HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: pet 22 ruj 2017, 20:31. Pogledaj neodgovorene postove
BOŽANSKI ČASOSLOV!!!
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
igor

Spol: muško
PostanoPostano: pon 01 kol 2005, 17:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ono sto je jednom jako lijepo rekao jedan svecenik... nije bitno u koje se vrijeme moli jutarnja ili vecernja, jer BOG je svakako VAN VREMENA!!!

dakle, molite jutarnju kad ustanete a vecernju navecer, ili kao ja prije spavanja... bitno je moliti i biti s Bogom...
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
merkat

PostanoPostano: pon 01 kol 2005, 18:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Koliko traje takva molitva ?
Je li uvijek isto ili ?
Je li vrijeme vazno kad se moli ?

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
fratar

PostanoPostano: pon 01 kol 2005, 19:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Merkat, treba ti oko 10-ak min. da se izmoli časoslov, ako samo onak pročitaš, a ako odlučiš malo i razmislsliti o tim molitvama može trajti koliko si dozvoliš da traje.

Klarić, kadkad je nama laicima dosta teško se uskladiti s pravilima moljenja časoslova, zbog raznih obaveza koje imamo, za razliku od redovnika koji imaju cijeli dan raspoređen tako da mogu izmoliti sve časove u propisano vrijeme. Wink

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveća je među njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: pon 01 kol 2005, 19:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hvala Fratre !

Koje je to vrijeme ?

klara

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 01 kol 2005, 19:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:

Cjeloviti časoslov ima 7 molitvenih časova, ali kao što reče Igor, laici uglavnom mole Jutarnju i Večernju...

Osim Jutarnje i Večernje (između 19 i 20 h), može se moliti i:

Povečerje je molitva kojom se završava svakodnevni molitveni dan, a moli se prije noćnog počinka. Usmjereno je na razmišljanje o proteklom danu i ulasku u noćni mir pod sigurnom zaštitom Svevišnjega.

Dnevna molitva časoslova može se moliti u bilo koje vrijeme dana, a prema liturgijskom običaju Crkve, moli se ujutro oko devet sati (Treći čas), o podneva (Šesti čas) ili oko tri sata poslijepodne (Deveti čas). Taj se običaj naslanja na novozavjetne izvještaje o molitvi apostola u treću, šestu i devetu uru dana...

Bdijenje se moli noću ili ranom zorom prije Jutarnje.

Jutarnju, kao što Sike veli, možeš moliti i nakon buđenja (premda ju redovnici mole u 6 ujutro) , a Večernju prije spavanja...

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
igor

PostanoPostano: pon 01 kol 2005, 20:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

i ja mislim, klara, da je tako najbolje...

a moljenje kod mene traje oko 15 minuta... citam, ali naravno trudim se sto vise razmisljati o tome sto citam... a ponekad i zastanem pa razmisljam o jednom stihu neko vrijeme... to je ono kad me strecne nesto jako lijepo... neki psalam..
merkat

PostanoPostano: pon 01 kol 2005, 21:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma meni je to uvijek bilo ok al pomalo i onak malo, bojim se reci smijesno, ma ne bas tak , nema tu toga, al neznam reci, ljudi koji bi odusevljeno pjevali, psalme naricali, oni glasni na misi ( evo bas neki dan jedan iza meni glasan bio tel bio glasan u zanosnom izricaju da mi je pomalo isao na zivce al kad smo si pruzili mir mam mi je bio simpa) su mi uvijek bili malo cudni...a valjda kaj sam uvijek bio neki glumac posprdljivi...i valjda kaj sam uvijek u crkvi ko kip, stoneface, moji me uvijek sprdaju da izgledam ko manijak i sl., ma valjda bum se i ja ufuro u to...evo poceo sam slusat katolicki radio, neke pjesme mi jos nikak da legnu al trudim se.... Cool

Nemo

Spol: neodređen
PostanoPostano: čet 04 kol 2005, 12:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

A da netko tko ima iskustva i admin ovlasti napravi jednu web stranicu,
stavi je na web mladih HBK i na taj način objasni SVIMA kako se moli iz časoslova?

Vjerujem kako to nije teško, a mislim da je potrebno takvo nešto
promicat i potrudit se što razumljivijim jezikom to sve objasnit.

Vjerujem da bi takav sadržaj bio na slavu i ponos Boga, zar ne?

Pozdrav,

Nemo Laughing Laughing Laughing

Ja sam uskrsnuće i život:
tko u mene vjeruje, ako i umre, živjet će.
I tko god živi i vjeruje u mene,
neće umrijeti nikada
fratar

PostanoPostano: čet 04 kol 2005, 12:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Odlična ideja Nemo, to bi bilo jako dobro!

- to troje -

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: čet 04 kol 2005, 20:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nabavio sam Casoslov, doduse mali, putni, a nadam se da cu iduci tjedan nabavit onaj srednji veci. jako sretan

klara

PostanoPostano: pon 08 kol 2005, 16:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

svakodnevno moljenje Časoslova imate na stranicama Dopisne teologije...
sorry što ne mogu sad stavit link, nisam doma... Wink

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
merkat

PostanoPostano: pon 08 kol 2005, 17:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nasao sam casoslov i na stranici Ivana Merza

http://www.ivanmerz.hr/casoslov.php

sike

PostanoPostano: pon 08 kol 2005, 20:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Imate ga i na www.ofm.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Mash

PostanoPostano: pet 12 kol 2005, 21:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja si skidam po danu baš sa ofm-a, pa isprintam, dok si ga konačno
ne kupim...
ta mi je molitva baš posebna !
jako sretan BVB

"Iskustvo nas uči
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

Nemo

PostanoPostano: sub 13 kol 2005, 10:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mash napisa:
pa isprintam, dok si ga konačno ne kupim...

Imaš u Verbumu za 120 Kn, a ako si član Verbuma onda i 10% popusta
na ne-Verbumova izdanja(i ako nisu izdanja KSa).

Ja kupio i baš mi je super...a s stranica zrna uspoređujem da li sam
pogodio točnu molitvu... Laughing Laughing Laughing Laughing

Pozdrav

Ja sam uskrsnuće i život:
tko u mene vjeruje, ako i umre, živjet će.
I tko god živi i vjeruje u mene,
neće umrijeti nikada
mama

PostanoPostano: pon 15 kol 2005, 17:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ej, zna li netko; kad bude "Slavlje pastira i naučitelja" za neke svece-kako da znam da li je pastir ili naučitelj?! Ne kužim baš tko je tko??
Inače, već neko vrijeme molim Časoslov, ALI vječiti problem (kao i općenito s molitvom) je to što nekad zbilja bude super i molim redovito i tako...a nekad sam tako neredovita ili izmolim nabrzaka a ne znam ni što sam molila, reda radi...ima li netko "recept" kako da se koncentriram i posvetim u molitvi... Laughing place
fratar

PostanoPostano: pon 15 kol 2005, 19:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Crkveni naučitelj je najviši stupanj svetosti(mislim da ih zasad ima samo oko 30), ide prvo blaženik, svetac, pa crkveni naučitelj. Najčešće kod svakog svetca imaš napisano ako se radi o pastiru ili naučitelju, a ponekad ako piše oba dva, to znaći da je i jedno i drugo ispravno tj. možeš birati. Pastir znači da se radi ili o nekom svećeniku biskupu ili čak papi, pastiri koji vode narod, još ima i svetih muževa ili žena znači radi se o svetcima koji su u imali obitelj.
To je ovak laički objašnjeno nadam se da ti je malo jasnije Wink

Ja kad se nemogu koncetrirati na molitvu, volim par minuta sjesti, opustiti se, zaklopiti oči i pokušati se smiriti i koncetrirati na molitvu, u 90% slučajeva mi uspije! jako sretan

- to troje -

andjelcic
Coje

PostanoPostano: pon 15 kol 2005, 22:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fratar napisa:
Crkveni naučitelj je najviši stupanj svetosti(mislim da ih zasad ima samo oko 30), ide prvo blaženik, svetac, pa crkveni naučitelj.

Nikad čuo za ovu podjelu? Fratar, gdje to poučavaju ovakve podjele??? Meni je poznato da u procesu proglašenja nekoga svetim imaš sljedeće stadije: sluga Božji, blaženik, svetac. Nije mi poznato da je netko poredao svece po njihovoj veličini neovisno o tome kojem staležu pripadali,...

Mnogo stoljeća su u Crkvi mučenici bili iznad svih ostalih običnih svetaca,... Danas - barem koliko je meni poznato nakon teološkog studija - nema podjela,... Svi sveci jesu u raju - a kako su raspoređeni tamo - nemamo pojma (osim za Mariju) Cool Cool Cool

http://www.kumi.hr
fratar

PostanoPostano: pon 15 kol 2005, 22:55
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje napisa:
Fratar, gdje to poučavaju ovakve podjele??? Meni je poznato da u procesu proglašenja nekoga svetim imaš sljedeće stadije: sluga Božji, blaženik, svetac. Nije mi poznato da je netko poredao svece po njihovoj veličini neovisno o tome kojem staležu pripadali,...

Na to sam ja i mislio, samo poslije svetac još imaš crkveni naučitelj, kojih trenutno ima ako se nevaram 33 među njima je npr. sv. Toma Akvinski, sv Franjo Saleški,...
Ostalo je ja mislim podjela koja je u časoslovu napravljena da se ne ponavljaju psalmi za vlastita slavlja svetaca, zapravo o tome neznam puno, znam da ima posbno za pastire, za redovnike ili redovnice, svete muževe ili žene,...
Wink

ovo što ja znam, naučio sam iz propovijedi patera Gracijana Biršića kod nas u Oslijeku prema tome neznam puno jako sretan

Zadnja promjena: fratar; pon 15 kol 2005, 23:30; ukupno mijenjano 2 put/a.

- to troje -

andjelcic
Coje

PostanoPostano: pon 15 kol 2005, 23:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

crkveni naučitelj nije nešto više od sveca,... crkveni naučitelji su samo jedna grupacija među svetima, kao što su to djevice, mučenici, redovnici, odgojitelji,... Ima mnogo podvrsta svetaca - ali svi su oni sveci (dakle isa grupoacija) i ne znamo kako su rangirani u nebu,...
Fratar, samo za informaciju, o časoslovu se uči u predmetu "Liturgika"... Nije mi nepoznanica,... Laughing Laughing Laughing

fratar

PostanoPostano: pon 15 kol 2005, 23:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma znam ja to, samo ovo je bilo najbolje kako sam mogao odgovoriti na mamino( Laughing ) jer u časoslovu su malo zakomplicirali neke stvari koje su se možda mogle jednostavnije napraviti ili bar objasniti

P.S. Ja sam još uvijek laik što se tih stvari tiće, ali mislim da idem u dobrom smjeru Wink

- to troje -

andjelcic
dodododoprecjednik

PostanoPostano: uto 16 kol 2005, 8:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mama napisa:
Ej, zna li netko; kad bude "Slavlje pastira i naučitelja" za neke svece-kako da znam da li je pastir ili naučitelj?! Ne kužim baš tko je tko??
Inače, već neko vrijeme molim Časoslov, ALI vječiti problem (kao i općenito s molitvom) je to što nekad zbilja bude super i molim redovito i tako...a nekad sam tako neredovita ili izmolim nabrzaka a ne znam ni što sam molila, reda radi...ima li netko "recept" kako da se koncentriram i posvetim u molitvi... Laughing place

slazem se s fratrom... obicno ti uvijek bude napisano da li je pastir ili naucitelj...
a sad ovo kaj se tice koncentriranosti u molitvi... ja vjerujem da svi imamo tih problema i da smo pozvani "boriti se" protiv toga, a to cemo uspjet jedino molitvom. dobar recept je ovo kaj je fratar napisao;malo sjest i opustit se, smirit... jedino kaj je to u mom slucaju malo teze jer ja obicno casoslov molim prije spavanja i to tako da se sjednem na krevet(da ne zaspim), a kompjuter je u mojoj sobi i onda obicno naveccer bude sestra na kompu, slusa glazbu i to poprilicno glasno, prek icq-a se dopisuje s ljudima pa naglas komentira i tak da mi je malo teze "smirit se"...onako u sutnji

i jos jedno moje razmisljanje bas sto se tice te koncentracije... ja mislim da je Bogu svejedno da li ti mollila tako da se sva udubis u tu molitvu, onako meditiras i sve ili ti to izmolila onako sablonski. mislim da je Njemu vazno da ga se ti sjetis u molitvi i da si posvijestis da se molis Njemu i da Njega molis i zahvaljujes mu...
a sad ovisno o tome koliko si skoncentrirana u molitvi, koilko se uspijes udubit u nju, mislim da je to vise na nasu izgradnju...
i ja isto jako cesto taj casoslov izmolim onako sablonski da mi dode kasnije kad ga izmolim da ga idem iznova molit jer uopce pojma nemam kaj sam molio... al to su problemi s kojima se mi svakodnevno susrecemo... bar mislim da je tako i sa vama...
tamo gdje je molbenica i prosnje u casoslovu, ja obicno nakon sto procitam i izmolim one napisane molitve, ja jos ostanem koju minutu u "svojoj" molitvi tj. jos malo svoje neke nakane izmolim... probaj i ti tako(ukoliko vec ne molis tako) i probaj onda bas molit za smirenost i koncentraciju u molitvi...
da znas samo za koje "gluposti" ja molim... npr. kad molim casoslov u zadnje vrijeme, ja obicno molim za to da prestanem nokte grist zato jer vjerujem da Njemu nista nije nemoguce...
eto, nadam se da sam bar malo pomogao...
Wink

oprostite na malo poduzem postu, al bio sam nadahnut

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: uto 16 kol 2005, 9:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam shvatio iz svecenickih propovijedi da su crkveni naucitelji nesto jos malo vise. Bila je neka svetica ( nesjecam se ) pa su ju usporedjivali sa Terezom Avilskom i jos nekim sveticama govoreci kako je u nasoj katolickoj crkvi jako vazna uloga zene te se te svetice - crkveni naucitelji primjer, a podvuceno je da samo rijetki su dobili tu najvecu cast crkve biti crkvenim nauciteljima.

Je li netko ima iskustva sa malim casoslovom ( najmanji od triju, redovnickog, laickog i tog-mikro ) ?
Inace nabavio sam oba ali mali mi je zgodan za put da ne nosim taj veci.

Coje

PostanoPostano: uto 16 kol 2005, 11:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Crkveni naučitelji su rijetka titula među svecima - ali to ne znači da su oni sami po sebi vrijedniji od mučenika, odgojitelja... Štoviše, jedno razdoblje Crkvene povijesti smatralo se samo mučenike pravim svecima,... Mučenika ima mnogo više jer su prva stoljeća Crkve ispisana njihovom krvlju,...
Npr. Sv. Ivan Krstitelj nije crkveni naučitelj - ali slavimo ga više nego i jednog crkvenog naučitelja (ima dva blagdana u crkvenoj godini kojima ga slavimo)...

Što se tiče savjeta za koncentriranu molitvu sve je prilično jednostavno: treba si odvojiti "kvalitetno vrijeme " (makar i 5 minuta takvog vremena) i to činiti svakodnevno,... Ustrajnom molitvom molitva raste, produbljuje se i postaje sve kvalitetnija,...
Ono što je tu važno spomenuti jest stav kojim se ulazi u molitvu,... Ako ulazite sa stavom da želite susret s Bogom i da želite neko vrijeme darovati Njemu - ne možete pogriješiti iako će vas mučiti koncentracija,... Problem je ako je molitva bez srca,... Ali, vjerujem da vas to ne muči,... (Ovdje pod srcem nisam mislio na emocije, nego na dušu)
Cool Cool

merkat

PostanoPostano: uto 16 kol 2005, 13:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kako se onda stjece to naucitelj ?
Propovijedaci, vrsitelji apostolata, evangelisti, pisci i skolovani ljudi ?
Sta je s misticima ?
Mislio sam da svaki svetac da bi bio proglasen svetim mora na neki nacin bit mucenik makar znam da nisu svi. Sad jel se pod mucenik podrazumijeva da je proganjan, odbacen od drugacijeg drustva, mucen kao npr. Stepinac ili umro na glasu svetosti muceci se s bolescu kao npr. Merz ili patio s patnicima kao Majka Tereza ( buduci sveci ) ?

Sto se koncentracije na molitvu tice, ja to radim tako da kad primjetim da se molim a razmisljam usput hoce li crocop dobiti fedora na nogama ili podu jednostavno ponovim pa dokle treba, naravno to zna potrajati pa se svaki put prisiljavam sto koncentriranije moliti. Vec sam pisao kako sam s krunicom znao zaspat pa sam poceo palit svjetlo da ne zaspe pa kad nije ni to palilo poceo sam klecat al i na to sam se navikao pa vise neznam kako da se 100 % koncentriram al trudim se i nadam se da je ta dobra volja dovoljna.

Jel kod casoslova vrijedi nadoknadjivanja ako se npr. sto je cest slucaj, ujutro ne stigne. Jeli to vrijeme bas strogo propisano. Sta mislite jel bolje tada malo ubrzat citanje ili jednostavno kad se nadje vremena u miru procitati i moliti ?
Ja ionako ujutro neznam gdje se nalazim neko vrijeme pa ce mi valjda Bog oprostiti.

Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.