HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 18 kol 2019, 11:30. Pogledaj neodgovorene postove
Vjerski simboli u javnim ustanovima
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Pitanje : Vjerske simbole

bih isticao/isticala svugdje i svagdje 
75%
 75%  [ 21 ]
samo u crkvama, hramovima, džamijama i inim bogomoljama 
25%
 25%  [ 7 ]

Ukupno glasova : 28

Autor Poruka
Dubravko

Spol: muško
PostanoPostano: pon 24 lis 2005, 12:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vjera jest slobodan izbor, i upravo zato ne smijemo je nametati...na bilo koji naĆØin i zato kod ovakvih stvari treba biti izrazito oprezan...a i dalje mislim da viÅ”e možemo uĆØiniti svjedoĆØeƦi životom, s križem na zidu ili bez njega...
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
nata

Spol: žensko
PostanoPostano: ned 30 lis 2005, 13:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Bi li suĆ°enje bilo pravednije ako bi na zidu visio križ? Ili u bilo kojoj drugoj ustanovi, bi li se radilo i razmiÅ”ljalo po Božjoj rijeĆØi? Jesmo li bolji krÅ”Ć¦ani, jesmo li uopƦe krÅ”Ć¦ani ako smo stavili križ oko vrata? Ma dosta deklarativnosti.
Bolje ne, jer samo dovodi do beskonaĆØnih rasprava u kojima zapravo nitko ne zna Å”to je pravedno. Netko je uvijek povrijeĆ°en.

Ipak, da ja imam vlastitu kliniku, stavila bih u nju križ!

Ja sam s vama u sve dane - do svrŔetka svijeta!!!
Daniel

PostanoPostano: sri 02 stu 2005, 8:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Vjerojatno se svi sjeĆØate afera oko micanja križeva u talijanskim Å”kolama? Na svu sreĆØu nisu maknuti. Prije nekoliko godina sliĆØno se u ime pluralizma i sekularne države pokuÅ”alo i u Bavarskoj, ali je Bavarska vlada to pitanje odmah skinula s dnevnog reda s izjavom da su raspela u Å”kolama i javnim zgradama dio bavarske tradicije i identiteta. Ako Ʀemo gledati jedna Bavarska je puno sekulariziranija i pluralistiĆØkija država nego je to Hrvatska pa se bori za svoj identitet i tradiciju. Uostalom i u jednoj Italiji u sudnicama i na sveuĆØiliÅ”tima, pa ĆØak i policijskim postajama stoje raspela, neƦu ulaziti u to koliko je to izraz neƦije vjere ali oĆØito je izraz identiteta jedne zemlje. Ja radim u javnoj ustanovi, u kojoj su vjernici u velikoj manjini, ja i joÅ” možda jena osoba, a na stolu imam sliku Sv. Franje, koji je uza sve i dio moga identiteta. Mislim da s ne bi smjeli sramiti onoga Å”to jesmo, pogotovo da nam se u ime nekakve sekularizacije i pluralizma nameƦu ideje koje ne prihvaƦamo. Treba ostaviti prostora svakome da slobodno razvija svoje vjerske osjeƦaje, da ih iskazuje i da vrÅ”i svoje vjerske obrede, ali i mi se trabamo boriti za svoj identitet. Hrvatska država tradicionalno je od svojih samih pĆØetaka bila vezana uz katolicizam i KatoliĆØku crkvu, koji su i dio njezinog identiteta, stoga sam za raspela u javnim ustnovama.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
fat drummer

PostanoPostano: čet 03 stu 2005, 17:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jedno je sv franjo na stolu uz sliku mame i tate i psiƦa Å”vrƦe, a drugo je 3 metra visok križ na opƦinskom sudu u zagrebu...
koliko je god npr u bavarskoj križ dio identiteta u hrvatskoj nije. dobro, baÅ” se za vrijeme komunizma nije razbacivalo nikakvim raspelima, polumjesecima i davidovim zvijezdama, ali ni u ovih 15 godina nitko niti iz jedne politiĆØke opcije nije ni pomislio u izborni program pokuÅ”at progurat vjerske simbole na javnim ustanovama, niti je ikoja civilna udruga iÅ”ta govorila.
to dosta govori o želji ljudi i tradiciji i mentalitetu.

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
Dibidus

PostanoPostano: čet 03 stu 2005, 22:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ukoliko smo mi doista katoliĆØki, krÅ”Ć¦anski narod, ako smo doista vjernici ... onda bi bilo naravno da se ti simboli nalaze na mjestima na kojima ih danas nema.
I zar je to gore nego raspelo na sudu na kojima se niŔta ne radi, a i kad se radi ne radi se po pravdi? Ili raspelu u Saboru?!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceAIMYIMMSNMICQ [Vrh]
Coje

PostanoPostano: čet 03 stu 2005, 22:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Komunizam je ostavio snažan peĆØat na naÅ”em narodu. JoÅ” uvijek mnogi naÅ”i "vjernici" u svojim kuƦama nemaju križeve - a traže blagoslov kuƦe kao neÅ”to sasvim normalno,...
Mislim da bi trebalo joÅ” malo saĆØekati i vidjeti u kojem Ʀe smjeru iƦi zbivanja. Ako veƦina ljudi pokaže da im je važno to Å”to su krÅ”Ć¦ani - onda Ʀe se imati smisla govoriti o znakovima krÅ”Ć¦anstva u javnim prostorijama. Za sada - nema smisla... Bilo bi mnogo vrlo sarkastiĆØnih situacija kad bi se takav zakon izglasao. Laughing Laughing Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: pet 04 stu 2005, 7:58
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Coje svaka ti stoji. Nažalost 50 godina komunistiĆØke vladavine ostavilo je dosta negativan trag na naÅ”em vjerskom identitetu i ne samo vjerskom nego i na kulturnom, gospodarskom identitetu pa i u mentalnom sklopu. Uostalom proteklih petnaestak godina sustavno se radi na obnovi hrvatskog kulturnog identiteta a gdje god se okreneÅ” od književnosti, slikarstva, pa dalje od najranijih razdoblja hrvatske povijesti pa do danas taj identitet je usko bio vezan uz KatoliĆØku crkvu i judeo-krÅ”Ć¦ansku tradiciju. Zanimljiva je stvar da su raspela u hrvatskim Å”kolama visjela sve do samog poĆØetka 50-tih godina proÅ”log stoljeƦa kada su skinuta uslijed prekida diplomatskih odnosa tadaÅ”nje FNRJ i Vatikana. To mnogo govori o jdnom nasilnom prekidu tradicijom i identitetom, a i o tome da se niti bezbožna socijalistiĆØka vlast nije odmah usudila dirati u neÅ”to Å”to je bilo vjerski ali i kulturni identitet jednog naroda.
fat drummer

PostanoPostano: pet 04 stu 2005, 14:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dibidus napisa:
Ukoliko smo mi doista katoliĆØki, krÅ”Ć¦anski narod, ako smo doista vjernici ... onda bi bilo naravno da se ti simboli nalaze na mjestima na kojima ih danas nema.
I zar je to gore nego raspelo na sudu na kojima se niŔta ne radi, a i kad se radi ne radi se po pravdi? Ili raspelu u Saboru?!

ne shvaƦam ovaj post... Å”to bi raspela poboljÅ”ala produktivnost sudova? mislim da problem leži u samoj koncepcji postupka, zatrpanosti sudova, nesreĆ°enim odnosima i tome sliĆØno

ne znam, ali možete li zamisliti situaciju kad bi neki musliman/židov/hindus/ateist doÅ”ao svjedoĆØiti na sudu, a unutra katedrala

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
Daniel

PostanoPostano: pon 07 stu 2005, 10:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jedno raspelo ne ĆØini katedralu niti utjeĆØe na efikasnost sudova.
Dibidus

PostanoPostano: pon 07 stu 2005, 13:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hotio sam reƦi kako bi licemjerno bilo stavljati raspela u takve ustanove.
Na taj naĆØin kao da se ljudi kriju iza raspela, rade loÅ”e, ali je bitno da je raspelo tamo ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceAIMYIMMSNMICQ [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: pon 07 stu 2005, 14:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Tko zna, možda nekome pogled na raspelo potakne savjest pa stvari krenu u boljem smjeru...
sike

PostanoPostano: pet 17 vel 2006, 0:00
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Isus je laik, zakljuĆØilo je talijansko Državno vijeƦe, koje se time izjasnilo glede držanja raspela na javnim mjestima, u uĆØionicama, uredima, sudnicama... Križ je simbol laiciteta, simbol civilnih vrijednosti te mora ostati u uĆØionicama, smatra VijeƦe. Spor je nastao prije ĆØetiri godine zahtjevom finske državljanke koja je tražila uklanjanje križa sa zida dvorane u Å”koli koju pohaĆ°aju njezina djeca u mjestu pokraj Padove.

Raspelo mora ostati u Å”kolskim dvoranama, "ne kao namjeÅ”taj ili stvar kulta, nego zato Å”to je prikladan simbol i izražava glavne temelje civilnih vrijednosti", kao Å”to su tolerancija, Å”tovanje bližnjega i ljudskih prava. DoduÅ”e, potjeĆØe od vjere, ali je simbol "vrijednosti koje oznaĆØavaju laicitet sadaÅ”njeg državnog ureĆ°enja", piÅ”e u obrazloženju.

Državno je vijeƦe na 19 stranica obrazložilo to svoje uvjerenje. Sve je zapoĆØelo prije ĆØetiri godine zahtjevom finske državljanke Soile Lauti da se sa zida dvorane u Å”koli koju pohaĆ°aju njezina djeca u mjestu Abano Terme pokraj Padove skine križ. Upravni sud regije Veneto zatražio je miÅ”ljenje Ustavnog suda, koji se ne može izjasniti o zakonu jer nije rijeĆØ o zakonu, nego o odlukama vlade Kraljevine Italije iz 1924. i 1926. prema kojima se na javnim mjestima, dakle i u uĆØionice i sudnice itd., treba istaknuti raspelo, talijanska zastava i slika kralja.

Do danas ta odredba nije mijenjana pa je i dalje na snazi premda Italija viÅ”e nije kraljevina. Ministrica obrazovanja Letizia Moratti, u vladi desnog centra Silvija Berlusconija, uputila je nedavno okružnicu Å”kolama kojom je zatražila zadržavanje raspela u uĆØionicama. Raspelo mora ostati u Å”kolskim dvoranama "ne kao namjeÅ”taj ili stvar kulta, nego zato Å”to je prikladan simbol i izražava glavne temelje civilnih vrijednosti", kao Å”to su tolerancija, Å”tovanje bližnjega, vrednovanje osobe, Å”tovanje ljudskih prava i drugo, a koji potjeĆØu od vjere, ali su "vrijednosti koje oznaĆØavaju laicitet sadaÅ”njeg državnog ureĆ°enja", stoji u obrazloženju Državnog vijeƦa.

Nekad vjerske vrijednosti, sada, prema toj odluci, oznaĆØavaju laicitet. Ispitivanje javnog mnijenja pokazalo je da je 85 posto Talijana za križ u Å”kolskim uĆØionicama kao simbol civilizacije.
16.2.2006 VeĆØernji list / Križ života

Gospodine,kome da idemo?Ti imaÅ” rijeĆØi života vjeĆØnoga!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: pet 17 vel 2006, 7:17
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Citat:
Državno je vijeƦe na 19 stranica obrazložilo to svoje uvjerenje. Sve je zapoĆØelo prije ĆØetiri godine zahtjevom finske državljanke Soile Lauti da se sa zida dvorane u Å”koli koju pohaĆ°aju njezina djeca u mjestu Abano Terme pokraj Padove skine križ.

Bravo za Talijane, a ova Finkinja neka diktira u svojoj zemlji Å”to Ʀe biti u Å”kolama a Å”to ne. Uostalom ako nekome smeta križ u Å”koli, mislim da to dovoljno govori o osobi samoj. S druge strane to dovodi u pitanje i sam pojam "tolerancije", jel veƦina mora tolerirati manjinu ili joj se mora prilagoĆ°avati.
sike

PostanoPostano: pet 17 vel 2006, 11:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Skandinavske zemlje su,okrenuvŔi se protiv križa i Onoga na križu u svojim državama,obiteljima,javnim ustanovama..napredovale znatnije,primjerice u porastu samoubojstva gdje su u vrhu u svijetu

Zadnja promjena: sike; pet 17 vel 2006, 11:26; ukupno mijenjano 1 put.

Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: pet 17 vel 2006, 11:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ne zaboravi i u alkoholizmu, tu su na vrhu ljestvice.
merkat

PostanoPostano: sub 18 vel 2006, 11:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kaj ste zaboravili na pedofiliju, homoseksualizam i incest ?
Te da je u skandinavskim zemljama najmanje vjernika ?
Živi liberalizam, imaju novaca ali nije sreƦa para puna vreƦa, to znaju oni koji je imaju !
Ali talijani na sreƦu drže do svojih vrijednosti, nisu oni hrvatska koja Ʀe popljuvat po svojim te svojim ljudima zbog jednog ĆØlana neke manjine kako bi ih europsku hohÅ”tapleri potapÅ”ali po ramenima i poslali joÅ” pripomoƦi razvoju civilnog druÅ”tva. Od te civilizacije me glava boli a neke Ʀe peƦ guzica dugo, duuugo.... Twisted Evil

Å to Ʀe mi život bez vjere ?
Å to Ʀe mi vjera bez života ?
Daniel

PostanoPostano: pon 08 svi 2006, 10:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kada gledam talijanske filmove ili serije vidim da su u svim javnim ustanovama izložena raspela, u policijskim stanicama, bolnicama, na sudovima i sl. Kod nas je takva praksa naprosto naglo prekinuta dolaskom komunista na vlast i teÅ”ko je oĆØekivati da Ʀe nakon 50 godina socijalizma biti ponovno uvedena, pogotovo Å”to je nekoliko generacija odrastalo u vremenu kada je na snazi bila komunistiĆØka ideologija. Ali najgore od svega je Å”to mi niÅ”ta niti ne pokuÅ”avamo ili ako pokuÅ”amo, par novinskih naslova koji nam ne idu u prilog i odmah se povuĆØemo. U sve Å”to idemo najĆØeÅ”Ć¦e idemo nespremni i onda nas poklope.

Bog moj i sve moje.
sike

PostanoPostano: ned 15 lis 2006, 11:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Evo nam neĆØeg iz "krÅ”Ć¦anske" Engleske:

Zaposlenica British Airwaysa suspendirana je zato Å”to je odbila skinuti ili staviti ispod odjeƦe lanĆØiƦ s krÅ”Ć¦anskim križiƦem. Žena sada tuži avioprijevozniika zbog vjerske diskriminacije.

Nadia Ewida, koja radi na check-inu na Heathrowu, rekla je Daily Mailu kako tuži zraĆØnog prijevoznika zbog vjerske diskriminacije nakon Å”to su je poslali kuƦi jer je prekrÅ”ila pravila o oblaĆØenju British Airwaysa.

"British Airways dopuÅ”ta muslimankama da nose marame, Sikhima da nose turban i drugim vjerama religijsku odjeƦu. Samo je krÅ”Ć¦anima zabranjeno da izraze svoju vjeru", navodi list Eweidine rijeĆØi.

British Airwyas je izjavio kako politika tvrtke traži da uposlenici moraju nositi nakit, ukljuĆØujuƦi religijske simbole, ispod uniforme.

"Ovo pravilo odnosi se na sav nakit i vjerske simbole na lanĆØiƦima, a ne samo na križ", rekao je avioprijevoznik u priopƦenju. "Drugi predmeti poput turbana, marama i narukvica mogu se nositi jer je nepraktiĆØno za osoblje da ga skriva ispod uniformi".

Vincent Cable zastupnik liberalnih demokrata, koji predstavlja okrug Twickenham na zapadu London gdje živi Nadia, rekao je kako je "nepojmljivo da se britanski nacionalni zraĆØni prijevoznik tako ružno odnosi prema zaposlenicima".

"Nadia je predna krÅ”Ć¦anka koja iskazuje svoju vjeru, ali na skorman i potpuno neprovokativan naĆØin", rekao je.

"Potpuno je ispravno drugim religioznim manjinama dopusiti izuzetak od propisanog odijevanja, ali zaÅ”to krÅ”Ć¦ani ne mogu imati ista prava", pita se Vincent.

Vjerski simboli i odijevanje u Velikoj Britaniji su vruƦa tema od kad je proÅ”li tjedan bivÅ”i ministar vanjskih poslova Jack Straw uzburkao strasti tražeƦi od muslimanki da otkriju lice kad priĆØa s njima.

martina_zg

Spol: neodrešen
PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 12:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e pa oduvijek je tako bilo i biti Ʀe uvijek manjina maltretira veƦinu
davorseljan

PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 13:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

majĆØika napisa:
SjeƦate li se da je nedavno bilo govora i o tome kako na HTV-u ĆØitaĆØi vijesti i voditelji ne smiju imati na sebi vjerskih obilježja- npr. križiƦ na lanĆØiƦu i sl.??
Na RTL-u vidim da im to ne smeta.
To je ono Ŕto se zove demokracija i vjerska sloboda??

Ni na Novoj TV to nikome ne smeta.

U radu je spas.
davorseljan

PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 13:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Podržavam vjerske slobode i samo tako možemo naprijed.
Ono Ŕto znam i kod nas vidjeti su slike i križevi po bolnicama Ŕto meni osobno ne smeta.

U radu je spas.
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.