HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 22 stu 2017, 14:55. Pogledaj neodgovorene postove
Prodaje se..
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Biste li svoju domovnicu za milijun USD mijenjali za tuđu?

Da, bez razmišljanja, za bilo koju drugu 
8%
 8%  [ 3 ]
Ne, jer mi je Hrvatska svetinja 
77%
 77%  [ 27 ]
Možda, draga mi je Hrvatska ali i milijunček 
14%
 14%  [ 5 ]

Ukupno glasova : 35

Autor Poruka
sike

Spol: muško
PostanoPostano: čet 13 lis 2005, 12:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nemo napisa:
A odakle tebi da Bog nije namijenio Duji da ide na magisterij u SAD i
osvaja velike rezultate?

Khm...magisterij = konobarenje??? Pa ne bih baš rekao da je to isto. Njemu
u SAD nije potreban samo novac, potrebni su mu uvjeti za rang plivača kakav je on. Vrhunski trener, fax koji će moći gurati dok ima natjecanja
(što, ruku na srce, niti jedan naš nema obzira). Njemu Hrvatska ne može
dati te uvjete i neka zato ode di je potrebno!

nemo,krivo si me shvatio možda.Ovo gore što sam pitao nije bilo vezano uz Duju nego od svakog od nas,pa tako nisam konobarenje uspoređivao s magisterijem jer o Duji u gotrnjem postu nisam ni govorio.

I ja sam,dapače,za to da se on razvija u SAD-u kao vrhunski plivač,ali ne i da se PRODA!
Jer jedno je prihvatiti stipendiju od Berkeleya i plivati za sveučilište a i dalje braniti boje Hrvatske a drugo je uzeti milijun dolara i uzeti bahreinsku domovnicu.
Slažem se s fatom,jer i ja bih uveo kao nogometu pravilo da kad već zaigraš za jednu repku,nema više za druge.pa onda budi Hrvat ili bahreinac od početka!

I stvarno ne bih volio više o Duji nego da sbvatko kaže što bi napravio da dobije jednu takvu ponudu,ali ne što bi odlučio umjesto Duje nego baš svaki forumaš u svom vlastitom životu
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
fat drummer

PostanoPostano: čet 13 lis 2005, 15:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Srki napisa:
Mislim da ovaj razgovor nije otišao u pravom smjeru i zato se smirite.
Činjenica je ta da svoju zemlju ne možeš zabadava ostavit,ali ako Duje to hoće,neka izvoli. Mi tu ne možemo ništa,samo jadikovati.

ja s drige strane mislim da je bas fino potekao i da mozemo doznat nesto novo

a sada o duji... tipu ide dobro u zivotu, bolje nego svima nama. jest da se trudi i pisa krv na treninzima, ali mogao bi vozat kamion po iraku i cekat da ga otmu sinovi allaha ili crni džihad
on zeli vise... zeli imat i pare, magisterij i plivacku karijeru. hrvatska mu moze ostvarit dva cilja, vjerojatnije jedan
bahreni ce mu dat para kolko treba samo da moze rec kako su osvojili medalju

nasa repka je za kvalificiranj na svjetsko prvenstvo donjela hns 11 milja svicarskih franaka. hns to mora djelit 50:50 sa deckima, a od ostatka ce sponzorirat sve projekte... i presretni su! duji bahrein nudi jednu sedmniu tog iznosa! samo za njega!!! to nije nista nego kupovina sportasa... ne znam kad smo mi kupili ijednog sportasa (pesalov je dosao dobrovoljno jer nije imao mjesta u bugarskoj, pa im se to osvetilo)
austrija nam je vec kupila jukicku gotovo za nista koliko ce ona njima dati kroz nadam se dugu i plodonosnu karijeru
normalno da ce ljudi u drzavi gdje je prosjek place oko 2500 kuna ludit kako neki klinac kenka a drzava ga sponzorira...

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Nemo

Spol: neodređen
PostanoPostano: čet 13 lis 2005, 19:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dečki sorry...malo sam ovo uzeo osobno...

Nećete mi zamjerit... Embarassed Embarassed Embarassed

Mada...Duju znam otkad znam za sebe...išli smo u isti razred osnovne škole
i znam ga predobro i danas se često čujemo i vjerujte mi...nije sve onako
kako vi mislite da izgleda..vjerujte mi...drukčije bi razmišljali i drukčije bi
gledali na sve kad bi znali što je sve iza Duje i iza njegovog rada i truda.

Ali eto..ne branim vam da imate svoje stavove, ali oni se često znaju
utemeljiti na pogrešnim pretpostavkama i neznanju pa sam to ovom raspravom
htio da izbjegnete... Ali kako hoćete...

Pozdrav i BVB

Ja sam uskrsnuće i život:
tko u mene vjeruje, ako i umre, živjet će.
I tko god živi i vjeruje u mene,
neće umrijeti nikada
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
fat drummer

PostanoPostano: čet 13 lis 2005, 19:30
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mene je vise izivcirao tata draganja sa izjavom da se u hrvatskoj ne vrednuju dovoljno uspjesi njegovog sina
ono, navijaci ga obozavaju, novinari su korektni prema njemu, drzava ga sponzorira i subvencionira u jednakoj mjeri ako i sve olimpijce

mozda to nije dovoljno prema americkim standardima, ali objektivno za nase uvjete odnos prema duji je korektan

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
Dibidus

PostanoPostano: pet 14 lis 2005, 6:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne znam tko će povjerovati da sportaši sve to rade za domovinu.
Mogao bi h i ja to reći da država ne cijeni dovoljno moj doprinos. Dajem sve od sebe, a država mi ne pomaže u životu.
Ne razumijem u čemu je načelna razlika, između bilokoga od nas i Duje.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceAIMYIMMSNMICQ [Vrh]
fat drummer

PostanoPostano: sub 15 lis 2005, 17:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da, eto, ljudi su fakat nezahvalni

bilos npr...
ili ljudi koji ne dolaze na servirani chat Wink
ili zagrebcani koji ne kuze kako su ove guzve i zastoji zbog summita dobra stvar jer smo dobili vise no sto smo izgubili (ako ministar kirni ne laze a to mi je nepojmljivo, da politicar prica gluposti)

ajmo prodat duju bahreinu za pola milje eura!!!! preduhitrimo ga! ajmo frumasi, podjelit cemo pare!

sike

PostanoPostano: uto 01 stu 2005, 23:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Službena informacija:

Duje definitivno odlazi - srebrni olimpijac za milijun je dolara prihvatio ponudu bogatog Katara i već poslao zahtjev da mu se odobri nastup za novu domovinu na predstojećem SP-u.

Nemam komentara..Ni 400.000 USD nije mu bilo dovoljno..Ma,neka sad pliva za šeike i pjeva katarsku himnu s rukom na srcu..Očito,dok ju je držao dok je slušao Lijepu našu,bila je čista-sprdačina!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
mathe

PostanoPostano: uto 01 stu 2005, 23:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja to ne kužim Question Question Rolling Eyes Rolling Eyes

Zar je razmišljanje o penziji takvo da se i himnu mjenja.... Rolling Eyes Rolling Eyes

Ah.... žalosno place place place

Meni se čini da se taj isti Duje sa istim genima istim talentom rodio u Kataru da ne bi ni bazena vidio a kamoli plivao po SP..... ali glavno da tata Draganja pljuje po Hrvatskoj i govori kako se u njoj ne može radit ni plivat ni mirovinu zaradit ni ništa i da nije sposobna odgojit prvake.... čemu Question Question Question

O Ljubavi ja pjevam, o Isusu mom kralju i za njega čuvam najljepše riječi - ISUSE VOLIM TE!!!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Nemo

PostanoPostano: sri 02 stu 2005, 4:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ajde jedna preporuka!

Nemojte se mišat u tuđi život od sada pa nadalje jer nemate
pojma o čemu govorite pa onda već i nije kršćanski.
Sve mi ovo izgleda na ogovaranje... a to je ono što je žalosno.

Pozdrav

neće umrijeti nikada
Dibidus

PostanoPostano: sri 02 stu 2005, 7:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nemo, objasnio si nam razloge zašto braniš Duju Draganju.
I to je OK.
Ali daj shvati, kad se sve makne u stranu ostaje suha informacija da je Duje Draganja otišao nastupati za drugu zemlju zbog novaca.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceAIMYIMMSNMICQ [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: sri 02 stu 2005, 8:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne kužim se baš previše u te sportske "transakcije", da se tako izrazim, ali s jedne strane činjenica je da Hrvatska još može malo kome ponuditi idealne uvjete za ikakav boji razvoj karijere, bila ona sportska, znanstvena ili kakva druga, ali kada bi svi skakali na prvu bolju ponudu koja im dođe iz vana onda nikakvih pomaka ne bi niti bilo. Znam dosta mladih i pametnih ljudi koji su otišli vani na doškolovanje ali svi s namjerom da se vrate, a jedan dio njih se i vratio. Važno je napomenuti da uglavnom nisu išli iz materijalnih razloga, niti su mjenjali svoje državljanstvo, nego su odlazili s namjerom da steknu nova znanja u boljim radnim uvjetima i da se vrate kući kako bi prenijeli ta znanja. Uostalom ta praksa je stara koliko i čovječanstvo. Pri tom treba računati da bi im radni uvjeti u tim zemljama bili puno povoljniji, uključujući i bolju plaću, ali seoni ipak vraćaju kući u puno nepovoljnije uvjete kako bi pridonijeli razvitku svoje domovine i stvorili bolje rdne uvjete za druge koji će doći nakon njih. Po pitanju novaca Hrvatska teško može konkurirati zemljama zapadne Europe ili Bahreinima, Katarima i sl., ali postoji nešto u čovjeku što se zove ljubav prema domovini i svome narodu, ma kakav on bio.
Srki

PostanoPostano: sri 02 stu 2005, 9:33
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Duje je učinio jednu veliku glupost. Mislim da će se poslije kajati.
arkandeo

PostanoPostano: sri 02 stu 2005, 12:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Otišao Duje.
To je već drugi naš plivać koji je otišao plivati za drugu državu. Ne bi se začudio da će ih biti još. Tko zna možda će uskoro iz istih razloga otići i naši veslači i svi oni koji postižu vrhunske rezultate, a dobivaju male naknade za to. Tko zna možda i naši skijaši odu skijati za Saudijsku Arabiju. jako sretan Čudno da to već nije Gipsu palo na pamet ipak bi okrenuo grdu lovu na svojoj djeci.
Svatko zna što je najbolje za njega pa tako i on, neka mu je sa srećom.

Tko je kao Bog?
sike

PostanoPostano: sri 02 stu 2005, 13:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sorry, Nemo,ali koliko god ti bio dobar s Dujom i znao ga,pokušaj sve to stavit na stranu i trezveno ocjenit ovu situaciju.
Ok da je promjenio klub kao što mnogi to čine u drugim sportovima i što je normalno jer se na taj način trči za većim novcima ali promjenit državljanstvo ili uzet još neko koje nema veze s tvojim korjenima,e onda je to prodaja!
Spomenuta je ovdje i Mirna Jukić al njen primjer je bio sasvim drugačiji jer je ona otišla na početku karijere dok stvarno nikakve uvjete nije imala,a o čemu je najviše odlučio njen otac dok se prema informacijama Dujinog oca za ovaj potez odlučio on sam i u tome je razlika
Ali u hrvatskim okvirima da ti 150.000 ili čak 400.000 USD nije dovoljno već odeš za 100.000 više..e to je žalosno!

Doista,neka mu je sa srećom jer mu to i želim makar napravio najveću glupost u životu!
Helena

Spol: žensko
PostanoPostano: sri 02 stu 2005, 16:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da ne trebamo previše osudjivati Duju. Znam, svojevoljno odlazi, ali ako mu naši ovdje nisu osigurali dovoljno za normalan život.... Ma, ne znam, nisam u njegovoj koži...., ali bila sam u sličnoj (ali puno drugačijoj) situaciji.... I ja imam 'tudju' putovnicu... O.K. kako se uzme! Katolkinja sam, podrijetlom iz Hrvatske, ali igrom slučaja rođena i živjela u BIh. U ratu protjerana, i mogli smo birati u koju ćemo zemlju, ali mi smo se odlučili vratiti 'korjenima i Domovini'. Bosansko državljantvo zamijenili smo HRVATSKIM.....

Helena
sike

PostanoPostano: sri 02 stu 2005, 16:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Da Helena,ali to si učinila jer te je rat tjerao a ne novac!
I doista da se krivo ne shvati,ne osuđujem Duju kao čovjeka nego ne mogu a ne zaplakat kad kupujemo ili prodajemo za lovu ono što nam Bog daje a to su naši korjeni,naša domovina..
Ako su mnogi dali živote,najviše što su mogli,za nju onda je ona nešto puno više od neke stvri koja se može prodat,kupit ili mijenjat u obliku financija
Srki

PostanoPostano: sri 02 stu 2005, 17:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ipak je razlika između Mirne i Duje,u odabiru zemlje. Nekako ti je lakše kad netko naš igra za Austriju nego za Katar ili Bahrein. Ipak su oni druge vjeroispovijesti i običaja,a i drugi kontinent.
Daniel

PostanoPostano: sri 02 stu 2005, 20:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vidite ja na Hrvatsku gledam kao na jedan super market, sve je na prodaju, sve se može kupiti a i sve i svašta prodati. Mi smo zemlja koja ništa ne proizvodi ali se zato trguje na veliko. Pa sada kada smo rasprodali sve od banaka, telekomunikacija, naftne industrije, ajde još nismo željeznice jer ih nitko neće, pa smo počeli prodavati naše starine, terene, otoke, a sutra još Slavoniju, Gorski kotar itd. Usput nam utrape malo smeća big brother i tko zna još što. Onda mislim da u ovoj cjelokupnoj trgovačkoj konfuziji moramo razumjeti i Duju, eto on nema što prodati pa je prodao sebe i to nekoj zemlji o kojoj samo znamo da je negdje na Arapskom poluotoku. Izgubili smo osjećaj vlastitog identiteta, a i moral i osjećaj časti su nam niskom stupnju, ponekad se pitam dali su te kategorije dio prošlosti i pripadaju li nekim drugim vremenima. No što je tu je jedan ode, ali drugi su još tu i Bogu hvala na tome.
Nemo

PostanoPostano: sri 02 stu 2005, 23:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike...

Daj mi molim te kaži, kako ti znaš koliko je potrebno Duji za njegove
troškove života i troškove oko bazena i ostalih stvari? Tebi 100.000$ možda
je OK(i meni je), ali NJEMU NIJE jer mu to NIJE DOVOLJNO za normalno
treniranje i ulaganje u sebe. On NE MOŽE promijeniti klub i otić plivat
za neki Katarski klub a plivat za našu reprezentaciju. Takvi su uvjeti
što se tiče plivanja. Isto kao što je za očekivati da tenisači imaju
prebivalište u Monte Carlu da svojoj državi ne plaćaju porez poput
Ivaniševića, Ljubičića...Njihova cijena nije promjena države, ali kod plivača jest. I to nažalost, tako funkcionira u individualnim sportovima.

Što se tiče Mirne, ona ima ISTI slučaj kao i Duje, samo s puuuuno lošijim
ishodom. Njen otac je tražio samo 1 prugu za njene treninge i to je bilo
teško odvojiti...strahovito. Kad je država zakazala kod nje, bar nije smjela
s Dujom ili bilo kojim budućim individualistom. Zamislite zbog 1 pruge
ona danas pliva za Austriju.

Što se tiče odlučivanja, naravno da će Duje s 23 godine sam odlučiti, a
da je za tada malodobnu Mirnu otac odlučivao. Molim lijepo...pazite šta
pišete jer neinformativno pisanje...zna donijeti pogrešan selektivni stav.

Srki...

Nikad ne volim nekome tapkat za riječju, ali to što si napisao je KONTRADIKTORNO vjeri za koju se nadam da ispovijedamo. To što si
rekao malo porvuci samo kroz 2 zapovijedi ljubavi i sve će ti bit jasno.
Ok? Wink Wink Wink

Inače, ja sam jako TUŽAN i RAZOČARAN šta je došlo do toga da Duje
je prisiljen napravit ovaj korak. Mada ne znam ni službeno ni neslužbeno
da li ga je uistinu napravio. Vjerujem da je napokon došlo do toga jer
ovakva situacija ga je vrebala još od davnih dana. Nemoguće ga je
dobit ovih dana i da čujem iz prve ruke šta se dogodilo. Ali, poznavajući
njega(ne onako kako ga mediji ili šira populacija doživljava), znam da
teško pati zbog toga šta se morao odlučiti na preuzimanje drugog
državljanstva, odnosno, prema popularnom današnjem rječniku, "izvršavanjem izdaje".

Ali, svejedno, kako god uzmete, ako već mislite da je napravio pogrešku,
pomolite se Bogu u to ime i pomolite se za njegov uspjeh, a mi koji
zastupamo teoriju prisile i nužnosti ćemo se pomolit Bogu da se to
više NIKAD i NIKOME ne dogodi i da Bog da Duji puno uspjeha pa makar
plakali pred TVom kad budre prima medalju pod Katarskom ili bilo kojom
drugom a ne našom zastavom.

Lijep pozdrav u Kristu

neće umrijeti nikada
sike

PostanoPostano: sri 02 stu 2005, 23:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ali Nemo, prijatelju (stvarno te tako i doživljavam)
Kao što ti bolje poznaješ Duju od mene tako i ja Srkija od tebe pa ti mogu sa 1000% sigurnošću reći da u ovome što je rekao nije bilo rasne ni vjerske diskriminacije već je mislio da je prirodno lakše nekog zamislit da ti je pod stijegom zemlje koja ti je po svemu bliža nego zemlje za koju smo jedva i čuli.

A sad što se tiče teme..
Složili smo se u vezi Mirne da nije imala nikakve uvjete,kao ni izbora,što s eza Duju ne može reći.
Zar Duje već ne postiže vrhunske rezultate, zar osvojeno srebro (samo stotinku manje od zlatnog) postignuto treniranjem na američkom sveučilištu a pod hrvatsim klubom i zastavom, nije puno?! I zar se ta jedna stotinka s 200-300.000 USD više nego do sada koliko mu nudi Hrvatska, ne može podebljati ako se ostane pod hrvatskim stijegom a opet ako hoćeš trenira u SAD-u? Zar ti novci nisu dovoljni?
Ako okreneš stranicu prije što napisah za rođaka iz kanade, ma,svi novci ovog svijeta ne mogu mu sad vratiti svu onu tugu koju osjeća jer je u Kanadi stranac a kad dođe na ljeto u Hrvatskoj - strani turist. A i umrijet će kao stranac..A to je ono što se zove savjest koja se ne može umiriti niti trajnom niti privremenom brdom love i lagodnim ostatkom života.

Ne napadam Duju, već svaki moj post izraz je sve većeg žaljenja i tuge što je došlo do toga..
I molit ću, da ne misliš da neću..
Nemo

PostanoPostano: sri 02 stu 2005, 23:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

S obzirom da sam smatrao da je ovo trebalo rješit pp-om onda sam siketu
poslao pp, ali on je izrazio želju da svoj odgovor postam ovdje pa ga
šaljem naknadno.

Lijep pozdrav svima!

----------------------------------------------------------------------------------------

Dragi prijatelju! Wink

Nemoj ti mene krivo shvatiti, ali uistinu nemam protiv tebe niti bilo koga
tko ne podržava Duju za reć ništa. Ali samo sam vam htio dat bar dio
onog razmišljanja kroz koji Duje prolazi (i već je prošao).

Nažalost, da...baš si dobro napisao...1 sek će mu dati bazen, trener, tim
ljudi koji će raditi oko njega a što mu ne može platiti Hrvatska. Nažalost,
već duže vremena s svim stipemdijama se Duje bori da POKUŠA doći
do pozitivne 0 bar što se tiče troškova. A on NIJE ni raskalašen ni
sponzoruša pa da troši. Poznata su mi njegova svakodnevna odricanja koja
će, nažalost, ispoljiti se čim dođe u bolje uvjete. Sad kad diplomira, prestaju
sva plaćanja i studija i trenera i svih stipendija koje je imao. Vidiš da mu je
odlazak u USA omogućio da se ne odrekne državljanstva, ali nažalost,
došlo je do te mjere da više nema mogućnosti pratiti finacijski svoj daljnji
rad. Da samo znaš koliko više puta od njega dobivaju plivači njegovog
ranga ne za život, nego za treniranje. E tu je on i do sada bio uskraćen. Kad
je postao svjestan da može još više i bolje s malo više finacija, tada je,
morao donijeti nepopularnu odluku.

Evo, upravo sam se vratio iz Kanade i susreo sam se s našim iseljenicima i
znam koliko im je teško i da se osjećaju strancima, ali oni su svoj životni
put odabrali i treba se samo molit Bogu da će iskustvo učinit svoje pa
da će Hrvatska imati uvjete za bilo koga poput Duje.

Nadam se da se nismo ne-sporazumjeli. Fala Bogu, i dobro je da postoje
oprečna mišljenja...

PS Primjerice, sad pogotovo kad sam vidio kako stvari fukcioniraju u Kanadi, ne bih NIKAD otišao odavdje s ove predivne i premile zemlje.
Pa za ne znam kakve pare. Wink Wink Wink

Pozdrav i BTB

neće umrijeti nikada
sike

PostanoPostano: čet 03 stu 2005, 0:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo,obećam Nemi da se više neću osvrtat na ovo s Dujom jer na temu njega sve rekoh,samo htjedoh reći da se slažem da premalo Hrvatska ulaže u sport,pogotovo individualan,ali da ipak moramo znati da može pratiti nekoga do određene granice(ostalo bi mogli sponzori da žele)ali dalje se ne može s ciframa preko te granice natjecati s mnogo bogatijim zemljama od sebe.
Tako je i u drugim granama,poput školstva,zdravstva..

Neki put moramo biti svjesni granica koje imamo živeći u Hrvatskoj,staviti na vagu sve što ovdje imamo i sve što nemamo a što nam drugi nude i jednostavno prevagnuti-svojevoljno,ali kasnije ne žaliti

BVB!
Malena-Vtc

PostanoPostano: uto 15 stu 2005, 20:04
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja uopce ne razumijem zasto ste digli toliku frku oko toga koje je nacionalnosti? to ga ne mijenja kao osobu a osobnost je ono zbog cega bi ga trebali cijeniti ili suditi(ako već sudite sto nije krscanski i to još bez podloge i saznanja o razlozima- mozda ce to na kraju darovati sve anonimno u dobrotvorne svrhe jer zna da ce tako mnoge spasiti iako ce on patiti zbog osudjivanja ili ce mozda izljeciti tesko bolesnu tetu ili baku).

Zar te je nacionalnost ucinila osobom kakvom jesi? JA sam pola svog zivota provela izvan Hrvatske ( U Vojvodini i Njemackoj) i nekako ne osjecam preveliku vezanost za svoju nacionalnost jer sam tamo shvatila da vrijedi samo ono sto jesi i da ce te zbog toga voljeti. Postoje Nijemci koji prakticiraju nase obicaje kao i Hrvati koji zive u Hrvatskoj ali ih se srame. Stoga vas bez ljutnje pitam da mi objasnite zasto je vama toliko bitna nacionalnost i uzrok da se posvadjate? Mozda ce mi biti jasnije ako im objasnite.

Pa i da pliva za Hrvatsku sto mi imamo od toga? Jel uopce potrebno da je Hrvatska slavna? Jel Hrvatskoj potrebna slava pojedinca? Ako već žudimo za slavom, moramo ju proslaviti po tome sto je, sto je postala mukotrpnim ratovima i mnostvom zrtava. Imamo tako divnu povijest, jedna smo od najljepsih i najčišćih zemalja, ali naravno da je lakše pričekati da netko drugi stekne slavu i tako nas proslavi nego da mi to sami počnemo činiti tako što ćemo cijeniti što imamo i pokazati drugima koliko je posebna naša kompletna Hrvatska baš sa svime što je prošla. Naravno da je super ako nam pri tome pomogne pojedinac svojom slavom, ali svi mi moramo zasukati rukave jer, ruku na srce, svi smo mi posebni i veliki dar ovoj zemlji samo se trebamo darovati i dopustiti da drugi uzivaju u nasem daru!
Dibidus

PostanoPostano: uto 15 stu 2005, 20:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Malo sam i ja promislio oko svega toga ...
Tko su Hrvati?
Ovakvo je stanje po tom pitanju kod 99,999% Hrvata i Hrvatica:
Hrvati su narod koji je došao s velikom seobom Južnoslavenskih naroda (kasnije su se tako nazvali) te se naselili na području gdje su dana i u Bosni.
U pitanju je genetski jedinstven narod koji nije doživio mješanja.

Istina nije takva, niti na sreću niti na žalost, nego tako se zbilo ...
Hrvati su nastali puno kasnije, naime, to što su Hrvati danas nekad je bilo mnogo plemena koja su živjela jedni pored drugih, a razni kraljevi i velikaši su bili ti koji su okrupnjavali svoje posjede ... kasnije se to tumači kao država nekog naroda veća ili manja. Pa smo na godinu Tomislavovog zakraljenja bili veliki, a u vrijeme Ostataka ostataka jako mali ... Kao kad uzmeš loptu, ako je stisneš ona je manja, ali na sadržaju nije izgubila. E krivo ... svi ti prethodnici Hrvata su i dalje živjeli na istom mjestu makar vlasnici zemlje bili Turci, Ugarili, ili neki treći (recimo Slovenci -> Karantanci). I nije ih puno bilo briga jesu li u savezu sa susjednim plemenom (koji će postati isti hrvat kao i on), nego živi li se bolje ili lošije.

Kasnije, kad počinju postojati klasične države (u 19. st.) i kad se počinje razvijati država kao zajednica ljudi iste nacionalnosti (iliti iste države, a ne istog naroda) opčinje pojam hrvatstva u koje se onda na različite načine, milom ili silom, svrstavaju i Dalmatinci i Turopoljci, i Slavonci, ...

Baš si sad nekako razmišljam kako su Dubrovčani dok su imali svoju državu patili što nisu u zajednici sa Međimurcima, Slavoncima, ... ma pojma nisu imali za njih i nije ih bilo briga za njih. Ma kakva braća Hrvati ... to je kasnije došlo.

Uglavnom, to nacionalno jedinstvo je izmišljena stvar jer je pitanje jesam li ja sin majke iz južne Dalmacije i oca iz sjeverne Hrvatske i Hrvat i Mađar i Talijan, i ... samo je pitanje što sam odabrao i iz kjeg razloga. Odabrao sam da budem Hrvat u državi Hrvatskoj jer je bolje biti u većini nego u manjini (to većina na ovom forumu zna), a nije da nema nikakvog smisla da se zovem Hrvatom, makar sam u konačnici i najmanje Hrvat (kao i svi Hrvati).

Da skratim, ukoliko je Duje imao peticu iz povijesti i ukoliko razumije kako su nastale nacije onda ga ne bi trebalo zabrinjavati to da li nastupa za Hrvatsku ili Katar. Baš kao što niti Petra Zrinskog nije bilo briga za Hrvatsku nego za svoje posjede, a mi ga onda romantičarski prikazali kao Hrvatoljuba. Ali to rade svi narodi. Da bi zavladao moraš imati jedinstvo, da bi vojska bila jaka moraš imati jak naboj u pripadnosti (nacionalni naboj) i to se zna. I to je često bila uloga pjesništva. Da zaobiđe logiku i činjenice (dobar je primjer izvrsna pjesma Dade Topića: Makedonija. Jedan stih kaže da Makedonija nikad "tuđinska bila nije". A navodno neki Makedonci misle da su oni potomci Aleksandra Makedonskog, kao što neki Hrvati misle da je Sv. Jeronim hrvatski svetac) i da stvori dobar adrenalinski impuls tako jak da se ode glavom u smrt.

Duje sretan ti put, ali da znaš da mi je unatoč logici i punom ti pravu žao da ideš ća. Tim više što nisi niti bio baš dugo ovdje ... Adio!
sike

PostanoPostano: sri 16 stu 2005, 23:07
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Malecka,skroz se slažem s tobom jer doista domovnica nikog ne određuje kao osobu.
Ali mene samo zanima što je to u našem mentalitetu sveto za što bi rekli da jedino nije na prodaju?
I doista,ako samo malo promjenimo temu i umjesto narodnosti stavimo vjeru,jel mislite da bi bilo možda drugačije?
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.