HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sub 20 lis 2018, 11:04. Pogledaj neodgovorene postove
Naša zajednička istovremena molitva u 22h
Započni novu temuOva tema je zaključana: ne možeš uređivati postove niti odgovarati.
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
banana

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 06 vel 2008, 2:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zakoračili smo u Korizmu. Ima li savršenije prilike od te da se počnemo mijenjati, da se odreknemo loših navika, da zatražimo snagu za nadvladavanje vlastitih grijeha i križeva?

Korizma je vrijeme za popravak! Popravljajmo sebe, slomljena i tužna srca svojih bližnjih, molimo za svoje neprijatelje, molimo za potrebite. No još većim žarom djelujmo, unesimo svoje srce u svaku karitativnu akciju koja nam se pruži. U svakoj potrebitoj osobi, žedni Krist sa križa vapi za našom ljubavlju.
Neka i ova korizma bude siguran znak veće ljubavi te slobode od materijalnih i tjelesnih potreba.

Od danas započinjemo sa molitvom Križnoga puta moli !

svakoga dana u 22h molit ćemo jednu postaju Križnoga puta,
uz kratko razmatranje koja će nas potaknuti na razmišljanje.. Wink

¤ ¤ ¤ srijeda, 5.3. u 22 h - 1. postaja (klikni ovdje) ¤ ¤ ¤

Budimo ustrajni Wink !!

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
banana

PostanoPostano: sri 06 vel 2008, 2:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kroz vrijeme koje slijedi u 22h molimo Križni put mag. Ive Baotića Wink !

Što li su mislili mnogi žitelji Jeruzalema na dan prvoga Velikoga Petka? Kako su oni doživljavali Isusovu smrt? Tko je za njih bio Isus iz Nazareta? Što je poticalo tolike pratiti Isusov put i donijeti mu osudu na smrt?

1. postaja: Isusa osuđuju na smrt

„Isus iz Nazareta: Čudotvorac na sudu!“ Natpis u novinama me prodrmao. Mnogo sam čuo o tom čovjeku i njegovim čudesima. Bila je slučajnost da sam baš danas imao slobodno. „Da vidim, što li će on danas pokazati“, mislio sam u sebi i krenuo prema dvorcu upraviteljevu. Stigao sam u pravi čas.
Upravo je jedan vikao: „Ovaj ovdje je tvrdio da može za tri dana ponovno sagraditi hram ako ga mi razvalimo!“ I drugi su izvikivali slične stvari.
Optužnica: bogohulstvo. Učinio se kraljem židovskim.
Pilat je još šutio.
Onda je postalo zanimljivo. Trebalo je donijeti osudu i, budući da je bilo poznato što pismoznanci i farizeji misle o Isusu, bilo je jasno i zašto su mnogi ljudi vikali: „Raspni ga!“ Nisu se htjeli protiviti svojim vjerskim poglavarima. A Pilat se nije htio usprotiviti mnoštvu i zato je presuda glasila: „Smrt razapinjanjem.“
Neki se međutim nisu samo derali. Pljuvali su mu u lice, neki su ga čak i tukli.
Ali: Isus je šutio. Nije rekao ama baš ništa. Sve je dopustio.
Ni Pilat nije dobio odgovora. Pri pogledu na optuženika, međutim, mene je minula svaka želja za senzacijom. Pitao sam se kako će priča završiti, jer jedno mi je bilo jasno; nešto u ovoj priči mi je smetalo. Samo još nisam znao što je to.
Odlučio sam slijediti put tog Isusa. Ali ne zato jer me zanimala senzacija, nego jednostavno zato jer onome što sam vidio nisam mogao vjerovati.

molimo:
Oče naš, Zdravo Marijo i Slava Ocu za forumašku zajednicu

moli

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Žan
mod team leader

Spol: muško
PostanoPostano: čet 07 vel 2008, 0:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

2. postaja: Isus prima na se križ

To je bio onaj ugodni dio. Bilo je tek jutro, a već je bilo preko dvadeset stupnjeva. Onda je već naišlo vozilo. Na njega je bio natovaren križ i ubrzo sam ponovno vidio i Isusa. Izgledao je još izmrcvarenije nego ranije, kruna od trnja bila mu je na glavi i krvario je. Okružili su ga vojnici i, kada su križ istovarili, vojnici su napravili mjesto. Isus je prišao, uzeo križ na svoja ramena i pokušao krenuti putem prema Golgoti. No, to zbog mnoštva ljudi nije bilo baš tako jednostavno. Svi su htjeli vidjeti kako on trpi. Nekoliko grdih psovki je izgovoreno i uvijek nanovo bilo je i udaraca.
Ali Isus je išao dalje, izgledalo je da on cijeli taj nered niti ne primjećuje. Činilo se kao da on samo radi svoj posao. Ali ta zamisao bila je apsurdna: zar je mogao biti „posao“ jednoga čovjeka - mukotrpno umrijeti ?
Pitao sam se zašto Isus nije barem jednom snažno rekao svoje mišljenje, zašto je sve prihvaćao bez pitanja. Nije li, na kraju, to bila ta senzacija ?

molimo:

moli

Po ovom će svi znati da ste moji učenici:
ako budete imali ljubavi jedni za druge!
(Iv 13, 35)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: pet 08 vel 2008, 9:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

3. postaja: Isus pada prvi put pod križem

Putujemo tek malo više od sat vremena. Slika je još uvijek ista. Ljudi se još uvijek nisu zasitili. Viču iz svega glasa i što viču - na to ljudi zapravo ne bi trebali niti pomisliti.

Tražim Isusa. On tetura. Ljudi se guraju, tiskaju se. Put od kamenja je tvrd, trebalo bi ga i popraviti. Gle, jedan kamen, koji leži na putu, i Isus, koji ga ne vidi zbog znoja i krvi, pada. Ali teški teret ne može zadržati. Pada i uz užasnu buku pada na njega i njegov križ. „Diži se! Zbog tebe na ovoj žegi moram u punoj opremi ići kroz grad, umjesto da ugodno u svojoj vojarni pijem pivo i uživam u životu!“ viče jedan satnik i udara nogom Isusa, koji upravo ustaje i želi ponovno uzeti svoj križ.
Isus i to prihvaća i ide dalje.

Pitam se je li to što vidim zaista stvarno ili je to ipak loš san. Nisam smatrao da je tolika grubost moguća. A ipak je istina. Ja idem dalje.

molimo:

moli

Svevišnji, dični Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, čvrstu nadu i savršenu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvršim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
banana

PostanoPostano: sub 09 vel 2008, 0:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

4. postaja: Isus susreće svoju majku

Put je tvrd. Nove rane, od pada nešto ranije, bole jednako kao i stare.
Odjednom, upućujem svoj pogled k ženi pedesetih godina. Plače. „Sine moj! Ti sada ideš u smrt!“ Postaje mi tada jasno: to je Isusova majka.
Čekam to, da se susretnu njihovi pogledi. Ukočen sam od straha kada se to ubrzo stvarno dogodilo. Jesu li u Isusovim očima suze iz daljine ne mogu vidjeti; znojimo se kao ludi na jeruzalemskom suncu koje prži kamene ulice. I krv pada na asfalt. Samo sam sretan što imam svoju bocu s vodom kraj sebe.
Kako je Isusu nakon ovog susreta ne želim ni misliti.
Moja želja za senzacijom potpuno je nestala, osjećam nešto poput sućuti. Što se sve tom jadniku još mora dogoditi dok konačno ne umre na križu i dok njegove patnje ne prestanu?

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
Žan
mod team leader

PostanoPostano: ned 10 vel 2008, 20:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

5. postaja: Šimun Cirenac pomaže Isusu nositi križ

Isus više ne može. Isus traži vode, ali umjesto hladnog osvježenja dobiva udarce bičem: „Moraš ići dalje, da te već jednom možemo ubiti! Kralj židovski! Pucam od smijeha! Hajde, požuri se! Moja me žena čeka, trebamo još ići u kupovinu, dok vi Židovi ne zatvorite svoje trgovine, jer od zalaska sunca ne radite ništa!“
Ukočio sam se od straha kad sam čuo te riječi.
Malo kasnije nama u susret dolazi jedan čovjek. Vojnici ga zaustavljaju. „Ej, ti, pomozi ovome slabiću! Ne uspijeva sam ovo sa svojim križem!“ Taj čovjek, očito stranac, želi pobjeći, ali ga vojnici zadržavaju i satnik ga udara u utrobu. „Zar nisi čuo što sam rekao? Hajde, požuri, prihvati se posla!“ Čovjek uzima križ na svoja ramena. Isus se pokušava nasmiješiti. Zadihan govori: „Hvala!“
„Barem jedan je ljubazan“, pomišljam, a ipak stvar ima jednu ogromnu grešku: onaj koji je tako ljubazan je osuđenik.
A ljudi i dalje psuju.
Pitam se sve više čemu sve to. Nije li jednostavnije ljude jednostavno objesiti na neki stup ili im odsjeći glave? Umrijeti moraju svakako jer su, iako su možda nevini, ipak osuđeni i osuda se mora izvršiti.

molimo:

moli

(Iv 13, 35)
little_angel

PostanoPostano: pon 11 vel 2008, 9:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

6. postaja: Veronika pruža Isusu rubac

Sve je toplije. Jedna žena u bijeloj odjeći gura se naprijed. Poznajem je površno. Ima rubac i želi k Isusu. „Na sreću ima ljudi koji vide ovu patnju,“ prostrujilo mi je kroz glavu. Ona se progurala naprijed i gura neljubaznog satnika na stranu. Satnik nešto gunđa, ali ona pristupa Isusu i briše mu lice. „Izdrži, uskoro ćeš uspjeti“, šapće mu. Isus joj daruje osmijeh, ništa drugo joj ne može dati. Na rubu je svojih snaga.
Pitam se zašto se ne predaje. Tada bi križ natovarili na vozilo s hranom za vojnike i Isus bi mogao bar bez teškog križa na leđima ići u smrt.
Možda bih onda smogao i snage reći nešto protiv onih koji ga psuju. Ali to zasad ostaje samo moja pobožna želja.

molimo:

moli

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Žan
mod team leader

PostanoPostano: uto 12 vel 2008, 13:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

7. postaja: Isus pada drugi put pod križem

U međuvremenu nastupila je nesnošljiva žega. Znojimo se i sada smo stigli u jedan predgradski kotar. Već jedva čekam da idemo kroz šumu na maslinsko brdo, jer tamo je bar malo hladnije i tamo će i Isusu biti lakše.
Ali, zapravo, ja se ne bih smio žaliti. Ja bih se mogao odmah okrenuti i poći kući ili svratiti u jedan od lokala na rubu ceste. Nitko me u tome ne bi spriječio.
Isus to, međutim, ne može. I kada stignemo gore za nas će proći patnje, ali za njega patnja tek tada počinje.
Je li osuda bila uopće ispravna? Ipak, razumijem Pilata, jer mnoštvo bi provalilo u njegovu palaču. Razumijem i ljude koji su iz straha pred svojim vjerskim poglavarima sudjelovali u galami. Ali ipak ne razumijem one koji još uvijek psuju i ismijavaju Isusa. Mi smo ovdje kod jednog smaknuća, a ne na emisiji „Tko zna najgore psovke?“.
I dok tako razmišljam u sebi, povorka odjednom zastaje. Čuje se bučni zvuk i ja vidim da je Isus ponovno na zemlji. Križ ga je umalo zgnječio. Satnik opet izvikuje prostote i svojim željeznim čizmama udara nogom jadnog Isusa. Viče: „Diži se! Golgota je tamo gore, a ne ovdje!“
Isus stvarno ustaje. Sam si natovara križ na leđa i tetura dalje.

molimo:

moli

(Iv 13, 35)
Zita

PostanoPostano: sri 13 vel 2008, 9:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

8. postaja: Isus tješi jeruzalemske žene

Unatoč svoj ljutnji i grubosti ipak se u mnoštvu nešto događa. Sve više ljudi šuti. Žene plaču za Isusom. Isus zastaje i okreće im se: „Ne plačite zbog mene! Bilo bi bolje da plačete zbog vaših grijeha i da obratite sebe i djecu svoju!“
Što je sad ovo?
Očekivao sam da će Isus nešto odgovoriti satniku ili onima koji još uvijek psuju. Ali ne bih očekivao da Isus ne želi da netko bude na njegovoj strani!
Ali, s druge strane, Isus ima pravo. Koliko je grub današnji svijet, već smo vidjeli i na ovom putu. Satnik se ljuti što će mu se pivo ugrijati i što neće stići u kupovinu dok se Isus, koji mora umrijeti, ne smije ni vode napiti!
Zli ljudi smiju Isusa zlostavljati, ali on šuti.
Sada postajem još zamišljeniji. Gotovo da više ne mogu vjerovati da sam na ovo suđenje krenuo zapravo samo zato što sam htio vidjeti senzaciju. Sada mi je mučno kada samo na to pomislim. Ne mogu više ni otići; sudbina onoga koga psuju kao „izdajicu“ i „bogohulitelja“ previše me privukla.

molimo:

moli

Samo se srcem dobro vidi. Bitno je očima nevidljivo.
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: čet 14 vel 2008, 10:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

9. postaja: Isus pada treći put pod križem

Vrućina je neizdrživa iako smo stigli u šumu. Uzimam dobar gutljaj iz svoje boce i upravo s radošću mislim na ručak koji ću si priuštiti kad sve ovo prođe kada se odjednom ponovno čuje buka. Isus je opet na zemlji i križ je opet pao na njega. Satnik galami latinski, jer je nestrpljiv. Isus ostaje na zemlji. Prilazi jedan drugi vojnik i izlijeva onesviješćenom Isusu kabao vode na lice. Prolazi još nekoliko trenutaka, onda Isus ustaje, uzima svoj križ i kreće dalje.
Ide dalje, kao da nije ništa bilo. Pitam se odakle uzima snagu da sve to podnese i sve se više čudim samome sebi. Htio sam vidjeti senzaciju, priželjkivao sam si pošteno čudo koje bi Rimljanima utjeralo strah u kosti, a koje bi Židove opametilo. Očekivao sam barem malo otpora, ali ništa od svega toga se ne događa.
Gledam oko sebe. Već vidim restauraciju i pomišljam: „Još nekoliko metara i onda je uspio.“ Ali, tu zastajem: što je tada uspio? Tada će tek ono pravo početi za Isusa.

molimo:

moli

prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
little_angel

PostanoPostano: pet 15 vel 2008, 9:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

10. postaja: Isusa svlače

Sada smo tu. Vojnici skidaju s Isusa križ. Postavljaju križ na zemlju, nekoliko stupova je već spremno jer s Isusom trebaju i druga dvojica biti smaknuta.
Sada prilaze krvnici.
Prije toga neljubazni satnik još jednom igra glavnu ulogu. Uz grozne psovke trga s Isusa haljine. Usput mu pljuje u lice i tuče ga rukama i nogama. To da čak i skidanje odjeće prouzročava bol, jer se odjeća sljepila s ranama, satnika ne zanima. On želi da Isus još jednom osjeti da mu satnik svaki udarac poklanja od srca i da mu je drago da može doprinjeti nekako njegovu smaknuću.
Sada mogu razumjeti zašto mnogi Židovi mrze Rimljane. I ja mrzim tog satnika zbog njegove grubosti.
Nekoliko minuta stoji Isus, gotovo gol, pred vojnicima koji se opet pošteno iživljavaju na njemu.
Strahovito je vruće. Jedan od vojnika pruža Isusu čašu pića: „Uzmi, pij!“, izrugava ga, jer u čaši je namirisano vino pomiješano s octom. Isus ne pije. On samo stoji i gleda u mnoštvo koje još uvijek viče i galami na sve strane.
Isus čeka krvnike.

molimo:

moli

prvi znaci su pobjedi
Zita

PostanoPostano: sub 16 vel 2008, 11:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

11. postaja: Isusa pribijaju na križ

Onda jedan krvnik prilazi. Odvlače Isusa. Prečka križa koju je Isus vukao već je na podu, a iza nje stup za križ već je zabijen u zemlju. Čavli i pribor su pripravljeni. Isus više ne čeka. Odmah liježe na zemlju i širi ruke.
Krvnici su zbunjeni. To je prvi put da se jedan osuđenik ne brani. Neki su čak pokušali pobjeći. Isus očito krvnicima želi olakšati posao.
Zastaju na trenutak, ne znaju što trebaju činiti. A onda započinju svoj krvavi posao.
Dvojica drže svaki po jednu Isusovu ruku i pritišću je uz drvo dok druga dvojica snažnim udarcima čekića tjeraju čavle u meso. Krv prska naokolo.
Isus viče, ali se ne brani.
Kada su završili, krvnici pomažu Isusu da se uspravi.
Onda ga na vrpci polako dižu prije nego što mu krvnici i noge pribijaju na križ.
Sada se na križ stavlja ploča koja govori tko je i zašto ovdje umro: „Isus iz Nazareta, kralj židovski.“
Isus ne šuti, on viče. Ali, on i govori nešto što me uvelike zbunjuje: „Oče, oprosti im, jer ne znaju što čine.“
Ljutim se zbog neljubaznog satnika i najradije bih mu pošteno dao do znanja, da pretjeruje, jer je očito zaboravio da je Isus čovjek. A Isus? Zato što ga na najgori način ubijaju, on još i moli za njih!
Stojim tu i ostao sam bez riječi. Razumijem sve manje Isusa. On se pokorava groznoj smrtnoj sudbini bez protivljenja i čak joj doprinosi tako što čini sve da vojnicima olakša njihov posao.
Mogu samo još tvrdo opisivati što se događa. Želja za bilo kakvim komentarom je nestala kao i apetit. A od moje želje za senzacijom ostali su samo nemirna savjest i loš osjećaj u trbuhu.

molimo:

moli

Zita

PostanoPostano: ned 17 vel 2008, 11:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

12. postaja: Isus umire na križu

Sada Isusova majka prilazi bliže. I jedan od njegovih prijatelja stoji uz nju.
Isus razgovara s njima. Izgovara to jako tiho, gotovo nečujno: „Ženo, evo ti sina! Sinko, evo ti majke!“
Ne razumijem te riječi ni njihovo značenje, gledam zapanjen naprijed.
I opet on nešto kaže: „Žedan sam!“ Jedan od vojnika pruža mu spužvu koju je prije natopio octom. Isus viče od bola.
Odjednom nastaje duboka tama.
Tek tri sata kasnije mrak se ponovno povlači. „Eloi, eloi, lema sabaktani?“ sada odzvanja u nebesa. „Vidi, vidi, on zove Iliju! Možda će Ilija i doći i osloboditi ga od njegovih muka!“ rugaju se vojnici. A i farizeji i pismoznanci, kao i mnogi koji tamo stoje i promatraju, za Isusa imaju samo podrugljive riječi.
Onda Isus viče: „Dovršeno je!“
Što time misli? Nemam pojma i ne razumijem to. Ali od početka mi se činilo da je smrt na križu zadatak. I taj zadatak je sada izvršen. Ali: tko bi mogao izdati naredbu za tako sramotno ubojstvo, ne razumijem, kao ni to kakav bi smisao takova smrt mogla imati.
„Oče, u ruke tvoje predajem duh svoj!“ viče Isus. Onda još jednom glasan krik i glava pada na prsa. Isus je umro.
Munje i grmljavina prate uz strašan potres Isusovo umiranje, dok se druga dvojica koja su raspeta s Isusom, još uvijek uvijaju. S prestankom potresa i oni su mrtvi i hramska zavjesa je razderana na dva dijela. Neljubazni satnik plače i izbezumljeno bulji u križ s mrtvim Isusom: „Ovaj je stvarno bio pravedan i nevin!“
I ja sam ukočen od straha. Je li taj čovjek stvarno bio „Sin Božji“ kao što je
tvrdio? Odgovor na to nemam. Ali vjerovati da su tama, grom, munje i razdrta zavjesa hrama slučajni, ni to ne mogu. Za mene je to malo previše slučajnosti odjednom.

molimo:

moli

banana

PostanoPostano: pon 18 vel 2008, 6:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

13. postaja: Isusa skidaju s križa

Tek nakon nekog vremena usudio sam se otići. Otišao sam na ručak u restauraciju „Kod lubanje“, ali mi danas nimalo nije prijala hrana. Pregrubo i previše neshvatljivo je bilo ono što sam netom vidio.
Kad sam završio, izašao sam van i vidio da su vojnici već bili zaposleni time da mrtva tijela skinu s križeva.
Kod Isusovog križa stoje tri muškarca i nekoliko žena. Među ženama ponovno prepoznajem i Isusovu majku. Svi plaču i kad vojnici skinuše Isusovo tijelo, majka vapi: „Dopustite mi da još jednom zagrlim svog sina!“ Polažu joj mrtvo tijelo u krilo i ona plače. Miluje ga i ljulja, kao da želi uspavati malo dijete. No, njezin sin, kao prvo, nije dijete i, kao drugo, on je mrtav.
Muškarci razgovaraju o tome da trebaju otići Pilatu da bi dobili dozvolu za Isusov ukop. Jedan kreće i odlazi u pravcu Jeruzalema. Ostali stoje i zure u mrtvo tijelo.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
little_angel

PostanoPostano: uto 19 vel 2008, 11:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

14. postaja: Isusa polažu u grob

Netko donosi nosila i platno. Još na Golgoti Isusa se pomazuje i onda mala, tužna povorka kreće. Mora ići brzo, jer mrak već pada. Prilazim da ožalošćenima iskažem sućut. Raduju se zbog toga što u svojoj boli nisu sami.
Idemo u jedan obližnji vrt s grobnicom. Tu Isus biva pokopan. Kada je grob zatvoren, jedna od žena otpočinje razgovor. „Sada je on mrtav, a mi smo sve nade u njega položili.“ Jedna druga, Isusova majka, odgovara joj: „Ali jedno ne smiješ zaboraviti, Magdaleno. Isus je rekao, da će treći dan uskrsnuti. Ne bismo trebali gubiti nadu, nego bismo trebali vjerovati u ono što je on rekao. Konačno nam je prorekao i svoju smrt na križu. Božji putevi su krivudavi. Ali grmljavina i razdrta hramska zavjesa sigurno nisu slučajnost nego znak Božji!“
Čini se da si i žene postavljaju isto pitanje koje sam i ja sebi već postavio na Golgoti.
Isusova majka se nada čudu. I ja potajno u sebi priželjkujem to čudo, ali sam previše realan da bih poput tih žena u to čudo vjerovao. Ipak, njihove nade ne želim jednostavno označiti kao histerične tlapnje; nešto mi govori da bi od tih nada moglo nešto biti.
Napuštamo vrt, ja se još jednom okrećem u pravcu groba. Prije je za mene doći s jednog ukopa značilo da je priča jednog čovjeka završila. Jedan čovjek je tada prestao postojati.
Ulovio sam sebe da, iako sam sve točno vidio, ipak ne vjerujem da je Isusova priča ovdje završila.
Prvi put sam u sebi živo osjetio nadu u to da smrt ipak nije kraj. Ali zasad je to još uvijek bila samo nada i ja sam čekao što će se u nedjelju dogoditi. Hoće li se nada na kraju pretvoriti u sigurnost? Otišao sam kući. Nisam ni razmišljao o vikendu koji je upravo nastupio jer me ono što se dogodilo previše obuzelo i šokiralo.

Zaključak

Prateći Isusa i ovaj jednostavni građanin Jeruzalema kao da je prolazio važan put. Dok je na put krenuo, da bi vidio „čudo“, sada se vraća duboko potresen. Čudo se nije dogodilo, ali cijela priča za njega je ipak čudesna. Volio bi, da priča s Isusom ne završava u tom grobu blizu Golgote i potajno se nada, da će Marija, koja i nas podsjeća na vjeru u Uskrsnuće, ostati u pravu.
Mi znamo, da se čudo Uskrsa domalo stvarno dogodilo. Isusova priča se nastavila. I mi smo dionici te priče. Mi smo i danas pozvani pronaći ljude, koji poput ovog čovjeka, traže Isusa. Imajmo hrabrosti otkrivati jedni drugima Isusa, da nada u Uskrs i naše smrti i tame rasprši.

molimo:

moli

prvi znaci su pobjedi
banana

PostanoPostano: sri 20 vel 2008, 1:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

O danas zajedno molimo - Križ ljubavi

Uvod:
Slušajući apostola Pavla promatramo, Gospodine, tvoju ljubav prema čovjeku. On naime svjedoči:

Ljubav je velikodušna,
dobrostiva je ljubav,
ne zavidi,
ljubav se ne hvasta,
ne nadima se;
nije nepristojna,
ne traži svoje,
nije razdražljiva,
ne pamti zlo;
ne raduje se nepravdi,
a raduje se istini;
sve pokriva, sve vjeruje,
svemu se nada, sve podnosi.
Ljubav nikad ne prestaje.

Ljubavi bezgranična, dobrostiva, velikodušna, Kriste, Gospodine naš! Korak po korak, riječ po riječ, želimo te slijediti na putu našega spasenja. Želimo od tebe učiti što je ljubav.

Prva postaja: Ljubav se ne raduje nepravdi, a raduje se istini

Donosi se presuda. Čovjeku, zvanom Nazarećanin. Presuda je to za koju su svi bili uvjereni da će biti pobjeda Zakona nad nekim tko se pravio Sinom Božjim. I donesena je; izgovorena jasno i glasno: kriv je. Kriv je jer se pravio Mesijom, jer je bio rušitelj dobrog subotnjeg običaja, donosio nekakav zakon ljubavi prema neprijateljima. I naizgled su pobijedili. Promatrajući sa strane i mi često pomislimo kako je presuda ove prve postaje tvog puta bila pobjeda nepravde. A ti, tebe šutnja ocrtava. Prihvaćaš osudu u ime bezgranične ljubavi. Ljubiš čak i čovjeka koji viće: raspni ga, raspni. Kao prijatelj istine za koju si uvjeren da će ipak na koncu imati posljednju riječ i vjerujući u proslavu kod Oca, ponizan polaziš na put kojemu je križ glavna oznaka. Križ je to koji će nam pokazati da ljubav nema granice. Tvoje raspeće koje se već sada, kod ove postaje nazire, simbol nam je ljubavi i primjer što sve ponekad valja pretrpiti za istinu.

Ti, koji nam obećaješ Duha Svetoga na nas uputi u svu istinu, pomozi nam u duhovskom išćekivanju istine.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 13:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Druga postaja: Ljubav ne traži svoje

Svaki je čovjek ljubomoran na svoja prava. Spreman je boriti se za njih bez obzira na druge. Zato nam je, Gospodine pomalo neshvatljiv tvoj unutarnji i vanjski – vidljivi mir dok ti se nepravedno nameće križ. I tom nam gestom pokazuješ što je ljubav. Ona ne traži svoje, svoja prava, nego prihvaća čak i nepravdu, ovaj put označenu kroz drvo križa. U tome se kao ljubav ponovno očituješ. Priznajemo ti danas da je uistinu velik čin ljubavi koju nam prezentira ova postaja, ali, znaš, nama ljudima i nije baš jednostavno nositi svoje životne križeve, i najčešće se bunimo kad nam se nametne bilo što protiv naših želja, prohtjeva i očekivanja. Čak teško prihvaćamo i osobe oko sebe koje često shvaćamo opterećenjem i križem u životu.

Ti, ljubavi Očeva, oplemeni naše životne križeve iskrom ljubavi sa svoga križa.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: čet 21 vel 2008, 23:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Treća postaja: Ljubav se ne hvasta

Kao ljudi tek smo prolaznici koji promatraju što se sve to zbiva oko čovjeka za kojega su svi govorili da se umišljeno pravi Sinom Božjim. A kao vjernici sa strahopoštovanjem pristupamo pojedinoj sceni Isusova križnog puta. I zato smo, Gospodine i u ovom trenutku ovdje dok se događa nešto neshvatljivo – ti padaš. Ti, koji si uzdizao. Sve i svakoga. Čini nam se da je tvoja božanska moć mogla križ prenijeti bez poteškoća, ali, zar ne, ljubav se ne hvasta – nosiš križ kao čovjek – i padaš. Ah, da hvastanje. Ako je doista u tome ljubav, onda slabo ljubimo, jer skloni smo hvastanju. I nažalost, ne toliko drugih kao što bi ti od nas očekivao, nego ponajprije samih sebe, svojih djela, uspjeha i ostvarenja. A ljubav, na koju nas pozivaš, ona se ne hvasta. Udjeljuj nam trajno takve ljubavi.

Ti, koji ljubav po tebi ostvarenu prikazuješ na slavu Oca, i nas uči takvoj ljubavi.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
little_angel

PostanoPostano: sub 23 vel 2008, 12:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Četvrta postaja: Ljubav sve podnosi

Da, ljubav sve podnosi, jer kako drugačije objasniti ovo što se događa. Kojom bi drugom silnicom Marija - majka izdržala ovaj susret. Njezin majčinski duh i ovaj put spremno prihvaća vršiti Očev plan spasenja unatoč bolnom susretu. Možemo samo pomisliti koje sve slike Mariji u ovom trenutku prolaze u mislima. Previše je važnih događaja obilježilo njezin život od onoga trenutka kad je rekla: Evo službenice Gospodnje. No, ljubav sve podnosi. Ljubav majčinska i sinovska stopljene u ovom trenutku mole za ovaj naš svijet da prepoznamo svoje poslanje i vjerno ga vršimo. Zagovaraj nas, Majko kod svoga Sina da uvijek možemo podnositi sve što nam se nepravedno nameće. Uči nas takvoj ljubavi.

Ti, koji iz poslušnosti do konca nastavljaš vršiti volju Očevu, pomozi nam kad malakšemo.

molimo:

moli

prvi znaci su pobjedi
banana

PostanoPostano: sub 23 vel 2008, 23:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Peta postaja: Ljubav se ne nadima

Dok promatra scenu ove postaje, čovjek nestabilne vjere lako može posumnjati u tvoje božanstvo. Tek si ustao i već opet malakšeš. Da nije u pomoć pritekao Šimun, možda bi ponovno pao. Šimun je bio tek promatrač svega što se događa. Vjerojatno nije ni razmišljao da bi ova smaknuća u petak bila nešto drugo, osim uobičajenih rimskih običaja. I tko zna o čemu je razmišljao, vjerojatno o uspjehu svoga truda na polju, kad ga prisiliše da uhvati gredu tvoga križa. Šimun ima čast olakšati težinu tvoga križa. Baš u toj njegovoj gesti tražimo ljubav koja se ne nadima – ne nameće, ali je itekako djelotvorna. Upravo pod tvojim križem događa se ono što si sam naviještao dok si govorio o ljubavi koja mora biti svojstvena tvojem učeniku, pa makar iskazana i samo čašom hladne vode darovane nekome. Šimun čini i više od toga. Uči nas o Šimunovoj nenametljivoj ljubavi.

Ti, koji prihvaćaš ruku pomoćnicu, učini nas spremnima na djelotvornu ljubav.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
little_angel

PostanoPostano: pon 25 vel 2008, 9:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Šesta postaja: Ljubav je velikodušna

Glasovi ruganja sve su glasniji. Još i nama odzvanja u ušima ona galama; raspni ga, raspni. Pa zar je moguće, Gospodine, da među ovom svjetinom koja promatra tvoj hod do Golgote nema nikoga od onih koje si ozdravio, vratio u život, kojima si pomogao svojom velikodušnom ljubavlju. Da, velikodušna ljubav jasno ocrtava svaki tvoj korak i čin koji si učinio hodajući zemljom. Evo, ipak postoji netko tko je shvatio što si govorio. Evo žene, Veronike čija je velikodušna ljubav jasno vidljiva na licu i njezinom gestu. Nije mogla mirno promatrati grč na licu izranjeno šamarima, krvlju i suzama. Njezin rubac simbol nam je velikodušne ljubavi na koju si oduševljeno pozivao cijeli svoj život. Ona je shvatila, što mi tek moramo; u svakom izranjenom, krvavom licu prepoznati tvoj lik. Pomozi nam dok u Veronikinom činu ljubavi učimo biti velikodušni. Veronika je pokazala kako ljubav može biti domišljata, uči nas takvoj ljubavi.

Ti, koji se raduješ kad olakšavamo život drugima, učini od nas još velikodušnije apostole tvoje ljubavi.

molimo:

moli

prvi znaci su pobjedi
banana

PostanoPostano: uto 26 vel 2008, 0:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sedma postaja: Ljubav sve pokriva

Je li istina ovo što se događa. Opet padaš. Ti, postavljen na uzdignuće mnogima u Izraelu, klecaš pod gredama nemilosrdnog drveta. Mučilo križa ponovno te slomilo. No, ljubav, koaj sve pokriva, i ovoga trenutka i novi pad prekriti će plaštem hrabrosti te ponovno ustati. Zanimljiva je ustrajnost koja te vodi, nama pomalo nemoguća. U našem životu toliko je toga za što želimo da se izvede pravda. Ljutimo se na nepravdu, tjeramo mak na konac i kao da uopće ne posjedujemo ove tvoje ljubavi koja će i zlo prekriti dobrotom. Kao da uopće nemamo hrabrosti oprostiti i loše odnose prekriti svojom ljubaznošću, nego na uvredom uzvračamo uvredom, na psovku psovkom, a na udarac makar sa dva više. Nema ove tvoje ustrajne ljubavi koja će i pad u prašinu pokriti još jačom željom i nastojanjem da ustaneš. Molimo te stoga, kod ovog tvog pada da nas poučiš ljubavi koja će sve pokriti dobrotom.

Ti, koji od cilja ne odustaješ do konca, uči i nas toj ustrajnosti.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: uto 26 vel 2008, 23:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Osma postaja: Ljubav nije nepristojna

Ah, evo nekoga tko te razumije. Žene grada Jeruzalema, one koje su te slušale i upijale što si govorio ne mogu svojim očima vjerovati da se ovo doista događa. Onaj u kojega su polagale svoje nade, umire ne izvršivši misiju Kraljevstva o kojemu je govorio. Tvoja ljubav, Gospodine, nije nepristojna prema ovim ženama. Prihvaćaš njihove suze i ovu priliku koristiš da ih poučiš. Znaš dobro, one će te i ovom prilikom, kao i uvijek do sada, poslušati. Nisu one, istini za volju imale neke mogućnosti da im se čuje glas u društvu, ovo im je jedina prilika da ih se primijeti. Njihova ljubav nije nepristojna. To su pokazale ovom prilikom. One su one koje jedine primijete bol tvoje majke dok sina prati na stratište. Stoga, prihvaćaš njihove suze i oplemenjuješ ih upučujući ih da plaču i mole za oproštenje svojih grijeha. Taj čin nada im je u njihovo spasenje, koje si propovijedio, a one ga žele. Daj nam da gledajući suze ovih žena, i mi postanemo osjetljiviji na patnju drugih.

Ti, koji ljubiš sve koji pate, pomozi i svakome od nas u našim patnjama.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: čet 28 vel 2008, 0:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Deveta postaja: Ljubav sve vjeruje

Ako je išta prisutno na ovom križnom putu onda je to slabost, malaksalost, bol, i sve to uobličeno u jedan novi pad. Da, opet pad. No, tvoja očita ustrajnost ne da nam ni posumnjati da nećeš i kod ovog pada opet ustati. Evo, napokon prilike da i mi izrazimo svoju ljubav koja sve vjeruje. Naša ljubav prema tebi uvjerena je i vjeruje da nećeš ostati ležati nego da ćeš ustati. Još kad bi samo mogli vjerovati i u sami sebe da smo sposobni ustati iz toliko loših navika i loših odnosa sa drugima. Umnoži nam dar vjere u sami sebe, da možemo pobijediti napast, oduprijeti se lukavom zavodniku koji nam govori da je lagodan i bezbrižan put zapravo put do uspjeha. Tvoj križ znak nam je da se preko trnja, dolazi do zvijezda. Stoga nas učini čvrstima u životnim teškoćama da mognemo dospjeti slavi života s tobom.

Ti, čija ljubav prema ljudima sve vjeruje, učini našu ljubav sigurnijom te nam ne dopusti da ikad posumnjamo da dobro uvijek pobjeđuje.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
banana

PostanoPostano: čet 28 vel 2008, 23:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Deseta postaja: Ljubav nije razdražljiva

Apostol naroda, Pavao, nabrajajući osobine ljubavi kaže kako ljubav nije razdražljiva. Nije teško shvatiti što je htio istaknuti, no, ipak postoje trenutci kada nam je takva ljubav neshvatljiva. Uvijek kad se radi o našem dostojanstvu, haljini našega srama, ne samo da se bunimo, nego smo itekako razdražljivi. Svoga dostojanstva ne damo. No, tvoje smo lako prodali. Tvoje dostojanstvo žele svući, a ne znaju za njegovu unutarnju dimenziju, kojoj si ti sam smisao i ostvarenje. U prilikama kad nas blate i rugaju se našem ljudskom dostojanstvu, uči nas ljubavi koja nije razdražljiva. Uči nas ljubavi strpljivoj da ne uzvraćamo istom mjerom. Ne dupusti da od onih koji se ponose kršćanskim dostojanstvom, bude onih koji će drugima njihovo dostojanstvo ugroziti.

Ti, koji ljubiš i u trenucima kad ti svlače odijelo, obuci i nas odijelom takve ljubavi.

molimo:

moli

Bog moj i sve moje!
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOva tema je zaključana: ne možeš uređivati postove niti odgovarati.

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.