HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 19 stu 2017, 21:25. Pogledaj neodgovorene postove
BOŽANSKI ČASOSLOV!!!
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Autor Poruka
dodododoprecjednik

Spol: muško
PostanoPostano: uto 16 kol 2005, 13:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a kaj bi ti bio svetac, pa te zanima koja bi ti grupa najvise odgovarala?! salim se, bez uvrede...

al ja mislim da ti je najbolje to pitat nekog svecenika... kolko sam skuzio, svi ili barem vecina nas(vas) koji to pokusavamo objasnit koristi rijec mislim...
moj savjet: pitaj nekog svecenika

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
mama

Spol: neodređen
PostanoPostano: uto 16 kol 2005, 17:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Joj, pa fala vam svima za odgovore, zbilja ste brzi! Iako nisam i dalje sigurna da ću znat za nekog sveca skužit 100% jel pastir il naučitelj...jer je problem baš to što nekad ne piše pokraj sveca što je. Al u tim slučajevima kad nešto ne znam mislim da nema veze ako fulam pa izmolim krivu psalmodiju il himan - pa ne postoji ustvari krivi ako je molitva od srca! belji se
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Coje

PostanoPostano: uto 16 kol 2005, 22:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Merkat, što se tiče što moliti kad zakasniš moli onu uru koja je po rasporedu kad moliš časoslov. Npr:
00:00 - 00:00 Služba čitanja - možeš je moliti u svako vrijeme iako se preporuča u ranojutarnjim bdijenjima,...
05:00 - 09:00 jutarnja molitva (oni koji mole samo jutarnju i večernju molitvu - jutarnju molitvu mole nakon što se probude i dođu sebi, a večernju molitvu mole prije spavanja);
09:00 - 12:00 srednji čas - treća ura;
12:00 - 15:00 srednji čas - šesta ura;
15:00 - 18:00 srednji čas - deveta ura (samo kontemplativni redovnici su dužni obdržavati cjeloviti časoslov a to uključuje i sve ure srednjega časa - ostali izabiru jednu);
18:00 - 22:00 večernja molitva;
22:00 - do spavanja - povečerje.

Dakle, Merkat, kad u neko doba uzmeš časoslov u ruke pogledaj koliko je sati i moli ono što odgovara dobi dana,... Tako bi ti bilo najefikasnije,... Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: sri 17 kol 2005, 6:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hvala Coje, dakle ovako bi to bilo kod mene, vecernja je jutarnja s obzirom kad idem lec a ona jutarnja za koju kazes da se moli kad dodjes k sebi je onda ustvari popodnevna... Cool

Domac, da bas si kontam da radim preko studentservisa kao svetac, makar zanima me jos i igranje u Barceloni al malo je para...

Sve u svemu nije lose da se pojasni to grupiranje svetaca bas kao i andjela.

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
Mash

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 17 kol 2005, 21:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Jel kod casoslova vrijedi nadoknadjivanja ako se npr. sto je cest slucaj, ujutro ne stigne. Jeli to vrijeme bas strogo propisano. Sta mislite jel bolje tada malo ubrzat citanje ili jednostavno kad se nadje vremena u miru procitati i moliti ?
Ja ionako ujutro neznam gdje se nalazim neko vrijeme pa ce mi valjda Bog oprostiti.

Laughing Laughing Laughing Nije da se tebi smijem, nego i sebi u ovome što si sad napisao... na kraju ti se sve svede na večernju Laughing Laughing
ok, šalu na stranu Shocked

možeš moliti jutarnju navečer, ne moraš u propisano vrijeme, bitno je da se moli!
tako "nadoknađuje" i jedan svećenik (možda i ne jedini) kojeg poznajem!
so, wellcome to the club Wink

Mama dobro nam došla na forum hm hm hop hop hop hop
mi neki Cool koji imamo problema sa redovitošću molitve molimo već duže vrijeme svaki dan tj.noć Laughing u ponoć- odi na temu Istovremena molitva tu na duhovnom akumulatoru,
pa ako želiš pridruži nam se! jako sretan
naravno- razlog te molitve nije što ne molimo redovito, ali istini za volju
meni osobno je to na neki način poticaj i "tjera" me da budem redovita jako sretan
u svakom slučaju- između ponoći i 1 ćeš sigurno
naći nekoga online- u Duhu Svetom Wink

BVB sunce moje malo

"Iskustvo nas uči
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

Coje

PostanoPostano: sri 17 kol 2005, 23:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne razumijem zašto vas muči nadoknađivanje. Molitva časoslova je tako koncipirana da imate što moliti kad god otvorite časoslov,... Umjesto da navečer izmoliš zajedno jutarnju, srednji čas i večernju izmoli samo večernju - ali učini to kvalitetno i daj svega sebe u to.... Tako će molitva biti kvalitetnija i činit će tebe samoga sretnim,... Ne treba robovati okvirima, ali je dobro ustrajno moliti...

Znam da se čini lošim kad propustimo izmoliti ono što smo trebali, ali izgubljeno vrijeme je prošlo, a imamo samo one trenutke u kojima živimo. Te trenutke s odgovarajućim časom molitve darujmo Bogu,... Bog zna koliko je sati Laughing Laughing Laughing ...

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
klara

PostanoPostano: pet 19 kol 2005, 10:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mercatone, evo ti nešto o crkvenim naučiteljima... i svecima... za svakog imaš i biografiju... Cool

http://www.zupa-svkriz.hr/kalendar/novi/naucitelji.htm
http://www.zupa-svkriz.hr/kalendar/novi/sve_o_svecima.htm
http://www.zupa-svkriz.hr/kalendar/novi/povijest.htm
http://www.zupa-svkriz.hr/kalendar/novi/popis.htm

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: sri 02 stu 2005, 20:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam se s molitvom časoslova susreo kada sam došao na framu, znao sam i prije što je to ali nikada ga nisam molio. prije godinu i pol jedan dobar prijatelj mi ga je poklonio za rođendan i otrada ga molim svaki dan, ujutro i navečer. Psalmi mi na prvi pogled djeluju strani i arhaični ali kada se dublje u njih unesem onda vidim da su smisleno posloženi i da u biti jedan nadopunja drugi, a da ne kažem o porukama koje nose stvarno su vječni i napisani od ljudi nadahnutih Duhom Svetim. Jedino su mi himni malo arhaični i dosadni ili ih nisam još dobro shvatio.
Natty

PostanoPostano: pet 11 stu 2005, 12:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E ja to niš ne kužim... Probala sam pohvatati nešto, prihvatila se "knjigice" i totalno se izgubila. Fakat sam Embarassed place .

Ima li tko strpljenja da recimo za sutra navečer napiše što se s koje strane moli. Koji je tjedan i sl.

Ajde helpajte mi. Pročitala sam vaše postove i mislila da sam nešto skužila. Embarassed

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
dodododoprecjednik

PostanoPostano: pet 11 stu 2005, 12:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ova "knjigica" koju spominjes;jel to Bozanski casoslov sta imas ili imas neku pjesmaricu pa je na kraju pjesmarice casoslov ili sta?!
ukoliko je Bozanski casoslov (ili mozda cak i redovnicki-taj ide u 4 knjige), mislim da je najbolje da procitas prvih par stranica gdje ti pise sve o tome kako se moli Casoslov. sto se tice tjedana, sad se moli 4.tjedan. iako ovih dana(ali to nije obavezno) ima dosta svetaca pa su za njih izabrani posebni psalmi s posebnim antifonama... al kazem,najbolje da procitas to tamo, pa onda pitaj ak ti kaj nije jasno...iako bi trebala sve skuzit...ja osobno nisam to citao jer sam na frami naucio molit casoslov...

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
Nemo

PostanoPostano: pet 11 stu 2005, 15:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Domac napisa:
al kazem,najbolje da procitas to tamo, pa onda pitaj ak ti kaj nije jasno...iako bi trebala sve skuzit...ja osobno nisam to citao jer sam na frami naucio molit casoslov...

ja predlažem pročitati te upute, ali su poprilično konfuzne. Malo će
razjasnit situaciju, ali prateći
ovaj web http://zrno.fsb.hr/blago/ ćeš skužit kako se razmjenjuju molitve
po danima ili po svecima... Na ovom webu imaš za svaki dan jutarnju
i večernju.

Nadam se da će ovo bit od pomoći. Ali ako ne ide, pa valjda ima negdi
svećenika koji može pomoć kako to ide. Ako još treba pojašnjenja, viči. Laughing Laughing Laughing Laughing

Ja sam uskrsnuće i život:
tko u mene vjeruje, ako i umre, živjet će.
I tko god živi i vjeruje u mene,
neće umrijeti nikada
Daniel

PostanoPostano: uto 29 stu 2005, 9:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je dosta olakšalo stvar to što časoslov molimo prije početka susreta.
sike

PostanoPostano: uto 29 stu 2005, 12:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

najlijepše je časoslov moliti u zajednici,ako ništa drugo,barem u dvoje jer to je molitva Crkve,koja je zajednica.
kako daniel kaže,svaki susret ga molimo,i tako već 10-ak godina,pa ti zbog toga ta molitva uđe pod kožu.
Ta 2 psalama i hvalospjev predivno je moliti na razne načine tako da se npr.jedan pročita po korovima,drugi zamjeni nekim psalmom ili sl.a treći npr.moli s pjevanom antifonom između. Isto tako,tu su i molitve vjernika pri kraju pa nakon toga još dodati osobne molitve..Divota! jako sretan
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: uto 29 stu 2005, 13:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja osobno najviše volim antifone. Jeli tako Sike? Laughing Wink
klara

PostanoPostano: uto 24 sij 2006, 12:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jzekić:
Ja volim stalno čitati novo pa mi je najdraži časoslov.A i svašta se korisnog naučio, stvarno bi ga preporučio svima!

...........................................................................................

Jo:

casoslov ne molim u klasicnom smislu, nego samo psalme koji me odusevljavaju! Svaki dan jedan psalam i na njemu gradim molitvu! Zaista bude super!

..........................................................................................

majuska:
Ja sam nekad imala fazu kad sam casoslov sa kraja framske pjesmarice molila svako jutro i svaku vecer i moram priznat da me to zaista ispunjavalo. U zadnje vrijeme sam to poprilicno zapustila, al prije negdje 2 tjedna ponovno sam odlucila da cu svaku vecer molit casoslov.

............................................................................................

Chiara:
Osjećam se glupo Embarassed što moram postaviti ovo pitanje ali bih vas molila da mi objasnite šta je u biti časoslov. Čula sam za njega, i znam da ga svećenici mole ranom zorom i navečer, ali nikad nisam to vidjela ili čula a kamoli da znam nešto o tome. Vidim da se vi razumijete pa vas molim za rasvjetljenje jako sretan Embarassed

...........................................................................................

zole:
Imam kod kuce Božanski časoslov (onaj smeđi, novije izdanje)! POčeo sam ga moliti kad sam došao na MEP (2000. godine). U pocetku mi je bilo vrlo dosadno, no pater (duhovnik) je inzistirao i poceo nam ga objasnjavati... atko sam ga zavolio!!!

Ukratko cu ti Ćaro reci kako je on to nama slikovito rekao:
Casoslov je kao stupovi Crkve! To je molitvenik kojega u jednom danu izmole stotine tisuca(!!!) svecenika, redovnika, redovnica, laika... Postoji nekoliko casova. To su molitve koje se mole u odredjeno vrijeme. Najbitniji su Jutarnja i Vecernja. Ugrubo, molitve se mjenjaju svaka cetiri tjedna psaltir, ako je vrijeme kroz godinu. Svako vrijem ima svoje molitve. To ti je molitvenik svih molitvenika! Najbombasticnija izjava mi je bila da smo u zajednistvu sa papom kad molimo Casoslov jer je on te iste molitve izmolio nedugo prije ili poslije nas, a mozda ih i sada moli (u zajednistvu sa stotinama tisuca vjernika diljem Zemlje)

Nisam duljio sa nacinom na koji se moli i ostalim casovima, nabavi si Casoslov svakako! A vjerujem da kod Isusovaca postoji i molitva Casoslova poslije mise ili sl. Vjerojatno zagrepcani znaju gdje ga ima...

dodododoprecjednik

PostanoPostano: sri 25 sij 2006, 17:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja znam da se kod franjevaca na kaptolu moli ujutro u pol7 i navecer u 18.10
pa ko voli, nek izvoli

Natty

PostanoPostano: pet 17 ožu 2006, 9:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo, ako nekoga zanima, u Verbumu je dostupno:

Hrv. institut za liturgijski pastoral:
BOŽANSKI ČASOSLOV NA CD ROM-u

Časoslov za puk CD ROM-u

CD s uputama za korištenje
Cijena: 50 kn

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Daniel

PostanoPostano: pon 20 ožu 2006, 12:08
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Može li se negdje nabaviti tumačenje psalama? Stvarno su prekrasni, neke se vrlo lako može protumačiti i posadašnjiti, mislim na njihov sadržaj, ali volio bih neko malo podrobnije tumačenje. Čitam ih svaki dan i prekrasni su mi, a kada me nešto zainteresira volim znati puno više o tome. Laughing

Bog moj i sve moje.
dodododoprecjednik

PostanoPostano: pon 20 ožu 2006, 19:51
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ja znam da mi na frami u nasoj biblioteci imamo neku knjizicu od nekog covjeka koji je napisao razmatranja o psalmima...raspitat cu se tko je pa javim,ok?

Daniel

PostanoPostano: čet 23 ožu 2006, 12:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

To bi bilo odlično. Hvala. jako sretan

Bog moj i sve moje.
gogo6ak

PostanoPostano: pon 06 stu 2006, 11:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Gdje je moguće kupiti časoslov osim u KS-u?
U KS-u imaju onaj komplet od 4 sveska za 800kn - to mi je prepuno dati za časoslov
i imaju onaj mali časoslov za nekih 50 kn.

Postoji neki časoslov koji zamjenjuje ovaj redovnički komplet časoslova, a da je namjenjen za laike?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
klara

PostanoPostano: pon 06 stu 2006, 12:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nemo napisa:

Imaš u Verbumu za 120 Kn, a ako si član Verbuma onda i 10% popusta
na ne-Verbumova izdanja(i ako nisu izdanja KSa).

klara napisa:
igor napisa:
pa, postoji knjizica... BOZANSKI CASOSLOV se zove, i on je napravljen bas za vjernike laike..

knjižica... hm, 1110 stranica časoslova (i to onog namijenjenog za puk Božji) baš i nije knjižica... Wink

mercatone, imaš ga u Verbumovim knjižarama, cijena je oko 120 kunića (toliko je koštao ovaj kojeg imam, kupih u varaždinskom Verbumu) ...
al, pretpostavljam da ga ima i u KS-u...

samo treba čitat postove ... Laughing Laughing Laughing ne moram ništa objašnjavati
dakle, Verbumove knjižare,
a možeš naručiti i putem neta na http://www.verbum.hr/ ...

gogo6ak

PostanoPostano: uto 07 stu 2006, 9:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
....

samo treba čitat postove ... Laughing Laughing Laughing ne moram ništa objašnjavati
dakle, Verbumove knjižare,
a možeš naručiti i putem neta na http://www.verbum.hr/ ...

hvala klara. Laughing hop pozdrav
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
Mat

PostanoPostano: pet 10 kol 2007, 8:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ako mi može netko stručan odgovoriti na ovo pitanje:
Zadnje izdranje četverosveščanog časoslova KS bilo je 1997. Od tada ima nešto novih svetaca što su uvedeni u Časoslov, npr. bl. Alojzije Stepinac, Sv. Edith Stein itd. pa me zanima da li će uskoro novo izdanje ovog časoslova ili je izašla kakava nadopuna u obliku knjižice ili nečeg slično???

Gospodine, tko smije prebivati u šatoru tvojemu?
Ficko

PostanoPostano: uto 22 sij 2008, 19:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja ga molim već 5 mjeseci svaki dan sa braćom! Mogu reći da me doista ispunja; naravno da ima trenutaka kada nisam baš pažljiv i misli mi lete okolo, ali se obratim Bogu da mi pošalje Duha koncentracije i Bog kao i uvijek- pomaže!! Very Happy
Najlepše je moliti časoslov sa zajednicom u crkvi!

Sve je ispraznost, samo ispraznost, živite u dobroti i jednostavnosti, budite dobri ako možete,jer sve drugo je ispraznost!
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.