HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 22 stu 2017, 20:18. Pogledaj neodgovorene postove
Zašto (zbog koga/čega) sam (p)ostao katolik???
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
Daniel

Spol: muško
PostanoPostano: uto 02 svi 2006, 22:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Rođen sam u katoličkoj obitelji, pa nisam niti imao što previše birati. U djetinjstvu sam više ili manje, posredno ili neposredno uvijek bio nekako povezan s crkvom, a ozbiljnije promišljanje o vjeri započelo je sa 15/16 godina kada sam počeo produbljivati svoje znanje o Crkvi i duhovnosti, nedugo nakon toga počeo sam moliti svakodnevno krunicu i tu je započeo moj rast u vjeri. Prvo sam malo bio prekonzervativan i izrazito ortodoksan u shvačanjima svega, ali s vremenom sam se više otvorio novim strujanjima u crkvi. Prekretnicu u mojem vjerskom životu predstavlja dolazak u framu gdje sam nastavio svoj rast u vjeri ali sada u zajednici. Nikada mi nije palo na pamet da tražim ikakvu duhovnost izvan krila Katoličke crkve, pa čak ni onda kada sam studirao i kada je bilo svakakvih ponuda i iskrivljenih mišljenja o katoličkoj vjeri, dapače mislim da mi je uporavo ovdje najviše pomogla moja tvrdokornost u očuvanju mojih vjerskih načela i krunica, zahvaljujući čemu sam ostao na prvom putu.

Bog moj i sve moje.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Bernard

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 6:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam odrastao kao ateist iako imam katolika u obitelji, ali s Crkvom nisam imao nikad posla. Do katoličanstva došao nakon mnogih godina lutanja i traženja. Iskušao sam razne alternativne ponude u spektru onoga što se zove kršćanstvo i naposljetku uvidio da svakoj nešto bitno nedostaje i da nemaju odgovore na bitna teološka pitanja koja je Katolička Crkva odavno apsolvirala. Ukratko, iza katoličke poruke svijetu mogu stati svim srcem, umom i voljom, a iza drugih poruka ne. To je barem što se mene tiče, ne sudim puteve niti savjest drugih ljudi.

Bog se protivi oholima, a poniznima daje milost.
Natty

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 6:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vratila bih se na ono pitanje zašto sam baš katolik. Ja doista volim svašta pročitati i nemam predrasuda prema ničemu. Ipak katolik sam jer u katolićanstvu doista prepoznajem puninu. U svim drugim (koje sam do sada upoznala) nešto mi nedostaje. Zanemarimo sada ponašanje pojedinaca u crkvi, govorim o nauku.

Naravno da sam ponajprije čitala (i danas čitam) najviše o katoličkoj vjeri. I mene je najviše privuklo što u tom nauku ima toliko ljubavi, u svakoj nijansi. Uh, kad bi bar to svi ljudi znali.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Daniel

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 9:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja osobno nisam puno lutao i tražio se, rođen sam i odgojen u katoličkoj vjeri, ali u fazi sazrijevanja sa 15, 16, 17 godina, dakle u razdoblju kada mladi čovijek sazrijeva i postaje svjestan sebe kada propituje svoje stavove i počinje se izgrađivati kao zrela osoba, tada sam osjetio snažnu želju da podrobnije i dublje upoznam svoju vjeru s druge strane paralelno s time proučavao sam i druge kršćanske zajednice, ali sam pravo ispunjenje našao upravo u katoličanstvu, vjeri u kojoj sam rođen i odgojen, u vjeri koja je u korijenima moje obitelji. S druge strane tada niti nije bilo ovoliko ponuda sa strane a i alternativa mi je bila nešto strano. zahvaljujem Bogu i Blaženoj Djevici što sam još u srednjoj školi počeo svakodnevno moliti krunici ići svake nedjelje i blagdana na misu, i što je ta vjera kod mene uhvatila korijena prije fakulteta koji je stvarno postao izazov za moju vjeru i što nisam posrnuo i popustio kao mnogi.

Bog moj i sve moje.
banana

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 10:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hmm...
Zašto katolik ???
Pa rođena sam u katoličkoj obitelji. Do nekog trećeg razreda nisam baš išla na misu tj. roditelji nas nisu previše vodili... ono ja i seka smo bile male pa bi u crkvi vrištale ili spavale i tak Rolling Eyes . Od trećeg razr. sam morala ići jer je došla prva Sv. prićest ... nije mi se dalo, ljutila sam se na mamu jer me tjerala. Znala sam ćak umijesto da odem na misu cijelo vrijeme biti ispred crkve sa prijateljicom koju su isto tako ''tjerali'' Embarassed Wink ...
Al' ne znam. S vremenom je to zanimanje za vjeru počelo rasti...hehe i još raste. Čeprkala sam internetom, pročitala par knjiga i tak ( hehe...naišla i na vas Wink ).
Eh, ne znam kako odgovoriti na postavljeno pitanje. Ni sama sebi još ne mogu objasniti zašto vjerujem ?? Kad o tome razmišljam znam stvarno ostati onako paf Shocked ... Možda zato što je ljubav teško objasniti razumom. Možda zato što se taj odgovor krije u nekom kutku duše, a trebao bi se izgovarati životom...uff filozofiranja Rolling Eyes ...ma ne znam...kao što ne znam zašto sunce sja, zašto je snijeg bijel...zašto? zašto? zašto? hehe...e pa zato Wink !?!

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Srki

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 11:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Postao sam katolik iz tog razloga što potječem iz katoličke obitelji.
Nisam odmah od prvog razreda krenuo na vjeronauk,već od drugog. Tada mi je to bilo zabavno,išli su svi,pa da ne budem ja crna ovca,krenuo i ja!
A isto tako smatrao sam da kao ateist ne mogu ništa dobiti,a kao katolik koji se i pričestio i krizmao,mogu puno dobiti,a dobio i jesam puno.
Sada mi je vjera puno jača nego što je to bilo prije,jer otkako sam došao na framu,život mi se uvelike promijenio.
Trudim se još u vjeri da je ojačam,da dosegnem neki vrhunac gdje bih bio zadovoljan sa postignutim na području vjere.

Zadnja promjena: Srki; čet 08 ožu 2007, 13:43; ukupno mijenjano 1 put.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
little_angel

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 11:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam također postala katolik zato jer potječem iz katoličke obitelji. Moglo bi se reći da je moja obitelj rasla u vjeri onako kako sam i ja sama. Moja mama mi je zapravo bila najveći primjer, najveći oslonac u tome, i sigurna sam da je najzaslužnija za to gdje sam ja sada. Tata nikada nije bio toliko u tome, niti je dan danas. Recimo to tako da mu je prilično svejedno za sve to, ali mislim da se i on u svemu tome počeo vraćati na neki bolji put. Bar se nadam Smile
Ono što je vjerojatno mene najviše približilo Bogu i pomoglo mi da rastem u vjeri je svakako bila moja srednja škola. Možda ste sad Shocked ali išla sam u slavni zagrebački ŽOG, katoličku gimnaziju. Tamo sam upoznala divne ljude, preko ljudi iz razreda do profesora, a onda i najviše časnih sestara koje su nam često znale pokazati pravi put, i voditi nas na pravom putu. Stvarno su mi bile i uvijek će mi ostati u sjećanju kao divan uzor u mome životu.
Zatim nakon srednje, postala sam i framašica Laughing Laughing A zatim i forumašica Cool jako sretan Ovaj forum je također jedno od važnijih mjesta za rast u mojoj vjeri, i uvijek mi je drago mjesto da se vratim kada mi se čini da skrećem s pravog puta. Jednostavno mi je veliki poticaj Wink
Najviše mi je drago što sam upoznajući svoju vjeru, i rastući s njome, mogla to sve približiti svojoj obitelji, najviše mami i sestri, a za to su najzaslužnije one jer ih je to uvijek zanimalo, i htjele su se otvoriti na taj način. Drago mi je kad me mama i danas pita neke stvari o vjeri, jer znam da sam zapravo ja njoj veliki oslonac u tome, iako korijeni moje vjere sigurno ne bi ni postojali tako lako da tu nije bila upravo mamina vjera i ustrajnost.

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
fratar

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 21:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sad kad rezmišljam o tome... ja sam isto "postao" katolik jer sam iz katoličke obitelji, odgajan kao katolik, idem u crkvu od malih nogu, i na vjeronauk sam krenuo vrlo rano(još dok sam išao u vrtić, krenuo sam u nekavu predškolsku grupu sa svojim bratom, pa su zbog mene organizirali i malu grupu) no mislim da je u tom slučaju bolje pitanje zašto sam ostao katolik? svakome u životu dođe ono vrijeme ispitivanja vjere kad se počinješ pitati da je sve to u što su me roditelji uvjeravali i učili ispravno? zašto ja to vjerujem? zato što su mi roditelji tako rekli? ili zato što je navodno tako od davnina?
i u tom ispitu vjere, kad sam sam gotovo i odustao i od Boga i Crkve, Bog je našao načina da mi pokaže da to jest pravo i da je istina što su me roditelji učili... tj. katolik sam jer mi se Bog objavio(na jedan ili drugi način) i zato jer vjerujem da on zaista postoji i da je poslao svoga Sina Jedinorođenca da otkupi grijehe i zato što nigdje osim u katoličkoj Crkvi nisam vidio da ima toliko čovjekoljublja i bratoljublja, zato što nas Bog uči da moramo živjeti jedni za druge, a ne sami za sebe te da jedni druge pomažemo tj. ljubimo jedni druge kao samoga sebe i da ljubimo Gospodina Boga svim srcem, dušom i umom....

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveća je među njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Bernard

PostanoPostano: čet 04 svi 2006, 6:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što se tiče postajanja katolikom, svima preporučam knjigu Scotta i Kimberly Hahn: Naš put u katoličku crkvu. Izdala ju je UPT iz Đakova, stoji samo 25 kn i jedna je od trenutno najčitanijih knjiga u kršćanstvu. Scott i Kimberly su bivši prezbiterijanci (protestanti), Scott je bio teolog i pastor koji je o katoličanstvu bio potpuno pogrešno informiran. Malo po malo upoznavao ga je bolje. Kad je prvi put bio na misi, gledao je hostiju i u sebi govorio: "Gospodin moj i Bog moj... ti si to stvarno!" Kao protestant u takvo što nije vjerovao. Nakon toga su imali četverogodišnju obiteljsku dramu jer je Scott postao katolik, a Kimberly ne, ali na koncu je i ona pristupila Katoličkoj crkvi. Živa drama sa sretnim završetkom. Scott i Kimberly su danas među vodećim katoličkim apologetima u SAD. Knjiga baš nije najbolje prevedena (originalni naslov je "Rome, Sweet Home"), ali vrijedi je pročitati.

Mandy

PostanoPostano: čet 04 svi 2006, 8:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kod mene je to počelo, rekla bih klasično, kad sam bila malena roditelji su me slali u crkvu i nekako mi je to bilo kao nešto što se jednostavno mora, kao i škola, samo šta je puno kraće, nije svaki dan i različite dobne skupine su skupa. U crkvi sam čitala zato šta su mama i tata bili ponosni na mene, i što bi me poslije neke tete pohvalile kako sam to dobro napravila.
I tako je to bilo kroz cijelu osnovnu školu…
Mama, tata i cijela obitelj vjeruju, oni tako kažu, ja kažem da ne vjeruju i to sam zaključila prije par mjeseci kad sam s tatom pričala o životu vječnom. Tata kaže da ga nema, kad umremo tu je kraj, dalje nema… A ja, ne da mislim, nego sam čvrsto uvjerena da poslije smrti kod Boga postoji život, i da ćemo se svi jednog dana kod Njega sresti. Ne znam zašto, ali zbilja vjerujem i veselim se tome danu. Mislim da su toj mojoj vjeri puno pridonijele tete koje su me hvalile za čitanje, roditelji koji su me slali u crkvu, iako mislim da bi bilo puno bolje da su me VODILI u crkvu, fratri i vjeroučitelji s kojima mi se najdraže bilo «prepirat»……
Za sebe ne mislim da sam dobra prava katolkinja, je smatram da dobar katolik mora najprije biti dobar čovjek, onda katolik i tek onda dobar katolik…… To nije sasvim lagano, ali mislim da sam na dobrom putu da to postanem…
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Chico

PostanoPostano: čet 11 svi 2006, 23:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

u mom slučaju kriv je jedan svečenik koji nas je odveo u taize prvi put,tamo prekrasno,osvježenje,novi ljudi,nova razmišljanja

tvoj prijatelj je odgovor na sve tvoje molitve
Maki

PostanoPostano: čet 11 svi 2006, 23:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Župnik i kapelan koji su nas krenuli okupljati oko sebe, ujedno i oko Boga. jako sretan jako sretan jako sretan
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: sub 10 lip 2006, 22:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Srednja škola (ŽOG) Cool Neki dragi ljudi koji me uvijek iznova znaju podsjetiti ako zapnem ne moram ništa objašnjavati Frama Wink I naravno...ovaj forum jako sretan

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
tinka

PostanoPostano: ned 11 lip 2006, 9:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Niti sada nisam toliko bliza Bogu koliko bi zeljela biti svim svojim srcem..
Ali toliko sam mu zahvalna sto sam Mu i ja jedna dragocjena ovcica po koju se kad odluta uvijek neumorno vraca bilo kroz ljude koje mi je poslao da susrecem na svome zivotnome putu, bilo kroz sretne trenutke, bilo kroz kusnje i padove...

Uglavnom oduvijek me je znao jos cvrsce privuci k sebi kroz srca jednostavnih i poniznih ljudi, kroz srca koja su osjetljiva na tudu patnju i bol, kroz srca koja se znaju radovati sreci drugih...

Posebno me privukao k sebi po Majci Terezi, Sv. Franji i Klari, Papi Ivanu Pavlu II, Ivanu Merzu, ocu Gabricu, nekim dragim svecenicima i u zadnje vrijeme preko dragog prijatelja iz frame...
Smile

On je moj Bog, moja nada, moje sve! Isuse volim te!!!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailICQ [Vrh]
Korny

PostanoPostano: ned 11 lip 2006, 20:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U meni se nešto promijenilo na nacionalnom susretu mladih u Puli.....po prvi puta sam vidjela kako je to biti okružen svojim vršnjacima koji se ne podsmjehuju svaki put kad kažeš da vjeruješ u Boga ili da si u nedjelju ujutro bio na misi....i svidjelo mi se više nego što sam mislila...

A onda sam pronašla ovaj forum....... hej

...preko kojeg me Sike pozvao u Framu! srce I hvala mu na tome jer sam tek kroz ova četiri susreta počela istinski uživati u onome o čemu prije nisam ni razmišljala i počela sam proživljavati svoju vjeru koja se svakim novim susretom sa mojim Framašima samo sve više produbljuje! ne moram ništa objašnjavati
Srki

PostanoPostano: ned 11 lip 2006, 22:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svakako,zajednica je utjecala na moj put prema Bogu.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
sike

PostanoPostano: ned 11 lip 2006, 22:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da znate ljudi koliko vas volim!
Cijenim sve puteve do Boga ali za mene je najlijepši onaj koji vodi krozt konkretnog čovjeka. A po svima vama me Gospodin vodi u svoj stan..
I kad je lijepo,ali i kad je teško,u vama gori ono svjetlo koje ne može NITKo ugasiti i sigurno me upravlja tamo gdje treba..
Nemojte ta svjetla nikad u sebi ugasiti!
A ako nekome ponestane malo ulja,tu smo zato da si jedni drugima posuđujemo!

Bogu hvala na svima vama u mom životu koji je sada miljama bliži Bogu nego ranije!!!

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Natty

PostanoPostano: pon 12 lip 2006, 6:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam pravi izgubljeni sin... Sa 16 sam počela čitati Bibliju, htjela se pričestiti i krizmati, obavila sve, išla na mise, našla sigurnost, ispunjenje i otišla Shocked

Daleko od Njega. Nikada ja nisam prestala vjerovati u Njega, jednostavno sam Mu okrenula leđa, u smislu, ne zanimaš me... Confused

I furala sam po svom, bila najpametnija, sve znala najbolje (i sad mi se to događa Embarassed ) i lutala. E onda me je život (ili On jako sretan ) dobro našamarao i iako sam se već pooooolako počela vraćati izvoru svega, presudan je bio moj susret s papom Ivanom Pavlom II. Sike me na toj temi pozvao na svjedočenje, ali kako svjedočiti igru srca ?

Nećete možda vjerovati, ali nije me baš bilo puno briga što je došao u Rijeku. Super, sve 5, simpa je on starčić, al that's it. A onda, dana kada je išao na Trsat vraćala sam se s kupanja i rekoh ajmo ga pogledati (onak ko rijetku životinju u zološkom vrtu) i odosmo na mjesto gdje sam znala da će proći. Tamo baš i nije bilo puno ljudi i baš sam ga lijepo mogla vidjeti. I čekala sam ga, ne znam, valjda nekih sat vremena i po pljeskanju ljudi iz daljine znadoh da dolazi. Eto mene onako u kratkim hlaćama, mokre kose od mora i dolazi papamobil prema meni. Njegova stara, umorna ruka podignuta na blagoslov, lice izmučeno raznoraznim boleštinama koje su ga mučile, ja mu mašem i sretnu nam se pogledi. Pogled dubok, pun ljubavi... Urezale su mi se te oči u pamćenje... I nije me ni tada to baš doslovce presjeklo, ali bilo je dovoljno da okrenem svoj život za 180 stupnjeva. Vratila sam se Ocu. I On me je prihvatio. Ovu odrpanu bijedu... Hvala Ti Gospodine!

Bernard

PostanoPostano: pon 12 lip 2006, 17:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam obraćenik s ateizma. Odrastao sam kao ateist, pojma nisam imao ni o čemu, a katolicizam mi baš ništa nije govorio. I onda, u razdoblju traženja, pristupili mi protestanti i posvjedočili mi o osobnom odnosu s Bogom i važnosti Biblije (dovijeka sam im zahvalan na tome, neovisno o kritičkim opaskama prema njima na drugim postovima). Kasnije mi je Bog otkrio ljepotu nevidljive stvarnosti u Katoličkoj Crkvi. Sve je išlo postupno. Bog ima za svakog-kako kažemo u pedagogiji-individualan pristup.

banana

PostanoPostano: sri 14 lip 2006, 20:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni se ćini da se Bog i ja igramo skrivača tuzan Wink . Izmjenjujemo ćak i uloge. U jednom je trenutku On taj koji traži, zove ... A, ja lunjam tražeći najbolje mjesto na koje bi se mogla sakriti, mjesto na kojem ne bi postojale obveze, odgovornost. Pokušavam pobjeći negdje gdje ne postoje pravila. Pokušavam otići na stazicu na kojoj bi tekao samo med i mlijeko. I onda zalutam ( hih, tako se dobro sakrijem Wink ) da se više ne znam vratiti do '''pika'' ( tako zovemo mjesto do kojeg trebaš doći u skrivaču, a da te onaj koji traži ne vidi )...Katkada tada stanem, ne znam kuda bi pa sjednem i čekam, sve odgađam, te vrlo ćesto kasno otkrijem da je vrijeme za pokret. Onda opet lutam nadajući se da će me ''onaj koji traži'' pronaći i da ćemo završiti ovu igru i zajedno otići na kavicu, puno se ispričati Laughing ... Tražim, iz one velike šume misli,prijedloga, podataka,savjeta pokušavam pronaći one prave, one koje će me odvesti na put koji vodi do ''pika''. Penjem se na stabla nadajući se kakvom putokazu, podižem svaki kamenčić, zavirujem u svaki grm, nadajući se nekom tragu, ne rijetko se ispod tih kamenčića kriju i razni pauci, zmijice koje koji put i gricnu te upozore da ne treba baš svagdje zabadati nos. Nailazim na mnoge ljudove. Kraj nekih prolazim zatvorenih očiju ne razmišljajući da je možda baš taj ljud bio moj putokaz. S drugima razgovaram, promatram ih, njuškam želeći na njima osjetiti Njegov miris, nadajući se da su ga oni susreli, nadajući se da bi mi mogli pokazati putić koji vodi do moga pika. Neki me usmjere, nešto me zovne i koji put budem tako blizu ''onome koji me traži'', ''onome kojega sada i ja tražim''. Osjetim Njegovu umješanost, koji put i viknem želeći da me ćuje ali katkad mi se ćini da je ne namjerno stavio discman te sluša druge pjesme, a mene ne može ćuti Rolling Eyes ... Nekada ga tražeći susretnem u gužvi na placi al' ostavljajući smiješak brzo odmagli... Katkada shvatim da mi po putu ostavlja strelice napisane kredom koje paze da jako ne zaglibim Wink, katkada shvatim da se nije nigdje daleko sakrio, da stoji na kraju ulice i zove me vjerujući da ću se odazvati i potrčati mu Wink ...

Uff... sada nakon moje malo prikrivene i šifrirane misli kraća verzija Confused Rolling Eyes . Nekako, ne znam ... Nema nekog trenutka, nekoga ćasa za koji mogu reći da sam od njega postala bliža Bogu. Iako imam još puno toga za proživjeti i odživjeti, iako se puno puta pokušam ''dobro sakriti'',a onda ponovo vratiti do ''pika''. Iako puno puta prođem ''zatvorenih očiju'' kraj ''svojih putokaza'' nadam se i vjerujem ( iako ćesto to smetnem sa uma ) da je svaki moj potez, dan, trenutak jedan koračić bliže Bogu tj. da mi On svakim danom daje mogućnost da ga što više upoznam, da mnogo puta zažmiri pred mojim nepodopštinama, da me povuće za rukav kada odlučim pobjeći i potražiti neke druge stazice misleći da njima teće med i mlijeko, da mi ostavlja strelice, postavlja putokaze. Hvala mu na onom crviću koji stalno gricka, koji neda da se samo stoji na mjestu, koji pokreće nova razmišljanja i ciljeve.
Uff...sam dosta toga napisala i dobrano otišla od ove teme ka igri skrivača Rolling Eyes, al' budete mi oprostili Wink

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: ned 09 srp 2006, 17:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da vas zaustavi netko i pita:
"Zašto si ti katolik?" ili
"Jel ti netko nametnuo da budeš katolik?" ili
"Po čemu si ti kao katolik bolji od mene?" ili
"Kakve imaš koristi od toga što si katolik?" ili nešto slično...
Što biste mu odgovorili?

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: ned 09 srp 2006, 20:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Uff... Rolling Eyes
Trudim se nekak izbjeći ta pitanja... Rolling Eyes
Ev' stvarno se malo i bojim da nekome ne bih mogla dati odgovora na njih, da bih ispala budala ...
Pa, mnogo puta samo klimnem glavom i skočim brzo na drugu temu Embarassed Wink ...

Heh, katolik možda i ne bi bila da to nisu moji roditelji ali to ne znaći da su mi oni to nametnuli. Ne znam, npr. roditelji su me učili da kada prelazim cestu moram gledati ljevo pa desno i ja sam to jedno vrijeme radila vjerujući im na riječ. No onda je došlo razdoblje kada sam počela pretrčavati cestu bez toga gledanja i naravno da me je skoro pregazio auto. Tako je nekako i sa vjerom. Roditelji su mi je prenijeli, a ja ju na sve naćine preispitujem, otkrivam ...

Heh, ja kao katolik baš po nićem nisam bolja od ''nekatolika''. Mnogo puta sam i gora al' eto nalazim razloge da se popravim, da težim tome ''boljem''... Laughing Rolling Eyes

Nekako, teško je zamisliti život bez vjere, povjerenja ...
Nitko od nas ne bi mogao živjeti normalno da nemamo povjerenja ni u koga. Npr. da sutra počnem sa idejom da nemam povjerenje ni u kog, jer nemam vjere. Kad sjednem za doručak, rekla bi "Ne mogu ovo jesti jer ne vjerujem kuharu da nije stavio otrov u kavu". Ok onda preskoči, doručak Wink . Pa se ne bi vozila busom jer nebi vjerovala vozaču. Pa onda nebi vjerovala da postoje Vinkovci jer nikada nisam bila tamo, pa nebi vjerovala da postoji Janica Kostelić jer je nikada nisam vidjela uživo... Rolling Eyes
Tak nekak gledam i na vjeru u Boga. Radije bi uvijek imala otvoren um novim idejama i mogućnosti da Bog postoji nego brzo donijela zaključak da ne postoji Wink ...

Heh, koristi Wink !?
Pa, spoznaja da uz sebe uvijek imam nekoga na koga se mogu osloniti...
Nekoga s kim mogu podjeliti i najveće tajne...
Nekoga od koga mogu uvijek očekivati pomoć...
Nekako, teško je sve to objasniti riječima... Rolling Eyes
Znam da mi Bog može pomoći kada mi je teško, da me može nositi kada sam tužna, da je samnom kada sam sretna. On je jedini za koga znam da će uvijek biti uz mene. Jer ljudi su drugačiji. Oni su katkad (kao i ja Embarassed Wink ) prevrtljivi i čudni. Većina ih radi ono što njima paše i ono u čemu vide korist. Ali Bog ne. On je tu jer sam Njegovo djete, jer me on stvorio ... jako sretan Wink
Postoji onaj neki feeling, ''ono nešto'' meni teško objašnjivo al' postoji jako sretan Wink

Bog moj i sve moje!
Natty

PostanoPostano: pon 10 srp 2006, 6:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
"Zašto si ti katolik?" ili
"Jel ti netko nametnuo da budeš katolik?" ili
"Po čemu si ti kao katolik bolji od mene?" ili
"Kakve imaš koristi od toga što si katolik?" ili nešto slično...
Što biste mu odgovorili?

Najteže bi mi bilo ovdje odgovoriti zašto sam baš katolik. Ja se doista slažem u potpunosti s vjerskim naučavanjem RKC ali zašto sam baš katolik postala ne znam. Vjerojatno da sam iz Indije bila bih hinduist. A možda i ne bih. Možda bih isto bila katolik. To je Božja volja mislim Rolling Eyes

Nikada mi nitko nije nametao vjeru.

Nisam bolja ni po čemu, meni je samo možda bolje nego tebi koji pitaš jer imam nekoga na koga se uvijek mogu osloniti i koji me ama baš nikada neće iznevjeriti.

sike

PostanoPostano: pon 10 srp 2006, 8:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vjerovat Boga koji se rodio kao životinja u štali,radio svkodnevne poslove,živio s roditeljima,smijao se,plakao,zabavljao..umro radi mene!
Neprocjenjivo..

U takvog Boga vjerujem jer otkrivam u Njemu i sebe,sve ono kako mogu živjeti a ne živim,sve svoje propuste jedostavnih stvari..

Gospodine,kome da idemo?Ti imaš riječi života vječnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Bernard

PostanoPostano: čet 13 srp 2006, 5:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Žan napisa:
"Zašto si ti katolik?"

Odabrao sam da to budem jer sam nakon duljeg iskušavanja uvidio da je Katolička Crkva ono prema čemu vodi Novi zavjet i Biblija, a svi brojni protukatolički argumenti okretali su mi se u prilog katolicizmu.

Žan napisa:
"Jel ti netko nametnuo da budeš katolik?"

Naprotiv, nastojali su me nagovoriti da to ne budem.

Žan napisa:
"Po čemu si ti kao katolik bolji od mene?"

Uopće ne razmišljam da sam u nečem bolji od drugih. Kakav sam katolik, to se vidi ili ne vidi po načinu života, sadržajima razgovora, odnosu prema ljudima i slično. To nek drugi prosude. Katolicizam nije međusobno natjecanje nego izgrađivanje. Tko više širi polje dobrote oko sebe, taj je u nekom smislu "bolji" katolik, ali to će Bog prosuditi. A kome je više dano, od njega će se više i tražiti.

Žan napisa:
"Kakve imaš koristi od toga što si katolik?"

Život mi ima potpun smisao. Ne moram postupatiprema diktatu većine niti prema pomodnim trendovima ili prevarljivim ljudskim filozofijama. Mogu biti slobodan i ne slušati lažne "autoritete". Katolicizam u usporedbi s primjerice protestantizmom ima puno šire srce, a zbog naglaska na teologiji utjelovljenja ima više ljubavi prema ljudima koji nisu katolici.

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.