HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 26 ou 2019, 13:03. Pogledaj neodgovorene postove
BOŽANSKI ÈASOSLOV!!!
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
dodododoprecjednik

Spol: muko
PostanoPostano: uto 16 kol 2005, 13:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a kaj bi ti bio svetac, pa te zanima koja bi ti grupa najvise odgovarala?! salim se, bez uvrede...

al ja mislim da ti je najbolje to pitat nekog svecenika... kolko sam skuzio, svi ili barem vecina nas(vas) koji to pokusavamo objasnit koristi rijec mislim...
moj savjet: pitaj nekog svecenika

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
mama

Spol: neodreen
PostanoPostano: uto 16 kol 2005, 17:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Joj, pa fala vam svima za odgovore, zbilja ste brzi! Iako nisam i dalje sigurna da ću znat za nekog sveca skužit 100% jel pastir il naučitelj...jer je problem baš to što nekad ne piše pokraj sveca što je. Al u tim slučajevima kad nešto ne znam mislim da nema veze ako fulam pa izmolim krivu psalmodiju il himan - pa ne postoji ustvari krivi ako je molitva od srca! belji se
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
Coje

PostanoPostano: uto 16 kol 2005, 22:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Merkat, što se tièe što moliti kad zakasniš moli onu uru koja je po rasporedu kad moliš èasoslov. Npr:
00:00 - 00:00 Služba èitanja - možeš je moliti u svako vrijeme iako se preporuèa u ranojutarnjim bdijenjima,...
05:00 - 09:00 jutarnja molitva (oni koji mole samo jutarnju i veèernju molitvu - jutarnju molitvu mole nakon što se probude i doðu sebi, a veèernju molitvu mole prije spavanja);
09:00 - 12:00 srednji èas - treæa ura;
12:00 - 15:00 srednji èas - šesta ura;
15:00 - 18:00 srednji èas - deveta ura (samo kontemplativni redovnici su dužni obdržavati cjeloviti èasoslov a to ukljuèuje i sve ure srednjega èasa - ostali izabiru jednu);
18:00 - 22:00 veèernja molitva;
22:00 - do spavanja - poveèerje.

Dakle, Merkat, kad u neko doba uzmeš èasoslov u ruke pogledaj koliko je sati i moli ono što odgovara dobi dana,... Tako bi ti bilo najefikasnije,... Cool

http://www.kumi.hr
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: sri 17 kol 2005, 6:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hvala Coje, dakle ovako bi to bilo kod mene, vecernja je jutarnja s obzirom kad idem lec a ona jutarnja za koju kazes da se moli kad dodjes k sebi je onda ustvari popodnevna... Cool

Domac, da bas si kontam da radim preko studentservisa kao svetac, makar zanima me jos i igranje u Barceloni al malo je para...

Sve u svemu nije lose da se pojasni to grupiranje svetaca bas kao i andjela.

Što æe mi život bez vjere ?
Što æe mi vjera bez života ?
Mash

Spol: ensko
PostanoPostano: sri 17 kol 2005, 21:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Jel kod casoslova vrijedi nadoknadjivanja ako se npr. sto je cest slucaj, ujutro ne stigne. Jeli to vrijeme bas strogo propisano. Sta mislite jel bolje tada malo ubrzat citanje ili jednostavno kad se nadje vremena u miru procitati i moliti ?
Ja ionako ujutro neznam gdje se nalazim neko vrijeme pa ce mi valjda Bog oprostiti.

Laughing Laughing Laughing Nije da se tebi smijem, nego i sebi u ovome što si sad napisao... na kraju ti se sve svede na veèernju Laughing Laughing
ok, šalu na stranu Shocked

možeš moliti jutarnju naveèer, ne moraš u propisano vrijeme, bitno je da se moli!
tako "nadoknaðuje" i jedan sveæenik (možda i ne jedini) kojeg poznajem!
so, wellcome to the club Wink

Mama dobro nam došla na forum hm hm hop hop hop hop
mi neki Cool koji imamo problema sa redovitošæu molitve molimo veæ duže vrijeme svaki dan tj.noæ Laughing u ponoæ- odi na temu Istovremena molitva tu na duhovnom akumulatoru,
pa ako želiš pridruži nam se! jako sretan
naravno- razlog te molitve nije što ne molimo redovito, ali istini za volju
meni osobno je to na neki naèin poticaj i "tjera" me da budem redovita jako sretan
u svakom sluèaju- izmeðu ponoæi i 1 æeš sigurno
naæi nekoga online- u Duhu Svetom Wink

BVB sunce moje malo

"Iskustvo nas uèi
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

Coje

PostanoPostano: sri 17 kol 2005, 23:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne razumijem zašto vas muèi nadoknaðivanje. Molitva èasoslova je tako koncipirana da imate što moliti kad god otvorite èasoslov,... Umjesto da naveèer izmoliš zajedno jutarnju, srednji èas i veèernju izmoli samo veèernju - ali uèini to kvalitetno i daj svega sebe u to.... Tako æe molitva biti kvalitetnija i èinit æe tebe samoga sretnim,... Ne treba robovati okvirima, ali je dobro ustrajno moliti...

Znam da se èini lošim kad propustimo izmoliti ono što smo trebali, ali izgubljeno vrijeme je prošlo, a imamo samo one trenutke u kojima živimo. Te trenutke s odgovarajuæim èasom molitve darujmo Bogu,... Bog zna koliko je sati Laughing Laughing Laughing ...

http://www.kumi.hr
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: pet 19 kol 2005, 10:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mercatone, evo ti nešto o crkvenim nauèiteljima... i svecima... za svakog imaš i biografiju... Cool

http://www.zupa-svkriz.hr/kalendar/novi/naucitelji.htm
http://www.zupa-svkriz.hr/kalendar/novi/sve_o_svecima.htm
http://www.zupa-svkriz.hr/kalendar/novi/povijest.htm
http://www.zupa-svkriz.hr/kalendar/novi/popis.htm

uèiniti dobro, a zatim otiæi bez buke ...
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: sri 02 stu 2005, 20:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam se s molitvom èasoslova susreo kada sam došao na framu, znao sam i prije što je to ali nikada ga nisam molio. prije godinu i pol jedan dobar prijatelj mi ga je poklonio za roðendan i otrada ga molim svaki dan, ujutro i naveèer. Psalmi mi na prvi pogled djeluju strani i arhaièni ali kada se dublje u njih unesem onda vidim da su smisleno posloženi i da u biti jedan nadopunja drugi, a da ne kažem o porukama koje nose stvarno su vjeèni i napisani od ljudi nadahnutih Duhom Svetim. Jedino su mi himni malo arhaièni i dosadni ili ih nisam još dobro shvatio.
Natty

PostanoPostano: pet 11 stu 2005, 12:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E ja to niš ne kužim... Probala sam pohvatati nešto, prihvatila se "knjigice" i totalno se izgubila. Fakat sam Embarassed place .

Ima li tko strpljenja da recimo za sutra naveèer napiše što se s koje strane moli. Koji je tjedan i sl.

Ajde helpajte mi. Proèitala sam vaše postove i mislila da sam nešto skužila. Embarassed

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
dodododoprecjednik

PostanoPostano: pet 11 stu 2005, 12:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ova "knjigica" koju spominjes;jel to Bozanski casoslov sta imas ili imas neku pjesmaricu pa je na kraju pjesmarice casoslov ili sta?!
ukoliko je Bozanski casoslov (ili mozda cak i redovnicki-taj ide u 4 knjige), mislim da je najbolje da procitas prvih par stranica gdje ti pise sve o tome kako se moli Casoslov. sto se tice tjedana, sad se moli 4.tjedan. iako ovih dana(ali to nije obavezno) ima dosta svetaca pa su za njih izabrani posebni psalmi s posebnim antifonama... al kazem,najbolje da procitas to tamo, pa onda pitaj ak ti kaj nije jasno...iako bi trebala sve skuzit...ja osobno nisam to citao jer sam na frami naucio molit casoslov...

Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Nemo

PostanoPostano: pet 11 stu 2005, 15:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Domac napisa:
al kazem,najbolje da procitas to tamo, pa onda pitaj ak ti kaj nije jasno...iako bi trebala sve skuzit...ja osobno nisam to citao jer sam na frami naucio molit casoslov...

ja predlažem proèitati te upute, ali su poprilièno konfuzne. Malo æe
razjasnit situaciju, ali prateæi
ovaj web http://zrno.fsb.hr/blago/ æeš skužit kako se razmjenjuju molitve
po danima ili po svecima... Na ovom webu imaš za svaki dan jutarnju
i veèernju.

Nadam se da æe ovo bit od pomoæi. Ali ako ne ide, pa valjda ima negdi
sveæenika koji može pomoæ kako to ide. Ako još treba pojašnjenja, vièi. Laughing Laughing Laughing Laughing

Ja sam uskrsnuæe i život:
tko u mene vjeruje, ako i umre, živjet æe.
I tko god živi i vjeruje u mene,
neæe umrijeti nikada
Daniel

PostanoPostano: uto 29 stu 2005, 9:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je dosta olakšalo stvar to što èasoslov molimo prije poèetka susreta.
sike

PostanoPostano: uto 29 stu 2005, 12:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

najlijepše je èasoslov moliti u zajednici,ako ništa drugo,barem u dvoje jer to je molitva Crkve,koja je zajednica.
kako daniel kaže,svaki susret ga molimo,i tako veæ 10-ak godina,pa ti zbog toga ta molitva uðe pod kožu.
Ta 2 psalama i hvalospjev predivno je moliti na razne naèine tako da se npr.jedan proèita po korovima,drugi zamjeni nekim psalmom ili sl.a treæi npr.moli s pjevanom antifonom izmeðu. Isto tako,tu su i molitve vjernika pri kraju pa nakon toga još dodati osobne molitve..Divota! jako sretan
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: uto 29 stu 2005, 13:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja osobno najviše volim antifone. Jeli tako Sike? Laughing Wink
klara

PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 12:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jzekiæ:
Ja volim stalno èitati novo pa mi je najdraži èasoslov.A i svašta se korisnog nauèio, stvarno bi ga preporuèio svima!

...........................................................................................

Jo:

casoslov ne molim u klasicnom smislu, nego samo psalme koji me odusevljavaju! Svaki dan jedan psalam i na njemu gradim molitvu! Zaista bude super!

..........................................................................................

majuska:
Ja sam nekad imala fazu kad sam casoslov sa kraja framske pjesmarice molila svako jutro i svaku vecer i moram priznat da me to zaista ispunjavalo. U zadnje vrijeme sam to poprilicno zapustila, al prije negdje 2 tjedna ponovno sam odlucila da cu svaku vecer molit casoslov.

............................................................................................

Chiara:
Osjeæam se glupo Embarassed što moram postaviti ovo pitanje ali bih vas molila da mi objasnite šta je u biti èasoslov. Èula sam za njega, i znam da ga sveæenici mole ranom zorom i naveèer, ali nikad nisam to vidjela ili èula a kamoli da znam nešto o tome. Vidim da se vi razumijete pa vas molim za rasvjetljenje jako sretan Embarassed

...........................................................................................

zole:
Imam kod kuce Božanski èasoslov (onaj smeði, novije izdanje)! POèeo sam ga moliti kad sam došao na MEP (2000. godine). U pocetku mi je bilo vrlo dosadno, no pater (duhovnik) je inzistirao i poceo nam ga objasnjavati... atko sam ga zavolio!!!

Ukratko cu ti Æaro reci kako je on to nama slikovito rekao:
Casoslov je kao stupovi Crkve! To je molitvenik kojega u jednom danu izmole stotine tisuca(!!!) svecenika, redovnika, redovnica, laika... Postoji nekoliko casova. To su molitve koje se mole u odredjeno vrijeme. Najbitniji su Jutarnja i Vecernja. Ugrubo, molitve se mjenjaju svaka cetiri tjedna psaltir, ako je vrijeme kroz godinu. Svako vrijem ima svoje molitve. To ti je molitvenik svih molitvenika! Najbombasticnija izjava mi je bila da smo u zajednistvu sa papom kad molimo Casoslov jer je on te iste molitve izmolio nedugo prije ili poslije nas, a mozda ih i sada moli (u zajednistvu sa stotinama tisuca vjernika diljem Zemlje)

Nisam duljio sa nacinom na koji se moli i ostalim casovima, nabavi si Casoslov svakako! A vjerujem da kod Isusovaca postoji i molitva Casoslova poslije mise ili sl. Vjerojatno zagrepcani znaju gdje ga ima...

dodododoprecjednik

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 17:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja znam da se kod franjevaca na kaptolu moli ujutro u pol7 i navecer u 18.10
pa ko voli, nek izvoli

Natty

PostanoPostano: pet 17 ou 2006, 9:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo, ako nekoga zanima, u Verbumu je dostupno:

Hrv. institut za liturgijski pastoral:
BOŽANSKI ÈASOSLOV NA CD ROM-u

Èasoslov za puk CD ROM-u

CD s uputama za korištenje
Cijena: 50 kn

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Daniel

PostanoPostano: pon 20 ou 2006, 12:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Može li se negdje nabaviti tumaèenje psalama? Stvarno su prekrasni, neke se vrlo lako može protumaèiti i posadašnjiti, mislim na njihov sadržaj, ali volio bih neko malo podrobnije tumaèenje. Èitam ih svaki dan i prekrasni su mi, a kada me nešto zainteresira volim znati puno više o tome. Laughing

Bog moj i sve moje.
dodododoprecjednik

PostanoPostano: pon 20 ou 2006, 19:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja znam da mi na frami u nasoj biblioteci imamo neku knjizicu od nekog covjeka koji je napisao razmatranja o psalmima...raspitat cu se tko je pa javim,ok?

Daniel

PostanoPostano: et 23 ou 2006, 12:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To bi bilo odlièno. Hvala. jako sretan

Bog moj i sve moje.
gogo6ak

PostanoPostano: pon 06 stu 2006, 11:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gdje je moguæe kupiti èasoslov osim u KS-u?
U KS-u imaju onaj komplet od 4 sveska za 800kn - to mi je prepuno dati za èasoslov
i imaju onaj mali èasoslov za nekih 50 kn.

Postoji neki èasoslov koji zamjenjuje ovaj redovnièki komplet èasoslova, a da je namjenjen za laike?
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
klara

PostanoPostano: pon 06 stu 2006, 12:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nemo napisa:

Imaš u Verbumu za 120 Kn, a ako si èlan Verbuma onda i 10% popusta
na ne-Verbumova izdanja(i ako nisu izdanja KSa).

klara napisa:
igor napisa:
pa, postoji knjizica... BOZANSKI CASOSLOV se zove, i on je napravljen bas za vjernike laike..

knjižica... hm, 1110 stranica èasoslova (i to onog namijenjenog za puk Božji) baš i nije knjižica... Wink

mercatone, imaš ga u Verbumovim knjižarama, cijena je oko 120 kuniæa (toliko je koštao ovaj kojeg imam, kupih u varaždinskom Verbumu) ...
al, pretpostavljam da ga ima i u KS-u...

samo treba èitat postove ... Laughing Laughing Laughing ne moram ništa objašnjavati
dakle, Verbumove knjižare,
a možeš naruèiti i putem neta na http://www.verbum.hr/ ...

gogo6ak

PostanoPostano: uto 07 stu 2006, 9:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
....

samo treba èitat postove ... Laughing Laughing Laughing ne moram ništa objašnjavati
dakle, Verbumove knjižare,
a možeš naruèiti i putem neta na http://www.verbum.hr/ ...

hvala klara. Laughing hop pozdrav
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Mat

PostanoPostano: pet 10 kol 2007, 8:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ako mi može netko struèan odgovoriti na ovo pitanje:
Zadnje izdranje èetverosvešèanog èasoslova KS bilo je 1997. Od tada ima nešto novih svetaca što su uvedeni u Èasoslov, npr. bl. Alojzije Stepinac, Sv. Edith Stein itd. pa me zanima da li æe uskoro novo izdanje ovog èasoslova ili je izašla kakava nadopuna u obliku knjižice ili neèeg slièno???

Gospodine, tko smije prebivati u šatoru tvojemu?
Ficko

PostanoPostano: uto 22 sij 2008, 19:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja ga molim veæ 5 mjeseci svaki dan sa braæom! Mogu reæi da me doista ispunja; naravno da ima trenutaka kada nisam baš pažljiv i misli mi lete okolo, ali se obratim Bogu da mi pošalje Duha koncentracije i Bog kao i uvijek- pomaže!! Very Happy
Najlepše je moliti èasoslov sa zajednicom u crkvi!

Sve je ispraznost, samo ispraznost, živite u dobroti i jednostavnosti, budite dobri ako možete,jer sve drugo je ispraznost!
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.