HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pon 15 srp 2019, 22:40. Pogledaj neodgovorene postove
BOŽANSKI ÈASOSLOV!!!
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Autor Poruka
igor

Spol: muko
PostanoPostano: sri 27 srp 2005, 18:27
PostNaslov : BOŽANSKI ÈASOSLOV!!!
Citiraj i odgovori

evo, ja sam poceo prije nekih 10ak dana moliti bozanski casoslov, i stvarno je prelijepo... kad dan mozes zapoceti jednom takvom molitvom, punom prelijepih psalama... a naravno i zavrsiti dan s Bogom...

tko jos moli casoslov??
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
sike

PostanoPostano: et 28 srp 2005, 12:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja ga molim veæ dugo..svaki dan nastojim moliti jutarnju i veèernju..
Nekima su psalmi malo daleki,strani,èudni..ali kad se uðe više u njih..
Zaista je prekrasno na taj naèin s Bogom zapoèeti i završiti dan.
Tko još ne zna,èasoslov je molitva cijele Crkve pa je po važnosti odmah iza Euharistije!
Uf,kad bi samo toga bili svjesni dok molimo èasoslov!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
merkat

PostanoPostano: et 28 srp 2005, 12:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kada se moli, jel neko odredjeno vrijeme kao nasa ponocna molitva ?
Kako se moli, odakle, koje molitve ?....

Što æe mi život bez vjere ?
Što æe mi vjera bez života ?
igor

PostanoPostano: et 28 srp 2005, 17:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

pa, postoji knjizica... BOZANSKI CASOSLOV se zove, i on je napravljen bas za vjernike laike.. kako sam cuo proslog stoljeca negdje 30ih godina u Njemackoj je bio veliki BOOM medju vjernicima jer su svi molili casoslov..

to su zapravo ZBORNE molitve, dakle nisu pisane da se mole sam sa sobom.. ali naravno da moze i tako..

ako ste citali IL NOME DELLA ROSA, IME RUZE Umberta Eca, tamo su opisani CASOVI molitve... dakle, kod redovnika jutarnja, dnevna, vecernja, povecerje i svi CASOVI odgovaraju odredjenom SATU u danu...

ja se trudim da kad se probudim izmolim JUTARNJU, a prije spavanja VECERNJU... mada bi se vecernja trebala moliti vec oko 7 ili 8 sati... dakle, vec kad Sunce pocne zalaziti..

pitajte svog zupnika kako doci do BOZANSKOG CASOSLOVA... mislim da nije preskup, a opet vrlo koristan je... i PRELIJEP... bas psalmi su nesto prelijepo.. ponekad su toliko lijepi da su jednostavno plodno tlo za neku meditaciju ili samo razmisljanje.. ponekad se zaustavim i samo razmisljam o nekom stihu...

svecenici imaju drukciji casoslov, u vise knjiga... ali nama laicima je sasvim dovoljan ovaj...
klara

Spol: ensko
PostanoPostano: et 28 srp 2005, 18:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

igor napisa:
pa, postoji knjizica... BOZANSKI CASOSLOV se zove, i on je napravljen bas za vjernike laike..

knjižica... hm, 1110 stranica èasoslova (i to onog namijenjenog za puk Božji) baš i nije knjižica... Wink

mercatone, imaš ga u Verbumovim knjižarama, cijena je oko 120 kuniæa (toliko je koštao ovaj kojeg imam, kupih u varaždinskom Verbumu) ...
al, pretpostavljam da ga ima i u KS-u...

Cjeloviti èasoslov ima 7 molitvenih èasova, ali kao što reèe Igor, laici uglavnom mole Jutarnju i Veèernju...

Osim Jutarnje i Veèernje, može se moliti i:

Poveèerje je molitva kojom se završava svakodnevni molitveni dan, a moli se prije noænog poèinka. Usmjereno je na razmišljanje o proteklom danu i ulasku u noæni mir pod sigurnom zaštitom Svevišnjega.

Dnevna molitva èasoslova može se moliti u bilo koje vrijeme dana, a prema liturgijskom obièaju Crkve, moli se ujutro oko devet sati (Treæi èas), o podneva (Šesti èas) ili oko tri sata poslijepodne (Deveti èas). Taj se obièaj naslanja na novozavjetne izvještaje o molitvi apostola u treæu, šestu i devetu uru dana...

Bdijenje se moli noæu ili ranom zorom prije Jutarnje.

iskreno, nikako da ga poènem moliti, jer mi izgleda jaaaaako prekomplicirana shema po kojoj se moli... Embarassed Embarassed Embarassed

uèiniti dobro, a zatim otiæi bez buke ...
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
igor

PostanoPostano: et 28 srp 2005, 19:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

dapace, uopce nije komplicirano... malo je mozda cudno moliti ga sam, ali poslije se naviknes..
meni je moj zupnik objasnio kako se moli i sad mi se toliko svidja da jos nijednom nisam propustio jutarnju ili vecernju.. svaki dan...

dodji kod mene u suboticu ovih dana, pa cu ti objasniti... Wink
fratar

PostanoPostano: et 28 srp 2005, 20:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Klariæ, nije Èasoslov uopæe kompliciran, uvijek slijediš jednostavan redosljed:
Zapoèinješ s
+Bože u pomoæ mi priteci
Gospodine pohiti da mi pomogneš
zatim:
1. himan
2. psalmodija(dva psalma i hvalospjev(osim u dnevnoj gdje imaš tri psalma))
3. kratko èitanje
4. kratki otpjev
5. +Evanðeoski hvalospjev(Blagoslovljen u jutarnjoj i Velièa u veæernjoj)
6. molbenica u jutarnjoj, prošnje u veæernjoj (u biti ista stvar samo naziv drugi)
7. Oèenaš
8. molitva
9. završetak

nakon svakog izmoljenog psalma ili hvalospjeva moli se Slava Ocu osim ako je drugaèije naznaèeno u tekstu

To ti je u grubo to(za veèernju i jutarnju ostalo je mal drugaèije no princip je uglavnom isti), sve ostalo možeš sam skontati nakon nekog vremena, a i uvijek možeš pitati nekoga tko zna da ti pojasni.

jako sretan jako sretan jako sretan

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveæa je meðu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: et 28 srp 2005, 20:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a psaltir kojeg tjedna se trenutno moli?
malo mi je bio problem to odredit... Embarassed
ovo ostalo kužim, pa sve je napisano po danima i za Jutarnju i za Veèernju...

fratar

PostanoPostano: et 28 srp 2005, 20:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pogledaš na Katolièkom kalendaru koja je nedjelja kroz godinu, i pogledaš na 31. stranici za koju nedjelju ide koji tjedan, sad je bila 17. nedjelja kroz godinu(nedjelja je prvi dan u tjednu, tako da uvijek gledaš prošlu nedjelju) i moli se prvi tjedan, a onda samo ideš redom! Wink

- to troje -

andjelcic
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: et 28 srp 2005, 21:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

èek... ako sam ja dobro shvatila, danas se onda trebala molit Veèernja, za èetvrtak, Psaltir 1. tjedna, tj. ono na 143. stranici?

a sutra bi onda išla Jutarnja na 149. str?

hvala ti...

fratar

PostanoPostano: et 28 srp 2005, 21:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Upravo tako, samo još jedno upozorenje, subotom nema veæernje nego se moli nedjelja I. veæernja, a u nedjelju naveæer II. veæernja, a antifonu za Evanðeoski hvalospjev i molitvu nedjeljom imaš od 709. stranice(18. je na 715. str) za vrijeme kroz godinu(ove godine je liturgijska godina A).

jako sretan jako sretan jako sretan

- to troje -

andjelcic
klara

PostanoPostano: et 28 srp 2005, 21:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

to znam, hvala ti puno...
mislim, stvarno nije baš tak komplicirano kako na prvi pogled izgleda...
barem za ovo vrijeme kroz godinu...
samo, malo me buni polovit ono sve za svetaèka slavlja (vlastita i zajednièka)... al, s tim æu se "borit" u hodu... Wink

fratar

PostanoPostano: et 28 srp 2005, 21:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hehe, to zna biti malo komplicirano pogotovao za Marijanska slavalja ali ti je manje-više sve objašnjeno crvenim slovima Wink

Nadam se da æe ovi naši postovi pomoæi i mnogim drugima koji se "bore" s èasoslovom! jako sretan jako sretan jako sretan

- to troje -

andjelcic
igor

PostanoPostano: et 28 srp 2005, 22:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

primjerice DANAS, 29.07. imas SVETA MARTA... na 846. str..
davorseljan

PostanoPostano: pet 29 srp 2005, 7:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je èasoslov dobro molit samo je u poèetku dosta kompliciran i mnogi nakon nekog vremena odustaju.
Inaæe na planinarskim križnim putevima na poèetku pohoda moli se èasoslov. Isto tako i na Modravama se moli samo u jutro.

U radu je spas.
igor

PostanoPostano: pet 29 srp 2005, 8:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo, upravo sam izmolio jutarnju... i mogu vam reci da su psalmi bili prelijepi...
merkat

PostanoPostano: pet 29 srp 2005, 10:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To mi je slaba tocka, najteze mi je to pjevanje, litanije, psalmi....ja inace uvijek mucim kad se pjeva, nekak nisam taj tip, lakse mi je klecat sat vremena neg to Confused

igor

PostanoPostano: pet 29 srp 2005, 12:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

meni su LITANIJE stvarno dosadne... jednostavno, u to se ne mogu uzivit nikako.. ali psalmi su nesto drugo... nije svaki lijep, ali ponekad te zna iznenadit i odusevit... ne moras pjevati to, samo procitas i razmisljas malo...
merkat

PostanoPostano: sub 30 srp 2005, 11:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nabavit cu tu "knjizicu" Rolling Eyes od 1110 stranica ! Wink
Sam malo bu na cekanju jel imam jos neke knjige koje se bune da ih prasina pritisce vec neko vrijeme... Embarassed

jzekic

Spol: neodreen
PostanoPostano: ned 31 srp 2005, 22:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Litanije su kao i èasoslov dio Crkve i u nju su duboko ugraðene, tako da se te dvije stvari nemogu usporeðivati, jer se ona dapaèe, nadopunjavaju, litanije - posebno one svih svetih, vjeèno nas podsjeèaju na nerazdruživo zajedništvo cjhelokupne Kristove Crkve, a to je i upravo ono što se nastoji postiæi èasoslovom kao molitvom cijele Crkve. Zanimljivo je za spomonetu da je svaki kršæanski vladar, napose vladarska kuæa imao svoj èasoslov, ureðen i prilagoðen njihovim potrebama, pa tako mnogi nose ima svojih naruèitelja. Još æu nešto napisat što me osobito smeta, današnja Crkva i sav vjerni puk sve manje u sebi nose živu uspomenu na one koji su nam prethodili kao svjetlonoše žive vjere i u trenutcima kada je to znaèilo smrt, spomen na one koji su svojim životom junaèki svjedoèili ono što mi vjerujemo zapravo je pokazatelj života naše vlastite vjere, nemar kojim se odnosimo prema svetcima zapravo svjedoèi našu neiskrenost i dovodi u pitanje naše dobre namjere, jer kao što èovjek koji ne ljubi brata nemo že ljubiti Boga, tako i onaj koji nema ljubavi prema onima koji su sudbonosno svjedoèili za Krista zapravo nemože imati ni ljubavi za Njega samoga. Crkva je èesto kroz usta svojih monaha zazivala imena svetih, koji nas sada meðu èetama anðela zagovaraju pred Gospodinom. iz dana u dan sve je manje onih koji se toga sjete, a koliko li je tek manje onih koji se pomole za duše u èistilišto. Èovjeka more vremenita dobra i vezan je za zemlju, no nikada nesmijemo zaboraviti da je kraj puta u nebu. Svatko voli da ga netko doèeka kada doðe kuæi, pitajmo se tko æe nas doèekati. krist sigurno, no koliko li æe biti ljepše ako budemo imali zagovornika kod njega, jer molitva pomožnika umiriva svaku srdžbu.

Ja sam glasnik Velikoga Kralja poslan na raskršæa života, gozbi da vjeènoj dovodim goste, da svijetu kažem što je ljepota.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
klara

PostanoPostano: ned 31 srp 2005, 22:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jzekic napisa:
a koliko li je tek manje onih koji se pomole za duše u èistilištu

... eto, skupina forumaša svaki dan u ponoæ moli jednu deseticu krunice, a nakon svakog završenog otajstva izmolimo i jednu deseticu za duše u èistilištu... više o molitvama za duše u èistilištu smo pisali na temi o tome... jako sretan

klara

PostanoPostano: ned 31 srp 2005, 22:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

nego, razmišljam o neèem drugom... koliko je na nama da prema sebi "riktamo" doba moljenja èasoslova?
upravo to je jedan od glavnih razloga zbog kojeg ga još uvijek nisam poèela moliti, jer znam da ne mogu to èiniti kako bi trebalo... a moliti Jutarnju u devet, deset ujutro (nakon buðenja, sada kroz ljeto - a u to doba bi se veæ trebao moliti Treæi èas) i Veèernju u doba kada bi se veæ trebalo moliti Poveèerje... ne znam, meni to izgleda nekako pomalo licemjerno (sorry, ne mogu trenutno pronaæi prikladniju rijeè) ... Molitva Èasoslova ima svoje "zakonitosti" i toèno je propisano kada se što moli... Koliko je na nama da uvodimo pravila odstupanja od pravila i prilagoðavamo to svojoj komociji?
Možda nisam u pravu i možda æe mi netko reæi da se tu ne treba tako striktno držati regula... znam da je bitnije moliti srcem i uživati u Gospodinovoj blizini pa makar to i odudaralo od nekakvog "propisanog" vremena, da je bolje moliti i tako nego nikako ... ali, eto, to je samo jedno moje razmišljanje o nedoumicama ...

Coje

PostanoPostano: ned 31 srp 2005, 23:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Klara, to je barem jednostavno! Kad poželiš moliti èasoslov moli onaj èas u koji si uzela èasoslov u ruku s namjerom da ga moliš,... To je sva mudrost,... Ne treba ništa prilagoðavati, nego jednostavno moliti onaj èas u koji uzimamo èasoslov u ruke,... Laughing Laughing Laughing

http://www.kumi.hr
merkat

PostanoPostano: pon 01 kol 2005, 7:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da li ima kakva omanja knjizica s uputama za moljenje casoslova ili ima to u toj kuci-knjizi od 1110 stranica ali da je jasno, ne da moram citati pol kniige da skuzim ?

sike

PostanoPostano: pon 01 kol 2005, 7:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sve ti piše na poèetku èasoslova,bez brige!
Samo kreni..i uživaj u ljepoti blizine Božje i spoznaje da cijela Crkva moli isto..
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.