HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: et 22 kol 2019, 22:57. Pogledaj neodgovorene postove
Naša zajednièka istovremena molitva u 22h
Zaponi novu temuOva tema je zakljuana: ne moe ureivati postove niti odgovarati.
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
banana

Spol: ensko
PostanoPostano: sri 06 vel 2008, 2:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zakoraèili smo u Korizmu. Ima li savršenije prilike od te da se poènemo mijenjati, da se odreknemo loših navika, da zatražimo snagu za nadvladavanje vlastitih grijeha i križeva?

Korizma je vrijeme za popravak! Popravljajmo sebe, slomljena i tužna srca svojih bližnjih, molimo za svoje neprijatelje, molimo za potrebite. No još veæim žarom djelujmo, unesimo svoje srce u svaku karitativnu akciju koja nam se pruži. U svakoj potrebitoj osobi, žedni Krist sa križa vapi za našom ljubavlju.
Neka i ova korizma bude siguran znak veæe ljubavi te slobode od materijalnih i tjelesnih potreba.

Od danas zapoèinjemo sa molitvom Križnoga puta moli !

svakoga dana u 22h molit æemo jednu postaju Križnoga puta,
uz kratko razmatranje koja æe nas potaknuti na razmišljanje.. Wink

¤ ¤ ¤ srijeda, 5.3. u 22 h - 1. postaja (klikni ovdje) ¤ ¤ ¤

Budimo ustrajni Wink !!

Bog moj i sve moje!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
banana

PostanoPostano: sri 06 vel 2008, 2:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kroz vrijeme koje slijedi u 22h molimo Križni put mag. Ive Baotiæa Wink !

Što li su mislili mnogi žitelji Jeruzalema na dan prvoga Velikoga Petka? Kako su oni doživljavali Isusovu smrt? Tko je za njih bio Isus iz Nazareta? Što je poticalo tolike pratiti Isusov put i donijeti mu osudu na smrt?

1. postaja: Isusa osuðuju na smrt

„Isus iz Nazareta: Èudotvorac na sudu!“ Natpis u novinama me prodrmao. Mnogo sam èuo o tom èovjeku i njegovim èudesima. Bila je sluèajnost da sam baš danas imao slobodno. „Da vidim, što li æe on danas pokazati“, mislio sam u sebi i krenuo prema dvorcu upraviteljevu. Stigao sam u pravi èas.
Upravo je jedan vikao: „Ovaj ovdje je tvrdio da može za tri dana ponovno sagraditi hram ako ga mi razvalimo!“ I drugi su izvikivali sliène stvari.
Optužnica: bogohulstvo. Uèinio se kraljem židovskim.
Pilat je još šutio.
Onda je postalo zanimljivo. Trebalo je donijeti osudu i, buduæi da je bilo poznato što pismoznanci i farizeji misle o Isusu, bilo je jasno i zašto su mnogi ljudi vikali: „Raspni ga!“ Nisu se htjeli protiviti svojim vjerskim poglavarima. A Pilat se nije htio usprotiviti mnoštvu i zato je presuda glasila: „Smrt razapinjanjem.“
Neki se meðutim nisu samo derali. Pljuvali su mu u lice, neki su ga èak i tukli.
Ali: Isus je šutio. Nije rekao ama baš ništa. Sve je dopustio.
Ni Pilat nije dobio odgovora. Pri pogledu na optuženika, meðutim, mene je minula svaka želja za senzacijom. Pitao sam se kako æe prièa završiti, jer jedno mi je bilo jasno; nešto u ovoj prièi mi je smetalo. Samo još nisam znao što je to.
Odluèio sam slijediti put tog Isusa. Ali ne zato jer me zanimala senzacija, nego jednostavno zato jer onome što sam vidio nisam mogao vjerovati.

molimo:
Oèe naš, Zdravo Marijo i Slava Ocu za forumašku zajednicu

moli

Bog moj i sve moje!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Žan
mod team leader

Spol: muko
PostanoPostano: et 07 vel 2008, 0:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

2. postaja: Isus prima na se križ

To je bio onaj ugodni dio. Bilo je tek jutro, a veæ je bilo preko dvadeset stupnjeva. Onda je veæ naišlo vozilo. Na njega je bio natovaren križ i ubrzo sam ponovno vidio i Isusa. Izgledao je još izmrcvarenije nego ranije, kruna od trnja bila mu je na glavi i krvario je. Okružili su ga vojnici i, kada su križ istovarili, vojnici su napravili mjesto. Isus je prišao, uzeo križ na svoja ramena i pokušao krenuti putem prema Golgoti. No, to zbog mnoštva ljudi nije bilo baš tako jednostavno. Svi su htjeli vidjeti kako on trpi. Nekoliko grdih psovki je izgovoreno i uvijek nanovo bilo je i udaraca.
Ali Isus je išao dalje, izgledalo je da on cijeli taj nered niti ne primjeæuje. Èinilo se kao da on samo radi svoj posao. Ali ta zamisao bila je apsurdna: zar je mogao biti „posao“ jednoga èovjeka - mukotrpno umrijeti ?
Pitao sam se zašto Isus nije barem jednom snažno rekao svoje mišljenje, zašto je sve prihvaæao bez pitanja. Nije li, na kraju, to bila ta senzacija ?

molimo:

moli

Po ovom æe svi znati da ste moji uèenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: pet 08 vel 2008, 9:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

3. postaja: Isus pada prvi put pod križem

Putujemo tek malo više od sat vremena. Slika je još uvijek ista. Ljudi se još uvijek nisu zasitili. Vièu iz svega glasa i što vièu - na to ljudi zapravo ne bi trebali niti pomisliti.

Tražim Isusa. On tetura. Ljudi se guraju, tiskaju se. Put od kamenja je tvrd, trebalo bi ga i popraviti. Gle, jedan kamen, koji leži na putu, i Isus, koji ga ne vidi zbog znoja i krvi, pada. Ali teški teret ne može zadržati. Pada i uz užasnu buku pada na njega i njegov križ. „Diži se! Zbog tebe na ovoj žegi moram u punoj opremi iæi kroz grad, umjesto da ugodno u svojoj vojarni pijem pivo i uživam u životu!“ vièe jedan satnik i udara nogom Isusa, koji upravo ustaje i želi ponovno uzeti svoj križ.
Isus i to prihvaæa i ide dalje.

Pitam se je li to što vidim zaista stvarno ili je to ipak loš san. Nisam smatrao da je tolika grubost moguæa. A ipak je istina. Ja idem dalje.

molimo:

moli

Svevišnji, dièni Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, èvrstu nadu i savršenu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvršim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
banana

PostanoPostano: sub 09 vel 2008, 0:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

4. postaja: Isus susreæe svoju majku

Put je tvrd. Nove rane, od pada nešto ranije, bole jednako kao i stare.
Odjednom, upuæujem svoj pogled k ženi pedesetih godina. Plaèe. „Sine moj! Ti sada ideš u smrt!“ Postaje mi tada jasno: to je Isusova majka.
Èekam to, da se susretnu njihovi pogledi. Ukoèen sam od straha kada se to ubrzo stvarno dogodilo. Jesu li u Isusovim oèima suze iz daljine ne mogu vidjeti; znojimo se kao ludi na jeruzalemskom suncu koje prži kamene ulice. I krv pada na asfalt. Samo sam sretan što imam svoju bocu s vodom kraj sebe.
Kako je Isusu nakon ovog susreta ne želim ni misliti.
Moja želja za senzacijom potpuno je nestala, osjeæam nešto poput suæuti. Što se sve tom jadniku još mora dogoditi dok konaèno ne umre na križu i dok njegove patnje ne prestanu?

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
Žan
mod team leader

PostanoPostano: ned 10 vel 2008, 20:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5. postaja: Šimun Cirenac pomaže Isusu nositi križ

Isus više ne može. Isus traži vode, ali umjesto hladnog osvježenja dobiva udarce bièem: „Moraš iæi dalje, da te veæ jednom možemo ubiti! Kralj židovski! Pucam od smijeha! Hajde, požuri se! Moja me žena èeka, trebamo još iæi u kupovinu, dok vi Židovi ne zatvorite svoje trgovine, jer od zalaska sunca ne radite ništa!“
Ukoèio sam se od straha kad sam èuo te rijeèi.
Malo kasnije nama u susret dolazi jedan èovjek. Vojnici ga zaustavljaju. „Ej, ti, pomozi ovome slabiæu! Ne uspijeva sam ovo sa svojim križem!“ Taj èovjek, oèito stranac, želi pobjeæi, ali ga vojnici zadržavaju i satnik ga udara u utrobu. „Zar nisi èuo što sam rekao? Hajde, požuri, prihvati se posla!“ Èovjek uzima križ na svoja ramena. Isus se pokušava nasmiješiti. Zadihan govori: „Hvala!“
„Barem jedan je ljubazan“, pomišljam, a ipak stvar ima jednu ogromnu grešku: onaj koji je tako ljubazan je osuðenik.
A ljudi i dalje psuju.
Pitam se sve više èemu sve to. Nije li jednostavnije ljude jednostavno objesiti na neki stup ili im odsjeæi glave? Umrijeti moraju svakako jer su, iako su možda nevini, ipak osuðeni i osuda se mora izvršiti.

molimo:

moli

(Iv 13, 35)
little_angel

PostanoPostano: pon 11 vel 2008, 9:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

6. postaja: Veronika pruža Isusu rubac

Sve je toplije. Jedna žena u bijeloj odjeæi gura se naprijed. Poznajem je površno. Ima rubac i želi k Isusu. „Na sreæu ima ljudi koji vide ovu patnju,“ prostrujilo mi je kroz glavu. Ona se progurala naprijed i gura neljubaznog satnika na stranu. Satnik nešto gunða, ali ona pristupa Isusu i briše mu lice. „Izdrži, uskoro æeš uspjeti“, šapæe mu. Isus joj daruje osmijeh, ništa drugo joj ne može dati. Na rubu je svojih snaga.
Pitam se zašto se ne predaje. Tada bi križ natovarili na vozilo s hranom za vojnike i Isus bi mogao bar bez teškog križa na leðima iæi u smrt.
Možda bih onda smogao i snage reæi nešto protiv onih koji ga psuju. Ali to zasad ostaje samo moja pobožna želja.

molimo:

moli

I zato križat rane neæu ja
jer postat one niz æe zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 12 vel 2008, 13:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

7. postaja: Isus pada drugi put pod križem

U meðuvremenu nastupila je nesnošljiva žega. Znojimo se i sada smo stigli u jedan predgradski kotar. Veæ jedva èekam da idemo kroz šumu na maslinsko brdo, jer tamo je bar malo hladnije i tamo æe i Isusu biti lakše.
Ali, zapravo, ja se ne bih smio žaliti. Ja bih se mogao odmah okrenuti i poæi kuæi ili svratiti u jedan od lokala na rubu ceste. Nitko me u tome ne bi sprijeèio.
Isus to, meðutim, ne može. I kada stignemo gore za nas æe proæi patnje, ali za njega patnja tek tada poèinje.
Je li osuda bila uopæe ispravna? Ipak, razumijem Pilata, jer mnoštvo bi provalilo u njegovu palaèu. Razumijem i ljude koji su iz straha pred svojim vjerskim poglavarima sudjelovali u galami. Ali ipak ne razumijem one koji još uvijek psuju i ismijavaju Isusa. Mi smo ovdje kod jednog smaknuæa, a ne na emisiji „Tko zna najgore psovke?“.
I dok tako razmišljam u sebi, povorka odjednom zastaje. Èuje se buèni zvuk i ja vidim da je Isus ponovno na zemlji. Križ ga je umalo zgnjeèio. Satnik opet izvikuje prostote i svojim željeznim èizmama udara nogom jadnog Isusa. Vièe: „Diži se! Golgota je tamo gore, a ne ovdje!“
Isus stvarno ustaje. Sam si natovara križ na leða i tetura dalje.

molimo:

moli

(Iv 13, 35)
Zita

PostanoPostano: sri 13 vel 2008, 9:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

8. postaja: Isus tješi jeruzalemske žene

Unatoè svoj ljutnji i grubosti ipak se u mnoštvu nešto dogaða. Sve više ljudi šuti. Žene plaèu za Isusom. Isus zastaje i okreæe im se: „Ne plaèite zbog mene! Bilo bi bolje da plaèete zbog vaših grijeha i da obratite sebe i djecu svoju!“
Što je sad ovo?
Oèekivao sam da æe Isus nešto odgovoriti satniku ili onima koji još uvijek psuju. Ali ne bih oèekivao da Isus ne želi da netko bude na njegovoj strani!
Ali, s druge strane, Isus ima pravo. Koliko je grub današnji svijet, veæ smo vidjeli i na ovom putu. Satnik se ljuti što æe mu se pivo ugrijati i što neæe stiæi u kupovinu dok se Isus, koji mora umrijeti, ne smije ni vode napiti!
Zli ljudi smiju Isusa zlostavljati, ali on šuti.
Sada postajem još zamišljeniji. Gotovo da više ne mogu vjerovati da sam na ovo suðenje krenuo zapravo samo zato što sam htio vidjeti senzaciju. Sada mi je muèno kada samo na to pomislim. Ne mogu više ni otiæi; sudbina onoga koga psuju kao „izdajicu“ i „bogohulitelja“ previše me privukla.

molimo:

moli

Samo se srcem dobro vidi. Bitno je oèima nevidljivo.
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: et 14 vel 2008, 10:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

9. postaja: Isus pada treæi put pod križem

Vruæina je neizdrživa iako smo stigli u šumu. Uzimam dobar gutljaj iz svoje boce i upravo s radošæu mislim na ruèak koji æu si priuštiti kad sve ovo proðe kada se odjednom ponovno èuje buka. Isus je opet na zemlji i križ je opet pao na njega. Satnik galami latinski, jer je nestrpljiv. Isus ostaje na zemlji. Prilazi jedan drugi vojnik i izlijeva onesviješæenom Isusu kabao vode na lice. Prolazi još nekoliko trenutaka, onda Isus ustaje, uzima svoj križ i kreæe dalje.
Ide dalje, kao da nije ništa bilo. Pitam se odakle uzima snagu da sve to podnese i sve se više èudim samome sebi. Htio sam vidjeti senzaciju, priželjkivao sam si pošteno èudo koje bi Rimljanima utjeralo strah u kosti, a koje bi Židove opametilo. Oèekivao sam barem malo otpora, ali ništa od svega toga se ne dogaða.
Gledam oko sebe. Veæ vidim restauraciju i pomišljam: „Još nekoliko metara i onda je uspio.“ Ali, tu zastajem: što je tada uspio? Tada æe tek ono pravo poèeti za Isusa.

molimo:

moli

prvi znaci su pobjedi
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: pet 15 vel 2008, 9:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

10. postaja: Isusa svlaèe

Sada smo tu. Vojnici skidaju s Isusa križ. Postavljaju križ na zemlju, nekoliko stupova je veæ spremno jer s Isusom trebaju i druga dvojica biti smaknuta.
Sada prilaze krvnici.
Prije toga neljubazni satnik još jednom igra glavnu ulogu. Uz grozne psovke trga s Isusa haljine. Usput mu pljuje u lice i tuèe ga rukama i nogama. To da èak i skidanje odjeæe prouzroèava bol, jer se odjeæa sljepila s ranama, satnika ne zanima. On želi da Isus još jednom osjeti da mu satnik svaki udarac poklanja od srca i da mu je drago da može doprinjeti nekako njegovu smaknuæu.
Sada mogu razumjeti zašto mnogi Židovi mrze Rimljane. I ja mrzim tog satnika zbog njegove grubosti.
Nekoliko minuta stoji Isus, gotovo gol, pred vojnicima koji se opet pošteno iživljavaju na njemu.
Strahovito je vruæe. Jedan od vojnika pruža Isusu èašu piæa: „Uzmi, pij!“, izrugava ga, jer u èaši je namirisano vino pomiješano s octom. Isus ne pije. On samo stoji i gleda u mnoštvo koje još uvijek vièe i galami na sve strane.
Isus èeka krvnike.

molimo:

moli

prvi znaci su pobjedi
Zita

PostanoPostano: sub 16 vel 2008, 11:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

11. postaja: Isusa pribijaju na križ

Onda jedan krvnik prilazi. Odvlaèe Isusa. Preèka križa koju je Isus vukao veæ je na podu, a iza nje stup za križ veæ je zabijen u zemlju. Èavli i pribor su pripravljeni. Isus više ne èeka. Odmah liježe na zemlju i širi ruke.
Krvnici su zbunjeni. To je prvi put da se jedan osuðenik ne brani. Neki su èak pokušali pobjeæi. Isus oèito krvnicima želi olakšati posao.
Zastaju na trenutak, ne znaju što trebaju èiniti. A onda zapoèinju svoj krvavi posao.
Dvojica drže svaki po jednu Isusovu ruku i pritišæu je uz drvo dok druga dvojica snažnim udarcima èekiæa tjeraju èavle u meso. Krv prska naokolo.
Isus vièe, ali se ne brani.
Kada su završili, krvnici pomažu Isusu da se uspravi.
Onda ga na vrpci polako dižu prije nego što mu krvnici i noge pribijaju na križ.
Sada se na križ stavlja ploèa koja govori tko je i zašto ovdje umro: „Isus iz Nazareta, kralj židovski.“
Isus ne šuti, on vièe. Ali, on i govori nešto što me uvelike zbunjuje: „Oèe, oprosti im, jer ne znaju što èine.“
Ljutim se zbog neljubaznog satnika i najradije bih mu pošteno dao do znanja, da pretjeruje, jer je oèito zaboravio da je Isus èovjek. A Isus? Zato što ga na najgori naèin ubijaju, on još i moli za njih!
Stojim tu i ostao sam bez rijeèi. Razumijem sve manje Isusa. On se pokorava groznoj smrtnoj sudbini bez protivljenja i èak joj doprinosi tako što èini sve da vojnicima olakša njihov posao.
Mogu samo još tvrdo opisivati što se dogaða. Želja za bilo kakvim komentarom je nestala kao i apetit. A od moje želje za senzacijom ostali su samo nemirna savjest i loš osjeæaj u trbuhu.

molimo:

moli

Zita

PostanoPostano: ned 17 vel 2008, 11:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

12. postaja: Isus umire na križu

Sada Isusova majka prilazi bliže. I jedan od njegovih prijatelja stoji uz nju.
Isus razgovara s njima. Izgovara to jako tiho, gotovo neèujno: „Ženo, evo ti sina! Sinko, evo ti majke!“
Ne razumijem te rijeèi ni njihovo znaèenje, gledam zapanjen naprijed.
I opet on nešto kaže: „Žedan sam!“ Jedan od vojnika pruža mu spužvu koju je prije natopio octom. Isus vièe od bola.
Odjednom nastaje duboka tama.
Tek tri sata kasnije mrak se ponovno povlaèi. „Eloi, eloi, lema sabaktani?“ sada odzvanja u nebesa. „Vidi, vidi, on zove Iliju! Možda æe Ilija i doæi i osloboditi ga od njegovih muka!“ rugaju se vojnici. A i farizeji i pismoznanci, kao i mnogi koji tamo stoje i promatraju, za Isusa imaju samo podrugljive rijeèi.
Onda Isus vièe: „Dovršeno je!“
Što time misli? Nemam pojma i ne razumijem to. Ali od poèetka mi se èinilo da je smrt na križu zadatak. I taj zadatak je sada izvršen. Ali: tko bi mogao izdati naredbu za tako sramotno ubojstvo, ne razumijem, kao ni to kakav bi smisao takova smrt mogla imati.
„Oèe, u ruke tvoje predajem duh svoj!“ vièe Isus. Onda još jednom glasan krik i glava pada na prsa. Isus je umro.
Munje i grmljavina prate uz strašan potres Isusovo umiranje, dok se druga dvojica koja su raspeta s Isusom, još uvijek uvijaju. S prestankom potresa i oni su mrtvi i hramska zavjesa je razderana na dva dijela. Neljubazni satnik plaèe i izbezumljeno bulji u križ s mrtvim Isusom: „Ovaj je stvarno bio pravedan i nevin!“
I ja sam ukoèen od straha. Je li taj èovjek stvarno bio „Sin Božji“ kao što je
tvrdio? Odgovor na to nemam. Ali vjerovati da su tama, grom, munje i razdrta zavjesa hrama sluèajni, ni to ne mogu. Za mene je to malo previše sluèajnosti odjednom.

molimo:

moli

banana

PostanoPostano: pon 18 vel 2008, 6:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

13. postaja: Isusa skidaju s križa

Tek nakon nekog vremena usudio sam se otiæi. Otišao sam na ruèak u restauraciju „Kod lubanje“, ali mi danas nimalo nije prijala hrana. Pregrubo i previše neshvatljivo je bilo ono što sam netom vidio.
Kad sam završio, izašao sam van i vidio da su vojnici veæ bili zaposleni time da mrtva tijela skinu s križeva.
Kod Isusovog križa stoje tri muškarca i nekoliko žena. Meðu ženama ponovno prepoznajem i Isusovu majku. Svi plaèu i kad vojnici skinuše Isusovo tijelo, majka vapi: „Dopustite mi da još jednom zagrlim svog sina!“ Polažu joj mrtvo tijelo u krilo i ona plaèe. Miluje ga i ljulja, kao da želi uspavati malo dijete. No, njezin sin, kao prvo, nije dijete i, kao drugo, on je mrtav.
Muškarci razgovaraju o tome da trebaju otiæi Pilatu da bi dobili dozvolu za Isusov ukop. Jedan kreæe i odlazi u pravcu Jeruzalema. Ostali stoje i zure u mrtvo tijelo.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
little_angel

PostanoPostano: uto 19 vel 2008, 11:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

14. postaja: Isusa polažu u grob

Netko donosi nosila i platno. Još na Golgoti Isusa se pomazuje i onda mala, tužna povorka kreæe. Mora iæi brzo, jer mrak veæ pada. Prilazim da ožalošæenima iskažem suæut. Raduju se zbog toga što u svojoj boli nisu sami.
Idemo u jedan obližnji vrt s grobnicom. Tu Isus biva pokopan. Kada je grob zatvoren, jedna od žena otpoèinje razgovor. „Sada je on mrtav, a mi smo sve nade u njega položili.“ Jedna druga, Isusova majka, odgovara joj: „Ali jedno ne smiješ zaboraviti, Magdaleno. Isus je rekao, da æe treæi dan uskrsnuti. Ne bismo trebali gubiti nadu, nego bismo trebali vjerovati u ono što je on rekao. Konaèno nam je prorekao i svoju smrt na križu. Božji putevi su krivudavi. Ali grmljavina i razdrta hramska zavjesa sigurno nisu sluèajnost nego znak Božji!“
Èini se da si i žene postavljaju isto pitanje koje sam i ja sebi veæ postavio na Golgoti.
Isusova majka se nada èudu. I ja potajno u sebi priželjkujem to èudo, ali sam previše realan da bih poput tih žena u to èudo vjerovao. Ipak, njihove nade ne želim jednostavno oznaèiti kao histeriène tlapnje; nešto mi govori da bi od tih nada moglo nešto biti.
Napuštamo vrt, ja se još jednom okreæem u pravcu groba. Prije je za mene doæi s jednog ukopa znaèilo da je prièa jednog èovjeka završila. Jedan èovjek je tada prestao postojati.
Ulovio sam sebe da, iako sam sve toèno vidio, ipak ne vjerujem da je Isusova prièa ovdje završila.
Prvi put sam u sebi živo osjetio nadu u to da smrt ipak nije kraj. Ali zasad je to još uvijek bila samo nada i ja sam èekao što æe se u nedjelju dogoditi. Hoæe li se nada na kraju pretvoriti u sigurnost? Otišao sam kuæi. Nisam ni razmišljao o vikendu koji je upravo nastupio jer me ono što se dogodilo previše obuzelo i šokiralo.

Zakljuèak

Prateæi Isusa i ovaj jednostavni graðanin Jeruzalema kao da je prolazio važan put. Dok je na put krenuo, da bi vidio „èudo“, sada se vraæa duboko potresen. Èudo se nije dogodilo, ali cijela prièa za njega je ipak èudesna. Volio bi, da prièa s Isusom ne završava u tom grobu blizu Golgote i potajno se nada, da æe Marija, koja i nas podsjeæa na vjeru u Uskrsnuæe, ostati u pravu.
Mi znamo, da se èudo Uskrsa domalo stvarno dogodilo. Isusova prièa se nastavila. I mi smo dionici te prièe. Mi smo i danas pozvani pronaæi ljude, koji poput ovog èovjeka, traže Isusa. Imajmo hrabrosti otkrivati jedni drugima Isusa, da nada u Uskrs i naše smrti i tame rasprši.

molimo:

moli

prvi znaci su pobjedi
banana

PostanoPostano: sri 20 vel 2008, 1:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

O danas zajedno molimo - Križ ljubavi

Uvod:
Slušajuæi apostola Pavla promatramo, Gospodine, tvoju ljubav prema èovjeku. On naime svjedoèi:

Ljubav je velikodušna,
dobrostiva je ljubav,
ne zavidi,
ljubav se ne hvasta,
ne nadima se;
nije nepristojna,
ne traži svoje,
nije razdražljiva,
ne pamti zlo;
ne raduje se nepravdi,
a raduje se istini;
sve pokriva, sve vjeruje,
svemu se nada, sve podnosi.
Ljubav nikad ne prestaje.

Ljubavi bezgranièna, dobrostiva, velikodušna, Kriste, Gospodine naš! Korak po korak, rijeè po rijeè, želimo te slijediti na putu našega spasenja. Želimo od tebe uèiti što je ljubav.

Prva postaja: Ljubav se ne raduje nepravdi, a raduje se istini

Donosi se presuda. Èovjeku, zvanom Nazareæanin. Presuda je to za koju su svi bili uvjereni da æe biti pobjeda Zakona nad nekim tko se pravio Sinom Božjim. I donesena je; izgovorena jasno i glasno: kriv je. Kriv je jer se pravio Mesijom, jer je bio rušitelj dobrog subotnjeg obièaja, donosio nekakav zakon ljubavi prema neprijateljima. I naizgled su pobijedili. Promatrajuæi sa strane i mi èesto pomislimo kako je presuda ove prve postaje tvog puta bila pobjeda nepravde. A ti, tebe šutnja ocrtava. Prihvaæaš osudu u ime bezgraniène ljubavi. Ljubiš èak i èovjeka koji viæe: raspni ga, raspni. Kao prijatelj istine za koju si uvjeren da æe ipak na koncu imati posljednju rijeè i vjerujuæi u proslavu kod Oca, ponizan polaziš na put kojemu je križ glavna oznaka. Križ je to koji æe nam pokazati da ljubav nema granice. Tvoje raspeæe koje se veæ sada, kod ove postaje nazire, simbol nam je ljubavi i primjer što sve ponekad valja pretrpiti za istinu.

Ti, koji nam obeæaješ Duha Svetoga na nas uputi u svu istinu, pomozi nam u duhovskom išæekivanju istine.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: et 21 vel 2008, 13:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Druga postaja: Ljubav ne traži svoje

Svaki je èovjek ljubomoran na svoja prava. Spreman je boriti se za njih bez obzira na druge. Zato nam je, Gospodine pomalo neshvatljiv tvoj unutarnji i vanjski – vidljivi mir dok ti se nepravedno nameæe križ. I tom nam gestom pokazuješ što je ljubav. Ona ne traži svoje, svoja prava, nego prihvaæa èak i nepravdu, ovaj put oznaèenu kroz drvo križa. U tome se kao ljubav ponovno oèituješ. Priznajemo ti danas da je uistinu velik èin ljubavi koju nam prezentira ova postaja, ali, znaš, nama ljudima i nije baš jednostavno nositi svoje životne križeve, i najèešæe se bunimo kad nam se nametne bilo što protiv naših želja, prohtjeva i oèekivanja. Èak teško prihvaæamo i osobe oko sebe koje èesto shvaæamo optereæenjem i križem u životu.

Ti, ljubavi Oèeva, oplemeni naše životne križeve iskrom ljubavi sa svoga križa.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: et 21 vel 2008, 23:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Treæa postaja: Ljubav se ne hvasta

Kao ljudi tek smo prolaznici koji promatraju što se sve to zbiva oko èovjeka za kojega su svi govorili da se umišljeno pravi Sinom Božjim. A kao vjernici sa strahopoštovanjem pristupamo pojedinoj sceni Isusova križnog puta. I zato smo, Gospodine i u ovom trenutku ovdje dok se dogaða nešto neshvatljivo – ti padaš. Ti, koji si uzdizao. Sve i svakoga. Èini nam se da je tvoja božanska moæ mogla križ prenijeti bez poteškoæa, ali, zar ne, ljubav se ne hvasta – nosiš križ kao èovjek – i padaš. Ah, da hvastanje. Ako je doista u tome ljubav, onda slabo ljubimo, jer skloni smo hvastanju. I nažalost, ne toliko drugih kao što bi ti od nas oèekivao, nego ponajprije samih sebe, svojih djela, uspjeha i ostvarenja. A ljubav, na koju nas pozivaš, ona se ne hvasta. Udjeljuj nam trajno takve ljubavi.

Ti, koji ljubav po tebi ostvarenu prikazuješ na slavu Oca, i nas uèi takvoj ljubavi.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
little_angel

PostanoPostano: sub 23 vel 2008, 12:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Èetvrta postaja: Ljubav sve podnosi

Da, ljubav sve podnosi, jer kako drugaèije objasniti ovo što se dogaða. Kojom bi drugom silnicom Marija - majka izdržala ovaj susret. Njezin majèinski duh i ovaj put spremno prihvaæa vršiti Oèev plan spasenja unatoè bolnom susretu. Možemo samo pomisliti koje sve slike Mariji u ovom trenutku prolaze u mislima. Previše je važnih dogaðaja obilježilo njezin život od onoga trenutka kad je rekla: Evo službenice Gospodnje. No, ljubav sve podnosi. Ljubav majèinska i sinovska stopljene u ovom trenutku mole za ovaj naš svijet da prepoznamo svoje poslanje i vjerno ga vršimo. Zagovaraj nas, Majko kod svoga Sina da uvijek možemo podnositi sve što nam se nepravedno nameæe. Uèi nas takvoj ljubavi.

Ti, koji iz poslušnosti do konca nastavljaš vršiti volju Oèevu, pomozi nam kad malakšemo.

molimo:

moli

prvi znaci su pobjedi
banana

PostanoPostano: sub 23 vel 2008, 23:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Peta postaja: Ljubav se ne nadima

Dok promatra scenu ove postaje, èovjek nestabilne vjere lako može posumnjati u tvoje božanstvo. Tek si ustao i veæ opet malakšeš. Da nije u pomoæ pritekao Šimun, možda bi ponovno pao. Šimun je bio tek promatraè svega što se dogaða. Vjerojatno nije ni razmišljao da bi ova smaknuæa u petak bila nešto drugo, osim uobièajenih rimskih obièaja. I tko zna o èemu je razmišljao, vjerojatno o uspjehu svoga truda na polju, kad ga prisiliše da uhvati gredu tvoga križa. Šimun ima èast olakšati težinu tvoga križa. Baš u toj njegovoj gesti tražimo ljubav koja se ne nadima – ne nameæe, ali je itekako djelotvorna. Upravo pod tvojim križem dogaða se ono što si sam naviještao dok si govorio o ljubavi koja mora biti svojstvena tvojem uèeniku, pa makar iskazana i samo èašom hladne vode darovane nekome. Šimun èini i više od toga. Uèi nas o Šimunovoj nenametljivoj ljubavi.

Ti, koji prihvaæaš ruku pomoænicu, uèini nas spremnima na djelotvornu ljubav.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
little_angel

PostanoPostano: pon 25 vel 2008, 9:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Šesta postaja: Ljubav je velikodušna

Glasovi ruganja sve su glasniji. Još i nama odzvanja u ušima ona galama; raspni ga, raspni. Pa zar je moguæe, Gospodine, da meðu ovom svjetinom koja promatra tvoj hod do Golgote nema nikoga od onih koje si ozdravio, vratio u život, kojima si pomogao svojom velikodušnom ljubavlju. Da, velikodušna ljubav jasno ocrtava svaki tvoj korak i èin koji si uèinio hodajuæi zemljom. Evo, ipak postoji netko tko je shvatio što si govorio. Evo žene, Veronike èija je velikodušna ljubav jasno vidljiva na licu i njezinom gestu. Nije mogla mirno promatrati grè na licu izranjeno šamarima, krvlju i suzama. Njezin rubac simbol nam je velikodušne ljubavi na koju si oduševljeno pozivao cijeli svoj život. Ona je shvatila, što mi tek moramo; u svakom izranjenom, krvavom licu prepoznati tvoj lik. Pomozi nam dok u Veronikinom èinu ljubavi uèimo biti velikodušni. Veronika je pokazala kako ljubav može biti domišljata, uèi nas takvoj ljubavi.

Ti, koji se raduješ kad olakšavamo život drugima, uèini od nas još velikodušnije apostole tvoje ljubavi.

molimo:

moli

prvi znaci su pobjedi
banana

PostanoPostano: uto 26 vel 2008, 0:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sedma postaja: Ljubav sve pokriva

Je li istina ovo što se dogaða. Opet padaš. Ti, postavljen na uzdignuæe mnogima u Izraelu, klecaš pod gredama nemilosrdnog drveta. Muèilo križa ponovno te slomilo. No, ljubav, koaj sve pokriva, i ovoga trenutka i novi pad prekriti æe plaštem hrabrosti te ponovno ustati. Zanimljiva je ustrajnost koja te vodi, nama pomalo nemoguæa. U našem životu toliko je toga za što želimo da se izvede pravda. Ljutimo se na nepravdu, tjeramo mak na konac i kao da uopæe ne posjedujemo ove tvoje ljubavi koja æe i zlo prekriti dobrotom. Kao da uopæe nemamo hrabrosti oprostiti i loše odnose prekriti svojom ljubaznošæu, nego na uvredom uzvraèamo uvredom, na psovku psovkom, a na udarac makar sa dva više. Nema ove tvoje ustrajne ljubavi koja æe i pad u prašinu pokriti još jaèom željom i nastojanjem da ustaneš. Molimo te stoga, kod ovog tvog pada da nas pouèiš ljubavi koja æe sve pokriti dobrotom.

Ti, koji od cilja ne odustaješ do konca, uèi i nas toj ustrajnosti.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: uto 26 vel 2008, 23:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Osma postaja: Ljubav nije nepristojna

Ah, evo nekoga tko te razumije. Žene grada Jeruzalema, one koje su te slušale i upijale što si govorio ne mogu svojim oèima vjerovati da se ovo doista dogaða. Onaj u kojega su polagale svoje nade, umire ne izvršivši misiju Kraljevstva o kojemu je govorio. Tvoja ljubav, Gospodine, nije nepristojna prema ovim ženama. Prihvaæaš njihove suze i ovu priliku koristiš da ih pouèiš. Znaš dobro, one æe te i ovom prilikom, kao i uvijek do sada, poslušati. Nisu one, istini za volju imale neke moguænosti da im se èuje glas u društvu, ovo im je jedina prilika da ih se primijeti. Njihova ljubav nije nepristojna. To su pokazale ovom prilikom. One su one koje jedine primijete bol tvoje majke dok sina prati na stratište. Stoga, prihvaæaš njihove suze i oplemenjuješ ih upuèujuæi ih da plaèu i mole za oproštenje svojih grijeha. Taj èin nada im je u njihovo spasenje, koje si propovijedio, a one ga žele. Daj nam da gledajuæi suze ovih žena, i mi postanemo osjetljiviji na patnju drugih.

Ti, koji ljubiš sve koji pate, pomozi i svakome od nas u našim patnjama.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: et 28 vel 2008, 0:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Deveta postaja: Ljubav sve vjeruje

Ako je išta prisutno na ovom križnom putu onda je to slabost, malaksalost, bol, i sve to uoblièeno u jedan novi pad. Da, opet pad. No, tvoja oèita ustrajnost ne da nam ni posumnjati da neæeš i kod ovog pada opet ustati. Evo, napokon prilike da i mi izrazimo svoju ljubav koja sve vjeruje. Naša ljubav prema tebi uvjerena je i vjeruje da neæeš ostati ležati nego da æeš ustati. Još kad bi samo mogli vjerovati i u sami sebe da smo sposobni ustati iz toliko loših navika i loših odnosa sa drugima. Umnoži nam dar vjere u sami sebe, da možemo pobijediti napast, oduprijeti se lukavom zavodniku koji nam govori da je lagodan i bezbrižan put zapravo put do uspjeha. Tvoj križ znak nam je da se preko trnja, dolazi do zvijezda. Stoga nas uèini èvrstima u životnim teškoæama da mognemo dospjeti slavi života s tobom.

Ti, èija ljubav prema ljudima sve vjeruje, uèini našu ljubav sigurnijom te nam ne dopusti da ikad posumnjamo da dobro uvijek pobjeðuje.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: et 28 vel 2008, 23:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Deseta postaja: Ljubav nije razdražljiva

Apostol naroda, Pavao, nabrajajuæi osobine ljubavi kaže kako ljubav nije razdražljiva. Nije teško shvatiti što je htio istaknuti, no, ipak postoje trenutci kada nam je takva ljubav neshvatljiva. Uvijek kad se radi o našem dostojanstvu, haljini našega srama, ne samo da se bunimo, nego smo itekako razdražljivi. Svoga dostojanstva ne damo. No, tvoje smo lako prodali. Tvoje dostojanstvo žele svuæi, a ne znaju za njegovu unutarnju dimenziju, kojoj si ti sam smisao i ostvarenje. U prilikama kad nas blate i rugaju se našem ljudskom dostojanstvu, uèi nas ljubavi koja nije razdražljiva. Uèi nas ljubavi strpljivoj da ne uzvraæamo istom mjerom. Ne dupusti da od onih koji se ponose kršæanskim dostojanstvom, bude onih koji æe drugima njihovo dostojanstvo ugroziti.

Ti, koji ljubiš i u trenucima kad ti svlaèe odijelo, obuci i nas odijelom takve ljubavi.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOva tema je zakljuana: ne moe ureivati postove niti odgovarati.

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.