HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 20 stu 2017, 17:15. Pogledaj neodgovorene postove
BOŽANSKI ČASOSLOV!!!
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
igor

Spol: muško
PostanoPostano: sri 27 srp 2005, 18:27
PostNaslov : BOŽANSKI ČASOSLOV!!!
Citiraj i odgovori

evo, ja sam poceo prije nekih 10ak dana moliti bozanski casoslov, i stvarno je prelijepo... kad dan mozes zapoceti jednom takvom molitvom, punom prelijepih psalama... a naravno i zavrsiti dan s Bogom...

tko jos moli casoslov??
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
sike

PostanoPostano: čet 28 srp 2005, 12:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja ga molim već dugo..svaki dan nastojim moliti jutarnju i večernju..
Nekima su psalmi malo daleki,strani,čudni..ali kad se uđe više u njih..
Zaista je prekrasno na taj način s Bogom započeti i završiti dan.
Tko još ne zna,časoslov je molitva cijele Crkve pa je po važnosti odmah iza Euharistije!
Uf,kad bi samo toga bili svjesni dok molimo časoslov!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
merkat

PostanoPostano: čet 28 srp 2005, 12:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kada se moli, jel neko odredjeno vrijeme kao nasa ponocna molitva ?
Kako se moli, odakle, koje molitve ?....

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
igor

PostanoPostano: čet 28 srp 2005, 17:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa, postoji knjizica... BOZANSKI CASOSLOV se zove, i on je napravljen bas za vjernike laike.. kako sam cuo proslog stoljeca negdje 30ih godina u Njemackoj je bio veliki BOOM medju vjernicima jer su svi molili casoslov..

to su zapravo ZBORNE molitve, dakle nisu pisane da se mole sam sa sobom.. ali naravno da moze i tako..

ako ste citali IL NOME DELLA ROSA, IME RUZE Umberta Eca, tamo su opisani CASOVI molitve... dakle, kod redovnika jutarnja, dnevna, vecernja, povecerje i svi CASOVI odgovaraju odredjenom SATU u danu...

ja se trudim da kad se probudim izmolim JUTARNJU, a prije spavanja VECERNJU... mada bi se vecernja trebala moliti vec oko 7 ili 8 sati... dakle, vec kad Sunce pocne zalaziti..

pitajte svog zupnika kako doci do BOZANSKOG CASOSLOVA... mislim da nije preskup, a opet vrlo koristan je... i PRELIJEP... bas psalmi su nesto prelijepo.. ponekad su toliko lijepi da su jednostavno plodno tlo za neku meditaciju ili samo razmisljanje.. ponekad se zaustavim i samo razmisljam o nekom stihu...

svecenici imaju drukciji casoslov, u vise knjiga... ali nama laicima je sasvim dovoljan ovaj...
klara

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 28 srp 2005, 18:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

igor napisa:
pa, postoji knjizica... BOZANSKI CASOSLOV se zove, i on je napravljen bas za vjernike laike..

knjižica... hm, 1110 stranica časoslova (i to onog namijenjenog za puk Božji) baš i nije knjižica... Wink

mercatone, imaš ga u Verbumovim knjižarama, cijena je oko 120 kunića (toliko je koštao ovaj kojeg imam, kupih u varaždinskom Verbumu) ...
al, pretpostavljam da ga ima i u KS-u...

Cjeloviti časoslov ima 7 molitvenih časova, ali kao što reče Igor, laici uglavnom mole Jutarnju i Večernju...

Osim Jutarnje i Večernje, može se moliti i:

Povečerje je molitva kojom se završava svakodnevni molitveni dan, a moli se prije noćnog počinka. Usmjereno je na razmišljanje o proteklom danu i ulasku u noćni mir pod sigurnom zaštitom Svevišnjega.

Dnevna molitva časoslova može se moliti u bilo koje vrijeme dana, a prema liturgijskom običaju Crkve, moli se ujutro oko devet sati (Treći čas), o podneva (Šesti čas) ili oko tri sata poslijepodne (Deveti čas). Taj se običaj naslanja na novozavjetne izvještaje o molitvi apostola u treću, šestu i devetu uru dana...

Bdijenje se moli noću ili ranom zorom prije Jutarnje.

iskreno, nikako da ga počnem moliti, jer mi izgleda jaaaaako prekomplicirana shema po kojoj se moli... Embarassed Embarassed Embarassed

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
igor

PostanoPostano: čet 28 srp 2005, 19:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

dapace, uopce nije komplicirano... malo je mozda cudno moliti ga sam, ali poslije se naviknes..
meni je moj zupnik objasnio kako se moli i sad mi se toliko svidja da jos nijednom nisam propustio jutarnju ili vecernju.. svaki dan...

dodji kod mene u suboticu ovih dana, pa cu ti objasniti... Wink
fratar

PostanoPostano: čet 28 srp 2005, 20:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Klarić, nije Časoslov uopće kompliciran, uvijek slijediš jednostavan redosljed:
Započinješ s
+Bože u pomoć mi priteci
Gospodine pohiti da mi pomogneš
zatim:
1. himan
2. psalmodija(dva psalma i hvalospjev(osim u dnevnoj gdje imaš tri psalma))
3. kratko čitanje
4. kratki otpjev
5. +Evanđeoski hvalospjev(Blagoslovljen u jutarnjoj i Veliča u većernjoj)
6. molbenica u jutarnjoj, prošnje u većernjoj (u biti ista stvar samo naziv drugi)
7. Očenaš
8. molitva
9. završetak

nakon svakog izmoljenog psalma ili hvalospjeva moli se Slava Ocu osim ako je drugačije naznačeno u tekstu

To ti je u grubo to(za večernju i jutarnju ostalo je mal drugačije no princip je uglavnom isti), sve ostalo možeš sam skontati nakon nekog vremena, a i uvijek možeš pitati nekoga tko zna da ti pojasni.

jako sretan jako sretan jako sretan

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveća je među njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: čet 28 srp 2005, 20:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a psaltir kojeg tjedna se trenutno moli?
malo mi je bio problem to odredit... Embarassed
ovo ostalo kužim, pa sve je napisano po danima i za Jutarnju i za Večernju...

fratar

PostanoPostano: čet 28 srp 2005, 20:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pogledaš na Katoličkom kalendaru koja je nedjelja kroz godinu, i pogledaš na 31. stranici za koju nedjelju ide koji tjedan, sad je bila 17. nedjelja kroz godinu(nedjelja je prvi dan u tjednu, tako da uvijek gledaš prošlu nedjelju) i moli se prvi tjedan, a onda samo ideš redom! Wink

- to troje -

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: čet 28 srp 2005, 21:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ček... ako sam ja dobro shvatila, danas se onda trebala molit Večernja, za četvrtak, Psaltir 1. tjedna, tj. ono na 143. stranici?

a sutra bi onda išla Jutarnja na 149. str?

hvala ti...

fratar

PostanoPostano: čet 28 srp 2005, 21:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Upravo tako, samo još jedno upozorenje, subotom nema većernje nego se moli nedjelja I. većernja, a u nedjelju navećer II. većernja, a antifonu za Evanđeoski hvalospjev i molitvu nedjeljom imaš od 709. stranice(18. je na 715. str) za vrijeme kroz godinu(ove godine je liturgijska godina A).

jako sretan jako sretan jako sretan

- to troje -

andjelcic
klara

PostanoPostano: čet 28 srp 2005, 21:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

to znam, hvala ti puno...
mislim, stvarno nije baš tak komplicirano kako na prvi pogled izgleda...
barem za ovo vrijeme kroz godinu...
samo, malo me buni polovit ono sve za svetačka slavlja (vlastita i zajednička)... al, s tim ću se "borit" u hodu... Wink

fratar

PostanoPostano: čet 28 srp 2005, 21:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hehe, to zna biti malo komplicirano pogotovao za Marijanska slavalja ali ti je manje-više sve objašnjeno crvenim slovima Wink

Nadam se da će ovi naši postovi pomoći i mnogim drugima koji se "bore" s časoslovom! jako sretan jako sretan jako sretan

- to troje -

andjelcic
igor

PostanoPostano: čet 28 srp 2005, 22:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

primjerice DANAS, 29.07. imas SVETA MARTA... na 846. str..
davorseljan

PostanoPostano: pet 29 srp 2005, 7:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je časoslov dobro molit samo je u početku dosta kompliciran i mnogi nakon nekog vremena odustaju.
Inaće na planinarskim križnim putevima na početku pohoda moli se časoslov. Isto tako i na Modravama se moli samo u jutro.

U radu je spas.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
igor

PostanoPostano: pet 29 srp 2005, 8:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo, upravo sam izmolio jutarnju... i mogu vam reci da su psalmi bili prelijepi...
merkat

PostanoPostano: pet 29 srp 2005, 10:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To mi je slaba tocka, najteze mi je to pjevanje, litanije, psalmi....ja inace uvijek mucim kad se pjeva, nekak nisam taj tip, lakse mi je klecat sat vremena neg to Confused

igor

PostanoPostano: pet 29 srp 2005, 12:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

meni su LITANIJE stvarno dosadne... jednostavno, u to se ne mogu uzivit nikako.. ali psalmi su nesto drugo... nije svaki lijep, ali ponekad te zna iznenadit i odusevit... ne moras pjevati to, samo procitas i razmisljas malo...
merkat

PostanoPostano: sub 30 srp 2005, 11:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nabavit cu tu "knjizicu" Rolling Eyes od 1110 stranica ! Wink
Sam malo bu na cekanju jel imam jos neke knjige koje se bune da ih prasina pritisce vec neko vrijeme... Embarassed

jzekic

Spol: neodređen
PostanoPostano: ned 31 srp 2005, 22:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Litanije su kao i časoslov dio Crkve i u nju su duboko ugrađene, tako da se te dvije stvari nemogu uspoređivati, jer se ona dapače, nadopunjavaju, litanije - posebno one svih svetih, vječno nas podsječaju na nerazdruživo zajedništvo cjhelokupne Kristove Crkve, a to je i upravo ono što se nastoji postići časoslovom kao molitvom cijele Crkve. Zanimljivo je za spomonetu da je svaki kršćanski vladar, napose vladarska kuća imao svoj časoslov, uređen i prilagođen njihovim potrebama, pa tako mnogi nose ima svojih naručitelja. Još ću nešto napisat što me osobito smeta, današnja Crkva i sav vjerni puk sve manje u sebi nose živu uspomenu na one koji su nam prethodili kao svjetlonoše žive vjere i u trenutcima kada je to značilo smrt, spomen na one koji su svojim životom junački svjedočili ono što mi vjerujemo zapravo je pokazatelj života naše vlastite vjere, nemar kojim se odnosimo prema svetcima zapravo svjedoči našu neiskrenost i dovodi u pitanje naše dobre namjere, jer kao što čovjek koji ne ljubi brata nemo že ljubiti Boga, tako i onaj koji nema ljubavi prema onima koji su sudbonosno svjedočili za Krista zapravo nemože imati ni ljubavi za Njega samoga. Crkva je često kroz usta svojih monaha zazivala imena svetih, koji nas sada među četama anđela zagovaraju pred Gospodinom. iz dana u dan sve je manje onih koji se toga sjete, a koliko li je tek manje onih koji se pomole za duše u čistilišto. Čovjeka more vremenita dobra i vezan je za zemlju, no nikada nesmijemo zaboraviti da je kraj puta u nebu. Svatko voli da ga netko dočeka kada dođe kući, pitajmo se tko će nas dočekati. krist sigurno, no koliko li će biti ljepše ako budemo imali zagovornika kod njega, jer molitva pomožnika umiriva svaku srdžbu.

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskršća života, gozbi da vječnoj dovodim goste, da svijetu kažem što je ljepota.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
klara

PostanoPostano: ned 31 srp 2005, 22:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jzekic napisa:
a koliko li je tek manje onih koji se pomole za duše u čistilištu

... eto, skupina forumaša svaki dan u ponoć moli jednu deseticu krunice, a nakon svakog završenog otajstva izmolimo i jednu deseticu za duše u čistilištu... više o molitvama za duše u čistilištu smo pisali na temi o tome... jako sretan

klara

PostanoPostano: ned 31 srp 2005, 22:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nego, razmišljam o nečem drugom... koliko je na nama da prema sebi "riktamo" doba moljenja časoslova?
upravo to je jedan od glavnih razloga zbog kojeg ga još uvijek nisam počela moliti, jer znam da ne mogu to činiti kako bi trebalo... a moliti Jutarnju u devet, deset ujutro (nakon buđenja, sada kroz ljeto - a u to doba bi se već trebao moliti Treći čas) i Večernju u doba kada bi se već trebalo moliti Povečerje... ne znam, meni to izgleda nekako pomalo licemjerno (sorry, ne mogu trenutno pronaći prikladniju riječ) ... Molitva Časoslova ima svoje "zakonitosti" i točno je propisano kada se što moli... Koliko je na nama da uvodimo pravila odstupanja od pravila i prilagođavamo to svojoj komociji?
Možda nisam u pravu i možda će mi netko reći da se tu ne treba tako striktno držati regula... znam da je bitnije moliti srcem i uživati u Gospodinovoj blizini pa makar to i odudaralo od nekakvog "propisanog" vremena, da je bolje moliti i tako nego nikako ... ali, eto, to je samo jedno moje razmišljanje o nedoumicama ...

Coje

PostanoPostano: ned 31 srp 2005, 23:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Klara, to je barem jednostavno! Kad poželiš moliti časoslov moli onaj čas u koji si uzela časoslov u ruku s namjerom da ga moliš,... To je sva mudrost,... Ne treba ništa prilagođavati, nego jednostavno moliti onaj čas u koji uzimamo časoslov u ruke,... Laughing Laughing Laughing

http://www.kumi.hr
merkat

PostanoPostano: pon 01 kol 2005, 7:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da li ima kakva omanja knjizica s uputama za moljenje casoslova ili ima to u toj kuci-knjizi od 1110 stranica ali da je jasno, ne da moram citati pol kniige da skuzim ?

sike

PostanoPostano: pon 01 kol 2005, 7:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sve ti piše na početku časoslova,bez brige!
Samo kreni..i uživaj u ljepoti blizine Božje i spoznaje da cijela Crkva moli isto..
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.