HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: ned 07 lip 2020, 10:19. Pogledaj neodgovorene postove
Je li kockanje grijeh?
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeęa tema
Autor Poruka
ziga

Spol: neodrešen
PostanoPostano: čet 13 lis 2005, 20:38
PostNaslov : Je li kockanje grijeh?
Citiraj i odgovori

Da li je kockanje grijeh i zaÅ”to? Ne mislim na patoloÅ”ko kockanje zbog kojeg ljudi gube kuƦe i sve Å”to imaju nego na kladionice 5, 10 kn.
Ima li crkva kakav stav o tome? Negdje san ĆØuo da sveƦenici ne bi smili posjeƦivat kladionice, a s druge strane mogu puÅ”it pa mi to nije jasno.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Mash

Spol: žensko
PostanoPostano: čet 13 lis 2005, 21:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Heeeeeeeeeej,dobro nam doŔao na forum hop hop hop hm hm

ne znam... mislim da nam je jednom na jendom hodoĆØaÅ”Ć¦u jedan sveƦenik baÅ” o tome priĆØao i rekao neÅ”to u smislu kao da je svako klaĆ°enje grijeh... -dakle, ne mora biti nužno sad da se radi o teÅ”koj ovisnosti da bi bilo grijeh.

no i mene zanima-zaŔto?!
i baŔ sam o tome razmiŔljala neki dan...
Rolling Eyes

"Iskustvo nas uĆØi
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
dodododoprecjednik

Spol: muško
PostanoPostano: čet 13 lis 2005, 21:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sluzbeni stav crkve ne znam,al mislim da je. iako ja sam vise za igre bez uloga novca...sjecam se kad sam jednom s frendovima kartao poker za bombone...

Hvaljen budi, Gospodine moj....
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
sike

PostanoPostano: čet 13 lis 2005, 22:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nemam vam Å”to kriti-povremeno i ja se "kockam" na taj naĆØin uplativÅ”i 5 kn(nikad viÅ”e od toga nisam)ali POVREMENO kad je neka zanimljiva tekma,ĆØisto zbog zanimljivijeg praƦenja.
E sad,neki Ʀe reƦi je li to grijeh ili ne,ali ne vidim razlike staviti 5kn na listiƦ ili za iste novce kupiti ĆØokoladicu(ĆØokolada je skuplja),žvake ili sl.
Å to je u biti kriterij za grijeh?
Ako je ĆØovjek navezan na to,pa makar bilo i tih 5kn onda je grijeh jer to ga onda udaljava od Boga a klaĆ°enje mu postaje glavna preokupacija u životu.Ali ako nije..
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
zole

PostanoPostano: čet 13 lis 2005, 22:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

potpuno se slazem sa siketom! navezanost i(li) ovisnost do kojih kocka/kladjenje mogu dovesti su grijeh!
takodjer, pretjerano trosenje novca moze utjecati pogubno na egzistenciju obitelji, tako da je i to onda grijeh. no povremeno uplatit 5kn umjesto otic na kavu ne moze biti grijeh, jer po mom misljenju uopce nema osnove za to!

Srebra i zlata nema u mene, ali Å”to imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista NazareƦanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim Ʀete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Dibidus

PostanoPostano: pet 14 lis 2005, 6:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ziga, a Ŕto ti savjest kaže?
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceAIMYIMMSNMICQ [Vrh]
Dara

PostanoPostano: pet 14 lis 2005, 8:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mislim da kockanje odnosno 5 ili 10 kn staviti na tekmu ,umjsto kupiti cokoladu ili popiti kavu nije grijeh,ali kao se to omakne kontroli onda je to druga prica,dijelim misljenje sa zoletom
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
Mash

PostanoPostano: pet 14 lis 2005, 12:31
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

sike napisa:
Ako je ĆØovjek navezan na to,pa makar bilo i tih 5kn onda je grijeh jer to ga onda udaljava od Boga a klaĆ°enje mu postaje glavna preokupacija u životu.Ali ako nije..

Eto, toĆØno tako, slažem se!
svako robovanje ,ĆØak i nekoj bezazlenoj stvari je grijeh!

"Iskustvo nas uĆØi
da je ljubav jaka i nesavladiva kao smrt"

papa Grgur IX. sv.Elizabeti

Coje

PostanoPostano: pet 14 lis 2005, 18:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Å to ako nakon Å”to uplatiÅ” 5 kuna dobijeÅ” 7 000 000 kuna??? Je li grijeh dobiti na lotu, klaĆ°enju,... Mislim da je to srž ove teme. Laughing

Kad biste vi dobili taj iznost biste li ga dali u humanitarne svrhe ili biste ga zadržali za osobne potrebe??? Iskreno?

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
zole

PostanoPostano: pet 14 lis 2005, 20:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

e vidis, jednom sam trebo neku odredjenu svotu novca pa sam uplatio jedan listic za 5 kn, a trebo sam dobit puno vise nego mi je trebalo. onda sam ja to rasporedio i napiso jedan 'ugovor' sa samim sobom u kojem sam napiso koliko cu gdje dati/potrositi (dobar dio je isao u humanitarne svrhe). uopce se nisam opterecivao sa time, predo sam to Bogu i pomolio se! bio sam i na misi i skroz se natjero da ne mislim o tome kako igraju sada neke momcadi. poslije mise izaso van sa drustvom i doso kuci kad su sve utakmice bile zavrsene. I dodjem kuci upalim tv i lagano po TTX-u, kad ono (e sad ste vec jako zainteresirani sto se dogodilo... hehe) - nista! corak! promasio vise od jednog para! bio sam pomalo razocaran jer sam bio uvjeren da cu dobiti! no tu nije kraj! nikako! sutradan sam dobio jedan poziv za posao, a na tom poslu sam zaradio otprilike onoliko koliko mi je bilo potrebno! hahaha... inace, imam iskustvo da kad god su mi potrebne pare - iskoci neki poso! hehehe

Srebra i zlata nema u mene, ali Å”to imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista NazareƦanina hodaj! [Dj 3,6] Po njihovim Ʀete ih plodovima prepoznati. [Mt 7,16]
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
Zita

PostanoPostano: pet 14 lis 2005, 21:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ovo je baÅ” lijepi primjer kako Gospodin odgovara na naÅ”e molitve, ne onako kako i kada bi mi to htjeli, veƦ onda i onako kako je najbolje za nas! Smile
klara

PostanoPostano: pet 14 lis 2005, 21:39
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Loto je malo legalnija kocka, klaĆ°enje isto tako...
Ili mislim krivo?

Nisam od onih koji uplaƦuju loto, sportsku i sliĆØno ...
(vele za Podravce da ni ne mogu niŔt dobit,
jer su preÅ”krti da bi uopƦe uplatili listiƦ Laughing Laughing Laughing)

No, Ŕalu na stranu...
Vjerojatno je cilj svih uplaƦivanja oĆØekivanje nekakavog veƦeg dobitka,
neĆØeg Å”to nije rezultat naÅ”ih napora i poÅ”tenog rada, a Å”to Ʀe nam omoguƦiti lagodniji život ...

Gledano iz te perspektive...

uĆØiniti dobro, a zatim otiƦi bez buke ...
sike

PostanoPostano: pet 14 lis 2005, 23:16
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nekad davno je na sportu poswtojala sliĆØna tema pa kako se ovdje ipak razvija prava rasprava,odluĆØih kopirati postove od tamo i prebaciti ih ovdje pa izvol'te!

Jo

hm... nekako ne volim igre na srecu, jer uvijek vise dajes nego ti se vrati! Al sportsko kladjenje mi je ok u granicama da nije ovisnost! Tj. tu i tamo se kladim, ali mi to nije nesto sto moram ili cu se pocet trest! (salim se, al tu negdje) Znam ljude koji stalno bacaju neke kombinacije i dobivaju a isto tako i one koji ne!

Mozda je pametnije dat te novce nekom tko nema, al opet ako to ne cinis tako cesto, zasto ne iz gusta odigrat koju kombinaciju?

meni je to bas onako, zabava. Naravno dok ne predje u nesto dublje, a poznajuci sebe znam da mi ne bi trebalo puno da postanem ovisan, stoga se kladim svake prijestupne.
Dobra strana kod kladjenja je sto to nije totalna luziona, kao loto, gdje nemas veze s tim sto ce biti izvuceno. Bar mozes pratiti kako se stvari odvijaju, i imas realno puno vece sanse nesto dobit nego kod recimo sportske prognoze. Da loto ni ne spominjem, to je stvarno igra na srecu, vjerojatnost dobitka je 1:15miliona.
Nisam protiv kladjenja, ali nisam potpuno ni za, jer znam da mnogi provode dane i dane u kladionicama, spiskavsi zadnju paru nadajuci se da ce sad nesto dobiti, a nikad nista. Oni najbolji su koliko sam vidio ukupno tek na nuli (osim nekih lumena, al ne znam ni jednog takvog iako se po narodu prica da ima jedan... ).
Kako rekoh, sve to ima svoju dobru i losu stranu. Kladjenje lose djeluje na sport, igraci namjestaju/pustaju utakmice, ali opet zanimanje za sport raste zbog kladjenja. Znam neke ljude iz svog kvarta koji prije nisu ni culi za neki sport izvan ova 3,4 najpopularnija, a danas prate i klade se na utrke pasa... dakle, dobra i losa strana

Niko II Poznat

vidimo kako te je lako navuƦi
navukao si se na ovaj forum i ne puŔtaŔ ga

nego da, kao i sve ostalo u nekoj umjerenosti ne vidim grijeha ili neke loŔe strane u tome, samo zabavu
ali da, ovaj narod je užasno povodljiv (a i drugi isto) i to dovodi hrpe ljudi na rubu egzistecije da bacaju novce i na to
ali i, taj neki poriv za lakom zaradom i ispunjavanje i zakrpavanje kompleksa isto ĆØine zlo

zole

heheh

Kako su mnogi rekli... zabava!

Donedavno sam svom legi stalno prigovaro za kladjenje, a onda sam otisao i prvi put odmah smo dobili! Od tada tu i tamo odem! Jos sam u plusu!!! hehe Ja kao matematicar vodim si evidenciju tako da znam kad prekoracim...

Zanimljivo je, iako mi je sigurna zarada puno draza (mislim na posao)
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web stranice [Vrh]
Dibidus

PostanoPostano: sub 15 lis 2005, 8:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ƈini mi se da smo uÅ”li u umovanje. U takvoj atmosferi se mogu svakakvi zakljuĆØci izvuƦi.
Ne razumijem zaŔto smo tako nepovjerljivi prema svojoj savjesti?
Pa savjest nije rezultat naÅ”ih razmiÅ”ljanja (kasnije ju razmiÅ”ljanja oblikuju), nego, kako nas uĆØi Crkva Duh Sveti živi u nama.

A ovo pitanje je kao stvoreno da se upita savjest.
I postavio sam pitanje Zigi (pa i vama), ali je svima bilo draže jalovo umovanje, nego postaviti jednostavan upit svojoj savjesti.
To upuƦuje koliko živo živimo svoju vjeru.

Savjest nam objaÅ”njava (ako ju nismo upropastili) granicu izmeĆ°u igre i kockanja.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceAIMYIMMSNMICQ [Vrh]
Natty

PostanoPostano: pon 17 lis 2005, 8:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ako nije ovisnost nije ni grijeh ako se mene pita. Grijeh je ako se dobije velika lova na kocki da bar jedan dio love ne razdijeliÅ” na potrebite... Jer nisi zaslužio a primio si, pa si dužan i neÅ”to dobro uĆØiniti s tim. To je moje miÅ”ljenje...

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
Coje

PostanoPostano: pon 17 lis 2005, 21:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Dibidus napisa:

Ne razumijem zaŔto smo tako nepovjerljivi prema svojoj savjesti?

Savjest nam objaÅ”njava (ako ju nismo upropastili) granicu izmeĆ°u igre i kockanja.

Forum je jedno od mjesta gdje pokuÅ”avamo dobro usmjeravati pravilan razvoj svoje savjesti preispitujuƦi vlastite ideje i stajaliÅ”ta komparirajuƦi ih s drugim ljudima.
Neka pitanja nemaju jasne odgovore - zato je i dobro o takvim pitanjima zajedniĆØki promiÅ”ljati.
Bi li bio grijeh dobiti na lotu 2 milijuna eura i zadržati ih za svoje potrebe???

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
Chico

PostanoPostano: čet 27 tra 2006, 23:09
PostNaslov : klaĆ°enje i igre na sreƦu
Citiraj i odgovori

Klaưenje i igre na sreƦu, kaj mislite jel to vama isto ili??

tvoj prijatelj je odgovor na sve tvoje molitve
Daniel

PostanoPostano: pet 28 tra 2006, 13:49
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je, jedno i drugo je rizik, u kojem ideÅ” malo na znanje viÅ”e na sreƦu i nadaÅ” se novĆØanom dobitku. Smile

Bog moj i sve moje.
ziga

PostanoPostano: sub 29 tra 2006, 13:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

KlaĆ°enje moze izazavati ovisnost, a igre na sreƦu ako misliÅ” pod time bingo ili skupljanje kupona je glupo ali nekoga moze zabavit.
ivoo

PostanoPostano: uto 02 svi 2006, 23:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ziga grijeÅ”iÅ”. Slažem se da klaĆ°enje može izazvati ovisnost, ali ista je stvar i sa igrama na sreƦu. lotto je npr jedna igra na sreƦu, imaÅ” ljude koji cijeli život uplaƦuju jednu te istu kombinaciju ( a jel to ovisnost? ) A bingo i razni kuponi isto mogu postati ovisnost. Stvar je ĆØovjeka jel mu to postaje ovisnost ili ne a ne stvari
Daniel

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 8:50
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se ivoo. Puno je veƦa vjerojatnost da Ʀe klaĆ°enje kod nekoga izazvati ovisnost, ali toga nužno nisu imuni niti oni koji igraju igre na sreƦu.

Bog moj i sve moje.
Natty

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 10:13
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E a imaŔ ljudi koji uplate Bingo pa zaborave mjesecima pogledati da li su iŔta dobili Laughing Laughing

Mislim da je klaưenje ovisnost, ali i igre na sreƦu mogu to takoưer postati.

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
ziga

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 13:03
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moze se biti ovisnik o lotu naravno loto nije niÅ”ta drugo nego rulet u kojega uplatiÅ” par kuna tijedno i ko postane ovisnik o lotu on ide igrati rulet i gubi par tisuƦa kuna u minuti. Kod kladionica je veƦi rizik da se pojavi ovisnost zato Å”to se tu igra svaki dan i uobiĆØajno je da se uplaƦuje i veƦe svote novaca s vemenom kad ti dosadi uplaĆØivati manje. Radi se o tome Å”to 99% posto igraĆØa lota nisu ovisnici a, 10% igraĆØa kladionica su ovisnici ili ĆØe to postati ako se nastave kladiti.
ivoo

PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 15:45
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E Natty imaÅ” ljudi koji uplate listiƦ na kladionici pa zaborave na njega Wink
Ziga i Natty imaÅ” ti ljude koji su jednostavno ovisni o lotu svake sedmice igraju listiƦ to im je kao ujutro reƦi dobro jutro, ako to ne uĆØine ne osjeƦaju se dobro, ne idu na rulet da izgube milijune al ovisni su o ovome. Tako isto može biti i sa bingom. Nije stvar jel bingo jel listic lota ili listiƦ kladionice veƦ je stvar ĆØovjeka koji to ispunja hoƦe li to postati ovisnost.
Kladenje može postati i posao a ne samo ovisnost. To je igra isto kao npr na burzi gdje se trguje vrijedenosnim papirima. Postoje brokeri. Princip je isti, može se radi na osiguravanju dobitka. Kombiniranjem koeficijenata. ZnaĆØi ne mora biti ovisnost.
Ziga kako znaÅ” da 99 posto igraca lota nisu ovisnici? To je jedna obmana, pa ĆØak ni kladionicu ne moraÅ” igrati svaki dan, to rade uglavnom samo ovisnici( iako ovisnik moze biti i ako igra recimo samo vikendom).
Dubravko

PostanoPostano: pet 05 svi 2006, 13:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ponekad znam uplatit koji listić, i na to gledam kao na čistu zabavu...i u tome ne vidim niÅ”ta loÅ”e, ako se nečiji odnos prema klađenju, igrama n sreću ne kosi sa Bopžjim zapovjedima, pogotovo 1....
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš urešivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.