HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 5:37. Pogledaj neodgovorene postove
Brakovi različitih vjera, rasa i narodnosti
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Što mislite o rasno mješanim brakovima?

a) nemam ništa protiv 
23%
 23%  [ 10 ]
b) to je osobna stvar pojedinca 
37%
 37%  [ 16 ]
c) sasvim normalna stvar 
18%
 18%  [ 8 ]
d) apsolutno sam protiv toga 
9%
 9%  [ 4 ]
e) svatko neka se drži svoje rase 
6%
 6%  [ 3 ]
f) užasavam se toga 
4%
 4%  [ 2 ]

Ukupno glasova : 43

Autor Poruka
Srki

Spol: muško
PostanoPostano: pon 28 stu 2005, 10:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa Afrikanci su ti uglavnom katolici,nego tu je drugi problem: jezik-kako se tečno sporazumjeti sa strancem.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
krkica

Spol: neodređen
PostanoPostano: uto 29 stu 2005, 9:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Zato ti ja studiran hrvatski i fonetiku; tako da moren učit jude govoriti po naški Cool Laughing

Samo se srcem dobro vidi. Ono bitno je očima nevidljivo. (Mali princ)
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
Helena

Spol: žensko
PostanoPostano: sub 10 pro 2005, 8:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čitala sam taj članak...

Osobno,meni je bitno da sa budućim suprugom idem na misu i da smo iste vjeroispovijesti. Ranije nisam tako razmišljala, ali vremenom shvatiš kako ti za zajednički život s nekim trebaju jaki temelji koji se oslanjaju na jednake vrijednosti.
S obzirom da nisam u vezi i ne znam što će mi dragi Bog 'poslati' Wink , možda upravo muslimana ili nekoga iz neke sekte Wink , moj stav (za sada) popdržava brak unutar iste vjere.

Helena
Daniel

PostanoPostano: sub 10 pro 2005, 9:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čitao sam ovo neki dan u Novom listu, ako me pitate za mišljenje - GLUPOST. Niti jedno, niti drugo ali ipak nešto na kraju mora prevladati, a koliko vidim ovdje je to islam. rasne razlike se mogu prevladati ali vjereske ne, jedino ako jedan od supružnika popušta drugome ili odluči odgajati djecu u njegovoj/njezinoj vjeri.
merkat

PostanoPostano: ned 18 pro 2005, 18:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Talijanski biskupi su preporučili da nije dobro miješati brak između katolika i muslimana.
Danas u jednoj emisiji je novinar pitao gosta šta misli o tome a gost je sjajno odgovorio kako to nije dobro osim ako se ne dogovre prije braka što su te kako će odgajati djecu.
Novinar je pitao jel to kršćanski a gost je odgovrio da je jel tako se štite djeca a ona su po meni najvažnija u braku , naravno ako su moguća ili posvojena.

Mislim da je moguće da u brak uđu npr. katolik i muslimanka ali tada oni mogu dogovoriti kako djecu odgajati.
Sad pitanje je ako se dogovore da će djecu odgajati katolički a otac je puno na poslu a majka više kod kuće, kakav će to biti vjerski odgoj kada je u majkama usađeno da imaju veću sposobnost odgoja i osnosa s djecom što nije uvijek tako naravno.
Pitanje se postavlja kako će reagirati brojna obitelj od koja možda i živi s njima ili sečesto viđaju ?
To nije lako a ja osobno poznajem dva takva slučaja susjeda, jedan brak katolika i muslimanke te katolika i pravoslavke gdje djeca uopće nisu vjernici, valjda zbog mira u kući. Pošto znam da su bili vjernici roditelji.
U tim obiteljima nikada nije bilo sklada što me ne čudi jel vjera je temelj svake obitelji.
Dobro ima i ateista ali takvi se češće i rastaju i maju sasvim druga moralna gledišta.

Netko će reći, zar nije ljubav najvažnija ?
Ali što je ljubav, gdje je granica ljubavi i koja je ljubav najvažnije, prem Bogu, djeci, ženi, sebi ?
Gdje je ljubav prema djeci koja će sigurno trpjeti kad nema homogenosti.
Može se homogenizirati ?
Da ali teško, riskantno je.
Osim ako netko ne pređe na vjeru drugoga ali tu ostaje problem obitelji koji je ipak manji faktor te taj slučaj prihvaćam kao moguć.

Na kraju, što je ljubav, ako vjerujem da je moja vjera prava Kristova, kako tu ljubav prema Bogu može nadići ljubav prema ženi ?
Zar nije tada žena kumir, idol, zlatno tele ?
Zar nije to sve što stavljamo iznad Boga ?

Kad bi se ja našao u takvoj situaciji, prije ozbiljnije veze koja bi se pokazala mogućom bi to prvo rasčistio, rekao da mi je Bog na prvom mjestu te odgoj djece. Dakle dušu bi dao Bogu i djeci Boga a ženi sve ostalo, tijelo, ljubav, sebe, kad bi prešla na moju vjeru ili dopustila da djecu odgajam katolički, nema stvari koje nebi za nju napavio i bio joj nabolji muž i prijatelj na svijetu. Sve bi za nju učinio. Sve.

Što će mi život bez vjere ?
Što će mi vjera bez života ?
Coje

PostanoPostano: sri 28 pro 2005, 21:38
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ljudi! Znate li vi da muslimanka nema svoju vjeru dok se ne uda? Zašto onda odstupati od toga?
Ipak, šerijatski zakon brani muslimanki udati se za kršćanina - čak i pod takvom kaznom da joj otac ili brat oduzmu život.
S druge strane, isti zakon dopušta muslimanima oženiti katolkinje koje će odmah potom postati muslimanke.

Govori li vam što taj zakon. Nemam neko posebno dobro mišljenje o musolimanskim zakonima - ali smatram da su utemeljeni na ljudskoj naravi! Rekao bih da se tu imamo na što ugledati - kako čuvati sebe i svoje. Cool

http://www.kumi.hr
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceYIMMSNMICQ [Vrh]
heartsong

PostanoPostano: ned 01 sij 2006, 23:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ali morate znati da se različito gleda na mješane brakove u različitim zajednicama, pa i krajvima zemlje. Nije isto gledati na mješani brak recimo katolika i muslimana u jednoj strogo islamskoj zemlji kao što su irak, iran itd. ili ako se tu radi o nekim krajevima recimo Bosne i Hercegovine u kojoj makar mulimani drže do svoje vjere, znatno su tolerantniji na druge vjeroispovjesti nego u strogo islamističkim zemljama.

isto tako, mogo muslimana živi van svoje zemlje, kao npr. turci u njemačkoj i tamo je dosta individualno koliko je muslimansk-kršćanska ljubav spremna na brak.

Ispraznost cijelog svijeta
je kao snijeg usred ljeta,
a dijete po njem trči boso.
Zar svejedno je?

Samo u Bogu je mir, dušo moja,
Samo u njemu je sva nada srca mog.
Samo On je moja stijena, ufanje.
Bog mi je utjeha, hridina silna,
Utočište.
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPosjeti Web straniceICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: pon 02 sij 2006, 12:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Slažem se heart ali mislim da je u pogledu braka ta razlika u najbitnijem ( jedina bitna razlika ) ustvari veilika odgovornost gdje se treba rasčistiti što nam je važnije, Bog kroz vjeru koju vjerujemo ili brak te jesmo li spremni promijeniti vjeru zbog supružnika. Ako nam je slaba vjera to je očekivano, čak dobro ako je druga osoba revnija te nas možda i povede bliže Bogu ( jel kao slabi vjernici ne shvaćamo značaj vjere ), no ako smo mi pravi vjernici, što bi nas moglo nagnati da promijenimo ono u šta vjerujemo ?
Zar tada nije supružnik zlatno tele ako je važniji ?

heartsong

PostanoPostano: uto 03 sij 2006, 19:06
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Slažem se heart ali mislim da je u pogledu braka ta razlika u najbitnijem ( jedina bitna razlika ) ustvari veilika odgovornost gdje se treba rasčistiti što nam je važnije, Bog kroz vjeru koju vjerujemo ili brak te jesmo li spremni promijeniti vjeru zbog supružnika. Ako nam je slaba vjera to je očekivano, čak dobro ako je druga osoba revnija te nas možda i povede bliže Bogu ( jel kao slabi vjernici ne shvaćamo značaj vjere ), no ako smo mi pravi vjernici, što bi nas moglo nagnati da promijenimo ono u šta vjerujemo ?
Zar tada nije supružnik zlatno tele ako je važniji ?

da, mislim da je zapravo u svemu najbitnije upravo pitanje promjene vjere... Znam slučaj jednog rimokatoličkog-protestantskog para u kojem su oboje uspjeli njegovati vlastite crkvene običaje, svaki u svojoj crkvi. djecu su upoznali sa objim konfesijama i dali im samima na biranje u koju će crkvu odlaziti. Djeca su odlučila, uz veliku potporu lokalnih zajednica ostat u rimokatoličkoj crkvi uz povremeni odlazak i na protestantska bogoslužja. Svećenik je čak dopustio da starija djevojčica na krizmi uz kumu katolkinju za počasnu kumu uzme baptistkinju.

evo to je jedan slučaj kad nitko nije morao mjenjati vjeru i kad je to za djecu najbolje ispalo.
ali to je ipak slučaj jednog kršćanskog para, šta kada je to pitanje para ne samo različitih kršćanskih konfesija nego različitih vjera kao kod kršćana i muslimana?

to je puno teže... jer mjenjanje vjere u tom slučaju znači puno više. Prelazak na katoličanstvo s protestantizma ili obrnuto ne znači da se ti odričeš svega, jer oboje vjeruju u Isusa u kojem jest spasenje. Ali dali i musliman vjeruje u Isusa kao u Boga koji on jest? ne, ne vjeruje.

Ako je katolik slabiji vjernik od muslimana, možda će on s novim supružnikom promjenivši vjeru doista ojačati svoju vjeru u Boga koji je istovjetan Alahu, ali što s Isusom - najbitnijom razlikom između islama i kršćanstva. Ja vjerujem da nije samo bitna vjera u Boga kao svevišnjeg, svemoćnog Stvoritelja, nego je ključ upravo u vjeri u Isusa...

I naravno, na kraju to dovodi do pitanja utjecaja na djecu i u kojoj vjeri njih odgojiti. to je jako škakljivo. ona će biti izuzetno zbunjena, kako god okrenuli. I to često loše završi za njih.

Mišljenja sam da mozak ne odlučuje u koga će se srce zaljubiti, al da kad je u pitanju brak, da tu i mozgu treba dati za pravo. i treba vidjeti dali su takve razlike koje zadiru duboko u psihološko-kulturalne aspekte možda ipak previše za brak.

Zar svejedno je?

Utočište.
merkat

PostanoPostano: uto 03 sij 2006, 19:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Nemam ništa protiv ovog primjera ali možda je tu bila rijeć o više prosječnim vjernicima, ne mislim ništa pritom loše jel sam svjestan gdje sam bio večinu života, ali kad sam npr. ja uvjeren u svoju vjeru ne bih htio da mi djeca možda odu u protestantsku a i neznam kako bi ih poučavao ja jedno a majka drugo ili pak da im pustimo, hm, onda bi trebali šutjeti ?
Što se tiče muslimana koji ne vjeruju u Krista, ustvari vjeruju da je Božji prorok ali ne i pomazanik i Bog,
tu je veći probelm jel ustvari ne vjeruju u spasenje, možda imaju neku svoju viziju al sad...
"Tko ne vjeruje u Sina nema ni Oca "
Teško bi to išlo, nema te žene zbog koje bi zanemario Isusa i dao taj odgoj djeci, ta ako je i moguća sigurno je umrla prije moga rođenja ili će se roditi poslije moje smrti !

heartsong

PostanoPostano: uto 03 sij 2006, 19:48
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Nemam ništa protiv ovog primjera ali možda je tu bila rijeć o više prosječnim vjernicima, ne mislim ništa pritom loše jel sam svjestan gdje sam bio večinu života, ali kad sam npr. ja uvjeren u svoju vjeru ne bih htio da mi djeca možda odu u protestantsku a i neznam kako bi ih poučavao ja jedno a majka drugo ili pak da im pustimo, hm, onda bi trebali šutjeti ?
Što se tiče muslimana koji ne vjeruju u Krista, ustvari vjeruju da je Božji prorok ali ne i pomazanik i Bog,
tu je veći probelm jel ustvari ne vjeruju u spasenje, možda imaju neku svoju viziju al sad...
"Tko ne vjeruje u Sina nema ni Oca "
Teško bi to išlo, nema te žene zbog koje bi zanemario Isusa i dao taj odgoj djeci, ta ako je i moguća sigurno je umrla prije moga rođenja ili će se roditi poslije moje smrti !

vjeruj mi, baš zato jer su to bili vanprosječni vjernici su uspjeli održati takav brak i na taj način odgojiti djecu. Da su bili prosjećni ili ispodprosjećni, jedan od njih bi prešao na drugu vjeru. Tu je bilo potrebno puno tolerancije, molitve i razumjevanja da bi im to uspjelo i to su sve kod njih bili plodovi Duha Svetoga.

a s ovim ostalim kaj si napisal u potpunosti se slažem, osobito kad si napisao da nema te žene zbog koje bi zanemario Isusa. Kada se to dogodi, onda to često jest "zlatno tele" u supružniku. Ali opet, da se to dogodi ne mora biti riječ samo o braku između ljudi različitih vjera nego to se još češće pojavljuje u obliku kad je jedan supružnik vjernik, a drugi ne vjeruje u smislu ateizma ili agnosticizma.

Zar svejedno je?

Utočište.
merkat

PostanoPostano: uto 03 sij 2006, 20:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm moguće al za mene to nije prava baš to jel za mene je moja vjera zakon i ne zato da sam tvrdoglav nego nebi mogao dozvoliti taj rizik da djeci ne podarim istinu, ipak tko poznaje obje vjere zna da ima previše upitnih stvari, he, najbolje bi bilo kad bi se kršćani ujedinili i unutar bile neke male razlike koje nebi utjecale na istinu, više tehničke prirode, npr. nek se neki svećenici žene ako su došli iz pravoslavnie ili protestantske vjere a nek naši ostanu u celibatu, kao što imaš i razlike danas kod biskupijskih i redovnika, biskupijski nemaju zavjet siromaštva...

Što se tiće nevjere tu nema priče, tu nema nit ljubavi nit blagoslova, tu tko vara, vara sebe, i svoju ljubav i brak, sve je tada jedna velika prevara, i tek grijeh jel je obećano nešto pred Bogom.

fat drummer

PostanoPostano: uto 03 sij 2006, 20:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

hehehe, nasmija se fat... onda otvori ovaj topic i presta se smijati jer mu je teško pisati onda.
ko što je jedan židov, dijete mješanog braka rekao: sretan sam što sam židov/kršćanin. roditelji mi nisu htjeli nametat odgoj pa sam dobivao 8 poklona za hanuku i jedan za božić.

nisam siguran kakva je situacija s prepucijem, ali pošto je dotični gospodin amerikanac nedostatk istog ne značni nužno vjerske razloge već medicinske.

vjerski odgoj je opaka stvar. puno toga je, pogotovo kada se radi o djeteu prodavanje proizvoda, da se izrazim grubo.
zamislite hipotetsku obitelj katolika i budista. tata katolik, mama budist. jedna religija je ateistička, druga monoteistička. još je eventualna kombinacija islam/kršćanstvo super jer su bar obje monoteističke i sličnih shvaćanja.
djete prema nekim teorijama koje zastupaju npr. pravobranitelj za djecu i hrvatski sabor ima sva prava odrasle osobe (ograničena jedino dobi i razumjevanjem istih) i neka svoja posebna. jedno od prava je i sloboda vjeroispovjesti, njegovanje kulturnih posebnosti i odabir vjere. takva obitelj mora imati strpljenja s djetetom i otvoren dijalog među roditeljima kako bi mogla funkcionirati.
ne znam kako bi se vi osjećali da vam dijete npr odluči postati budist/taoist/prezbiterijanac/hdzovac... meni bi iskreno bilo malo čudno, ali ne bih mu prigovarao ili išao ccc, pa moje djete, nečuveno... ti hdzovci...

I am a Jew. Hath not a Jew eyes? hath not a Jew hands, organs, dimensions, senses, affections, passions?
merkat

PostanoPostano: čet 05 sij 2006, 13:24
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fat mislim stvarno pa tebi je sve šala... Rolling Eyes

...sin priznao ocu da je zaljubljen...u koga sine - pita otac ?
- U Jovicu tata !
Pa kud u srbina sine crni ! Cool

little_angel

PostanoPostano: čet 12 sij 2006, 17:57
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Kada bolje razmislim o braku osoba različitih vjera, to me stvarno ne smeta previše. Nije mi ništa loše ako čujem da neki kršćanin i osoba neke druge vjere sklope brak, a ako je stvarno iz ljubavi. Ali, sad ide "ali" Wink

Ja sama ne bi htjela ući u brak s osobom druge vjere. Sve je to lijepo, ako nekoga voliš, da prihvatiš njegovu vjeru, on tvoju, itd. Ali ono što je najvažnije, što bi bilo s našom djecom? Ne vjerujem da bi netko od supružnika samo tako lako dopustio da mu dijete bude druge vjere nego što je on sam.
Što bi onda? Da djeca biraju sama kad odrastu, ne čini me se privlačnom opcijom. Zato ja sama ne bi htjela ulaziti u takav brak. Naravno, nikad se ne zna koga nam Bog može staviti na put, ali sve je to relativno.

Zanima me da li se vi suzdržavate ako upoznate neku super osobu druge vjere da ju gledate kao djevojku ili dečka? Ako vam se dogodi da slučajno pomislite kako biste se mogli zaljubiti, da li brzo bježite ili? vozi se Ili mislite da vjera nije bitna, ako vam se dogodi da nekoga zavolite? Eto, to me zanima zaljubljeni

I zato križat rane neću ja
jer postat one niz će zlatnika
a svi Tvoji Bože teški križevi
prvi znaci su pobjedi
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNMICQ [Vrh]
merkat

PostanoPostano: pet 13 sij 2006, 9:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Sve je to lijepo prihvaćenje tuđega ali nikako na uštrb svoje djece. Jel ako sam ja uvjereni katolik onda sam uvjeren da je to najbolji ( ne i i jedini ) put do spasenja i baš takav želim dati svojoj djeci, naravno ne na silu ali ne želim eksperimentirati da probavaju sa raznima jel na kraju i katolička vjera je možda i najzahthjevnija i povlači za sobom mnoge stvari vezane uz svakodnevni život kao skromnost, odricanje i sl.
Kako da sad ja odgajam dijete tako kad će majka mu reći kako nije potrebno baš to i da je bolje nešto drugo?...vjera je dakle previše u porama svakodnevice jel je način življenja i radeći kompromis s njom je veliki problem.
djeci kao djeci, radije bi im se svidilo nešto što im godi, recimo kult čokolade i izležavanja....ma šalim se, naravno da djeci treba dati sve ali i usaditi prave vrijednosti da kad budu samostalni znaju cijeniti sve to znajuć da se netko žrtvovao za njih da sve imaju, osjete i spoznaju na kraju. dakle i imanje i neimanje jel ako si pošten u životu imati ćeš sve što ti je potrebno ali nečeš imati na bacanje. ne možeš biti pošten i bogat. mislim i možeš ako naravno ne pomažeš nekome. a koliko god više imao toliko možeš više ljudi pomagati.

little_angel nisam se imao prilike zbližiti s muslimankom jel se oni drže dosta zatvorenima tako da koju sam god upoznavao je bila cura od prijatelja muslimana....pravoslavke sam upoznavao i....dobro...a kaj se tiće da zavolim nekoga, svakako, zašto ne, nekada se neke stavri teško kontroliraju ali nije moguće barem kod mene da nekoga zavolim toliko da bi to ugrozilo ili oslabilo moju ljubav prema Isusu !

imam i rješenje ze sve to, kršćani ujedinimo se, židovi, priznajte Krista a muslimani, pogotovo budisti i hindusi osvijestite se !

heartsong

PostanoPostano: pet 13 sij 2006, 11:52
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

merkat napisa:
Sve je to lijepo prihvaćenje tuđega ali nikako na uštrb svoje djece. Jel ako sam ja uvjereni katolik onda sam uvjeren da je to najbolji ( ne i i jedini ) put do spasenja i baš takav želim dati svojoj djeci, naravno ne na silu ali ne želim eksperimentirati da probavaju sa raznima jel na kraju i katolička vjera je možda i najzahthjevnija i povlači za sobom mnoge stvari vezane uz svakodnevni život kao skromnost, odricanje i sl.
Kako da sad ja odgajam dijete tako kad će majka mu reći kako nije potrebno baš to i da je bolje nešto drugo?...vjera je dakle previše u porama svakodnevice jel je način življenja i radeći kompromis s njom je veliki problem.
djeci kao djeci, radije bi im se svidilo nešto što im godi, recimo kult čokolade i izležavanja....ma šalim se, naravno da djeci treba dati sve ali i usaditi prave vrijednosti da kad budu samostalni znaju cijeniti sve to znajuć da se netko žrtvovao za njih da sve imaju, osjete i spoznaju na kraju.

avej je to lijepo i dobro, dvoje ljudi se zaljubi, različite su vjere i nauči prihvatiti to. Odluče se za brak i naravno, dođu djeca.
I šta onda? tada se počinju očitovati te razlike koje su oni prihvatili. naime, djeca nisu odabrala roditi se u takvim okolnostima. Na kraju primaju dva različita utjecaja u jednom bitnom segmentu života pojedinca. I tu se počne očitovati koja je strana, tj. koji je roditelj slabije vjere.

a bit ću konkretna, kad je riječ o braku muslimana i kršćana, slabija strana su većinom upravo kršćani. Ako je netko tek vjernik na papiru, nije mu bitno to što njegova rođena Crkva propovijeda vjeru u Isusa i spasenje po Isusu. To je njegova slobodna volja. Ali kad je riječ o istinskom vjerniku, ne realno je očekivati da će se djeca moći odgajati normalno kao i usvakom drugom braku i da neće doći kod nesporazuma kod djece.

na kraju krajeva, u ovoj temi je ključno pitanje je dali je kršćanin pravi vjernik ili vjernik na papiru. smatram da će istinski vjernik nekoliko puta razmislit dali će ući u svetu zajednicu s osobom druge vjere. I pritom ne mislim na brak sa osobom druge kršćanske konfesije, već sasvim druge vjere.

Zar svejedno je?

Utočište.
klara

PostanoPostano: pet 13 sij 2006, 12:10
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo, reć ću iskreno što mislim:
brak između osoba različite vjere zacijelo će donijeti
velike muke i trpanje problema na vrat
(ukoliko se radi o onima koji nisu vjernici samo krštenjem
već tu vjeru u svakodnevici žive) ...

jer, sve nekako dura dok su samo dvoje:
on će moliti u svom hramu, ja u svom, a kući ćemo razgovarati i nadopunjavati se.
no, prolazi vrijeme, zaljubljenost okopni, naiđu djeca, naiđu brige i problemi.
koju će vjeru primiti dijete, a što s vjerom onog drugog?
je li lakše zajedno moliti osobito kad nam je teško ili ovako, svak sebi?
i dalje valjda ne moram redati.
jasno da nije isto brak dvoje kršćana različitih denominacija ili
brak kršćana(ke) s hindusom.

međutim, nije sve tak jednostavno ni kod dvoje kršćana
različitih denominacija:
Odredba (BP,121,t1) Pravoslavne Crkve kaže:
"Deca iz mešovitog braka,
ma brak bio sklopljen i od verskih predstavnika druge veroispovesti, moraju se krstiti u pravoslavnoj veri,
ako je jedan od roditelja pravoslavne vere".

a u isto vrijeme roditelj koji je katolik se obvezuje da će krstiti i odgajati dijete u katoličkoj vjeri ...

dakle, stvari se počinju "komplicirati" već kod samog krštenja djeteta ...

ponekad zna biti vrlo, vrlo teško čak i kada su oboje roditelja katolici,
u situaciji kada je jedan od njih to samo po krštenju (dakle, nije tzv. "praktični vjernik"),
u svakodnevnim, životnim situacijama koje se tiču vjere,
a pogotovo kod odgoja djece ...

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Srki

PostanoPostano: pet 07 tra 2006, 12:21
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Imam neke takve ljude u blizini.
Jest,malo je problem kod krštenja i slično i znam da je teško u takvim situacijama usmjeriti dijete na vlastitu vjeru.

Vjeruj u ljubav u dobru i zlu
pingi

PostanoPostano: ned 09 tra 2006, 15:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ovako: u mojoj obitelji prisutne su tri vjere. Imam tetu (katolkinja) koja se prije 30-ak godina udala za tetka Srbina (kog ja osobno ne bih mijenjala za 50 Hrvata). Oni imaju skladan brak i sve to štima, ali za vrijeme rata vidjela sam što je sve teta propatila i tek sada shvaćam kako im je moralo biti.
Meni osobno je moja vjera jako važna, i ne bih se željela udati za nekoga druge vjere. Zato jer sam vidjela što je moja teta sve prošla, a i što su sve prošli mnogi brakovi u BiH. Istina, neki su se uspjeli održati, drugi nisu. Ne mrzim nikoga i nemam ništa protiv drugih vjeroispovijesti, ali mislim da je ipak najbolje da se to ne miješa...
Daniel

PostanoPostano: pet 14 tra 2006, 21:35
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ja sam malo konzerva u tim stvarima, držim se one stare: "Svaka ptica svome jatu." Wink

Bog moj i sve moje.
.bubamara.

PostanoPostano: pet 14 tra 2006, 22:20
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

evo još jednog primjera:
u mom mjestu postoji obitelj u kojoj je otac pravoslavne vjeroispovjesti, a majka čvsta katolkinja odgojena u u katoličkoj vjeri koja svoju vjeru istinski živi! oni se međusobno jako dobro slažu i nadopunjuju u zajedničkom životu... imaju troje prekrasne djece (sad već podosta velike) koja su po majci odgojena kao katolici, i to istinski katolici kojima vjera mnogo znači!
sve je to lijepo divno krasno, no ALI uvijek postoji!!!
otac se i dalje smatra pravoslavcem no ponekad uđe i u naše crkve, ali trpi zbog toga što su mu djeca katolici... ni majci nije lako... uvijek ju čujem da moli za svoju obitelj, da joj Gospodin da snage i milosti da joj brak i obitelj i dalje funkcioniraju kao i do sada
težak je to brak, pun kušnji i odricanja, ali i pun ljubavi jer bez nje ne bi ni bio moguć...
eh sad i moje mišljenje o ovoj temi: kao i većina nemam apsolutno ništa protiv brakova u kojima su supružnici različitih rasa iliti nacionalnosti (dapače imam prijatelja mulata kojem je majka iz mog mjesta, a otac Nigerijac!)... tko zna - možda bih i ja ušla u takav brak, ali nikako u brak s osobom druge vjere! sumnjam da bih imala snage za takav brak, osobito kad vidim odricanja ove žene...

... s Tobom želim poć ... srce
... i ostati s Tobom zauvijek... in love

zaljubljeni
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailMSNMICQ [Vrh]
banana

PostanoPostano: uto 20 lip 2006, 18:41
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hjeh, meni je nekak ćudno vidjeti ljudove u braku razlićite boje kože ali nemam ništa protiv toga. Ali nekak bi stvarno voljela da mi jednoga dana za ''oko zapne'' netko iste vjere Rolling Eyes jako sretan .

Bog moj i sve moje!
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mailPosjeti Web straniceMSNM [Vrh]
vicky

PostanoPostano: ned 02 ruj 2007, 17:25
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

kad smo već na ovoj temi - imam pitanje

prvo da navedem da mi je izvor časna sestra(vjeroučiteljica sa diplomom teološkog fakulteta), jer pretpostavljam da će me neki popljuvat nakon ovoga

navodno da u kanonskom zakonu postoji "rjesenje" za odgajanje djece u braku dvoje ljudi koji su različitih religija.

"ukoliko se roditelji ne dogovore drugačije po tome bi se dijete do svoje 14. godine trebalo odgajati u očevoj vjeri (pa makar mu otac i nije katolik), a nakon 14. godine dijete ima pravo samostalno odlučiti kojoj religiji želi pripadati." (nažalost ne znam nikakve reference ili slično)

da li netko zna nešto više o tome?
u cijeloj toj priči je zbunjujuće i to što se na vjenčanju roditelji obvezu da će djecu odgajati u katoličkoj vjeri.

pa eto, molim objašnjenje...
ivela

PostanoPostano: ned 02 ruj 2007, 19:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

fratar napisa:
Ja mislim da tu nebi trebalo biti nikakvih problema, ako se radi samo o boji kože! Zašto ne!

A ako se radi i o različitoj religiji, e onda je to mal problematičnije,...

potpisujem! Smile

Bog i krivim crtama uvijek pise pravo...
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.