HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: et 24 lis 2019, 5:03. Pogledaj neodgovorene postove
Naša zajednièka istovremena molitva u 22h
Zaponi novu temuOva tema je zakljuana: ne moe ureivati postove niti odgovarati.
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
banana

Spol: ensko
PostanoPostano: et 22 vel 2007, 13:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kroz narednih 13 dana moliti æemo Križni put fra Zvjezdana Liniæa Wink

Veèeras molimo Wink :

2. postaja: Isus prima na se križ

Klanjamo ti se, Kriste, i blagoslivljamo te, jer si svojim svetim križem otkupio svijet.

Rekao si, Isuse, da svoj život dragovoljno daješ i da ti ga nitko ne otima. Zato i križ dragovoljno primaš i nitko ti ga ne nameæe.
I u drami svoje vlastite muke i smrti ti si slobodan i daješ svoj život. Ti se daruješ, tvoja muka i smrt žrtva je ljubavi, jer je to tvoj slobodan èin predanja u poslušnosti Ocu i u ljubavi za ljude.
Križ je oduvijek bio sramotno sredstvo muke i poniženja; bio je znak prokletstva. Ti si dragovoljno prigrlio križ. Time križ nije postao lakši, ali ga je lakše nositi. Tada on postaje znakom ljubavi. Od tog èasa križ visi u našim crkvama, na raskrižjima putova, o našem vratu, u našim domovima.
Križamo se tako èesto i time posveæujemo vlastito tijelo. Križ je znak spasenja! Nauèi nas, Isuse, prihvaæati križeve života. Daj da tim prihvaæanjem križeva života prestanemo biti ravnodušni ili buntovni patnici dostojni žaljenja, nego križonoše koji znaju da uvijek i na svakom mjestu mogu ljubiti slobodno i velikodušno.
Nauèi nas prihvaæati križ i time svaku bol uèiniti plodonosnom za druge. Gospodine, bilo je mnogo patnji, ima mnogo križeva. Daj nam milost da ih nosimo u hodu za tobom, kako to neizrecivo blago ne bi otišlo uzalud. Daj da odsada svaki križ nosimo samo uz tebe i s tobom!

Bog moj i sve moje!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
banana

PostanoPostano: pet 23 vel 2007, 15:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

3. postaja: Isus pada prvi put pod križem

Klanjamo ti se, Kriste, i blagoslivljamo te, jer si svojim svetim križem otkupio svijet.

Tek što si krenuo, Gospodine, veæ posræeš i padaš pod križem. Križ je težak, pritišæe, boli. Vuèe k zemlji. Poslušnost Ocu diže te i hrabri, daje ti snagu da ideš naprijed. Hvala ti, Gospodine, za svako oduševljenje kojim prihvaæamo svoje križeve i poteškoæe života. Hvala ti za dodire milosti u predanju života i opredjeljenje za tebe u èasovima dubokih iskustava susreta s tobom. Hvala ti za svaki susret s križem u svjetlu tvoje milosti i jakosti.
Molim te, Gospodine, pomozi nam da ne malakšemo kad se dogodi prvi pad nakon najljepših odluka i divnih iskustava novog života poslije krštenja ili sakramenta ispovijedi.
Molim te, Gospodine, za snagu da ne posumnjamo u ispravnost puta kojim smo za tobom krenuli kad se dogodi neki posrtaj i pad; ne dopusti da zaboravimo ljepotu milosti preporoðenja.
Molim te, Gospodine, za novo roðenje nakon svakog iskustva pada i slabosti.
Jer, ljudski je pasti! Ali vjerujem da nas tvoja milost pridiže i hrabri!

Bog moj i sve moje!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
banana

PostanoPostano: sub 24 vel 2007, 12:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèeras se u molitvi ove postaje Križnog puta posebno obratimo Mariji, ženi koju je naš Otac izabrao za majku svoga Sina, da od nje nauèimo razumijevati Isusovo otkupljenje èovjeka kroz muku križa Wink .

4. postaja: Isus susreæe svoju svetu Majku

Isuse, jedino je tvoja Majka dorasla ovom èasu i svemu što se dogaða. Ona se pojavljuje na tvom križnom putu kao službenica i supatnica. Istom vjerom i ljubavlju kojom se predaje Božjim planovima u èasu navještenja ona je i sada ovdje, na tvom putu muke i križa.
Jedino je ona tu, na pravom mjestu, šutljiva i tiha, ali prisutna i puna ljubavi. Maè boli dodiruje i njezino srce, ali ono ostaje èisto za ljubav. Isuse, darovao si nam svoju Majku.
Ona je i naša Majka, Majka Crkve, Majka svih putnika, svih križonoša, svih patnika.
Ti si, Isuse, morao nastaviti nositi svoj križ i nakon susreta sa svojom Majkom. Ali, znao si: ona je tu!
Daj, Gospodine, da nikad ne zaboravimo da je Marija kao majka na svakom mjestu s nama, a osobito ondje gdje se nosi križ.

Bog moj i sve moje!
Žan
mod team leader

Spol: muko
PostanoPostano: ned 25 vel 2007, 19:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèeras u 22h molimo:

5. postaja: Šimun Cirenac pomaže Isusu nositi križ

Ti bi, Isuse, došao do Kalvarije i da se nije pojavio Šimun Cirenac.
Ali, htio si da se pojavi i taj èovjek, htio si i pomoæ èovjeka. To je tajna tvoje ljubavi i tajna one druge, vjeène Oèeve ljubavi. U djelu spasenja trebao je sudjelovati èovjek: poèevši od onog najdivnijeg ljudskog stvora, od Marije, pa do svakog Cirenca na tvom životnom putu. Ovaj je bio prisiljen nositi križ s tobom, ali to mu je bilo spasonosno.
I mene trebaš. Znam da je to tako veæ od krštenja. Trebaš me da možeš i danas pružati svoje ruke i lijeèiti, njegovati, pridizati. Trebaš me kako bi i danas upravio rijeè ohrabrenja onima koji više ne mogu, kojima je teško. Trebaš me da i danas dopreš onamo gdje je toliko potrebna vidljiva, opipljiva djelotvorna ljubav. Želiš da budem Cirenac, jer se kriješ u mnogima, u ljudima oko mene.
Ako se tome otimam, Gospodine, tada me prisili. Znam da æe mi to biti spasonosno.

Ponovimo zazive:
Gospodine, pomozi nam da te više ljubimo!
Gospodine, pomozi nam da se više ljubimo!
Smiluj nam se, Gospodine! Smiluj nam se!

Po ovom æe svi znati da ste moji uèenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: pon 26 vel 2007, 7:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèeras molimo :

6. postaja: Veronika pruža Isusu rubac

Isuse, uzeo si ovo naše ljudsko tijelo i imao si lice, pošteno i èisto. Svojim si se licem, tj. èitavim svojim biæem, okretao svima koji su te zvali, koji su te željeli èuti i vidjeti. Isuse, imao si divno lice! U ovom èasu to je lice iznakaženo, krvavo, popljuvano. Na njemu nema cara, privlaènosti, ljepote. Ali, to je tvoje lice! Veronika se usuðuje, meðu tolikim svijetom koji pogrðuje tvoje lice, otkriti ljepotu tog istog lica. Ostavljaš joj ga utisnutoga u taj èudesni rubac njezine ljubavi i srca. Molim te, Isuse, daj da ispravnim životom saèuvam u sebi i na svom licu odsjaj tvoga lica, jer stvoren sam na tvoju sliku.
Ne dopusti, Isuse, da sebiènošæu ili krivim postupkom nagrdim lice svoga bližnjega, škodim njegovu dobru glasu; i daj mi hrabrosti da uzmognem s ljubavlju brisati ljage na licu bližnjega svoga! Daj mi, Isuse, da ne moram ustuknuti pred sjajem tvoga lica kad se konaèno pojaviš u slavi!

Ponavljajmo rijeèi:
Ne odbaci me od lica svojega! Lice tvoje, Gospodine, ja tražim! Odvrati lice od grijeha mojih!

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: uto 27 vel 2007, 12:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèeras molimo :
7. postaja: Isus pada drugi put pod križem

Ti znaš, Isuse, kako smo obeshrabreni nakon ponovnog pada, ponovljenih slabosti. Ti znaš kako nas boli i kako smo poniženi kad i drugi mogu vidjeti da smo slabi, da ne znamo održati sveèana obeæanja, èvrste odluke, konaèna opredjeljenja. Sve je to bolno. Svaki nas pad košta. Sve se teže dižemo. Ne vjerujemo ni samima sebi. Èini nam se da nam ni drugi više ne vjeruju. Isuse, ti koji uvijek daješ svakome novu životnu priliku, ti koji Petru vjeruješ i nakon trostrukog zatajenja, ti koji vjeruješ. Zakeju, Magdaleni, ženi zateèenoj u preljubu, ti koji vjeruješ svakom èovjeku i znaš da je milost jaèa od grijeha, molim te: daj nam snage da se pridignemo nakon ponovljenih padova; daj da opet vjerujemo da se, ako smo i stariji, možemo preporoditi i da smijemo opet odluèiti i zapoèeti; daj da osjetimo da nam ti vjeruješ.
Jednako te tako molimo, Isuse, daj da ljudima oko sebe pružamo nove životne prilike. Neka nas nikad ne obeshrabri njihova nevjera, neka nas ne razuvjeri njihova slabost: ti si veæi od našega srca.

Ponavljajmo vapaje: Isuse, èuj nas! Isuse, usliši nas!
Isuse, otkupi nas! Isuse, oslobodi nas! Isuse, pridigni nas!
Isuse, spasi nas!

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: sri 28 vel 2007, 12:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèeras u 22h molimo:
8. postaja: Isus tješi jeruzalemske žene

Isuse, u vlastitoj boli, tjelesnoj i duševnoj, ne misliš na sebe. Sav svoj život služio si drugima, i sada svoju pažnju daruješ dragima, misliš na tuðe suze i boli. Ne želiš biti zarobljen sobom i svojim problemima, nego hoæeš živjeti dokraja za druge. Tako i u odnosu na žene koje ne mogu suzdržati suze videæi teški prizor tvoje muke. One plaèu nad tobom, a ti misliš na njih i na njihovu djecu. One ne mogu bez suza izdržati prizor koji potresa dušu, a ti želiš da i u tom èasu njihovo srce i njihov život usmjeriš prema spasenju. "Ne oplakujte mene! Oplakujte sebe, djecu svoju, ljude s kojima živite, bližnje kojima ne darujete ljubav.
Pogledajte sebe, svoj život, svoje djelovanje, svoje srce, svoju dušu. Oplakujte ono što je u vama izvor svakoga zla i grijeha, izvor nepravde i mržnje, izvor patnje i boli vaših bližnjih. Oplakujte grijehe svoje."
Gospodine Isuse, daj da i u meni pogled na tvoj križ izmami odluke obraæenja i suze pokore. Isuse, utješi i danas mnoge žene, sestre, kæeri koje su u domovinskom ratu izgubile svoje najbliže; utješi žene koje su ranjavane grubostima i sebiènostima svojih najbližih. Isuse, ohrabri žene da èuvaju svoje žensko dostojanstvo koje ih èini sposobnim za istinsku ljubav. Ohrabri ih da se nesebièno predaju službi života i da se ne boje donositi novi život na svijet.

Sjetimo se Isusovih rijeèi i ponovimo ih:
Blago ožalošæenima, oni æe se utješiti!
Blago progonjenima zbog pravednosti, njihovo je kraljevstvo nebesko!
Blago milosrdnima, oni æe se sinovima Božjim zvati!

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: et 01 ou 2007, 15:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne zaboravimo i veèeras moliti Wink :

9. postaja: Isus pada treæi put pod križem

Gospodine, ovo je tvoj treæi pad na križnom putu. On je najbolniji, najteži. Nalaziš se nadohvat cilja, Kalvarije. Moraš naprijed, dokraja. Zato se dižeš i nastavljaš svoj hod.
Molim te, Isuse, za sebe i za sve kojima je križ težak, pretežak. Molim te za one koji padaju pod teretom križa, slabosti, oèaja i beznaða. Molim te za one koji misle da više nema smisla, da nije vrijedno ponovno ustati, da je sve propalo. Molim te za one koji nemaju snage da se dalje bore te leže pod teretom vlastitih slabosti i zarobljenosti.
Molim te za sve koji oèajavaju zbog teških okolnosti života, koji više ne vide izlaza. Molim te za one koji misle da je bolje prekinuti nit takvoga života i nalaze se u napasti samoubojstva.

Molimo litanijski:
Od svakoga zla, oslobodi nas, Isuse!
Od oèaja i beznaða, oslobodi nas, Isuse!
Od osjeæaja potpune bespomoænosti, oslobodi nas, Isuse!
Od želje da nas nema i da nestanemo, oslobodi nas, Isuse!
Od duha samoubojstva, oslobodi nas, Isuse!
Od nepovjerenja u snagu tvoje ljubavi, oslobodi nas, Isuse!

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: pet 02 ou 2007, 13:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèeras molimo Wink :

10. postaja: Isusa svlaèe

Podnosiš poniženje i bol svlaèenja. Skidaju s tebe odijelo ili ono što je još od dostojanstva na tebi ostalo. Stojiš prepušten ljudskoj bezosjeæajnosti i pogledima. Tvoje tijelo postaje znakom. Isuse, darovao si nam tijelo. Ono je tvoj dar, ono je lijepo, stvoreno na tvoju sliku. Darovao si nam tijelo kojim možemo jedni drugima biti blizu, vidjeti osmijeh na licu, pružati si ruke prijateljstva i mira. Darovao si nam tijelo kojim možemo tebe slaviti i u kojem možemo prepoznavati divno djelo tvoje ljubavi. Oprosti, Isuse, kad vlastitostima svoga tijela ranjavamo jedni druge, umjesto da se usreæujemo! Oprosti, Isuse, kad u svom ili tuðem tijelu i njegovim oblicima ne otkrivamo tvoje djelo i kad ti prigovaramo za ovo i ovakvo tijelo kakvo imamo! Oprosti, Isuse, kad spolnost, koju si stvorio da bude u službi života i ljubavi, pretvorimo u sebièno traženje užitka, èime ponizujemo sebe i ranjavamo druge! Oprosti, Isuse, što te ne proslavljujemo svojim tijelom!

Isuse, saèuvaj u nama poštovanje prema ljudskom tijelu, molimo te!
Ne dopusti da duh bludnosti razori u mladima osjeæaj za odgovornu ljubav...
Vrati braènim drugovima volju za ljubav i postojanost u vjernosti...
Èuvaj naš narod da bude sposoban za život i za darivanje života daljnjim naraštajima, molimo te.
Gospodine, usliši nas!

Zaodjeni nas opet, Gospodine, u dostojanstvo i èistoæu krsne haljine koju si nam povjerio u èasu kad smo postali djeca Božja!

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: sub 03 ou 2007, 10:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèeras Wink :

11. postaja: Isusa pribijaju na križ

Gospodine, Isuse, tvoje tijelo pribijaju na križ. Potresan prizor. Više neæeš moæi micati svojim rukama niti dodirivati one koji žele osjetiti tvoju blizinu, a ipak sada najviše èiniš za sve nas i blagoslivlješ nas svojim raširenim i prikovanim rukama. Više neæeš moæi napraviti svojim tijelom i svojim nogama ni jedan korak, jer noge su ti pribijene na križ, a ipak odsada æeš biti najbliže svim potrebnima na èitavom svijetu. Tvoje razapinjanje blagoslov je svijetu. Hvala ti, Isuse, za ovaj èas i molim te:
za sve one koji pate na bolesnièkim posteljama i koje ljudi smatraju teretom drugima;
za sve koji u svojoj nemoæi i prikovanosti uz postelju misle da više nikome nisu od koristi;
za sve koji u sebiènim ekonomskim raèunicama ne vide vrijednost i blagoslov patnje, trpljenja, blagoslov nemoænih i bolesnih!
Obrati nas, Isuse! Daj da tvojim oèima prosuðujemo sebe i ljude oko sebe. Daj da te blagoslivljamo u svojim starcima i nemoænima.

Molimo da nas Isus sakrije meðu svoje rane i zato glasno molimo:
Dušo Kristova, posveti me...

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: ned 04 ou 2007, 19:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèerašnja postaja :

12. postaja: Isus umire na križu

Iz tvojih dubina izvirale su s križa rijeèi koje i danas potresaju svijet. Neka te rijeèi i mene potresu da ih osjetim u brojnim prilikama svoga života. U tvom vapaju: "Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio?" prepoznajem da si prisutan u svakom èovjeku u iskustvima duboke osamljenosti i tjeskobe. Svojom ostavljenošæu na križu uèinio si da više nikada nitko ne bude napušten. Htio bih te razumjeti, Isuse, i nasljedovati u svome životu dok doživljavam poteškoæe s drugima i ponavljati tvoj vapaj kao poziv na praštanje i mir: "Oèe, oprosti im jer ne znaju što èine!" Htio bih, Isuse, zaroniti u tvoju suæut i brigu za drugoga, kad u vlastitoj agoniji okreæeš glavu prema raskajanom razbojniku i kanoniziraš ga za prvoga sveca: "Još danas bit æeš sa mnom u raju!" Želim, Isuse, da mi dadneš milost da u svakom èasu svog , života mogu vršiti volju Oèevu i da na smrtnom èasu mogu ponoviti tvoje rijeèi predanja i ljubavi: "Oèe, u ruke tvoje predajem duh svoj!" Mnogi su odlazili s Kalvarije bijuæi se u prsa, a satnik je zaèuðen ispovjedio: "Zaista, ovaj èovjek bijaše Sin Božji!"

Još jednom ponavljajmo suæutno i s vjerom svih sedam Isusovih rijeèi s križa:
Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio?
Oèe, oprosti im jer ne znaju što èine!
Zaista, kažem ti, još danas bit æeš sa mnom u raju!
Ženo, evo ti sina! Sinko, evo ti Majke!
Žedan sam!
Dovršeno je!
Oèe, u ruke tvoje predajem duh svoj!

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: pon 05 ou 2007, 12:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèeras u 22h molimo:

13. postaja: Isusa skidaju s križa

Marijo, Majko Otkupiteljeva, obraæam se tebi: U ovom èasu ti si žalosna Gospa, dok na svom krilu držiš mrtvo tijelo svoga Sina. To je ono tijelo koje si u svom krilu zaèela, koje si rodila, koje si dojila i njegovala, koje si pratila na putovima života i dopratila do Kalvarije. Tijelo tvoga Sina. Nijedna majka nije tako ljubila svoje dijete, kao što si ti njega ljubila;
nijedna majka nije imala tako èisto srce, osjetljivo na bol i patnju kao što ga imaš ti! Zato si žalosna Gospa, zato si dostojanstvena Majka! Isuse, s križa si mi poruèio: "Evo ti Majke!" Hvala ti! Želim da ona bude prisutna i u mojem umiranju, želim da moje tijelo poèine na njezinu majèinskom krilu.

Molimo skupa:
Pod obranu se tvoju utjeèemo...
(ili: Zdravo, Marijo...)

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: uto 06 ou 2007, 12:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèeras:

14. postaja: Isusa polažu u grob

Vjerujem, Isuse, u tajnu koju skriva tvoj grob. Vjerujem u smisao patnje, križa, umiranja. Vjerujem u tvoju smrt i uskrsnuæe. Vjerujem da si za nas umro, da si za nas uskrsnuo! Vjerujem u život nakon groba, u vjeènost nakon vremena, u radost nakon patnje i žalosti. Vjerujem u prekogrobni život, vjerujem u uskrsnuæe tijela. Tvoj grob, Isuse, ostao je prazan. Snazi tvoga uskrsnuæa, Gospodine, povjeravam sve grobove svojih, naših pokojnika. Znam da u tebi i po tebi žive. Snazi tvoga uskrsnuæa i nadi koja zraèi iz tvoga praznog groba povjeravam svoju smrt kao i sve druge èasove života koji me upozoravaju na prolaznost i na umiranje. Snazi tvoga uskrsnuæa povjeravam sve svoje nade i sve svoje želje i èežnje za punim i pravim životom. I vjerujem, Isuse, tvojoj rijeèi: "Tko jede tijelo Sina Èovjeèjega, živjet æe zauvijek, neæe umrijeti nikada!"
To je tajna vjere kojoj klièemo: Tvoju smrt, Gospodine... Tvoje uskrsnuæe... Tvoj slavni dolazak...

Zakljuèna molitva:

Gopodine Isuse! Tvoj sluga sveti Franjo molio te je èesto za dvije osobite milosti: da osjeti onu ljubav koju si ti osjeæao kad si htio dokraja ljubiti, kad si htio dokraja trpjeti i za milost da na svome tijelu i duši osjeti barem malo od one boli koju si ti osjeæao na svom putu križa i u svome umiranju.
Ne usuðujem se za to moliti. Osjeæam da je to neizrecivo, veliko i teško. Svetom si Franji udijelio tu milost i njegovo je srce bilo zapaljeno serafskom ljubavlju, a njegovo je tijelo bilo obilježeno tvojim svetim ranama. Ipak, molim te, ražari nam srce svojom ljubavlju! Obilježi nam tijelo svojim ranama! Neka se na nama vidi da smo otkupljeni, da smo tvoji!
I daj: da po toj ljubavi, koju od tebe molimo, mnogi naðu tebe, izvor pravoga života! I neka bude još jednom svjesno i s vjerom prekriveno ovo moje tijelo i cijelo moje biæe znakom svetoga križa: U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen.

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: sri 07 ou 2007, 11:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nastavljamo sa molitvom Križnog puta. Ovih 14 dana biti æe to Marijin Križni put od dr. Tomislava Ivanèiæa Wink.
Vrijeme je isto, svake veèeri u 22h jako sretan ;

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: sri 07 ou 2007, 11:37
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèeras u 22h:

POÈETAK KRIŽNOGA PUTA
Oèe, slutim neizrecivo bogatstvo Isusova puta do smrti na križu. Uputio sam se Mariji, ženi koju si izabrao za majku svoga Sina, da od nje nauèim razumijevati Isusovo otkupljenje èovjeka kroz muku križa. Nadahni me svojim Duhom da je slijedim i tako doðem bliže Tvom Sinu, a po njemu k Tebi. Amen.

1. postaja: Isusa osuðuju na smrt

Kad mi je anðeo navijestio da æu roditi Isusa, svojim "neka mi bude" sva sam se opredijelila za to dijete i njegovo poslanje. Stala sam bez ostatka na njegovu stranu i odluèila vjerovati u njegov poziv bez pridržaja. Otada nisam imala drugog smisla života, nego samo njega. Sad sam ga gledala pred Pilatom. Moj narod ga je osudio, odbacio i predao Rimljanima da ga i oni kao okupatori mog naroda osude. Postala sam svjesna da sam tu i ja osuðena. Mislila sam kao on, sva moja životna zadaæa i sreæa bio je on i njegovo djelo. Sad je ta moja zadaæa, moj smisao, moje opredjeljenje osuðeno. Bila sam kao i on odbaèena. To je za mene bio kraj, posljednji životni put. Ja sam bila s njime osuðena na smrt.

Znaš li kako je to kad ti sve najdraže osude, popljuju, bace u blato? Sto tada raditi? Ostani uz Isusa, jer te on prima razoèarana i rasplakana. Uz njega æe se sve besmisleno opet osmisliti. Daj mi ruku da te povedem mome Sinu. Kad istražuješ svijet, ne oèekuj pohvale i nagrade, nego gledaj je li to izvorna ljepota i bljesak istine. Neka se u tajnosti odvija tvoje traganje i izgaranje za istinu i ljubav. Ljudske prosudbe su fragmentarne. Bog vidi cjelinu. Ne boj se ljudskih osuda. Prepusti se Božjem sudu. On odluèuje.

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: et 08 ou 2007, 11:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèeras u 22h molimo:

2. postaja: Isus uzima na se križ

Gledala sam kako ulicama Jeruzalema, okrvavljen, znojan, iscrpljen, moj Sin nosi teški drveni križ na kojem treba izdahnuti. Ja sam mu darovala ljudski život, a sad mu ga moji sunarodnjaci hoæe oduzeti. Više od trideset godina gradila sam njegovu buduænost i bila ponosna na nju. Samo sam za njega živjela. Sad u vrtlogu mržnje zaprepašteno gledam kako ide u smrt, a da mu ne mogu pomoæi. Beskrajna volja da ga izbavim i neizreciva nemoæ da to ostvarim nagomilali su se u meni kao grè bola i tjeskobno pitanje: zašto je zlo u svijetu tako moæno? Ima li negdje prostora gdje dobrota vlada i gdje pravda obasjava ljude? Prepoznala sam da je moj Sin Isus taj prostor. Htio je uzeti gomile zla na ramena da ih usmrti u svojoj smrti. To treperavo svjetlo davalo mi je snagu da ga slijedim. Zlo je izvor patnje. Prihvaæena patnja pobjeðuje zlo. Velièina i smisao života raðaju se kroz hrabro suoèavanje sa zlom u patnji. Kad gubiš najdraža biæa, gledaj naprijed, u susret koji æe se dogoditi u vjeènosti, a ne u prazninu koja iza njih zjapi, prijeteæi da te pokopa u samosažaljenju. Prošla sam tim putem da te uzmem za ruku i ohrabrim. Uz tebe sam vjerno, ne boj se.

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: pet 09 ou 2007, 12:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U 22h:

3. postaja: Isus pada prvi put pod križem

Dok je Isus padao, gotovo sam kriknula od straha da ga križ ne satre. Samo mi je jedna èežnja bila u srcu: da se digne i da još živi. Slabašna utjeha, jer on se penje prema smrti. Majka sam mu i svaki produžen tren njegova života meni je bljesak nade. Sve bih bila dala samo da sam ga mogla osloboditi od gomile koja ga je vukla prema Kalvariji. Mislila sam: samo da nikada tamo ne stignemo, da se pojavi neko èudesno izbavljenje...
Tako je srce molilo. On je trebao umrijeti i smrt je sada bila tu. Cesto mi je o tome govorio i sve sam shvaæala, ali majèino srce to ne prihvaæa. S njime umirem i ja, jer ga ljubim i vjerujem u njega. Ljudski su koraci do smrti neodgodivi. Život je tu da se dadne, a ne saèuva. Uzalud se groznièavo brinuti da se saèuva što se saèuvati ne da. U darivanju je i neuništivost osobe. Kad padneš, ustani da još ljubavi daruješ nekome. Ohrabri se, proði svijetom èineæi dobro. Ne zaboravi, moja te molitva prati, neæeš se izgubiti. Bit æeš tamo gdje sam ja.

Bog moj i sve moje!
Žan
mod team leader

Spol: muko
PostanoPostano: sub 10 ou 2007, 9:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèeras u 22h molimo s Marijom...

4. postaja: Isus susreæe svoju svetu majku

Ni sama ne znam kako, ali odjednom smo se susreli na putu za Kalvariju. Nikad neæu zaboraviti taj prodorni pogled mog Sina. Kao da je tražio nekoga tko razumije ovu besmislenu osudu. Svi su govorili da je izdajica naroda i da po Mojsijevu Zakonu treba umrijeti. Ja sam Židovka i za mene je Zakon bio ponos i svetinja. Srce mi se razdiralo. Gledala sam ga u oèi i dala mu do znanja da sam èitava uz njega, na njegovoj strani. Zlo je zavelo ljude pa ne vide da je on Sin Božji i Spasitelj svijeta. Bilo mi je žao što ljudi nisu raskrinkali prividnu logiku sile mraka. Ali, i moj Sin bio je siguran da zajedno s njime idem do kraja, kako bih s njime s onu stranu smrti uskrsno živjela. Utješiti nekoga, to je reæi mu da si s njime, da ga neæeš napustiti, da æeš mu biti vjeran. S nekim tko je na tvojoj strani mogu se izbjeæi sve smrti i oživjeti mrtva duša. Ljubav je srce vjernosti.

Po ovom æe svi znati da ste moji uèenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: ned 11 ou 2007, 8:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèeras u 22h..
5. postaja: Šimun Cirenac pomaže Isusu nositi križ

Odjednom je povorka zastala. Zadrhtalo mi je srce. Što se dogodilo? A onda sam ugledala kako prisiljavaju Šimuna iz Cirene da ponese križ moga Sina. Gledala sam kako iza Šimuna tetura od iscrpljenosti moj Sin. Imala sam osjeæaj kako me boli svaka njegova rana. Vjerovala sam u smisao njegove odbaèenosti. Èesto smo u dugim veèerima znali o tome razgovarati, osobito nakon Josipove smrti.
Ali, sad sam se pitala ima li boli kao što je moja. U takvom stanju, dobrota èovjeka obasja i doda mu snage da ne klone. Tu dobrotu sam sada vidjela u Šimunu, koji je mome Sinu pomogao nositi križ. Više nisam bila sama na strani moga Isusa. Zlo je postajalo sve manje uvjerljivo.
Znaš, dobrota se brzo rasprostre od srca do srca. Ima dobrote u svakom ljudskom biæu. Ona je tvoj saveznik. Svi su ljudi u svijetlim dubinama srca uz tebe. Tamo je skriven žižak suæuti. Kad se on razgori, sažeže svako zlo. Plamen ljubavi uništi mnoštvo krivica i zloèina. Ima u svijetu nade.

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: pon 12 ou 2007, 15:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèeras:
6. postaja; Veronika pruža Isusu rubac

Vidjela sam krvavo, prašnjavo, znojno, iznakaženo lice svog Sina. Htjela sam, samo kad bih mogla, obrisati njegovo lice. Veronika je proèitala tu želju u mojim oèima. Progurala se do Isusa i pružila mu rubac. Isus se prenuo, bljesak ljubavi ga je obasjao. Uzeo je rubac i obrisao lice. Bila sam na trenutak utješena. Isus je vidio da nas ima na njegovoj strani. Kad se Veronika vratila, ugledale smo Isusovo lice na rupcu. U svakom patnièkom licu krije se Božji lik. "Što god uèinite jednom od moje najmanje braæe, meni ste uèinili", rekao je Isus. Dobro je lijeèiti iznakaženost ljudskih lica kako bi na njima zasjalo Isusovo lice. Do Boga se dolazi kroz ljubav prema èovjeku. Tu se najbrže iskusi Božja blizina. Potrebno se progurati do èovjeka, imati razumijevanja za njegove jadikovke, ostati uz èovjeka napuštena. Kalvarijska povorka još se uvijek provlaèi ulicama sela i gradova. Isus je još na križnom putu u udovima svoje Crkve. On je patnik u patnicima svijeta i zove srca Veronika, da mu se približe, otaru patnju i vrate se s njegovim likom u duši. Najveæa sreæa je moæi ljudima èiniti dobro.

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: uto 13 ou 2007, 12:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Svjesni da je Isus put, istina i život i veèeras u 22h molimo ;

7. postaja: Isus pada drugi put pod križem

Padati pod teretom križa znaèilo je otvoriti nove rane. A Isus je veæ sav bio jedna rana. Svaki pad mogao je biti posljednji, bilo zbog nove ozljede, bilo zbog bijesa vojnika. Zato me je duboko zabolio svaki Isusov posrtaj. Znala sam da je Isus Sin Božji, a ne samo moj Sin. Kao maè zarinut u srce osjeæala sam zato okrutnost ljudi. Oni ubijaju svoga Stvoritelja i to krajnjim prezirom. Što može oèekivati svijet od buduænosti dok ubija svoj izvor, Svemoguæega, korijene i srce svog biæa? Èudo da svijet još uopæe postoji! Što ga još drži? Drži ga moj Sin pod teretom križa. Na njega se sruèila sva zloæa svijeta. On drži i danas svijet da se ne sunovrati u samorazaranje. Samo zato svijet ima buduænost. Isus pada da bi se svijet digao na duhovnu razinu èovjekoljubivosti. Svijet postoji jer ga voli Isus.
Osloni se na Isusov pad i ostat æeš na nogama, uspravan i pošten. Evo ti ruke da te vodim kako bi volio svijet kao što ga voli Isus.

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: sri 14 ou 2007, 13:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèeras u 22h ;
8. postaja: Isus tješi jeruzalemske žene

Usred vike, psovke, ruganja i galame zaèuo se plaè, naricanje, glasna tuga. Na licima žena iz Jeruzalema tekle su suze. Pomislila sam kako æe Isus reagirati. Isus je dobrohotno prihvatio ljubav. Dapaèe, poèeo ih je tješiti. Upozorio ih je na ozbiljnost ljudske egzistencije. Ako Božji Sin trpi razjarenu ljudsku zloæu, onda æe tim putem iæi i svi koji ga slijede. Potrebno je plakati nad svakim èovjekom. Nije najveæa nesreæa tjelesna patnja; daleko ubojitija i bolnija je moralna, jer ona ne vodi do tjelesne, nego do vjeène smrti. Tom patnjom je natopljen svijet. Isus plaèe nad tom patnjom i odluèno se s njom sukobljava da je razotkrije i razori.
Ima patnji za koje treba Bogu zahvaljivati, jer su otkupiteljske. Ima tjelesnih patnji koje pomažu otkloniti moralne, uèiniti temeljni zaokret prema zakonitosti savjesti i evanðelja. Patnje muèenika i junaka podižu nas i ohrabruju. Život treba uložiti za nešto za što se isplati živjeti i umirati. Samo se tako on saèuva i umnoži. Na tom putu ne oèekuj utjehu ljudi, iako je ona plemenita. Ona te ne može osnažiti za velike pothvate. Traži Božju utjehu u èasovima tjeskobe i drhtanja. Samo je u Bogu snaga i spasenje, u njega se uzdaj u svako doba.

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: et 15 ou 2007, 16:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèeras u 22h:
9. postaja: Isus pada treæi put pod križem

Nijedan pad nije moga Sina mogao zaustaviti da stigne na Kalvariju. Neka neshvatljiva snaga ga je vukla. S revnošæu kojom se mi trudimo saèuvati život, on se trudio da ga izgubi. Isus je živio u sasvim drugim dimenzijama negoli ljudi. Pasti i zajaukati pod teretom kušnji, boli i tjeskobe nije znak slabosti, nego odlazak u dimenziju života iz koje se pruža vertikalna vizija svijeta. Padovi nas podsjeæaju tko smo, od kakvog srno tkiva sazdani i kamo idemo. Oni nas upozoravaju da smo putnici, a ne stanovnici zemlje. Treba se vezati uz neprolazno, uz vrednote duha, uz Boga i njegov plan s nama. Kad to zaboravimo, stizat æe nas udarci, bolesti æe nas prikovati uz krevet, bol nas podsjetiti da smo opet otpali od izvorne vizije, a blizina smrti nas uvjeriti u hitnost zaokreta ka traženju istine i prepuštanju ljubavi. Sve su to glasnici neba da se ne izgubimo.
Ne boj se, doæi æe jutro, raspršit æe se magle, zaustaviti bol, izgubit æe neprijatelji èovjeka. Ne zaustavljaj se u trenutnom grijehu, u sadašnjoj bolesti, u razoèaranju od juèer, u fiksiranju na negativno. Udarci su tu da nam otvore oèi i okrenu nas Ocu.

P.S ( sorite zbog prijašnje greške Embarassed )

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: pet 16 ou 2007, 13:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Veèeras molim:
10. postaja: Isusa svlaèe

Dok hodam uz Kalvariju za svojim Sinom, sjeæam se Simunova proroštva: "A i tebi æe samoj maè probosti dušu." Odbaèen je i nepravedno osuðen Isus. Tukli su ga, bièevali, pljuvali mu u lice, trnovom krunom raskrvarili glavu, natovarili mu teške balvane na ramena i s dvojicom ga razbojnika vodili na mjesto raspeæa. Uzeli su mu èast, slobodu, život. Njegovo dostojanstvo bacaju u blato, provaljuju nasilno vrata njegove intime i tako ga svestrano žele obezvrijediti i izbaciti iz svijeta živih i povijesti èovjeèanstva. Svi su me ti maèevi pogaðali i ranjavali. Majka sam mu. Èeznula sam da bude velik, èastan, dostojanstven, sretan, slobodan. Vjerovala sam u njegovo mesijansko poslanje. Sad sam ponovo morala o svemu prebirati u srcu. Samo sam mu tako mogla biti blizu. Morala sam se odreæi svih majèinskih snova i prihvatiti Božji plan. Znala sam, ništa ne smije ostati od mentaliteta svijeta u meni, sve treba napustiti i obuæi mentalitet moga Sina.
Dok zemaljski život poput odijela klizi niz tvoje godine, ne žali. Obuci se u neprolazno, u Božje, u nebesko. Tu je snaga da izdržiš pri svim udarcima života. Oni æe stalno dolaziti da ispitaju èvrstoæu tvoje vjernosti neprolaznoj Božjoj humanosti.

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: sub 17 ou 2007, 12:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I veèeras u 22h sa Marijom hodamo Križnim putem:

11.postaja: Isusa pribijaju na križ

Gledala sam dok su ga pribijali na križ. On više ne može prolaziti svijetom lijeèeæi svaku bolest i svaku nemoæ. Križ je njegova posljednja postaja. Motrila sam kako odlazi nekud daleko, izmièe oèima, a da ga ne mogu zaustaviti. On odlazi i pitam se ima li još na zemlji mjesto gdje ja mogu živjeti. S njime je otišlo sve što sam imala i bila. Kako æu se vratiti s Kalvarije kad me nema, kad sam s njime pribijena na križ, s njime umirem? Dok potmulo odjekuju udarci èekiæa, neki užas ispunja prostore Kalvarije. Tu ljudi ubijaju svoga Stvoritelja. Tu je zloèinstvo svijeta doseglo vrhunac. Tko da oèisti more zloæe u svijetu? Moj Sin Isus dopušta da se sav pakao svijeta svali na njega, da ga onda zajedno sa sobom povuèe u smrt, a uskrsnuæem stvori bolji svijet. To mi je dalo snage da izdržim svu bešæutnost krvnika i sudaca. Važno je da je duh jak, tada æe izdržati i slabo tijelo.

Bog moj i sve moje!
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOva tema je zakljuana: ne moe ureivati postove niti odgovarati.

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.