijek bio nekako povezan s crkvom, a ozbiljnije promišljanje o vjeri zapoèelo je sa 15/16 godina kada sam poèeo produbljivati svoje znanje o Crkvi i duhovnosti, nedugo nakon toga poèeo sam moliti svakodnevno krunicu i tu je zapoèeo moj rast u vjeri. Prvo sam malo bio prekonzervativan i izrazito ortodoksan u shvaèanjima svega, ali s vremenom sam se više otvorio novim strujanjima u crkvi. Prekretnicu u mojem vjerskom životu predstavlja dolazak u framu gdje sam nastavio svoj rast u vjeri ali sada u zajednici. Nikada mi nije palo na pamet da tražim ikakvu duhovnost izvan krila Katolièke crkve, pa èak ni onda kada sam studirao i kada je bilo svakakvih ponuda i iskrivljenih mišljenja o katolièkoj vjeri, dapaèe mislim da mi je uporavo ovdje najviše pomogla moja tvrdokornost u oèuvanju mojih vjerskih naèela i krunica, zahvaljujuæi èemu sam ostao na prvom putu.

Bog moj i sve moje.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
Bernard

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 6:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam odrastao kao ateist iako imam katolika u obitelji, ali s Crkvom nisam imao nikad posla. Do katolièanstva došao nakon mnogih godina lutanja i traženja. Iskušao sam razne alternativne ponude u spektru onoga što se zove kršæanstvo i naposljetku uvidio da svakoj nešto bitno nedostaje i da nemaju odgovore na bitna teološka pitanja koja je Katolièka Crkva odavno apsolvirala. Ukratko, iza katolièke poruke svijetu mogu stati svim srcem, umom i voljom, a iza drugih poruka ne. To je barem što se mene tièe, ne sudim puteve niti savjest drugih ljudi.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Natty

Spol: ensko
PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 6:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vratila bih se na ono pitanje zašto sam baš katolik. Ja doista volim svašta proèitati i nemam predrasuda prema nièemu. Ipak katolik sam jer u katoliæanstvu doista prepoznajem puninu. U svim drugim (koje sam do sada upoznala) nešto mi nedostaje. Zanemarimo sada ponašanje pojedinaca u crkvi, govorim o nauku.

Naravno da sam ponajprije èitala (i danas èitam) najviše o katolièkoj vjeri. I mene je najviše privuklo što u tom nauku ima toliko ljubavi, u svakoj nijansi. Uh, kad bi bar to svi ljudi znali.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Daniel

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 9:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja osobno nisam puno lutao i tražio se, roðen sam i odgojen u katolièkoj vjeri, ali u fazi sazrijevanja sa 15, 16, 17 godina, dakle u razdoblju kada mladi èovijek sazrijeva i postaje svjestan sebe kada propituje svoje stavove i poèinje se izgraðivati kao zrela osoba, tada sam osjetio snažnu želju da podrobnije i dublje upoznam svoju vjeru s druge strane paralelno s time prouèavao sam i druge kršæanske zajednice, ali sam pravo ispunjenje našao upravo u katolièanstvu, vjeri u kojoj sam roðen i odgojen, u vjeri koja je u korijenima moje obitelji. S druge strane tada niti nije bilo ovoliko ponuda sa strane a i alternativa mi je bila nešto strano. zahvaljujem Bogu i Blaženoj Djevici što sam još u srednjoj školi poèeo svakodnevno moliti krunici iæi svake nedjelje i blagdana na misu, i što je ta vjera kod mene uhvatila korijena prije fakulteta koji je stvarno postao izazov za moju vjeru i što nisam posrnuo i popustio kao mnogi.

Bog moj i sve moje.
banana

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 10:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hmm...
Zašto katolik ???
Pa roðena sam u katolièkoj obitelji. Do nekog treæeg razreda nisam baš išla na misu tj. roditelji nas nisu previše vodili... ono ja i seka smo bile male pa bi u crkvi vrištale ili spavale i tak Rolling Eyes . Od treæeg razr. sam morala iæi jer je došla prva Sv. priæest ... nije mi se dalo, ljutila sam se na mamu jer me tjerala. Znala sam æak umijesto da odem na misu cijelo vrijeme biti ispred crkve sa prijateljicom koju su isto tako ''tjerali'' Embarassed Wink ...
Al' ne znam. S vremenom je to zanimanje za vjeru poèelo rasti...hehe i još raste. Èeprkala sam internetom, proèitala par knjiga i tak ( hehe...naišla i na vas Wink ).
Eh, ne znam kako odgovoriti na postavljeno pitanje. Ni sama sebi još ne mogu objasniti zašto vjerujem ?? Kad o tome razmišljam znam stvarno ostati onako paf Shocked ... Možda zato što je ljubav teško objasniti razumom. Možda zato što se taj odgovor krije u nekom kutku duše, a trebao bi se izgovarati životom...uff filozofiranja Rolling Eyes ...ma ne znam...kao što ne znam zašto sunce sja, zašto je snijeg bijel...zašto? zašto? zašto? hehe...e pa zato Wink !?!

Bog moj i sve moje!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Srki

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 11:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Postao sam katolik iz tog razloga što potjeèem iz katolièke obitelji.
Nisam odmah od prvog razreda krenuo na vjeronauk,veæ od drugog. Tada mi je to bilo zabavno,išli su svi,pa da ne budem ja crna ovca,krenuo i ja!
A isto tako smatrao sam da kao ateist ne mogu ništa dobiti,a kao katolik koji se i prièestio i krizmao,mogu puno dobiti,a dobio i jesam puno.
Sada mi je vjera puno jaèa nego što je to bilo prije,jer otkako sam došao na framu,život mi se uvelike promijenio.
Trudim se još u vjeri da je ojaèam,da dosegnem neki vrhunac gdje bih bio zadovoljan sa postignutim na podruèju vjere.

Zadnja promjena: Srki; et 08 ou 2007, 13:43; ukupno mijenjano 1 put.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
little_angel

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 11:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam takoðer postala katolik zato jer potjeèem iz katolièke obitelji. Moglo bi se reæi da je moja obitelj rasla u vjeri onako kako sam i ja sama. Moja mama mi je zapravo bila najveæi primjer, najveæi oslonac u tome, i sigurna sam da je najzaslužnija za to gdje sam ja sada. Tata nikada nije bio toliko u tome, niti je dan danas. Recimo to tako da mu je prilièno svejedno za sve to, ali mislim da se i on u svemu tome poèeo vraæati na neki bolji put. Bar se nadam Smile
Ono što je vjerojatno mene najviše približilo Bogu i pomoglo mi da rastem u vjeri je svakako bila moja srednja škola. Možda ste sad Shocked ali išla sam u slavni zagrebaèki ŽOG, katolièku gimnaziju. Tamo sam upoznala divne ljude, preko ljudi iz razreda do profesora, a onda i najviše èasnih sestara koje su nam èesto znale pokazati pravi put, i voditi nas na pravom putu. Stvarno su mi bile i uvijek æe mi ostati u sjeæanju kao divan uzor u mome životu.
Zatim nakon srednje, postala sam i framašica Laughing Laughing A zatim i forumašica Cool jako sretan Ovaj forum je takoðer jedno od važnijih mjesta za rast u mojoj vjeri, i uvijek mi je drago mjesto da se vratim kada mi se èini da skreæem s pravog puta. Jednostavno mi je veliki poticaj Wink
Najviše mi je drago što sam upoznajuæi svoju vjeru, i rastuæi s njome, mogla to sve približiti svojoj obitelji, najviše mami i sestri, a za to su najzaslužnije one jer ih je to uvijek zanimalo, i htjele su se otvoriti na taj naèin. Drago mi je kad me mama i danas pita neke stvari o vjeri, jer znam da sam zapravo ja njoj veliki oslonac u tome, iako korijeni moje vjere sigurno ne bi ni postojali tako lako da tu nije bila upravo mamina vjera i ustrajnost.

I zato križat rane neæu ja
jer postat one niz æe zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
fratar

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 21:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sad kad rezmišljam o tome... ja sam isto "postao" katolik jer sam iz katolièke obitelji, odgajan kao katolik, idem u crkvu od malih nogu, i na vjeronauk sam krenuo vrlo rano(još dok sam išao u vrtiæ, krenuo sam u nekavu predškolsku grupu sa svojim bratom, pa su zbog mene organizirali i malu grupu) no mislim da je u tom sluèaju bolje pitanje zašto sam ostao katolik? svakome u životu doðe ono vrijeme ispitivanja vjere kad se poèinješ pitati da je sve to u što su me roditelji uvjeravali i uèili ispravno? zašto ja to vjerujem? zato što su mi roditelji tako rekli? ili zato što je navodno tako od davnina?
i u tom ispitu vjere, kad sam sam gotovo i odustao i od Boga i Crkve, Bog je našao naèina da mi pokaže da to jest pravo i da je istina što su me roditelji uèili... tj. katolik sam jer mi se Bog objavio(na jedan ili drugi naèin) i zato jer vjerujem da on zaista postoji i da je poslao svoga Sina Jedinoroðenca da otkupi grijehe i zato što nigdje osim u katolièkoj Crkvi nisam vidio da ima toliko èovjekoljublja i bratoljublja, zato što nas Bog uèi da moramo živjeti jedni za druge, a ne sami za sebe te da jedni druge pomažemo tj. ljubimo jedni druge kao samoga sebe i da ljubimo Gospodina Boga svim srcem, dušom i umom....

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveæa je meðu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Bernard

PostanoPostano: et 04 svi 2006, 6:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što se tièe postajanja katolikom, svima preporuèam knjigu Scotta i Kimberly Hahn: Naš put u katolièku crkvu. Izdala ju je UPT iz Ðakova, stoji samo 25 kn i jedna je od trenutno najèitanijih knjiga u kršæanstvu. Scott i Kimberly su bivši prezbiterijanci (protestanti), Scott je bio teolog i pastor koji je o katolièanstvu bio potpuno pogrešno informiran. Malo po malo upoznavao ga je bolje. Kad je prvi put bio na misi, gledao je hostiju i u sebi govorio: "Gospodin moj i Bog moj... ti si to stvarno!" Kao protestant u takvo što nije vjerovao. Nakon toga su imali èetverogodišnju obiteljsku dramu jer je Scott postao katolik, a Kimberly ne, ali na koncu je i ona pristupila Katolièkoj crkvi. Živa drama sa sretnim završetkom. Scott i Kimberly su danas meðu vodeæim katolièkim apologetima u SAD. Knjiga baš nije najbolje prevedena (originalni naslov je "Rome, Sweet Home"), ali vrijedi je proèitati.

Mandy

PostanoPostano: et 04 svi 2006, 8:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kod mene je to poèelo, rekla bih klasièno, kad sam bila malena roditelji su me slali u crkvu i nekako mi je to bilo kao nešto što se jednostavno mora, kao i škola, samo šta je puno kraæe, nije svaki dan i razlièite dobne skupine su skupa. U crkvi sam èitala zato šta su mama i tata bili ponosni na mene, i što bi me poslije neke tete pohvalile kako sam to dobro napravila.
I tako je to bilo kroz cijelu osnovnu školu…
Mama, tata i cijela obitelj vjeruju, oni tako kažu, ja kažem da ne vjeruju i to sam zakljuèila prije par mjeseci kad sam s tatom prièala o životu vjeènom. Tata kaže da ga nema, kad umremo tu je kraj, dalje nema… A ja, ne da mislim, nego sam èvrsto uvjerena da poslije smrti kod Boga postoji život, i da æemo se svi jednog dana kod Njega sresti. Ne znam zašto, ali zbilja vjerujem i veselim se tome danu. Mislim da su toj mojoj vjeri puno pridonijele tete koje su me hvalile za èitanje, roditelji koji su me slali u crkvu, iako mislim da bi bilo puno bolje da su me VODILI u crkvu, fratri i vjerouèitelji s kojima mi se najdraže bilo «prepirat»……
Za sebe ne mislim da sam dobra prava katolkinja, je smatram da dobar katolik mora najprije biti dobar èovjek, onda katolik i tek onda dobar katolik…… To nije sasvim lagano, ali mislim da sam na dobrom putu da to postanem…
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
Chico

PostanoPostano: et 11 svi 2006, 23:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

u mom slučaju kriv je jedan svečenik koji nas je odveo u taize prvi put,tamo prekrasno,osvježenje,novi ljudi,nova razmišljanja

tvoj prijatelj je odgovor na sve tvoje molitve
Maki

PostanoPostano: et 11 svi 2006, 23:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Župnik i kapelan koji su nas krenuli okupljati oko sebe, ujedno i oko Boga. jako sretan jako sretan jako sretan
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailICQ [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: sub 10 lip 2006, 22:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Srednja škola (ŽOG) Cool Neki dragi ljudi koji me uvijek iznova znaju podsjetiti ako zapnem ne moram ništa objašnjavati Frama Wink I naravno...ovaj forum jako sretan

I zato križat rane neæu ja
jer postat one niz æe zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
tinka

PostanoPostano: ned 11 lip 2006, 9:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Niti sada nisam toliko bliza Bogu koliko bi zeljela biti svim svojim srcem..
Ali toliko sam mu zahvalna sto sam Mu i ja jedna dragocjena ovcica po koju se kad odluta uvijek neumorno vraca bilo kroz ljude koje mi je poslao da susrecem na svome zivotnome putu, bilo kroz sretne trenutke, bilo kroz kusnje i padove...

Uglavnom oduvijek me je znao jos cvrsce privuci k sebi kroz srca jednostavnih i poniznih ljudi, kroz srca koja su osjetljiva na tudu patnju i bol, kroz srca koja se znaju radovati sreci drugih...

Posebno me privukao k sebi po Majci Terezi, Sv. Franji i Klari, Papi Ivanu Pavlu II, Ivanu Merzu, ocu Gabricu, nekim dragim svecenicima i u zadnje vrijeme preko dragog prijatelja iz frame...
Smile

On je moj Bog, moja nada, moje sve! Isuse volim te!!!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailICQ [Vrh]
Korny

PostanoPostano: ned 11 lip 2006, 20:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U meni se nešto promijenilo na nacionalnom susretu mladih u Puli.....po prvi puta sam vidjela kako je to biti okružen svojim vršnjacima koji se ne podsmjehuju svaki put kad kažeš da vjeruješ u Boga ili da si u nedjelju ujutro bio na misi....i svidjelo mi se više nego što sam mislila...

A onda sam pronašla ovaj forum....... hej

...preko kojeg me Sike pozvao u Framu! srce I hvala mu na tome jer sam tek kroz ova èetiri susreta poèela istinski uživati u onome o èemu prije nisam ni razmišljala i poèela sam proživljavati svoju vjeru koja se svakim novim susretom sa mojim Framašima samo sve više produbljuje! ne moram ništa objašnjavati
Srki

PostanoPostano: ned 11 lip 2006, 22:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svakako,zajednica je utjecala na moj put prema Bogu.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
sike

PostanoPostano: ned 11 lip 2006, 22:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da znate ljudi koliko vas volim!
Cijenim sve puteve do Boga ali za mene je najlijepši onaj koji vodi krozt konkretnog èovjeka. A po svima vama me Gospodin vodi u svoj stan..
I kad je lijepo,ali i kad je teško,u vama gori ono svjetlo koje ne može NITKo ugasiti i sigurno me upravlja tamo gdje treba..
Nemojte ta svjetla nikad u sebi ugasiti!
A ako nekome ponestane malo ulja,tu smo zato da si jedni drugima posuðujemo!

Bogu hvala na svima vama u mom životu koji je sada miljama bliži Bogu nego ranije!!!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš rijeèi života vjeènoga!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Natty

PostanoPostano: pon 12 lip 2006, 6:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam pravi izgubljeni sin... Sa 16 sam poèela èitati Bibliju, htjela se prièestiti i krizmati, obavila sve, išla na mise, našla sigurnost, ispunjenje i otišla Shocked

Daleko od Njega. Nikada ja nisam prestala vjerovati u Njega, jednostavno sam Mu okrenula leða, u smislu, ne zanimaš me... Confused

I furala sam po svom, bila najpametnija, sve znala najbolje (i sad mi se to dogaða Embarassed ) i lutala. E onda me je život (ili On jako sretan ) dobro našamarao i iako sam se veæ pooooolako poèela vraæati izvoru svega, presudan je bio moj susret s papom Ivanom Pavlom II. Sike me na toj temi pozvao na svjedoèenje, ali kako svjedoèiti igru srca ?

Neæete možda vjerovati, ali nije me baš bilo puno briga što je došao u Rijeku. Super, sve 5, simpa je on starèiæ, al that's it. A onda, dana kada je išao na Trsat vraæala sam se s kupanja i rekoh ajmo ga pogledati (onak ko rijetku životinju u zološkom vrtu) i odosmo na mjesto gdje sam znala da æe proæi. Tamo baš i nije bilo puno ljudi i baš sam ga lijepo mogla vidjeti. I èekala sam ga, ne znam, valjda nekih sat vremena i po pljeskanju ljudi iz daljine znadoh da dolazi. Eto mene onako u kratkim hlaæama, mokre kose od mora i dolazi papamobil prema meni. Njegova stara, umorna ruka podignuta na blagoslov, lice izmuèeno raznoraznim boleštinama koje su ga muèile, ja mu mašem i sretnu nam se pogledi. Pogled dubok, pun ljubavi... Urezale su mi se te oèi u pamæenje... I nije me ni tada to baš doslovce presjeklo, ali bilo je dovoljno da okrenem svoj život za 180 stupnjeva. Vratila sam se Ocu. I On me je prihvatio. Ovu odrpanu bijedu... Hvala Ti Gospodine!

Bernard

PostanoPostano: pon 12 lip 2006, 17:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam obraæenik s ateizma. Odrastao sam kao ateist, pojma nisam imao ni o èemu, a katolicizam mi baš ništa nije govorio. I onda, u razdoblju traženja, pristupili mi protestanti i posvjedoèili mi o osobnom odnosu s Bogom i važnosti Biblije (dovijeka sam im zahvalan na tome, neovisno o kritièkim opaskama prema njima na drugim postovima). Kasnije mi je Bog otkrio ljepotu nevidljive stvarnosti u Katolièkoj Crkvi. Sve je išlo postupno. Bog ima za svakog-kako kažemo u pedagogiji-individualan pristup.

banana

PostanoPostano: sri 14 lip 2006, 20:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni se æini da se Bog i ja igramo skrivaèa tuzan Wink . Izmjenjujemo æak i uloge. U jednom je trenutku On taj koji traži, zove ... A, ja lunjam tražeæi najbolje mjesto na koje bi se mogla sakriti, mjesto na kojem ne bi postojale obveze, odgovornost. Pokušavam pobjeæi negdje gdje ne postoje pravila. Pokušavam otiæi na stazicu na kojoj bi tekao samo med i mlijeko. I onda zalutam ( hih, tako se dobro sakrijem Wink ) da se više ne znam vratiti do '''pika'' ( tako zovemo mjesto do kojeg trebaš doæi u skrivaèu, a da te onaj koji traži ne vidi )...Katkada tada stanem, ne znam kuda bi pa sjednem i èekam, sve odgaðam, te vrlo æesto kasno otkrijem da je vrijeme za pokret. Onda opet lutam nadajuæi se da æe me ''onaj koji traži'' pronaæi i da æemo završiti ovu igru i zajedno otiæi na kavicu, puno se isprièati Laughing ... Tražim, iz one velike šume misli,prijedloga, podataka,savjeta pokušavam pronaæi one prave, one koje æe me odvesti na put koji vodi do ''pika''. Penjem se na stabla nadajuæi se kakvom putokazu, podižem svaki kamenèiæ, zavirujem u svaki grm, nadajuæi se nekom tragu, ne rijetko se ispod tih kamenèiæa kriju i razni pauci, zmijice koje koji put i gricnu te upozore da ne treba baš svagdje zabadati nos. Nailazim na mnoge ljudove. Kraj nekih prolazim zatvorenih oèiju ne razmišljajuæi da je možda baš taj ljud bio moj putokaz. S drugima razgovaram, promatram ih, njuškam želeæi na njima osjetiti Njegov miris, nadajuæi se da su ga oni susreli, nadajuæi se da bi mi mogli pokazati putiæ koji vodi do moga pika. Neki me usmjere, nešto me zovne i koji put budem tako blizu ''onome koji me traži'', ''onome kojega sada i ja tražim''. Osjetim Njegovu umješanost, koji put i viknem želeæi da me æuje ali katkad mi se æini da je ne namjerno stavio discman te sluša druge pjesme, a mene ne može æuti Rolling Eyes ... Nekada ga tražeæi susretnem u gužvi na placi al' ostavljajuæi smiješak brzo odmagli... Katkada shvatim da mi po putu ostavlja strelice napisane kredom koje paze da jako ne zaglibim Wink, katkada shvatim da se nije nigdje daleko sakrio, da stoji na kraju ulice i zove me vjerujuæi da æu se odazvati i potrèati mu Wink ...

Uff... sada nakon moje malo prikrivene i šifrirane misli kraæa verzija Confused Rolling Eyes . Nekako, ne znam ... Nema nekog trenutka, nekoga æasa za koji mogu reæi da sam od njega postala bliža Bogu. Iako imam još puno toga za proživjeti i odživjeti, iako se puno puta pokušam ''dobro sakriti'',a onda ponovo vratiti do ''pika''. Iako puno puta proðem ''zatvorenih oèiju'' kraj ''svojih putokaza'' nadam se i vjerujem ( iako æesto to smetnem sa uma ) da je svaki moj potez, dan, trenutak jedan koraèiæ bliže Bogu tj. da mi On svakim danom daje moguænost da ga što više upoznam, da mnogo puta zažmiri pred mojim nepodopštinama, da me povuæe za rukav kada odluèim pobjeæi i potražiti neke druge stazice misleæi da njima teæe med i mlijeko, da mi ostavlja strelice, postavlja putokaze. Hvala mu na onom crviæu koji stalno gricka, koji neda da se samo stoji na mjestu, koji pokreæe nova razmišljanja i ciljeve.
Uff...sam dosta toga napisala i dobrano otišla od ove teme ka igri skrivaèa Rolling Eyes, al' budete mi oprostili Wink

Bog moj i sve moje!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: ned 09 srp 2006, 17:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da vas zaustavi netko i pita:
"Zašto si ti katolik?" ili
"Jel ti netko nametnuo da budeš katolik?" ili
"Po èemu si ti kao katolik bolji od mene?" ili
"Kakve imaš koristi od toga što si katolik?" ili nešto slièno...
Što biste mu odgovorili?

Po ovom æe svi znati da ste moji uèenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: ned 09 srp 2006, 20:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uff... Rolling Eyes
Trudim se nekak izbjeæi ta pitanja... Rolling Eyes
Ev' stvarno se malo i bojim da nekome ne bih mogla dati odgovora na njih, da bih ispala budala ...
Pa, mnogo puta samo klimnem glavom i skoèim brzo na drugu temu Embarassed Wink ...

Heh, katolik možda i ne bi bila da to nisu moji roditelji ali to ne znaæi da su mi oni to nametnuli. Ne znam, npr. roditelji su me uèili da kada prelazim cestu moram gledati ljevo pa desno i ja sam to jedno vrijeme radila vjerujuæi im na rijeè. No onda je došlo razdoblje kada sam poèela pretrèavati cestu bez toga gledanja i naravno da me je skoro pregazio auto. Tako je nekako i sa vjerom. Roditelji su mi je prenijeli, a ja ju na sve naæine preispitujem, otkrivam ...

Heh, ja kao katolik baš po niæem nisam bolja od ''nekatolika''. Mnogo puta sam i gora al' eto nalazim razloge da se popravim, da težim tome ''boljem''... Laughing Rolling Eyes

Nekako, teško je zamisliti život bez vjere, povjerenja ...
Nitko od nas ne bi mogao živjeti normalno da nemamo povjerenja ni u koga. Npr. da sutra poènem sa idejom da nemam povjerenje ni u kog, jer nemam vjere. Kad sjednem za doruèak, rekla bi "Ne mogu ovo jesti jer ne vjerujem kuharu da nije stavio otrov u kavu". Ok onda preskoèi, doruèak Wink . Pa se ne bi vozila busom jer nebi vjerovala vozaèu. Pa onda nebi vjerovala da postoje Vinkovci jer nikada nisam bila tamo, pa nebi vjerovala da postoji Janica Kosteliæ jer je nikada nisam vidjela uživo... Rolling Eyes
Tak nekak gledam i na vjeru u Boga. Radije bi uvijek imala otvoren um novim idejama i moguænosti da Bog postoji nego brzo donijela zakljuèak da ne postoji Wink ...

Heh, koristi Wink !?
Pa, spoznaja da uz sebe uvijek imam nekoga na koga se mogu osloniti...
Nekoga s kim mogu podjeliti i najveæe tajne...
Nekoga od koga mogu uvijek oèekivati pomoæ...
Nekako, teško je sve to objasniti rijeèima... Rolling Eyes
Znam da mi Bog može pomoæi kada mi je teško, da me može nositi kada sam tužna, da je samnom kada sam sretna. On je jedini za koga znam da æe uvijek biti uz mene. Jer ljudi su drugaèiji. Oni su katkad (kao i ja Embarassed Wink ) prevrtljivi i èudni. Veæina ih radi ono što njima paše i ono u èemu vide korist. Ali Bog ne. On je tu jer sam Njegovo djete, jer me on stvorio ... jako sretan Wink
Postoji onaj neki feeling, ''ono nešto'' meni teško objašnjivo al' postoji jako sretan Wink

Bog moj i sve moje!
Natty

PostanoPostano: pon 10 srp 2006, 6:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
"Zašto si ti katolik?" ili
"Jel ti netko nametnuo da budeš katolik?" ili
"Po èemu si ti kao katolik bolji od mene?" ili
"Kakve imaš koristi od toga što si katolik?" ili nešto slièno...
Što biste mu odgovorili?

Najteže bi mi bilo ovdje odgovoriti zašto sam baš katolik. Ja se doista slažem u potpunosti s vjerskim nauèavanjem RKC ali zašto sam baš katolik postala ne znam. Vjerojatno da sam iz Indije bila bih hinduist. A možda i ne bih. Možda bih isto bila katolik. To je Božja volja mislim Rolling Eyes

Nikada mi nitko nije nametao vjeru.

Nisam bolja ni po èemu, meni je samo možda bolje nego tebi koji pitaš jer imam nekoga na koga se uvijek mogu osloniti i koji me ama baš nikada neæe iznevjeriti.

sike

PostanoPostano: pon 10 srp 2006, 8:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vjerovat Boga koji se rodio kao životinja u štali,radio svkodnevne poslove,živio s roditeljima,smijao se,plakao,zabavljao..umro radi mene!
Neprocjenjivo..

U takvog Boga vjerujem jer otkrivam u Njemu i sebe,sve ono kako mogu živjeti a ne živim,sve svoje propuste jedostavnih stvari..

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš rijeèi života vjeènoga!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Bernard

PostanoPostano: et 13 srp 2006, 5:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
"Zašto si ti katolik?"

Odabrao sam da to budem jer sam nakon duljeg iskušavanja uvidio da je Katolièka Crkva ono prema èemu vodi Novi zavjet i Biblija, a svi brojni protukatolièki argumenti okretali su mi se u prilog katolicizmu.

Žan napisa:
"Jel ti netko nametnuo da budeš katolik?"

Naprotiv, nastojali su me nagovoriti da to ne budem.

Žan napisa:
"Po èemu si ti kao katolik bolji od mene?"

Uopæe ne razmišljam da sam u neèem bolji od drugih. Kakav sam katolik, to se vidi ili ne vidi po naèinu života, sadržajima razgovora, odnosu prema ljudima i slièno. To nek drugi prosude. Katolicizam nije meðusobno natjecanje nego izgraðivanje. Tko više širi polje dobrote oko sebe, taj je u nekom smislu "bolji" katolik, ali to æe Bog prosuditi. A kome je više dano, od njega æe se više i tražiti.

Žan napisa:
"Kakve imaš koristi od toga što si katolik?"

Život mi ima potpun smisao. Ne moram postupatiprema diktatu veæine niti prema pomodnim trendovima ili prevarljivim ljudskim filozofijama. Mogu biti slobodan i ne slušati lažne "autoritete". Katolicizam u usporedbi s primjerice protestantizmom ima puno šire srce, a zbog naglaska na teologiji utjelovljenja ima više ljubavi prema ljudima koji nisu katolici.

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.