HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 5:26. Pogledaj neodgovorene postove
Crkva pod "medijskim nožem"
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Jesu li mediji u Hrvatskoj neprijateljski nastrojeni prema Crkvi?

a) nisu 
2%
 2%  [ 1 ]
b) samo neki 
25%
 25%  [ 9 ]
c) jesu 
61%
 61%  [ 22 ]
d) samo ponekad 
11%
 11%  [ 4 ]

Ukupno glasova : 36

Autor Poruka
Helena

Spol: žensko
PostanoPostano: uto 10 vel 2004, 14:41
PostNaslov : Crkva pod "medijskim nožem"
Citiraj i odgovori

Vjerojatno ste primjetili sve učestalije napade medija na izjave biskupa, Mislite li kako Crkva treba reagirati na svaku izjavu koja se protivi kršćanskoj vjeri? Konkretno, to su slučajevi kada se na parlamentarnim izborima pozivalo birače da ne glasuju za stranku koja podupire pobačaj, eutanaziju..., pa novi slučaj kada se Crkva stavlja pod nož zbog svojih izjava o neprimjerenom načinu edukacije mladih o AIDS-u... Budite otvoreni i recite što mislite!

Helena
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
petrica

Spol: neodređen
PostanoPostano: uto 10 vel 2004, 15:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ma katastrofa...posebno izjave i peticije Iskoraka i slicnih u kojima se navodi da Crkva vrsi pritisak na drzavu i time diskriminira i krsi ljudska prava...svasta!!! I to u zemlji u kojoj je vecina stanovnistva katolicko.

Crkva je pozvana biti savjest drustva i brinuti se za dobro svojih vjernika pa i medijskim isticanjem stvari koje nisu u redu. Zalosno je sto se to pokusava protumaciti kao nazadno i stetno - sve su potpuno naopako okrenuli.

A o eticnosti i savjesti tih novinara koji neargumentirano pljuju po Crkvi, a time i gradjanima ove zemlje koji su katolici necu ni govoriti...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
petrica

PostanoPostano: uto 10 vel 2004, 15:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

komentar Zvonimira Despota u Vecernjem listu 08.02.

Zašto je Crkva na udaru medija?

S pravom je protekli tjedan kardinal Josip Bozanić poručio kako bi se društvo i svi odgovorni ozbiljno trebali pozabaviti "etičnošću naših medija". "Nameće se vrlo ozbiljno pitanje pred sve strukture civilnoga društva - koliko su građani u našem društvu zaštićeni od novinara i medija", rekao je kardinal. Kardinalova reakcija, koja je proizašla nakon upita kolege iz Hine o razlozima čestih medijskih nasrtaja na pojedince i skupine, sasvim je očekivana.
Katolička crkva u Hrvatskoj, naime, u zadnje vrijeme na sve je žešćem udaru pojedinih medija koji o njoj i njezinim službenicima, ali time i samim vjernicima, ne samo da objavljuju netočne i tendenciozne izvještaje nego se pojedinci služe čak i neshvatljivo uvredljivim rječnikom, primjerice, na račun hrvatskih biskupa. Dok se istovremeno ti isti pojedinci prikazuju velikim demokratima, naprednjacima, slobodoumnicima i zagovarateljima ljudskih prava, Katoličkoj crkvi i njezinim članovima uskraćuju ono najosnovnije pravo koje ima svaki čovjek - pravo na mišljenje. Ako sam katolik, zar to pravo nemam i ja ili mi je umanjeno?
Sve se zapravo svodi na vrlo jednostavnu jednadžbu. Sva relevantna sociološka i medijska istraživanja pokazuju kako Katolička crkva uživa najveće povjerenje hrvatskih građana, veće povjerenje od bilo koje državne ili društvene institucije. Dakako da ta činjenica i te kako bode u oči one kojima je katolički svjetonazor smetnja za njihove anarholiberalne stavove koji ne poznaju tradicionalne vrijednosti po kojima se prepoznaje Crkva.
Protivnici Crkve idu tako daleko da mirno pred kamerama i fotoaparatima, recimo kao prije neki dan, poručuju kako će protiv hrvatskih biskupa podići čak i kaznenu prijavu! Možete li vjerovati zašto? Zato što biskupi iznose drugačije mišljenje! Čak prijete i internacionalizacijom tog "problema" ako valjda država ne sankcionira biskupe. Da apsurd bude veći, u tome ih podržava i donedavno vladajuća stranka!
Bilo bi još razumljivo da se ti pojedinci i te skupine bore za svoje stavove koji su za njih legitimni, ali na legitiman način. Pogubno je, međutim, da se medijski prostor zloupotrebljava tako što se te tzv. napredne favorizira, a ove katoličke se blati. Narod se pak straši da će završiti u srednjem vijeku ako će slušati Crkvu.
Neshvatljivi napadi učestali su nakon biskupske poruke uoči parlamentarnih izbora, još su se žešće nastavili nakon što je Crkva podržala kampanju za ograničavanje rada trgovina nedjeljom, a kulminacija je nastala nakon što su biskupi izrekli svoj stav o seksualnom odgoju u školama i upotrebi prezervativa. Dobiva se dojam kako pojedinim medijima i pojedincima u njima nije uopće stalo do istine i dijaloga, do istinitog izvješćivanja javnosti, nego se koristi svaka prilika kako bi se oblatila Crkva. Ali na temelju čega? Na temelju izjava izvučenih iz konteksta, na temelju iskonstruiranih podataka, na temelju potpunog nepoznavanja Crkve, teologije, crkveno-društvenih i državnih odnosa...
Iako se i one sučeljavaju s problemima neprimjerena informiranja javnosti, u razvijenim demokratskim zemljama strogo su normirana pravila ponašanja novinara te namjerno kršenje etičkih načela podliježe sankcijama, čak i takvima da novinar može izgubiti radno mjesto ako je teško prekršio etičke norme. U Hrvatskoj to nije uobičajeno. Štoviše, pojedini mediji upravo njeguju takvo huškačko novinarstvo koje se zapravo i ne može nazvati novinarstvom. U nas su se pojedinci u medijima pretvorili i u tužitelje i u suce. Postavljaju se kao nedodirljive veličine, ne uzimaju uopće u obzir koliko može njihova napisana ili izgovorena riječ biti pogubna.
Njemački sociolog Max Weber napominjao je kako je "kod svakog časnog novinara osjećaj odgovornosti u prosjeku izražen onako duboko kao i kod učenjaka" jer u suprotnom novinarstvo "ostaje u sjećanju po svom užasnom učinku". Etika odgovornosti, koju je Weber zastupao, "nalaže čovjeku da vodi računa o posljedicama svojih moralnih stavova i čina". U ovom našem slučaju ta je odgovornost posve izostala.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Jo

PostanoPostano: uto 10 vel 2004, 15:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

petrica napisa:

Crkva je pozvana biti savjest drustva i brinuti se za dobro svojih vjernika pa i medijskim isticanjem stvari koje nisu u redu. Zalosno je sto se to pokusava protumaciti kao nazadno i stetno - sve su potpuno naopako okrenuli.

A o eticnosti i savjesti tih novinara koji neargumentirano pljuju po Crkvi, a time i gradjanima ove zemlje koji su katolici necu ni govoriti...

u potpunosti se slazem!!!!

Slazem se s biskupima i mislim da je to totalno krivi nacin edukacije mladih o toj bolesti i zastiti od nje! Da je to edukacija bracnih parova u kojima je netko obolio od aidsa jos bih svatila cilj edukacije, ali ovako educirati mladez... bez rijeci kako netko tko iole zdravo razmislja moze misliti da je to dobro i ne raditi na necem boljem!

Lav je u zraku
zole

Spol: muško
PostanoPostano: uto 10 vel 2004, 15:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo jedan dio razgovora sa zadnjeg susreta sa biskupom. Tema je bila o osnivanju koordinacijskog odbora kojega bi cinile laicke zajednice.

Jedna od poteba osnivanja takvog odbora i jedna od najvecih zadaca jest upravo pravovremeno reagiranje! Tj. Postoji mnogo "strucnih" katolickih udruga (npr. HKD prosvjetniha djelatnika, liječnika, medicinskih sestara...) i svatko od tih ljudi je strucan u svome poslu. Stoga smo svi pozvani da reagiramo na "antikatolicke" dogadjaje na nasem podrucju. Da se ne dogodi da npr. biskup koji nema pojma o medicini prica o kojekakvim bioloskim procesima i sl. Stoga se i dobije u javnost dojam kako se oni petljaju "di im nije mjesto". Ali, kada jedan predstvanik HKD lijecnika da svoje misljenje o nekoj temi sa podrucja medicine, a biskupi ga podrze, tada ce to potpuno drugacije odjeknuti u javnosti, jer to je onda misljenje strucnjaka (znanstvenika) odredjenog podrucja.

Zato, pozivam sve vas koji imate afiniteta prema odredjenom podrucju da se pridruzite nekoj zajendici koja se bavi upravo tim podrucjem te time ojacamo laicki dio nase Crkve!

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
spavanko

PostanoPostano: uto 10 vel 2004, 16:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

neki dan me sestra, koja se inace ne bavi ovdje spomenutim temama, pitala a zas se oni tu prepiru i ne puste Crkvi da izjasni svoje misljenje i to misljenje tako ostave, da akceptiraju da drugi drugacije razmisljaju.

smatram da bi se naravno trebalo ispravljati krive intepretacije i napadi na Crkvu. sve to argumentirano. ono sto nazalost ide u ruku tim neeticnim novinarima je ljudska zelja za senzacijama. mozda bi se dalo sa strane samih novinara te neeticne novinare kazniti.

make love, no war
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
nata

PostanoPostano: uto 10 vel 2004, 20:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sjećate se kako je Isus porazbacao stolove trgovaca u hramu Božjem?

Ne komentirati, nego VIKATI ponekad treba!!!
Helena

PostanoPostano: pet 13 vel 2004, 11:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

U potpunosti se slažem sa svima. Šutnja jeste zlato, ali i zlato izgubi sjaj ako ga se ne čisti! Stoga, treba glas dignuti kada je potrebno! Exclamation

Helena
sike

PostanoPostano: uto 17 vel 2004, 13:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Htio sam rijeci samo par rijeci na ovu temu kao predstavnik jednog jaceg dnevnog lista u drzavi(zna Helena o cemu se radi),koji se ne razlikuje od ostalih koji npadaju biskupe i stavove Crkve. zelim reci da se kao krscanin borim protiv toga na nacin da to ne mogu sprijeciti(jer mene nitko ne pita za misljenje),ali nastojim progurati svaku reakciju Crkve ili onih koji djele misljenje Crkve kako bi se cuo i "nas" glas.
Zelim reci slijedece:misljenja sam da jos uvijek nema dovoljno pojedinaca,grupa,institucija koje ce dignuti glas u obranu stajalista Crkve.Mislis da bi se vise trebali cuti laici.Evo,nedavno sam progurao jedan tekst udruge roditelja s Krka koji su se pobunili protiv programa "MEMOAIDS".O tome se jos puno poslije govorilo,jer ipak je netko,a da nije biskup,reagirao na to.Sigurno ce neki od vas reci,a sto se onda ja prvi protiv toga ne pobunim.Ja sam odabrao ovu borbu "iznutra" i probat smanjit napade na sto je mogucu manju razinu ili,kao ovaj put,progurati neko reagiranje.Mislim da svatko ima svoje mjesto u toj borbi.Neki nece vjerovat,ali tu nema cenzure.Tj.svako reagiranje koje potpisete imenom i prezimenom(a ne anonimno)bit ce objavljeno.
Eto,toliko od mene,mozda s eopet cujemo.
Pozdrav svim fighterima!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Jo

PostanoPostano: uto 17 vel 2004, 15:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da mi neces zamjeriti sto sam znatizeljna (ipak sam zensko Laughing ) kad me zanima u ojim novinama radis, no razumijem zasto to drzis u tajnosti! Po tvojim riječima se vidi da si u vucjem gnijezdu, zato ti zelim reci da dobro cuvas svoju vjeru! Sto sigurno i cinis! Molit cu za tebe jer treba nas biti svuda!
Neki dan sam pricala sa isto nekim visoko pozicioniranim ljudima o tome kako bi bilo dobro, a i radi se na tome da se otvori katolicko sveuciliste u Zagrebu! Gdje bi se dobio jedan broj katolika koji bi mogli uci u drustvo, rekla bih "glasno" i uciniti nesto! Mislim da bi to mogli svi mi kad bi bili odvazniji!
Mislim da je taj protest roditelja super stvar! U potpunosti se slazem da bi mi laici trebali glasnije reagirati!
Laughing

Lav je u zraku
sike

PostanoPostano: sri 18 vel 2004, 13:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Draga Jo!
Hvala ti na molitvi i podrsci,puno mi znaci i treba.I ja se molim za tebe i sve mlade koji se ovdje vrte i opcenito u Crkvi.Treba nam u danasnjem svijetu molitva i podrska.
Rado bih ti sapnuo gdje radim,samo ne znam kako,ali bit ce prilike.
Cini mi se da smo kolege,ako si na Teologiji u Zg,jer ja sam na istom faksu(s istim indeksom)samo u Ri.
BTB!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
jedna od ludih

PostanoPostano: sri 18 vel 2004, 20:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hajka na Katoličku crkvu je sve veća.
Zanimljivo je kako se nameću neki stavovi protiv nje.
Npr. u am. (i inim) filmovima i serijama su vjernici često prikazani kao fanatici koji će zbog vjere ubiti i vlastito djete, a zbog abortusa liječnika koji ga izvodi. Naravno, ateisti su fini i pošteni ljudi koji se ne mogu načuditi takvom pretjerivanju.
U isto vrijeme se nameće mišljenje kako je crkva s jedne strane zajednica fanatika, a s druge hijerarhije, moći i pedofila.
U Hr. je situacija sve sličnija onoj vani i da nismo to što jesmo, vjernici zaista bi sve djelovalo grozno.
No, znam da da će lađa (Crkva) sretno doploviti do kraja pa se ne brinem.
Mi zato moramo biti "svjetlo svijeta", prepoznatljivi i vidljivi, no ipak "lukavi kao lisice".
Zato, bravo Sike, znam da ti uvijek uspiješ zasvijetliti i baš mi se sviđa tvoj način.

Lude svijeta izabra Bog..
Helena

PostanoPostano: pet 20 vel 2004, 12:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Drago mi je što si se uključio u debatu, Siniša! Moram priznati, kako me je tvoj tekst, a nije riječ o ovome o kojem govoriš, potaknuo da pokrenem ovu temu. Mislim da znaš o čemu je riječ. Istina, ukoliko djelujemo javno i pozitivno, etiketirani smo od strane "ljevice" i sl., ali kada znamo da glas dopre do nekoga.... javni istup se isplati! jako sretan
I sam znaš da je ideja o "projektu" na kojemu radimo, izrodila upravo iz neskrivenoga slavljenja Gospodina, i reagiranja na pojavu indiferentnosti naše generacije. Neka nam Gospodin da snagu da ustrajemo u naumu!

Helena
jedna od ludih

PostanoPostano: pet 20 vel 2004, 13:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Što to znači etiketirani smo od strane "ljevice"?

Helena

PostanoPostano: pet 20 vel 2004, 13:29
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa, ukoliko studiraš na mom fakultetu ( Filozofskom ), i ukoliko si vjernik, i to ne kriješ, dapače djeluješ, utoliko te smatraju fanatikom. Nadam se da sam ti uspjela približiti odgovor na upit o "etiketiranju". U molitvi sa vama!

Helena
zole

PostanoPostano: pet 20 vel 2004, 22:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ma ljudi moji, to etiketiranje se moze lako neutralizirati. Nazalost etziketiranje ne dolazi samo od ljevice, nego od neukog puka! Ono sto je bitno jest da ljudi stjecu stavove o nasoj vjeri preko nas! Stoga, ako vec krive Crkvu radi necega, krive ju radi nas. Ako mi promjenimo pristup (i poradimo na organiziranosti i vecem medjusobnom zajednistvu), onda ce i sira javnost promjeniti misljenje o nasoj Crkvi... Mi smi to u stanju promjeniti. Ne ja, ne ti, ne on, ne ona, nego mi (dakle i ja i ti i on i ona...)

Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
jedna od ludih

PostanoPostano: pet 20 vel 2004, 22:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I ja sam s filozofskog, uz to sam ljevičar (ne prema strankama, već po mišljenju), uz to sam i vjernica i ne bih baš rekla da me ljevičari etiketiraju. Štoviše, najgore sam osude čula od tradicionalnih vjernika (koji su u crkvi eventualno jednom godišnje) za njih sam fanatik. Na faksu često misle kako smo mi, nešto praktičniji vjernici "guba" jer imamo svoju "briju", no naravno ne vole samu instituciju Crkve jer ne vole institucije općenito.

Jo

PostanoPostano: ned 22 vel 2004, 20:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slazem se s onim sto je napisao Zole. Mislim da se ne bi trebali previse osvrtati na etiketiranja nego biti svjedoci!!! Bitno je da mi znamo tko smo i ciji smo! Sv. Pavao to isto kaze (...nije bitno jesam li Pavlov, Petraov, Ivanov, nego da sam Kristov... nekako tako!!!) Laughing

Lav je u zraku
Helena

PostanoPostano: pet 27 vel 2004, 13:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sike, evo ti malo argumenata!

SDP se oglasio povodom prikazivanja filma NIJEMI KRIK u III.razredu IX.gimnazije u Zagrebu. Zgražavaju se nad činjenicom da je mladima toga uzrasta prikazana ISTINA o pobačaju, istina koju određene grupacije nikako ne žele priznati niti dopustiti drugima da je upoznaju.
Socijaldemokrati Hrvatske se ne zgražavaju nad prizorima nasilja kojima su mladi izloženi u mnogobrojnim filmovima, a koje izazivaju sve češću pojavu nasilja u školama i ulicama. Ne smetaju im prizori mladih ljudi koji umiru od droge, ali u otvorenom pismu ministru Primorcu izražavaju svoje zgražanja nad "eksplicitno prikazanim pobačajem" u filmu kojeg "apsolutno ne smatraju primjerenim".

Zašto je SDP-u takav film neprimjeran?
Zato što je riječ o "učenicima u osjetljivoj dobi u kojoj se formiraju stavovi prema tim pitanjima i stječu prva iskustva". dakle, izražena je bojazan da bi mladi toga uzrasta mogli shvatiti da je kod pobačaja diosta riječ o UBOJSTVU čovjeka u njegovoj najranijoj dobi, a ne o nekakvom "čišćenju" ili "odsranjivanju stranoga tijela" kako se to često zna reći. U otvorenom pismu SDP se boji da bi film mogao "trajno negativno i iznimno neugodno djelovati na formiranje stava mladih ljudi o prikazanom sadržaju."

U ovom otvorenom pismu, krajnje neukusno i licemjerno zvuči pozivanje SDP-a na "opće moralne norme". koje to moralne norme zastupa Partija koja se boji istine i koja ubojstvo čovjeka želi prikazati u nekom prihvatljivom svjetlu?

Pokušaj zabranjivanja prikazivanja filma o pobačaju očito je samo dio sustavne kampanje koja za cilj ima stvaranja lažnoga morala u kojem se gubi vrijednost ljudske osobe. Ne zaboravimo da je upravo prošla vlada pod vodstvom SDP-a uvela program MEMOAIDS kojima se želi promovirati seksualnost bez granica, bez odgovornosti i istinske ljubavi. Za tako nešto- po mišljenju SDP-a- srednjoškolci nisu premladi, ali za pravu istinu o ljubavi, spolnosti i pobačaju, jesu.

NIJEMI KRIK vjerno prikazuje pobačaj, prizori su doista strašni, kao što je i činjenica da se pobačajem ubija čovjek. Nameće se pitanje zašto je SDP upravo sada problematizira taj film kada se zna da je on samo jedno od didaktičkih pomagala predviđeno Planom i programom vjeronauka koji je versificirala Vlada kojoj je na čelu bio upravo predsjednik SDP-a?

Prava namjera otvorenoga pisma ministru D.Primorcu očita je iz njegovog drugog dijela. "primjerenosti prisustva u nastavnom programu predmeta vjeronauka u srednjim školama" Exclamation To je poanta čitavog pisma, kao i kampanja koja se u posljednje vrijeme vodi protiv Katoličke crkve.

Otvoreno pismo SDP-a ponovo otvara nikada riješeno problam odnosa prema pobačaju. Hoće li hrvatsko društvo koje je- barem brojčano katoličko- osvijestiti i prihvatiti istinu o pobačaju kao ubojstvu? Postavlja se pitanje što su sve dosadašnje hrvatske vlasti učinila na buđenje te savjesti i rješavanju toga problama, te hoće li u hrvatskoj javnosti i dalje biti glasni samo oni koji se zgražaju nad tim da se stvari nazivaju pravim imenima i prikazuju u pravom svjetlu.

Izdvojeno iz pisma Roberta Šretera (glavnog urednika HKR-a)

Helena
Helena

PostanoPostano: uto 02 ožu 2004, 17:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljudi! Samo želim podijeliti s vama situaciju u kojoj sam se nedavno našla, a vezana je (neposredno) uz ovu temu. Čuli ste za film Mela Gibsona "Pasija"! Sjedim ja na kavici s ljudima koji su "blagdan-vjernici" (tako ja zovem one koji odu samo na Božić i Uskrs na misu, ali Bogu hvala. Kad god došli, dobro došli) i ćakulamo mi o svemu i svačemu, kad netko spomenu film! Nemate pojma kakva salva napada se istresla iz njihovih usta: ta, to je preuveličavanje, to ne treba prikazivati jer su scene strašne i sl. Kao vjernik, osjećala sam se obavezna stati u "odbranu" filma. Pa, nije raspeće scena koja nas ne treba dirati! Isus je, ZBOG NAS, umro u najstašnijim mukama i tu ne možemo tražiti neku ljepotu! Pa, što ti ljudi misle, da naš dragi Gospodin nije patio i da se muka treba ublažiti?!
Eto, toliko!

Helena
Helena

PostanoPostano: pet 05 ožu 2004, 14:23
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da, čula sam za knjige i naravno da ću si u biblioteku nadodati taj naslov. Umberto Eco je na izvrstan način opisao prilike srednjega vijeka.
Ipak, kad već govorimo o naslovima, obožavam MALOG PRINCA ( a tko ne!), a trenutno čitam "Oprosti mi Nataša"- knjiga o dečku koji se ispričava djevojci Nataši koju je u vrijeme komunizma maltretirao samo zbog njezine vjere.

Vidimo se sutra na seminaru u Lovranu jako sretan .

Helena
luka

PostanoPostano: uto 09 ožu 2004, 10:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mislim da bi predstavnici Crkve uvijek trebali odlucno i jasno iznostiti svoja misljenja o svim dogadjanjima u drustvu, dakle uvijek bi se trebala izjasniti o dogadaju zvan covjek. Ne se zadovoljiti povrmenim oglasavanjem. place [/b]

pozdrav svim mladima mladima
Daniel

PostanoPostano: ned 28 ožu 2004, 21:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pozdrav svima. Evo i ja se uključujem u vašu raspravu o napadima na Crkvu u medijima i prvo što vam mogu kazati je to da kao vjernik katolik te napade doživljavam kao napade na mene, jer kao dio te Crkve ne mogu ostati indiferentam prem njima. Smatram da je jedan od problema i taj što premalo vjernika sudjeluje u javnom životu zemlje i što su oni koji sudjeluju u javnom životu naše zemlje i našeg društva previše tihi ili preplašeni. Mislim da se ne bismo trebali bojati izazova da i mi vjernici istupamu u medijima različitim putevima, za početak je možda najbolje reagirati na pojedine napade putem raznih rubrika u kojima se građani javljaju pismima, a koje imaju skoro svi dnevni listovi u Hrvatskoj. Ja sam se osobno često znao naći u situaciji kao i moj imenjak od prije nekoliko tisuća godina kada su ga bacili u lavlju jamu, ali je on vjerom u Boga i samom božjom pomoći iz te jame izašao neozljeđen. Tako da ja smatram, a to sam i sam osjetio, da kad je Bog uz nas ni ti novovijeki lavovi nam ništa ne mogu i mislim da bi mi vjernici koji smo zaposleni u javnim službama, a pogodovo oni zaposleni u medijima trebali javno i u doticaju sa svojim kolegama svjedočiti svoju vjeru i argumentirano pobijati napade na Crkvu. Sike svaka ti čast, poznajem tvoj novinarski rad i želim ti sve najbolje u tvome radu, te se molim da i ti budeš jedan od onih koji će putem medija širiti božju riječ te da s vremenom dođeš u priliku kada ćeš moći pobijati medijske napade na našu Crkvu. Ja osobno uvijek kada se nađem u situaciji da moram komentirati neki medijski napad na Crkvu kažem svoje stajalište kao vjernik i pokušam ga što bolje argumentirati, a onda sve predam Bogu. Pa onda tko ima uši neka čuje.
spavanko

PostanoPostano: pon 29 ožu 2004, 9:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jeste citali komentar u glasu koncila o kliku? citat klika: "...pa i svecenici su ljudi od krvi i mesa. nije ni cudo da su pedofili..."

make love, no war
sike

PostanoPostano: pon 29 ožu 2004, 12:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

molimos e za one koji nas napadaju,za nase neprijatelje!Lagat ce onaj koji ce reci da nema neprijatelja u zivotu,jer,kako je Daniel rekao, tko napada Crkvu napada i nas katolike.
i nemojmo im uzvracati oko za oko
Bog nam svima dao snage da znamo posvjedociti da smo Kristovi kad ce i nas kad-tad "baciti u rupu k lavovima"
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.