HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 25 kol 2019, 11:48. Pogledaj neodgovorene postove
Vjerski simboli u javnim ustanovima
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : Vjerske simbole

bih isticao/isticala svugdje i svagdje 
75%
 75%  [ 21 ]
samo u crkvama, hramovima, džamijama i inim bogomoljama 
25%
 25%  [ 7 ]

Ukupno glasova : 28

Autor Poruka
nata

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 12 kol 2004, 21:12
PostNaslov : Vjerski simboli u javnim ustanovima
Citiraj i odgovori

nedavno gledah na tv emisiju u kojoj se govorilo o noÅ”enju marama kod muslimanskih žena. u evropi, mislim toĆØnije u francuskoj aktualna je zabrana (ne znam odnosi li se samo na noÅ”enje u odreĆ°enim institucijama -Å”kole, posao..ili inaĆØe??) Å”to je rezultiralo i zabranom noÅ”enja bilo kakvih vjerskih obilježja i simbola i kod pripadnika drugih vjera (valjda radi ravnopravnosti).
jedna je mlada žena muslimanka dobila posao u sudu kada se javila na natjeĆØaj, koji su meĆ°utim kasnije poniÅ”tili (kao, bio je nevažeƦi), objavili ga ponovno i slijedeƦi put nije proÅ”la. iz njezine priĆØe nasluƦuje se da je to bilo zbog toga jer im je kazala da ona nosi maramu kao simbol ispovijedanja svoje vjere.

Ŕto mislite?

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
nata

PostanoPostano: čet 12 kol 2004, 21:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e, a kad smo veƦ kod vjerskih obilježja, neÅ”to skroz drukaĆØije (ili ne?)..

ima neÅ”to Å”to me kopa a nikako da iskopam tj. zatrpam. a kažu kolege na temi 'isusov dna' da smo mi ljudi znatiželjna biƦa i da nema tabua te da treba o svemu reƦi koju.

kako tumaĆØite katoliĆØka vjerska obilježja u smislu kipova (isusa, svetaca,marije), slika i svega ostaloga u naÅ”im crkvama, kad se u 4. božjoj zapovijedi kaže: Ne pravi sebi lika ni obliĆØja bilo ĆØega Å”to je gore na nebu, ili dolje na zemlji,....
izraelci su od samih poĆØetaka imali potrebu klanjati se 'neĆØemu' pa su pravili ili zlatnu telad ili prihvaƦali poganske kipove. imali su potrebu VIDJETI svog boga, apstrakcija im nije valjda bila dovoljno razvijena. rijetki su boga i vidjeli, kao mojsije, ali je svima reĆØeno -vjerovati, pa vidjeti - zar smo toliko nestrpljivi???

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
petrica

Spol: neodrešen
PostanoPostano: čet 12 kol 2004, 21:53
PostNaslov : Re: Vjerska obilježja
Citiraj i odgovori

nata napisa:
nedavno gledah na tv emisiju u kojoj se govorilo o noÅ”enju marama kod muslimanskih žena. u evropi, mislim toĆØnije u francuskoj aktualna je zabrana (ne znam odnosi li se samo na noÅ”enje u odreĆ°enim institucijama -Å”kole, posao..ili inaĆØe??) Å”to je rezultiralo i zabranom noÅ”enja bilo kakvih vjerskih obilježja i simbola i kod pripadnika drugih vjera (valjda radi ravnopravnosti).
jedna je mlada žena muslimanka dobila posao u sudu kada se javila na natjeĆØaj, koji su meĆ°utim kasnije poniÅ”tili (kao, bio je nevažeƦi), objavili ga ponovno i slijedeƦi put nije proÅ”la. iz njezine priĆØe nasluƦuje se da je to bilo zbog toga jer im je kazala da ona nosi maramu kao simbol ispovijedanja svoje vjere. Å”to mislite?

u europskim državama koje su po svom ustavu laiĆØke (nemaju državnu religiju) a to su npr. francuska, koju ti spominjeÅ”, njemaĆØka itd. u DRŽAVNIM je institucijama (tu spadaju Å”kole, sudovi i ostale ustanove) zabranjeno isticati vjerska obilježja bilo koje religije. Nedavno se ista rasprava pokrenula u Italiji gdje su u javnim Å”kolama visjeli križevi koje je po tom zakljuĆØku trebalo maknuti.
ƈinjenica je da državne ustanove pripadaju svim graĆ°anima bez obzira na njihovu vjeru i da isticanje vjerskih simbola samo jedne religije može smetati pripadnike drugih ali mislim da je namjera i ton tih rasprava i akcija viÅ”e manje usmjerena protiv bilo kakve vjere i duhovnosti pa time i negativna - tako je recimo doÅ”lo do apsurda da je Å kotski parlament proÅ”le godine donio odluku prema kojoj na njihovim božiƦnim ĆØestitkama ne smije biti nikakvih simbola BožiƦa?!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
wind

PostanoPostano: čet 12 kol 2004, 22:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hm... dobra pitanja.
Kad si spomenula ovo za marame i muslimanke, ne misliÅ” li da se to osim za hanume odnosi i za npr. naÅ”e ĆØasne? Tako da mislim da se osim muslimana to tiĆØe i nas krÅ”Ć¦ana.
To je totalna glupost, ali ni ne treba se ĆØuditi pogotovu kad se zna iz kakvih krugova takve ideje dolaze. Ono Å”to mene osobno plaÅ”i, Å”to Ʀe to kad-tad stiƦi i u mnoge ostale zemlje Europe, a možda i kod nas. Svijet je zaglibio u sekularizmu, seksualnom liberalizmu, laicizmu, materijalizmu, ili kako se to sve veƦ dan danas ne zove, ljudske duhovne vrijednosti ĆØovjek ionako danas traži iskljuĆØivo kroz sebe, a ne Boga, a pogotovu ne zajednicu Crkvu. Eto to je onako opƦenito, ali uvjeren sam da se unutar ovoga svega nalazi odgovor.

Ovakvih tema, dosta puno fali, pogotovu za ispitivanje nekih stvari unutar naÅ”e vjere koje uzimamo za gotove ĆØinjenice. Ja sam sa ove mreže izvukao jednu priĆØu, koja može držati odgovor zbog kojeg mi katolici "ĆØastimo kipove" (zapravo svece, al neka bude u ovom kontekstu kipova):
sv. Augustin ovo piŔe u svojim "Ispovjestima":
Prilikom prenoÅ”enja tijela muĆØenika GerĀ­vazija i Protazija od mjesta gdje su sahranjena do bazilike bisĀ­kupa Ambrozija, ozdravljali oni koje su muĆØili neĆØisti duhovi, i kako je jedan dugogodiÅ”nji slijepac molio da smije rupcem dotakĀ­nuti nosila na kojima su bila tijela davno umrlih muĆØenika KrisĀ­tovih. I kad je rupcem dotaknuo nosila i zatim rubac primaknuo oĆØima - oĆØi mu se otvoriÅ”e i on progleda. Kad je to ĆØula kraljica Justina koja je progonila sv. Ambrozija, odustala je od progona.

Kipovi, odjeƦa, svetaca ipak imaju jednu "moƦ" koja nam eto objavljuje neÅ”to ĆØudesno vezano uz djelo i znaĆØenje svetaca, pogotovu znajuƦi da je to naĆØin na kojih ih Bog proslavlja. Križ nisam gurnuo u ovaj kontekst, ali mislim da se dobro podrazumijeva sama bit objave Boga ili Isusa u njemu, simbolika jest u drvetu, ali duhovno treba poimati Boga i njegovu objavu i to ne samo u križu veƦ prije svega u sakramentima, a poglavito sv.Euharistiji.

Eto...
wind

PostanoPostano: čet 12 kol 2004, 22:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja ne vidim uopƦe Å”to bi mene smetalo da živim u npr. u Arapskim emiratima, pa da vidim, neke islamske reljefe, motive, isjeĆØke kurana na zidovima ustanova... a najmanje od svega bi me dirale hanume s maramama na cesti ili gdje veƦ jesu... viÅ”e sve to iritira ateista nego nekog vjernika...
Å”to se tiĆØe Francuske najbolje su se pokazali nedavno kada se pisao europski ustav, koliko su se "potrudili" da epitet europskih korijena civilizacija Europe pripiÅ”u krÅ”ĆØanskim.

...

Njihov je problem Å”to su se odrekli vjere u Boga, onda ih sve vezano uz to i iritira, bilo u krÅ”ĆØanskoj ili islamskoj, židovskoj ili bilo kojoj drugoj religiji.
majĆØika

PostanoPostano: pet 13 kol 2004, 7:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

SjeƦate li se da je nedavno bilo govora i o tome kako na HTV-u ĆØitaĆØi vijesti i voditelji ne smiju imati na sebi vjerskih obilježja- npr. križiƦ na lanĆØiƦu i sl.??
Na RTL-u vidim da im to ne smeta.
To je ono Ŕto se zove demokracija i vjerska sloboda??

Bog ne daje križ onome koji ga ne može nositi!
petrica

PostanoPostano: pet 13 kol 2004, 10:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da, ali HRT je DRŽAVNA televizija (a Hrvatska laiĆØka država prema Ustavu), a RTL privatna...

to su viÅ”e manje pravniĆØke fore kako da se uklone vjerski simboli, ali ako Ʀemo prema zakonu onda i imaju pravo
majĆØika

PostanoPostano: pet 13 kol 2004, 20:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Znam, samo Ustavom su zajamĆØene vjerske slobode...

Bog ne daje križ onome koji ga ne može nositi!
petrica

PostanoPostano: pet 13 kol 2004, 22:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

si, pojedincu u njegovom privatnom životu, vjerskim zajednicama u njihovom djelovanju itd. (dakle u katoliĆØkoj Å”koli može biti križeva na svakom koraku ili u muslimanskoj medresi njihovih simbola ili u sinagogi njihovih, ali u državnim institucijama niĆØijih)
Tonka

PostanoPostano: sub 14 kol 2004, 8:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Istina je ono o javnoj i privatnoj televiziji, ali mislim da bi svatko, bez obzira na vjeru, imao pravo na vjerska obilježja. Naravno, u skladu s ukusom i mjerom. Ako Ʀemo pravo, i nedostatak obilježja je obilježje jako sretan Naime, veƦ dugo postoji svijest o tome da ne postoji niÅ”ta Å”to ĆØovjek napravi, a Å”to ne bi iskazivalo njegovu ideologiju ili svjetonazor. Jednostavno, ne postoji objektivno pisanje niti objektivan stav. Sve Å”to napravimo izraz je naÅ”ih stavova, katoliĆØkih, protestantskih, islamskih, ateistiĆØkih...Samo treba biti svjestan toga, biti svjestan da su i drugi takvi i prihvatiti njihove stavove (tu obiĆØno nastanu problemi Laughing )
sike

Spol: muško
PostanoPostano: sri 08 ruj 2004, 13:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kad su kipovi i sl. u pitanju,meni je to ok.Ipak smo mi vizualna bica i volimo si sve predociti.Ima nesto i u tome da smo mi dio toga preuzeli iz stare izraelske tradicije. jasno,bitno je da te kipove ne castimo kao sto su izraelci zlatno tele.Zato ne preferiram da gladim kip ili mastim sliku rukama.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
sike

PostanoPostano: uto 23 stu 2004, 12:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Možda sam veƦ negdje to ovdje na forumu spomenuo, ali papa je nedavno preporuĆØio svim krÅ”Ć¦anima da vidljivo nose svoja vjerska obilježja oko vrata,bio to križiƦ,TAU ili sl.
Time sigurno puno svjedoĆØimo a da i ne znamo.

Evo,kad je bila ona orkanska bura koja je uniÅ”tila nasade onoj obitelji kod zadra, oduÅ”evila me žena koja je tako optimistiĆØno rekla da im se ne isplati sad plakati ili dignuti ruke nego graditi ispoĆØetka, a vidljiv je križ imala oko vrata
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
fat drummer

PostanoPostano: ned 09 lis 2005, 20:51
PostNaslov : Vjerski simboli u javnim ustanovima
Citiraj i odgovori

Eto, biskupi traže da se u javnim ustanovama istiĆØu vjerski simboli, predpostavjam križevi... Å to mislite o tome... Je li uopƦe unutar demokratskih pluralitetnih i sekularnih naĆØela isticanje simbola jedne religije?
Biste li se osjeƦali ugodno da vidite križeve na sudu, bolnici, kod javnog bilježnika?
Smatrate li da je sekularizam uopƦe dobar?

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
binica

PostanoPostano: ned 09 lis 2005, 21:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sve dok se (barem) izjaÅ”njavamo kao veƦinski katoliĆØka zemlja - ne vidim zaÅ”to se ti simboli ne bi isticali.

NaÅ” Bog je silan Bog!
fat drummer

PostanoPostano: ned 09 lis 2005, 21:22
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

da, to je poprilicno li-la argument
naime, ne radi se o vecini. posto se ne smije nikoga diskriminirati ili protazirati zbog vjere ili nekog drugog opredjeljenja ne vidim prema kojim osnovama bi se uveli krizevi u npr sudove
naime hrvatski gradjani su i zidovi, muslimani, manihejci i jedi vitezovi (ovo zadnje nije religija, JOS, ali skupljaju potpise da ih se sluzbeno prizna, za ozbac)
posto nismo poput nekih arapskih zemalja odlucili postati vjerski determinirana drzava ne mozemo postavljati vjerske simbole na javnim ustanovama koje predstavljaju drzavu
u njemackoj i franc je to npr zabranjeno, a u austriji dopusteno

jedno je isticat vjerske simbole u nekoj ustanovi koju je osnovala crkva ili neka džamija, a druga stvar u nekoj bolnici

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
binica

PostanoPostano: pon 10 lis 2005, 20:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ali mi se službeno pred svijetom (ili to samo sami sebi mažemo oĆØi?) deklariramo kao katoliĆØka zemlja.
Kad u sklopu bolnice bude postojale džamija, sinagoga i budistiĆØki hram - neka svi slobodno izvjese svoje simbole.

NaÅ” Bog je silan Bog!
fat drummer

PostanoPostano: pon 10 lis 2005, 20:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne nismo mi katolicka zemlja.

mi smo ipak sekularna drzava. npr. u sabor ne ulaze pripadnici klera saljuci par zastupnika van izbornog reda
biblija nam nije jedan od izvora prava (izuzimam moralna nacela)
imamo sklopljen sporazum sa vatikanom koji na nikoji nacin ne obvezuje nase gradjane da moraju na javnim ustanovama gledat krizeve
imamo potpisane sporazume s islamskom zajednicom, zidovskom, i nizom drugih (pravoslavne autokefalne crkve, cak i makedonskom koja nije autokefalna) istina ti se sporazumi ticu sklapanja braka.
postoji propis prema kojem se niti jedna zajednica nece protazirati pred drugima neovisno o broju vjernika

vjerske drzave su uglavnom na bliskom istoku. tamo je serijat izvor prava. to su ku'ran, sunna, idžma i kijas. ku'ran nije samo sveta knjiga. vjeski velikodostojnici imaju odlucujucu prevagu u politickom zivotu.

binica

PostanoPostano: pon 10 lis 2005, 20:34
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja i dalje nemam niÅ”ta protiv. A mislim da ne bih imala ni kada bi pripadnici drugih vjerskih zajednica istaknuli svoje kad veƦ govorimo o vjerskoj slobodi...

NaÅ” Bog je silan Bog!
fratar

PostanoPostano: pon 10 lis 2005, 20:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja isto ne vidim niŔta loŔe u tome, ako se mogu isticati kojekakvi drugi simboli, nevidim zaŔto nebi i vjerski Smile

"A sada: ostaju vjera, ufanje i ljubav
- to troje -
ali najveƦa je meưu njima ljubav." 1 kor 13,13

andjelcic
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
fat drummer

PostanoPostano: pon 10 lis 2005, 21:05
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ne kuzim ovaj binicin post.. kak mislis da bi i druge vjerske zajednice isticale svoje simbole?
na sudu uz kriz davidova zvijezda i polumjesec? ne, ono nisam cinican ili se podrugujem samo ne kuzim...
apropos fratrovog posta- na javnim ustanovama isticu se samo simboli ove drzave i to sluzbeni
jos nisam vidio dinamov grb ili pevecov logo na zgradi ministarstva Wink

logica

PostanoPostano: pon 10 lis 2005, 21:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm, ja to ne bih stavila pod moranje. Ako osobe koje tamo rade nemaju neÅ”to protiv toga.. Ako netko može stavit sliku svoje obitelji, prijatelja na skijanju i sl. u ured ne znam zaÅ”to ne bih stavio i križ! Ipak, nekako mi ne stoji da križ bude u sabornici. Ne da tamo ne treba mislit na Boga, al ono... bojim se da bi se mnogi sprdali na taj raĆØun pa koliko smo dobra time napravili?

Ti me rukom svojom nosiŔ, o Bože moj.
Gledam, ime moje piŔe na dlanu tvom.
klara

PostanoPostano: pon 10 lis 2005, 21:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da je ipak jedno staviti sliku obitelji na radni stol u uredu
(makar, iskreno - pomalo bi mi bila smijeŔna ista situacija npr. u Ŕkoli),
a neÅ”to sasvim drugo je uvoĆ°enje vjerskih obilježja u javne ustanove...
Za sada je u npr. Å”kolama križ jedino na zidu vjeronauĆØne uĆØionice,
a u svim ostalima je državni grb ...
Moje miŔljenje po ovom pitanju podudara se s fatovim Shocked Laughing Laughing Laughing

Usput, pitanje za fata - kako je to zakonski rijeŔeno u Poljskoj?

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
binica

PostanoPostano: pon 10 lis 2005, 21:32
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fat drummer napisa:
ne kuzim ovaj binicin post.. kak mislis da bi i druge vjerske zajednice isticale svoje simbole?

Mislila sam u kontekstu jednakosti vjerskih zajednica pred zakonom.
Ma nisam ni sama sigurna Ŕto mislim... Laughing
Da, i mene zanima kako su to rijeŔili u Poljskoj?

NaÅ” Bog je silan Bog!
fat drummer

PostanoPostano: pon 10 lis 2005, 21:36
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

no ajdija kako su se braca poljaci opredjelili... poljaci imaju poprilicno uske veze s materom crkvom, njihov sporazum s vatikanom je frapantan

vjera je okej i sve, ali imajmo na umu da ipak nismo 158% katolici
cak i ovih 247% hrvata koji zaokruzuju: da i ja volim papu vjerojatno nisu katolici
javne ustanove su poprilicno, pa javne
ja vjerujte se ne bih ugodno osjecao da sutra dojdem dignut putovnicu a ono iznad saltera impoznatni kriz... ko da sam u crkvi, ne mogu ni psovat sto su tolko spori
vjera i krizevi u bogomolje, spori sluzbenici i grbovi u administraciji!!!
(moj prijevod caru carevo a bogu bozije)

klara

PostanoPostano: pon 10 lis 2005, 21:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fat drummer napisa:

jedno je isticat vjerske simbole u nekoj ustanovi koju je osnovala crkva ili neka džamija, a druga stvar u nekoj bolnici

fat, mislim da ti ova opcija nedostaje u anketi ...
pretpostavljam da misliŔ na državne bolnice...
a to mi nameƦe slijedeƦe pitanje - a kako u npr. privatnim bolnicama
ili privatnim Ŕkolama (kako je sada to zakonski regulirano) ?

Zadnja promjena: klara; pon 10 lis 2005, 21:42; ukupno mijenjano 1 put.

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.