HBK forum
Pravilnik FAQ FAQ Pretražnik Pretražnik Članstvo Članstvo Profil Profil Privatne poruke Privatne poruke Registracija Registracija Login Login
Sada je: sri 20 ruj 2017, 5:38. Pogledaj neodgovorene postove
Brakovi različitih vjera, rasa i narodnosti
Započni novu temuOdgovori na temu
Prethodna tema Sljedeća tema
Pitanje : Što mislite o rasno mješanim brakovima?

a) nemam ništa protiv 
23%
 23%  [ 10 ]
b) to je osobna stvar pojedinca 
37%
 37%  [ 16 ]
c) sasvim normalna stvar 
18%
 18%  [ 8 ]
d) apsolutno sam protiv toga 
9%
 9%  [ 4 ]
e) svatko neka se drži svoje rase 
6%
 6%  [ 3 ]
f) užasavam se toga 
4%
 4%  [ 2 ]

Ukupno glasova : 43

Autor Poruka
Mara

Spol: žensko
PostanoPostano: pon 13 lis 2008, 10:46
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Za razliku od zaljubljenosti koja je posve slijepa i nerazumna, ljubav odlično vidi i duboko promišlja. U zaljubljenosti treba čekati i vidjeti hoće li ona prerastati u ljubav i tek tada odlučivati. Tko se zaljubljen vjenča, redovito ima nad čime plakati.

Ljubi i čini što hoćeš
Korisnički profilPošalji privatnu poruku [Vrh]
klara

PostanoPostano: pon 13 lis 2008, 11:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

@ ivoo:

klara napisa:

međutim, nije sve tak jednostavno ni kod dvoje kršćana
različitih denominacija:
Odredba (BP,121,t1) Pravoslavne Crkve kaže:
"Deca iz mešovitog braka,
ma brak bio sklopljen i od verskih predstavnika druge veroispovesti, moraju se krstiti u pravoslavnoj veri,
ako je jedan od roditelja pravoslavne vere".

a u isto vrijeme roditelj koji je katolik se obvezuje da će krstiti i odgajati dijete u katoličkoj vjeri ...

dakle, čak i ako su oboje kršćani,
stvari se počinju komplicirati već kod krštenja djeteta ...

već je ranije objašnjeno i kako stoji
s muslimanima ... pogledaj cojine postove ...

i nije nimalo ružičasto kako se na prvi pogled čini ... Wink

učiniti dobro, a zatim otići bez buke ...
Korisnički profilPošalji privatnu porukuPošalji e-mail [Vrh]
sv.Franjo legenda

Spol: muško
PostanoPostano: pon 13 lis 2008, 12:01
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Čini mi se da brak u ovim situacijama jedino "preživljava" ako jedna osoba zapostavi svoju vjeru.

ne ubij, ni mačem, ni tračem!
Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: klara
ivoo

PostanoPostano: pon 13 lis 2008, 17:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

klara napisa:
ivoo napisa:
Da, naravno da su to teške situacije, ali odgoj se najviše vrši preko primjera. Ako je dijete u okolini u kojoj se psuje i u kojoj se za sve to dobija podrška kad dijete to učini onda ono tako postaje. Često tako kad djeca nepristojne riječi izgovaraju okolini je to zabavno i tako se u biti djeca odgajaju u tome duhu.

ma mislila sam hoće li to dijete rasti kao katolik, musliman ili nešto treće?
da, rast će ponajprije s cilljem izgradnje moralnog i dobrog čovjeka,
no - otvara se niz sasvim konkretnih, životnih pitanja ...

Ja sam i pričao o konkretnoj životnoj situaciji a zašto to ne želite vidjeti stvarno ne znam. Mislim da teološke rasprave sa trogodišnjim djetetom nemaju nikakvog smisla, djecu treba učiti Ljubavi, a Ljubav se uči primjerom, a ne velikim pričama. Ako će te primijetiti i na ovom forumu koji je katolički kad su neke teološke rasprave ili nešto u tom smjeru malo se tko javlja u raspravi i uglavnom su to stariji Wink To je normalna situacija i ne treba se tome čuditi. To je život, a u životu ne postoji idealna situacija, još jednom ponavljam i kod dvoje katolika postoje problemi, to je sasvim normalno, ali Ljubav sve to nadilazi. Možda niste čitali ali ja sam napisao Ma u Ljubavi je najvažnije povjerenje i ako si nekoga izabrao za brak znači da u njega/nju imaš povjerenja stoga imaš povjerenja i da će prema zajedničkoj djeci željeti najbolje. On / ona će tebe poštovati i prihvatiti tvoju vjeru i neće tražćiti da od nje odstupaš.

Sad bih trebao postaviti pitanje kako ste vi shvatili ovu rečenicu? Jeste li to shvatili kao odustajanje od vjere, od Ljubavi, od Krista? Ali baš zbog toga da se ne bi pitali ja sam kasnije pisao o temeljima i o našoj vjeri o kojoj nam sam Isus kaže će onome tko ima još se nadodati, a onome tko nema i to malo dići. U svakom slučaju ako je nekome vjera na slabim temeljima onda će biti kao onom koji gradi kuću na pijesku i takvi će vjerojatno odustati od vjere i popustiti onome tko to traži od njega, al ako to od njega netko traži onda to nije prava Ljubav, onda je to više sebičnost. Naravno da su to teške situacije ali ja mislim da Bog nikome ne daje križ koji nije u stanju nositi Wink
klara napisa:

Citat:
Partner koji poštuje vjeru drugoga partnera koji je rimokatolik će dozvoliti krštenje djeteta jer to je bitan element za vjeru. Kad dijete postane punoljetno ono će dalje naravno samo odlučivati i to što je on kršten ne mora mu biti nikakav problem da on bude npr ateista.

a što do punoljetnosti?
što s odlaskom na Misu, što sa sakramentima?

na sve ovo dalje (ljubav savladava sve prepreke, molitva čini čuda)
- vrlo konkretno je Mara odgovorila rečenicom:
Pri tome tražit da Bog čini čuda ne izgleda mi logično.
Izgleda mi ovako - ja ću činit što hoću, a ti Bože se brini da nevolja ne bude prevelika.

ok, molitva čini čuda,
no zar nam kao praktičnim katolicima treba biti prihvatljivo
da što se tiče vjerskog odgoja, Euharistije i sakramenata
dijete raste kao samoniklo bilje?

mislim da bi trebalo malo skinut ružičaste naočale
i pokušat sagledat sasvim očekivane, realne, životne probleme
koje nosi jedan takav brak ...

Opet me izgleda niste čitali, mislim da sam spomenuo krštenje, a u svakom slučaju redovan odlazak na misu je normalna pojava kod katolika koji živi svoju vjeru, a to smo rekli je jedan partner u tome braku. I još smo rekli da se o tim stvarima razgovara puno prije stupanja u brak. Normalno je da dijete ode sa roditeljem na Svetu misu Wink Primjer puno više koristi od pustih priča ili svađa Wink
Zato mislim da ovdje netko zaista treba skinuti ružićaste naočale i pogledati istini u oči. Istina je takva da ne trebamo ići gledati neku muslimanku kako to kaže Mare, ja bih rekao da je dovoljno pogledati u katolkinju koja je to na papiru ali ima "svoju" vjeru, Crkva je previše zaostala itd. Mi živimo u društvu gdje živimo sa većinom koja objektivno gledano nije katolička, možda su na papiru katolici ali u praksi ateisti i sad se postavlja to pitanje braka sa nekim "druge" vjere. Ja i dalje tvrdim da je svaka veza posebna i priča za sebe, bez povjerenja i poštovanja partnera nema Ljubavi. Ljubav nije sebična i treba biti strpljiv.
klara

PostanoPostano: pon 13 lis 2008, 19:40
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ajme, ivoo, ti ko političar,
napišeš tekst od jednog ekrana
a ne odgovoriš ni na jedno konkretno pitanje ...
Wink belji se Laughing Laughing Laughing

ne kužim čemu izbjegavanje
konkretnih odgovora ...
Citat:

Mislim da teološke rasprave sa trogodišnjim djetetom nemaju nikakvog smisla, djecu treba učiti Ljubavi, a Ljubav se uči primjerom, a ne velikim pričama.

ajmo ostavit malo priče o ljubavi po strani i pozabavit se konkretnim odgovorima :::
kakve veze imaju teološke rasprave?
pitala sam te (sasvim konkretno):
što sa sakramentima?

dijete neće biti trogodišnjak do punoljetnosti ...

da, napisao si da onaj s kime stupiš u brak
neće tražiti da odstupaš od svoje vjere ... i odgoja djeteta u toj vjeri ...

ali, što ako i druga strana jednako poput tebe drži do svoje vjere???

spomenuo si krštenje ...
oooo da, čitali smo ...
navela sam ti citat na kojeg si se jednostavno oglušio:
Odredba (BP,121,t1) Pravoslavne Crkve kaže:
"Deca iz mešovitog braka,
ma brak bio sklopljen i od verskih predstavnika druge veroispovesti, moraju se krstiti u pravoslavnoj veri,
ako je jedan od roditelja pravoslavne vere".

a u isto vrijeme roditelj koji je katolik se obvezuje da će krstiti i odgajati dijete u katoličkoj vjeri ...

i - kako misliš "izvesti" krštenje? u čijoj vjeri i u čijoj crkvi?
ili i to prepustiti da dijete odluči kad je punoljetno?

Citat:

Istina je takva da ne trebamo ići gledati neku muslimanku kako to kaže Mare, ja bih rekao da je dovoljno pogledati u katolkinju koja je to na papiru ali ima "svoju" vjeru, Crkva je previše zaostala itd. Mi živimo u društvu gdje živimo sa većinom koja objektivno gledano nije katolička, možda su na papiru katolici ali u praksi ateisti i sad se postavlja to pitanje braka sa nekim "druge" vjere.

ajme, ivoo...
pa naravno da raspravljamo o brakovima različitih vjeroispovijesti
kad je tema upravo o tome ... Rolling Eyes Laughing Laughing Laughing
a zbilja ne znam tko ovdje ne čita pažljivo ... Wink Laughing Laughing Laughing

o ostalome sam napisala na prve dvije stranice
i ne vidim svrhu pisati ponovno o problemima kad je jedan od roditelja
praktični vjernik a drugi "papirnati" katolik,
jer je to neka sasvim druga tema ...
(a toga smo se prilično dotakli i pisali o tome i na temi o roditeljstvu) Wink

p.s. jes' ti oženjen? imaš djecu? Wink

ivoo

PostanoPostano: pon 13 lis 2008, 20:26
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Hm, pa čini mi se da sam ja počeo sa malim postovima a onda je netko drugi pisao velike postove i na to se nadovezao još netko i onda smeta kad se odgovori jednim sažetim postom, umjesto da se na svaki citat i post posebno odgovaram. Najprije ovo o pravoslavnoj vjeri mi se učinilo kao da si mi stavila kao prilog raspravi a ne kao pitanje, pa sam mislio da nema potrebu posebno se osvrtati kad sam već iznio smisao. Ako ti ne odgovorim u sljedecm postu mi postavi numerički pitanja koja smatraš neodgovorenim pa ću pokušati. Priča papirnati katolik i pravi katolik je isto kao priča pravi katolik pravi musliman. Ja osobno mislim da smo mi bliži po vjeri nekom tko živi pravoslavnu vjeru nego nekom tko je samo papirnati katolik. Ovo je samo moje mišljenje i ne moraš se složiti sa mnom. Vjera po meni nije samo odlazak u Crkvu, vjera je način života, zato po meni katolici koji su samo na papiru su isto druge vjere i imamo iste probleme ako ne i više. Al ni meni nitko nije odgovorio jel misli da krštenje nije sakrament? Ako je ne znam zašto to ne bi rješavali kao i kod sitauacije gdje jedan supružnik je samo na papiru katolik.
Pitaš što ako druga strana drži do svoje vjere. Pa ne bi ja imao ništa protiv da dijete ide u đamiju, bio je i papa Wink
A što se krštenja tiče mislim da naša vjera kaže da ako je dijete kršteno u pravoslavnoj vjeri više mu nije potrebno novo krštenje. Ispravi me ako griješim Wink Osobno mislim da ne treba praviti probleme ondje gdje se oni mogu izbjeći. Pitaš se kakve teološke rasprave, pa mi sa pravoslavcima smo u biti u razlici samo u nekim teološkim pitanjima, ja ću opet ponoviti ne moraš se složiti sa mnom da o tim razlikama nije za raspravu sa trogodišnjim djetetom Wink Kod protestanata su krštenja većinom kad odrastu, dakle tu nema problema Wink sve se to može riješiti ako je dvoje ljudi normalno, jer Ljubav sve pobjeđuje Wink
Ne znam jesam li opet previše napisao, možda sam samo trebao postaviti 2 pitanja. Prvo jeli krštenje sakrament? I drugo da objasnite onu moju rečenicu koja je podebljana u prošlom mom postu.
klara

PostanoPostano: pon 13 lis 2008, 21:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

heh, trogodišnja djeca ...
pa nisu do punoljetnosti trogodišnjaci ...
što s Prvom Svetom Pričešću? što s Potvrdom?
da ne nabrajam dalje ...

i zakaj mi govoriš "vi"? Shocked Shocked Shocked Rolling Eyes Laughing

gle, Bog nam je svima dao slobodnu volju ...
i na svakom je da odluči kako će živjeti i s kime će se vjenčati ...

ono što pokušavam je ukazati da brak između pripadnika različitih vjeroispovjesti
donosi niz dodatnih problema, poprilično velikih problema,
u znatno većoj mjeri i znatno većih no brak praktičnog i "papirnatog" katolika ...
ne dokazati, već ukazati ... primjećuješ razliku?

dovoljno toga smo napisali,
nas dvoje se možemo prepucavat unedogled ustrajući svatko na svojem,
a od toga nema baš neke velike koristi ...

Citat:
Pitaš što ako druga strana drži do svoje vjere. Pa ne bi ja imao ništa protiv da dijete ide u đamiju, bio je i papa

i klanja se Alahu? slavi Ramazan, Bajram?

a čuj, klincu super - dobit će više poklona ... Rolling Eyes

a ova usporedba s Papom je totalno promašena
što se ove teme tiče ...

ivoo

PostanoPostano: uto 14 lis 2008, 17:15
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Pa nisu do punoljetnosti trogodišnja djeca, al uzmimo onda osamnaestogodišnjake i mlađe, koji su katolici i koji pišu na ovom forumu, ne čini mi se da puno pišu na teološkim temama i da bi raspravljali o recimo razlikama između nas i pravoslavaca. A što se svete Pričesti tiče mislim da sam već na to odgovorio u prošlom postu, to je isto kao i kod onoga tko je u braku sa katolikom na papiru. Zašto tražiti probleme ondje gdje se oni objektivno mogu izbjeći. Krštenje je najbitniji sakrament, a onda za pričest će djeca i sama htjeti kada vide primjer svojih roditelja. Što se tiče Potvrde, ja mislim da ni kod onih koji su katolici oba roditelja ovakav način nije u redu. Ovo se svelo samo na dobar ručak ili večeru, slikavanje i darove kumove i slično. Ljudi to odrade u jednom razredu i onda završe sa Crkvom do vjenčanja. To im ispada obveza. I onda se zaista ljute ako se nađe neki svećenik koji možda traži da imaju i školski vjeronauk i vjeronauk u Crkvi ako žele na krizmu. To još i nekako al onda još i da moraju u nedjelju na misu dan kad je kao stvoren za odmor jer ostale dane su u školi i stalno neke obveze. Hm, mislim da bi za to trebali ljudi da se prijavljuju kada osjete da to žele pa se pripreme, a ne odrediti u tom i tom razredu. Al dobro ovo je stvarno neka druga tema al povukla si me za jezik ne videći osnovni problem. Problem je u obitelji, ali ako jedan roditelj živi vjeru a drugi poštuje njegovu vjeru to je veliki korak da dijete kada odraste zaista i bude Čovjek Wink A i svako dijete je znatiželjno pa postavlja stotinu puta pitanje zašto za svake sitnice pa će tako i čovjek koji živi svoju vjeru biti upitan od djeteta i on će mu odgovoriti.
A što se ove naše komunikacije tiče čini mi se da sam ti u prošlom postu pisao na ti ( mogu pisati kako god želiš) a to što si možda uhvatila vi se odnosilo na to što sam već spomenuop da ste pisali i ti i Mara a ti se se pozvala na Marin post kad si me đonom napala zbog iznošenja vlastitog mišljenja ( dakle ne radi se o dokazivanju već kako si ti rekla ukazivanju) Ja sam odavno napisao da svatko može imati svoje mišljenje a ti evo tek u zadnjem postu. I zbog toga što ste bile dvije, dakle ti i Mara, da svakoj ne odgovaram posebno odgovorio sam jednim postom. A ako ste dvije onda je to množina, a ako je množina onda pišem vi Wink
Mara je spomenula muslimanku, a ja tebi kažem da je jedan Bog, zvali ga Alah ili Jahve i nimalo mi ne bi smetalo klanjanje Bogu, a to što netko slavi Ramazan i Bajram ja mislim da nije manje vrijedan čovjek od mene.

PS. Ovo je opet samo moje mišljenje sa kojim se ne moraš slagati, isto kao što ne moraš odgovoriti na ona pitanja koja sam postavio
klara

PostanoPostano: uto 14 lis 2008, 19:28
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

a zbilja mi je najdraže kad ljudima ni cijela hrpa smajlića
pored rečenice ne ukazuje da je nešto napisano kao šala ... Confused

ivoo napisa:
kad si me đonom napala zbog iznošenja vlastitog mišljenja

da, moja općepoznata karakteristika na ovom forumu
i crta moje osobnosti je
da džonom idem na ljude ...
talambasam neutemeljno i kontra Nauka
i ne dozvoljavam im pravo na vlastito mišljenje ...

Citat:

a ja tebi kažem da je jedan Bog, zvali ga Alah ili Jahve

no comment ...
za potpunu ispravnost fali još samo spika o univerzalnoj energiji i ljubavi
koja struji svima našim čakrama ...

mir i dobro ...

klara

PostanoPostano: uto 14 lis 2008, 21:11
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ako nekoga ipak zanima što o svemu ovome vele Nauk, Kanon,
evo:

Mješovita ženidba

Izraz "mješovita ženidba" općenito se odnosi na brak između katolika i nekatolika. Točnije, prema crkvenim kanonima, mješovita ženidba je brak između katolika i drugih kršćana, tj. onih koji su kršteni kao članovi Crkve koja nije u punom zajedništvu s Katoličkom Crkvom, npr. s protestantima ili pravoslavnima.

O ženidbi između katolika i nekršćana, npr., osoba židovske, muslimanske ili hinduske vjere, ili nevjernika, govori se kao o “nejednakosti bogoštovlja”, disparatus cultus, podrazumijevajući veću i dublju vjersku razliku.

Od najranijih vremena Crkva je odvraćala od mješovite ženidbe. Crkve Sabori u 3. i 4. st. zabranjivali su ženidbu sa Židovima ili hereticima.
Nakon protestantske reformacije mješovite ženidbe postale su sve veći problem zbog njihove rasprostranjenosti u vjerski miješanim područjima. Crkva je reagirala vrlo strogim zabranama. Međutim Crkvena disciplina omogućavala je izuzetke, a postupno su, u vjerski pluralističkim zemljama, izuzetci postajali svakidašnja pojava.

Razlozi za negativno stajalište Crkve prema mješovitim ženidbama jesu opasnosti koje su predviđale za vjeru katoličke stranke i djecu iz te ženidbe, kao i poteškoće koje su bračnom partnerstvu postavljale različite vjerske i moralne vrijednosti dviju tradicija. Drugim riječima, jedan partner mogao bi se obratiti na vjeru drugoga ili postati vjerski ravnodušan ili bi moglo doći do sukoba oko pitanja pohađanja crkve, obiteljske molitve, vjerskog odgoja djece, pobačaja, kontrole rađanja ili rastave.

Crkva nastavlja obeshrabrivati mješovite ženidbe iz istog razloga, ali u praksi rutinski dozvoljava svojim članovima da stupe u brak s članovima drugih Crkava ili vjerskih tradicija. Crkveni disciplinski kanoni zabranjuju mješovite ženidbe (kan. 1086. i kan. 1124), ali mjesni biskup ovlašten je dati dozvolu za mješovitu ženidbu ili oprost od zapreke nejednakosti kulta, pod uvjetom da postoji opravdan i razuman razlog za to i s pretpostavkom da su ispunjeni slijedeći uvijeti:

1. da katolička strana izjavi da će otkloniti opasnost otpada od vjere i da će učiniti sve što je u njezinoj moći da čitav porod bude kršten i odgojen u Katoličkoj Crkvi
2. da je druga stranka obavještena o ovim obećanjima katoličke strane i da je svjesna obećanja i obveza katoličke stranke
3. da su obje stranke pučene o bitnim ciljevima i svojstvima ženidbe i da ih ni jedna stranka ne isključuje;

Ciljevi braka znače da je ženidbena zajednica čitavog života usmjerena prema dobru supružnika kao i rađanju i odgoju djece (kan. 1055).
Svojstva su jedinstvenost i nerazrješivost, tj. Vjernost i stalnost (kan.1125, kan.1055 i kan.1056).

Tehnički, iako je postupak isti, radnja koju biskup poduzima različita je ovisno o tome je li budući bračni partner katolika kršten ili je nekrštena osoba. U prvom slučaju biskup jednostavno dozvoljava ženidbu koja je zabranjena, dok u drugom slučaju on daje oprost od zapreke nejednakosti kulta. Razlika se temelji na crkvenom shvaćanju je opasnost veća i mogući problemi ozbiljniji u ženidbi između katolika i nekršćana.

Stav Crkve i praksa u pogledu mješovite ženidbe, iako još uvijek negativni, ublaženi su nakon II. Vatikanskog koncila. Na njemu Crkva je formalno priznala duhovnu vrijednost drugih Crkava i vjera, a to je dovelo do promjene odredaba glede mješovite ženidbe. Stalno nastojanje
Crkve na ekumenskom pomirenju bez sumnje će u budućnosti prouzrokovati daljnje promjene u njezinoj disciplini za mješovitu ženidbu.

klara

PostanoPostano: uto 14 lis 2008, 21:14
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Mješovite ženidbe i različitost vjere
(KKC)

1633 U mnogim je zemljama dosta često sklapanje mješovitih ženidbi (između katolika i krštenog nekatolika). Takva ženidba traži osobitu pozornost i supružnika i dušobrižnika. Slučaj pak ženidbe s različitim u vjeri (između katolika i nekrštenog) iziskuje još veću opreznost.

1634 Različita vjeroispovijest supružnika ne predstavlja nesavladivu zapreku za ženidbu, ukoliko im uspije povezati što je svako od njih primilo u vlastitoj zajednici, i jedno od drugoga naučiti na koji način svako od njih živi svoju vjernost Kristu. Ali ipak ne treba omalovažiti teškoće mješovitih ženidbi. One proizlaze iz činjenice da podjela među kršćanima jos nije prevladana. Supruzi se izlažu opasnosti da drama kršćanske nesloge odjekne i unutar njihova doma. Različitost vjere može te teskoće samo povećati. Vjerska razmimoilaženja, drugačije poimanje ženidbe i drugačije religijsko mišljenje i osjećaj mogu biti izvorom bračnih napetosti, osobito glede odgoja djece. Tada se može javiti i napast: vjerska ravnodušnost.

1635 Prema važećem pravu latinske Crkve, za dopuštenost mješovite ženidbe traži se izričito dopuštenje crkvene vlasti.[142] U slučaju različitosti vjere za valjanost ženidbe traži se izričit oprost od zapreke.[143] To dopuštenje i taj oprost pretpostavljaju da obje strane poznaju i ne isključuju bitne svrhe i svojstva ženidbe kao i obveze koje preuzima katolička stranka glede krštenja i odgoja djece u Katoličkoj Crkvi.[144]

1636 U mnogim krajevima, zahvaljujući ekumenskom dijalogu, zainteresirane kršćanske zajednice mogle su organizirati zajedničku pastvu za mješovite ženidbe. Zadaća joj je pomagati dotičnim parovima da bi mogli svoje osebujno stanje živjeti u svjetlu vjere. Treba im također pomagati svladavati napetosti između obveza što ih supružnici imaju jedno prema drugome i prema svojim crkvenim zajednicama. Treba također poticati razvoj onoga što im je u vjeri zajedničko i poštovanje onoga u čemu se razlikuju.

1637 U brakovima s različitošću vjere katolički supružnik ima naročit zadatak. Doista "muž nevjernik posvećen je ženom i žena nevjernica posvećena je bratom" (1 Kor 7,14). Velika je radost za kršćanskog supružnika i za Crkvu ako to "posvećivanje" dovede do slobodnog obraćenja drugog supružnika na kršćansku vjeru.[145] Iskrena bračna ljubav, ponizno i strpljivo življenje obiteljskih kreposti i ustrajna molitva mogu supružnika koji nije vjernik pripremiti za primanje milosti obraćenja.

klara

PostanoPostano: sri 15 lis 2008, 7:44
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

radi lakšeg praćenja - još jednom što veli kanonsko pravo:

Crkveni disciplinski kanoni zabranjuju mješovite ženidbe (kan. 1086. i kan. 1124), ali mjesni biskup ovlašten je dati dozvolu za mješovitu ženidbu ili oprost od zapreke nejednakosti kulta, pod uvjetom da postoji opravdan i razuman razlog za to i s pretpostavkom da su ispunjeni slijedeći uvijeti:

1. da katolička strana izjavi da će otkloniti opasnost otpada od vjere i da će učiniti sve što je u njezinoj moći da čitav porod bude kršten i odgojen u Katoličkoj Crkvi
2. da je druga stranka obavještena o ovim obećanjima katoličke strane i da je svjesna obećanja i obveza katoličke stranke
3. da su obje stranke pučene o bitnim ciljevima i svojstvima ženidbe i da ih ni jedna stranka ne isključuje;

Glede tih uvjeta, kad su u pitanju mješovite ženidbe, § 115 Bračnih pravila Srpske pravoslavne crkve određuje:

Brak između pravoslavnog lica i lica druge veroispovesti može
se sklopiti samo pod ovim uslovima:

1) lice druge veroispovesti mora pre stupanja u brak potpisati pismenu izjavu pred nadležnim parohom pravoslavnog lica, u prisutnosti dva svedoka, da neće svog budućeg bračnog druga pravoslavne vere odvraćati od pravoslavnog ispovedanje vere, ni pokušavati da ga ma kojim načinom navede da pređe u drugu veru; da neće smetati pravoslavnom licu u vršenju njegovih dužnosti i čuvanju pravoslavnih obreda i običaja;
2) lice druge veroispovesti mora se pred nadležnim parohom i dva svedoka, pismenom izjavom, naročito obavezati da će svoju decu iz toga braka krštavati i vaspitavati u pravoslavnoj veri;
3) pravoslavno lice, koje želi stupiti u brak s licem druge veroispovesti, ima pred nadležnim parohom svečano obećati da će stalno, lepim načinom, nastojati da svoga budućeg druga privoli pravoslavnoj veri.
4) Brak pravoslavnog lica sa licem druge veroispovesti mora se sklopiti u pravoslavnom hramu, od pravoslavnog sveštenika i po pravoslavnom obredu

klara

PostanoPostano: sri 15 lis 2008, 7:56
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

još malo iz Crkvenog prava, Bračnih pravila Srpske pravoslavne Crkve:

Mješovita ženidba, u skladu s propisima kanonskoga prava
SPC-a, načelno može biti sklopljena i u nekoj drugoj kršćanskoj
zajednici.

Međutim:
“Ako je mešoviti brak, u kojem je jedno lice pravoslavno, sklopljen od predstavnika druge veroispovesti, a drugo lice neće da pređe u pravoslavnu veru, ima se takav mešoviti brak, po traženju pravoslavnog bračnog lica, njegova zastupnika po zakonu ili po službenoj dužnosti, poništiti zbog bračne smetnje iz § 13 t. 8” (§ 123, st. 1).

A ta smetnja je, samo da podsjetim, upravo mixta religio. Odnosno, u pretpostavci npr. da je neka mješovita ženidba između katoličke i pravoslavne osobe sklopljena u Katoličkoj crkvi, pa nakon toga katolička stranka neće da prijeđe na pravoslavlje, samim time ona pruža kanonski razlog svome pravoslavnom partneru da pred nadležnim crkvenim sudom SPC-a njihova ženidba bude poništena, uz napomenu da bi takva odluka vrijedila samo za pravoslavnu stranku.

No, ako nepravoslavna osoba, čiji je brak poništen zbog razloga koji predviđa upravo spomenuti propis (§ 123, st. 1), kasnije prijeđe na pravoslavnu vjeru i sporazumno sa svojim bračnim drugom odluči ponovno uspostaviti bračnu vezu, “izvršiće se među ovim licima novo sklapanje braka,” po općim propisima za sklapanje ženidbe u Pravoslavnoj crkvi (§ 123, st. 2)

ivoo

PostanoPostano: sri 15 lis 2008, 17:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Jel ovo sve šala?
klara

PostanoPostano: sri 15 lis 2008, 18:42
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

ivoo napisa:
Jel ovo sve šala?

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Confused

ne, nije ...
nema smajlića u prethodnim postovima,
znači da je za ozbiljno ... Cool

ivoo

PostanoPostano: sri 15 lis 2008, 20:59
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Aha, doooobroooo Wink
tako da znam Wink
Al i dalje nisam dobio odgovore na konkretna pitanja al nema veze.
klara

PostanoPostano: sri 15 lis 2008, 21:02
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

dragi ivoo,
odgovori na tvoja pitanja
su ti u svim ovim postovima ...

zaista ne znam na koji način bi ti se još moglo objasniti ...

Zahvalu i podršku autoru ovog posta dali su: Žan
Mara

PostanoPostano: čet 16 lis 2008, 17:53
PostNaslov : 
Citiraj i odgovori

Ivoo, moja preporuka je da izađeš iz fikcija u stvarni život - ovako se ne može kvalificirano raspravljati. Ipak, jedno moram po savjesti reći: ako ti smatraš da je svejedno je li dijete kleči pred živim Kristom ili klanja namaz, doista se upitaj za svoje katoličke stavove.

Ljubi i čini što hoćeš
Prethodni postovi:    
Prethodna tema Prethodna tema
Započni novu temuOdgovori na temu

Izaberi forum:   

Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.