HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretranik Pretranik lanstvo lanstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: uto 07 srp 2020, 15:51. Pogledaj neodgovorene postove
Joga i kršæanstvo
Zaponi novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedea tema
Pitanje : Joga je :

Opasna u duhovnom 
64%
 64%  [ 42 ]
Ne boli me kièma kad ju prakticiram 
9%
 9%  [ 6 ]
Ne znam 
10%
 10%  [ 7 ]
Ne zanima me 
15%
 15%  [ 10 ]

Ukupno glasova : 65

Autor Poruka
Ycteris

Spol: muko
Lokacija: tamo gdje sunce sije, kiša pada i ljubav Božja vlada
PostanoPostano: pet 13 sij 2006, 8:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

E baš to kaj Gandalf prièa. Al najluðe mi je bilo kad sam gledal na stranici nekog centra za yogu što je to yoga. I tam lijepo pri poèetku piše kak yoga nije religija, nema elemente duhovnosti nego pomaže kršæaninu da postane bolji kršæanin, muslimanu bolji musliman, itd. Da bi malo kasnije u teksu pisalo kao jedan od koraka "obraæanje svevišnjem Yogi" i još neš slièno kaj se ne mogu sad sjetit. Isto tak kad je jednom bio u mojoj župi na predavanju, jedan je èovjek koji se preobratio s yoge, a stvarno je daleko u tome dogurao, rekao kako je jedna od prvih stvari koje su radili bilo izgovaranje nekih rijeèi koje kao samo pomažu u neèem s disanjem il nekaj takvo. A te dvije rijeèi zapravo znaèe: "ja sam bog". To je isti onaj èovjek kaj je njegovo svjedoèanstvo napisano na ofm-ovoj stranici. Netko je stavio link malo više, al stavit æu ja opet.

http://www.ofm.hr/tabor/svjedocanstva/povratak/Default.htm

Veæe ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. (Iv 15,13)
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
kršæanin

Spol: neodreen
PostanoPostano: pet 20 sij 2006, 23:43
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ako želite znati što zapravo nude te istoènjaèke religije savjetujem da proèitate Smrt jednog gurua
To je autobiografsko djelo o hinduistu koji se preobratio na kršæanstvo
Korisniki profilPoalji privatnu poruku [Vrh]
Daniel

PostanoPostano: pet 28 tra 2006, 14:18
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Meni je to dvoje nespojivo, yoga je istoènjaèka religijska praksa koja ne može naæi svoj prostor u kršæanstvu.

Bog moj i sve moje.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mail [Vrh]
melani

Spol: ensko
PostanoPostano: sri 03 svi 2006, 17:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

èitajuæi knjigu JOGA I KRSCANSTVO, sa svom vas sigurnoscu i znanjem uvjeravam da joga i krscanstvo ni na koji nacin ne idu zajedno!

Surprised SVAKAKO TOPLO PREPORUCAM DA PROCITATE KNJIGU!!! Shocked

Zadnja promjena: melani; sub 08 srp 2006, 21:59; ukupno mijenjano 1 put.
melani

PostanoPostano: et 04 svi 2006, 22:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Za one koje zanima,a neda im se citati cijela knjiga ili ne mogu nabavit:

Biti kršćanin i primjenjivati jogu nije moguće u isto vrijeme. To je ključni zaključak knjige “Joga i kršćanstvo”,
Blaževićeva knjiga ne daje službeni stav Crkve u Hrvatskoj, ali je ona ipak gotovo službena budući da joj je popratnu riječ napisao đakovački i srijemski biskup Marin Srakić koji je predsjednik Vijeća za katehizaciju Hrvatske biskupske konferencije. To i ne čudi ako se zna da je knjiga nastala nakon svojevrsne prošlogodišnje pobune svih većih vjerskih zajednica u Hrvatskoj protiv uvođenja joge u školski sustav preko programa “Joga u svakodnevnom životu”. Glavni argument za pobunu bila je činjenica da se preko joge protuzakonito, mimo pravne procedure, u Hrvatsku pokušava uvesti hinduizam.

Knjiga je podijeljena na pet cjelina. U prvom Blažević ukazuje na sličnosti i razlike između hinduizma i kršćanstva te piše o osnovnim pojmovima iz hinduizma kako bi se mogla razumjeti i joga. U drugom istražuje korijene joge, njezin povijesni razvoj, njezinu filozofiju i teologiju, dok u trećem predstavlja i analizira učenja eksponiranih promicatelja joge na Zapadu, pri čemu tvrdi da se “njihovo jogiziranje Zapada ne odvija stihijski, nego po unaprijed zacrtanim smjernicama s jasno razrađenom vizijom hinduiziranja Zapada”. U četvrtom poglavlju iznio je kršćansko poimanje joge, a u petom se osvrće na tzv. “kršćansku jogu” koju promiču i poneki kršćanski teolozi na Zapadu.

Nasuprot tvrdnjama pojedinih istočnjačkih gurua kako je to samo tehnika relaksacije, Blažević u knjizi dokazuje da je joga ne bilo koji nego čak osovinski dio hinduističkog duhovnog miljea, pojam koji “označava disciplinu tijela i uma čija svrha je potpuni nadzor i smirenje uma i osjetila, postizanje stanja iste, odnosno, transcendentalne svijesti. Ili, “u najširem smislu riječi joga je zajednički nazivnik za sve religiozne metode postizanja spasenja u hinduizmu”. Iako je joga poznata i u budizmu, jainizmu i sikhizmu, autor se zadržava na ovoj formi zato što je ona najprisutnija u Hrvatskoj. Kad je pak riječ o hinduizmu, Blažević piše: “Hinduizam nije jedna religija, poput judaizma, kršćanstva ili islama, nego predstavlja konglomerat različitih vjerovanja, učenja i sekti te pravovjerni hindus može vjerovati u jednog boga ili više njih (hinduizam poznaje trideset i tri milijuna bogova!), može se klanjati anđelima ili demonima, može biti i ateist a da uvijek ostane dobar hindus. Jedino je važno da je rođen kao hindus jer samo tako postiže mjesto u socijalnom uređenju koje je razdijeljeno prema kastama.”

Psihijatar pak zaključuje: “Na kraju bih tek upozorio da joga tehnike primjenjivane do krajnjih kozekvencija, kao primjerice u transcendentalnoj meditaciji, no i u nekim drugim slučajevima, čovjeku koji trpi ne mogu pomoći već mu mogu i naštetiti i to ne samo u moralnom smislu. I, nemojmo zaboraviti, joga tehnike, kako autor kaže, imaju širu dimenziju, tj. bez zazora se može konstatirati da predstavljaju most od kršćanstva prema New Age duhovnosti, onoj dakle duhovnosti koja, umjesto tragičnosti determinirane čovjekovom konačnošću na ovom svijetu, utopijski nudi neproblematično življenje sada i ovdje, življenje lišeno ne samo strepnje već i ljubavi i milosrđa."

Posebno je zanimljiva Blaževićeva analiza pojedinih gurua koji su pridonijeli prodoru joge na Zapad: “Svi oni jesu misionari hinduizma na Zapadu. Svi su dobro upoznati s kršćanskom terminologijom i njome se izvrsno služe u susretu s kršćanima, što znači da su prethodno prošli primjerenu formaciju u za to specijaliziranim ustanovama. Svima je zajedničko nastojanje da jogu na Zapadu predstave ‘znanstvenom tehnikom’, a hinduizam religijom superiornijom kršćanstvu. Svi gurui predstavljaju se kao posrednici nekakvog zbližavanja između Istoka i Zapada ali na hinduističkim osnovama. Joga je sofisticirani mamac putem kojega su milijuni zapadnjaka preuzeli vjeru u reinkarnaciju i druga srodna hinduistička učenja. Zato tvrdim da joga otvara kršćanske umove za poganska vjerovanja i okultizam. Svim guruima zajedničko je iskrivljeno shvaćanje Isusa Krista, kojega drže za reinkarnaciju nekog od drevnih učitelja ili ga interpretiraju kao gurua ili avatara. Svi su složni u mišljenju da je Crkva krivo shvatila Kristova učenja te da su oni bogomdani da isprave njezine ‘zablude’. Sustavno iskrivljuju kršćansku sliku Boga i izopačuju kršćansku poruku spasenja. Gurui su kršćanstvu nakloni samo prividno. Oni degradiraju kršćanstvo i miniraju njegove dogme. U pozadini joge skriveno je prešutno neprijateljstvo prema autentičnom kršćanstvu. Joga potkopava same kršćanske korijene. Gurui jogu predstavljaju transreligioznom disciplinom, tehnikom, neovisnom o bilo kojoj religiji, ali koja predstavlja supstrat svih religija.”

Pogovor knjizi napisao je poznati teolog dr. Tomislav Ivančić te psihijatar dr. Bartul Matijaca. Ivančić tako upozorava: ”Budući da praktične joge nema bez meditativne, treba upozoriti kako nestručno prepuštanje meditaciji može izazvati burne i nekontrolirane reakcije podsvijesti i nesvijesti te čovjeka učiniti psihičkim pa i fizičkim bogaljem. Osim toga lakovjerno i nekompetentno ulaženje u nepoznata dubinska područja duše može dovesti do magijskih i okultnih iskustava koja mogu biti još opasnija. Treba također upozoriti da nastojanje da se jogom podvrgnu vlastitoj kontroli autonomno odvijanje funkcija disanja i krvotoka, može dovesti do teške neurastenije. Budući da se joga na Zapadu propagira na temelju dobro organiziranih misija smišljenih početkom 20. stoljeća, prakticiranje joge može biti znak i stvarnost prijelaza na hinduističku religiju, a za kršćanina napuštanje slobode koju donosi Isus Krist.”
banana

PostanoPostano: et 06 srp 2006, 18:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Heh, sjeæam se da se jedno vrijeme na veliko i naširoko raspravljalo o jogi Wink

Tada je u moju školu toènije u školsku dvoranu došao taj neki tip onak odjeven u bijelo i prekriven naranèastim plaštem te su profesori dobili besplatne sate poduke...
Bilo je æudno vidjeti koliko ih se puno odazvalo, naravno u toj našoj dvorani su bili i drugi ljudovi...
Mi onak znatiželjna djeèica smo sve to promatrali kroz prozor i smijali im se Wink ...
Pa, èovjeèe oni su na leðima ležali više od pola sata, pa koda nisu mogli doma spavati Laughing Wink Laughing

Heh, meni je fora biti onako elastiæan, ali za to se može otiæi i na gimnastiku Wink , možda pilates Laughing

Bog moj i sve moje!
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPoalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: uto 17 lis 2006, 17:54
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

mislila sam da je ok... tjelovjezba. krenula sam na jogu, dobro sam se osjecala (savitljiva sam, pa sam bila najbolja u grupi - teacher's pet). ali onda je voditeljica krenula s mantrama, cakrama... pogadjate: pokupila sam prnje i nisam se vise pojavila.

Svevišnji, dièni Bože, rasvijetli tamu moga srca
i daj mi pravu vjeru, èvrstu nadu i savršenu ljubav, osjet i spoznaju,
o Gospodine, da izvršim tvoju svetu i istinitu zapovijed.
Natty

PostanoPostano: sri 18 lis 2006, 7:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Moja frendica je bila u doticaju s njima i onog trena kada su poèeli prièati protiv Isusa napravila je isto što i ti Laughing

Bog je milosrdan, spor na srdžbu i pun dobrote.
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: et 26 lis 2006, 10:48
PostNaslov : informacija
Citiraj i odgovori

U subotu 28.10 u 19 sati u Velikoj dvorani Kršæanske adventistièke crkve, Prilaz Gjure Deželiæa 77 bit æe predavanje "Kršæanstvo i joga". Govorit æe: Željko Porobija (magistar filozofije i prof. na Advent. teol. fakultetu), Marijan Malašiæ (prof. ruskog i hrvatskog jezika i književnosti) i Tihomir Kukolja (novinar i teolog).

ne reklamiram, samo obavještavam &-)

Èokolada
iskljuèen

PostanoPostano: uto 19 pro 2006, 16:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Joga u filozofiji i praksi je nespojiva s kršæanstvom
James Manjackal MSFS:

Kao kršæanin i katolik, roðen u indijskoj državi Kerali u tradicionalnoj katolièkoj obitelji, ali u hinduistièkom okruženju; a sada kao katolièki sveæenik i karizmatski propovjednik u šezdeset zemalja na svim kontinentima, imao bih nešto reæi o lošem utjecaju joge na kršæanski život i duhovnost. Znam da u cijelom svijetu raste interes za jogu , èak i meðu kršæanima i da se taj interes širi i na druge ezoterièke i new age prakse kao što su reiki, reinkarnacija, akupresura, akupunktura, lijeèenje pranom, refleksologija itd. što su sve metode protiv kojih Vatikan upozorava u svom dokumentu "Isus Krist- donositelj vode žive" .

Za nekoga joga je naèin opuštanja i smanjenja napetosti, dok je za drugoga to oblik vježbanja koji godi zdravlju i poboljšava tjelesnu izdržljivost, a za neke je to i naèin lijeèenja bolesti. U umu prosjeènog katolika, bio on laik ili klerik, mnogo je zbunjenosti, zato što se joga meðu katolicima ne prikazuje niti kao potpuno zdravstvena niti kao potpuno duhovna disciplina, veæ jednom kao jedna, drugi put kao druga vrsta, a èesto i mješavina te dvije discipline. No, èinjenica je da je joga prvenstveno duhovna disciplina, a ja poznajem èak sveæenike i redovnice koji u sjemeništa i novicijate uvode jogu kao pomoæ pri meditaciji i molitvi. Zaista je žalosno da su u današnje vrijeme mnogi katolici izgubili povjerenje u duboku duhovnost, misticizam i molitvenu disciplinu koju nam prenose veliki sveci poput sv.Ignacija Lojolskog, sv. Franje Asiškog, sv. Franje Saleškog , sv. Terezije Avilske i mnogih drugih, te se okreæu istoènjaèkoj duhovnosti koja ima korijene u hinduizmu i budizmu. U ovom svjetlu iskreni kršæanin treba preispitati koliko je prikladno spajati jogu s kršæanskom duhovnošæu i koliko je mudro ugraðivati te tehnike u kršæansku molitvu i meditaciju.

Što je to joga? Rijeè joga znaèi "jedinstvo", cilj joge je ujedinjenje prolaznog "ja" "JIVA" s besmrtnim "BRAHMAN" , hinduistièkim konceptom Boga. Taj Bog nije osobni Bog, nego impersonalna, neosobna duhovna supstanca koja je jedno s prirodom i svemirom. Brahman je impersonalna, neosobna božanska tvar koja prožima i obavija sve i temelj je svega. Joga ima svoje korijene u hinduistièkim Upanishadama , koje datiraju iz 1000. godine prije Krista i koje svrhu joge opisuju kao " ujedinjenje svjetlosti unutar sebe sa svjetlošæu Brahmana". "Beskonaènost, ono što je apsolutno i nepromjenjivo nalazi se u èovjeku" kaže Chandayoga Upanishada, "TAT TUAM ASI" ili " TO SI TI". Božansko prebiva unutar svakog od nas u svom mikrokozmièkom predstavniku, individualnom "ja" koje se naziva Jiva. U Bhagavad Giti gospodin Krishna opisuje Jivu kao "moj vlastiti dio vjeènoga" i kaže da "radost Joge dolazi jogiju koji je jedno s Brahmanom". Sto pedesete godine poslije Krista, jogi Patanjali je objasnio osam putova koji uèenika joge vode od neznanja do prosvjetljenja- osam putova su poput stepenica i to su : samokontrola ( yama) , vršenje pobožnosti (niyama), položaji tijela ( asana) , vježbe disanja ( pranayama) , nadzor tj. obuzdavanje osjetila ( pratyahara), koncentracija ( dharana) , duboka kontemplacija (dhyana) i prosvjetljenje ( samadhi). Ovdje je zanimljivo primijetiti da su vježbe položaja tijela i disanja, dakle ono što se na zapadu obièno podrazumijeva da je cijela joga, tek treæi i èetvrti stupanj prema jedinstvu s Brahmanom! Joga nije samo razraðen sistem tjelovježbe, to je duhovna disciplina sa svrhom da dovede dušu do samadhija, potpunog jedinstva sa božanskim biæem. Samadhi je stanje u kojem se ujedinjuju naravno i božansko biæe, èovjek i Bog postaju jedno bez ikakve razlike (Brad Scott: Exercise or religious practice? Yoga: What the teacher never taught you in that Hatha Yoga class" in the Watchman Expositor Vol. 18, No. 2, 2001).

Ovakvo gledanje radikalno je suprotno kršæanstvu koje sasvim jasno vidi razliku izmeðu Stvoritelja i stvorenja, èovjeka i Boga. Bog je uvijek "netko drugi" , a nikada sam èovjek. Žalosno je da ljudi koji promièu jogu, reiki i ostale discipline i meditacije podupiru svoje argumente pogrešno navodeæi neke izolirane biblijske citate izvaðene iz opæeg konteksta, kao što su npr. " ti si hram Božji", " živa voda teèe iz tebe" , " bit æete u meni i ja æu biti u vama" , " ne živim više ja nego Krist živi u meni" itd. bez razumijevanja znaèenja koje te rijeèi imaju u opæem konekstu Bibilije. Neki ljudi èak portretiraju Isusa kao jogija, a u današnje vrijeme takve Isusove slike možemo vidjeti èak u samostanskim kapelama i prezbiterijima - Isus prikazan kao jogi u položaju za meditaciju!

Nazivati Isusa "jogijem" znaèi nijekati Njegovu božansku suštinu, svetost i savršenost i pretpostavljati da je On imao palu ljudsku narav podložnu neznanju i zabludi, iluziji (maya) , da je i On trebao osloboðenje od ljudske uvjetovanosti kroz vježbe i discipline joge. Joga je nespojiva s kršæanskom duhovnošæu jer je panteistièka ( Bog je sve i sve je Bog) i zato što smatra da postoji samo jedna realnost , a sve ostalo je privid ili maya. Kad bi postojala samo jedna apsolutna, nepromjenjiva realnost, a sve ostalo kad bi bilo iluzorno, privid, tada ne bi postojali odnosi i ljubav. Središte kršæanske vjere je vjera u Presveto Trojstvo, Oca, Sina i Duha Svetoga, tri osobe u jednom Bogu , savršeni model odnosa ljubavi. Sve u kršæanstvu je usmjereno na odnose, s Bogom i meðu ljudima. "Ljubi Gospodina Boga svoga svim srcem svojim, svom dušom svojom i svom pameti svojom! To je najveæa i prva zapovijed . Druga je toj jednaka : ' Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe! '" ( Mt 22,37-39). U hinduizmu, dobro i zlo, kao i bol i užitak su prividni (maya) i stoga nestvarni, imaginarni. Vivekananda , jedna od najpoštovanijih ikona suvremenog hinduizma, je rekao : " Dobro i zlo su jedno te isto " (Vivekananda. "The yogas and other works" izdanje, Ramakrishna Vivekananda Centre NY 1953). U kršæanstvu, neprestani problem grijeha kao uvrede Božjoj svetosti je neodvojiv od naše vjere, jer je grijeh razlog zašto trebamo Spasitelja. Isusovo utjelovljenje, život, muka , smrt i uskrsnuæe za nas su putovi spasenja tj.osloboðenja od grijeha i njegovih posljedica. Mi ne možemo zanijekati ovu temeljnu razliku u namjeri da u kršæanstvo ukljuèimo jogu i ostale istoènjaèke tehnike meditacije. Bavljenje jogom je u najboljem sluèaju poganstvo, a u najgorem okultizam. To je religija antikrista i po prvi put u povijesti ona se naširoko prakticira diljem zapadnog svijeta i Amerike. Smiješno je i nakaradno da uèitelji joge nose križeve ili kršæanske simbole te tako zavode i varaju ljude govoreæi da joga nema nikakve veze s hinduizmom i da je to samo prihvaæanje drugih kultura. Neki su prikrili jogu kršæanskim gestama i kretnjama nazivaju je "kršæanska joga". Ovdje se ne radi o prihvaæanju kulture drugih naroda, nego o prihvaæanju druge religije koja je nespojiva s našom religijom i religioznim konceptima.

Žalosno je da se joga proširila od vrtiæa pa sve do razlièitih obrazovnih ustanova u medicini, psihologiji itd. nazivajuæi se znanošæu, a u stvari ona uopæe nije znanost ; prodaje se pod etiketom " opuštajuæa terapija" , " samo-hipnoza" , "kreativna vizualizacija" , "centriranje (centering)" itd. Hatha joga, najrašireniji oblik joge u Europi i Americi kao vježbe za opuštanje i anti-stresna terapija , jedan je od šest priznatih sistema ortodoksnog hinduizma i sa svojim mistiènim i religioznim korijenima najopasniji je oblik joge. ( Dave Hunt, "Zavoðenje kršæanstva", str. 110 ). Sjetite se rijeèi sv. Pavla " Nije ni èudo, jer se sam Sotona pretvara u anðela svjetla" ( 2 Kor 11,14). Istina je da su mnogi ljudi izlijeèeni pomoæu joge i ostalih istoènjaèkih naèina meditacije i molitve. Ovdje bi se kršæanin trebao zapitati traži li on samo ozdravljenje i materijalne pogodnosti ili svoga Boga Isusa Krista u kojega vjeruje i koji je izvor svih izljeèenja i dobroga zdravlja.

Želja da se postane Bog je prvi i drugi grijeh u povijesti stvaranja kako je kronološki zabilježeno u Bibliji, "U svom si srcu govorio: Uspet æu se na nebesa, povrh zvijezda Božjih prijestolje æu sebi diæi. Na zbornoj æu stolovati gori na krajnjem sjeveru. Uzaæi æu u visine oblaène, bit æu jednak Višnjemu" (Iz 14, 13-14). Zmija reèe ženi: "Ne, neæete umrijeti! Nego, zna Bog: onog dana kad budete s njega jeli otvorit æe vam se oèi i vi æete biti kao bogovi, koji razluèuju dobro i zlo ." (Post 3: 4-5). Filozofija i praksa joge temelji se na uvjerenju da su èovjek i Bog jedno. Joga nauèava da se treba usredotoèiti na samog sebe umjesto na Jednog Istinitog Boga. Ona ohrabruje svoje sljedbenike da traže odgovore na životne probleme i pitanja unutar svog vlastitog uma i savjesti umjesto da naðu rješenje u Božjoj Rijeèi po Duhu Svetom kao što je to u kršæanstvu. Joga konaèno ostavlja èovjeka otvorenim za obmane Božjeg neprijatelja, koji traži žrtve koje može odvuæi od Boga i Crkve. (I Pt 5:8 )
U posljednjih osam godina propovijedam Božju rijeè uglavnom u europskim zemljama koje su nekada bile kolijevka kršæanstva, iz koje su izlazili misionari i navjestitelji evanðelja, muèenici i sveci. Zapitajmo se možemo li još uvijek Europu nazivati kršæanskom? Nije li istina da je Europa izbrisala sva kršæanska naèela i vrijednosti iz svog života ? Zašto se Europa srami reæi da ima kršæanske korijene ? Gdje su moralne vrijednosti i kreposti koje su Europljani stoljeæima njegovali i koje su prenosili ostalim zemljama i kulturama hrabro navješæujuæi Kristovo evanðelje? Po plodovima se poznaje stablo ! Vjerujem da su te sumnje i zbrka, otpadništvo i nevjera, vjerska hladnoæa i nezainteresiranost došli u Europu istovremeno kad su istoènjaèki misticizam i meditacije, ezoterièke i novodobne prakse uvedene na zapadu. Na moje karizmatske seminare veæina sudionika dolazi s razlièitim moralnim, duhovnim, psihièkim i tjelesnim problemima u želji da budu osloboðeni, izlijeèeni i da zadobiju novi život po snazi Duha Svetoga. Sa svom iskrenošæu srca reæi æu da je 80 do 90 % sudionika bilo u doticaju s jogom, reikijem, reinkarnacijom i ostalim istoènjaèkim religioznim praksama gdje su izgubili vjeru u Isusa Krista i Crkvu. U Hrvatskoj, Bosni, Njemaèkoj, Austriji i Italiji imam jasne primjere osoba koje su za vrijeme molitve za ozdravljenje, opsjednute silama zla, vikale "Ja sam Reiki" , "Ja sam Joga" oèitujuæi tako da ovi pojmovi, u stvari, predstavljaju osobe. Kasnije sam trebao nad njima moliti za osloboðenje od opsjednuæa zlim.

Neki ljudi misle i govore da nema ništa loše u prakticiranju svega ovoga, tako dugo dok ne vjerujemo u filozofiju u pozadini. Promicatelji joge, reikija itd. ipak vrlo jasno tvrde da su filozofija i praksa neodvojive. Tako, dakle, kršæanin ne može niti na koji naèin prihvatiti filozofiju i praksu joge jer su joga i kršæanstvo dva meðusobno iskljuèiva gledišta. Kršæanstvo glavni problem èovjeka vidi u grijehu, u nemoguænosti èovjeka da se uskladi s naravi i mjerilima moralno savršenog Boga. Èovjek je otuðen od Boga i ima potrebu za pomirenjem. Rješenje je Isus Krist " Jaganjac Božji koji oduzima grijehe svijeta". Po Isusovoj smrti na križu, Bog je pomirio sa sobom svijet. On danas poziva èovjeka da slobodno primi sve blagodati svog spasenja po vjeri u samoga Krista. Za razliku od joge, kršæanstvo vidi spasenje kao slobodan, besplatan dar koji može biti poklonjen, a nikada zaraðen ili postignut èovjekovim vlastitim naporima ili djelima. Ono što je danas potrebno Europi i cijelom svijetu je snažno naviještanje Kristove poruke iz Biblije po vjerodostojnom tumaèenju Crkve, u namjeri da se ukloni svaka sumnja i zbunjenost koja se danas sve više širi meðu kršæanima na zapadu, te da se ljudi dovedu do Puta, Istine i Života- Isusa Krista . Samo Istina nas može osloboditi.
magivek

PostanoPostano: sri 20 pro 2006, 11:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Yoga i krscanstvo ne mogu skupa. Nije problem u nekakvim "tehnikama opustanja", "tehnikama disanja" i slicnim vjezbama za smirenje. Ako malo proucimo katolicke i krscanske mistike i velike osnivace redova (sv. Franjo, Ignacije Loyolski) susrest cemo oblike, koji postizu isti cilj, kao i te vjezbe.
No radi se o tome, da se pomocu tih vjezbi "prodaje" religijski nauk dalekog istoka, koji se protivi krscanstvu (vjerovanje u reinkarnaciju, mnogobostvo....). Zato bismo se Yoge kao Yoge trebali kloniti.
Krscanstvo itekako poznaje i meditaciju i kontemplaciju, koju Yoga "propovjeda", samo sto krscanstvo poznaje i pod 1 aktivnu dimenziju i pod 2 prepoznaje sve, sto jest, kao dar Bozji a ne kao plod nekakve "spoznaje, koja me tupila po glavi".
Krscanstvo vjeruje u Bozju objavu sadrzanu u Bibliji, koju Bog i danas nastavlja preko raznih iskustava, koja svi mi dozivljavamo u svom zivotu. Ta iskustva nisu cesto javna, ali ona za one, koji su ih dozivjeli, znace jako puno.
Èokolada
iskljuèen

PostanoPostano: pet 23 vel 2007, 17:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Danas sam iz knjižnice posudio knjige Isus Krist - donositelj vode žive i Proroci novoga doba od Josipa Blaževiæa.Htio sam uzeti knjigu Joga i kršæanstvo ali nije bilo slobodnih primjeraka tuzan pa æu je uzet kad ove proèitam jako sretan .Nakon toga æu komentirat kakve su jer sam uvijek èitao samo knjige koje govore pozitivno o Jogi i New Ageu.Baš me zanima što kaže druga strana. mislioc
Èokolada
iskljuèen

PostanoPostano: pet 16 ou 2007, 21:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ako je joga toliko štetna,zašto je onda Zlatko Sudac prakticira? belji se
logica

PostanoPostano: pet 16 ou 2007, 22:12
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Otkud ta informacija?

Ti me rukom svojom nosiš, o Bože moj.
Gledam, ime moje piše na dlanu tvom.
Mara

PostanoPostano: pet 16 ou 2007, 23:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

I mene to zanima, a i da jest, koje je vlè. Sudac mjerilo i èega?

Ljubi i èini što hoæeš
ziga

PostanoPostano: sub 17 ou 2007, 10:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mara napisa:
I mene to zanima, a i da jest, koje je vlè. Sudac mjerilo i èega?

Mislim da mu je biskup zabranio da se bavi jogom, bilo na nekoj emisiji latinica ili slicno.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuMSNM [Vrh]
Èokolada
iskljuèen

PostanoPostano: sub 17 ou 2007, 11:19
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sjeæam se da sam prije nekoliko godina u Gloriji ili Areni proèitao prilog o Zlatku Sudcu gdje piše da je Zlatko Sudac vegetarijanac. Mislim da sam taj tekst proèitao jednom i na internetu,ali ne mogu ga sad naæi.Vjerojatno postoji negdje u arhivi.A svi znamo da su jogiji vegetarijanci.Takoðer sam na jednom forumu našao da "Zlatko Sudac u svom radu koristi tehniku disanja ( lijeva i desna nosnica)."Guess what,ta tehnika disanja se zove anuloma viloma (tako nešto) i može se naæi u svakoj knjizi o jogi.Btw udruga Art of Living i njegov osnivaè Sri Sri Ravi Shankar koje se navodi u donjem linku poduèavaju jogu.Da ne duljim,evo vam tekst: http://www.kameleon.im/tekst/1/

Sreæa? Nesreæa? A tko to zna... Laughing
ivoo

PostanoPostano: sub 17 ou 2007, 12:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ako je netko vegetarijanac ne znaèi da se bavi jogom. Rolling Eyes
Al evo link na lijepu stranicu za molitvu gdje netko nedobronamjeran èak moze pomisliti da se radi o yogi zbog npr pisanja o pravilnom disanju i sl.
To je jedna molitva i meditacija sasvim kršæanska.
Veæina vas vjerojatno zna za ovu stranicu ali za one koji ne znaju preporuèam
http://www.isusovci.hr/prostorduha/
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: sub 17 ou 2007, 14:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

jednom mi je prilikom prof (na KBF) prièo kako je on, davno, bio na duhovnim vježbama gdje se dan zapoèinjao yogom. bile su to kršæanske duhovne vježbe, negdje u Njemaèkoj...

ivoo

PostanoPostano: pon 19 ou 2007, 22:27
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm Rolling Eyes
a što je to Yoga, jel to tjelovježba??? razmislja
to bi trebao taj profesor objasniti Question
Ništa ja ne tvrdim ali i Ronaldinho nekad može izgubiti loptu u driblingu Wink
teta Jeja
mod team

PostanoPostano: pet 27 tra 2007, 6:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

èovjek koji je integrirao yogu s kršæanstvom zove se Franz Jalics. maðarski isusovac. na žalost, po netu ima samo nekoliko tekstova o njemu - i svi na njemaèkom Neutral, pa..., ali, prièa se Wink, u tisku je knjiga na hrvatskom. ja ju, osobno, željno išæekujem!! tada æu biti (malo) pametnija, æu možda uspjeti i sroèiti koju suvislu misao ovdje Laughing

yochanan

PostanoPostano: pon 28 svi 2007, 21:09
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Baš kao što je droga istrgnuta iz odreðenih religijskih rituala npr. indijanskih i prilagoðena zapadu za zloupotrebu, tako je i joga kao molitva nekih istoènjaèkih religija istrgnuta iz Veda i prilagoðena Europi i Americi.
Slièno je i sa reinkarnacijom koja se na Zapadu shvaæa kao "nova prilika" u nekom drugom sljedeæem životu, a istodobno se prešuèuje da je u hinduizmu "reinkarnacija pravi pakao i preteška da bi itko nosio to breme" kako je to rekao M. Ghandi.

tutio fidei et obsequium pauperum
CroStorm

PostanoPostano: pet 01 lip 2007, 15:27
PostNaslov : Joga
Citiraj i odgovori

Joga je religija i glavni cilj joge je samostvarenje a mi se ostvarujemo iskljucivo preko Isusa, odnosno Presvetog Trojstva. Dakle ovdje se radi o udaljavnju od Boga sto koristi Sotoni.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Èokolada
iskljuèen

PostanoPostano: pet 01 lip 2007, 15:36
PostNaslov : Re: Joga
Citiraj i odgovori

CroStorm napisa:
Joga je religija i glavni cilj joge je samostvarenje a mi se ostvarujemo iskljucivo preko Isusa, odnosno Presvetog Trojstva. Dakle ovdje se radi o udaljavnju od Boga sto koristi Sotoni.

Svi znaju da ja vježbam jogu a uporno se pišu ovaki postovi koji direktno vrijeðaju mene kao osobu a takvi postovi ostaju i ne brišu se.Crostorm može te biti sram.Tako odvratno prièaš o jogi a pojma nemaš što je ona.Ovo je zadnji put da sam došao ovdje.Doviðenja svima
CroStorm

PostanoPostano: pet 01 lip 2007, 15:59
PostNaslov : Joga
Citiraj i odgovori

Imao sam priliku u rukama drzati Swamidjijevu knjigu "Joga u svakodnevnom zivotu" i tamo na koricama pise kako je glavni cilj Joge samostvarenje...dakle nista ne izmisljam.
Korisniki profilPoalji privatnu porukuPosjeti Web stranice [Vrh]
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Zaponi novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne moe otvarati nove teme.
Ne moe odgovarati na postove.
Ne moe ureivati svoje postove.
Ne moe izbrisati svoje postove.
Ne moe glasovati u anketama.